8 De wijziging van de Grondwet. mc PARLEMENT het voorstel inzake de revolutionnaire vertegenwoordigers. Verzet van S.D.A.P., communisten, vrijzinnig-democraten en mr. Westerman. Ttimtealand Jladioptogcamma l l (Van onzen parlementairen medewerker.) Gisteren is de Tweede Kamer doorgegaan met de voorstellen tot wijziging van da Grondwet. Zij was genaderd tot het ont werp betreffende het vervallen verklaren van revolutionnaire volksvertegenwoordi gers van het lidmaatschap van Kamers, Staten en Raden, in de eerste plaats tot de nieuwe bepalingen, welke betrekking heb ben op de leden van de Tweede Kamer, en die, mutatis mutandis, ook gelden voor de overige genoemde vertegenwoordigende colleges; slechts de leden van een gemeente raad kunnen in hooger beroep gaan bij Ged. Staten. We brengen nog even in herinnering, dat de leden tusschentijds van hun lidmaat schap, door het college, waarin zij zitting heb ben, vervallen kunnen worden verklaard, „indien zij een streven tot uitdrukking bren gen, gericht op verandering van de bestaan de rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen; een voorstel tot vervallenverklaring kan niet worden aange nomen dan met de stemmen van twee der den van het aantal leden, waaruit de Kamer (c.q. Staten of Raad. Corr.) bestaat". Verder luidt de voorgestelde bepaling: „De wet regelt de rechtspleging en de ge volgen van vervallenverklaring; de gevol gen kunnen mede betreffen het lidmaat schap van de andere vertegenwoordigende lichamen, in de Grondwet genoemd. De plaats van het vervallenverklaarde lid blijft gedurende de loopende periode onbe zet". Uit de indertijd bij het verslag van de Staatscommissie ingediende minderheids nota is reeds gebleken, dat omtrent dit voorstel geenszins eenstemmigheid heeft ge- heerscht. Het gaat dan ook verder dan wat destijds de CommissieKooien aanbeval, die de hoofdzaak geregeld wilde zien in het Wetboek van Strafrecht. De Neerslag van die minderheidsnota was het betoog van de heeren Albarda (s.d.) en Joekes (v.d.), die zich krachtig tegen het voorstel verzetten. Zakelijk kwam de oppo sitie van den communist de Visser op het zelfde neer, doch hij gebruikte wat krach tiger uitdrukkingen en verdiepte zich meer in details en vermeide zich in casuïstiek. Wanneer we nu nog hebben gereleveerd, dat de het parlement verfoeiende mr. Wes terman eveneens tegen het Regeeringsvoor- stel bezwaren had, dan hebben we aangege ven van welke zijde dit wordt bedreigd. Te verwachten is dat natuurlijk ook de heer Sneevliet (rev.-soc.) zich tegen ver klaren zal, als het te gelegener tijd in stem ming komt; deze afgevaardigde kon echter in de afgeloopen week en ook gisteren niet aanwezig zijn. De grondslag van het ontwerp werd echter niet bestreden, namelijk, dat leden, die ter verwezenlijking van hun politieke doeleinden onwettige middelen aanprijzen of bevorderen, hun plaats in de openbare lichamen niet waardig zijn. De voorstanders, van wie de roomsch-katholieken eigenlijk nog verder zouden willen gaan, hebben niet nagelaten daarop het licht te laten vallen. Slechts bestond er groot verschil van mee ning onder hen omtrent de vraag, welke instantie zou moeten beslissen over de uit sluiting. De liberalen geven de voorkeur aan den Hoogen Raad, omdat zij er een stuk recht spraak in zien; de anti-revolutionnairen zijn voorstanders van den Raad van State, even als de chr. historischen, terwijl de R.K. noch over het een, noch over het ander bijster geestdriftig waren, maar dan toch nog aan den Raad van State de voorkeur