etov/fo/ 8 8 QemeeHlecadm 'RadiopïQQCftlitHiCl 'JxuiShion ALKMAARSCHE COURANT van DQNDERDAG 4 FEBRUARI 1937 door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWERD. HEERHUGOWAARD Dinsdagmiddag kwam de raad dezer ge meente in een voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burge meester. Ingekomen was een verzoek van een aan tal hoofden van gezinnen uit de buutrschap Veenhuizen om wederopenstelling van de openbare lagere school aldaar. Naar aanleiding van de rapporten, die B. en W. by den minister hadden ingedimd, sprak de voorzitter echter als zijn oordeel uit, dat er geen redenen bestaan om maat regelen te nemen om tot wederopenstelling van deze school te komen. Waar het B. en W. voorkomt, dat het niet vast staat, dat er voldoende leerlingen zijn om een tweemans- school te kunnen houden, stelde het college voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Dekkers wees er op, dat dit de laatste jaren steeds een punt van voortdu- renden strijd is geweest tusschen het Noord- Einde en de buurtschap Veenhuizen. Het wordt tijd, dat deze partijen elkaar de hand reiken en tot een bevredigende oplossing trachten te komen. Anders ziet spr. het ge beuren dat niet één school kan blijven be staan, noch school III, noch de school van Veenhuizen. De voorzitter betuigde zijn instemmmg daarmede. Wanneer de school te Veenhui zen heropend wordt, bestaat het gevaar, dat school III een éénmansschool zou moeten worden. Dan zou men deze school weer moeten opheffen, daar een éénmansschool zeer nadeelig is voor het onderwijs. Besloten werd het verzoek voor kennis geving aan te nemen. De voorzitter deelde mede, dat, mede op aandrang van regeeringszijde, in onze ge meente een afdeeling van de Ned. vereeni- ging voor luchtbescherming is opgericht. B. en W. achtten het gewenscht aan deze vereeniging een subsidie van 5 toe te ken nen. In verband met den bouw van een dub bele woning voor onthuisden op het perceel gelegen aan den Kabel stelden B. en W voor aan den huurder wegens derving van dat gedeelte grond een huurreductie en een schadeverkoeding te verleenen. Daar het af genomen gedeelte ongeveer 1/8 van de totale oppervlakte bedraagt en dezen grond door den huurder nog in bewerking was, werd voorgesteld de huurreductie op 2 en de schadevergoeding op 7 te bepalen. De heer Quant achtte de schadeloosstel ling te laag; op zijn voorstel werd besloten deze op 10 te bepalen. Op voordracht van den gemeente-ontvan ger stelden B. en W. voor eenige posten on inbaar te verklaren. Aldus besloten. Kindertoeslagregeling personeel G.E.B. De voorzitter merkte op, dat de r.k. fractie indertijd den wensch te kennen had gege ven om voor dit personeel ook den kinder toeslag in te voeren. B. en W. hadden zich toen op het standpunt gesteld, dat hiertoe voor alsnog geen aanleiding bestond, daar dit personeel, in tegenstelling met het andere in dienst der gemeente geen salariskorting had gekregen. Intusschen had spr. zich in verbinding gesteld met het departement van binnenlandsche zaken. Van die zijde zou tegen een beperkten kindertoeslag geen be zwaar bestaan. Men vond het daar aan den eenen kant wel vreemd, dat nu met deze begrootingpositie een voorstel in deze rich ting zou komen, doch aan den anderen kant bleek, dat de loonen in onze gemeente in vergelijking met die in andere, soortgelijke gemeenten laag zijn. Van B. en W. zijn ech ter geen voorstellen in deze richting te ver wachten. De heer Tromp diende hierop namens de r.k. fractie een