Agenda io IO TUouuiciaal 7lieuws Laatste b AMSTERDAMSCHE BEURS Laat Uw smaak triomfeeren Stad en Omgeving. Weerbericht SCHERMERHORN OUDORP VIRGINIA ClGARETTES Voor kleine tuinen. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Allotria (amus.); hoofdrollen Renate Muller, Jenny Jugo, Adolf Wohlbrück en Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdagmiddag (behalve Zaterdag 30 Jan.), hoofdnummer De Texas Rangers (sens.); hoofdrollen Fred Mac Murray, Jack Oakie, Jean Parker, Lloyd Nolan en Edward Ellis. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het geheim van den schorpioen (sens.); hoofd rol Wheeler Woolsey. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor' stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De drie musketiers (rom.); hoofdrollen Paul Lukas, Moroni Olsen, Onslow Stevens en Walter Abel. Toegang boven 14 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 30 Januari. 8 uur, Harmonie, feestavond Turnlust. 8 uur, 't Gulden Vlies, buitengewone feest avond afd. Alkmaar N. R. V. 8 uur, Het wapen van Heemskerk, feest avond S. S. S. Maandag 1 Februari. 8.15 uur, Handelsschool, eerste avond van den cursus „Erfelijkheidsleer en Eugeneti ca" door den heer Dijkhuizen, geneesheer- directeur Centraal Ziekenhuis. 8.45 uur, consistoriekamer Groote kerk, ledenvergadering afd. Alkmaar Ned. Bijbel genootschap. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance door mevr. Akkeringa. teneinde den tocht naar de geïsoleerde streek voort te zetten. Aangezien de hoeveelheid goederen zoo groot was, dat zij niet geheel met deze vlucht mee kon worden genomen, zal ver moedelijk vandaag nog een tweede tocht worden gemaakt. (Ongecorrigeerd.) ZICH IN EEN TREIN VERBORGEN. Op straat was het koud Gisteravond bleek na aankomst van de Noord-express uit Berlijn te Hoek van Holland, dat 2 jongens uit Utrecht, K. 1. en L. W., beiden vijftien jaar oud, zich der wagons. Nadat de deur met geweld hadden ingesloten in een W. C. van een was geopend, verklaarden de jongens, dat zij te Utrecht iemand moesten afhalen. Zij hadden het koud gehad en waren in den trein gestapt, teneinde zich te war men. Toen de trein zich in beweging had gezet, voordat zij weer waren uitgestapt, hadden zij zich om niet ontdekt te worden in de W.C. ingesloten. De politie te Hoek van Holland heeft de jongens onder haar bescherming genomen. Zij zullen naar hun ouders worden terug gebracht. DE OVERSTROCMINGEN IN AMERIKA. Volgens een algemeen overzicht over de overstroomingen in het dal van de Ohio tot vandaag bedraagt het tot dusverre be kende aantal dooden 293, terwijl 958.000 personen dakloos zijn. De mr'ïrieele schade wordt op 400 millioen dollars ge raamd. Ingenieur der regeering zijn van meening, dat het hoogtepunt van den was der rivier Ohio bereikt is. Wanneer de droge koude en de vorst aanhouden zal het peil gaan dalen. Alle pogingen worden thans in het werk gesteld om een nieuwe ramp te verhoeden in het dal van de Mis- sissipi, ten zuiden van Cairo in Illinois, en bij de samenvloeiing van de Ohio en de Mississipi. Nieuwe regenval verwacht. Ondanks het feit, dat het water van de Boven Ohio langzaam terugloopt, wordt een verergering van den overstroomings- ramp gevreesd, daar nieuwe regenval voorspelt is en de Mississippi steeds meer water toegevoerd krijgt. Met koortsachti ge haast versterkt men de dijken van de Mississippi en zelfs veroordeelden helpen hierbij de troepen en vrijwilligers. Tot dusver zijn 500 dooden geteld, doch men gelooft dat ziekten bovendien nog duizenden slachtoffers hebben geëischt, waarvan vele begraven zijn zonder dat men hun identiteit heeft kunnen vaststel len. Pas over eenige weken zal men pre cies kunnen zeggen hoe groot het aantal dooden is. Men is van meening, dat het