tod ïlZS be'oek Neder- AMSTERDAMSCHE BEURS IN DIEIN H ET LAATST VAN 1936 Jietk School 9$cAts Ln<itcteücun! het bezoek der nederlandsche ministers. een personeele belasting voor z.g. zaken-auto. Branden. 137» tabakken. Niets is gevaarlijker dan op afgelegen oorden jonge menschen met lage salarissen op verantwoordelijke posten te stellen. ZEEROOF. SCHERMERHORN De ministers Gelissen en Der-lru-r* J"r,j^1"d"he Persvertegenwoordigers om" ten met dezefde belaneen er, dat ptudie en het tot stand brengen vm per- wïrT Zif' ff"" het d°el 7„LTu sprsken de hoop uil, dit EK KOMT LICHT. i ,de„ Januari-aflevering van Neder landsch fabrikant merkt de heer ir. M. H. amme, voorzitter van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", in een be schouwing: „Bij de intrede van 1937" op, dat hjj bij het woord, dat hij als voorzitter van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" bij de intrede van het nieuwe jaar tot de leden richt, een optimistischer klank kan laten hooren, dan vorige jaren. De economische verhoudingen zijn in een be langrijk deel van de wereld in den loop van 1936 wat beter geworden en Neder land, meer dan tot dusverre, is in dien vooruitgang gaan deelen. Gelukkig heeft het gevoel, dat de strijd tegen achteruit gang min of meer hopeloos is, Nederland nooit overheerscht, maar het was toch wel in niet onbedenkelijke mate verspreid en toenemend. Velen hebben geruimen tijd gemeend, dat zij zich ook het goede en nuttige niet meer konden veroorloven, terwijl bij anderen de energie geheel werd verbruikt om het hoofd boven water te houden en de aandacht voor alles wat ver der reikte, ontbrak. Thans kan daar geen sprake meer van zijn: iedereen moet voe len, dat het nu tijd is voor het ontwikkelen van de meest mogelijke activiteit en voor de toepassing van die beginselen, die in een gezonde volkshuishouding passen. Het leidt geen twijfel, dat daartoe ook behoort het zich moeite geven om de product'e van eigen land beter te leeren kennen en op haar juiste waarde te leeren waardee- ren. De heer Damme wijst er ook nog op, ervan overtuigd te zijn, dat ook in het ver- eenigingsleven van de vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" van nieuwe veer kracht blijk zal wowien pegeven en dat de leden het bestuur krachtig zullen bijstaan, zoowel materieel als moreel, bij de ver vulling van de taak, die de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zich stelt. Ver der wijst de heer Damme nog op het vele, dat door de vereeniging in 1936 tot stand is gebracht. van Vrijdag 22 Januari 1937. OPGAVE VAN NOOKUHOLl ANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatst* k De tijd voor het invullen van de aangifte biljetten voor de personeele belasting is weer aangebroken. Met het oog hierop vestigt de A.N.W.B. de aandacht van houders van z.g. zaken-auto's op het navolgende. Het is bekend, dat voor auto's, die uitslui tend voor het beroep of bedrijf van den be lastingplichtige worden gebruikt, de belas ting wordt verminderd tot de helft van he* gewone tarief. De aanspraak op verminde ring blijft, ingevolge de wet, ook bestaan, indien de auto „nagenoeg uitsluitend" voor beroep of bedrijf wordt gebruikt. Deze be paling werd vroeger aldus uitgelegd, dat men b.v. des Zondags de auto ook voor ge noegen mocht gebruiken. Verleden jaar heeft de Hooge Raad evenwel uitgemaakt dat het standpunt van den fiscus veel té ruim was. Zelfs een privégebruik van 12 resp. 8 dagen per belastingjaar achtte de Hooge Raad te veel om de aanspraak op be lastingvermindering te behouden. Een bepaalde grens voor het toegelaten privé-gebruik is bij de uitspraken niet aan gegeven en aangezien de autobezitters ook overigens geen maatstaf hebben om zich aan te houden, verdient het, ter voorkoming van onaangenaamheden, aanbeveling, zekerheids halve de zaken-auto voor de volle belasting aan te geven, indien deze meer dan 2 5 3 maal per jaar voor genoegen gebruikt pleegt te worden. In sommige gevallen