Het groene >q van Baa-AI. WARM EN HUIZEN SCHERMERHORN NOORDSCHARWOUDE ST. PANCRAS ENKHUIZEN ST. MAARTENSBRUG WARMENHUIZEN Het betoog van den heer Rutgers von Rozenburg strekte ter verdediging van het voorstel der staatscommissie inzake de pers vrijheid. Z. i. heeft een verschijningsverbod met censuur niets te maken en zou het slechts tegen werkelijke excessen worden toegepast. Daarmede bleek de heer Vervoorn het eens, die tenslotte zijn afschuw voor het ordeningsstreven uitte, van oordeel, dat men de organisatie der maatschappij aan deze zelf moet overlaten. Ook verklaarde hij zich voorstander van een organisch kiesrecht, dat excessen van het huidige zou kunnen op heffen. Avondvergadering Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gister in een korte avondvergadering het wetsontwerp tot ver lenging en wijziging van het aan de Ned. Bank verleende octrooi behandeld. Zooals men zich herinneren zal, heeft de Tweede Kamer de verlenging van dit octrooi tot den tijd van 5 jaar beperkt. De heer de Marchant et d' Ansembourg (n.s.b.) maakte er den minister en de Tweede Kamer, de r.k. staatspartij in 't bijzonder, een verwijt van, dat de zaak, met name de herziening van het credietwezen, niet prin cipieel was behandeld. De r.k. hadden z.i. door de concessie van minister Oud een staatscommissie te aanvaarden, blijkbaar meer gehecht aan het voortbestaan van het kabinet dan aan 't algemeen belang. De heer d' Ansemboyrg verlangde, dat het octrooi met slechts één jaar zou worden beperkt. Minister Oud vond, dat deze wensch niet getuigde van inzicht in de ingewikkelde materie en betoogde voorts, dat handhaving van een juist geacht standpunt even prin cipieel kan zijn als het willen doordrijven van een radicale opvatting. De materie kan in de rustige sfeer van een staatscommissie beter tot haar recht komen. Deze commissie zal binnen niet te langen tijd kunnen worden ingesteld. Het ontwerp werd z. h. st. goedgekeurd, met aanteekening dat de n.s.b.-'ers tegen waren. Vandaag onderzoekt de Eerste Kamer de nieuwe Pachtwet in de afdeelingen. Qemeentemden De raad dezer gemeente kwam gistermid dag in voltallige zitting bijeen. De voorzit ter, burgemeester H. N o 1 e t, opende de vergadering met een woord ter herdenking van het huwelijk van prinses Juliana cn prins Bernhard, waaraan hij den wensch vastknoopte, dat dit een zeer gelukkig hu welijk zal worden. Den leden van den ge meenteraad wenschte spr. allen een geluk kig jaar 1937. Voor kennisgeving werden aangenomen het jaarverslag van den Armenraad over 1935 en de begrooting van den keurings dienst voor waren over 1937. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven inzake aanvulling van het regle ment van het B.A., waarin werd medege deeld, dat bij Ged. Staten bezwaar bestaat tegen de regeling van de bezoldiging, zooals die door den gemeenteraad is vastgesteld. Aangezien het armbestuur nog geen nadere adviezen heeft verstrekt over de verdeeling van de vergoedingen aan de leden, mits het totale bedrag van 300 niet wordt over schreden, stelden B. en W. voor het schrij ven in de eerstvolgende vergadering te be handelen. Conform dit voorstel werd beslo ten. Voorts was van Ged. Staten nog ingeko men de mededeeling, dat zij hun beslissing ten aanzien van de begrooting 1937 hebben verdaagd. Voor kennisgeving werden aangenomen: a. het besluit van Ged. Staten, waarbij werd goedgekeurd het raadsbesluit tot wij ziging van de begrooting 1936; b. de mede deeling van het K.B., waarbij tot 1 Mei 1937 is goedgekeurd de verordening op de hef fing van schoolgeld voor het lager onder wijs; c. dat de minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, dat ter afreke ning van den rijkssteun voor den dienst 1935 aan de gemeente Warmenhuizen een bij drage in de kosten der gemeentehuishouding wordt verleend van 23.909.60. Nog geen schoolvoeding. De commissie van algemeene samenwer king in de gemeente verzocht om voor de kinderen voeding te verstrekken op de scho len. B. en W. stelden den raad voor om op het adres afwijzend te beschikken, aangezien zij van