Agenda faatstP. éecichlea AMSTERDAHSCHE BEURS Jkouwdaal 7 QemeetUecade* Stad m OittQZMttQ. 1.82 SCHAGERBRUG ZIJPE HEILOO HARENKARSPEL 3 auto's haasi -Mclga.! Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Allotria (amus.); hoofdrollen Renate Muller, Jenny Jugo, Adolf Wohlbrück en Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, t/m. Woens dagmiddag hoofdnummer De Texas Rangers (sens.); hoofdrollen Fred Mac Murray, Jack Oakie, Jean Parker, Lloyd Nolan en Edward Ellis. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het geheim van den schorpioen (sens.); hoofd rol Wheeler Woolsey. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De drie musketiers (rom.); hoofdrollen Paul Lukas, Moroni Olsen, Onslow Stevens en Walter Abel. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 2 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, Alg. Ned. Vrou wen Vredebond, spreker ds. N. Padt. 8 uur, De Unie, voordracht ir. J. C. van Hoolwerff over watersport, voor de Alkm. roei- en zeilvereeniging. Woensdag 3 Februari. 8.15 uur, Harmonie, uitvoering door Bil- derdijk. 8.30 uur, r.k. kerk op de Laat, conferentie voor niet-katholieken. 8 uur, Overdekte, zwemwedstrijden D. A. W.Nereus. Donderdag 4 Februari. 8 uur, Harmonie, uitvoering chr. gymnas- tiekvereeniging Advcndo. (Ongecorrigeerd.) DE AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. Het met de „Condé" in aanvaring geweest zijnde Zweedsche motorschip blijkt te zijn de pullaren" (niet „Strassa", zooals op de voorpagina is ge meld), gebouwd in 1918, groot 5722 bruto en 3428 netto registerton van de reederij Transatlantic in Gothenburg. De „Bullaren" ligt nabij Terneuzen met een groot gat boven de waterlijn. De „Condé" is nog steeds in zinkenden toestand op een zandplaat gezet Ruim „twee" is vol water en het voorschip is diep voorover gezonken met den schroef en het achterschip naar boven gekeerd. De sleepbooten zijn steeds in de nabij heid. HET ISOLEMENT VAN AMELAND. Hoewel de dooi is ingevallen zijn de Ame landers toch alweer drie dagen zonder post gebleven en het zal vermoedelijk nog wel even duren, voor de postboot weer zonder vertraging den dienst kan onderhouden. De reserve-postboot „Ameland" is vanmiddag te Nes op Ameland vlot gekomen en thans met post en passagiers, op weg naar den vasten wal. Tengevolge van den westen wind is de waterstand op de Wadden thans belangrijk hooger. Of het water zoo ver open is dat de postboot den vasten wal zal kunnen bereiken, wordt evenwel betwijfeld. De scheepjes van Hofker en Teerling, welke de vorige week tengevolge van het ijs op de Wadden werden ingesloten, zitten nog steeds vast. Wanneer de 'dooi kalm doorzet is er voor deze scheepjes geen ge vaar te duchten. Het ziet er evenwel ge vaarlijk uit wanneer het ijs door stormach tig weer zou gaan breken. VISSCHERSVAARTUIG GESTRAND. De motorbotter „B.R. 29", een visschers- vaartuig thuisbehoorende te Breskens, is vanmiddag op den dijk voor West-Kapelle gestrand en lek geslagen. De bemanning slaagde er in aan den wal te komen. De wind is W.Z.W. Het is heiig weer. ZITTING TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Besloten wordt o.m. na de grondwetsher ziening te behandelen de Surinaamsche be grooting en de Indische begrooting, waarbij tevens aan de orde zal komen het wetsont werp aangaande de herberekening der Indische pensioenen. Grondwetsherziening. Voortgezet wordt het debat over de wetsontwerpen in zake de herziening van de grondwet. Aan de orde is daarbij het wetsontwerp aangaande de revolutionaire volksvertegen woordigers. De heer Coops (lib.) zegt, dat feitelijk den voorzitter voldoende machtsmiddelen ten dienste staan om re volutionaire volksvertegenwoordigers bin nen de perken