ALGEMEENE V.V.V. VERGADERING TE BERGEN. ■nlTvAL üü'i JAARVERSLAG. Ruwe,gesprongen handen door RICHARD STARK Vertaald door A. RIEWERD. i In aansluiting met het verslag in ons num mer van Zaterdag over de algemeene ver gadering, waarin de heer Zeiler voor zijn 25-jarige bestuurslidmaatschap werd gehul digd, laten wij hier het jaarverslag volgen ïn ons nummer van Zaterdag verzuimden wij nog melding te maken, dat ook de heer G. Diesfeldt deel uitmaakte van het huldi gingscomité en dat na de huldiging, de heer Zeiler, als aftredend bestuurslid, spontaan bij acclamatie werd herkozen. Door den voorzitter werd het volgende jaarverslag uitgebracht: De verwachtingen dat het seizoen 1936 toch wel iets beter zou zijn dan 1935, nu geen Brusselsche Wereldtentoonstelling meer tienduizenden Nederlanders uit ons land zou wegtrekken en de regeering eeni- ge maatregelen scheen te overwegen om het vreemdelingen-verkeer hier te lande eenigermate tegemoet te komen, zijn helaas niet in vervulling gegaan. Het afgeloopen seizoen was voor de meeste zaken niet veel beter, voor enkelen nog zelfs slechter dan het vorige. Bovendien was het weer in den voorzomer buitengewoon slecht en eerst bij de intrede van beter weer, nè de eerste week van Augustus, kwam er wat méér drukte, welke natuurlijk het seizoen niet meer redden kon. Ondanks alle krachtsin spanning der V.V.V. gelukte het niet een voldoend aantal gasten te trekken. De V.V.V. nam het initiatief tot het organiseeren van een bloemententoonstelling te Bergen aan Zee en deed een groot aantal opvoeringen plaats hebben in het Openlucht Theater; het zéér slechte weer tot 7 Augustus toe, belette echter een voldoend bezoek aan beide attracties. Op initiatief der V.V.V. vereenigden zich een aantal der voornaam ste zaken, welke een 10.000-tal folders over het geheele land verspreidde; ook dit had niet het gewenschte resultaat. Onvoldoend bezoek. De oorzaken van het onvoldoende bezoek zijn wel dezelfde als die der laatste jaren: algemeene slechte economische toestand; ongebreidelde uittocht naar het buitenland; beletselen die door buiten)andsche regee ringen in den weg worden gelegd om ons land te bezoeken, terwijl diezelfde regie ringen door allerlei maatregelen als Reise- marken en lires, kortingen op spoortarieven tot 70 afschaffing van wegenbelasting voor buitenlandsche auto's, vergemakkelij king van triptieken enz. enz. het hunne doen om zooveel mogelijk vreemdelingen te trek ken, waarvan ons kleine land volgens de statistieken, na Engeland meestal het groot ste contingent levert. Daartegenover doet onze regeering tot nu toe voor het vreemde lingenverkeer niets! Het, trouwens zui ver fiscale, ontwerp voor een reisbelasting werd ingetrokken. De regeering maakte nu ruim een jaar geleden een sympathiek ge baar; er werd n.1. een regeerings-commissie benoemd, welke de wegen had aan te wijzen, waardoor het v.v. zou kunnen wor den bevorderd. Deze commissie kwam na vele maanden werk in Juni 1936 voor den dag met een, naar den vorm, keurig rapport, het bekende rappot Krayenhoff, een waar boekdeel, waarin den minister de h.i. noo- dige adviezen gegeven werden. Wij schrij ven nu Januari 1937 en uit de beste bronnen kan ik u verzekeren, dat er nog niets ge daan is. Het is dus bij een „sympathiek ge- barsten en groeven, jeukend en branderig, ge zwollen en rood. Neen, zóó kunt U zich niet in gezelschap vertoonen. Waarom ook? Zwitsal - de zalf met onbegrijpelijke geneeskracht maakt ook Uw handen weer zacht, glad en blank. Vraag het oordeel van Moeders, die het gevoelige huidje van hun kinderen met Zwitsal behandelen, zij kénnen de waarde van deze Zwitsersche Balsem. 