milliarden dollars zal kosten om de ge troffen gebieden weder in orde te brengen. Te Cincinnati wordt de schade geraamd op 10 tot 15 millioen dollar en te Louis- ville op 100 millioen. DEKENFABRIEK TE GOIRLE UITGEBRAND. Vanmiddag om half een is door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken in de deken- en matrassenfabriek van de firma Wed. Snels aan den Bergweg te Goirle. De brand nam weldra een grooten om vang aan en de hulp werd ingeroepen van de brandweer in Tilburg. Zij kon echter niet verhinderen, dat het geheele gebouw een prooi der vlammen werd. De aanwezige voorraden en machinerieën gingen geheel verloren. Verzekering dekt de schade. V-r. VLIEGTUIG VOOR AMELAND EN SCHIERMONNIKOOG. Zal waarschijnlijk twee keer de reis moeten maken. Het Fokker-vliegtuig dat hedenmorgen om 11.09 uur uit Amsterdam is gestart, teneinde de bevolking te voorzien van post en goederen, is om 12.50 uur op Eelde geland. Om 13.25 uur steeg het toestel weer op, EEN 3J4 EN EEN 3 LEENING NOORDHOLLAND. Resp. groot 14.369.000 en 8.635.000 (van welke laatste 4.2 mill. ge plaatst. Koersen van uitgifte 100 De H.H. Hope Co., de Nederlandsche Handel-Mij., de Amsterdamsche Bank, De Twtsche Bank, Lippmann, Rosenthal Co. en de Rotterdamsche Bankvereeniging berichten, dat de inschrijving op een 3K 32-jarige oblig.-leening groot nominaal 14.369.000 en van een 3 10-jarige obl.-leening groot nom. 8.635.000 der provincie Noordholland (van welke laatste leening reeds 4.2 mill. op inschrijvings- voorwaarden is geplaatst) te hunne kan toren zal zijn opengesteld op Donderdag 4 Februari. Voor beide leeningen is de koers van uitgifte 100 Houders van de per 5 Maart 1937 aflos baar gestelde 4 obl. der leeningen 1908, 1912, 1014, 1916, 1930 en 1931 hebben recht van voorkeur op de 14.369.000 3M oblig. De vervroegde aflossing zal echter niet geschieden, indien door bijzondere om standigheden die uitgifte der nieuwe 3X leening van 14.369.000 en der nieuwe 3 leening van 8.635.000 niiet mocht doorgaan. Verlenging werkverschaffing. Naar wy vernemen heeft de minister van sociale zaken aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat plaatsing van werklooze arbeiders uit deze gemeente bij de rijks werkverschaffing te Schoorl voorloopig kan worden voortgezet tot en met 1 Mei a.s. Rectificatie raadsverslag. In het raadsverslag staat, wat betreft de stroomkosten van het G. E. B., een fout. Het moet namelijk zyn: Over 1936 wordt terugbetaald de omzetbelasting en 2 ct. voor iedere gebruikte K.W.U. Over 1937 blijft de stroomprijs bepaald op 24 ct. per K.W.U. Stopzetting uitdiepen polderslooten. Tengevolge van de ingetreden vorst heeft men besloten het uitdiepen der polder en banneslooten in deze gemeente, welk werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd, voor onbepaalden tijd stop te zetten. De daarbij tewerkgestelde werkloozen zullen weer in de gewone steunregeling worden opgenomen. 157 110 Va 81'/» 164»/, MV» 91 240 315V, 169'»^ 67»/, 39»/,. 58-Vis 3'/i« "Vis 24'/w 12'/« van Vrijdag 29 Januari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V.* Vorige! laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 IOO^g 4 Ned -lodië 1934 100% 5H Duitschl '30 m. verkl. 291/16 BAN K-INSTELLINGEN. Amiterd Baok Handel Mij Cert. v. 250 Koloniale Baok Ned Ind Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloed. Gem, Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethieh Steel Cities Service Kennecott Copper Repubiic Steel Standard Brandt Steel comm66J,l4 U. S. Leather 5%6 CULTUUR MAATSCH. H V. A500% Java Cultuur245 Ned Ind. Suiker Unie. 170»/, Vorstenlanden 41*;;„ Dito actions 25.90 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. 168 Redjang Lebong 201 PETROLEUM. Dordtsche Petr394»/, Kon Petr414»/, Perlak 105»/, Phillips Oil 38 Sbell Union 21 Tide Water 15!