zal men moeilijk kunnen voorzien of er in den loop van het jaar meer of minder privé-ritten met de auto gemaakt zullen worden. Vroeger paste men in zulke gevallen deze oplossing toe, dat men begon met de auto voor de volle belasting aan te geven, om dan later na ontvangst van het aanslagbiljet een be^ zwaarschrift in te dienen, indien in den loop van het jaar gebleken mocht zijn, dat het privé-gebruik uitermate gering was ge weest. Ook deze handelwijze is voortaan in het algemeen niet meer mogelijk. De Hooge Raad heeft n.1. beslist, dat de fiscus een een eenmaal ingediende aangifte als juist mag aannemen. Wil de belastingplichtige daarop terugkomen, dan zhl hij zelf de noo- dige bewijzen moeten aanvoeren, hetgeen n den regel niet gemakkelijk zal zijn. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl 1934 100% 4 Ned -lodië 1934 100% 5% Duitschl '30 m. verkL 26'/» BANKINSTELLINGEN. Amsterd Baak Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie Caivé Delft Cert. Nederl Ford237'/, Philips Gloeil. Gem Bezit 31 y% Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda a Bethleh Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brand* a Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. v- A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie 159 1881/, 164 48V» 92 170% 69»/x6 40%» 57'»/ 3 Ufo «1Y;6 24i/8 64 Vu 6»/* 487i/a 2391/, 17H/4 Vorstenlanden 40'/, 26.00 171 202 387 410% 113% 371/, 21»/M 15i%6 309'i/ig 1861/, 197 731/, 170V, 4%, 125 117% 266'/, 326V, 320 55 361/,e lO^s 98'/, 128/i« 2.30-2.45 100%, 1001%, 27i-8"/, 1893/, 77'/, 164 481/,-V, 93 237'/, 319-21^ 171J.'/, 69% 40-7/ie P'i«-Ï 3%6-74 454-7» 24%s 'i 127» 65-5/lS 67. 491-Vi 238 171 39-'/, 25 00 170 205 Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil a Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pao. §Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York Londen Berlijn Paiijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag 410-21/, 110 37'/, 21''„-J 15 i-%* 305-6 1827.-1 196-8 75 1681/, 4Vi# -l/a 127 1163/,-7 272 3311/,-2 332'/,-3 55 36'/, 19%« 98 Hi-% 1.82u/i» 1.82"/» 8.937» 8.951/. 73.47 X 73.47% 8.52 8,517* 30.76 30.74 X 41.91 41.81 40.— 39.97 46.20 46.15 45.02 44.97% 9.62 K 6.36 K. UITSLAANDE BRAND TE MAARTENSDIJK. Gisteravond omstreeks half tien is branJ uitgebroken in het autoboxencomplex, ge legen in het Tuindorp onder Maartensdijk en toebehoorende aan den heer Marien. De boxen dienden als opslagplaats voor siga ren, voor welk doel de heer Kretschmar de gebouwtjes had gehuurd. De brand, welke door onbekende oorzaak ontstond, greep in de zeer brandbare mate rie zeer snel om zich heen en sloeg weldra naar buiten. De brandweer, welke ijlings aanrukte, kon niet verhinderen, dat het complex geheel uitbrandde. Om half twaalf had zij het blusschlngswerk ten einde ge bracht en rukte zij ln. DE VERARMING DER KERK. Een artikel van Adolf Keiler. Over een actueel onderwerp, de verar ming der kerk, heeft het Algemeen Week blad een belangwekkend artikel van den bekenden Zwitserschen theoloog Adolf Keiler. Zelfs kerkelijk Amerika, dat nauwe betrekkingen onderhield met het kapita lisme, is arm geworden. Duizenden predi kanten, vooral op het platteland, zijn werkloos. De nieuwe armoede noopte tal van gemeenten zich met andere te combi neeren. Dat de kerk weer arm wordt, weet Europa reeds sedert den oorlog. In de Hongaarsche herv. kerken van Roemenië leven predikanten van 30 tot 50 mark per maand. „De schuldenlast wordt tegenwoordig ock voor vele kerken tot een geheel nieuw pro bleem, b.v. voor het Tsjecho-Slowaaksche, Hongaarsche, Belgische en Fransche pro testantisme, dat thans evenzeer een econo mische als een religieuze crisis doormaakt. Zoo heeft ook het Italiaansche protestan tisme moeite om zyn schoolwezen in stand te houden. Het Spaansche protestantisme is doodarm. Wat beteekent de armoede voor de kerk, als de arme niet meer slechts object, maar subject der kerk geworden is? Het