meening waren, dat in deze zaak in de eerste plaats het particulier initiatief moei; gelden en verder op grond van de financiën der gemeente die in verband met de nood lijdendheid niet toelaten nieuwe lasten op zich te nemen. Weth. Mink zei, dat het hoofdmotief voor het afwijzend advies van B. en W. wel is geweest hun meening, dat de noodzaak van schoolvoeding nog niet is gebleken, maar achteraf was spr. daarvan toch niet heelemaal overtuigd. Hü zou daarom wen- schen, dat vanwege den raad aan de school hoofden in de gemeente het verzoek werd gedaan te willen nagaan of op hunne scho len gevallen van ondervoeding bekend zijn. Zoo dit het geval mocht zyn, zou spr. een uitvoeriger en nauwkeurig onderzoek door den geneesheer willen zien ingesteld. Over het algemeen, zoo ging spr. voort, is er in onze gemeente een vrij goede gelegen heid om aardappelen en peulvruchten te verbouwen, zoodat het met de ondervoeding zeker niet zoo heel erg zal zijn. In de laatste jaren is er niet veel gebruik gemaakt van de door de gemeente geboden gelegenheid tot het huren van zoogenaamd sneesland, maar dat komt ook doordat de omstandigheden by de verpachting anders waren dan thans. Thans hebben de menschen veel meer gele genheid om in een eigen „bouw" te werken dan toen. Ook met het oog daarop zou spr. gaarne zien, dat by de volgende verpach ting een akker land beschikbaar zou worden gesteld voor sneesland. De heer Tesselaar meende, dat men vooreerst beter de resultaten kan afwachten van het onderzoek, hetwelk thans vanwege Volksgezondheid wordt ingesteld. Ondanks de slechte tijden, zal de ondervoeding heusch nog zoo'n omvang niet nemen, de menschen zorgen hier allereerst wel voor het eten. De heer Dekker sloot zich hierbij aan; indien noodig, zou men de schoolkinderen een glas melk kunnen laten drinken. De voorzitter zou in elk geval het onderzoek vanwege Volksgezondheid wil len afwachten. Voor spr. was het hoofdmo tief voor zyn afwyzend standpunt tegenover het verzoek geweest, dat het particulier ini tiatief ten aanzien van schoolvoeding voorop moet gaan, de gemeente zou dan zoo noo dig kunnen subsidieeren. Het kan wel zyn, dat voor sommige kinderen het aanbieden van een glas melk of een ander voedzaam iets wenschelijk zal zijn, omdat de ouders het niet kunnen betalen. Wat den wenk van den heer Mink betref fende het beschikbaar stellen van sneesland, spr. zou met genoegen daaraan meewerken. De heer Molenaar merkte op, dat het verhuurde land over het geheel in zeer slechten staat van onderhoud verkeert, en toch zijn er onder de huurders menschen, die by het huren ook reeds werkloos waren en dus wel tijd hadden voor een goed onder houden van het stuk grond. Als veront schuldiging voor dat slechte onderhoud zou men kunnen aanvoeren, dat aardappelen en peulvruchten den laatsten tijd zoo erg goed koop waren, zoodat er slechts weinig aanlei ding was voor verbouw op deze kleinere tui nen. Of er behoefte aan land is, stond voor spr. nog niet vast. Was zij er wel, dan zou men het gehuurde niet zoo verwaarloozen als nu gedaan wordt. De heer Mink was bevreesd, dat de re sultaten van het onderzoek door Volksge zondheid te laat bekend zouden worden om nog in dezen winter maatregelen te. nemen. Vandaar zyn voorstel om de schoolhoofden erin te betrekken. De voorzitter had allen eerbied en achting voor de hoofden der scholen, maar achtte hen toch niet de aangewezen men schen om over ondervoeding te oordeelen, vooral waar zelfs de deskundige dr. Heyer- mans te Amsterdam zei, dat de ondervoe ding zich meermalen pas na jaren laat on derkennen. De heer Mink voerde hiertegen aan, dat de schoolhoofden de kinderen toch eiken dag zien en kunnen controleeren. De heer de Groot wilde hulp, indien die noodig is, spoedig zien versterkt, om haar niet te laat te doen komen. De voorzitter zou willen, dat de hee- ren pogingen deden om het particulier ini tiatief aan te sporen. De heer Mink maakte van zijn idee een voorstel. Het werd met vier tegen drie stemmen aangenomen. Tegen waren de heeren de Groot, Messelaar en Rozendaal. De stemmen