te houden. Toch zal spr. met het voorstel meegaan en wel ter wille van de waardigheid en het gezag van het ver tegenwoordigende college. Onjuist is echter, de beslissing over de vervallen verklaring van het lidmaatschap te leggen in handen van het vertegenwoor digend lichaam zelf. Het geldt hier het uit oefenen van rechtspraak en wel een recht spraak van buitengewoon groote beteekenis. Het ware daarom beter, een ander colle ge, met die rechtspraak te belasten. Poli tieke overwegingen moeten reeds leiden tot de conclusie, dat het moeilijk zal zyn voor het vertegenwoordigend college, een onpar tijdige beslissing te nemen. Ook dient bedacht te worden, dat dergelijke gevallen zich in hoofdzaak zullen voordoen in lagere colleges waarvan de leden weinig politiek «eschoold zijn. Soc.-dem. steun. De heer Al bar da (s.d.) noemt het voorstel van de regeering een mislukte poging om het moeilijke vraagstuk op te lossen. De Raad van State is al zeer onge schikt voor het nemen van beslissingen. Het college wordt benoemd door de Kroon en sommige richtingen zyn nog altijd van benoeming uitgesloten. Dan zou spr. nog liever den Hoogen Raad kiezen. Bij dit systeem zou echter de justitie steeds kunnen ingrijpen en de Hooge Raad zou de zaak wel eens te uitsluitend juridisch kunnen bezien. Als de maatregel toch moet worden ge nomen, dan zou spr. liever het regeerings- voorstel willen zien aangenomen. Maar ook dit voorstel wenscht spr. niet Er bestaat reeds de noodige beveiliging en zoo de maatregelen, die thans genomen kunnen worden, niet voldoende zijn, kan men de bevoegdheden te dezen aanzien uitbreiden. Thans echter wordt de deur geopend voor zeer onrechtvaardige beslissingen. Wat beteekent eigenlijk „een revolution- nair streven tot uitdrukking brengen?" Dit kan op velerlei wijzen geschieden, zelfs door het betuigen van instemming met een be paalde redevoering. Wordt een lid van zyn lidmaatschap ver vallen verklaard, dan worden talrijke kie zers van hun vertegenwoordiging beroofd. Wie zich in de volksvertegenwoordiging ernstig misdraagt, zal zich tegenover de kiezers hebben te verantwoorden. Men moet vertrouwen hebben in het oordeel des volks zoolang er een vrije voorlichting bestaat. EEN VIERLING GEBOREN IN ROEMENIE. In het dorp Patalagele, district Boezau, in Roemenië, heaft een boerin een vierling het leven geschonken. De kinderen genieten een uitstekende gezondheid. Daar de ouders het arm hebben, verleent de staat financiee- len steun. SCHILDERIJEN ONTVREEMD TE ROTTERDAM. Uit een personenauto op de Noordblaak te Rotterdam zyn hedenmiddag ten nadeele van den schilder A. van Gilst een achttal schilderstukken, verpakt in een grijzen molton deken, gestolen. Alle schilderstukken waren ingelijst. Kunsthandelaren of andere personen, die eenige inlichtingen omtrent het gestolene kunnen geven, worden verzocht zich tot het politiebureau Centrum, Witte de Withstraat te Rotterdam, te wenden. van Dinsdag 2 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste k 81 169% 92 240 324'/, 170% Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 100V16 4 Ned -Indië 1934 100y16 5X Duitschl. '30 m. verkl. 2b3/, BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank160l/4 Handel Mij. Cert. v. 250 197 Koloniale Bank Ned. lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvó Delft Cert. Nederl Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 66'/, Anaconda39% Bethleh. Steel 61'/. Cities Service 31/, Kennecott Copper 44 Republic Steel 263/u Standard Brands 12%6 Steel comm. 71% U. S. Leather 6% CULTUUR MAATSCH. H. V. 4997. Java Cultuur 2391/, Ned. Ind. Suiker Unie. 174'/. Vorstenlanden 407/g Dito actions 24.00 MIJNBOUW. Alg Explor: Mij.166% Redjang Lebong200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 398% Kon. Petr. 417% Perlak 112% Phillips Oil 3916/, Shell Union21 Vis Tide Water 15»/16 RUBBERS. 