Voor 100 jaar. ONZE JEUGDHERBERGEN ZONDAG a.s. 2 uur: Alkmaar I Alkmaarsche Boys I Een interview met den Secretaris der Nederlandsche Jeugdherberg-Centrale. Uit de Alkmaarsche Courant van 6 Februari 1837. Huwelijks-Proclamatiën, gedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 5 Februarij 1837. Eerste Gebod. Gerardus Cloeck en Hester Johan- na Berghuijs, beide alhier geboren en woonachtig. Lammert Lammers, geboren en wonende alhier en Martsen Atse de Vries, geboren te Gordijk, provincie Vriesland, wonende alhier. Pieter Schapenstein en Anna Mita Veldhuys, beiden alhier geboren en woonachtig. Tweede Gebod. Martinns de Maar en Alida Maria Martineau, beiden alhier geboren en woonachtig. De Ondergeteekenden maakt en verkoopt: Lossen FLEGTEN of TRESSEN van 9 tot 25 of meer Verdeelingen, als ook HAREN en ZIJDE TOEREN op ijzerdraad vast gewerkt, maakt dezelve op als nieuw, voor eene civiele Prijs; ruilt ook oude in. J. BASIE Junior op het Verdronkenoord, wijk D No. 445. Alkmaar 4 Februarij 1837. Terrein Weiterweg. moet brengen aan Oudorp L De Oudorpers hebben zelf nog een heel goede kans op de bovenste plaats, vooral, als ze van de bezoe kende Egmonders weten te winnen. Het zal in het Oudorperland dan ook geducht span nen en de uitslag zal wel niet zoo heel ver van een gelijk spel af liggen, al geven we toe, dat Oudorp de meeste kans op de volle winst heeft. Koedijk I ontvangt Alkmaarsche Boys IV, waarbij we de rood-witten niet veel kans geven, terwijl Alcmaria V op 't Sportpark tegen Alkmaar II wel aan het kortste eind zal trekken. In de derde klasse E krijgt Dirkshorn I het niet gemakkelijk, daar een bezoek gebracht moet worden aan Egmondsche Boys II, waarvan op eigen ter rein ternauwernood gewonnen kon worden. De Dirkshorners zullen er dan ook wel niet zonder kleerscheuren af komen. Ook Alkmaar III zal bij M.E.V.O. II ge ducht op z'n tellen moeten passen, anders kon het wel eens gebeuren, dat ook de groen-witten puntenverlies te noteeren krij gen. De vierde klasse F laat slechts het treffen Oudorp IIM.E.V.O. III zien, waarbij de Oudorp-reserves het wel tot de volle winst zullen brengen. Bridge. DE AVRO-BRIDGE DRIVE. Gisteravond was Alkmaar aan de beurt voor de Avro-Bridge Drive. In tal van plaatsen in ons land worden de voorwed strijden gehouden en overal is de belang stelling groot. Hier waren 160 deelnemers, verdeeld in zes groepen. Vier er van speel den in de dancing van de Harmonie en twee in hótel Proot. De heer de Clercq, voorzitter van de Avro, sprak een hartelijk openingswoord, toen alle deelnemers aan de tafels waren gezeten. Door en voor de Avro waren de liefhebbers bij elkaar gekomen. De radio-lessen van den heer Goudsmit hadden succes gehad en met genoegen stelde spr. mr. E. C. Goudsmit als leider van den wedstrijd aan de dïnwezigen voor. Namens de Alkmaarsche Bridge Club bood de heer L. Trijbetz met eenige hartelijke woorden een lauwerkrans aan aan den heer Goudsmit als hulde voor hetgeen het Ned. Bridge-team heeft gepresteerd in den wed strijd tegen Oostenrijk. (Luid applaus.) De leider toonde zich verrast door die hulde en sprak welgemeende woorden van dank. Daarna gaf hij de noodige technische in lichtingen en spoedig was de wedstrijd in vollen gang. Geroutineerde en minder ge oefende deelnemers speelden met dezelfde animo, gingen down of maakten overslagen, boden