gaven, gelijk ook de Staatscommissie had geadvi seerd. We zullen op dit geschilpunt thans echter niet verder ingaan, want er zijn amendementen hierop, zoodat we de zaak toch nog weer terugkrijgen. De tegenstanders aan het woord. De heeren Albarda en Joekes bezagen de kwestie van den principieelen kant. Eerst genoemde herinnerde eraan, hoe hij reeds op 7 November 1935 in de Kamer het goed recht der democratie had betoogd, om zich tegen haar belagers te beschermen. Maar de regeering had toch voor deze zeer moeilijke kwestie niet een geslaagde oplossing kunnen aanbieden. Wat aangeboden werd, was, nog afgezien van de veroordeelde beslissende in stantie, hoogst bedenkelijk, omdat in tijden van spann;ng het uitsluiten van een lid tot groote willekeur kan leiden. De formulee ring deed den heer Albarda sterk denken aan die van het uniformverbod, dat toege past werd op een wijze als men van tevoren niet had kunnen bevroeden. Wie zou bij voorbeeld hebben gedacht, dat het in ons tulpenrijke land verboden zou wezen op den lsten Mei een roode tulp te dragen! En nog erger vond de leider der S. D. A. P. het, dat de vervallen zetel niet meer zou mogen worden bezet in de loopende zit tingsperiode. Hij achtte het gansch niet onmogelijk, dat in tijden van politieke spanning deze bepaling gebruikt zou wor den ook tegen afgevaardigden van niet- extremisiische groepen Liever bestreed de heer Albarda met den geest de revolution naire partijen en stelde hij vertrouwen in he'. volksoordeel, zoolang er een vrije pers in Nederland bestaat, om het kwaad door de democratie zelf te laten uitbannen. Hij be schouwde het voorstel als een stap achter uit en zijn fractie was dan ook niet bereid haar stem eraan te geven. Die van de vrijz. democraten evenmin. Haar woordvoerder, mr. Joekes, wees erop, dat de leden van openbare lichamen reeds onderworpen zijn aan de Strafwet, terwijl hun immuniteit slechts geldt voor hetgeen zij in de colleges zeggen en schrijven. Even wel is op dit oogenblik opruiing in geen enkele openbaar lichaam toegelaten; daar waken de voorzitters voor. Zoo is de con structie van de wet tegenwoordig en zoo moet ze blijven. Is men van oordeel, dat er aan scherpere bepalingen behoefte bestaat, dan moet men die in de strafwet vastleggen en dan bijvoorbeeld aan den rechter de be voegdheid geven, ontheffing van het actief en passief kiesrecht als bijkomende straf op te leggen. Het voorstel zou bovendien zijn doel voorbijschieten, daar er voortaan geen enkele revolutionnaire partij zou zijn, die in zijn program eenig onwettig middel meer zou opnemen, zoodat alleen uit een com binatie van uitlatingen een beschuldiging geconstrueerd zou kunnen. Het niet bezetten van den zetel van een vervallen verklaard lid achtte de heer Joekes een groote tegenstrijdigheid, immers men treft niet den persoon, doch de richting en dat is weer in strijd met den grondslag van het voorstel. De voorstanders. Van de voorstanders hebben we eigenlijk niet zoo heel veel te vertellen, omdat zij zich geheel aansloten bij de door de regee- aring gegeven motiveering, behalve ten aan zien van de beslissende instantie. De regee ring, daartoe opgewekt door een meerder heid in de Kamer is gekomen met de onder- heviga voorstellen, omdat zij het kwaad^ van aanprijzing of bevordering van onwettige middelen in dezen buitengewoon moeilijken tijd niet kan laten voortwoekeren en men daartegen niet met de bestaande middelen kan optreden, omdat zij ontoereikend zijn. De eerste spreker van gistermiddag was de