DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTffiN» Van 15 regels 125, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. f ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 31 Zaterdag 6 Februari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Japansche oorlogsschepen bij Sjanghai. Onze Jiolamw COURANT. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur; C KRAK Alkmaar, 6 Februari. In zijn Zaterdag gehouden rede heeft Hitier o.a. kunnen mededeelen, dat de leden der Duitsche rijksregeering allen lid waren van de N.S.D.A.P. Een paar dagen later heb ben wij o.m. kunnen berichten, dat de Duit sche minister van verkeer, von EltzRübe- nach was afgetreden en thans komt de Ber- lijnsthe correspondent van de Neue Züricfcet Zeitung met een relaas over de geruchten omtrent dit aftreden van den Duitschen rijksminister. Zoo wordt verteld, dat von EltzRübe- nach, die goed roomsch is, geweigerd heeft te worden opgenomen in de nationaal- social'.stische partij; zoodat voor hem in het kabinet-Hitier geen plaats meer was. Of het tot een dergelijke dramatische toespit sing gekomen is, schijnt twijfe1achtig. Von EltzRübenach, die in den zomer van 1932 als politiek volkomen onbekend ambtenaar van de spoorwegen opgenomen werd in het kabinet-van Papen, heeft onder de regee ring van Hitier steeds een ietwat vage plaats ingenomen. Toen zijn intienve medewerker, dr. Klausener, op 30 Juni 1^*34 in een van de bureaux van het ministerie doodgeschoten werd, heeft von EltzRübenach al het mo gelijke gedaan om de kwestie geheim te houden. De theorie, dat /hij zich nu zou heb ben opgewerkt tot een heldhaftig gebaar, slaat niet zoo in'; Bij die zittirg van het mi nisterie op 30 Januari gedurende welke Hitier den ministers' het gouden partij insigne heeft overhandigd, was van Eltz Rübenach aanwezig. Bovendien heeft de Rijkskanselier hem dank gebracht voor de bewezen diensten. Overigens bevat de pers geen enkel vrien delijk woord over den afgetreden minister die geluidloos van het politieke tooneel ver dwijnt. Waarom von EltzRübenach, toen een scheiding van het post- en verkeers- ministerie volgen moest, niet een van belde portefeuilles kon behouden, is niet duidelijk Zoo 16 er nu eens geen sprake van Hitler's spreekwoordelijken afkeer tegen nieuwe functionnarissen sedert het doodschieten van Rohm en het weggaan van von Papen is hè#; kabinet onveranderd gebleven en alle tegen Darré gerichte aanvallen hebben resul taat gemist. De correspondent maakt verder gewag var. de wenschen uit militaire kringen, die in de ministeries van verkeer en posterijen des kundigen wenschen. Bij de bezetting van het verkeersministerie is door de partij gepro tegeerde leider van het nationaal-socialis- tische motorcorps, Hühnlein, niettegenstaan de zijn verdiensten voor de motorisatie af gevallen, tegen Dortmüller, den directeur van de spoorwegen, die over zeer lange en veelzijdige ervaring beschikt. De benoeming van den nieuwen minister voor posterijen is het ei van Columbus. Dr. Ohnesorge, die zich in een 47-jarige loop baan van een eenvoudige positie bij de posterij omhoog heeft gewerkt, is een oud partijgenoot. Hij heeft in den wereldoorlog aan het hoofd van de telegraafdirectie van het groote hoofdkwartier niet anders dar. waardeering gevonden bij de militairen. De burgerlijke regeeringen van na den oorlog wisten niet van zijn nationaal-socialistische sympathieën. Enkele weken, nadat Hitier aan het bewind is gekomen, bracht de be vordering tot staatssecretaris in het ministe rie van posterijen de eerste erkenning van de zijde van Hitier. Gisteren hebben wij in deze rubriek vrij uitvoerig geschreven over het koloniale