slems of vergaten ze te bieden enz. Er werd in de prettigste stemming ge speeld en de wedstrijd had als geheel een vlot verloop zonder een enkel incident. Zoo snel mogelijk werd na afloop de uit slag berekend. De groepen bestonden uit 7 tafels. Alleen groep D telde maar 5 tafels. De rangorde werd bepaald volgens rang nummers per tafel. In elke lijn van elke groep waren twee prijzen. De nummers één van elke lijn komen in de demi-finale te Amsterdam, evenals elk paar dat minder dan 24 matchpunten behaal de in een groep van zeven tafels of minder dan 14 y, p. in een groep van vijf tafels. Zoo kwam het voor, dat in sommige afdeelingen de tweede prijswinnaars niet gekwalifi ceerd werden voor de demi-finale, terwijl in andere afdeelingen drie paren in aanmer king kwamen. De volgende paren konden in verband met hun verkregen resultaat in de demi finale deelnemen: De heer en mevr. de Witte, Alkmaar; de heeren Spruyt en Zoontjes, Beverwijk; de heer en mevr. Sluizer, Alkmaar, de heer en mevr. Biersteker, den Helder, dr. Heringa en P Köhne, Stompetoren; de heeren J. Vink'en L. Trijbetz, Alkmaar; de heeren Wiersma en Maarleveld, Alkmaar; de heeren C. Beek Jr. en B. Finkensieper, Alkmaar: de heeren Loots, Enkhuizen; mej. Boontjes en de heer Kouseband, Schagen; de heeren van Gulik en Voort. Alkmaar; dr. Broekens en mevr. Mulder, Winkel; mej. A. Elzas en de heer C. Beek, Alkmaar; de heeren F. v. d. Molen en S. Buers, Alkmaar; de heeren Stevenhagen, Haarlem; de heer en mevr. Lise, Heiloo; mevr. de Groot en de heer Robiers, Wormerveer; de heeren Govers en Rentenaar, Alkmaar; de heer en mevr. Bos- schaart, Egmond aan Zee; de heeren Muts en Everhards, den Helder; dames de Groot en de Haan, Hoorn; de heer en mevr. Velle- man, Amsterdam, dames de Wit en de Fren- ne, Hilversum en de heeren Tuinman en Schoenmaker, Schoorl. Tweede prijzen werden ook nog gewonnen door mevr. Rovers en mej. Sombroek te Bergen, de heeren Eriks te Petten en de hee ren Diederichs en Arpeau te Schoorl. Door den heer Gildens werd de uitslag be kend gemaakt en tevens reikte deze met een toepasselijk woord de prijzen uit. Kegelen. DE A. K. B.-COMPETITIE. Morgen laatste dag „Zesbanen- wedstrijd". Voor de competitie van den Alkm. Kegel bond zijn deze week de volgende wedstrij den verkegeld: le klasse. Op de Lat IAlcm. Victrix I 618699 Z. E. K. Z.? I—Koekoek I 638—672 O. K. A. ICubo I 643646 2e klasse. Onder OnsZ. E. K. Z.? II 608626 Met z:n TienenAlcm. Victrix II 542613 O. K. A. IICubo II 627580 3e klasse. Onder Ons damesCubo III 625587 Hier volgen de officieele standen: le klasse. Koekoek I 2 2 0 0 4 134? Alcm. Victrix I 2 1 0 1 2 1367 O. K. A. I 2 1 0 1 2 1316 Z. E. K. Z.? I 2 1 0 1 2 1302 Cubo I 2 1 0 1 2 1293 Op de Lat I 2 0 0 2 0 1254 2e klasse. Alcm. Victrix 2 2 0 0 4 1263 Z. E. K Z II 2 2 0 0 4 1233 Koekoek II 1 1 0 0 2 642 O. K. A. II 2 1 0 1 2 1211 Met z'n Tienen 1 0 0 1 0 542 Cubo II 2 0 0 2 0 1189 O. Onder (hrn.) 2 0 0 2 0 1183 3e klasse. O. Ons (dames) 1 1 0 0 2 625 Houthakkers 1 1 0 0 2 625 Victoria 1 1 0 0 2 618 Cubo 3 1 0 0 1 0 587 W. I. K. I 1 0 0 1 0 530 Met z'n Tienen II 1 0 0 1 0 524 Voor de komende week zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 9 Febr. K. I. K. IOnder Ons (dames) 11 Febr. HouthakkersVictoria Zesbanen-wedstrijd. De laatste ronde van bovengenoemden wedstrijd zal dan morgen in „De Unie" worden verkegeld. Gezien de groote belang stelling, welke in kegelaarskringen voor deze „6 banen krachtmeting" bestaat en mede door 't feit dat niet minder dan 14 vijftallen nog zullen uitkomen, deed het ijverige A. K. B.