voorstel in om aan het per soneel van het G.E.B. een kindertoeslag te geven van 1 van de jaarwedde voor ieder kind beneden 18 jaar. Spr. merkte nog op, dat deze toeslag 1 bedraagt, terwijl de toeslag van het overige personeel 3 is. Er is door de fractie dus rekening mee gehou den, dat het personeel van het G E. B. geen salariskorting heeft ondergaan, terwijl verder aan de eisch van een beperkte toeslag is voldaan. De heer van Elten zeide in principe niet tegen kindertoeslag te zijn. Zoo is spr. er niet tegen bij werkverschaffingsloonen en steunuitkeering, daar deze loonen en uit- keeringen hier z.i. al op berekend zijn. Maar de loonen van het personeel van het GEB staan nog op een behoorlijk peil, daarom is spr. hier wel tegen het geven van dezen toeslag. Wanneer de loonen niet hoog genoeg zijn, dan moet dit worden herzien door loonsverhooging. De heer Dekkers kon zich ten deele met het voorstel vereenigen Spr. was echter bang, dat, wanneer nu 1 wordt gegeven er later een voorstel zal worden gedaan om dit evenals voor het overige personeel op 3 te brengen. De heer Tromp antwoordde den heer van Elten, dat het hier niet gaat om verandering van het loonpeil, maar om de vraag of iemand met veel kinderen niet meer moet verdienen dan een ander met weinig kinde ren. Aan den heer Dekker atwoordde spr.. dat de r.k. fractie niet meer zal komen met een voorstel om den kindertoeslag te ver- hoogen. Bij de stemming werd het voorstel met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stem den wethouder Kooy en de heer van Elten. B. en W. stelden voor hun een crediet van 200 te verleenen voor aanstelling van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie in ver band met het aan den secretaris verbend ziekteverlof. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat van de zijde van de prov. griffie waar schijnlijk geen bezwaren zullen worden ge maakt, werd hiertoe besloten. In de vergadering van 23 October 1936 jecovitol levertraan weten schappelijk de beste lever traan vr-r U en Uw kind. Verkrijgbaar bii opothekers en drogisten 6fÓJ5 p. flacon het tijdstip, waarop het vorenbedoelde ver valt, n.1. 1 Juli 1937, terwijl zij er voorts de voorkeur aan geven, dat het slechts gedu rende 1937 van kracht blijft. B. en W. hadden daartegen geen bezwaar en stelden voor het besluit in dien zin te wijzigen. De raad vereenigde zich daarmee. Verbetering van den Rijksstraatweg. B. en W. deelden den raad mede: Het is u bekend, dat er reeds langen tijd onderhandelingen met den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat zijn gevoerd over de medewerking door deze gemeente ten behoeve van het verbeteren van den Rijks weg te verleenen. Wij hebben zooveel in ons vermogen was, trachten te bevorderen, dat de weg in de omgeving van het raadhuis in oostelijke richting zou worden omgelegd, welke om legging ook naar de meening van deskun digen meer in het belang van het verkeer zou zijn, dan het thans door den rijkswater staat gekozen tracé, terwijl dan de omgeving werd besloten een geldleening aan te gaan het raadh,uis inta* zou k"nKen blijven, maximaal groot 57000 tegen een rente van j 4% en volgens een in het besluit opgeno- men aflossingsplan en daarin opgenomen voorwaarden. Bij schrijven van 23 December 1936 hebben Ged. Staten enkele opmerk'n- gen over dit besluit kenbaar gemaakt. Be houdens een tweetal opmerkingen van ad ministratieven aard verzoeken Ged. Staten het rentepercentage te stellen op 4 en de termijn van aflossing van