16 Amsterd. Rubber 309% Deli Bat. Rubber 200'/, Hessa Rubber 209'/, Oostkust 791/ Serbadiadi 182 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. 121% Scheepvaart Unie 114% TABAKKEN. Deli Batavia 280 Oude Deli3311/, Senembah329 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 54% Southern Pacific 34% Southern Railw. Cert. 20% Union Pacific 97'/. Canadian Pac. ll'/8 2.30-2.45 1001/, 100-% 27'/, 196% 84 173 54%-V, 93 242 3241/,-5 171%-i 68% 41%, 61%-% 3'/is 44% 25'/,-6 12%, 71%-% 6'/. 509-10 243 175%-} 40% 168% 205 405% 424}-5I 115 41 21}-u/,« 15'%,-7 3091-10 196 215-7 81 178-80 4% 123*/.-4 115 278»/, 332% 327% 53% 34% 21%-% 97 12%, §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag Vorige koers: 8.94 73.47 8.51 X 30.80 41.80 39.92X 46.12 X 44.92 X 9.62 X 6.37 X Heden: 1.82 8.94% 73.47 8.51 X 30.81 41.81 39.95 46.15 44.95 KONING GUSTAAF TE BRUSSEL AANGEKOMEN. Koning Gustaaf van Zweden is hedenmid dag te Brussel aangekomen. Toen de koninklijke trein binnenreed, pre senteerden de troepen het geweer; trompet geschal weerklonk, waarna het Zweedsche volkslied gespeeld werd. Koning Gustaaf verliet den trein, gevolgd door den minister van buitenlandsche zaken, Sandler, en de leden van zijn gevolg. Hy werd het eerst begroet door koning Leopold. De beide vorsten omhelsden elkander hartelijk. In de hal van het station hief de wachten de menigte een blij gejuich aan. Toen het gezelschap de noordstatie verliet, weerklon ken de kreten: „Leve Zweden, leve de ko ning". In den namiddag heeft koning Gustaaf in het gebouw van het Zweedsche gezant schap de leden der Zweedsche kolonie ont vangen. 10e Ruiteravond van Rijvereeniging „West-Friesland". In „Het Wapen van de Zijpe" alhier is het 10-jarig bestaan van de Landelijke Rij vereeniging „West-Friesland" feestelijk her dacht. In zyn openingswoord memoreerde de voorzitter, mr. C. P. Eecen, uitvoerig de ge schiedenis der vereeniging, waarbij hij o.m. het jaar 1933 het gloriejaar noemde. In dat jaar behaalde de vereeniging den eersten prijs in Opmeer, terwijl bovendien in Gro ningen het kampioenschap van Nederland werd veroverd. Spr. bracht hulde aan de familie Rens en den heer D. de Graaf voor hun daadwerkelijken steun en aan den in structeur, den heer J. Vethman, voor zijn diensten aan de vereeniging bewezen. Den heer Vethman werd als blijk van waardee ring een foto aangeboden van het 8-tal van „West-Friesland" dat in Groningen het kampioenschap van Nederland behaalde. Mevrouw E. BurgerRens werd tot eere-lid der vereeniging benoemd. Namens den Prov. Bond sprak de heer Boms, die zyn beste wenschen voor den groei en bloei van „West-Friesland" uitte. Vervolgens voerde de heer W. Slob, secre taris van de Kon. NederL Federatie van Landelijke Ryvereenigingen, het woord, er o.m. met nadruk op wijzende, dat de lande lijke ruitersport uitsluitend beoogt in het algemeen gesproken werkzaam te zijn ten bate van het platteland. Hierna volgde het „gezellige" gedeelte van dezen geslaagden ruiteravond. Begrafenis W. de Leeuw Iz. Maandagmiddag j.L is onder groote be langstelling op de algemeene begraafplaats te Sint Maartensbrug ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. de Leeuw Jz., gemeente-opzichter van Zijpe. Onder de aanwezigen bevonden zich de heer mr. D. Breebaart, burgemeester van Zype en de beide wethouders dier gemeente, de heeren G. van der Sluijs en C. Nannis be nevens de heer Rehorst, burgemeester van Callantsoog. Verder waren aanwezig ver schillende ambtenaren in dienst van de ge meente Zype en behalve familieleden vele vrienden en kennissen van den over