vraagstuk. Uit een particuliere correspon dentie van de N. R. C. lezen wij, dat von Ribbentrop weliswaar geen memorandum mee naar Londen heeft gebracht, maar dat hij toch de een of andere opdracht t. o. v. dit vraagstuk heeft te vervullen. Het Duitsche rijksministerie bereidt thans, in samenwerking met het ministerie voor economische zaken en 't bureau Ribbentrop een officeele stap voor in de koloniale kwestie bij alle mogendheden, die als man dataris of anderszins gewezen Duitsch ko loniaal gebied onder zich hebben. Wanneer deze stap zal plaats hebben en welken vorm hij precies zal aannemen, is natuurlijk nog niet te zegen, maar is ook van betrekkelijk secundair belang. Waarschijnlijk zal een no ta worden gezonden en in alle geval zullen twee gedeelten in het Duitsche betoog kun nen worden onderscheiden: een juridisch- politiek gedeelte en een economisch gedeel te. In het juridisch-politieke gedeelte zal Duitschland natuurlijk hebben aan te too- nen, waarom art. 119 van het verdrag van Versailles (koloniale schuldleugen) verwer pelijk en van geener waarde is: maar daarnaast zal het moeten uitleggen, dat de Volkenbond niet de instantie is, waartoe Duitschland zich in deze aangelegenheid heeft te wenden. Volgens het Duitsche standpunt zijn aan Duitschland de koloniën afgenomen op grond van het verdrag van Versailles en niet door den Volkenbond. Een terugkeer tot den Volkenbond, om de koloniën weer in bezit te krijgen, is dus. volgens het Duitsche standpunt, geenszins De Spaanache burgeroorlog Weinig nieuws van de fronten. Donderdag hebben de luchtstrijd krachten der regeering den kruiser der opstandelingen Canarias en twee an dere schepen der rechtschen buiten Sa- lobrena nabij Motril gebombardeerd. Een bericht uit Andujar meldt, dat Vüla- franca de Corda door de loyale troepen ver overd is. Het dorp is gelegen op 25 K.M. ten noord-westen van Cordoba. De regee- ringstroepen belegeren op het oogenblik Montero, dat dicht bij het eerstgenoemde dorp ligt en waar zij reeds de eerste huizen hebben bezet, evenals den weg, die leidt van Montoro naar Marmolejo. Hiermede zijn de regeeringstroepen doorgedrongen in gebied, dat sedert den aanvang van den opstand in handen van de rechtschen is ge weest. Een Abessinisch hoofd te Valencia. De Abessinische prins Gehvet, een zoon van ras Immeroe, een der verwoedste Abes sinische aanvoerders, is te Valencia aange komen met het voornemen dienst te nemen in de internationale brigade. Hij verklaart, dat „in Spanje strijden tegen het fascisme, beteekent de onafhankelijk van Abessinië te verdedigen". Berichten van opstandelingenzijde. Officieel is draadloos medegedeeld, dat van de door het noordelijke leger bezette fronten niets te melden valt. Aan het front van Cordoba hebben de regeeringstroepen een sterken druk uitgeoefend in den sector Lopera, waar zij echter een zwaren neder laag leden en zich met groote verliezen moesten terugtrekken. Eveneens hebben de regeeringstroepen getracht een aanval te doen in den sector Priego." Ook hier werden zij teruggeslagen, waarbij talrijke krijgsge vangenen werden gemaakt Aan het front van Malaga zijn de rechtsche 12 K.M. opge rukt, waarbij het dorp Zafarraya en de ha ven Los Alazares bezet werden. Een boodschap van Gil Robles. Een speciale correspondent meldt: Gil Robles, die op het oogenblik in Lissa' bon verblijft houdt, heeft aan den afge vaardigden van zijn partij te Valladolid een open brief gericht waarin hij schrijft de tijd gekomen te achten de beteekenis van de beweging der Accion Popular nader te be palen. Deze beweging is opgericht om zoo mogelijk alle nationale Spanjaarden te ver eenigen. De beweging staakt