Agenda AMSTERDAMSCHE BEURS £aatste éericfiteti JUooinciaal 7lieuats Stad en O Jngeionden Stukken WeeeAedcht sAerft School Bioscopen. ft ft Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. BERGEN Op Zondag 7 Februari is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. V B. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De ro zenkrans (rom.); hoofdrollen Andre Luguet en Louisa de Mornand. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ziekenhuis-geheimen (sens.-dram.); hoofd rollen Chester Morris, Virginia Bruce, Ro- '•>ert Taylor e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag (behalve Zaterdag 6 Februari), hoofdnummer MoskouShanghai (dram.); hoofdrol Pola Negri. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende V ~r- stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer On der twee vlaggen (sens.); hoofdrollen Ro nald Colman, Claudette Colbert, Victor McLaglen en Rosaline Russel. Toegang bo ven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 6 Februari. 8 uur, Harmonie, uitvoering De Halter. 't Gulden Vlies, Bal-masque. De rustende Jager te Bergen, Bal-masque. Zondag 7 Februari. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Bij W. Tijmes te Akersloot, bal. Maandag 8 Februari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden A.B.C.- cabaret, o.l.v. Louis Gimberg. 8.15 uur, De rustende Jager te Bergen, uit voering door het Afrikaansche Studenten- tooneel. DE STAKING BIJ GENERAL MOTORS. Voorzitter van vakvereeniging zal worden gearresteerd. Rechter Gadola heeft een bevel tot arrestatie van Homer Martin, den voorzit ter van de vakvereeniging van automo bielarbeiders, onderteekend. Sheriff Wol- cott, die belast is met de uitvoering van dit bevel, heeft daarop beraadslaagd met den commandant van de nationale garde. Men verwacht, dat hij Martin zal laten arresteeren, wanneer de bezette fabrieken morgen niet zijn ontruimd. Alle bier- en dranklokalen zijn voor den duur van de staking gesloten. DE „NACHTEGAAL" NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen te 7.30 uur is het K. L. M.- vliegtuig de „Nachtegaal" van Schiphol naar Indië vertrokken. Van Amsterdam af maken drie passagiers de reis mee, n.1. een tot Karachi, een tot Jodphur, en een tot Allahabad, terwijl nog een passagier geboekt heeft voor het traject RomeKarachi. Verder vervoert het vliegtuig 148 K.G. vracht, 378 K.G. briefpost en 33 K.G. pakket- post. van Zaterdag 6 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOL WCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 100% 100*/, 4 Ned -lndië 1934 100*/. 100*/, 5M Duitschl '30 m. verkl. 28% 28% BANKINSTELLINGEN. 163 Handel Mij. Cert. v. 250 197% 197 Koloniale Bank 79 78% Ned. Ind. Handelsbank 1691/, 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Caivé Delft Cert. 54%, 54 98'/s 97%-% Nederl. Ford 2451/4 246% Philips GloeiL Gem. Bezit 326% 326Va- Unilever 173% 171%-2 1NDUSTR. OND. BU1TENL. 68% Am. Smelting 68% Anaconda i 4 f 41% 40%-*/, 61%-% Cities Service 3%, 3»/w Kennecott Copper 45% 45%-f Republic Steel 263/4 25*-% Standard Brands 12%, 12% Steel comm. t 72'3/u 72%-'/, U. S. Leather 5% 5% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 506 499-502 235 Ned. Ind. Suiker Unie. 172*/, 169-70 38% Dito actions 23.00 22 50 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. 1 171% 170% Redjang Lebong 2001/4 200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 415 415*/, Kon. Petr. 4351/2 433-1/, Perlak 110 109 Phillips Oil t 41*/. 40% Shell Union 221/» 21%-f Tide Water I6V1» 15'% RUBBERS. 308%-9 Deli Bat. Rubber 196 194-% Hessa Rubber 218% 218J-9J Oostkust 88 90 179% 4-Vie SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 1321/4 130 Scheepvaart Unie TABAKKEN. 