staakten ten tweeden male. Ten tweeden male staakten de stemmen over het voorstel van den heer Rozendaal tot verkoop van een perceel grond aan den heer J. A. Reinders, waarop B. en W. tot afwij zing hadden geadviseerd. Het voorstel werd nu beschouwd als te zijn verworpen. Verbouw woning hoofd der school. Daar de ministers van binnenlandsche za ken en van financiën, alsmede Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen het beschik baarstellen van een crediet voor het doen verbouwen van de woning, bewoond door het hoofd der school aan de Dorpsstraat, stelden B. en W. den raad voor hiertoe te besluiten en in verband hiermede een be sluit te nemen tot wijziging van den kapi- taaldienst 1937 door het aangaan van een geldleening van ten hoogste 1300, af te los sen in 10 jaren, te beginnen in 1938, tegen eene rente van ten hoogste iy, pCt. De voorzitter lichtte het voorstel nader toe. Er waren langdurig onderhandelingen gevoerd alvorens men het eens was gewor den. De huur van de woning zal na de ver bouwing niet worden verhoogd. De heer de Groot verwonderde zich er over, dat voor de school geen geld disponi bel is, maar wel voor verbouw der woning van het hoofd, welken verbouw hij niet zoo erg noodig vond en die bovendien nog wel duurder zal worden dan in het voorstel is gezegd, omdat sinds het opmaken der pian- nen de devaluatie van den gulden is geko men. De heer Dekker zou het wel billijk vinden, als de heer Donia toch in elk geval de rente moest betalen van het bedrag, dat in de woning zal worden gestoken. De voorzitter vond de huur van 300 zeer zeker niet te hoog, maar aange zien de huren over het algemeen dalende zijn, zou hij toch niet méér durven vragen. Weth. Molenaar verdedigde nog nader het voorstel. De heer Dekker geloofde, dat andere gemeente-woningen verbouw en verbetering méér noodig hebben dan die van het school hoofd. De voorzitter trok dit sterk in twij fel; de woning van den heer Donia heeft een tekort aan slaapgelegenheden. Nadat over en weer nog wat over het voorstel was gesproken, werd erover ge stemd, met als resultaat, dat het voorst?l van B. en W. werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen waren de heeren de Groot en Dekker. Leden gascommissie. De heeren C. Rozendaal en W. Dekker werden zonder stemming herbenoemd als leden der gascommissie. Borgstellingsfonds kleine midden standers. Ged. Staten deelden mede, dat de minis ter van binnenlandsche zaken in beginsel geen bezwaar maakt tegen deelneming van noodlijdende gemeenten in borgstellings fondsen ten behoeve van middenstanders, indien de deelneming in het kapitaal van dit fonds niet meer dan 10 cent per inwoner bedraagt of de deelneming in het jaarlij ksch inkomen gedurende de e.v. 5 jaren per jaar niet meer dan 2 cent per inwoner is. B. en W. hadden naar aanleiding van dit schrijving voorgesteld het raadsbesluit van 24 Juli 1936 in te trekken en te besluiten de eerstvolgende 5 jaren per jaar twee cent per inwoner beschikbaar te stellen. De voorzitter merkte echter nader op, dat hy in besloten vergadering nog eeni- ge mededeelingen hierover wenschte te doen. Het voorstel werd daarom aangehou den tot na afhandeling van de agenda. Wijziging politieverordening. Naar aanleiding van een schrijven van de besturen van vereenigingen voor de tuin- bouwbelangen, waarin verzocht werd eene nadere regeling te treffen inzake het ver bouwen enz. van zaadkool, stelden B. en W. voor de bestaande regeling in deze zaak, omschreven in artikel 39a der Alg. Politie verordening, in te trekken en eene nieuwe bepaling vast te stellen luidende als volgt: Artikel 39a. Het is aan eigenaars of gebrui kers van landerijen in deze gemeente verbo den zaadkool, stullen of struiken tot bloei te laten komen, te plaatsen of te doen plaatsen, anders dan overeenkomstig de regeling door B. en W. vastgesteld. De voorzitter gaf een korte toelich ting, waarna het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting van de open bare vergadering. Maandag vergaderde de raad dezer gemeente. Van Ged. Staten was bericht gekomen dat de