-bestuur besluiten, de banen reeds op 7 uur open te stellen. In de A-afdeel ing komen uit: „Koekoek I", „Alcmaria Victrix I", „Z. E. K. Z.? I" en „O. K. A. I." Afd. B: „Koekoek II", „Alcmaria Victrix 11", „Z. E. K. Z.? II", „Alles Om" (Velsen), „Gooi geen Poedels" (Schagen), „Houthak ker", „Willen is Kunnen" (dames) en „Met z'n Tienen I". Afd. C: „Willen is Kunnen II" en „Met z'n Tienen II". Inderdaad een uitstekend programma, dat vele belangstellenden en kegelliefhebbers naar „De Unie" zal trekken. Automobilisme. DE RALLYE MONTE CARLO. De eerste deelnemers in Neder land terug. Gistermiddag zijn de eerste deelnemers van de Rallye van Monte Carlo in Nederland teruggekeerd. Te drie uur had zich aan de Belgische grens bij Wuestwezel een groot aantal be langstellenden en officials verzameld om ge tuige te zijn van den feestelijken intocht en de ontvangst van de equipe de Boer-Jacobs, welke in het algemeen klassement als derde van de ruim 130 deelnemers en als eerste van de 26 Nederlandsche deelnemers had weten te plaatsen. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij den vertegenwoordiger van de General motors en van de N.V. Riva te Amsterdam, den heer van Kalmpthout, benevens de hee ren Kwast en van Laer, terwijl ook mevr. Jacobs aanwezig was om haar echtgenoo reeds aan de grens te begroeten. Aan de grens van Wuestwezel had mevr. Jacobs bloemen in ontvangst te nemen, welke haar werden geschonken door den heer van der Kwast, terwijl de N.V. Riva n prachtige krans schonk aan de succesvolle équipe. Na een kort oponthoud werd de tocU. voortgezet naar Breda, alwaar in hotel de Kroon een welverdiende rust werd gegeven aan de kranige Buick-rijders, die met zoo veel energie en kunde de ontzagelijke ™oel ljjke Rallye met succes hebben volbracht. Een gemeenschappelijke maatlijd gaf ge legenheid om de verdiensten van de quipe de Boer-Jacobs, waarbij niet vergeten werd de chromometreur Lindner te gedenken, te huldigen. De heer van Kalpthout sprak namens de General motors, waarna de Buick-Dealer de heer Vriens hulde bracht aan de onver schrokken automobilisten voor hun kranig werk* De équipe Cornelius terug. Ook de D. K. W. équipe van de heeren Cornelius en van Rossum, winnaars van de lichte klasse, werd een feestelijk ontvangst bereid en wel te Maastricht. Aan een lunch werden de deelnemers ge huldigd voor hun verdienstelijke prestatie. Wielrennen. DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Van Hout valt 25 minuten na het begin uit De belangstelling op den eersten avond van de Zesdaagsche te Antwerpen is buiten gewoon groot geweest: zeker 10.000 personen vulden het Sportpaleis, toen een aanvang werd gemaakt met het afwerken van het voorprogramma. De sprint tusschen de beste renners in deze categorie gaf mooien strijd te zien: wereld kampioen Scherens was natuurlijk weer de beste. Ook in het stayersnummer viel ver dienstelijk werk te constateeren, vooral van den comingman Leysen. Om half tien (B. T.) werd het startschot gegeven en vertrokken de volgende koppels voor den 144-uursrit: GuerraDi Paco (Italië) DiotIgnat (Frankrijk) Piet van KempenGuimbretière (NederlandFrankrijk) WalthourCrossley (V. S.) Pijnenburg—Slaats (Nederland) WalsRonsse (NederlandBelgië) AertsBuysse (België) SchoenPellenaars (DuitschlandNederland) DekuysscherBilliet (België) LonckeDeneef (België) KaersHaesendonckx (België) CharlierDepauw (België) Van Hout—Willy Vroomen (Nederland) Van Schijndelvan den Broek (Nederland) De RyckHuys (België) VerreyckenMeerschaert (België) en HuybrechtsVerdyck (België). Begonnen in een kalm gangetje werd het tempo bij het uitloven van een eerste premie door Willy Vroomen gewonnen reeds spoedig sneller en het waren Piet van Kem pen en Guimbretière, die de eerste jacht uit lokten. Toen zij 3/4 ronde hadden genomen, gingen Slaats en Huys er achter aan, maar desniettegenstaande gelukte het aan het Nederland—Fransche koppel de eerste ronde in deze Zesdaagsche te nemen. Dit was het sein tot de eerste groote jacht en het was opvallend hoe Slaats en Pijnenburg zich inspanden om direct al te laten zien, dat zij den vorm goed te pakken hadden. Depauw en Charlier losten elkaar niet-reglementair af en zij kregen direct een waarschuwing in ontvangst te nemen. Op een gegeven moment hadden Pijnenburg en Slaats alleen de leiding met een ronde voor sprong op de overige koppels. En toen werd onverwacht bekend ge maakt, dat onze landgenoot van Hout den strijd staakte: hij gevoelde zich ziek en was niet in staat verder te rijden. In totaal had hij 25 minuten meegereden. Willy Vroomen ging als reserverijder verder. Na een uur waren afgelegd 48,590 K.M. en vervolgens zetten Pijnenburg #en Slaats een nieuw offensief in, waardoor zij omstreeks 11 uur opnieuw met 1 ronde voorsprong de leiding hadden. Tot aan de sprints van drie uur gebeurde er niets bijzonders. De renners gingen kalm over de baan en alleen een premie, die da gelijks verreden zal worden, bracht eenig leven in de brouwerij. Om zes uur hedenmorgen bij de neutrali satie was de stand als volgt: Aan den kop: LonckeDeneef 10 pnt. Op 1 ronde: 2. Pijnenbur gS laats 10 pnt. Op 2 ronden: 3. BillietDe Kuysscher 16 pnt. 4. KaersHaesendonckx 4 pnt. 5. CharlierDepauw 0 pnt. 6. VanSchijnde 1vandenBroek 0 pnt. De rest op 3 tot 6 ronden. Na acht uur rijden was afgelegd 277,500 K.M. Zwemmen. MEVR. BRAUN ZAL DEFINITIEF ZWEMONDERRICHT GEVEN IN HET NIEUWE BOSCHBAD TE DEN HAAG. Van de directie van het nieuwe Boschbad aan de Amalia van Solmsstraat te 's-Graven- hage, vernemen wij, dat de loopende ge ruchten, als zou mevr. Braun bij dit nieu we bad als zwemleerares worden aange steld, inderdaad juist zijn. Met mevr. Braun is een overeenkomst ge troffen, waarbij zij voorloopig voor een tijd van drie maanden als chef-instructrice zal worden aangesteld. Zij zal de leiding van het zwemonderricht aan ongeoefenden op zich nemen. Het is dus niet de bedoeling, dat mevrouw speciaal als wedstrijdtrainster zal optreden. Dit sluit echter niet uit, dat mevr. Braun, waar noodig of gewenscht, de bezoekers in de verschillende zwemslagen zal instruee- ren. Op dezen dag zal des avonds een interna tionaal zwemfeest worden gegeven, waar van de kring den Haag van den K.N.Z.B. zich bereid heeft verklaard de organisatie op zich te nemen. Voor deze wedstrijden zijn de bekendste Nederlandsche zwemsters en zwemmers uit- genoodigd, waarvan reeds enkele hun mede werking hebben toegezegd. Zoo heeft Rie Mastenbroek o.m. zich bereid verklaard op de 200 