/s RUBBERS. Amsterd Rubber 306»/. Deli Bat Rubber 189 Hessa Rubber 199 Oostkust 74 l/s Serbadiadi175 Interc. Rubber43/( SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. •Noteering per 50. x) ex-coupon Exclaim. *Exd.vidand. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: 182»/, 8.94 73.47 8.51 30.77 41.75 39 95 46.15 44.97 125 V, 114'/, 284 l/s 333 3271/, 53i/s 34»/. 19'/, 966/8 11% lOOy,. 100'/, 29'/,-V, 157 195 81'/, 104 54»/,-»/, 91 Vs 242% 312'/,-i 169'/,-i 67 39-*/u 60%.»/, 3'/is 43J-9/is 24%-6/g 12»/, 66'/,-'/, 6 497-9 240-3 175%-6 41% 24 90 1665/g 202 395»/. 415-'/, 107 39% 214/* 15% 307 1-9-7, 199*-200 '63/, 174'/, 4%-Vu 124% 115 280'/,-2 327'/,-8 52% 33ia/i(,-ï 19»/, 97 H'%. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag Heden: 1.82V, 8.94)4 73.48 8.51»/, 30.78 41.75 39.95 46.15 44.95 9.62H 6.37 H Bemesting. Een jaarlijks weerkeerend vraagstuk is de bemesting van onzen tuin. Een eenvoudig antwoord op deze vraag is, gebruik A. S. F.- korrels, 10, 12, 16, en gebruik daarvan 10 tot 12 K.G. per Are. Strooi de meststof uit, wanneer de grond niet bevroren is, en waar het moet worden uitgestrooid op beplant terrein, doe het daar wanneer de planten droog zijn. Anders b'ijft er licht wat van de meststof op de bladeren hangen en door de daardoor ontstane geconcentreerde oplos sing komen er vaak brandplekken op de bladeren. Door den korrelvorm is deze mest stof overigens gemakkelijk en zindelijk uit te strooien en kunnen we de te gebruiken hoeveelheid regelmatig over het terrein verdeelen. De te bemesten open grond wordt eerst flink diep omgespit, waarbij we de oppervlakte ruw in den steek laten liggen. Daarna strooien we de kunstmest uit die we dan met een eg, of op kleine terreintjes met een riek, door de bovengrens werken. Kalk arme gronden ftunnen we bovendien een kalkbemesting geven. We strooien kalk ech ter steeds ongeveer 6 weken uit, voordat we met andere mest komen om stikstofverlies tengevolge van uitdrijving door kalk t<= voorkomen. Kalk kunnen we o.a. geven in den vorm van kalkmergel of kluitkalk. We gebruiken ongeveer 20 5 30 K.G. per Are en herhalen dit om de 3 a 4 jaar. Vooral rozen verlangen een kalkryken bodem, terwijl ook vlinderbloemige gewassen als: Lathyrus, erwten, peulen en boonen veel kalk ver bruiken. Daarentegen zorgen we, dat geen kalk wordt uitgestrooid bij Rhododendrums. Dit heeft bij deze plant een zeer nadeeligen invloed op den groei. Op lichten zandgrond en zwaren kleigrond, waar de structuur ten gevolge van humusgebrek alles te wenschen overlaat, gebruiken we voor bemesting liefst ruige stalmest, dus mest met veel strooisel, waarvan we per Are ongeveer 1 M3. ge bruiken. Het gebrek van zandgrond is, dat deze het regenwater te spoedig doorlaat; kleigrond daarentegen houdt het water te lang vast. Door een rijke bemesting met ruige stalmest krijgen we humus in den bodem, waardoor zandgrond meer vocht- houdend en kleigrond meer doorlatend wordt. Om een goed verteringsproces te mogen verwachten, spitten we op zandgrond de mest betrekkelijk diep, b.v. een flinke steek, onder. Op kleigrond spitten we het om dezelfde reden slechts een halve steek onder. Op beide gronden kunnen we voor grondsverbetering ook een flinke laag com post gebruiken. A. G. ji Yé A 'i JW i. VOOR VOOR va V/i' c *Èr£. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de mand! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant MR. LANGEVELD AGENT VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Als opvolger van mr. P. A. Offers, die met ingang van 1 April tot directeur van het bij kantoor van de Nederlandsche Bank te Rot terdam is benoemd, werd heden tot agent van de Nederlandsche Bank alhier benoemd mr. P. Langeveld, sinds 1925 plaatsvervan gend agent Mr. P. Langeveld werd in 1883 te Har dingsveld geboren, ontving zyn gymnasiale opleiding te Den Haag, studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1914 slaagde als Mr. in de Rechten. Daarna vestigde hy zich als advocaat in Amsterdam. In 1921 associeerde hij zich met mr. P. A. Offers. Toen deze in 1925 tot agent van de Neder landsche Bank werd benoemd, werd mr. Langeveld plaatsvervangend agent en oefen de hy sinds dien alleen de practijk van het kantoor uit. Mr. P. Langeveld is voorts plaatsvervan gend kantonrechter, secretaris van de crisis rechtspraak vcor Noordholland, juridisch adviseur der Commissie voor Landbouw coöperatie en voorzitter van het Juridisch Genootschap. Bovendien maakt mr. Langeveld deel uit van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vee-arbitrage en adviseur van den Bond van op coöperatieven grondslag wer kende zuivelfabrieken in Noordholland. Uit dit alles blijkt wel, dat mr. Langeveld in het gemeenschapsleven in ons district een belangrijke plaats inneemt en dat vast staat, dat hy dcor en door bekend is met het economische leven in ons district, het geen niet anders dan het agentschap in de streek ten goede kan komen. Vermelding dient nog, dat mr. Langeveld in 1931, voor de V.B. zijn intrede in den gemeenteraad deed, waar hy zich vooral ken merkte door zijn streven om vooral te zoeken wat bindt. Toen voor twee jaar by de samenstelling van het college van B. en W. mr. Langeveld voor de noodzakelijkheid werd gesteld, een wethoudersfunctie te aanvaarden en dit voor hem, met het oog op zyn practijk, niet mogelijk was, aanvaardde hy de conse quentie door als raadslid te bedanken. Met de waarneming van het agentschap der Nederlandsche Bank is de rechtspractijk onvereenigbaar, zoodat mr. Langeveld voor April zyn practyk zal overdragen. Tenslotte vermelden wij nog, dat mr. Lan- geve'd 21 December van het vorig jaar, als opvolger van mr. W C. Bosman tot deken van de Alkmaarsche balie werd gekozen. EEN ONGELUKKIGE VAL. De 75-jarige heer K. C. Swager te Zuid- scharwoude kwam door de gladheid zoo ongelukkig te vallen, dat hy naar het zieken huis moest worden vervoerd. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 38000 K.G. tegen 42000 in dezelfde week vair het vorig jaar toen de hoogste markt 18.50 was, tegen 21.50 op de markt van heden. De marktprijs bedroeg 17.50, terwijl de handel goed was. Op de kaasbeurs waren slechts 6 fabrie ken verschenen. Een tweetal groote fabrieken hebben er weer van af gezien de kaasbeurs te bezoe ken. Tengevolge van de slechte weersom standigheden waren ze nog niet op de markt verschenen, doch de besturen be sloten om de volgende week weer op de markt te verschijnen. Door de 6 fabrieken werden 7930 kaas jes aangeboden, waarvan er 5110 verkocht geraakten. Uit gebrek aan koopers konden drie van de zes aanvoerders weer met hun produc ten zonder verkoor-resultaten huiswaarts keeren. De hoogste markt was 19, de middelmarkt gelyk aan die op de markt. De resultaten met de kaasbeurs bereikt zijn wel van dien aard dat deze in Alk maar een mislukking genoemd kan wor den. De beurs brokkelt successievelijk af, zoodat de tijd van opheffing niet ver meer is, DAT ZAL TE PAS KOMEN. De Vrije Evang. gem. Geesterweg la, kreeg een groote partij nieuwe kinderklee- ren ten geschenke tot uitdeeling voor behoeftigen. VRIJZINNIG HERVORMD ZANGKOOR. Het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor heeft gisteravond voor een vrijwel geheel bezette Harmonie-zaal zyn jaarlyksche uitvoering gegeven, die in vrijwel alle opzichten ge slaagd is. Precies op tyd opende de voorzitter, de heer J. Dalenberg, den avond met een wel komswoord tot allen. Spr. dankte speciaal ds. Baar voor diens