liberaal mr. Coops, die aanstonds het voorstel (op een enkele restrictie na) steun de. De heer Schouten (a.r.) wees op de over eenstemming tusschen regeering, commissie Kooien en staatscommissie, „dat er iets ge beuren moest". Wie beweert, dat er vol doende andere middelen zijn, om het euvel te keeren, redeneert éénzijdig, want het revolutionnaire streven gaat rechtstreeks tegen grondslag, doel en karakter van het parlement in. Het is bovendien veel gevaarlijker in tijden van politieke spanning excessieve maatregelen te nemen dan nu, terwijl de tijd nog rustiger is. Aldus de voorzitter der a.r.- fractie. De heer de Geer (c.h.) sloot zich geheel bij de argumentatie van de regeering en die van den heer Schouten aan; hij gaf echter de voorkeur aan den Raad van State als be slissende instantie. Zooals we hierboven reeds hebben ge zegd, gingen de katholieken het verst in hun verlangens. De heer Goseling begon met een aanhaling van Thorbecke, dat de ver keerdheden van de natie niet in de Kamers vertegenwoordigd behooren te zijn. Derhalve behooren zij, die aan het werk van het par lement geen deel nemen, daarin niet thuis. De voorzitter der grootste Kamerfractie be twistte, dat het voorstel iets te maken had met bedreiging van de geestelijke vrijheid; integendeel: het fundament ervan moet tegen aantasting worden beschermd. En met het oog op een nog sterkere preventie zou men het recht van vereenigen en vergade ren moeten herzien, om beter tegen onwet tige vereenigingen te kunnen optreden; de tegenwoordige wet is moeilijk te hanteerer. Vreemdelingen, zelfs als zij ingezetenen zijn, zouden geen lid van een staatkundige ver- eeniging mogen wezen! „Een geordende samenleving" aldus ongeveer de heer Goseling „duldt geen revolutionnairen in het parlement". Volgens den heer van Dis (s.g.p.) was het alweer half werk, wat deze regeering deed: ze had alle revolutionnaire vereenigingen moeten ontbinden! Zijn fractie zou nog eens overwegen, hoe zy steipmen zou! Vandaag zou de minister antwoorden. Door den eersten zin van den heer de Visser aan te halen, nl., dat we hier te ma ken hebben met een „voorstel van politieke scherpslijpers" geven we reeds aan, hoe de toon van het betoog van den voorzitter der communistische fractie was. Hij bleef echter binnen de perken van het parlementair ge oorloofde. Hij betwistte met beslistheid, dat er in ons parlement ooit iets gebeurd was, dat het regeeringsvoorstel rechtvaardigde en hij tratte den minister bewijzen ervoor aan te voeren, dat er strafrechtelijke op ruiing in het parlement had plaats gehad! Bovendien is al heeel moeilijk aan te toonen, wat nu eigenlijk wel opruiing is. Dat had de heer de Visser zelf ondervonden, vertelde hij. Tot tweemaal toe was hij wegens op ruiing in een bijeenkomst vervolgd, doch beide keeren was hij in hooger beroep vrij gesproken. De ervaring leert trouwens, zoo merkte hij verder in zijn rede op, „dat het heel moeilijk zal vallen, de communisten erin te laten luizen"! Een uitlating, welke natuurlijk groote hilariteit verwekte. Hij vond het voorstel zeer onrechtvaardig en hij vroeg hoe dat nu voortaan allemaal moest! Mocht pater Regout bijv., als die tot lid der Kamer was gekozen, niet meer spre ken over „het recht van den opstand"? Mag men niet meer spreken tegen de dwangwet- ten (de stakingswetten) van 1903? Mag men geen instemming meer betuigen met het op treden van Willem van Oranje tegen het toenmalige gezag, waartegen hij opstond. De heer Westerman (ex-Nat. Herstel) be schouwde het voorstel als