gaat hier om iets diepers dan om financieele zorgen. Het arm worden der kerk schijnt opnieuw een rijk worden aan geestelijke waarden te beteekenen. De wijze, waarop de kerk tot nu toe met de wereld verbonden was, heeft haar slechts nieuwe armoede gebracht Maar- juist daardoor leert ze een sterker contras. te vormen met de wereld en haar eigen hemelsche armoede te plaatsen tegeno /er den vergankelijken rijkdom der aarde De verarming der kerk dwingt haar sterker te teren op haar geestelijk erfgoed en het min der te bezoedelen met wat den luister der wereld uitmaakt: macht, eer, geld. En dat niet alleen. De kerk leert in haar nieuwe armoede ok weer den zegen kennen van 't penningske der weduwe. In Amenka zijn tallooze groote, kerkelijke ondernemin gen niet door kleine bijdragen der leden, maar door rijke stichtingen en particulie ren gefinancierd. Thans leert de kerk weer vertrouwen op de kleine en zeer kleine bij dragen van overtuigde leden, welke van de armoede afkomstig zijn en zegen brengen. De nieuwe armoede der kerk krijgt ook haar beteekenis voor de wereld. Zoo lang de kerk met den rijkdom en het kapitalis me in bondgenootschap was, ontmoette zij wantrouwen. Zij zat te veel vast aan den maatschappelij ken en den politieken vorm van een bepaalde geschiedkundige periode. Dit heeft een krachtige medewerking aan de oplossing van het sociale vraagstuk in den weg gestaan. Thans, nu de kerk weer arm wordt en zelf van zorg en nood weet mee te praten, is zü dichter komen te staan bij het leven van de noodlijdende menschen, draagt hun lasten met een nieuw gevoel en met een nieuwe verantwoordelijkheid en brengt een boodschap van den hemel, een boodschap, die meer is dan een sociaal of politiek-maat- schappelijk program, namelijk een woord Gods". PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 JANUARI 1937. ALKMAAR. Groote Kerk, (in de Consistoriekamer) 10.30 uur ds. mr. H. H. Riepma, van Edam. (Vac. wijlen ds. Deetman). Kapelkerk, 10 uur ds. van Dop, 5 uur n.m. ds. Warners. Rem. Gerej. Gemeente, 10.30 uur ds. Rap- pold. Ev. Luth. kerk, 10.30 uur ds. Brandt, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Tonssaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. The Star of Hope Mission, Woensdagavond 8 uur (bovenzaal café Central), de heer J. Kits, van Leeuwarden. Consistoriekamer Groote Kerk, Woens dagavond 8.15 uur ds. van Dop, (Bijbelle zing); Donderdagavond 8 uur bijbellezing ds. Warners. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur ds. Ruys, onderwerp: „Ware Rust", 12 uur Zondagschool av- 7 uur ds- Ruys, onder werp: „Gelooven doe je in de kerk??"; Maandagavond 7.30 uur samenkomst. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond 8 uur openluchtdienst op de Steenenbrug; Zon dagmorgen 7.30 uur bidstond, 10 uur heili- gingsdienst, 3.30 uur verbindingsdienst, 7.30 uur bidstond, 8 uur verlossingsdienst; Dins dagavond 8 uur soldatenbijeenkomst; Don- derdagavond 8 uur heiliginsdienst. Nederlandsch Leger des Heils, Hekelstr. no. 9; Zaterdagavond 8 uur straatzang: Zondag 10 uur wijdingsdienst, 12.30 uur en 5 uur kindersamenkomst, 3.30 uur en 8 uur samenkomst: Dinsdagavond en Donderdag avond 8 uur samenkomst, geleid door kapi- teine M. v. Stein, bijgestaan door luitenante G. Schaap. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. van Mullem. BARSINGERHORN, nam. u. ds. v.d. Poel. Doopsgezinde gemeente, voorn. 