DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ITALIË EN DUITSCHLAND ANTWOORDEN OP DE BRITSCHE NOTA. No 21 Dinsdag 26 Januari 1937 139e Jaargang De olgemeene toestand. Beide landen willen meewerken, om de werving van vrijwilligers voor Spanje te verhinderen. Het Italiaansche antwoord. De overstroomingsramp in Amerika. Het aantal slachtoffers neemt steeds toe. Eindhovensche postauto gestolen. De Japanschs regeeringscrisis. Van de daders geen spoor. ALKMAARSCHB Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Hoofdredacteur: Ti. N. ADEMA. Alkmaar, 26 Januari. De rede van Blum heeft vanzelfsprekend in het buitenland, en in de allereerste plaats natuurlijk in Duitschland, de noodige aan dacht getrokken en het is verheugend op te merken, dat de Duitsche bladen over t al gemeen de rede zeer ernstig noemen, maar tegelijkertijd meenen, dat deze iede een stap vooruit beteekent voor de goede ver standhouding in West-Europa. Het is niet alleen interessant, maar ook belangwekkend, de Duitsche persstemmen na te gaan. Zoo stelt het Berliner Tageblatt vast. dat Blum zeker aan de verwachtingen, welke door zijn vrienden werden gekoesterd heeft voldaan en zich onvoorwaardelijk heeft uit gesproken voor het principe van de politiek van het volksfront. Wat de buitenlandsche politiek aangaat, hier heeft hij de tradi- tloneele houding van het Frankrijk van na den oorlog gehandhaafd. Toch was in den toon van zijn rede een verbetering vast te stellen, die niemand in Duitschland zal ont gaan. Hij heeft zonder voorbehoud verzekerd niet te twijfelen aan de zoo vaak plechtig geproclameerde vredelievendheid van Hitier Hij wil de nationale waardigheid van Duitschland niet kwetsen door voorstellen welke onvereenigbaar zijn met deze waar digheid. Het Tageblatt herinnert echter verder aan de algeheele onvruchtbaarheid van alle pogingen om collectieve regelingen tot stand te brengen, terwijl afzonderlijke overeenkomsten gesloten door Duitschland wel degelijk zouden hebben bijgedragen tot verbetering van den Europeeschen toestand. De Lokalanzeiger begroet den toon van de rede van Blum die echter voor gedach- tenwisseling met Duitschland een reeks echt Fransche wenschen bevat, zonder uitdruk kelijk van voorwaarden te spreken. Blum acht het niet gewenscht oeconomische ge- dachtenwisselingen te doen afhangen van politieke concessies, en de Lokalanzeiger zou dan ook inderdaad grotesk vinden in dien men het Duitsche rijk, dat men op po litiek gebied niet meer kan kluisteren, aan gouden kettingen meent te kunnen leggen. Het blad beschouwt de rede als een stap in de goede richting. Het blijkt thans, dat Frankrijk bereid is tot samenwerking. Het volksfront is volgens de Deutsche Al- gemeine Zeitung weliswaar een binnenland- sche Fransche aangelegenheid, maar aange zien het een uitvinding van Moskou is, heeft ook internationale beteekenis. Het blad be kijkt het collectivisme waar Leon Blum zoo veel voor voelt eens nader en vergelijkt het eveneens met het door Duitschland onaf- hankelijk van dit systeem reeds bereikte resultaat. In dit opzicht kan men conse quent de lijnen van de Duitsche buiten landsche politiek vaststellen. Deze politiek is gebaseerd op den wil in vrede te leven en den vrede te handhaven. Minister-presi- den Blum wenscht hetzelfde. Hij heeft wel iswaar geen nieuwe gedachte aangewezen welke naar het doel leiden, maar de moge lijkheid de bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen blijft voorhanden. De beteekenis van de rede van minister president Blum is volgens de Berliner Boer- senzeitung in de positieve mogelijkheden er van gelegen, welke tot nu toe al te vaak ontbraken in de verklaringen van leidende Fransche politici. Van belang is hierbij, dat hij de vredelievendheid van Hitier heeft erkend, terwijl de organen van het Fran sche volksfront deze vredelievendheid nog in de laatste dagen op de hatelijkste wijze in twijfel hebben betrokken. Het blad is het met Blum eens, dat paal en perk gesteld moet worden aan