een „wanhoopsop- lossing, die elke objectiviteit mist". Het zou den grooten partijen van rechts de gelegen heid geven zich te ontdoen van alle hun niet welgevallige partijen; immers zij willen haar machtspositie handhaven. Weliswaar is de democratie in technisch opzicht en in routine de meerdere van het fascisme, doch de democraties mag haar tegenstanders niet uitroeien. En de heer Westerman nu die het niet onduidelijk opnam voor groepen, waarmede hij zich verwant gevoelt vrees de, dat dit met alle middelen zou gebeu ren I Nog twee sociaal-democraten hebben ge sproken, de heeren Donker en Vliegen, van wie eerstgenoemde speciaal van den juridi- schen kant het voorstel beschouwde en een aantal bezwaren opperde, waarna de nestor der socialistische Kamerleden nog een aan tal inlichtingen vroeg van meer practischen aard, speciaal de uitvoering van het voorstel betreffende. DOODELIJK ONGELUK OP SCHEEPSWERF. Arbeider kreeg bos ijzeren staven op zijn hoofd. Op de scheepswerf van de firma Ouds hoorn aan den Leidscher. Straatweg te Woerden heeft gisteren bij het lasschen van een vrachtauto met ijzer een doodelijk arbeidsongeval plaats gevonden. Toen drie arbeiders met een bos ijzeren staven op hun schouders de werf opliepen, kwam de 45-jarige J. Uitenbogaerd te vallen en kreeg de zware vracht op zijn hoofd. De ongelukkige werd met een gespleten schedel in hopeloozen toestand naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. RESTAURATIE KONINKLIJKE BANK IN DE KERK TE BAARN. Zooals reeds gemeld, heeft de kerkvoogdij der Ned. hervormde gemeente te Baarn aan H.M. de koningin aangeboden, de koninklijke bank in de kerk, welke reeds uit het jaar 1674 dateert, te doen restaureeren, welk aanbod door hare majesteit dankbaar werd aanvaard. Naar wy thans vernemen, zal uiterlijk de bank geheel gewijzigd worden. De be staande zitplaatsen zullen worden uitgebro ken en dan zal door doortrekking van een andere bank in de ontstane ruimte gelegen heid zijn zes of zeven fauteuils te plaatsen. De koninklijke zitplaatsen zullen omgeven worden door een gebeeldhouwde omtimme- ring en ook de houten luifel zal van fraai snijwerk worden voorzien. Het Nassausche en het Engelsche wapen, dat stadhouder Willem drie boven deze bank liet plaatsen, zal ook na de restauratie behouden blijven. Het werk zal omstreeks midden Maart gereed komen. CH. J. LAMING t. In zijn woning te Aerdenhout is gisteren in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer Ch. J. Laming, consul van Groot-Bri- tannië en Ierland te Amsterdam. De heer Laming bekleedde deze functie sinds 1929. Voorts was hij lid van het be stuur van de British Society of Amsterdam en van de Holland-British-American Chari- ty Institution. De heer Laming was voorts lid van de di rectie der firma Hudig, Veder en Co. (Ver- eenigd Cargadoorskantoor). ROEIBOOTJE IN DE KNEL. Ernstig ongeluk in de Maashaven te Rotterdam. Gistermiddag voer op de Maas ter hoogte van de Maashaven een roeibootje, waarin zeven arbeiders gezeten waren. Op hetzelfde moment naderde de sleepboot „Minerva". welke het Duitsche s.s. „Protesilaus" trok. De stalen kabel, welke beide schepen ver bond, heeft toen een lichter geraakt, waarop deze aan het schuiven ging. Aangezien het roeibootje juist tusschen den lichter en een daarnaast gemeerd liggende prauw bevond, geraakte het bootje bekneld, waardoor het vrijwel geheel vernield werd. Zes der inzit tenden wisten op de lichter te springen, doch de zevende arbeider, de 30-jarige D. van Bodegraven geraakte tusschen