10 uur, ds. van der Veen. BERGEN, 10 uur ds. van den Kieboom. (Van onzen Indischen correspondent). De vorige maal heb ik gewezen op een zekere matheid wat de belangstelling voor de huwelijksfeesten betreft. De menschen houden hier niet van lange voorbereidin gen, wat medebrengt, dat tot op heden in de bladen deelnemers voor verschillende uitvoeringen worden gevraagd. Batavia levert een typisch bewijs van de onwillig heid zich lang van te voren met gebeur lijkheden bezig te houden. Zooals overal elders was ook in de hoofdstad een feestcomité opgericht, dat de burgerij bijdragen verzocht. De gemeen te gaf 10.000 en alle inwoners tezamen 9000 of nog geen 2 per Europeesch ge zinshoofd. Aangezien het comité op veel ruimere bijdragen gerekend had, was reeds ongeveer 26.000 uitgegeven en om de ontbrekende 7000 te vinden, ziji#op- nieuw inteekenlijsten rondgezonden, voor al naar de menschen, die door de volks- meening hooger worden aangeslagen dan zij ingeteekend hebben. De ontbrekende 7000 zullen er ongetwijfeld komen, maar het traag stroomen van de bijdragen toont hoe weinig de menschen zich hier willen bezighouden met feesten, welke nog maan den in het verschiet liggen. Als te midden van de feestweek nog eens een beroep wordt gedaan, komt het geld er in minder dan geen tijd. Indië is zoo kwaad niet als het buiten staanders wel zou lijken, als zij niets van dé verhoudingen en gedachten hier af weten. Verbetering in de conjunctuur. Ger. kerk, 10 uur en 5 uur ds. van der Vliet, van Middenmeer-Slootdorp. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur de heer Sirag, cand. te Amsterdam. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMONDBINNEN, 10 uur mej. van Vliet. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 10 uur ds. Bloemhoff (tekst Gen. 30 31, onderwerp: „De kunst van ge ven en ontvangen"). Nederl. Herv. Evai\g. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur ds. Dönszelmann, van Am sterdam. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde ge meente, 10 uur ds. Milatz, van IJmuider.. NOORDSCHARWOUDE, 7 uur n.m. ds. Bloemhoff. NIEUWE NIEDORP, av. 7 uur ds. de Leeuw. OUDKARSPEL, 10 u. ds. de Leeuw. OUDESLUIS, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. PETTEN, geen dienst. SCHERMERHORN, 10 uur ds. Boeren- donk. SCHOORL, 10 uur ds. Boeke, 11.15 uur Zondagschool. SCHAGEN, nam. 7 uur Leekenspel „Ver lossing". SCHAGERBRUG, av. 7 uur ds. Witkop. STOMPETOREN, 10 uur ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur de heer G. J. van Kreuningen, van Amsterdam. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. UITGEEST, 10 uur de heer De Haan uit Oosterwierum. (Voor de Egyptische zen ding). Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur de heer R. van Tuinen, van Amsterdam, 11.40 uur Zondagsschool, 7 uur ds. Wildschut van IJmuiden. URSEM, 10 uur ds. de Pree. WARMENHUIZEN, 7 uur n.m. ds. Boeke. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. Afloop verkooping. Op 20 Januari werd publiek verkocht voor den heer J. Klerk te Hoorn het woon huis staande aan het Zuideinde te Scher- merhorn, bewoond door den heer P. Heer tjes, groot 2.33 A. Kooper werd de heer J. Jonker te Scher- merhorn voor 1560. Een perceel tuingrond in Eilandspolder groot 1.2540 H. A. Hoogste bieder de heer J. Los voor 910 p. morgen, alzoo 1365. Gemijnd door den heer J. Klipspel op 200 zoodat dit perceel opbracht 1565. Bij combinatie van huis en land werd niet gemijnd. 'n Rijdende tram moet men al tijd rechtsinhalen,alléén wanneer rechts niet voldoende weg breedte Is, mag men de tram links voorbijrijden. Dit is de laatste brief in 1936 en er zijn gelukkig voor 1937 eenige lichtpunten aan te wijzen. De gevolgen van den nieuwen gulden laat ik buiten beschouwing, omdat pas na een half jaar te zeggen zal zijn, hoe de nieuwe waarde over de geheele linie ge werkt heeft. Er zijn groepen, die het volle voordeel genieten van de nieuwe prijzen voor exportartikelen, evenals andere zich met bezorgdheid afvragen waar het heen moet, nu de stijging van de meeste gewo ne levensbehoeften aanhoudt. Voor alles wat ambtenaar is, en dat zijn er zoo eeni gen, mag het tot verheuging stemmen, dat de regeering haar oude en te veel beproef de taktiek van bezuinigen heeft losgelaten. Tot nu toe is steeds in de eerste plaats naar het drukken van de salarissen gezien. De post salarissen was op de begrooting ongetwijfeld een zeer voorname, maar toen de in het eerste vuur ondernomen actie van de ambtenarenvereenigingen volslagen was