de wapening. De Fransche politiek kan immers juist op dit gebied practischen arbeid verrichten. De Boersen- zeitung herinnert er aan, dat Frankrijk niet alleen zelf haar wapening in snel tempo heeft versterkt, maar ook de wapening van andere landen, zooals die der Kleine En tente, met leeningen heeft gefinancierd. Frankrijk heeft dit niet gedaan om overtol lig kapitaal economisch te beleggen, maar het heeft hiermede een meestal tegen Duitschland gericht politiek doel vervolgd. In deze politiek ziet het blad geen argu ment, hetwelk als grondslag voor een vrede van gelijkheid en vertrouwen kan dienen. Intusschen heeft de Fransche minister-pre sident toch meer ideeën opgesomd, welke het blad goedkeurt, omdat Duitschland deze ideeën reeds in de practijk heeft toegepast. Zou Frankrijk den sprong van de theorie naar de practijk wagen? Het commentaar van de A n g r i f f ein digt aldus; zooals bekend, wil iedere Duit- scher vrede met Frankrijk. Wij hebben geen rekening aan onzen buurman in het Westen aangeboden. Blum erkent dit en dit is het waardevolle doel van zijn rede. H e t geeft reden voor de beste hoop, dat men het toch nog met elkandeieens zal worden. Gisteren heeft graaf Ciano op de Britsche ambassade het Italiaansche antwoord op het Britsche memorandum van 11 dezer doen overhandigen. Tegelijkertijd heeft de Duitsche regee ring haar antwoord doen overhandigen aan den Britschen ambassadeur te Ber lijn. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zijn de antwoorden door Duitschland en Italië in overleg opgesteld. Het antwoord luidt: le. De Italiaansche regeering heeft nauw keurig het memorandum van de Britsche ambassade van 11 dezer inzake de kwestie van de niet-inmenging en in het bijzonder inzake de kwestie der vrijwilligers bestu deerd. 2e Volgens de opvatting, door de Brit sche regeering tot uiting gebracht, zijn de meest-belanghebbende mogendheden van oordeel, dat het noodzakelijk is, onmiddel lijk maatregelen te nemen om den toevloed van buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje te stuiten. Dez.e maatregelen zouden gelijk tijdig door alle mogendheden moeten wor den genomen. Verder zijn de mogendheden van oordeel, dat de andere vormen van indi recte inmenging nauwkeurig moeten worden bestudeerd en tenslotte dat eeu doeltreffend systeem van controle moet worden inge steld. De Italiaansche regeering prijst zich gelukkig dat zij een nieuwe gelegenheid heeft te verklaren, dat het doel, dat wordt nagestreefd juist het doel is, dat ook Italië beoogt te bereiken. Het is uiteengezet in haar nota van 7 dezer in paragraaf vier. Bijgevolg is de Italiaansche regeering be reid wettelijke maatregelen te nemen welke noodig zijn om te voorkomen dat op haar gebied vrijwilligers worden gerecruteerd of dat van of over haar gebied vrijwilligers naar Spanje gaan om in Spanje actief deel te nemen aan den strijd. Deze maatregelen zijn reeds opgesteld en zullen in werking treden zoodra de overige regeeringen heb ben toegestemd in het aannemen van een controle-systeem en zoodra door middel van de Commissie van Londen een datum zal zijn vastgesteld waarbij de maatregelen ge lijktijdig in werking zullen treden. 3. In haar memorandum herinnert de Britsche regeering eraan dat de niet-inmen- gingscommissie reeds een plan tot controle van de havens en landgrenzen van Spanje heeft opgesteld en dat dit plan, indien het wordt uitgestrekt tot het binnenkomen van vrijwilligers, als voldoende kan worden be schouwd om het beoogde doel te bereiken. In dit verband vraagt de Britsche regeering of de Italiaansche regeering andere vormen van controle bestudeert. Indien dit het geval is. zal de Britsche regeering deze plannen met de grootste nauwkeurigheid bestudee- ren. De Italiaansche regeering heeft de eer t« verklaren dat zij bijna gereed is met de studie van de voorstellen van de commissie en binnenkort zal zij door middel van haar vertegenwoordiger in de commissie haar inzichten bekend maken, ook wat betreft de controle