beide vaartuigen vast. Hij kon pas bevrijd wor den, toen er gelegenheid was lichter en prauw van elkaar te duwen. Met een bek kenfractuur en inwendige kneuzingen is de man in zorgelijken toestand naar het zie kenhuis Coolsingel gebracht. NOGMAALS DE WERELDJAMBOREE. Volkomen overeenstemming, ook met de regeering. In tegenspraak tot een gerucht als zou de Wereldjamboree te Vogelenzang op het oogenblik nog steeds op losse schroeven staan, zegt de voorzitter van het pers- en propaganda-comité, de heer C. A. T. baron Krayenhoff, dat thans absoluut vast staat, dat de Jamboree in Augustus a.s. hier te lande zal worden gehouden. Er is thans tusschen alle betrokken instanties, ook met de Nederlandsche regeering, ook met de Nederlandsche regeering, volkomen over eenstemming bereikt. Ten bewijze hiervan deelde de heer Krayenhoff verder mede, dat de uitgifte van de Jamboree-postzegels, die door den minister ten gevolge van het be kende conflict was ingetrokken, wél zal ge schieden. Begin Maart zullen deze post zegels verkrijgbaar worden gesteld. Er heerscht thans in het Jamboree-comité en in alle padvindersorganisaties, die bij de Wereldjamboree betrokken zijn, de ernstige en algemeene wil deze internationale pad vindersdemonstratie te doen slagen. Donderdag 4 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding, gr.pl. 10.30 Omroeporkest en soliste. 12.30 Gr.pl. 1.30 De Octopho- nikers. In de pauze: Literaire cau serie. 3.Naaicursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest 6.30 Sport- praatje. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en soliste. In de pauze Orgelconcert. 10.30 Gr.pl. 11.— ANP-ber. Hierna tot 12.— Avro-dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (8-—9.15 en 11.—2.— KRO, 10.llwen 2.— 11.30 NCRV). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Hand- werkcursus. 3.3.45 Orgelspel. 4. Bijbellezing. 5.— Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Voor de kinderen. 6.— Cello en piano. 6.45 CNV-kwartier- tje. 7.— Ber. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Rep. 8.— ANP-berichten. 8.15 Stichtsch Salon-orkest. 9.45 ANP- ber. 9.45 Rep. bijeenkomst Bijz. Vryw. Landstorm. 10.45—11.30 Gr. pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 At home to-day, causerie. 11.25—11.50 Gr.pl. 12.10 BBC-Welsch orkest m. m. v. soliste. 1.05 Sopraan en bas. I.35—2.20 Karoly Klay's orkest. 3.10 Men talking, causerie. 3.35 Ver. Sted. orkesten van Bournemouth en Eastbourne, mmv. soliste. 5.05 Gr.pl. 5.35 Jack Harris en Zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.— 't Hirsch strijkkwartet. 7.20 BBC-Harmonie- orkest. 8.— Revue-progr. 9.— Cau serie over Shakespeare. 9.20 Ber. 9.40 BBC-Theater-orkest. 10.20 Kerkdienst 10.40 Viool en piano. II.35 Joe Loss en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pL 9.50 Orgelconcert. 11.20 Sym- phonieconcert en zang. 2.50 Gr.pL 4.50 Piano-recital. 5.05 Gr.pl. 8.20 Zang. 9.05 Andolfi-kwartet en zang. 1C.05 Omroeporkest en solisten. 11.20—12.35 Pascal-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep orkest. 7.50 Gr.pl. 9.20 Volksliede- rericoncert. 11.20 F. Hannemans orkest. 12.35 Omroeporkest. 1.3D Orrroepkwintet en harmonica-duo. 3 20 Omroep-Amusementsorkest 5 20 Militair concert 6.20 Omroep- kieinorkest. 7.30 „Westdeutsche Fastnacht". 9.5011.20 Westduitsch Kamerorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Cabaret 1.— Om roeporkest 1.30 Salonorkest 1.50 Cabaret. 2.-2.20 Gr.pL 5.20 Klein- orkest en gr.pl. 6.50 Gr.pL 'inJ?a' lonorkest. 