Agenda HENNIEZ m 'ficooiHciaal 'Hieuw* JCetk S. School Stad m OmqeoUiQ. AMSTERDAMSCHE BEURS VkS3 BERGEN HENSBROEK Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Allotria (amus.); hoofdrollen Renate Muller, Jenny Jugo, Adolf Wohlbrtlck en Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het geheim van den schorpioen (sens.); hoofd rol Wheeler Woolsey. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De drie musketiers (rom.); hoofdrollen Paul Lukas, Moroni Olsen, Onslow Stevens en Wal ter Abel. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 4 Februari. 8 uur, Harmonie, uitvoering chr. gymnas- tiekvereeniging Advcndo. RADIO ACTIEF ZWITSERSCH BRONWATER (Mitste AecicfUeH (Ongecorrigeerd.) ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP JAVA. Twee personen gedood. In den afgeloopen nacht is in de Chi neesche kamp te Bondowoso (bij Soera- baja) een auto tegen een mast van het electrisch net gebotst. De bestuurder, de heer Voigts, employé van de Besoekishe Tabaks-Mij., en de 22-jarige mej. Hannie van der Hoeven, die naast hem zat, werden op slag gedood. Mej. van der Hoeven was eerst twee maanden geleden uit Nederland gekomèn en was als gouvernante in dienst bij de familie Egter van Wissekerke, admini strateur van de Besoekische Tabaks-Mij. Mevr. Geesink, die naast mej. van der Hoeven zat, alsmede de heer Geesink en een inlander beide laatsten zaten in de dicky-seat werden zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. HET RADEN VAN VOETBALUITSLAGEN. Verdachte vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden den uitgever van de „Voetbalexpert" L. Polak, vrijgesproken van de hem ten- lastegelegde overtreding van de Loterijwet. In genoemd sportblad komt een prijsvraag voor, waardoor het publiek de gelegenheid heeft, om te raden naar de uitslagen van te voetbalwedstrijden in de le kl. N. V. B. Voor van Donderdag 4 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 4 Neder! 1934 lOOi/, 4 Ned -Indië 1934 1U0% 5)4 DuitschL '30 m. verkl 27% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Baak Handel Mij. Cert v. 250 Koloniale Bank 163% 199% 82>/8 1711/4 55^161 _95% Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. NederL Ford239 Philip* Gloeil. Gem. Bezit 329'/j Unilever 173%' INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 68U/J Anaconda 41>»/u[ Bethleh. Steel 61 Cities Service 31%g| Kennecott Copper 45'/1# Republic Steel 26/1B Standard Brands 12% Steel comm72% U. S. Leather &V18 CULTUUR MAATSCH. H. V. A510 Java Cultuur2o5 Ned. Ind. Suiker Unie172'/. Vorstenlanden40 Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil 23.50| 170 203 413% «1'/, 117 41-yJ Shell Union22%6 Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kom Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.82% 1.82*/, 8.94*/, 8.94*/, 73.47 73.47 8.51 H 8.51 30.79)4 30.77 41.79 41.78 39.95 39.95 46.15 46.— 44.95 44.95 9.62)4 6.37 a 308 193 216% 90 176 t 127% llöVg 281 a 328V4 54I/4 a 343/4 m 971/4 ex •coupon laatste k 2.30-2.45 1001/, 100'Vm 28'/,-9 198% 78-y, 171 55%-Vs 97.% 243 325J-6i 1732-5* 69% 4U/.-2 62-n/jo 3u/]s-V, 45-a/i8 27%,-i 12% 74'Vu-f 6 507 236 172-% 40 23 171% 202 416 4361-% 115 42 22*-%, 16-% 308%.