ledene. Aan de geopende groeve werd allereerst gesproken door ds. H. J. Witkop te Schagerbrug, die den overledene schetste als voorbeeldig mensch voor zijn vrouw en kinderen, die in hem zeer veel zullen missen Voorts sprak burgemeester Breebaart, die in gevoelvolle woorden wees op het feit, dat de heer de Leeuw op de hem eigen rustige wijze 36 jaren achtereen de belangen der gemeente Zype trouw heeft gediend, waar voor spreker den ontslapene dank zegde. Maar ook als mensch zeide spreker zal de overledene in aangename heirnnering blijven voortleven. In de 10 jaren, dat spre ker met den heer de Leeuw heeft samen gewerkt, heeft hij hem leeren kennen ais een eenvoudig en edel mensch. Vervolgens bracht burgemeester Rehorst. den overledene dank voor alles wat deze in het belang van Callantsoog en haar inge zetenen heeft gedaan. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling en de gesproken worden. Strijd tegen vallende ziekte. De afd. Heiloo van de „Macht van 't Kleine", instelling voor genezing van pa tiënten die lijden aan vallende ziekte te Heemstede-Haarlem, gaf Maandag een filmavond, 's Middags half 5 waren er 200 kinderen aanwezig en 's avonds was de groote zaal van De Rustende Jager geheel bezet. Voor den aanvang zette de voorzitter, de heer A. Schrooder, het doel van de vereeni ging uiteen, waarbij hy opwekte om 2)4 ct. per week voor het mooie doel te offeren en, als dat te moeilijk ts, een busje in huis te nemen. Hierna begon de film. Eerst kregen we een tweetal films van de bruidsdagen en het huwelijk van de prinses en prins te zien. Daarna een komische film en ten slotte de film van de Stichting. Begonnen 55 jaar ge leden met 5 patiënten, waren er nu onge veer 500. We kregen te zien den gestadigen groei der vereeniging, de gebouwen en het inwendige daarvan, waar doctoren, broe ders en zusters samen werken om het leed van hen, die aan vallende ziekte lijden, te verzachten. Met succes wordt daar gewerkt, wat blykt uit de mededeeling dat de ziekte met 10 pCt. is afgenomen. Wie ziet wat voor de arme ongelukkigen wordt gedaan, hoe liefderlyk zy worden verpleegd en geholpen om, zoo mogelijk, geheel of gedeeltelijk te worden genezen, wordt bewogen om iets voor hen te doen. Het was een bijzonder geslaagde avond. De raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen te half elf in het gemeente huis. De voorzitter, de heer H. Nolet, her dacht in zijn openingswoord het op 7 Jan. voltrokken huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Het feest is in deze ge meente met groote vreugde gevierd. De voorz. dacht wel de tolk van de gemeente te zijn als hij het vorstelijk paar een ge lukkig huwelijk wenschte. Hierna wenschte de voorzitter de raads leden en hunne gezinnen een voorspoedig jaar toe. De secretaris, de heer G. H. Essing, las vervolgens de notulen van de vorige ver gadering, welke aldus werden vastgesteld. B. en W. stelden voor de begrooting 1936 te wijzigen in verband met eenige door Ged. Staten geuite wenschen. Volgens Ged. Staten kan men volstaan met 48000 voor kosten van werkloos heidsvoorziening, waardoor de bijdrage kan worden teruggebracht tot 6314. De raad ging hiermede accoord. Vervolgens werd overgegaan tot her stemming over het voorstel van den heer Bakker tot het uittrekken van 50 sub sidie voor de vereeniging te Waarland voor de uitzending van zwakke kinderen. Met 6 tegen 3 stemmen (die der heeren Doekes, Dekker en Francis) werd het voorstel aangenomen. In de rondvraag verzocht de heer Molenaar spoedige behandeling van de aanvragen van kleine zelfstandigen voor plaatsing in de werkverschaffing. De voorzitter lichtte toe dat niet alleen B. en W. daarover hebben te beslissen. Wethouder Dekker was het er mee eens dat