Aqmda VAN HOUTENS CACAO AMSTERDAMSCHE BEURS betichten De kabinetscrisis in Japan. Hi-UA» Zestienjarig meisje te Heiloo geschaakt. Verduistering te Volendam. Westfriesche Bond van harmonie- en Fanfarecorpsen. HET ZILVEREN JUBILEUM. Welk een tijd is sedert dien verstre ken Een zeer lange tijd, om daarin een product te verbeteren. Welnu, on afgebroken hebben wij in deze meer dan 100 jaar aan de veredeling van onze cacao gewerkt. Niet voor niets komt dan ook onder de cacaosoor- ten, welke heden ten dage vervaar digd worden, de eerste plaats toe aan NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer derde episode van De fluisterende schaduw (sens.); hoofdrollen Bela Lugosi en Jack Perrin. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur. hoofdnummer Oké, mr. Deeds! (amus.-film); hoofdrollen Gary Cooper en Jean Arthur. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Geen vrouwen meer (rom.); hoofdrollen Joan Crawford en Robert Montgomery. Toe gang boven 18 jaar. Woensdag 27 Januari. 7.30 uur, Harmonie, opvoering van Ber- nard Show's „St. Joanne" door de Amster damsche Tooneelvereeniging voor 'tCo.vo.to 8.30 uur, r.k. kerk op de Laat, conferentie voor niet-katholieken. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, opvoering revue Lach en vergeet. Donderdag 28 Januari. 7.30 uur, Harmonie, donateursuitvoering vrijz. herv. zangkoor, dir. Corn. Jonker. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, drie spre kers over kolonisatie-mogelijkheid in Nieuw-Guinea. nog steeds is niet te zeggen hoe lang dat nog zal duren, j In het Middenwesten der Vereenigde Sta ten heeft men daarentegen groote behoefte aan regen, daar de akkers uitgedroogd zijn. Parachutespringer brengt serum tegen typhus. De parachutespringer William Klier is bo ven Paducah in Kentucky in 't overstroom de gebied omlaag gesprongen met 100 pond serum tegen typhus. De stad is geheel door het water ingesloten en vliegtuigen kun nen in de omgeving niet landen. Als gevolg van de overstroomingen dreigde een typhus- epidemie uit te breken, zoodat men dringend behoefte had aan het serum.. Volgens het Japansche blad Asahi hebben prins Kanin, Terautsji, de afgetreden minis ter van oorlog en Soegiyam, de inspecteur voor militair onderwijs een gemeenschappe lijke verklaring afgelegd, waarin zij zeggen, dat het leger zal weigeren een minister van oorlog voor te stelen, indien Oegaki een nieuw kabinet vormt. Overigens heeft Terautsji, de afgetreden minister van oorlog en Soegiyam, de inspec teur voor militair onderwijs een gemeen schappelijke verklaring afgelegd, waarin zij zeggen, dat het leger zal weigeren een mi- van Woensdag 27 Januari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 1001/j 100%, 4 Ned-India 1934 100»/» 100»/i» 5X Duitschl '30 m. verkL 27Va 28»/, BANK-1NSTELL1NGEN. 1577, Handel Mij. Cert v. 250 190 189% Koloniale Bank 78 777, Ned. lnd. Handelsbank 162 161% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 50% 50i/, Calvé Delft Cert. 917, 917, Nederl. Ford 241 2397, Philips Gloei! Gem. Bezit 3171/, 314j-5| Unilever 169»/» 170-7, INDUSTR OND. BU1TENL. Am. Smelting 681/4 661/4 39i-%, Bethleh. Steel a 58%, 571/,-7, Cities Service 3»/,, 3% Kennecott Copper f 44*/M 43%-% Republic Steel 23U/„, Standard Brands 12»/,, Steel comm 657, 64»/,-i/4 U. S. Leather 6 5 T/s CULTUUR MAATSCH. H. V. A 490 490 Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie 236 232%-3 f 170 167i-8{ 3874 Dito actions 24.00 2300 MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij.i t I681/4 200 PETROLEUM. Dordtscha Patr. i 392'/, 413f.4J 105% Perlak 1067, Phillips Oil i i 9 38»/, 38 Shell Union i t 21%, 20»/j, -1 Tide Water s s 15%, 15%,-i RUBBERS. Amsterd Rubber 3057, 305% Deli Bat. Rubber a 182 185% Hessa Rubber a 198 199 Oostkust 75 74 Serbadjadi a t 171% 172% 4 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 9 124»/, 125 Scheepvaart Unie TABAKKEN. 1131/, 110-»/4 Deli Batavia I 2801/, 280 Oude Deli a 331 »/4 330 Senerobab 328»/4 325-61 AMER. SPOORWEGEN. 