doodgeloopen en alle tegen stand gebroken, bleek het hek van den dam en is op alle mogelijke manieren ge tracht de salarissen nog meer omlaag te krijgen. Het gevolg is reeds, dat voor spe ciale betrekkingen geen menschen te vin den zijn, omdat het aanvangssalaris hun te gering voorkomt. Getrouwd uitkomen staat gelijk met lange jaren honger lijden en de regiering heeft het groote voordeel van het getrouwd uitkomen geheel uit het oog verloren. Niets is gevaarlijker dan op afgelegen oorden jonge menschen met lage salarissen op verantwoordelijke posten te stellen. He'; getrouwd zijn, het beproefde middel tegen eenzaamheidsgevolgen bij menschen op afgelegen posten, wordt voor de nieuwelingen vrijwel onmogelijk. Wa gen zij het toch, dan dreigt een in schulden komen, waardoor de kas nog grooter aan trekkelijkheid gaat krijgen. Dit kwaad is bereids gedaan, maar de regeering heeft na de devaluatie gelukkig ingezien, dat verder gaan de lijn zoo ver zou ombuigen, dat een afglijden verwacht mocht worden. De salarissen zijn wel niet onaantastbaar, maar van een mindering over de geheele linie zal niets meer komen. Dat is de groote zekerheid, welke de nieuwe gulden aan Indië gebracht heeft. Er begint eindelijk eenige soepel heid te komen. Tot nu toe was het, nadat beslist was, dat nieuw aangenomen amb tenaren 20 pet. minder zouden verdienen dan hun eerder benoemde collega's, bij sommige regeeringsdiensten een soort sport geworden, om de meest verschillen de redenen ambtenaren te ontslaan en hen dan weer in dienst te nemen op aanvangs salarissen min 20 pet. Dit funeste systeem heeft zijn langsten tijd gehad. Er is een aanschrijving uitgegaan, om de bezuiniging niet op deze wijze te doen geschieden. Het aannemen door de Tweede Kamer van het opschorten van de verdere korting van de pensioenen, mag ook als een licht punt gelden. Voor den handel zijn er ongetwijfeld meer, al mag niet worden vergeten dat het voordeel van verhoogde exportprijzen bij zeer vele maatschappijen pas na jaren tot uiting zal komen in den vorm van divi dend, omdat geweldige verliezen van de afgeloopen jaren eerst moeten worden gecompenseerd. De schrijver van een nog al links gezind weekblad, die fulmineerde tegen de te maken winst, welke hij voor vele procenten had willen belasten, vergat in zijn ijver om het algemeen belang op zijn wijze te dieren, dat er voor honderden millioenen in de afgeloopen jaren verlo ren is, de suiker niet eens medegerekend. Dat de handel opleeft, blijkt het best uit de bedrijvigheden aan de havens, waar telkens meer koelies in dienst moeten worden genomen en de goedangs vaak te klein bliiken. Tot Maart is alle laadruimte van de Paketvaart volgeboekt en het doet weldadig aan, dat deze maatschappij, nu er wee1- een verbetering komt, dadelijk de arbeidsvoorwaarden, welke in de afgeloo pen jaren zwaar gedrukt waren, verbe terd heeft. Andere ondernemingen hebben kortingen teniet gedaan, sommige met te rugwerkende kracht. Gaat de conjunctuur verder op de wijze, waarop zij de jongste maanden verloopen is, dan zal de regeering aan een toelage of een verhooging der salarissen niet kun nen ontkomen, maar zooals altijd zal dit eerst geschieden nadat de noodzakelijk heid van den maatregel over de geheele linie gebleken is. Een verhooging van 10 pet., wel het minste wat gegeven kan wor den, beteekent zoovele tier/tallen millioe- nen, dat de geheele begrooting er door in gevaar zou worden gebracht. En naar die sluiting streeft de regeering nog steeds met alle macht. Merkwaardige „zeeroof." Het oude jaar eindigt met een geval van „zeeroof' (al is het te betwijfelen of juri disch van zeeroof mag worden gesproken) zoo ongelooflijk onbenullig of zoo vreemd, dat het wel even mag worden besproken. Te Banjoewangi (de uiterste haven op Oost-Java) ligt een kleine schoener, die naar Bali zal gaan. Twee Europeanen vra gen om vervoerd te worden en nadat daar toe verlof bekomen is de schoener had alleen toestemming tot