5 cte suaJJ mat 40 oTibegtyfjiJUiJzja ganaaA/iAacM 'JxuilteUui 65) „O Jimmy!" snikte zij. „Scheelt je iets, lieveling? Ben ik op tijd?' „Ja, ja, schat. Je bent op tijd. Ik man keer niets. Ik ben ik ben erg gelukkig". „Houd je van mij, Tessa?" „Ja, ik houd van je, Jimmy Jimmy. ik houd zooveel van je!" „Maar wat is er gebeurd? Wat doe je hier? Er kwam een chauffeur bij me, en die deed een wild verhaal over hoe jij met een man van het Vijf-Kunstenbal had gereden. Ik wist niet, dat je naar het Vijf-Kunsten- bal zou gaan, lieveling. En wie is die man?" „Jimmy, beknor mij alsjeblieft niet lk heb niets verkeerds gedaan. En zelfs als het wel zoo was, mag ik niet beknord wor den. Ik houd van je, Jimmy, Jimmy, ik houd zoo vreeselijk veel van je. Ik heb altijd van je gehouden. Maar ik wil niet hebben, dat je op mij knort". „Ik zal niet knorren, lieveling. Ik zal je je heele leven liefhebben. Begrijp je dat? Je heele leven!" „O Jimmy!" „We zullen het daar meer over hebben. baar" gebleven en wij behoeven ons géén illussles te maken voor het a.s. seizoen; de tijd is natuurlijk te kort om voor dit jaar nog iets te kunnen bereiken, zelfs al ging men nu heusch krachtig aan 't werk! Een woord var. protest tegen de wijze, waarop de overheid een nationaal belang als het V.V. schromelijk blijft verwaarloozen, is hier zeker op zijn plaats. Juist in het begin van dit jaar werd het v.v. bovendien door een groot verlies getrof fen door het plotseling overlijden van den directeur der A.N.V.V., den heer W P. F van Deventer. De heer van Deventer was de spil der A.N.V.V. waarom alles draaide; hij zal zeer moeilijk te vervangen zijn. Ik ver zoek u zich een oogenlijk, ter eere zijner na gedachtenis, van uwe zetels te verheffen. Door alle aanwezigen werd aan dit ver zoek voldaan. Aantal gasten. Het aantal gasten dat gedurende het sei zoen 1936 in Bergen verblijf hield was 15 831 (v. j. 15.736). Hiervan waren 149 buitenlan ders (v. j. 156), waarvan 86 Duitschers (v j. 112), 13 Engelschen (v. j. 6); 8 Amerikanen (v. j. 7); 11 Franschen (v. j. 16); 7 Belgen (v. j. 5); 2 Oostenrijkers (v. j. 1); 1 Italiaan (v. j. 3); 6 Zweden v. j. 1); 2 Noren (v. j. 0); 2. Zuid-Afrikanen (v. j. 0); slechts eeni- ge Duitsche, 1 Zwitsersche, 1 Engelsche en 1 Belgische familie verbleven langen tijd; de overige buitenlanders waren doortrek kende kasten met een verblijf van één a twee nachten. Het grootst aantal gasten dat tegelijk alhier logeerde was in den nacht van 8 op 9 Augustus ten getale van 4809 (v. j. 4633). Aantal leden. Het aantal leden bedroeg op het einde des jaar 540 (v. j. 567), het aantal donateuis 30 (gelijk aan vorig jaar). Contributie Aan contributie werd ontvangen 1623, zijnde 540 leden a 3 benevens nog 3 ach terstallige contributie van 1935. Van dona teurs 275, intotaal 1898 (v. j. 1970), dat is dus f 72 minder. Bovendien werd van direct belanghebbenden en van de gemeen te, ten behoeve van de commissie voor de