op het luchtverkeer. De Italiaansche regeering heeft verder de eer er op opmerkzaam te maken, dat be halve de voorstellen, welke zijn ingediend tot het doeltreffend doorvoeren van de niet-inmengingspolitiek, ook is voorgesteld alle niet-Spaansche strijders, politieke pro pagandisten en agitatoren van het Spaan- sche gebied te verwijderen, teneinde den toe stand terug te brengen tot de verhoudingen van Augustus j.L De regeering wijst hierbij op haar memorandum van 7 dezer. De Italiaansche regeering zou gaarne zien, dat de Britsche regeering haar inzichten dienaangaande bekend maakte. De Italiaan sche regeering is bereid concrete voorstellen dienaangaande in de Commissie van Londen te verdedigen. De Italiaansche regeering wijst verder op de berichten, welke de laat ste dagen in de pers zijn verschenen over een naturalisatie in massa van de buiten landers die aan een der beide zijden in Spanje strijden. Deze maatregel zou zeker in strijd zijn met de politiek van niet-inmen ging. De Italiaansche regeering geeft zich reken schap van en waardeert de bedoelingen van de Britsche regeering, die de noodige maat regelen heeft genomen om op haar gebied het recruteeren en het vertrek van vrijwilli gers naar Spanje strafbaar te stellen. Zij hoopt, dat de Britsche regeering van haar kant deze nota van Italië zal waardeeren, alsmede de voorafgaande mededeelingen strekkende tot het steunen en aannemen van ieder voorstel tot een doeltreffende en algemeene politiek van niet-inmenging en de rigoureuse doorvoering hiervan in het belang van het Spaansche volk, van den vrede en de beschaving. Het Duitsche antwoord. Evenals het Italiaansche antwoord wordt in het Duitsche antwoord verklaard, dat de Duitsche regeering met voldoening heeft vernomen, dat de mogendheden overtuigd zijn, dat onmiddellijk maatregelen moeten worden genomen om den stroom van vrij willigers naar Spanje te stuiten en dat deze maatregelen gelijkt'ïdig door alle mogend heden moeten worden genomen. In de tweede paragraaf van haar ant woord verklaart de Duitsche regeering reeds een wet te hebben voorbereid, welke het vertrek van Duitschers naar Spanje verbiedt en welke het werven »an Duitschers voor Spanje met straffen bedreigt. Zoodra de mogendheden in deze kwestie tot overeen stemming zullen zyn gekomen, zal de Duitsche regeering deze wet afkondigen. Ten derde wat betreft de controle, heeft de Duitsche regeering eerst onlangs een aantal ontwerpen van de Londensche Com missie ontvangen, welke zij zoo snel moge lijk bestudeert. Zoodra zij hiermede gereed zal zijn, zal hetresultaat aan de Commissie worden medegedeeld door den vertegen woordiger van de Duitsche regeering in deze commissie, die eventueel hierbij ver dere voorstellen doet. Tenslotte betreurt de Duitsche regeering, dat de Britsche regeering zich nog niet heeft uitgesproken over de voorstellen van de Duitsche regeering, welke zijn vervat in de nota van 7 Januari, waarin wordt voorge steld alle niet-Spaansche deelnemers aan den strijd in Spanje, als ook de politieke propagandisten en agitatoren uit Spanje te verwijderen, teneinde den toestand van voor Augustus j.1. te herstellen. De Duitsche re geering hecht hieraan bijzonder veel waar de. Zij vreest dat de niet-inmengings-poli- tiek zal voeren tot een begunstiging van hen, die strijden tegen de Nationale Spaan sche regeering, oo.ds zij reeds uiteen heeft gezet in haar nota van 7 dezer. De Duitsche regeering is van oordeel, dat mogendheden thans an iedere mogelijkheid voor een inmenging in Spanje een einde moeten maken. Indien zij hiertoe ernstig zijn besloten, dan zullen ook de wegen en middelen worden gevonden om het boven genoemde voorstel van Duitschland te ver wezenlijken. Het water blijft wassen. De Ohio en Mississippi met hun zijrivie ren blijven wassen. De toestand te Cincinat- ti en Louisville is nog steeds hoogst ernstig. Te Cincinatti staat men bij de bestrijding van het vuur machteloos door den hoogen waterstand. Niettegenstaande heeft men