537, Atchison Topeka 9 Southern Pacific 35»/w 347, Southern Railw. Cert. 0 19»/, 19%, Union Pacific 0 97% Canadiao Pac. 0 II1*, Heden: §Not#aring per 50. x) ex-coupon tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: New-York Londen Berlijn Parije Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag 1.82 1.82»/, 9.967, 8.94 73.45 73.47 8.52X 8.51 30.78 X 30.77 X 41.76 41.76 40.02 X 39.95 48.22X 46.15 45.05 44.97 X 9.62X 6.37* nister van oorlog voor te stellen, indien Oegaki een nieuw kabinet vormt Overigens heeft Terautsji Oegaki per soonlijk er van in kennis gesteld, dat alle militairen zullen weigeren met hem in een nieuw kabinet samen te werken. Oegaki geeft de onderhandelingen met het leger op. Na dezen stap heeft Oegaki verklaard, dat hij de onderhandelingen met het leger zou opgeven. Welingelichte kringen zijn vanmeening, dat deze verklaring de erkenning Van falen inhoudt Opmerkers wijzen er op, dat het leger zich niet direct tegenover Oegaki kan stel len, daar dit zou neerkomen op een verzet tegen den wil van den keizer, die hem per soonlijk belast heeft met de vorming van een kabinet Interventie van den keizer mogelijk. Het is mogelijk, dat de keizer zich direct in de aangelegenheid mengt en het leger zal opdragen een minister van oorlog aan te wijzen. Moeilijke kabinets-vorming. De kabinets-formateur Ugaki stuit op ernstige moeilijkheden bij de vorming van zijn kabinet vooral het leger werkt hem te gen. Eerst werd verklaard, dat de leiders van het leger weigerden candidaten voor het ministerie van oorlog te benoemen. (Zooals men weet moet de minister van oorlog vol gens de wet een opper-officier zijn). Thans hebben de drie voornaamste personen van het leger, n.1. maarschalk Prins Kanin, de chef van den generalen staf, de afgetreden minister van oorlog generaal Terautsji, en generaal Sugiyama, de superintendent van de militaire opvoeding, den kabinetsforma teur medegedeeld, dat zij drie candidaten hadden doch deze hebben alle drie gewei gerd de portefeuille van oorlog te aanvaar den. Ugaki schijnt evenwel zijn pogingen nog niet te willen opgeven. Hy heeft zich naar het keizerlijk pale's begeven, waar hij een onderhoud» heeft ge had met den particulier zegelbewaarder Yuama om met hem de kwestie te bespre ken. In politieke kringen is men van oordeel, dat Ugaki thans vier wegen open staan, n.1. Terautsji te vragen andere opper-officieren te verzoeken de portefeuille te aanvaarden, persoonlijk stappen te doen by de in aan merking komende gemaals, de drie boven genoemde leiders van het leger te verzoe ken een minister aan te wyzen of ten laatste zyn opdracht aan dn keizer terug te geven. De beide eerste wegen worden onmoge lijk geacht, zoodat alleen nog de beide laat ste mogelijkheden overblijven. Ongecorrigeerd. De burgemeest r van Heiloo verzoekt namens den vader, A. H. R., wonende te Heiloo, opsporing, aanhouding en bericht van diens minderjarige dochter Cornelia, geboren 7 Februari 1920, wonende by haar ouders te Heiloo, die op 25 December 1936 haar ouderlijke woning heeft verlaten en daarna tht op heden niet is teruggekeerd. Zij bevindt zich in gezelschap van Klaas P., oud 22 jaar, schilder, wonende te Alk maar. Zij verblijven waarschijnlijk te Rotterdam. Het meisje is flink voor haar leeftijd en is gekleed met donkerblauwe mantel met grijs bont, donkerblauw hoedje met opgeslagen rand, terra japon met goud kleurige knoopen, groen geblokte shawl, beige kousen, en blauwe skisokjes, bruine lage schoenen, beige handtasch en grijze handschoenen. Van 25 December 1936 tot 2 Januari 1937 verbleven zij te Amsterdam in hotel Kranen- elui-. Kromme Waal 11. Zij gaven in dat hotel op genaamd te zijn: Jan de Wit, geboren 24 April 1914 en Alie Opdam, geboren 7 Februari 1*14. Volgens de hotelhoudster gaf P. zich uit voor reiziger in stofzuigers en had hij gezegd naar Rotterdam te zullen gaan. P. kan worden aangehouden verdacht van schaking dezer minderjarige. Ondanks alle nasporingen is het tot dusver nog niet gelukt deze onbedachtzame jongelui aan te houden. Hun opsporing was in het po litieblad verzocht. Nu dit tot dusver geen resultaat bad, heeft men besloten door een kennisgeving in de bladen de algemeene aan dacht voor de mogelijke aanhouding van het geschaakte meisje en haar ontvoerder