* 192-3 217% 89 178% 4%s"% 130-% 117%-8 279-81 335»/,-6 330i-lJ 54% 35%,-J 22V„ 98 12«/u-f New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Beuga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag goede oplossingen zijn geldprijzen beschik baar gesteld. De kantonrechter had verdachte op 13 December 1935 veroordeeld tot f 50 boete De rechtbank ontsloeg verd. van rechtsver volging. De officier van justitie teekende cassatie aan en de H. R. verwees de zaak naar het gerechtshof. De procureur-generaal vorderde daar het hier een principieele kwestie betrof 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Het hof achtte niet bewezen, dat deel nemers geen overwegenden invloed op den uitslag van de prijsvraag kunnen uitoefenen. Prins Carnaval. De afdeeling Bergen van den Bond voor Staatspensionneering, die tot nog toe door propaganda-avonden en de opvoering van toepasselijke tooneelstukjes, het publiek poogde te winnen voor het idee: „Premie- vrij staatspensioen voor alle 65-jarigen", heeft thans prins Carnaval uitgenoodigd deze taak op zich te nemen. Zondag 7 Februari a.s. organiseert de af deeling in de zalen van „De Rustende Jager" n.1. een carnavalavond, waarop prins Car naval persoon'ijk aanwezig zal zijn, terwijl het publiek in de gelegenheid wordt ge steld een carnaval-prinses te kiezen. Wij vernamen niet, of de ouden van dagen, die reeds in het bezit van het staatspensioen zijn, ook voor dezen bal-avond zijn uitge noodigd, zoopls op de propaganda-avonden gebruikelijk is. Wel werd ons medegedeeld, dat het er recht gezellig zal worden, aangezien de muziek verzorgd wordt door de populaire Haarlemsche Band „The Mennuceus", een ensemble van acht musici. De entree is zeer laag gesteld. Kooltelling. Bij de te Hensbroek gehouden kooltel ling was de aanwezige voorraad op 1 Fe bruari als volgt: roode kool 35000 K.G., gele 780C0 K.G., Deensche 25000 K.G., uien 51150 K.G. en peen 27250 K.G. Mazelen. Door het heerschen der mazelen zijn de 3 laagste klassen der o. 1. school tot nader order gesloten. 4E CONFERENTIE VOOR NIET- KATHOLIEKEN. In de St. Dominicuskerk, Laat. Nadat pater van Kalmthout zich den vo- rigen keer tot taak gesteld had te bewijzen, dat Christus wel degelijk een organisatie, een kerk had gesticht den godsdienst dus had georganiseerd stelde hij gister avond in de vierde conferentie voor, die Kerk van Christus te gaan zoeken. Eerst meende spr. echter het onderzoek te moeten afbakenen. We gaan zoeken naar een Kerk van Christus, aldus spr., derhalve iedere godsdienst, die zich niet op een Christus beroept, valt reeds buiten het on derzoek; Boedhisme enz., komen dus niet in aanmerking. We gaan zoeken naar een Kerk van Christus, die, gelijk in de 2e conferentie bewezen, „Zoon van God" is. Iedere Kerk dus, die de Godheid van Christus ontkent, valt buiten de beschouwing. En ten derde: we gaan zoeken naar een organisatie, een Kerk. Iedere Godsdienst dus, die geen „Kerk" erkent, wordt evenmin in het onder zoek betrokken. Zoo concludeerde spr.. dat slechts drie groepen kerken in aanmerking komen voor het onderzoek, nl. de Oostersche Kerk, de Protestantsche Kerk (in zoover deze tenminste aan de Godheid van Christus gelooft) en de Katholieke Kerk. Welke van de drie is de ware Kerk van Christus? Hier merkte spr. op, dat het eerst nood zakelijk is te bepalen, waaraan d° ware Kerk van Christus te herkennen ls. Een neger kent men aan zijn zwarte kkur, een Europeaan aan de blanke kleur, maar waar aan herkent men de ware Kerk van Chris tus? Eigenaardig is, dat bij de drie genoemde groepen over dit punt reeds de meeningen uiteen loopen. De Oostersche Kerk zoekt het kenteeken der ware Kerk in de overeenstemming eener Kerk met de acht eerste kerkvergade ringen der christelijke Kerk. De Protestantsche Kerk zoekt het kentee ken in de Kerk waar de zuivere leer van Christus wordt gepredikt en de sacramen ten