medewerking, waarop het koor steeds mocht rekenen. Vervolgens herdacht hij wylen ds. Deetman, aan wien het koor eveneens veèl dank verschuldigd was. Ter nagedachtenis stonden allen eenige oogenblikken op en herdachten zoo in stilte wijlen ds. Deetman. Nadat de heer Dalenberg verder kerk besturen, afgevaardigden van zustervere nigingen en anderen verwelkomd had, wees hij nog op de goede verstandhouding van de leden onderling en op het verheugende feit, dat het ledental stationnair was gebleven, terwijl het aantal donateurs sterk gestegen was. Toen was het woord en de daad aan Com. Jonker, die het koor opstelde en even later klonken de eerste tonen door de zaaL Be gonnen werd met „Der Sturm" van Jos Haydn, een moeilijk koorwerk, dat ondanks een iets te korte voorbereiding uitstekend werd gezongen. Misschien was het begin wat weifelend, maar Jonker zorgde er voor, dat het nummer groeide. Een zeer dankbaar en verdiend applaus was de belooning van het publiek. Mevrouw AdmiraalRuis zong daarna twee soli: het Panis Angelicus van Franck en Mijne Moedertaal van mevr. Brandts Buys. Ook mevr. Admiraal begon eenigszins weifelend, maar ook dat duurde gelukkig ni»t lang en toen het tweede nummer was geëindigd, leek het applaus zoowaar op een ovatie! Voor dilettantenwerk stond inder daad deze zang op goed peil. Het koor zong daarna „Pres du fleuve étranger" van Gounod. Ook al een werk, dat technisch hooge eischen stelt aan dirigent en koor. Voor ons wij mogen ons niet deskundig noemen! was dit nummer nog meer geslaagd dan Der Sturm, al hadden wij de Fransche uitspraak liever iets zui verder gehad. De heer Dalenberg heeft daarna de aan wezigen verrast met 2 solonummers: Caro mio ben van Giordani en Ombra mai feu van Handel. Dalenberg heeft een prachtige stem, zingt zeer gemakkelijk en zal bij ernstige studie nog enorm vooruit kunnen gaan. Het koor besloot het concert met De Win ter van Loots en Einzug der Gaste van Wagner. Het eerste was wel bizonder actueel en het tweede was het meest populaire num mer van den avond, uitstekend gezongen, met veel animo vertolkt! Aan het einde van het concert kreeg mevr. R. v. d. ZeydenGeus bloemen voor haar medewerking (zy begeleidde het koor op den vleugel) en werd dirigent Jonker eveneens hulde gebracht. Na de pauze werden eenige één-actertjes opgevoerd, evenals een tweetal voordrach ten. Er werd om deze niemendalletjes dave rend gelachten en de vertolkers hebben niet alleen hun best gedaan, maar tevens be wezen, dat ze meer kunnen. Dat moet het volgend jaar blijken! Tot slot een sketch „Kaasmarkt! Kaas beurs?" Een fraai décor met op den achter tergrond de Waag en op het tooneel de kaas markt met publiek, kaasleveranciers, kaas dragers, kaaskoopers, enz., enz. Een goed verzorgd tooneeltje, waar op uit stekende wijze reclame gemaakt werd voor de markt. De voorzitter van het koor bleek de geestelijke vader van deze schets te zyn en hij mag op dit geesteskind trotsch zyn. Een kaasmarkt-zang van mej. M. N. Zwaan werd door de geheele zaal meege zongen en de autrice kreeg als dank een bouquet bloemen. Toen sprak ds. Baar een enthousiast naar waarnemingen, verricht in den morgen van Vrijdag 29 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 774,2 m.M. te Abisko. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 30 Januari: Krachtige tot matige, later wellicht weer toenemende oostelijke tot noordoostelijk» wind; betrokken tot zwaar bewolkt; weinig of geen sneeuw; matige vorst des nachts; overdag matige tot lichte vorst Buitenlandscb weeroverzicht Alle teeltenen wijzen op aanhou dende vorst De hooge drukking, waarvan de kern nog steeds over Scandinavië is gelegen, breidde zich naar het westen en zuidwesten uit, terwijl zij aan haar oostzijde en zuid oostzijde een weinig aan beteekenis verloor. De depressie in het zuiden, welker kern thans over midden-Frankrijk ligt vult op. Een gedeelte van het daalgebied trok naar centraal-Europa. Een nieuw lagedrukgebied vertoont zich in het west-zuidwesten, alwaar op den oceaan schepen reeds weer ferme luchtdrukdalingen melden. De luchtdruk- gradiënt is door de boven vermelde baro meterveranderingen wat kleiner geworden, zoodat de wind afnemende is. Toch waait er nog een krachtige tot stormachtige oosten wind over de Oostzee en de zuidelijke Noordzee. De vorst is over Scandinavië plaatselyk weer strenger geworden. Over Duitschland, waar nog vrij veel stations lich ten sneeuw melden, is de vorst hier en daar afgenomen. In ons l.-Jid vroor het matig, in noord-Frankriik. Zwitserland en Oostenrijk licht. Intusschen heeft de vorst ook over oost- Engeland haar intrek gedaan, terwijl elders over de Britsche eilandpu de temperatuur daalt In zuid- en midden-Frankrijk, waar eenige stations regen melden, is de tempe ratuur wat gedaald. De drukverdeelingen en haar veranderingen wyzen nog op aanhou dende vorst ten onzer.t LICHT OP! Hedenavond voo- rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.09 uur tot 7.18 uur licht op. woord, waarin hy den heer Dalenberg als voorzitter huldigde en na de traditioneels verloting volgde een gezellig bal onder lei ding van den heer P. Haasbroek. Het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor kan op een zeer geslaagden avond terug zien. DE MAATSCHAPPIJ TOT UITVOERING VAN ZUIDERZEEWERKEN GAAT WIERINGEN VERLATEN. Naar wy vernemen, zal de N.V. Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewer ken, welke te Wieringen is gevestigd, in de maand April a.s. die gemeente gaan ver laten. an de binnenkort te houden aanbe steding van de werken tot dyksbouw aan den Noord-Oostpolder zal het afhangen of de maatschappij ontbonden, dan wel naar een andere gemeente verplaatst wordt. Is dit laatste het geval, dan zal hiervoor ver moedelijk Kampen in aanmerking komen. e maatschappij is hier gevestigd sedert 1927, toen een aanvang werd gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor der. aanleg van den afsluitdijk naar Friesland l et maken van den onderbouw voor de uit wateringssluizen te Den Oever) en den aan leg van den Wieringermeerdijk. Gedurende de eerste jaren was dr. ir. J. A. Ringers oirecteur-hoofduitvoerder, daarna en heden nog ir. C. Lely, zoon van wijlen minister Lely, de ontwerper van het uitgevoerde plan Zooals bekend, bestaat de maatschap pij uit een combinatie van vier groote aan nemingsfirma's, n.1. Volker te Sliedrecht, de 'jandsehe Aannemings Maatschappij (H. A M.) te 's-Gravenhage, Bos te Dordrecht en van Hattum te Beverwijk. Zij heeft o.a. uit gevoerd: het maken van den omringdijk voor den proefpolder te Andijk, den Wieringer meerdijk, den afsluitdijk naar Friesland, den onderbouw voor de suizencomolexen te en Oever en de geheele sluizenbouw te Kornwerderzand, het onder water) bagge ren van de kanalen in de Wierir.germeer iet graven ven honderden kilometers s!oo- en in dien polder. Geen wonder dus, dat de maatschappij duizenden arbeiders werk heeft verschaft. In het drukst van het seizoen waren zelfs meer dan 3000 arbeiders tege lijk aan het werk. Na 1933, nadat de groote afsluitdijk naar Friesland geheel voltooid was, heeft de maatschappij weinig werk van eenige betee en is voor een dergelijk groot lichaam, meer uitgevoerd; alleen het onderhoud van den 'ldijk had zyn meestal onder haar be neer. Het personeel, met uitzondering vaD eenige kantoorbedienden en een aantal ar* eiders voor de onderhoudswerken en opgelegde materiaal, is dan ook na dat J®8* V«W.el,geheel ontslagen. Het is te begrijpen, dat de aanwezig'1®'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2