thans alle po litieke bedrijvigheid en vormt nog slechts een militie, welker leden er trotsch op zijn te strijden onder den tucht van het leger. Bevoegde kringen zien in dezen brief een teeken voor een feitelijk opgeven van de politieke activiteit der Accion Popular, die thans wel zal verdwijnen. De ravitailleering van Madrid De Junta voor de verdediging is vandaag bijeen gekomen onder voorzitterschap van generaal Miaja. Tijdens de conferentie zijn verscheidene vraagstukken aangaande de verdediging der hoofdstad aan een bespreking onderworpen, met name dat der ravitailleering van Ma drid. Er zijn nieuwe maatregelen op dit gebied genomen, welke een spoedige oplossing mo gelijk zullen maken van deze kwestie, waar aan en de Junta en de regeering groote be teekenis hechten. Het offensief in de richting van Malaga. Gistermorgen tegen negen uur, aldus wordt door een specialen correspondent ge- noodzakelijk. Die twee dingen hebben, van Duitsch standpunt bezien, niets met elkan der te maken. Duitschland moet zich dus uitsluitend wenden to de mogendheden in kwestie. In het economisch gedeelte van de nota zullen uitsluitend de thesen worden ontwikkeld, welke uit de redevoeringen van dr. Schacht reeds bekend zijn. Daar alle mogendheden, die Duitsch kolo niaal bezit onder zich hebben, zullen worden aangeschreven, valt daaronder ook Japan Maar op een of andere wijze zal tot uitdruk king worden gebracht, dat Duitschland niet op onmiddellijke terugave van zijn vroe gere koloniën in het Verre Oosten zal aan dringen. Niet geheel zeker is nog, of de ge bieden, die door Australië worden beheerd (ten Zuiden van de evenaar) op dezelfde wijze zullen worden besproken als het Ja- pansche gebied, maar waarschijnlijk zal ook ten opzichte van deze koloniën bijzonder de nadruk op het principieele worden gelegd Voor von Ribbentrop is het geen gemak kelijke kwestie «m in deze omstandigheden de betrekkingen tot Engeland te verbeteren en bij de Engelsche regeering een willig oor voor Duitschland's koloniale belangen te vinden. Het westelijk pact en Spanje zijn daarbij vergeleken van den tweeden rang en ten opzichte daarvan zal Duitschland mogelijk gemakkelijker met zich laten pra ten dan voorheen. Het treft voor Ribbentrop niet goed, dat juist heden de News Chroni- cle een onaangenaam artikel over hem heeft geschreven. meld, heeft de opstandelingenkruiser Almi- rante Cervera, die de kust genaderd was bij Aliune en Salobrena in do provincie Grana- da, den weg tusschen Almeria en Granada gebombardeerd. Spoedig verschenen regee- ringsvliegtuigen boven den kruiser. Zij wier pen verscheidene bommen neer. De strijd duurde anderhalf uur. Japansche druk op China tegen anti-Japansch front met commu nisten. Onder aanvoering van den kruiser Idzoemo zijn te Shanghai zes Japansche oorlogsschepen aangekomen, klaarblij kelijk met het doel kracht bij te zetten aan de Japansche eischen aan Nanking ieder plan te laten varen om met de Chineesche-sowjets een anti-Japansch front aan te gaan. Japansche kringen te Shanghai verklaren, dat de anti-Japansche agitatie weer gevaar lijke afmetingen begint aan te nemen, nu uit het volk weer zoo veel stemmen opgaan voor eeri oorlog met Japan tot herovering van de verloren gebieden. Op aandrang van de Japansche ambassade te Peking heeft de Chineesche regeering moeten ingrijpen tegen de bekende Chinee sche filmactrice Tsjen po er, die „anti-Ja- pansche toespraken" had gehouden. Zij mag nu niet meer in de oude hoofdstad komen. Tevens is van Japansche zijde geprotesteerd tegen het feit, dat naar zij beweren, krach tige Chineesche radiozenders de Japansche draadlooze uitzending belemmeren. nen worden