Nëoordzeebadplaatsen 145, d. i. 25 minder dan verleden jaar, ontvangen, terwijl de V.V.V. zelve hieraan wederom 17,50 bij droeg. Financieele toestand Wij begonnen het jaar 1936 met een schuld van 274,24, terwijl wij sluiten met een schuld van f 257.39. Ondanks het vele dat dit jaar gebeurde, heeft dit jaar zich dus vrijwel bedropen, haalden wij zelfs nog een kleinigheid 15,84) in. De algemeene toe stand der vereeniging is dus niet veront rustend, want men vergete niet, dat tegen over de kleine schuld van ruim 250 de vereeniging sinds 1922 zich vaste bezittingen heeft verworven, welke volgens de daarvan opgemaakte lijst een aanschaffingswaarde vertegenwoordigen van ongeveer 10.000. Hetgeen niet wegneemt, dat het bestuur zich beijveren zal dit geldelijk tekort zoo spoedig mogelijk weg te werken. De rekening en verantwoording sluit in telling met een be drag van 6822.94 en is voor belangstel lende leden ter inzage. Informatiebureau. Door het bureau werden in 1936 gehandeld 3396 aanvragen (v. j. 3087), waarvan 2588 schriftelijke, 771 mondelinge en 37 telefo nische. Deze aanvragen werden in 41 lijstjes ter kennis van belanghebbenden gebracht Nu volgens besluit der alg. verg. ten voriger. jare het lijstjes-systeem gehandhaafd werd, is het toch wel zaak er hier uitdrukkelijk op te wijzen dat van deze lijstjes geen mis bruik mag gemaakt worden. Het kwam n.1. het bestuur ter oore dat sommige leden de lijstjes doorgeven aan niet-leden; het be stuur zal tegen dit misbruik maatregelen nemen en er desnoods niet voor schromen aan bedoelde leden de lijstjes niet meer toe te zenden. Zcoals gewoonlijk is het bestuur bij voortduring zeer tevreden over de wijze waarop onze administratrice haar soms lang niet makkelijke taak vervult. Geïllustreerde gids. De rest van de laatste oplage van dezen Nog veel meer. Op het oogenblik wil ik weten, wat er hier gaande is, en wat er gebeurd is? Je schreef in je briefje, dat je in gevaar verkeerde". „Nu niet meer, Jimmy, nu jij hier bent". „Maar hoe dan ook, wie is hier? Wiens flat is dit, en wie is die man, die je hier bracht, en waarom?" „Genade!" klaagde Tessa. „De man kan het knorren niet laten! Hij is nu eenmaal zoo geboren. Heel goed, loop dezen kant uit alsjeblieft, mijnheer, dan zal ik u aan ieder een voorstellen". Tessa, die nu heel blij was en gelukkiger dan zij in weken geweest was. door hetgeen Jimmy haar juist gezegd had, opende de deur en kondigde vroorlijk aan: „Mr. James Turner"'. Jimmy trad de kamer binnen en staarde om zich heen, terwijl Tessa kalm de deur sloot. „Jij Lallie!" zei Jimmy. „Verduiveld, wat doe jij hier?" „Hetzelfde, Jimmy", zei de actrice. „Ik wist niet, dat jij er ook bij betrokken was Wat is jou deel?" „Ik weet het niet", zei Jimmy, en keek van Tessa naar den eigenaar van de flat, die er allesbehalve op zijn gemak uitzag. „Dit", zei Tessa, is mr. Chester Stringer". „O, hoe maakt u begon Jimmy en liep met uitgestoken hand op hem toe, toen Tessa hem tegenhield „Je hoeft hem geen hand te geven. Hij is een hoteldief. Ik weet niet, of Stringer zijn eigenlijke naam is. Ik durf zeggen, dat hij er wel andere heeft. Hij is de man, die in je kamer inbrak in het Majestic Ho tel en my intusschen vastbond. Ik mag hem niet", gids werd uitverkocht, het bestuur besloot deze niet te laten