en 400 meter borst-crawl uit te ko men. Ook heeft men de Deensche zwemster Ragnhild Hveger uitgenoodigd, waarvan het vrijwel zeker is, dat zij naar den Haag zal komen. Turnen. UITVOERING ADVENDO. De Alkmaarsche Christelijke gymnastiek vereniging Advendo heeft Donderdagavond in de groote zaad van de Harmonie haar jaarlij ksche uitvoering gegeven voor een zeer talrijk publiek. Het technische gedeelte stond onder lei ding van den heer F. G. Nol, directeur der vereeniging, en het geheel onder leiding van den heer K. ter Burg, voorzitter van Advendo, die na het gemeenschappelijk zin gen van psalm 89 vers 1 en gebed het welkomwoord uitsprak, waarin hij o.m. de vertegenwoordigers van het gewest Noord holland van het Ned. Christ. Gymn. Ver- Het hoogtepunt van het Driekoningen feest, dat ieder jaar op de Jeugdherberg „Assumburg" gevierd wordt. Naar aanleiding van de dezer dagen aan gekondigde contributieverlaging van de Ne derlandsche Jeugd Herberg Centrale brach ten wij een bezoek aan den secretaris dezer organisatie, den heer L. Meilink, die zich gaarne bereid verklaarde ons te ontvangen. Zoo zaten wij tegenover den energieken se cretaris, die ons op enthousiaste wijze ver telde van de snelle vlucht, die het jeugdher- bergwerk in ons land genomen heeft. „Het is voor ons eigenlijk onbegrijpelijk", zoo zei de heer Meilink, „dat het pas acht jaar geleden is, dat nog maar hier en daar in Nederland een jeugdherberg bestond, kleine, primitief ingerichte gebouwtjes, die al lang niet meer voldoen aan de eischen, die wij nu aan een dergelijke inrichting stel len. Thans staan een zeventigtal goed ge outilleerde gebouwen ter beschikking van de tienduizenden Nederlandsche en buiten- landsche trekkers". „Verwacht u, dat het bezoek belangrijk zal stijgen in verband met de devaluatie van den gulden?" „Ongetwijfeld zal de goedkoopere gulden de aantrekkingskracht van ons land ver- hoogen, en dit zal zich natuurlijk ook af- teekenen in een grooter bezoek aan de jeugdherbergen. Met name uit Engeland en Amerika verwachten wij wel eenige stijging van het bezoek. Maar overdreven voorstel lingen hebben wij daarvan toch niet. Er zijn nog altijd landen, die voor toeristen be langrijk goedkooper zijn dan Holland. Voer het komende jaar concentreeren wij onze aandacht dan ook liever op het stimuleeren van het bezoek van onze eigen Hollandsche jongens en meisjes. Voor de propaganda onder de Hollandsche jeugd ligt er nog een onafzienbaar arbeidsveld. Zeker, wij heb ben het recht te zeggen, dat ons jeugdher- bergwerk een volkszaak geworden is, maar dan in dien zin, dat alle volksgroepen, hoe ook principieel georienteerd, dit werk waar- deeren en steunen. Dat wil echter nog lang niet zeggen, dat alle jonge menschen, voor wie onze jeugdherbergen en die over de grenzen open staan, nu ook door ons zijn bereikt. Allerminst! Rekent u maar na, wij hebben thans ruim 35.000 trekkers in onze registers ingeschreven. Dat is nog maar een fractie van al degenen, die daarvoor in aan merking komen: het aantal jeugdigen tus schen tien en een en twintig jaar kunt u in ons land wel op ruim anderhalf millioen schatten. Wij ohivatten er dus ongeveer 2 „En welke maatregelen hebt u u nu op het oog om de trekkersgedachte onder die anderen te verbieden?" vroegen we. „Allereerst heeft ons bestuur besloten de contributie voor de oudste groep te