overhandigd. Ook worden hier op het oogenblik nog geen bepaalde eischen tot teruggave van koloniale gebieden ver wacht. Naar aanleiding van het bericht, dat ven Ribbentrop instructies heeft medegekregen om de kwestie van een nieuw West-Europee- sche verdrag te bespreken, herinnert men er hier aan aldus het D.N.B. dat von Ribbentrop in de besprekingen, die hij vóór Kerstmis met Eden heeft gehad, wiens aan dacht heeft gevestigd op de moeilijkheden, die uit het Fransch-Russische verdrag zijn voortgevloeid. DE MONARCHISTISCHE BEWEGING IN OOSTENRIJK. In een kort geleden gehouden propagan- dabijeenkomst der Oostenrijksche monar chisten heeft de leider dezer beweging, ba ron von Wiesner, den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van aaneensluiting van het streven der legitimisten en dat van het vaderlandsche front. Spr. prees het program van Dollfuss, dat, naar hij zeide, slechts mo gelijk is geweest op de basis, die de monar chisten hadden voorbereid en waarvan het normale resultaat de restauratie moet zijn. Von Wiesner eindigde zijn rede met deze woorden: „De strijd om de restauratie is op een beslissend keerpunt gekomen. Wanneer de aanhangers der keizerlijke kleuren en die van het nieuwe Oostenrijk samen op trekken, is de overwinning ons". LIJKEN AANGESPOELD. De handen op den rug gebonden. Aan de kust van de Vendee in Frankrijk zijn eenige lijken aangespoeld. Een dezer, dat van een man van 40 tot 45 jaar, werd geheel naakt op een kleinen rots aangetrof fen. Een ander lijk spoelde aan te Croix de VL Het verkeerde in staat van ontbinding, zoo dat men den" leeftijd van den drenkeling niet heeft kunnen vaststellen. Deze mans' persoon had geen broek aan en het vreemde van het geval was, dat de handen met een touw op den rug waren vastgebonden. Dit touw was voorts om het lichaam van hc-t slachtoffer gewikkeld. Een dag of tien geleden zijn eveneens twee lijken aangespoeld, die gebonden wa ren. Onder de bevolking van de Vendee heerscht groote beroering over deze lugu bere vondsten. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Aanmerkelijk verbeterd. De „Osservatore Romano" meldt, dat de gezondheidstoestand van den paus, aanmer kelijk verbeterd is. Het blad is verheugd deze tijding te kunnen brengen aan den vooravond van den verjaardag van den paus, welke op 6 Februari 1937 valt. De werking van het hart is aanzienlijk vooruitgegaan, terwijl ook overigens een verbetering is ingetreden. BESPREKING DER KOLONIALE KWESTIES. Het Duitsche nieuwsbureau maakt me; ding van de berichten, die in Londen de ronde doen, volgens welke de Duitsche am bassadeur von Ribbentrop binnenkort, met de Britsche regeering besprekingen zal voe ren inzake teruggave der Duitsche koloniën (Men zie „De algemeene toestand" van gis teren. Red. A.C.) Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat von Ribbentrop er in de eerste plaats naar zou streven, de Britsche regeering te doen er kennen, dat de Duitsche koloniale eischen gerechtvaardigd zijn. Er bestaat echter nog geen Duitsch memorandum, betreffende het koloniale vraagstuk, dat het Britsche mi nisterie van buitenlandsche 7-akt>n zou kun STAKING BIJ DE DISTILLEERDERIJEN. Een staking bij de distilleerderijen, die een monopolie voor Zweden hebben, heeft ern stige gevolgen voor hen, die geregeld alco holische dranken plegen te gebruiken. El- ken dag melden de Zweedsche kranten hoe de voorraad alcoholische dranken afneemt, en verleden Zaterdag werd bekend gemaakt dat het maandelijksch rantsoen sterke drank, dat gewoonlijk 4 liter bedraagt, voor Fe bruari maar één liter zal kunnen bedragen. Men weet dat mannelijke, gezonde, gehuw de, meerderjarige Zweden, die