behandeling der begrooting 1937 is verdaagd. Voorstel wijziging verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting. De voorzitter deelde mede dat 75 opcen ten worden geheven, dat de termijn van vaststelling thans is van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938. Z. h. j. goedgevonden. Voorstel indeeling weg genaamd Zuid einde in klasse B. De voorzitter deelde mede, dat deze weg thans was ingedeeld in de 3de klasse, dat door het nieuwe wegenreglement er 2 klassen van wegen zijn n.1. A. en B. Z. h. s. werd besloten den weg te plaat sen in klasse B., wat in de Alkmaarsc'ne Courant zal worden bekend gemaakt. Vaststelling kohier straatbelastir.g '37. Z. h. s. wed dit vastgesteld op 2 van den aanslag der geb. eigendommen volgens de grondbelasting. Voorstel restitutie G. E. B. De voorzitter deelde mede, dat door B. en W. en de lichtcommissie was besloten, wegens den gunstigen stand van het G. E. B. over 1936 terug te betalen de omzet belasting benevens 2 ct. per K.W.U, als mede de niet verbruikte garantie van 25 K.W.U., welke door sommigen was be taald. Dit bedrag was samen 584, terwijl er behalve de geraamde 800 nog circa 400 wir.st in de gemeentekas komt. Z. h. s. werd dit goedgevonden en de stroomDriis voor 1937 vastgesteld op 22 ct. per K.W.U. Benoemd werd met algemeene stemmen tot lid van het Burg. Armbest. de perio dieke aftredende heer W. de Boorder. Rondvraag. De heer Broersen vroeg be spoediging van het aanvragen van loonbij- slag in den land- en tuinbouw. Besloten werd deze aan te vragen, in gaande 1 Mei a.s. Tevens zal aan den in specteur der werkverschaffing worden ge vraagd om met toeslag van 30 pet. op het loon. behalve bagger werk, ook draineer- en greppelwerk te doen verrichten. De heer Brouwer vroeg of reeds een teekening van de nieuw te bouwen bak kerij aanwezig was en hoe of de voorzitter daar over dacht. Dezl antwoordde dat de teekening aan wezig was, maar nog geen aanvrage voor de hinderwet. De heer Barendregt achtte een beproe ving van de brandkraan te Stompetoren noodig. De voorzitter^ zal daaraan zijn aandacht schenken. Daarna sluiting. £and- en Juutbouw DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het is deze week een bijzonder slechte geweest voor de Langendijker tuinders. De veilingen vertoonden een zeer treurig beeld. De hoeveelheden doorgedraaide kool namen hoe langer hoe grooter afmetingen aan, zoodat de laatste dagen van de week tientallen wagens per dag onverkocht ble ven. Op één veiling was het soms wel 16 of 18 wagons. Zelfs voor veevoer waren ze s.ims niet te plaatsen. Dit wil toch wat zeggen. Voornamelijk gele kool draait er door, maar ook Deensche witte kool bleef in groo- tere hoeveelheden onverkocht, terwijl van de roode kool een aanmerkelijk grooter ge deelte den minimumprijs niet kon opbren gen. De prijzen van de gele kool waren hierdoor aan den lagen kant, zooals wij dat reeds gewend zijn; f 1.20, de minimumprijs, was de noteering, waarvoor zoo goed als de geheele hoeveelheid verkochte gele kool van de hand ging. Het liep slechts bij uitzonde ring eens tot f 1.30, doch dat was alles. Deen sche witte kool vertoonde vrijwel eenzelf de prijsbeeld. Het meeste ging weg voor den minimumprijs. Slechts heel mooie partijen maakten één of twee dubbeltjes per 1QÜ K.G. meer. Roode kool heeft deze week ook een in zinking meegemaakt. Er werd heel wat van den aanvoer verhandeld voor prijzen van 1.40 en even daarboven. De allermooiste partijen werden met prijzen betaald van 2—2.30, terwijl te Noordscharwoude nog tot 2.70 per 100 K.G. werd besteed Af wijkende kwaliteit liep steevast door. Voor de nog steeds aangevoerde groene kool noteerden wij voor de allermooisten 3f 3.30 per 100 stuks. Kleineren brach ten 1 op. Rammenas kon het deze week tot f 1.30 per 100 K.G. brengen. Hiervan komen slechts kleine partijtjes aan de veiling. Peen heeft deze week goed stand gehou den. Er zat een eenigszins stijgende tendenz in het prijsverloop. Hoogstens werd f 2 per 100 K.G. betaald. Voornamelijk werd echter 1.501.80 per 100 K.G. genoteerd. Bieten