verla gen van 3 tot 2.50. Voor velen is de sprong van 1 op 3 te groot tegenwoordig Graag zouden we nog een sterker verlaging doorgevoerd hebben, maar dat zou het werk tenslotte te veel in gevaar gebracht hebben. Ook de contributie van de jongeren, die 1 bedraagt kon niet verlaagd worden. Dat wil zeggen, het kan natuurlijk wel, als als ja, als er eenige tienduizenden nieu we trekkers toetreden. Vandaar dan ook, dat wij voor onze ingeschrevenen de moge lijkheid hebben geopend om hun contribu tie verder te verlagen, door een premie te stellen op het aanwerven van nieuwe trek kers. Voor drie jeugdige leden of voor één ouder lid ontvangt de aanbrenger een re ductie van 1. Deze premie wordt niet in geld uitbetaald. Wij geven daarvoor een trekkersbon af, dat is ook weer een nieuw tje voor 1937. Zoo'n trekkersbon is een waardebon, die in het komende jaar in alle jeugdherbergen in ons land een geldig be taalmiddel is. Daarmee kan men dus zijn overnachtingsgeld, maaltijden en andere kleine inkoopen in de jeugdherbergen vol doen, maar ook aan ons kantoor wordt deze bon in betaling genomen voor het voldoen van contributie, voor aankoop van gidsen kaarten, enz. Op deze wijze hoopt ons be stuur de persoonlijke propaganda van alle trekkers te bevorderen". „Wordt door Uw organisatie als zoodanig nog leiding gegeven aan de propaganda?" „Dat spreekt vanzelf. Organisatorisch vraagt de propaganda onze voortdurende aandacht. Die propaganda is thans meer dan tot dusver in handen gegeven van de plaatselijke jeugdherbergbesturen, die uiter aard plaatselijk het best op de hoogte zijn van de verhoudingen, en ook het meest di recte belang hebben bij een intensieve uit breiding van het aantal trekkers. De jeugd herbergbesturen beperken zich daarbij niet tot het aanwerven van nieuwe trekkers, maar kunnen ook op andere wijze de be volking van een plaats of streek benaderen, en sympathie wekken voor de jeugdher berggedachte. In de eerste plaats moet na tuurlijk algemeene bekendheid aan dit werk gegeven worden. De pers, in het bij zonder ook de provinciale en plaatselijke pers is ons hierbij altijd zeer behulpzaam geweest. Maar daarnaast moeten nog ande re middelen te hulp geroepen worden. Jeugdorganisaties, scholen, leeraren en on derwijzers, ouders, leerlingen, ja kortom alle opvoeders en de jeugd zelf moeten wij bereiken, hetzij door film, lichtbeeld, ge sproken woord, bezoek aan een nabij gele gen jeugdherberg of hoe dan ook. Om dit alles ten uitvoer te leggen is na tuurlijk een omvangrijk organisatorisch ap paraat noodig. Maar hoofdzaak is wel, dat wij over menschen beschikken, die zich hiervoor verantwoordelijk voelen. Wij heb ben dan ook nu in ieder jeugdherbergbe- stuur een propagandist doen aanwijzen, die de leiding van deze uitbouw in zijn rayon terhand neemt, nadat wij als Centrale het geheele propaganda-plan met alle werkers hebben vastgesteld. Ziedaar in het kort on ze plannen, die eigenlijk de achtergrond vormen van onze contributie-verlaging, die op zich zelf natuurlijk met vreugde door alle belanghebbenden is vernomen". Onzen vriendelijken gastheer, die ook buiten het toeristisch seizoen de handen vol werk bleek te hebben, dankten wij voor zijn prettige uiteenzetting. „Komt u van den zo mer nog maar eens een kijkje in een van onze jeugdherbergen nemen!" raadde de se cretaris. Maar buiten woei een