herdrukken. Zooals het vorig jaar reeds werd opgemerkt, is deze vorm uit den tijd. Men heeft geen geduld meer deze uitvoerige beschrijvingen te lezen; men wil mooie plaatjes zien en de tekst dient zoo kort mogelijk te zijn. Er is thans een zeer mooie kaart in voorberei ding, welke op den achterkant verlucht zal worden met foto's, korte mededeelingen omtrent wetenswaardigheden, beschrijving van enkele wandelingen, enz. Folders. In deze gratis te verspreiden vouwbladen behoeft geen verandering gebracht te wor den; er is nog eenige voorraad; naar be hoefte zullen zij herdrukt worden. Pensionlijst. Ook deze voldoet wel in zijn tegenwoor- digen vorm en kan dus ongewijzigd blijven. Wie nog verzuimde zich hiervoor op te geven, doe dit spoedig, want binnenkort moet met afdrukken begonnen worden. Huurcontracten. Hiervan zijn nog 482 stuks in voorraad en ook deze moeten dus herdrukt worden, aan gezien er het afgeloopen seizoen 873 stuks van verkocht werden. Publiciteit. Zooals reeds in het vorig jaarverslag werd aangekondigd, is op deze post bezuinigd. Er is in 1936 aan advertenties 567,79 be steed. Federatie der V. V. V.'s boven N oordzeekanaal. Zooals in het vorig jaar reeds werd op gemerkt, zouden wij nog eenigen tijd een afwachtende houding aannemen om te zien wat deze Federatie op den duur zou kunnen bereiken. Tot nu toe zagen wij niet het minste succes, tenminste wat Bergen betreft, terwijl wij 'n vrij belang rijk bedrag aan contributie betaalden: als één der grootste vereenigingen, het maxi mum, zijnde 50.Ook dit jaar bleef elk succes uit. Een ontworpen z.g. Ketting- tocht door N.-Holland, waarvoor men zich inderdaad wel moeite gegeven had, bleek een volkomen mislukking; er was slechts een 6-tal deelnemers over het ge heele seizoen, aan wien n.b. als prijs een reclame-album werd aangeboden. Ondanks een enthousiaste beschrijving over de Algemeene Vergadering der Fede ratie in „Ons Nederland", moest ons Be stuur toch wel tot de slotsom komen, dat Bergen niets aan deze vereeniging, waar van wij nu een paar jaar lid waren, had, en besloot het Bestuur dus, mede uit financieele overwegingen, het lidmaat schap op te zeggen, hetgeen inmiddels ge schiedde. Commissie voor Noordzee badplaatsen. De najaarsvergadering dezer Commissie kon door buitenlandsch verblijf van Uw voorzitter, niet door hem worden bijge woond. Ook het Gemeentebestuur was niet vertegenwoordigd. Volgens de notulen wordt er over geklaagd dat de V. V. V.'s zélve niets doen, met uitzondering van Scheveningen en Noordwijk. Het blijkt dat de A. N. V. V. dan toch slecht op de hoogte is! De afgevaardigde van Zandvoort pro testeerde dan ook en somde op wat de V. V. V. aldaar allemaal gedaan had. Was ik tegenwoordig geweest, dan had ik evenzeer geprotesteerd. Niet alleen dat wij veel gedaan hebben, maar wij hebben de A. N. V. V. daarvan ook kennis gegeven e:. zelfs het Dag. Bestuur uitgenoodigd de opening der Bloemententoonstelling bij te wonen. Dat men die uitnoodiging, om welke reden dan ook, niet aanvaardde, is toch heusch niet onze schuld! Waar de A.N.V.V. zich er op beroemt 16.000 folders aan uitge zochte adressen te hebben gezonden, zou ik hebben kunnen opmerken, dat een kleine gemeente als Bergen, op initiatief der V.V.V. alléén al datzelfde deed met 10.000 exempla ren. Het is de