8.20 Bonte avond, 10.30- 11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest en zang. 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 en 5.20 Grpl. 6.50 Kleinorkest 7.35 Gr.pL 8.20 Omroeporkest en gr.pl. 10.3011.20 Piano- en cello-recital. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gr.pL 8.20 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.40 Sportnieuws. 9.50 Fluit en piano. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek (gr.pl.), sportnieuws. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.50, Parijs R. 9.50—10.20, Diversen 10.20—11.20, Parijs R. 11.20—13.05, Brussel VL 13.05—14.20, Diversen 14.2014.50, Parijs Radio 14.50—15.20, Keulen 15.20—18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Berlijn 19.20—21.20, Motala 21.20— 21.40, Weenen 21.40—22.50, Boeda pest 22.50—23.25, Parijs R. 23.25— 24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —13.35, Droitwich 13.35—14.20, Lond. Reg. 14.20—15.35, Droitwich 15.35—18.20, Keulen 18.20—18.40, Droitwich 18.4024.—% Lijn 5: Diversen. VIJFTIENJARIGE KANTOORBEDIENDE MET GELD VERDWENEN. Een accountant te Haarlem heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn vijftien jarige kantoorbediende gisteren om tien uur was weggegaan met kwitanties waarop hij een bedrag van 490 moest innen. De jongen is echter niet teruggekeerd. Hij heeft waar schijnlijk het geld geïnd en is daarmee op stap gegaan. De politie zoekt hem thans. DIAMANTEN HUWELIJK TE WORMERVEER. Op Donderdag 11 Februari a.s. zal het echtpaar Simon Kaper en Maart je Krook te Wormerveer den dag herdenken, waarop het vóór 60 jaar in het huwelijk trad. DIEFSTAL VAN ZIJDEN STOFFEN. Gisteravond omstreeks zeven uur hebben dieven uit een gesloten auto, welke aan de Keizersgracht te Amsterdam geparkeerd stond, twee koffers gestolen, inhoudende voor een waarde van vijf honderd gulden aan zijden stoffen, bestemd voor een firma te Assen. COLLECTIEF CONTRACT BAKKERS-, BEDRIJF. Men meldt ons van werknemerszijde: De besturen van de drie arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf, de Algemeene, de R.K., en de Christelijke, hebben in een gis teren te Den Haag gehouden gecombineerde vergadering de situatie besproken, welke is ontstaan door het afloopen van de tot 31 Jan. j.L gegolden hebbende collectieve arbeids overeenkomst. Men was het erover eens, dat niets onbe proefd mocht worden gelaten om de ar beidsvoorwaarden, zooals die in 1936 beston den, ook in 1937 te behouden c.q. verder door te voeren voor die bedrijven, welke zich daarvan weinig of niets aantrekken. Nog deze week zullen de werkgevers, groot en klein, worden verzocht, zich voor 137 te verbinden de bestaande arbeidsover eenkomst, inclusief de kindertoelagen, te handhaven. De arbeiders zullen van de beslissing der besturen in kennis worden gesteld, dat bin nen enkele dagen in een aantal personeels vergaderingen zal worden medegedeeld of, en zoo ja in welke mate, overeenstemming met de werkgevers is bereikt. LOUIS DAVIDS AAN GEVAAR ONTKOMEN. Eerst gisteren is bekend geworden in weik een groot gevaar de bekende zanger-confe rencier-humorist Louis Davids dezer dagen heeft verkeerd. Vrijdagavond werd te Steen- wijk de revue De Groote Polonaise ver toond. Daar Davids vóór den aanvang der voorsteling erg veel last van keelpijn had, trok hy zich in zyn kamer terug om te „stoomen" en zoodoende zyn stem weer op peil te brengen. Hij bleef echter zeer lang weg en toen men eindelijk, ongerust gewor den, ging kijken, vond een der leden van het