onvervalscht worden toegediend. De Katholieke Kerk zoekt het kenteeken der ware Kerk in de vier eigenschappen; heiligheid, algemeenheid, eenheid en aposto- liciteit. Spr. onderwierp dan de verschillende on derscheidingsteekenen aan een onderzoek.. De overeenstemming met de leer der acht eerste kerkvergaderingen kan geen kentee ken zijn, al moet de leer der zware Kerk met die der eerste acht kerkvergaderingen overeenstemmen; immers, een kenteeken moet toegankelijk zijn voor iedereen en hoe zal een niet-christen onbevooroordeeld de leer der 8 eerste kerkvergaderingen kun nen kennen? Het antwoord aan iemand die christen wilde worden zou dan zijn: be studeer eerst maar de leer der 8 eerste kerkvergaderingen en kom dan terug". Daarenboven, wie geeft aan een niet- christen de zekerheid, dat de leer der acht eerste kerkvergaderingen de ware Christe lijke leer is? Wie zegt hem, dat niet toen reeds de leer was geconumpeerd? Dit kan dus geen kenteeken zijn. Beter lijkt de Protestantsche opvatting, dat het kenteeken is de zuivere leer en de onvervalschte sacramenten. Maar spr. maakte hiertegen het bezwaar, dat, gelijk hij in de vorige conferentie bewees, de zui vere leer pas door de ware Kerk kenbaar wordt en men dus door deze bewering in 'n onlogischen circel draait. Waar is de ware Kerk? Waarmede zuivere leer van Christus wordt verkondigd. Waar wordt de ware leer van Christus verkondigd? Waar de ware Kerk is. Ook dit onderscheidingsteeken kan dus niet worden aanvaard. Zoo concludeerde spr., dat de kenteekenen die de Katholieke Kerk stelt, n.L heiligheid, algemeenheid, eenheid en apostoliciteit, zijn objectieve kenteekenen (mits men het woord „heiligheid" goed verstaat); ze zijn door Christus gewild, ze zijn kenbaar voor ieder een vóór men de ware Kerk kent Spr. wijdde dan uit over den wil van Christus, die bleek of uit den Bijbel (als his torische levensschets van Christus' leven beschouwd) of uit het vanzelfsprekende: hoe kan een Zoon van God een leer of een Kerk vaststellen, die niet heilig, niet één en niet algemeen zou zijn? Eenmaal dit vast gesteld, ging spr. onderzoeken, welke der drie kerken, die vier kenteekenen draagt en concludeerde dan tot de waarheid der Roomsch-Katholieke Kerk. De Protestantsche Kerk kan men, volgens spr., misschien in zekeren beperkten zin „algemeen" noemen, maar is niet één (ge tuige de Wereldbond der Kerken, de confe renties van Stockholm en Lausanne). De Oostersche Kerk kan men misschien „één" noemen, maar is niet „apostolisch". De Roomsch-Katholieke Kerk, aldus spr bezit alle vier kenteekenen. Ze is „Alge meen", verspreidde zich feitelijk over alle landen en volken en heeft in haar leer niets, wat andere rassen buitensluit. Ze is „apostolisch", want hare Pausen kunnen bewijzen, hoe ze niet alleen feitelijk Petrus, den eersten Paus, zijn opgevolgd, maar ook wettig, wat blijkt uit de erkenning van een Paus, als men van de wettigheid der keuze zeker is, uit het schisma omtrent een Paus, wanneer men aan de wettigheid der opvolging twijfelt Vooral demonstreerde spr. de „eenheid" dier Kerk in de verschillende internationale Eucharistische Congressen. Over de „heiligheid" wenschte spr. de vol gende en laatste conferentie nog het een en ander te zeggen, op welke conferentie dan tegelijk de ingezonden vragen worden be antwoord. ZIJ WAS ZELF DE DIEVEGGE. Door een bewoner der Van Everdingen- straat werd bij de politie kennis gegeven van de vermissing van een bedrag van 70.uit een buffetlade in zijn woning, welke diefstal gepleegd moest zijn Zon dagavond