het bedrag ad 774, betreffende het deelnemen in het Borgstellingsfonds „Hollandsch Noorder kwartier", terug te brengen tot 5 jaar. B. en W. stelden voor overeenkomstig de wenschen van genoemd college onnieuw te besluiten onder intrekking van het besluit van 23 October 1936. Aldus besloten. Vervolgens werd nog besloten aan de openbare scholen de gewone voorschotten te geven op de wettelijke vergoeding, waarna de vergadering werd gesloten. HEILOO Overeenstemming met den rijks waterstaat inzake verbetering van den Kennemerstraatweg in de kom van het dorp. In een bijna voltallige zitting (de heer Schuyt was met kennisgeving afwezig) kwam de raad gistermiddag bijeen Onder de ingekomen stukken waren onderschei dene mededeelingen van Ged. Staten met goedkeuring van genomen raadsbesluiten, terwijl de beslissing over andere b.v. der. verkoop van grond van de congregatie was verdaagd. Van de goedgekeurde besluiten vermelden we de overeenkomst met de ge meente Alkmaar inzake hulpverleening bij brand. Alle stukken werden voor kennis geving aangenomen. De radio en de electrische palen. De N.V. Eerste Ned. Radio-centrale had aan den gemeenteraad gevraagd om het be drag, verschuldigd voor het mede-gebruik van de palen van het electrisch net, te ver lagen van 2 op 1, nu de centrale aan werkloozen en ondersteunden een reductie geeft. B. en W. adviseerden afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat het geven van die reductie een maatregel van exploitatie is, waartoe op gronden, aan de exploitatie ontleend, al dan niet wordt overgegaan. Maar en hierop kwam de uiteenzetting van den voorzitter neer nu mag dat douceurtje niet worden iets wat eigenlijk door de gemeente wordt betaald. De heeren Opdam en Greeuw deden nog een poging om den voorzitter te vermurwen, maar zij hadden geen succes. Het afwijzend advies werd zonder stemming goedgevon den. Wijziging besluit kasgeldleening. In verband met een nog van kracht zijnd besluit tot het opnemen van kasgeld, wen schen Ged. Staten dat het besluit ingaat op j bleken verbonden te zyn, vormden een be letsel om op dat punt overeenstemming met den rijkswaterstaat te bereiken. Thans hebben wij met genoemden hoofd ingenieur overeenstemming bereikt over de voorwaarden van medewerking, welke naar onze meening voor deze gemeente aanvaardbaar zijn. Zij komen in het kort op het volgende neer: Het Rijk zal vóór 1 Januari 1939 den Rijksweg vanaf Stationsweg tot Kerk- laan verbeteren en ter weerszijden van dat weggedeelte een rijwielpad en een verhoogd voetpad aanleggen. Het voetpad vanaf Regulierslaan tot Heilooërdijk zal van tegels worden voorzien. De gemeente staat den grond, die voor wegverbetering noodig is en haar toe behoort, kosteloos aan het Rijk af Zij legt een rioleering aan langs het ge deelte StationswegKerklaan, waarop het water, vallende op den Rijksweg, zal worden geloosd. De verharding van de voetpaden, me' opsluitbanden en boomkransen zoowel van het gedeelte StationswegKerklaan als van het gedeelte Regulierslaan— Heilooërdijk wordt eigendom der ge meente en moet door haar worden on derhouden. Ook het door het Rijk aangelegde ge deelte rioleering van Regulierslaan tot Heilooërdijk wordt eigendom der ge meente en zal door haar worden onder houden. Bovendien verleent de gemeente een bijdrage in de kosten van aanleg der verbeteringswerken, ten bedrage van 8500. In verband met een en ander stelden B. en W. voor te besluiten: tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk, als