hun belas ting betaald hebben en wier particulier leven behoorlijk is, een bonboekje hebben, dat hun recht geeft op een totaal van vier liter sterke drank per maand, aldus de corr. van de Times te Stockholm. Toen j.1. Maan dag de verkoop voor Februari begon, wer den de drankwinkels bestormd, en waren al spoedig uitverkocht. Indien de staking niet vóór eind Februari is geëindigd, zullen de Zweden, die bonboekjes bezitten, nooit meer de drie liter kunnen inhalen, die zij thans moeten missen, want zij mogen een volgende maand niet. inhalen wat zij de vorige maand te weinig hebben gekocht. De Zweedsche vrouwen die ongehuwd zijn, niet bij haar ouders inwonen, en zelf verdienen, kunnen ook een bonboekje krijgen, recht gevende op twee liter sterke drank per maand. Het toezicht op de naleving van de drankwetten is zeer streng. REDE VAN SAMUEL HOARE. Kracht en grootmoedigheid noodig. Samuel Hoare heeft Vrijdag een rede ge houden te Bradford, waarin hij o.a. zeide, dat kracht en grootmoedigheid de twee kwaliteiten zijn, welke het Britsche rijk op het oogenblik het meeste noodig heeft. Kracht is noodig om de huidige moeilijk heden te boven te komen en grootmoedig heid is noodig nu het nationale egoïsme bij na een religie is en kracht de godheid ge worden van vele landen. „Wij moeten, vervolgde Hoare, ons best doen, om het gevoel van gemeenschap tus schen de landen te doen aangroeien teneinde den Volkenbond in de toekomst te doen handelen met een eensgezindheid, welke op het oogenblik onmogelijk is. Ten aanzien van de landsverdediging ver klaarde Hoare, dat op het oogenblik een zware last op de schouders van het Britsche rijk rust. Hoewel men deze gaarne zou ver lichten, is het nog niet juist, om de andere leden van het Imperium zwaarder te willen belasten. Veeleer moet men trachten den toestand duidelijk te maken voor hen en hiertoe zal men gelegenheid hebben op de imperiale conferentie, welke over drie maanden bijeenkomt. Men kan hen dan de beslissing laten in hoeverre zij kunnen of willen bijdragen. Op het oogenblik wordt een nieuwe vloot gebouwd en de regeering wil deze taak ten einde brengen. In het buitenland moet men zich geen ülusies maken, Engeland kon nog betere en sterkere en snellere schepen maken dan welk ander land ook. Uit het oogpunt van verdediging zal de vloot nog versterkt wor den door samenwerking met een sterke luchtmacht. De expeditiesterkte van het le ger zal zoo groot worden, dat het op alles is voorbereid. Tenslotte verklaarde Hoare nog, dat hoe wel Engeland nooit zijn oude vrienden zal verlaten, het toch steeds bereid is nieuwe te maken. ONTRUIMING FABRIEKEN TE FLINT BEVOLEN. Federale rechter geeft het door „General Motors" gevraagde bevelschrift. Nadat de stakers in Flint ondanks de be slissing van den federalen rechter, hadden geweigerd de fabrieken der „General Motors" te ontruimen, hebben de advocaten der „General Motors", zooals gemeld, den rechter verzocht bevel tot ontruiming geven, welke verzoek thans is ingewilligd. De advocaten weigerden evenwel mede te deelen, wanneer zy den „sherif" zouden vragen den stakers de documenten ter hand te stellen, waarin de onmiddellijke ontrui ming der fabrieken wordt gelast. Ingeval van een nieuwe weigering der stakers kan de rechter een beroep doen op de nationale garde. Intusschen worden te Detroit de bespre kingen tusschen de by het geschil betrok ken partijen voortgezet. De onderhandelaars weigerden evenwel eenige mededeelingen te doen aangaande deze besprekingen. Vol gens inlichtingen uit gezaghebbende bron zou het doel der besprekingen zyn een wa penstilstand te sluiten, gedurende welke de pogingen om een definitieve regeling