de branden, die waren uitgebroken, meester kunnen worden. De 750.000 inwoners van Cincinatti wor den thans bedreigd door gebrek aan drink water. Te Louisville bracht men het groot ste deel der inwoners te Evacueeren. Reeds zijn 2000.000 personen zonder onderdak. Het aantal dooden bedraagt thans voor alle overstroomde gebieden 58, ongerekend de 15 gevangenen, die tijdens de muiterij in de gevangenis van Francfort, Kentucky, zijn gedood. Een geheele stad onder water. De burgemeester van Cairo in Illinois, heeft 'n proclamatie uitgevaardigd waarin hij alle vrouwen en kinderen verzoekt de stad te verlaten. Majoor ingenieur Burdick, die de werkzaamheden onder zijn leiding heeft, is van meening, dat Cairo hedenmiddag te gen vijf uur volkomen onder water zal staan. Langs den eenigen weg, die nog niet overstroomd is, verlaat een eindelooze rij auto's en vrachtwagens de stad, beladen met vrouwen en kinderen, die de wijk nemer naar St. Louis. Vrees voor epidemieën. De Mississippi, de Ohio en hun bedrijven blijven nog steeds stijgen over een gebied ter lengte van 1.600 K.M., dat zich uitstrekt van Pittsburgh Pennsylvanie) tot Cairo (Illininois). De geneeskundige diensten stellen al het mogelijke in het werk om te verhinderen, dat roodvonk, griep en longontsteking, wel ke vooral omgaan in den staat Indiana, slachtoffers maken. Een groot aantal steden wordt bedreigd door gebrek aan drinkwater. De reddingwerkzaamheden worden be lemmerd, daar de electrische centrales en de gasfabrieken buiten bedrijf zijn. Vliegtuigen, die boven de overstroomde gebieden verkenningen hebben uitgevoerd, melden, dat honderden personen hun toe vlucht hebben gezocht op heuveltjes of op daken der huizen. Alle radiozenders werken samen, daar de 'telegraafdienst geheel in de war is. De eenige hoopgevende factor in deze ergste ramp, welke de Vereenigde Staten ooit heb ben beleefd, is dat de regen is opgehouden en dat de Meteorologische dienst beter weer heeft voorspeld. Meer dan 100 dooden, 650.000 dak- loczen. Het aantal dooden als gevolg van de over stroomingen bedraagt thans 104, terwijl 1.000 personen worden vermist en 650.000 dakloos zijn geraakt. Er zijn 850 man troepen gedirigeerd naar Louisville, waar de staat van beleg is afge kondigd. Moeilijk reddingswerk. Het water van de Ohio en Mississippi met hun zijrivieren blijft stijgen tengevolge van de aanhoudend neerstroomende regens en de overstroomingen nemen een steeds groo- ter omvang aan. De materieele schade be loopt vele millioenen dollar. Het Roode Kruis vraagt 4 millioen dol lar om de slachtoffers van de overstrooming te helpen en reeds is een millioen bijeen gebracht. 749 verpleegsters zijn naar het ge troffen gebied gezonden. 40.000 werklieden trachten nog zooveel mogelijk te redden, hierbij geholpen door duizende vrijwilligers en manschappen van de nationale garde en de kustwacht. De steden Cincinnati en Louisville zijn het ergste getroffen. Te Cincinnati smeult het vuur van de branden, welke Zondag j.1. zijn uitgebroken nog voort, terwijl gisteren brand is uitge broken in een gebouw, waarin 40 woningen waren gevestigd. Het weinige drinkwater in de stad wordt in kleine rantsoenen aan de bevolking uitgereikt. In Louisville zijn 200.000 personen dak loos. Het electrische net is gestoord en be halve het centrum is de geheele stad in duister gehuld. Verscheidene ziektegevallen, zooals waterpokken, mazelen, roodvonk en bof hebben zich voorgedaan. Talrijke klei nere plaatsen zijn geheel van de buitenwe reld afgesloten, andere plaatsen zijn op last van de autoriteiten ontruimd. Militairen willen niet samenwerken met Oegaki. Geen enkele generaal zal candidaat ge steld worden voor de functie van minister van oorlog in een kabinet-Oegaki. Dit besluit is genomen tijdens een conferentie tusschen de leidende militaire figuren. Ondanks deze weigering van het leger om aan Oegaki steun te verleenen, zet deze zijn pogingen tot vorming van een kabinet voort. Financieele- en industrieele kringen