aangegeven; tot verkoop van de onroerende goede ren, noodig voor de voorgenomen verbete ring voor een bedrag van f 1; c. tot het vaststellen van een suppletoire begrooting in ontvangsten en uitgaven groot 8500. De voorzitter lichtte het voorstel uit voerig toe, de hoop uitsprekend dat de raad de eindelijk bereikte overeenstemming zou bekrachtigen. Wat het tegeltrottoir tus schen Heilooërdijk en Regulierslaan betreft, zei hij, dat de hoofdingenieur niet kon toe zeggen, dat er nu direct al mee zal worden begonnen; hij zou echter doen wat in zijn vermogen is om de uitvoering van dit deel van het werk zooveel mogelijk te bespoedi- Vrijdag 5 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4— en de VPRO van 7.309.uur)8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwyding. 10.20 Deel. 10.40 Orgelspel. 11.10 Vervolg deel. 11.30 Gr.pL 12.Cantabilé-orkest en orgelspel. 2.Voor tuinliefheb bers. 2.20 Het Silvestre-Trio. 3.15 Avro-dansorkest. 4.05 Gr.pl. 4.30 Kinderuurtje. 5.Gr.pl. 5.45 De Flierefluiters en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7. Literaire lezing. 7.20 Orgelspel. 7.30 Nieuwsber. V.G.P. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.Gr.pl. 8.10 Rep. Propaganda-avond, Middelburg. 9. Faust, opera. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Jazz muziek (gr.pl.) 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg.progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Bybelsche causerie. 12.15 KRO-melodisten, solist en gr.pl. 3.30 Gr.pl. 4.15 KRO-orkest en gr.pl. 6.Land- en tuinbouwpr. 6.20 Ver volg KRO-orkest. 7.Ber. 7.15 Causerie namens de R.K. Artsen- vereeniging. 7.35 Bedrijfsrep. 8.10 ANP-ber. 8.20 KRO-boys, solist en gr.pl. 9.10 2de en 3de acte „Die verkaufte Braut", opera. 11. ANP-ber. 11.10 Eddy Czoka en zijn orkest. 11.4012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianorecital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC-dansorkest. 1.352.20 Rawlihs-strijkkwartet. 4.20 Solisten, koor en BBC-Midlandorkest. 5.35 Yascha Krein's orkest. 6.20 Ber. 6.45 'Orgelspel. 7.20 Muzik. causerie. 7.50 Tiiedjes a. d. vleugel. 8.Radio- tooneel. 9.20 Ber. 9.40 Duitsche cau serie. 10.Revue-progr. 10.30 BBC1 orkest en solist. 11.30 Grosvenor House Dansorkest. 11.50—12.20 Dans- orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 en 12.35 Gr.pL 1.35 Zang. 1.50 Gr.pL 2.50 RadiotooneeL 4.20 Trioconcert. 5.50 Gr.pL 6.05 Zang. 6.50 Gr.pL 7.05 Zang. 7.20 Gr. pi. 8.20 Deel. en zang. 9.05 Cabaret- programma. 11.201.05 Orkestcon cert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert 7.50 Omroep-Amusementsorkest. 11.20 Westduitsch Kamerorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroep orkest. 4.35 Omroepkleinorkest. 7.30 Carnavalsprogr. 9.50 Literair-muzi- kaal progr. 10.3011.20 Omroep kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Omroepdansorkest. 5.50 Vioolreci- taL 6.20 en 6.50 Gr.pL 7.20 Klein- orkest. 8.20 Omroeporkest 8.50 RadiotooneeL 9.35 Omroeporkest 10.3011.20 Omroepdansorkest DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Heinz Huppertz's orkest en solisten. 8.20 RadiotooneeL 9.20 Ber. 9.40 Sportnieuws. 9.5011.20 Omroep-Amusementsorkest (10.05 weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Diversen 9.50—10.10, D.sender 10.10—10.35, Diversen 10.3511.20, Keulen 11.20 12.05, Parijs R. 12.0513.05, Brus sel VI. 13.05—14.20, Divérsen 14.20 15.20, Keulen 15.2016.20, Lond. Reg. 