het vervoer van goederen gaan ze mee. Bezuiden Bali dreigen zij de 8-koppige bemanning met geweren en revolvers en nemen de lei ding van het scheepje van 65 ton op zich. Bij Toegoe, Zuidkust van Bali, wordt de bemanning aan wal gezet en de twee Eu ropeanen varen verder. De resident van Bali, van het voorval op de hoogte ge bracht, vraagt den commandant der marine te Soerabaja om hulp, die aan de „Java", welke toevallig te Banjoewangi lag, bevel geeft tot achtervolgen. Een vliegtuig van den kruiser ontdekt den schoener en dan is het drama spoedig beslist. Een motor boot van de „Java" sleepte het scheepje weer naar zijn punt van uitgang. De twee Europeanen bleken te zijn een matroos-seiner le klas, sedert 12 December gedrost, en een ontslagen officier 3e klasse van de gouvernements-marire. Wat deze twee hebben willen doen, is niet duidelijk. Krachtens hun beroep mochten zij er van op de hoogte worden geacht, dat zij geen haven zouden kunnen binnenvaren zonder dat hun schip aan de ketting zou worden gelegd. Het scheepje had slechts proviand voor enkele dagen aan boord, dus een reis naar Australië was alleen reeds om die reden uitgesloten. Zij hebben aan boord nogal ravage aangericht bij hun pogingen om zeilen te hijschen, maar wat het zonderlingste is, de sloep, alle reserve-touwen en reserve-navigatie- onderdeelen, mitsgaders enkele kisten van de lading zijn verdwenen. De menschen beweren dat zij een en ander over boord hebben gezet en dat de sloep is wegge slagen, maar het heeft er veel van of hier een bedrijf van het drama is weggevallen. Is een gedeelte van de lading door tot nu toe niet bekenden in de sloep naar elders vervoerd en kreeg de sloep alle re- servedeelen mede? Mocht er niets onbe kend zijn gebleven, dan hebben wij te doen met zulk een onhandigen opzet, dat het zonderling lijkt, dat er nog iets van de uitvoering terecht is gekomen. Het voorval is het gesprek van den dag geweest en het aantal veronderstellingen werd nog grooter, toen bekend werd, dat de marine al}e inlichtingen omtrent het aanhalen van den schoener of van een onderhoud met de 2 opvarenden weigerde. Nu behoeft hier niets achter te steken. Marine is den laatsten tijd in haar publi caties minder gelukkig geweest en het kan heel goed zyn, dat een strikte order tot mondhouden is afgekomen. Vreemd doet ook aan de houding van de 8 Madoereezen, werkelijk geen bang ras, die twee met geweren gewapenden heer en meester van het schip laten zonder een poging te doen hen te overvallen, hoewel des nachts slechts een van die twee waakte. De resident van Bali is in enkele bladen hard gevallen, dat hij de hulp van dei\ commandant der marine inriep en niet zelf getracht heeft met 'n gouvernementsvaar tuig het schip op sleeptouw te krijgen. Aan den anderen kant geeft het loslaten van een kruiser op een ongewapenden schoener van 65 ton stof voor vruchtbare fanta sieën. Het naspel zal zich voor den krijgs raad en den Raad van Justitie te Soerabaja afspelen, wat nog eenigen tijd kan duren. De nieuwe Gouverneur-Generaal. De nieuwe Gouverneur-Generaal heeft dezer dagen voor de eerste maal de wo ning te Tjipanas, het bergoord bij Sing- danglaja, betrokken, waardoor hij Indië op een 1000 M. hoogte heeft leeren kennen. Van den G.G. wordt naar buiten eigen lijk nog niets bemerkt. Hij vertoont zich niet dan hoog noodig en gebruikt al zijn tijd voor het zich inwerken in vraagstuk ken, welke zonder devaluatie reeds inge wikkeld waren. De algemeene secretarie heeft thans geen gemakkelijke taak, want alle gegevens, welke de G.G. noodig mocht hebben, moet zij verschaffen, wat het dui ken in oude archiefstukken noodig kan maken. Op den duur mindert dit werk wel, want hoe meer de G.G. zich thuis gaat ge voelen, zoo minder heeft hy het gebeurde van jaren her noodig. Maar thans is zyn kennis nog niet zoo ver en de secretarie vervoegt nog steeds het werkwoord „weiken" in aile tijden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7