te vragen. R.K. Kiesvereeniging en Wit-Gele Kruis benadeeld. In den loop van 1936 zijn ernstige ver duisteringen gepleegd ten nadeele van de R.K. Kiesvereeniging en van het Wit-Gele Kruis te Volendam. Langen tijd heeft men in het Zuiderzee- dorpje de fraude, gepleegd door twee zeer gunstig bekend staande personen, een be jaarde vader en zijn zoon, geheim gehouden. De justitie greep echter in, zoodat een rege ling niet meer mogelijk was. Er was een kastekort geconstateerd van ongeveer f 850, wat betreft de kiesvereeni ging en ongeveer f 1450 ten nadeele van de vereeniging het Wit-Gele Kruis. De twee verdachten, de 80-jarige W. D. G., en zijn zoon P. J. G., drijven een sigaren- makerij. De beide menschen „leenden" het geld uit de vereenigingskassen. De handel viel niet mee en zij waren niet ln staat om het geld terug te storten. De officier stelde den jongsten verdachte ln arrest, de vader bleef op vrije voeten. Vanmiddag diende de zaak voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam. De oude man was wegens ziekte niet ver schenen. Requisitoir. De officier van justitie, mr. de Muinck Keizer, zeide in zijn requisitoir, dat de ver dachten gezamenlijk zijn opgetreden en de kassen hebben leeggehaald, Wat zij deden is zeer laakbaar, de kas van het Wit-Gele Kruis immers is ingesteld om behoeftigen en zieken te helpen. Het geld hiervan moet onaangetast zyn, onder welken druk ook, dat zegt reeds het meest primitieve rechts gevoel. Beide verdachten hebben voor hun fout reeds zwaar geboet. Spr. requireerde tegen den vader wegens verduistering een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maan den met 3 jaar proeftijd en tegen den zoon wegens medeplegen van verduistering negen maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk, met aftrek van de voorloopige hechtenis (twee maanden). Vonnis 10 Februari. STOKER OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN KOLENDAMPVERGIFTIGING. Noodlottig ongeval te Haarlem. In het een dezer dagen gereed gekomen Cinetone bioscooptheater aan de Groote Markt te Haarlem, heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan den ongeveer 45-jarigen G. J. H. het leven heeft gekost. H., een gepensionneerd In disch militair, die sinds korten tijd door de directie was aangesteld als stoker-portier, kwam eiken morgen om acht uur de ver warmingsinstallatie in den kelder van het gebouw controleeren. Hedenmorgen was hy echter reeds voor zes Uur in den kelder afgedaald, waarbij hy een ladder van in het theater werkzaam zijnde electriciens gebruikte. Toen een der electriciens hedenmorgen omstreeks acht uur den ladder ging zoeken, vond hij H. be wusteloos in den kelder, welke geheel met kolendamp was gevuld. Samen met een col lega bracht hij H. naar boven, waarna een inmiddels gewaarschuwde geneesheer door kunstmatige ademhaling en met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten trachtte op te wekken, echter zonder resul taat. Het stoffelijk overschot van H. is naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. Men vermoedt, dat H., toen hy hedenmorgen in den kelder afdaalde, bij vergissing het luik achter zich heeft dicht getrokken, hetgeen hem noodlottig is geworden. POSTBOOT OP DE WADDEN IN US GERAAKT. Passagiers overnachten tusschen de schotsen. Toen gisteravond de postboot de „Waddenzee", die den dagelykschen dienst tusschen Nes en Hol werd onder houdt, te acht uur 20. Op den gewonen tyd met tien passagiers en post van drie dagen kon vertrekken, meende men, dat het isolement van Ameland zou zijn opgeheven. Op vijftig meter afstand van de pier te Holwerd geraakte de boot echter in het ijs vast, zoodat men den geheelen nacht op de Wadden heeft moeten doorbrengen. Pas hedenochtend om half twaalf heeft men de passagiers en de post met de sloep te Holwerd aan land kunnen zetten. De boot kan tengevolge van ijsgang en la gen waterstand op de Wadden de terugreis niet aanvaarden. Men heeft thans bereikt, dat passagiers van Ameland alsmede de post van drie da gen op den vasten wal is. Ameland is echter reeds vier dagen van nieuws- en familieberichten verstoken. DE K.P.M. EN HAAR PERSONEEL. Naar de „Java-bode" meldt, richtte de di rectie van de K.P.M. een tweede circulaire aan haar personeel, waarin wordt uiteenge zet, dat de verhooging van den pensioenge rechtigden leeftijd van 45 tot 50 jaar is in gesteld omdat de statistiek aantoont, dat in de periode, toen pensioen op 45-jarigen leeftijd werd verleend, velen hebben ver zocht om door te mogen dienen. Hoewel vele verzoeken daartoe zyn afgewezen, is de gemiddelde pensioen-leeftijd daardoor geruimen tijd lang gekomen op 48 tot 48 X jaar voor gezagvoerders en chef-werktuig kundigen, terwijl gedurende de laatste ja ren zelfs een gemiddelde van 49 tot 50 werd gehaald. De vakvereenigingen adviseerden met deze regeling accoord te gaan, doch tegelij kertijd om een wensch tot verbetering later uit te spreken. Uit de circulaire van de directie blijkt, dat van de 1319 man varend personeel 922 of 70 pCt. zonder meer daarmede accoord ging, 129 zich accoord verklaarden onder latere toezending van een brief, conform het ad vies van de vakvereeniging, 5 weigerden met de bepaling accoord te gaan en 38 in het geheel niet antwoordden. De volgende vergadering te Alkmaar. De Westfriesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen hield Zondagmiddag een druk bezochte jaarvergadering in het hotel Sopar te Hoorn. De voorzitter, de heer W. J. Bruul van Heiloo, heette allen welkom en wees op het 25-jarig bestaan van den Bond, dat heden wordt herdacht. Spr. noemde dit een moolen mijlpaal op den weg van den Bond, het geeft reden om verheugd en dankbaar te zyn. Bij de op richting met 13 leden begonnen, is er een tijd geweest, dat men 36 leden telde en de aangesloten vereenigingen hebben steeds meer hun kennen en kunnen opgevoerd, gezien de zware bezetting van de eere- afdeeling. Het peil van de Westfriesche corpsen wordt geroemd als zeer hoog en op de nationale concoursen zijn ze geduchte concurrenten. Naast de voortrekkers in iedere vereeniging huldigde spr. de diri genten en wilde deze hulde speciaal over dragen op één hunner, n.L den heer Pranger van Zuidscharwoude, die aan alle 23 bonds- concoursen met veel succes als dirigent heeft deelgenomen. Namens bestuur en bond bood spr. hem een bloemenmand aan. (Applaus). Wat het bestuur van den Bond betreft, in het begin fungeerde de heer E. Zeeman als voorzitter, opgevolgd door den heer B. Koolhaas Sr. van Twisk, die 11 12 jaar deze functie vervulde en den Bond een warm hart toedroeg en nog toedraagt. De heer Van der Meer (Scharwoude) volgde hem op en door diens tragisch verscheiden is het met grooten weemoed, dat men dien naam uitspreekt. Aan den Bond is in hem ontvallen een groot vriend en een trouw medewerker en spr. verzocht, door een moment op te staan, zyn nagedachtenis te eeren. Huldiging van den secretaris. Vanaf de oprichting van den Bond, ver volgde spr., is de heer Nydam secretaris geweest en ben ik zelf bestuurslid. Gaarne wilde hy den heer Nydam huldigen voor het veie werk, dat door deze voor den Bond is gedaan. Zyn werk was in die kwarteeuw altyd punctueel in orde. Spr. uitte den wensch, dat de heer Nydam den secretaris- stoel nog lang zou mogen bezetten en het was hem aangenaam namens den Bond een aandenken te kunnen aanbieden, n.L een mooie fauteuil, hopende, dat dit stoffelijk blijk nog lang aan de waardeering van den bond zal mogen herinneren. (Applaus). Nog meer waardeering. De heer Bosker bracht namens de vereen, te Wieringen het bestuur de hartelijke ge- lukwenschen over en meende, zeker namens allen, den heer Bruul hulde te brengen. De voorzitter van den Bond toch draagt een groote verantwoording en by hem is het voorzitterschap in goede handen. Onder het aanbieden van een bloemenhulde uitte spr. den wensch, dat de heer Bruul nog lang aan het hoofd van den Bond zou staan. (Instemming). De heer Brugman van Winkel, vice-voor zitter, meende, dat het bestuur wel het best kan beoordeelen, wat de voorzitter voor den Bond is en spr. kon zich daar met groote waardeering over uitlaten. De heer Ni) dam gaf hierop eenige feiten en cijfers uit de afgeloopen 25 jaar. Uit het jaarverslag van den secretaris zij vermeld, dat „Onder Ons" te Hauwert het slachtoffer werd