van de geschillen in de automobielindustrie tot stand te brengen, zouden worden voort gezet ONTPLOFFINGEN EISCHEN TALRIJKE DOODEN. Tengevolge van ophooping van gassen hebben in Louisville (Am.) ontploffingen plaatsgevonden, welke in verscheidene ge bouwen branden hebben doen ontstaan. Tengevolge van deze ontploffingen zyn min stens twee personen gedood en een twintig tal gewond. Wat de overstroomingen betreft is er geen wijziging in den toestand gekomen. Reeds zes dooden. Bij de ontploffingen van gas, dat als ge volg van de overstroomingen uit de gasbui zen was ontsnapt, zijn naar de politie ge looft minstens zes personen om het leven gekomen. Twee gebouwen zijn volkomen verwoest. HET OVERLEG VAN DE OSLO STATEN. Welwillend Dnitsch commentaar. De „Deutsche Diplomatische und Poli- tische Korrespondenz" schrijft over de jong ste activiteit van de onderteekenaars van de Oslo-Conventie, daarby aanknoopend het verloop van den Abessinischen oorlog, welke de neutrale staten zeer teleurgesteld zou hebben. Niet alleen het vertrouwen in het resultaat van zoogenaamde collectieve maatregelen is tegenwoordig zwaar geschokt, ook twijfel is ondertusschen gerezen aan de onfeilbaarheid van collectieve besluiten. Deze omstandig heden zullen er toe hebben bijgedragen, dat juist kleine staten naar middelen zoeken, om te ontkomen aan de gevaren van con currentie en naijver van groote mogend heden. Het is te begrijpen, dat ooïf" op stelt, tot die naties gerekend die uit hoofde van haar traditie buiten con flicten staan. Maar al te vaak heeft dit land, eeuwen lang, de tragische rol gespeeld van slagveld voor andere landen te zyn, dan dat het niet met vreugde logische gevolg trekkingen maakt uit verklaringen van groote mogendheden, die, zooals Engeland, Frankrijk en ook Duitschland, herhaaldelijk, elk voor zich, hun bereidwilligheid te ken nen gaven, zyn onaantastbaarheid te garan deeren. Daarmee was practisch de politieke rol van België en ook zijn verbondenheid met den kring van staten, die zich van ouds in het bezit van volledige onafhankelijkheid en zelfstandigheid voelen, bepaald. Zeker is daarmee het lidmaatschap van en trouw aan den Volkenbond van de Noord-Atlanti sche statengroep in wezen niet geschonden. Evenmin wil men zich in deze landen ont trekken aan verplichtingen, die uitdrukke lijk en duidelijk uit het Volkenbondspact voortvloeien. De houding van deze staten beteekent in het geheel niet een wensch om zich te iso- leeren, maar is integendeel juist een voor beeld van een politiek die geen front wil vormen, dat gemakkelijk voor buitenstaan ders een bijsmaakje van een samenzwering zou kunnen krijgen. Langs welken weg een op deze grond slagen samen gaan van deze staten bereikt moet worden, is nu nog niet te zien. In elk geval is het wel zeker, dat pogingen van dezen aard nergens argwaan kunnen op wekken. NA DE RAMP VAN DE „VAN DER WYCK". Vierde stuurman der K. P. M. overleden. De vierde stuurman der K. P. M., de heer J. F. Stada, die sinds de ramp met de „Van der Wyck" in het Darmo-ziekenhuis te Soe- rabaja werd verpleegd, is gistermiddag aldaar na een been-amputatie, waartoe na consult met drie doktoren toch moest worden besloten, overleden. Wijlen de heer Stada was een zoon van een oud-hoofdwerktuigkundige van de K. P. M. en was eerst korten tyd in Indië. In verband met dit droevig verscheiden woei van het K. P. M.-gebouw, van alle schepen van de K. P. M. en van het gebouw van de vereeniging voor gezagvoerders en stuur lieden de vlag halfstok. Binnen 8 meter von straathoeken Is stil- staan mat auto s en andere voertuigen te genwoordig verboden!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1