oude klacht: te weinig contact tusschen de V.V.V.'s en de Moedervereeni- ging de A.N.V.V.; hopen wij, dat dit in de toekomst, na de reorganisatie, beter moge worden. Parkeeren. Door een onjuiste interpretatie van een artikel der Politieverordening werd den af geloopen zomer een vreemdeling, die zijn auto bij het station te Bergen aan Zee had geparkeerd, verbaliseerd. Hierop kwam van deze persoon een heftige klacht binnen bij de V.V.V. Aangezien het bestuur begreep, dat dit onze badplaats schade berokkenen kon, zeide het bestuur dezen gast toe zijn HOOFDSTUK XLI. Mr. Stringer's ongelukken. Jimmy Turner keek eenige oogenblikken verbluft. Toen grinnikte hij een eigen aardig koud lachje, dat mr. Stringer, die zich naar de deur begon te bewegen, niet erg op zijn gemak scheen te stellen. „Dat is ongerijmd!" zei Stringer. „Het meisje is gek". „Een oogenblikje", zei Jimmy. Terwijl hjj sprak, sprong Stringer op de deur toe, maar Jimmy sprong op hetzelfde oogenblik en was hem iets voor. „Niet zoo haastig", zei Jimmy vroolijk. „Er is altijd tijd genoeg, mr. Stringer!" Jimmy draaide den sleutel in het slot om, trok hem er uit en stak hem in zijn zak. Een oogenblik stond Stringer besluite loos naar hem te loeren, blijkbaar over wegende, of hij zich op den glimlachenden Jimmy zou werpen. Het was evenwel zoo duidelijk te zien, dat Jimmy niets liever wenschte, dat hij er maar van afzag. „Laten we nu dit zaakje eens grondig onderzoeken", zei Jimmy. „Tessa, jjj zegt. dat dit de man is, die in mijn kamer in het Majestic Hotel inbrak. Ben je er zekei van?" „O ja, heel zeker", zei Tessa. „Hoe kom je aan hem?" „Ik ontmoette hem om één uur op het Vijf-Kunstenbal". „En waarom ging je met hem hierheen? Kwam je alleen, of met miss Mulvaney?" „Alleen, Jimmy. Maar dat is een lange geschiedenis, en die zal ik je op een an deren keer vertellen". „Dat is goed", zei Jimmy. „Waar komt zaak voor rekening der V.V.V. te behande len, waarmee het bestuur mr. Judell be lastte. Het resultaat was, dat het bestuur een dankschrijven van dezen vreemdeling ontving, waarin hij zeide het „schoone Ber gen weer van de zwarte lijst te zullen voe ren". Openlucht-theater. Hiermede zijn wij het afgeloopen seizoen niet zeer gelukkig geweest. Alle mogelijke moeite, speciaal door de heeren Klomp en Roggeveen aangewend, krachtig gesteund door de daarvoor benoemde commissie, mocht niet baten. Het doorloopend slechte weer speelde ons parten. Soms moest een voorstelling tot 2 maal toe verzet worden (hetgeen in verband met andere afspraken natuurlijk zeer lastig was) en de derde keer stortregende het dan nog harder dan de beide vorige malen! Een groot aantal voorstellingen werd gegeven, ook Openlucht Bioscoop (waarvoor een in richting gemaakt moest worden) doch de meesten slaagden niet naar wensch, en wel naar onze overtuiging alléén tengevolge van het slechte weer. Bloemententoonstelling te Bergen aan Zee. De Bloemententoonstelling had met het zelfde euvel te kampen: abnormaal slecht weer! Ondergeteekende kan zich niet herin neren in de laatste 30 jaar zulk een lange periode van kou en regen te hebben beleefd als deze zomer van Pinkster af tot de 2e week van Augustus ons bracht. Zooals u zich zult herinneren werd er een speciaal comité gevormd voor deze tentoon stelling, bestaande uit