blijven vrijwel ongewijzigd, n.1. voor de mooiste partijen f 1.50f 1.70. De mindergevraagde sorteeringen, de aller grootsten en de allerkleinsten blijven ver beneden de 1 per 100 K.G. Bloemkool komt er niet veel meer. De partyen worden met den dag kleiner. De prijzen hiervoor betaald varieerden deze week van 46 per 100 stuks. De tweede soort heeft heelemaal niet veel meer te be- teekenen. De belangstelling voor uien bleex op het einde van de week flauwer te ziin dan in het begin. De prijzen van de middelsoort, waarvoor aanvankelijk 1.101.40 per 100 K.G. werd besteed, liepen zoodanig terug, dat tenslotte 0.90f 1.20 werd ge noteerd. Grove uien was ook iets minder. De prijzen van 1.30f 1.50 van het begir werden spoedig f 1f 1.30. Drielingen heb ben een tamelijke daling ondergaan verge leken bij eenige weken geleden. Tenslotte konden wij hiervoor niet hooger noteeren dan 0.80—1 per 100 K.G. met een paar uitzonderingen van een paar dubbeltjes per 100 K.G. hooger. Uit het bovenstaande blijkt weer, dat de afgeloopen week voor de Langendijker tuin ders weinig hoopvol is geweest. Er is weer wat hoop door het intreden van winter weer, waardoor misschien een weinig ver betering kan intreden. Jtcovinciaai 'Hieuws Onderling Hulpbetoon. De Vereen. „Onderling Hulpbetoon" vergaderde Maandagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende met woorden van welkom, in het bijzonder tot de gasten, de afgevaardigden van Oud karspel. Spr. uitte zijn groote tevredenheid over de goede opkomst. De voorzitter herdacht in zijn openings woord een der oprichters der vereeniging, wijlen den heer A. Borst, die dit jaar aan de vereeniging is ontvallen. Spr. dankte zijn medebestuursleden en commissarissen voor de goede samenwer king. De heer A. Kwadijk vroeg naar aanleiding van de notulen naar de ledenverving. waar toe in de vorige vergadering was besloten. De penningmeester bracht zijn financieel jaarverslag uit. De rekening van den penningmeester, den heer K. van Dijk, vermeldde een totaal aan ontvangsten van 2351.44, aan contributie was ontvangen f 2073,84, het aanvangssaldo was 69,61. Onder de uitgaven was opgeno men de uitkeering van f 1260,60 aan zieken geld. De stand der reserve gaf aan, dat op 1 Januari 1936 het bezit 3148,65 was, op 1 Januari 1937 3603,96, het bezit was toegenomen met f 455,31. De rekening werd in orde bevonden door de commissie, welke bij monde van den heer F. Smit verslag uitbracht, waarna vaststel ling volgde. De secretaris vermeldde in zijn jaarver slag, dat in 1936 de ziekte in de vereeniging heel wat minder is geweest dan in 1935, met gevolg dat het voor onze vereeniging een voordeeliger jaar is geweest dan in 1935. Dit neemt niet weg, dat er bti vele leder, nood heerscht. Het werd daardoor wel moei lijk om de contributie te betalen Het leder tal is thans 224, waarvan 67 voor de restee- rende 20 Het ledental was verleden jaar 240. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren K. de Vries en K. van Dijk met bijna algemeene stemmen herkozen. Beiden na men onder dankzegging voor het in hun gestelde vertrouwen hun benoeming aan. De aftredende adviseur, de heer P. Zut, werd bij acclamatie als zoodanig herkozen. Hierna werd het bodeloon aan een bespre king onderworpen. In verband met de meer malen gemaakte opmerking, dat het feitelijk niet juist was, dat de onkosten voor een vol lid en voor een half lid gelijk waren. Daar om stelde het bestuur voor, dit loon te te- palen op 10 van het bruto opgehaalde bedrag aan contributie. De heer A. Kwadijk gevoelde dit al? eer. px>ging tot verlaging van het salaris. Ver leden jaar was het op een andere manier georobeerd. nu wil men het zoo probeo ren. De heer J. Meeld'jk sloot zich hierbij pan. daar de bode aan de halve leden ook z'n werk heeft. Verscheidene heeren voerden nog het woord over deze kwestie, waarna de h»»er Kwadijk voorstelde een vast bedrag van 235 te geven of anders 11 y, te vergoe den als het in procenten moet. In stemming gebracht werd het voorstel van het bestuur aangenomen met 27 tegen 21 stemmen. 