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20 17.55, Keulen 17.5521.20, Wee- nen 21.2022.20, Brussel VI. 22.20— 22.30, Brussel Fr. 22.30—23.20, Pa- rys R. 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 12.50, Droitwich 12.5014.25, Lond. Reg. 14.2518.45, Droitwich 18.45—20.—, Berlijn 20.—21.20, Droitwich 21.2024. Lijn 5: Diversen. gen. De voorzitter liet uitkomen, wel dege lijk te beseffen, dat de betreffende bewoners met ongeduld wachten op de vervulling van den lang gekoesterden wensch naar een te geltrottoir. De heer Kant herinnerde eraan, dat in dertijd bij de aanbesteding van de riolee ring gerekend werd op een restitutie van 5000 door 't Rijk. Zal daar nu niets van ko men? De voorzitter zette uiteen, dat de ge meentelijke bijdrage voor den weg aanzien lijk grooter zou zijn, als die restitutie nog zou moeten komen. De heer Opdam zou graag een behoor lijken trottoirband willen zien gelegd in plaats van de klinkers welke er nu zijn. 't Staat thans wel wat armoedig, heel anders dan aan den anderen kant van den weg on der de gemeente Alkmaar. De voorzitter zei, dat de waterstaat heeft medegedeeld, dat het wel kan, maar dan moet de gemeente de meerdere kosten betalen, en aangezien het maar op het trot toir aankomt, hadden B. en W. gemeend, den bestaanden klinkerband te kunnen behou den. Spreker verzocht den heer Opdam niet verder op het leggen van een granieten band asm te dringen, opdat de thans bereik te overeenkomst niet weer teniet worde ge daan. De heer van 't Veer zou graag zien, dat het heele werk nog dit jaar werd uitge voerd. De voorzitter wilde dat ook wel, maar wees erop, dat de Waterstaat nog niet alle benoodigde perceelen heeft onteigend. Tegen het najaar zal waarschijnlijk wel met den weg kunnen worden begonnen. Spr. had verzocht niet midden in het seizoen aan te vangen, 't Zal voor de werkloozen ook beter zijn als in het najaar wordt be gonnen, aangezien is toegezegd, dat zooveel mogelijk werkloozen aan het werk zullen worden gezet De heer Greeuw vond de bereikte re sultaten van de langdurige onderhandelingen nog maar pover. Het fietspad, dat slechts ly2 meter breed zal zyn, vond spr. te smaL vooral waar de wandelweg op sommige plaatsen wel 2% meter breed zal worden. De oplossing bij den hoek bij den slager Renes vond spr. niet erg gelukkig. Men had z.i. beter het trottoir kunnen laten doorloo- pen in plaats van het te doen doodloopen op den erker van het perceeL Zou een en ander niet nog met den inge nieur van den waterstaat kunnen worden besproken, alsmede het door den heer Op dam ter sprake gebracht? Weth. Akkerman betwijfelde de nood zaak van breedere fietspaden ten koste van het voetpad of den berm. Men vergete niet, dat het in de kom der gemeente is, waar de meeste wandelaars zijn. Bovendien komt er toch ook aan eiken kant van den weg een rijwielpad. Het voorstel van B. en W. werd hierop zonder stemming goedgekeurd. Als laatste punt van behandeling van de korte, maar zeer zeker belangrijke raadsver gadering was: aanbieding van de gemeente- begrooting voor 1937. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten heel wat eerder dan verleden jaar gereed waren gekomen met de bestudeering van het ontwerp-begrooting. Zij hadden slechts een paar bemerkingen gemaakt, aan welke B. en W. zouden voorstellen te gemoet te komen. Goedgevonden werd, dat de heele raad uitgezonderd de wethouders de begroo ting onder de loupe zal nemen, waarop dan later de openbare behandeling zal volgen. Hierna sluiting der openbare vergadering. 