de heeren H. L. baron Taets van Amerongen, voorzitter; J. H. Rog geveen, secretaris; C. F. Zeiler, penning meester; B. Hoek, technisch adviseur; D. A. Klomp, reclame-afdeeling. Er werd een ga rantiefonds gevormd, waarin de V.V.V. voor een bedrag van 200 deel nam, volgens fee- sluit der Alg. Vergadering Februari 193ö. De tentoonstellig gaf het comité heel wat werk en in het by zonder mogen wel ge noemd worden de heer Roggeveen, die enorm veel werk verzette en de heer Hoek, aan wiens waardevolle „dviezen, welke ge heel belangeloos gegeven werden, wij veel te danken gehad hebben. Ook brengen wij gaarne een woord van dank aan de Bouw- Exploitatiemaatschappy Bergen aan Zee, die ons het Parnassiapark welwillend ter be schikking stelde. De tentoonstelling was op zich zelf een be slist succes en werd door de bezoekers ten zeerste geroemd. Van de zoo bij uitstek des kundige heeren, die eveneens geheel belang loos zich bereid verklaard hadden de jury te vormen, waarvoor wij hun van deze plaats ook nogmaals hartelijken dank betuigen, de heeren J. L. Bouwer, directeur Plantsoenen te Haarlem; J. F. Th. Dix, Heemstede en A. Koper, Bennebroek, mocht het comité een compliment in ontvangst nemen zoowel wat het gehalte der tentoonstelling betrof als het keurige onderhoud, waarvoor ook den uit voerder den heer M. Boendermaker een woord van lof toekomt. Reeds de openingsdag, 28 Mei, bracht ech ter een teleurstelling; de miezerig koude, re - genachtige dag, belette een groot bezoek. De Pinksterdagen waren niet veel beter; toch bracht de 2e Pinksterdag nog ruim 1100 be zoekers; by mooi weer zou er stellig een overstelpende drukte geweest zijn. De tentoonstelling zou oorspronkelijk du ren tot 20 Juli. Toen aan het comité bleek, dat door het te geringe bezoek de inrich tingskosten lang niet gedekt zouden wor den, terwijl de administratie van den pen ningmeester uitwees dat de dagelij ksche kosten ruimschoots gedekt werden door de dagelijksche ontvangsten, besloot het comité de tentoonstelling te verlengen ten einde het verlies zoo klein mogelijk te maken. Op het verzoek daartoe aan de Bouw Exploita tiemaatschappij Bergen aan Zee gedaan, werd welwillend beschikt. Deze verlenging heeft het beoogde succes gebracht. Bleek het tegen ongeveer half Juli dat het garan tiefonds voor 60 tot 65 pCt. zou moeten wor den aangesproken, zoo kon bij het sluiten met 50 pCt. worden volstaan. Er werden 7707 dagkaarten verkocht (kin- derkaarten inbegrepen) en 1450 abonne mentskaarten, totaal 9157. De rekening en verantwording sluit in telling van ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 5739.26. Het tekort bedroeg f 1778.65, waar van door garanten 1758.75 werd gestort; de rest a 19.90 werd door de V.V.V. bijgepast. Niet onvermeld mag blijven, dat een drietal garanten, w.o. de Bouw Exploitatiemaat miss Mulvaney in het verhaal?" „Hfe is verloofd met miss Mulvaney", zei Tessa. „Tenminste, hij was het, hfe is het nu niet meer". „Dat beteekent, dat ik hem juist den bons heb gegeven", zei Lallie. „Hij zei, dat hij een Zuid-Amerikaansch millionnair was, maar ik zie nu, dat hij maar een leugenaar en een hoteldief is. Maar ik gaf hem den bons, voordat ik dat wist. O, mijn hart! Dit zal me geen goed doen!" „Houdt moed!" zei Jimmy. „Het is veel beter, dan dat je met