j.1., tijdens afwezigheid van hem en zijn vrouw, doch terwijl de kinderen en de dienstbode boven sliepen. Des morgens was door de dienstbode het keukenraam open bevonden, terwijl een vulpenhouder uit dezelfde buffetlade afkomstig door haar in den achtertuin werd aangetroffen. Bij het door de politie ingestelde onder zoek kwamen eenige bijzonderheden wat vreemd voor, waarom de dienstbode na der aan de tand is gevoeld en waarbij deze tenslotte bekend heeft, zelf den dief stal te hebben gepleegd. Het ontvreemde bedrag werd nog in zijn geheel in haar bezit aangetroffen. Zij is daarna aangehouden en in het bureau van Politie ingesloten. VERDACHT VAN DIEFSTAL. Door de politie is gisteren aangehouden de 22-jarige K. B. uit Broek op Langen- dijk, die verdacht wordt van diefstal van een jas, halsdoek en handschoenen uit een café te dezer stede gedurende de Kerst dagen 1936 en die thans in het bezit hier van werd aangetroffen. Hij is na verhoor ter beschikking gesteld van de Justitie en overgebracht naar het Huis van Bewaring alhier. ALKMAARSCHE BRANDWEER. De Alkmaarsche Vrijwillige Brand weer hield Woensdagavond in de huize London haar jaarlijksche algemeene leden vergadering onder presidium van den commandant,* den heer F. H. Ringers. Deze heette in zijn openingswoord aller eerst de genoodigden, w.o. burgemeester van Kinschot met mr. Koelma, gemeente secretaris, commissaris Walraven, inspec teur Stienstra, het eerelid van Dijk en den oud-brandmeester Buys hartelijk welkom, deelde vervolgens mede, dat eenige oude brandmeesters bericht van verhindering hadden gezonden, alsmede de oud-commandant, de heer S. Fray- man en ging daarna over tot de meer zakelijke mededeelingen. Zoo herinnerde spr. er aan, dat de brandweer voor het eerst in 1937 weer samen komt, omdat er tot nog toe geen brand geweest is in dit jaar! Spr. herinnerde aan het ongeluk op 31 Oct. bij den brand bij Wilton in Schiedam, waarbij twee brandweermannen den dood vonden. Ter nagedachtenis van hen stond de vergadering eenige oogenblikken op. Daarna verklaarde de commandant de bijeenkomst voor geopend. Jaarverslag. De secretaris, de heer Lutjeharms, las vervolgens het jaarverslag voor, waaruit wij het volgende distilleeren: in 1936 waren tien gemeenten bij Alk maar aangesloten voor hulpverleening bij brand; een moderne stalen ladder werd aange schaft; 29 branden werden gebluscht, n.1. 14 schoorsteenbranden, 8 binnenbranden, 6 uitslaande branden en 3 andere branden. In de buitengemeenten werden 7 bran den gebluscht; 55 boerderijen werden op hooibroei onderzocht. Het keurige verslag werd door een hartelijk applaus bekroond en den secre taris werd hulde gebracht. Afscheid en begroeting. De commandant richtte zich vervolgens tot den oud-brandmeester Buys, die 38 jaar lid van de brandweer was en met 1 Jan. j.1. moest bedanken wegens het be reiken van den 60-jarigen leeftijd. De heer Buys is een der mannen, die alle rangen hebben doorloopen. Hij was n trouw kameraad, had hart voor de brand weer en heeft er veel voor gedaan. Het corps is aan hem veel verplicht. Als blijk van waardeering bood spr. den heer Buys een bloemstuk aan, waarmee tevens hulde werd gebracht aan de ge- heele familie Buys. Daarna sprak de commandant tot den heer P. Obdam, een brandweerman voor de volle 100 Spr. dankte hem voor zijn vele werk en bood hem tevens een bloem stuk aan. Toen richtte de commandant zich tot den nieuwen brandmeester van Kracht en Vlugheid, den heer P. Wayboer, die op dit oogenblik als zoodanig geinstalleerd werd met een korte, maar