119% 118%-i Deli Batavia 2861/4 285 Oude Deli 338% 338V, Senembah 335 337*-8* AMER. SPOORWEGEN. 53% Atchison Topeka 53 Southern Pacific 35% 35%, Southern Railw. Cert. 22% 23 Union Pacific 99% 99 Canadian Pac. 12% 12% §Noteering per 50 x) ex-coupon j-Exclaim. 'Exdividend. NIEUWE ARRESTATIES IN RUSLAND? Generaal Tubenko gearresteerd? Naar „Ate" meldt, zou de commandant van het roode leger in Tasjkent, generaal Tubenko, gearresteerd zijn en naar Mos kou zijn overgebracht. Tubenko is vroeger met mevr. Kollon- tai, de schrijfster en Russische gezante in Oslo, gehuwd geweest. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE HILLEGERSBERG. Twee dooden. Op den grintweg in de gemeente Hille- gersberg is vannacht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Na afloop van een feestavond in Lommer rijk liep een groepje feestgangers op weg naar huis op den Grintweg, toen met groote snelheid een motorrijder naderde. Deze schijnt het groepje niet gezien te hebben, Hij botste althans tegen den meest links, hoewel nog rechts van den weg loopenden 21-jarigen N. de Haan uit Hillegersberg op, die werd meegesleurd en eenige meters ver der bleef liggen. Ook de motorrijder, de 25-jarige Houweling, uit Bergschenhoek kwam te vallen en bleef liggen. Dr. van Dijk, die telefonisch werd ge waarschuwd, kon slechts den dood van be'- den tengevolge van schedelfractuur consta- teeren. Een dame, die naast den heer de Haan had geloopen, werd licht gewond. HOOVER OVER DE HERVORMINGS PLANNEN VAN ROOSEVELT. Oud-president Hoover heeft scherpe cri- tiek uitgesproken over de actie van Roose- velt jegens het federale hooggerechtshof. „Het gaat hier, zoo zeide hij, om een po ging van de regeering om de controle te krijgen over het hooggerechtshof, dit brengt een onderschikking van dit hof aan het per soonlijke gezag van de uitvoerende macht met zich mede. Deze kwestie is van belang voor de grondslagen van onzen regeerings- vorm en gaat uit boven de politiek der par tijen. Het volk zou moeten worden uitge- noodigd zich in een referendum uit te spre ken over dit in de grondwet aan te brengen amendement. Telegrammen uit Washington bevestigen, dat de tegenstanders van deze plannen van Roosevelt hun pogingen zullen aaneenslui ten om een volksuitspraak te verkrijgen. Voor het behoud van de boven tallige zesde leerkracht. „Volksonderwijs" had gisteravond in het „Oranje Hotel" de vrienden van het open baar onderwijs opgeroepen, om het organi- seeren van een bazar te bespreken. Deze bazar zal 20 en 21 Maart worden gehouden en heeft ten doel, de vorming van een fonds om daaruit de boventallige zesde leerkracht aan de cpenbarc school te sala- rieeren, nu het de gemeente niet meer mo gelijk is, dat te doen. Een 40-tal dames en heeren had aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. In zijn openingswoord deelde de heer Leistra mede, dat aan de openbare school vóór 1 Januari voor de 7 leerjaren 6 leer krachten waren verbonden, waarvan 5 door het rijk en één als assistente door de ge meente betaald werd. Nu Bergen tot de door het rijk gesteunde gemeenten behoort, mag de gemeente op de begrooting geen post meer voor een boven tallige leerkracht uittrekken en wordt sinds 1 Januari de assistente niet meer door de gemeente betaald. Volksonderwijs heeft gemeend, dat de boventallige leerkracht behouden moet blijven en wil nu door het organiseeren van een bazar de daarvoor benoodigde gel den bijeen brengen. De openbare school telt 225 leerlingen, verdeeld over 7 leerjaren. Het aantal leer lingen in de 7e klas is gering. Paedagogisch is het niet wenschelijk, de le en 2e klasse te combineeren, zoodat, als er één leerkracht verdwijnt, de vier ove rige klassen, waarin