hem trouwt. Mr Stringer, nu is het uw beurt. Ik heb er naar verlangd, u te ontmoeten. Wij zullen eens een hartig woordje met elkaar praten, en als deze dames zich willen terugtrekken.." „Ik blijf hier, Jimmy", zei Tessa. „Ik ook", voegde Lallie Mulvaney er by. „Het is slecht voor mij, maar ik wil er alles van weten". Jimmy wendde zich tot Stringer, en weer zag de dief er niets op zijn gemak uit on der Jimmy's koud lachje. „Toen u mijn valies doorsnuffelde", zei Jimmy, „nam u een bundel brieven mee, die in een enveloppe waren gesloten, met den naam van mijn zuster op de buiten zijde". „Ik ben nooit in uw kamer geweest. Ik nam niets weg", zei Stringer. „Jullie zfen allemaal gek". „Ik weet niet waarom u die brieven weg nam", vervolgde Jimmy rustig, „maar als men er my naar vroeg, zou ik het wel kunnen raden. Nu moet ik verzoeken, ze mij oogenblikkelfek terug te geven". „Nonsens", zei de dief. „Rot". „Ik geef u niet veel tijd", zei Jimmy. „En als ik je nu eens zeg, dat je kunt schappij het comité van de verplichting hei terrein weer in den oorspronkelijken staal op te leveren. (Applaus.) Doch zeker is ook in het algemeen een woord van dank op zyn plaats aan allen die ons zoo welwillend tegemoet gekomen zyn, op allerlei wijze. Zéér veel is geheel gratir gedaan; van de inzenders ontvingen wi.. ook alle medewerking; verschillende Per^°" nen schonken het comité giften voor geld prijzen of medailles of kunstvoorwerp n. Een tentoonstelling als deze zou niet te financieren geweest zijn, indien wij niet op zulk een ruime medewerking van bedoelde personen hadden kunnen rekenen. De com missie voor het azien der rekening en ver antwoording, bestaande uit de heeren L. Taapken, W. Ris en .J Rosier, kwamen op 11 Dec. 1936 bijeen met den voorzitter en penningmeester van het comité en gaven na nauwkeurige controle een verklaring af, de administratie van den penningmeester accoord te hebben bevonden. Voor garanten, die hierin belang mochten stellen, ligt de ad ministratie ten kantore der V.V.V. ter in- 7gögt Verlichtingsavond De verlichtingsavond slaagde naar wensch, dank zij de medewerking der Buurtcommissies. Het uiteindelijk nadeelig saldo ad f 102.38 werd door onze vereeni ging gedragen. Verwachtingen omtrent het as. seizoen. In mijn vorig jaarverslag had ik een iets minder pessimistische toon aangeslagen dan de laatste jaren het geval was. Dit zeer be scheiden optimisme is helaas nog beschaamd. Ik ben dus ietwat hui-erig profetiën te doen voor het a.s. seizoen; wij leven als 't ware van dag tot dag. Maar mijn verwachtingen zijn niet hoog gespannen, 't Vorig jaar wees ik er uitvoerig op dat niet de zaken-men schen „te duur" waren, doch de Overheid en de gulden. Nu is dan de devaluatie van den gulden moeten komen en menigeen heeft hoop, dat dit feit ook voor het V.V.V. een gunstige invloed zal hebben, zooals in derdaad reeds voor vrfe vele bedrijven blijkt. Misschien dat dit ook het geval zal zijn voor het V.V.V. in steden. Voor de sei zoen- en speciaal de badplaatsen, betwijfel ik dit echter sterk. Wat toch is de werke lijke toestand? Zoowel de Fransche als de Zwitsersche franc zyn 30 pCt. gevallen; de Lire zelfs ruim 40 pCt. Deze landen zijn dus voor den naar het buitenland trekkenden Nederlander naar verhouding weer 10 tot 20 pCt. goedkooper