het zeer moeilijk was voor deze menschen, doch het kan niet sneller. Men zou beter iets eerder kunnen aanvragen en niet Wachten tot men er „bot" aan toe is. De heer Doekes stelde voor gelegenheid te geven tot plakken op bepaalde plaatsen en het op andere plaatsen te verbieden. De voorzitter meende dat dit nog al kostbaar zou zijn daar verscheidene schut tingen zouden moeten worden geplaatst. Eigen hulp is hier misschien wel het beste. Als er weer 32 partijen zijn, zal men minstens 32 M2. noodig hebben, wanneer elk 1 M2. krijgt. De heer Doekes vond dit fantasie. Spr. meende een redelijk voorstel te doen. In meerdere plaatsen wordt dit gedaan. De heer de Jong was het met den voor zitter eens en had bezwaar. Het voorstel-Doekes werd niet gesteund. De heer De Jong drong aan op betere verlichting van de groote brug in het Waarland. Het zal noodig zijn dat de lan taarns worden verplaatst. Zooals de toe stand thans is is het eenigszins gevaarlijk. Een dergelijk verzoek is reeds aan de provincie gedaan. Nu in deze gemeente het baggeren met de bakschuit mogelijk is, zijn geen Heer- hugowaarder werkloozen weer in deze gemeente werkzaam. Indien een auto bezig Is een voor hem rijdende andere auto In te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. EEN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer P. Langeberg, leeraar aan de Am bachtsschool en Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, zijn werkkring in Alkmaar aanving. Ter herdenking van dit feit werd de ju bilaris met familie gisterenmiddag in het schoolgebouw door bestuur, directeur en collega's op hartelijke wijze gehuldigd. By monde van den heer ir. Bosscher, voorzitter van het schoolbestuur, werd de heer Langeberg in een waardeerende toe spraak geschetst als een leeraar die door ijver en plichtsbetrachting zich de genegen heid van zyn leerlingen en het vertrouwen van zijn superieuren heeft veroverd. Na mens het schoolbestuur bood spreker hem een fraaie bloemenmand aan. De heer Klaver, wethouder, sprekende namens het College van B. en W., compli menteerde den jubilaris met zyn 25-jarige loopbaan by het Nijverheidsonderwijs in deze gemeente en noemde het een voorrecht gedurende een zoo lange periode in goede gezondheid te mogen medewerken om de jeugd tot bruikbare menschen op te voe den. Namens het gemeentebestuur felici teerde hy den heer Langeberg met deze 25- jarige ambtsvervulling en sprak de hoop uit dat hy nog vele jaren het Nijverheidsonder wijs met zjjn beste krachten zal kunnen dienen. De heer A. Fledderus, directeur der scho len, huldigde den leeraar als een bekwaam paedagoog en gaf een overzicht van het 25-jarig tijdvak, waarbij hy eraan herinner de dat de heer Langeberg zyn eerste oplei ding op dezelfde scho'en genoot als waar aan hij thans op zoo eervolle wijze zijn 25- jarige werkzaamheid als leeraar herdenkt Namens het geheele personeel bood spre ker hem een prachtige electrische lamp en bloemenmand aan. Nadat nog een 3-tal sprekers don heer Langeberg als collega en als Bondslid met zijn jubileum hadden gefeliciteerd, dankte de heer Langeberg in eenige welgekozen woorden voor de hem gebrachte hulde, werd de thee gepresenteerd en bleef men nog ge- ruimen tyd in gezelligen kring bijeen. Ook van de zijde der leerlingen mocht de heer Langeberg op hartelijke wijze onder vinden hoezeer zijn onderwijs door hen wordt gewaardeerd. Tijdens een door den jubilaris aan de leerlingen aangeboden bioscoopvoorstelling op Zaterdagmiddag in het Roxy-theater, werd hem door een der leerlingen in een geestige toespraak duide lijk gemaakt welke deugden en gebreken hij bezit, maar blijkbaar waren de deug den toch in de meerderheid, getuige een fraaie klok en een rookstandaard die de