68) Zij bracht hem naar het huis, en op laar kloppen verscheen mrs. Peil. An- jtruthei, die een beklagenswaardig gezicht jpleverde, werd op de deurmat achtergela ten nadat de deur was gesloten. Mrs. Peil en Tessa trokken zich geheimzinnig aan het eind van de gang terug en begonnen een heel levendig, fluisterend gevoerd gesprek. Eindelijk verdween Mrs. Peil in de keu ken, en Tessa sloop, met den vinger op de lip, naar Anstruther. Zij bracht hem naar de deur van de voor kamer, hield haar mond dicht bij zijn ooren en fluisterde: „Zy is daar binnen. Ga naar haar toe, sla de armen om haar heen en kus haar Vraag niet, of het mag, of zooiets onzinnigs Omhels en kus haar, voordat zy bekomen is van de verrassing, u te zien. Zy zal denken, dat het haar moeder is, die haar een kop thee komt brengen, dus ziet ze u misschien heelemaal niet, voordat u haar hebt ge zoend. Het is zoo gemakkelijk als iets voor u"; „Maarmaarfluisterde Anstruther, „als ze nu eens boos wordt?" „Dan zoent u haar weer. Blijf haar zoenen tot zij lief wordt. Als u haar maar lang genoeg zoent, wordt zij lief. En Pet kan hee lief zijn, als zij wil. En val in 's hemels naam niet midden in de kamer flauw. Het zou geen kwaad idee zijn, als de kamer niet maar twee bij drie groot was, en u ze ker het hoofd tegen een of ander zoudt ver brijzelen". Zij opende de deur, duwde den bevenden Anstruther zacht naar binnen en sloot ze. Zy bleef luisteren, en mrs. Peil voegde zich bij haar. Zy hoorden zacht verward stemmenge gons, dat eenige minuten duurde. Toen kraakten de veeren van de sofa. Daarop volgde een lange, lange stilte. Tessa haalde diep adem. „Dat is gelukkig in orde!" fluisterde zjj de verrukte mrs. Peil in het oor. .Nu ga ik mijn eigen zaakje opknappen. Ik heb vanavond heel wat te doen". HOOFDSTUK XLIII. Lady Betty zuivert de atmosfeer. Tessa was van plan Luella in het huis der Turners te gaan opzoeken. Daarna zou zy misschien nog tyd hebben Jimmy te spreken, maar dat was twijfelachtig. E: was natuurlijk kans, dat zij hem in zijn ouderlijk huis zou ontmoeten, maar daar rekende zij niet op, want zij wist, dat Jim my meestal in zijn kamers in Londen was. Maar zij moest Luella spreken voordat zy Jimmy zag, niet alleen om de brieven, maar ook, omdat zij enkele vragen had te stellen omtrent lady Betty Maldon en anderen. Zij wist, dat zij de waarheid wel uit Luella zou weten te halen, omdat Luella altijd tegen een huwelijk van haar met Jimmy was geweest, of zelfs maar hun omgang. Maar hoewel zij weinig tijd had, moest zij eerst naar huis. Want dit bezoek aan Jim- my's ouderlijk huis was een belangrijke gebeurtenis, en zjj moest zoo netjes moge lijk gekleed zijn. Dit en nog meer dingen gingen Tessa door het hoofd. Zij was zoo opgewonden, dat zij ternauwernood wist, wat zij deed, en het heele leven een grillige draaikolk scheen. Voor het huis van Potts vond zjj een groote, gesloten auto met niemand er bij, behalve eenige kleine jongens, die hun na men in het stof der paneelen schreven. Tessa joeg hen weg en werd bij de deur ontvangen door mrs. Potts met haar mooiste blauwe muts op. „Liefje, daar is een dame, die je spreken wil. Ik heb haar beneden in de voorkamer gelaten. Daar kun je haar spreken, liefje. Zij wacht al een uur". „Genadige goedheid, mrs. Potts!" hijgde Tessa, en ging regelrecht naar de beneden voorkamer, waar zjj Luella op haar vond wachten. „Tessa!" Luella stond op en strekte de handen uit, terwijl haar gezicht één en al glim lach was. Zy omhelsde Tessa verrukt en