scherpe Noordwester, die nog allerminst uitlokte tot het maken van vacantie-plannen. bond en de afgevaardigden van zusterver- eenigingen begroette. Zeer terecht merkte spr. daarna op, dat deze avonden een sterk propagandistisch karakter moeten dragen en dat men van een uitvoering geen wedstrijd mag maken. De voorzitter wekte vervolgens de aan wezige ouderen op, om lid te worden van een op te richten senoiren-afdeeling, welker nut hij uiteenzette, waarna hij mededeelde, dat een cursus van voorturnen is opgericht met ongeveer 15 dames en heeren.Het initia tief daartoe ging uit van den directeur. Na gewezen te hebben op den gunstigen financieelen toestand der vereeniging, ver zocht de voorzitter het bondslied van net N.C.G.V. te zingen. De heer K. de Jonge, hierna het woord krijgende, huldigde in een hartelijke speech den heer Nol, die onlangs 12y2 jaar directeur van de vereeniging was geweest. Den jubilaris werd als blijvende herinne ring een salonspiegel aangeboden, alsmede de traditioneele bloemen. Nadat de heer Nol dank gebracht had voor deze aardige hulde, nam hij de leiding over en werd het programma in vrij vlot tempo afgewerkt. Inderdaad, het was geen wedstrijd, dien wü zagen, maar en dat heeft veel meer waarde een demonstratie van alle leden van jong tot oud. En daardoor kregen wij ook geen vlekkelooze uitvoering te zien. In tegendeel, er werden fouten gemaakt, zooals elke uitvoering fouten te zien geeft. Maar het geheel was goed en is inderdaad van propagandistische waarde geweest. De stof was en hierbij bedoelen wij allereerst de vrije oefeningen goed gekozen en behoor lijk ingestudeerd, al was het begin niet a1 te gelukkig. Wij hebben vrije oefeningen gezien van de jongens I en II en meisjes I en II, wij hebben ze gezien van de heeren en dames en het geheel voldeed best. Daarnaast hebben wij gezien, hoe er ge werkt werd aan de toestellen en ook hier was over 't algemeen de kwaliteit voldoende en wat nog meer zegt merkbaar voor uitgaande. Maar ook hier zagen wij, wat wij ook dikwijls bij andere vereenigingen zien, dat de eigen gekozen stof gauw te uit voerig wordt, waardoor de heeren aan het hoogrek eigenlijk wat te veel fouten maken. Dat alles werd afgewisseld met groepen en rhytmische oefeningen van de meisjes en dames, een afwisseling, die zeer aantrekke lijk was en die mede zorg droeg voor het welslagen van den avond. Wij zouden het hierbij kunnen laten, maar meenen toch nog iets te moeten zeggen wat niet alleen geldt voor Advendo, maar voor alle turnvereenigingen. Steeds weer hooren wij, dat dergelijke avonden een propagan distisch karakter hebben. Inderdaad is dat zoo. Maar vragen wij ons wel eens af zou die propaganda niet nog grooter kunnen worden, wanneer het publiek dat toch niet uitsluitend bestaat uit insiders eens in het kort werd ingelicht over het nut der diverse oefeningen? Daar moet o.i. eens een proef mee genomen worden, 't Hoeft geen lange speech te wezen, hoe korter hoe beter. Maar als wij eens elk nummer van 'n vrije oefening eventjes ontleedde voor het pu bliek, als men eens even erop wees, door welke beweging de borstkas ruimer gemaakt wordt en welke spieren door andere bewe gingen in werking worden gebracht, dan was waarschijnlijk de propagandistische vvoaHe nog ffrooter! Wie piotefeit het eens?

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 15