zijn, in strijd met de in de buitenlandsche pers verspreide geruchten, zeer voldaan over het feit, dat Oegaki er in heeft toegestemd een nieuw kabinet te vormen. Zij betreuren echter den tegenstand van het leger. In dit verband moet er op gewezen wor den, dat wanneer het leger zijn houding niet wezigt, Oegaki gedwongen zal zijn af te zien van de kabinetsformatie, aangezien een 31 Mei j.1. afgekondigde wet bepaalt, dat de minister van oorlog uit de gelederen van het leger moet komen. Hedenmorgen teruggevonden er is evenwel een bedrag van f 1950 ontvreemd. Gistermiddag hebben te Eindhoven vermoedelijk twee mannen een bru tale roof gepleegd. Omstreeks kwart over vijf stond een wagen der poste rijen nabij een brievenbus in de De Alberdingk Thijmlaan. De bestuurder, de postambtenaar A. L. Rondeel, had zich naar de brievenbus begeven, en juist op het moment dat hij hezig was de brieven er uit te halen, reed tot zijn grooten schrik de wagen weg. Het voertuig had onmiddellijk zoo'n groote vaart, dat de ambtenaar geen enkele poging kon doen om er nog op te springen. Hoewel hij geen signale ment van de daders kon opgeven, is het zeer waarschijnlijk, dat twee man nen zich van den wagen hebben mees ter gemaakt. In den wagen bevond zich een groot aantal brieven van gelichte bussen, benevens een bedrag aan geld van circa 1800 gulden, dat de postambte naar bij een der bijkantoren als op brengst van den dag had ontvangen. De ambtenaar waarschuwde onmid dellijk zijn directeur, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. De auto is een groen gekleurde bestel wagen, genumerd HZ-29514 of HZ-29516. De politie van de omlig gende gemeenten werden ten spoedig ste van de roof op de hoogte gebracht. Ook de grensbewaking werd gewaar schuwd. De gestolen postauto teruggevonden; postzak laT er opengesneden in. Een bedrag van 1980 meegenomen. De gestolen postauto is naar nader ge meld wordt hedenochtend op den Wel- schapschen dijk te Eindhoven teruggevon den. De zich daarin bevindende postzak lag nog in den wagen. Zij was openge sneden en blijkbaar waren er verschillende poststukken uit ontvreemd. Of deze van waarde zijn, heeft men nog niet kunnen nagaan. Wel is echter gebleken, dat een bedrag van 1980 is medegenomen. De heer Jansen, assistent-havenmeester van het vliegveld Welschap te Eindhoven, zag gisteravond bij zijn terugkeer om streeks zes uur op den Welschapschen dijk geparkeerd staan. Hij schonk daar verder geen aandacht aan, daar auto's van den besteldienst meermalen bestellingen bij het stationsgebouw verrichten. Wel bracht hij het aantreffen van den wagen, toen hij des avonds van de gesto len postauto hoorde, in verband met wat gebeurd was. Vanochtend ,toen hij naar zijn werk terugkeerde, vond hij zijn vermoedens be vestigd, doordat hij de auto, die hij gister avond gezien had, nog op dezelfde plaats vond. Hij waarschuwde onmiddellijk de recherche en den directeur van het post kantoor, den heer van Veen. Deze laatste ging met den hoofdinspecteur ten Haaf op onderzoek uit waarbij bleek, dat men in de auto was doorgedrongen door verbre king van een ruit tusschen de cabine en de laadruimte. Het onderzoek naar de daders wordt met kracht voortgezet De Landdag en het Hoogerhuis hebben besloten hun zitting te verdagen tot de ka binetsformateur er in zal zijn geslaagd een nieuwe regeering te vormen. Persoon van den nieuwen kabinets formateur. Generaal Oegaki is 70 jaar oud. Hij maak te carrière in het leger en speelde een rol in het politieke leven van Japan. Geduren de vijf jaar was hij minister van oorlog in vijf kabinetten, welke waren gevormd door de Minseito. Voorts was hij vijf jaar gou verneur-generaal van Korea, uit welke functie hij verleden jaar ontslag nam. Velen beschouwen hem als de man, welke het best in staat is Japan uit den ernstigen toestand te redden, waarin het land thans verkeert. De partijen „Minseito" en „Seijoe- ktti" zijn bereid hem hun steun te geven.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1