kuste haar. „Je bent een schat, Tessa", riep Luella, „en een dapper klein ding, en ik houd veel van je". „En ik van jou", zei Tessa, de omhelzing en den kus beantwoordend. „Wel, het was erg edelmoedig van je, als je in aanmerking neemt, dat ik niet be paald je vriendin scheen te zyn. Maar daar willen we nu niet over spreken. Ik ben hier gekomen om je te zeggen, dat het prachtig van je was dien man zoo aan te pakken, als jy deedt, en met hem mee naar zijn huis te gaan, om uit te vinden waar hy woonde en zoo meer. Het was knap gedaan. Jimmy heeft er mij alles van verteld. Ongelukkig heeft het niet veel uitgewerkt, maar dat is jouw schuld niet. Jij hebt het jouwe gedaan, maar de dief is ons te slim af geweest. De enveloppe, die hy Jimmy gaf, bgvatte niets dan een krant. Jimmy werd bedrogen, en de man heeft de brieven nog. Ik verwacht er vroeger of later een vreeselijk schandaal van". „Dat zal er niet zijn, Luella", fluisterde Tessa verrukt, terwijl zij zich in de armen van het andere meisje nestelde en haar glimlachend aankeek. „Er zal geen schan daal zijn, en jij zult den man kunnen trou wen, dien je liefhebt". „Dat is onmogelijk, lief kind, voordat ik die brieven terug heb. En ik denk, dat ik al wel grijze haren zal hebben, voordat dat gebeurt, en in dien tusschentijd zal er zoo veel* over my in de kranten gestaan heb ben, dat de man, van wien ik houd, naai iemand anders uitkijkt. Maar hoe dan ook, jij hebt je rol prachtig gespeeld. Jimmy heeft het bedorven". „Luella, alles is in orde", riep Tessa, bijna dansend van pret. „Je zult niet in de kran ten komen en je zult je minnaar niet be hoeven op te geven. Wacht een oogenblik". Zy liep de kamer uit en holde naar boven om de brieven te halen. Het was donker op de verdieping, waar de badkamer was en zy liep regelrecht in iemands armen, die zich onmiddellijk om haar sloten. „Ha, nu heb ik je!" klonk de stem van mr. Banks. „Nu zal ik je kussen". „Laat my los!" zei Tessa, worstelend, „of ik roep mrs. Potts. Hoort u dat, mr. Banks? Laat my los, jijjenbarbier!" Mr. Banks schrok zoo van deze uitdruk king, dat hy haar losliet en achterover te gen den muur tuimelde. Tessa vervolgde haar zegeweg met twee treden tegelijk. „Dat zal hem goed doen", zei ze bij zich zelf. „Hy had my dien ellendigen leugen over Jimmy en Lallie Mulvaney niet moe ten vertellen. Ik geloof, dat hy wist, dat 't niet waar was, toen hij my de krant gaf". Binnen twee minuten, terwijl zy in dien tijd ook nog haar hoed had afgezet en haar vlammend haar had geborsteld, was zij met een rood gezicht en de brieven in de hand op de benedenverdieping terug. „Hier zyn ze, Luella", zei ze eenvoudig. Luella opende het pakje, keek verbijsterd naar de brieven, keerde er eenige om, haal de er een uit en begon hem te lezen, kromp toen op eens op mrs. Potts sofa in elkaar en barstte in huilen uit. „O, lieveling", snikte ze, met Tessa's ar men om haar heen, „je weet niet, wat je voor mij gedaan hebt. Ik heb geprobeerd om te glimlachen en het licht op te nemen, maar het kost me een jaar van mijn leven". Toen Tessa haar tot bedaren had ge bracht en haar weer aan het lachen had gemaakt, vertelde zy precies, hoe zy het had aangelegd, den dief te berooven, en zyn eigen krant in de enveloppe te doen. „Ik vind je een wonderkind", zei Luella. „Geloof je, dat ze dat allemaal zyn?" vroeg Tessa angstig. „Je zei, dat je iederen dag schreef, en dat moet in een jaar heel wat geweest zyn". (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9