gezelschap Davids bewusteloos in de ka mer. Er werd direct geneeskundige hulp ge haald, waarop dr. Brons constateerde, dat de artist, doordat zyn longen oververzadigd waren met heete lucht, buiten kennis was geraakt. Slechts langzaam keerde het be wustzijn weder toen de arts den patiënt be handelde. De voorstelling is gegeven, waarbij Louis Davids even op het tooneel is versche nen om zijn verontschuldiging aan te bie den, zonder dat hiertiij bleek welke ernstige reden er voor zyn niet optreden bestond. DE TOESTAND TE AMELAND. Tengevolge van het ijs kon de reserve postboot „Ameland", die gistermiddag vlot was gekomen, den vasten wal niet bereiken. De postboot „Waddenzee", welke sinds Woensdag 27 Januari in het ijs te Holwerd zat opgesloten, is gistermiddag los gekomen en vlot aan de pier te Holwerd geland. Na de post en drie passagiers aan boord te heb ben genomen, is de boot van Holwerd ver trokken. Er was geen ijs rond den steiger en er stond een flinke hoeveelheid water. De „Waddenzee", welke in normale omstandig heden den overtocht in een uur maakt, was gisteravond nog niet op Ameland aangeko men, zoodat het schip waarschijnlijk weer in het ijs zit en den nacht op het Wad heeft moeten doorbrengen. Ten Zuiden van het eiland zit zeer veel ijs. Inschakeling van eerste hulpposten bi) bestrijding van het ijzelgevaar voorgesteld. De A.N.WR. schryft ons: Nog steeds behoort de verraderlijke ij zei tot een van de grootste vijanden van het verkeer in de wintermaanden. De bestrijding door middel van zand of grint is op zichzelf reeds geen gemakkelijke taak, gezien de groote afstanden waarover dikwijls gestrooid moet worden. Maar afgezien daarvan, vormt het zoo uitgesproken incidenteele en plaatselijke karakter, hetwelk het optreden van ijzelvorming kenmerkt, een moeilijkheid op zichzelf. Naast een behoorlijke outillage voor het strooien is een goed georganiseer de waarschuwingsdienst hier onmisbaar. De A.N.W.B. heeft in dit verband aan den minister van waterstaat verzocht te willen bevorderen, dat de eerste hulpposten langs de wegen in een dergelijk waarschuwings systeem ingeschakeld zouden worden. Weg gebruikers zouden dan, wanneer zij ergens ijzelvorming bemerken, hiervan aan een dichtbijzynden hulppost bericht kunnen ge ven. Van dezen post zou dan weer een mede- deeling aan den betreffenden wegbeheerder moeten worden doorgegeven. Naar de A.N.W.B. meent te weten, wordt deze methode reeds in enkele gevallen met vrucht gevolgd. DE HEER L. KORSTANJE INSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART TE GRONINGEN. Naar wy vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer L. Korstanje, adjunct-inspecteur voor de scheepvaart te IJmuiden, tot inspecteur voor de scheepvaart in het derde district te Groningen, waar hy de plaats zal innemen van wijlen den heer D. Bakker. DE AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. Het Zweedsche motorschip „Bijleren", hetwelk ernstige schade aan het voorschip boven de waterlijn heeft gekregen, is in den namiddag van gisteren teruggekeerd naar Antwerpen. De „Condé" is, zooals gemeld, op een zandplaat gezet. Sleepbooten blijven in de nabijheid. EEN GROOTE VISCHOTTER GEDOOD. In een gracht te Oosterwolde. De heer E. v. d. Grift te Oosterwolde is er in geslaagd een vischotter te vangen van 1.20 M. lengte. Een hond merkte het dier op in de Geldersche Gracht, waarop de heer v. d. Grift het dier met een stok buiten ge vecht wist te stellen en te dooden. IHfl

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6