105. Jet had hieraan echter niet gedacht. Ze verwijderde zich hoe langer hoe meer van de vruchtbare grondstrook van de rivierbezinking en naderde steeds meer de rotsachtige woest.ijr>vlakte die zich links en rechts uitstrekte. Het ziekengeld is thans 13 weken 7.50 en 13 weken 3.90. Na een toelichting op den kastoestand stelde het bestuur voor de uit keering ongewijzigd te laten. De vergade ring er mee accoord. Bij de rondvraag werd door den heer J. Schuit gevraagd of de wachtdagen niet kun nen worden ingetrokken. Dit bleek niet mo gelijk te zyn, daar de geheele uitkeering van de wachtdagen 1200 zou kosten. Nadat de heer J. Ooyevaar bedankt had voor de ontvangen uitnoodiging en zijn ver wondering had uitgesproken over het ge signaleerde feit, dat al het door de zoons van gesteuflden ontvangen ziekengeld van den steun werd Ingehouden, volgde sluiting. „Onderlinge Hulp". „Onderlinge Hulp" vergaderde Dinsdag in het café van den heer Bouwstra onder leiding van den heer A. Stammes. Het ledental bleef stationair, de beper king op de uitkeeringen zal echter nog moeten worden, blijven gehandhaafd, door den berooiden toestand der kas. De rekening van den penningmeester gaf te hooren ontvangst f 1835,13, uitgaaf 1797,70, saldo 37,43. Het bezit der vereeniging is thans 1053.84. Per 1 Januari 1936 was dit 1304,09. Achteruitgang 250,75. De heer A. de Ruiter adviseerde tot goed keuring. In de nieuwe commissie werden benoemd de heeren Jb. Kriek en C. v. d. Ham. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren P. de Koning en A. Schuur werden herkozen. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelyken aard sloot de voorzitter de vergadering. Veel werk voor werkloozen. Enkhuizen zal naar burgemeester Haspels in de raadsvergadering meedeelde de eerste gemeente in Noord-Holland zijn, waar, In samenwerking met het Economisch-Technolo- gisch Instituut, een opleiding voor mannen en vrouwen in het vervaardigen van gebreide onder- en bovenkleeding zal worden gevestigd. Voorts deelde hij in zijn Nieuwjaarsrede mede, dat in samenwerking met den dienst der Zuiderzee werken in 1937 belangrijke verbete ringen aan de havens zullen worden ter hand genomen. Ook zullen in samenwerking met de provin cie de toegangswegen tot de stad belangrijk worden verbeterd en zal een goede aansluiting op het provinciaal wegennet tot stand komen. Gehoopt mag worden, dat de omvangrijke werkloosheid door deze werken, althans tijde lijk, zal worden gelenigd. Oud-leerlingen landbouwcursus. In café Kossen alhier werd een verga dering gehouden van de Vereeniging van oud-leerlingen van den landbouwcursus al hier, waarbij de heer ir. Muntinga uit Scha- gen een interessante lezing hield over den landbouw in Engeland. Spreker gaf een uit eenzetting van den landbouw en de vee houderij in Engeland en hoe deze daar wor den toegepast, daarbij tevens een vergelij king makende met Nederland. O.m. werd er op gewezen, dat de fruitteelt en de pluim veehouderij aldaar in de laatste jaren zeer was toegenomen, zulks ten nadeele van den Nederlandschen export. De lezing, welke werd toegelicht met lichtbeelden, werd met groote aandacht aangehoord. Vervolgens werd een bespreking gehou den over proefvelden, welke zullen worden aangelegd in de omgeving van St. Maartens brug. Loop der bevolking. Bevolking op 1 Jan. 1936: 1223 m. en 1121 vr., totaal 2344. Vermeerdering door geboorte 24 m. en 38 vr., totaal 62; vermeer dering door vestiging 28 m. en 34 vr., totaal 62; geheele vermeerdering 52 m. en 72 vr, totaal 124. Vermindering door overlijden 7 m. en 16 vr., totaal 23; vermindering door vertrek 39 m. en 43 vr., totaal 82; geheele vermindering 46 m. en 59 vr., totaal 105. Totale vermeerdering 6 m. en 13 vr., samen 19. Bevolking op 1 Jan. 1937: 1229 vr. en 1134 vr., totaal 2363. Aantal huwelijken 11« t 106. Daar deed ze opeens een vreemde ontdekking. Aan de rand van het oerwoud stond een heel hoog gebouw. Het was helemaal van leem gepleisterd en daarna rood geverfd. Op het eerste gezicht scheen het verlaten te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10