toespraak bezegelden. C. SWAGER C.Azn. t Bekend ingezetene te Noord- scharwoude. Onze correspondent te Noordscharwou- de meldt: Hedenmorgen is de bijna 53-jar. groen- tenhandelaar en exporteur C. Swager C.Azn. te Noordscharwoude, toen hij uit 't veilingsgebouw van den Noordermarkt- bond kwam, op het spoorwegemplacement te Noordscharwoude plotseling ineen ge zakt. Hij werd naar zyn woning vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Men vermoedt hier te doen te hebben met een geval van hartverlamming. De heer S. was een algemeen geacht in gezetene van Noordscharwoude. TER ONTNUCHTERING. Gisteravond is door de politie alhier een persoon van de Nieuwesloot ter ont nuchtering naar het politiebureau over gebracht. BEGIN VAN BRAND. Om 9 uur gisteravond werd aan de po litie bericht, dat boven den ketel in de Karperton-kaasfabriek aan de Kaarse- ma kersgracht alhier eenige houten balken aan het smeulen waren geraa.kt. Met een paar Total-bluschapparaten is een begin van brand bedwongen. BIJNA GENEZEN. Het dochtertje van den heer P. de Graaff uit Egmond aan Zee, dat een pannetje met kokende melk over zich heen kreeg en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is thans zoover hersteld, dat zij verder thuis verpleegd kan worden. 3 1/2 LEENING GEMEENTE ALKMAAR. Men verzoekt ons in verband met bet gister medegedeelde er de aandacht op te vestigen, dat ook de andere bankiers hier ter plaatse gaarne, franco provisie en onkos ten, hun bemiddeling verleenen voor het bezorgen van inschrijvingen op bovenge noemde leening. BOUW OPGEDRAGEN. Door den architect F. A. Eschauzier te 's-Gravenland is namens mevrouw A. M. de Lange, behoudens nog te verleenen bouw vergunning, door de gemeente Schoort, aan de fa. F. H. Ringers Zoon te Alkmaar, opgedragen het bouwen van een landhuis met garage enz. aan de Bickerslaan te Schoort. DE OVERVAL MET ROOF TE HIPPOLYTUSHOEF. Eén der aangehoudenen bekent Eén der drie door de politie gearresteerde mannen in verband met den overval met roof gepleegd op Oudejaarsavond van het vorige jaar op den landbouwer J. Snooy, heeft voor den rechter-commissaris te Alk maar bekend aan dezen overval te hebben deelgenomen. Bovendien bekende hij de aanvaller te zijn geweest. WERKVERSCHAFFING TE EGMOND AAN ZEE HERVAT. Nu de vorst weder tot het verleden be hoort, is de werkverschaffing weder hervat In totaal zyn nu weder 62 werkloozen aan den arbeid. OPENBARE PSYCHOMETRISCHE SEANCE. v oor een uitverkochte zaal hield Maan dagavond mevr. Akkeringa, uit den Haag, een openbare psychometrische seance uit gaand van de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" afd. Alkmaar. Zij hield een korte inleiding over de gave der psychome trie. Alle menschen, aldus spr., zullen een maal hetzelfde proces door moeten maken, wat wij hier op aarde gewoon zijn te noe men: wij gaan dood! Maar waarvan de spi ritist zegt: wij gaan over, want het is niets anders dan overgaan van een aardsch be staan naar een eeuwigheidsbestaan, waar voor wy by onze geboorte voorbestemd zjjn. Heeft zich een dergelijk proces voltrokken dan zoeken zij die zijn overgegaan een ge legenheid om zich aan de nog in de stof levende bloedverwanten kenbaar te maken, om te trachten dezen te overtuigen dat ze werkelijk nog leven en nog volkomen op de hoogte zyn met de dingen die in hun stoffe lijk leven hun aandacht trokken en met hun huisgezin en naaste bloedverwanten nog volkomen één zyn, al is het dan in een voor hen onzichtbaren toestand. De spiritistische gedachte is niet nieuw, want als wy den bijbel opslaan, dan komen we niet anders tegen dan feiten en ver schijnselen, die alleen langs spiritistischer> weg zyn te verklaren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2