vlotte speech. In de plaats van den heer P. Wayboer werd tot adjunct-brandmeester benoemd de heer van Maarleveld. Spr. hoopte dat de keuze goed geweest is. Tot brandweermannen werden gekozen de heeren v. Latum, v. Reyendam en Govers, die door den commandant werden geinstalleerd op deze vergadering. Onderscheidingen. Burgemeester van Kinschot bracht in een korte rede hulde aan de brandweer en huldigde daarna eenige jubilarissen. Aan de heeren Th. de Visser, v. Nes. J. v. o. Pol, A. en J. Pastoor, Schipper en G. v. d. Idsert werd door den burgemeester de oorkonde met medaille uitgereikt, steeds vergezeld gaande van een toepasselijk woord. Aan het slot van zijn toespraak wekte spr. op, om altijd vooruit te kijken. Moge da brandweer een goed en voortreffelijk jaar tegemoet gaan! (Applaus). De commandant dankte den burge meester voor diens hartelijke toespraak. De heer Lir.d huldigde nogmaals den heer Obdam; de heer P. Wayboer dankte voor zijn benoeming tot brandmeester, dankte den burgemeester voor diens har telijke woorden, gericht tot vijf jubilee- rende leden van het corps Kracht en Vlugheid en richtte zich tenslotte in een zeer sympathieke speech tot zijn voorgan ger, den heer Buys, en eindelijk brak de heer Wiese een lans voor herziening van de leeftijdgrens. Toen sprak de commandant een slot woord, nam met een kort woord afscheid van den burgemeester, en daarmee was de agenda afgewerkt. EEN HEROPENING. De langzamerhand bekend geworden rijwielzaak van den heer Jan Blokland, bij de Vlotbrug, was door voortdurend toenemenden omzet gedwongen tot moderniseering en deze is tevens een ver grooting van de étalage geworden. De pui van den voorgevel is heelemaal weggebroken en daarvoor is in de plaats gekomen iets geheel nieuws, dat in om lijsting van siersteen een prettigen indruk maakt. De étalage-ruimte is zeer ruim en biedt gelegenheid voor het exposeeren van zeer veel, wat tot dusver achterwege moest blijven. Door een juiste, goed uitgevoerde verlichting kan een en ander volkomen ot zijn recht komen. Morgenmiddag heeft de heropening plaats van de ook overigens inwendig vernieuwe zaak. Als attractie is hieraan een puzzle verbonden, bestaande in het zoeken van fouten in de étalage. Taalkun digen zullen er zeker hun krachten op beproeven. DE NIEUWE WEG ALKMAAR—SCHAGEN. Aanbesteding van een deel van het werk. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben heden aanbesteed den aanleg van de aarden baan van het gedeelte van den pro vincialen weg Alkmaa rS c h a g e n tusschen de Ringvaart van den Heerhugo- waard bij het Niedorper Verlaat en Oude Niedorp, alsmede het aanleggen van de fundeering van de rijbaan in die aarden baan, benevens het verleggen van een ge deelte van de Ringvaart van den Heerhugo- waard bij het Niedorper Verlaat, met bij komende werken, in de gemeente Oude Niedorp. Laagste inschrijfster was de firma De Moei en Hermes hier ter stede met 64.900. HARMONISCHE LICHAAMSONTWIKKELING. Een gezonde geest in een gezond lichaam. Gisteravond werd door het werkcomité Alkmaar van de nationale vereeniging tot bevordering van Harmonische Lichaamsont wikkeling, kortweg H.L.O. genaamd, m Hotel Proot een propaganda-avond gehou den. Hoewel deze avond, die door vertegen woordigers van verschillende vereeniginger. werd bijgewoond, goed slaagde, was het toch ammer, dat de belangstelling niet grooter was, hetgeen voornamelijk moet worden ge weten aan de concurrentie van andere bij eenkomsten, die gisteravond eveneens wer den gehouden. De aanwezigen werden welkom