van de tijdsomstandig heden, zij het dan ook, dat zij nog niet of ficieel is opgeheven. Gememoreerd werd het goed geslaagde concours te Medemblik. Momenteel zijn 33 vereenigingen, nJ. 27 fanfare- en 0 harmoniecorpsen, by den Bond aangesloten. De rekening vermeldde aan ontvangsten f 1441.42 en aan uitgaven f 336.21, batig saldo aldus 1105.21. Zij werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Volgde verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer D. C. Nijman. Deze werd met algemeene stemmen herkozen. In de vacature-J. de Ruiter (overleden) werd de heer Dammes benoemd. De jury voor dit jaar zal, naar de voor zitter meedeelde, bestaan uit de heeren Hasebroek, Boedijn en v. d. -Rovaert. Het concours te Twisk. De vereeniging West-Frisia te Twisk stelde voor het bondsconcours in 1937, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van den Bond, op Hemelvaartsdag 6 Mei en den daarop volgenden Zondag in haar gemeente te doen houden, omdat 25 jaar geleden in Twisk het initiatief werd genomen tot oprichting van den Bond. Aldus met algemeene stemmen besloten. Verder stelde West-Frisia voor om den uitslag van den eere-wedstrijd van den eersten concoursdag (het aantal behaalde punten) na afloop van den eere-wedstrijd bekend te maken, vooral met het oog op de ver af gelegen vereenigingen. Werd met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. De auteursrechten. Gevolg gevende aan de toezegging op de vorige algemeene vergadering, heeft het bondsbestuur onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een colletcief contract met de B.U.M.A. Na heel wat correspon dentie en drie besprekingen, bleek de B.U.M.A. bereid een 3-jarig contract af te sluiten. Het by de aangesloten vereenigin gen ingesteld onderzoek naar de bedragen, die in 1935 zyn betaald wees uit, dat 32 ver eenigingen hebben betaald f 353.60. Het financieel voordeel voor de vereeni gingen is dus gering. Breedvoerig werd over dit voorstel gedis cussieerd. De afd. Medemblik stelde voor het con tract aan te paan op deze basis, dat elke ver eeniging 1 voordeel zal hebben bij wat voorheen werd betaald en dat men meerdere "rilheid zal genieten. Dit kon de instemming der vergadering verwerven, waarby Dirkshorn tegen stemde. Verlaagde contributie. Voor het in 1936 te Medemblik gehouden concours was voor een eventueel tekort f 300 uitgetrokken. Waar de finandeele uitkomsten van dit concours van dien aard waren, dat dit bedrag niet noodig is ge bleken, doch integendeel een batig saldo opleverde (waarvan de Bondskas 50 pet ontving), vond het bondsbestuur vrijheid voor dit jaar voor te stellen 50 pet., der con tributie, alzoo 5 per vereeniging; nieuw toegetreden vereenigingen 10. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Alkmaar. Door de koude bevangen. Dinsdagmorgen, op weg naar de R. K. school, zijn twee kinderen van den heer Bram- mer op den Nieuwen weg door de koude be vangen en wel in zoon ernstige mate, dat aij niet meer loopen konden. Een automobilist, die juist passeerde, heeft dc kinderen opgenomen en naar het dorp ge bracht, zoodat gelukkig erger werd voorkomen. Nagel verbrijzeld. Bij het spelen op de buizen bij de kanali- sat.ewerken tilden eenige kinderen «en der buizen op, met gevolg dat bij het laten zakken het zoontje van den heer C. R. er met zijn duim onder geraakte, welke bij den nagel ge heel plat gedrukt werd. HuisvlljttentoonateUing. De Huisvlyttentoonstelling van de vrou- w®nc'ub Onder Ons heeft zich gedurende alle drie dagen in een goede belangstelling mogen verheugen. Er is heel wat bezoek ge weest en de tentoonstelling kan dan ook als geslaagd worden beachouwd. Voor de ver schillende attracties welke waren opgeateld was ook veel deelname. Een dubbel stel gor- ynen, waarnaar geraden moeat worden oeveel uren er aan de bewerking van het erin aangebrachte patroon waren besteed werd gewonnen door mevr. Zeegers-Kooy e int Pancras. Het getal was 59 uren. riet nummer van de taart was 273. De dichtstbyz(jnde was de heer Jb. de Geus te Zuidscharwoude met 270. De theetuin van de fa. Holsmuller werd druk bezocht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2