geworden dan verleden jaar en voor deze buitenlanders Nederland dus duurder. Een dezer dagen gepubliceerde sta tistiek geeft dan ook aan, dat het aantal Ne derlanders, dat voor den wintersport dezen winter naar Zwitserland toog, verdubbeld is tegen verladen jaar. Zelfs het z.g. Offi- cieele blad der A.N.V.V. „Ons Nederland" heft dan ook in het laatst verschenen num mer een noodkreet aan, terwijl het zich tot nu toe sterk verzette tegen elk plan, dat de uittocht naar het buitenland éénigszins zou kunnen beperken. Weliswaar is het nu voc Engelschen, Amerikanen, Scandinaviërs eiz. misschien ook voor Turken) goedkoopei in Nederland geworden, doch een kind weet dat dit naties zijn, die onze badplaatsen niet of slechts zéér sporadisch bezoeken. Wat de Duitschers betreft: wat geeft het, al wordt Nederland te hunnen opzichte goedkooper.' Immers de som voor het z.g. Reiseabkom- men beschikbaar gesteld, is reeds verleden jaar verminderd en er loopen thans weer geruchten, dat deze voor dit jaar öf wéér sterk verminderd zal worden, óf zelfs geheel zal komen te vervallen. Inmiddels zyn verschillende artikelen (óók levensmiddelen) ondanks de pogingen der regeering, door de devaluatie reeds aan merkelijk in prijs gestegen, zoodat de be drijven hier in nóg ongunstiger toestand ko men. Er valt natuurlijk niet aan te denken deze hoogere kosten op het publiek af te wentelen door verhooging van prijzen; ik kan u in dit verband mededeelen, dat deze zaak ook ernstig besproken is door de Groep Eerste Rang en Grootbedrijf van Horecaf en men daar tot de slotsom gekomen is de prijzen niet te kunnen verhoogen, ofschoon daartoe uit exploitatie-oogpunt alle reden zou zyn. Ik vrees dat wij nog een zeer moeilijken tfed tegemoet gaan. Er is nog één onbere kenbare factor, die veel invloed hebben ken: het weer Laten wij hopen, dat 1937 ons een mooieren en daardoor beteren zomer zal brengen dan het afgeloopen jaar deed. En met dezen wensch besluit ik dit jaarverslag. (Applaus.) ophoepelen en je kunt ophangen?" „In dat geval geef ik u vijf minuten, om van gedachten te veranderen. Als u na ver loop van dien tijd niet van gedachten ver anderd bent, zeil ik u een aframmeling ge ven, zooals u uw heele leven nog niet gehad hebt. Daarna zal ik deze flat haarfijn door zoeken, tot ik vind, wat ik zoek, en in dien tusschentfed zal ik u gevangen houden". „Vooropgesteld altyd, dat je dat kunt". „Vooropgesteld natuurlijk, dat ik dat kan", stemde Jimmy vroolijk toe. „U weet zeker wel, dat u hiervoor in de gevangenis kunt komen?" „O ja, maar dat waag ik er op. En ik vergat nog er by te zegen, dat, als ik uw flat doorzocht hebt, en gevonden, wat ik zocht, ik u aan de politie zal overleveren". Een sprankje van hoop verscheen in Stringer's oogen. „Als ik je die brieven eens gaf in ruii voor dien sleutel?" „Een eerlyke ruil", zei Jimmy; „Toege staan". „Als je de brieven hebt, zul je dus niet probeeren, mij te verhinderen, deze kamer uit te gaan?" „Wat my betreft", zei Jimmy, „kunt i de heele wereld rondwandelen. Ik zou u eigenlijk wel moeten vasthouden, omdat u miss Fisher in het hotel hebt vastgebonden, maar dat is al een heelen tijd geleden, misschien heeft zfe liever, dat het vergeter, wordt". „O ja, alsjeblieft, Jimmy". (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14