geheeten door den voorzitter van het Werkcomité, dr. van Dam, die zei wel wat geschrokken te zijn van de uitnoodiging, die hem van de politiesportvereeniging gewerd, om mee te werken aan de oprichting van een nieuwe vereeniging op sportgebied. Spr. gevoelde voor de sport zeer veel, maar hij was de overtuiging toegedaan, dat de sport de laat ste tien jaar den verkeerden kant op ging, n.1. de kant van de overdrijving. Toppresta ties zijn niet de juiste doeleinden, die men in de sport moet nastreven; ze kunnen een gezond lichaam afbreken. Bovendien ver dwijnt het zuivere amateurisme, vooral in de voetbalsport. Bij nadere kennismaking met de bedoeling van de H.L.O. werd spreker's belangstelling echter ten zeerste gewekt, omdat die bedoe ling was zich niet met topprestaties op te houden, maar de leuze: „sport voor ieder een" te propageeren en jongens, meisjes, jonge mannen en vrouwen er toe te brengen hun lichaam op een veelzijdige manier te ontwikkelen. Om ook in Alkmaar tot dit doel te kunnen geraken, was een werkcomité opgericht, ter wijl er ook een eere-comité was gevormd, waarin zitting namen burgemeester F. H. van Kinschot, mr. G. van der Feen de Ltlle. subsituut-officier van justitie, de heer Wal raven, commissaris van politie en dr. Hof stee. Na deze inleiding was het woord aan prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, die een over zicht gaf van het ontstaan der H.L.O. en de bedoeling, die zij nastreeft. De H L O heeft als eenig doel, de harmo nische lichaamsontwikkeling van de Neder- landsche mannen en vrouwen te verbeteren, te bevorderen en te bestendigen Aan deze harmonische ontwikkeling ontbreekt op het oogenblik nog heel wat, hetgeen een nor maal ontwikkelde leek gemakkelijk kan constateeren. Het is schrikbarend wat men kan waarnemen, wanneer men eens goed op zijn medemenschen let en hun houdingen bestudeert, er zijn maar weinigen, die een flinke, gezonde en elastische houding hebben en een goed ontwikkeld spierenstelsel. Dit val trouwens niet te verwonderen, want wanneer men nagaat wat er voor de lichamelijke ontwikkeling van den gemid delden Nederlander wordt gedaan, dan moet men constateeren, dat dit bedroevend wei nig is, in tegenstelling met de geestelijke ontwikkeling van het individu, waaraan zeer veel moeite wordt besteed. Mag op de lagere school een schaarsch beetje aan gymnastiek worden gedaan: wanneer het volwassen is geworden, in de meeste gevallen maar heel weinig aan het bevorderen van een harmo nische lichaamsontwikkeling. Gebogen rup- gen, inzakkende knieën en hangende hoof den zijn de kenmerken van verreweg de meeste menschen. De oorzaken ven dit alles zijn, primo: dat men geen aandacht heeft voor een goede ontwikkeling van het lichaam en sec -ndo: dat er geen prikkel bestaat, die de vereischte aandacht kan opwekken. Bij een bezoek aan de jonge staat Polen, hetwelk spr. een paar jaar geleden met eenige anderen bracht, viel het hem op, en ook de anderen, dat het Poolsche volk er zoo frisch en jeugdig uit zag en dat nage noeg allen met een vaak zichtbaar welbe hagen een insigne droegen. Bij een onder zoek bleek, dat in Polen een groote organi satie bestond, aan welker oprichting maar schalk Pilsoedski zeer veel steun had gege ven, die zich bezig hield met het bevorderen van een harmonische lichaamsontwikkeling der Polen en dezen er toe bracht een reeks proeven af te leggen, waaruit hun lichame lijke gezondheid en ontwikkeling bleek. Wie die proeven met succes doorstond, kreeg dan een insigne. Dit streven is bij het Poolsche volk zoo ingeslagen, dat men op het oogen blik in Polen bijna geen betrekking meer kan krijgen, wanneer men niet het H.L.O. insigne heeft verworven, zoo doordrongen is men van de overtuiigng, dat een gezonde ziel alleen maar goed in een gezond lichaam kan huizen en dat iemand, die zich de moeite getroost heeft dit insigne te verkrijgen, iemand is waar pit in zit. Dit Poolsche voorbeeld bracht spr. en an deren er toe zooiets ook in Nederland te propageeren. Zoo werd dan in 1934 de H.L.O. gesticht, teneinde ook hier de har monische lichaamsontwikkeling te bevorde ren en de Nederlandsche mannen en vrou wen in do gelegenheid te stellen te bewijze.i, dat ze hun lichaam goed hebben geoefend, waarvoor ze, wanneer de proeven met goed gevolg worden afgelegd, een diploma en een insigne krijgen. Dit streven naar een harmonische lichaamsontwikkeling heeft een dubbele uitwerking en wel ten eerste: er worden menschen gekweekt, die de waarde van een goed ontwikkeld lichaam beseffen; immers, een gezonde geest kan slechts in een gezond lichaam wonen en in dezen moeilijken tijd is een gezonde geest meer dan noodig. En ten tweede: degenen, die in het bezit zijn van het insigne hebben bewezen men schen te zijn, die de wil hebben getoond ie4s te wi"sn bereiken en ook te kunnen berei ken. Het verkrijgen van het insigne ver- eischt, hoe eenvoudig de proeven ook zijn, een ernstige oefening en inspanning, geheel uit vrijen wiL Van iemand, die deze wil ge toond heeft, kan men zeggen: „van dien per soon maj ik iets verwachten". De H.L.O. wil geen topprestaties. Ieder persoon zonder een ziekelijken aanleg kao de proeven afleggen. De H.L.O. is ook geen sportvereeniging in den gewonen zin des woords, want ze wil niet op dit terrein tre den. Ze werkt wel samen met het Ned. Olympisch Comité, omdat zij in gelijken zin werkzaam is, zij het op eenvoudiger niveau. De H.L.O. is officieel erkend en de regeering heeft de grootste belangstelling voor baar werk, zoodat het aan ambtenaren en mili tairen is toegestaan haar insigne op de uni form te dragen. In Amsterdam is het zelfs zoo, dat niemand tot het politiekorps aldaar meer wordt toegelaten, wanneer hij niet in het bezit van het H.L.O. insigne is. Men mag dan ook van de werking van de H. L. O. verwachten, dat op den duur de geheele Nederlandsche jeugd zich gaat in stellen op het verwerven van het insigne (waarin verschillende graden zijn), zoodat men over een twintig jaar nog maar weinig sloome, slappe en krukkerige lichamen op straat zal tegenkomen. Uiteraard was de juiste inkleeding van de organisatie moeilijk, omdat ze nationaal moet zijn en ieder moet kunnen omvatten, tot in het kleinste dorp toe. Na twee jaar werken is men er in geslaagd een juiste wijze van organisatie te vinden, met mede werking van alle richtingen. Op het oogen blik zijn er 16 werkcomité's in ons land, ter wijl al 500 diploma's met insigne zijn uit gereikt. Iedere week komt nu minstens een verzoek in om medewerking voor het op richten van een werkcomité. Er is dus groei en ontwikkeling; men begrijpt steeds meer het groote nut van een harmonische li chaamsontwikkeling, want de H. L. O. zal ten goede komen aan de menschen in hun strijd in het leven, hen sterker maken tegen ziekten, gezonder en beter, en een gezonder nageslacht bevorderen. Na deze uiteenzetting, die op prettige wijze werd voorgedragen, werden nog tal van vragen en opmerkingen beantwoord. Uit de beantwoording bleek, dat ook ster ke aandrang zal worden uitgeoefend op de

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2