een kleine 200 leer lingen zitten, gesplitst moeten worden, en iedere klas een 50 leerlingen krijgt. Dit laatste komt meer voor, doch de splitsing acht het bestuur verderfelijk. Nu kan gepoogd worden, de t 400 voor de assistente van de ouders te verkrijgen, maar met een bazar bereikt men meer men schen. Voor de bazar kunnen wij, aldus de voor zitter, alles gebruiken: kunstvoorwerpen, boeken, spelen, huishoudelijke goederen, levensmiddelen en geld; artikelen, niet ge schikt voor de bazar, worden in de loterij gedaan en kleinere dingen kunnen dienst baar gemaakt worden voor spelen als sjoel bakken en grabbelmand. Het bestuur stelt voor, op een nader te be palen plaats op 20 en 21 Maart de bazar te organiseeren en daarvoor als leden van het werkcomité te benoemen de dames Beets, v. d. Berg, Taapken, Voute en v. Reenen en de heeren Blankendaal, Hogervorst, Monnier, le Vree te Leistra. Zonder h. s. vereenigde de vergadering zich met deze samenstelling. De heer Klomp vreesde, dat men in één jaar er niet was en gaf daarom in over weging om naast de bazar van de 190 leden van „Volksonderwijs" één jaar extra contri butie te heffen. Voorts oordeelde hij, dat van de ouders van de leerlingen, gezien de groote verhoo ging van het schoolgeld, niet veel gevraagd kan worden, waarom hij in overweging gaf, een beroep te doen op de voorstanders van goed onderwijs, die geen leerlingen op school hebben, om voor dat doel een school fonds te vormen. Ten aanzien van het inzamelen van goe deren voor de bazar gaf spr. in overweging, die bij particulieren bijeen te brengen. In dergelijke gevallen wordt er vaak in de eerste plaats een beroep op de middenstan ders gedaan, die dan daarvoor door cliënten worden bezocht en niet kunnen weigeren. De nood onder den middenstand vordert echter, dat deze druk achterwege blijft De voorzitter achtte een extra contri butieheffing niet wel mogelijk, omdat ook vele werkloozen lid van Volksonderwijs zijn. De fondsvorming bij sympathiseerenden, die geen kinderen op school hadden, vond hij een goed idee en het zou in overweging ge nomen worden. Wat het bijeenbrengen van de prijzen betreft, was ook spr. van oordeel, dat in geen geval daarvoor druk op de winkeliers mocht worden uitgeoefend. De winkeliers, die bezocht worden, zullen dan ook als bur ger en niet als winkelier gevraagd worden. Nadat ook de heer Monnier nog eens de noodzakelijkheid in het licht had gesteld, om voor de prijzen niet in de eerste plaats een beroep op de winkeliers te doen en den wensch had geuit, dat de pers de bazar zal steunen, sloot de voorzitter de vergadering, met de mededeeling, dat de plaats, waar de bazar zal worden gehouden, nader bekend zal worden gemaakt. Cyisis-poblicofi»» INZAGE TOEWIJZINGSLIJSTEN 1937. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland maakt bekend, dat de toe- wijzingslijsten 1937 bij onderstaand- adressen en op \ermelde uren ter inzage zullen liggen voor biggen: District 20, op 9 Februari en 12 Februari 1937, van 2 tot 4 uur, in het Gemeentehuis te Bergen. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 1 Februari 1937 tot en met 6 Februari 1937 1.30 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steun vergoeding 0.80 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. 's-Gravenhage, 5 Februari 1937, PRIJZEN VAN VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend dat in de week van 813 Februari 1937 varkens boven het zouters- gewicht zullen worden afgenomen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd en deels bestemd om voor uitvoer te wor den geslacht. De prijs van de varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd is vastgesteld op 45 cent per kg. levend ge wicht, zonder eenige korting volgens plaatselijk gebruik. Bij de uitbetaling zul len z.g. fondsgelden niet worden afge trokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie verkeeren. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten minste 12 uren voor de levering gevast hebben. Alle varkens, welke naar de meening van de Nederlandsche Veehouderijcentrale op de leveringsplaatsen niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben, zullen worden geweigerd. Voor de varkens boven het zoutersge- wicht, welke bestemd zullen worden om voor uitvoer, anders dan bacon, te worden geslacht, zijn de navolgende prijzen vast gesteld: tot 100 kg. geslacht kwaliteit a kwaliteit b kwaliteit c van 101110 kg. geslacht van 111125 kg. geslacht van 126140 kg. geslacht van 141165 v.g geslacht van 166 kg. geslacht en daarboven alles per kg. geslacht gewicht. De prijzen van de varkens, welke als zouters worden geleverd, blijven onge wijzigd. 's-Gravenhage, 6 Februari-1937. 57 55 53 54 53 52 ct. 51 ct. 50 ct. HET HUIS DER MYSTERIES. In dit nummer begint een nieuw feuil leton, dat zeker bij onze lezeressen en lezers in den smaak zal vallen. Het is een geheimzinnige geschiedenis, geschreven door een Engelschman, die er den slag van heeft mysterieuze geschiedenissen smakelijk te kunnen vertellen. Hier is het een verpleegster, zuster Keate, die door haar beroep in een grie zelige familiegeschiedenis verzeild raakt, en door haar menschenkennis en opmer kingsgave weet zij het geheim, dat op alle menschen, die daar oogenschijnlijk rustig en onbewogen op het buitengoed wonen, drukt, te doorgronden. GEEN SPREEKUUR. De heer G. van Slingerland, wethouder van financien en sociale zaken, is verhin derd om op Maandag a.s. zijn gewone spreekuur ten stadhuize te houden. RAADSELS. In onze nieuwe Zaterdagsche Jeugd pagina komen geen raadsels meer voor. Daar ons gebleken is, dat sommige abon- né's hierop toch prijs stellen, hebben we elders in dit blad en we hopen dat meerdere Zaterdagen te doen een serie raadsels opgenomen. SPIRITISTISCHE LEZING. Voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia' 'houdt op Woensdag 10 Februari a.s. de heer Muis uit Rotterdam een lezing over het onderwerp: „Is de hoop op her- eeniging in het hiernamaals ongegrond?" ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken xijn gesloten van 's atfonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. J. KIMMAN TE LIMMEN. t In den ouderdom van 59 jaar is te Lim- men overleden de heer J. Kimmen, bekend persoon in 't vereenigingsleven. Hij was be stuurslid van tal van organisaties, van de meeste waarvan hij secretaris was. De over ledene was ook controleur van het bloem- kweekersgenootschap „De Narcis" te Haar lem. VRACHTAUTO DOOR BRUG GEZAKT. Gisteravond circa 7 uur wilde de met voerkool geladen vrachtauto van den heer P. Rezelman achterwaarts het erf oprijden van de boerderij van den heer J. de Wit aan den Rijperweg te De Beemster. Daar het bruggetje defect was, reed de auto te water, maar zoodanig, dat het vóór- gedeelte op den wal bleef staan, zoodat de chauffeur zonder moeite op den grond kon komen. Met geringe materieele schade liep het ongeval af. DE PRACTIJK VAN MR. LANGEVELD. Blijkens een advertentie in dit nummer is de advocatenpracttjk van mr. P. Lange- veld, die met ingang van 1 April benoemd is tot agent van de Nederlandsche Bank, in handen van mr. H. Judell te Bergen over gegaan. Het kantoor blijft gevestigd in het kantoor van mr. P. Langeveld, Ritsevoort 2. Mr. Judell is Amsterdammer van ge boorte en ontving daar zijn gymnasiale en universitaire opleiding. Van 1914 tot 1918 was hij tengevolge van de mobilisatie als officier in militairen dienst. Tijdens dien tijd promoveerde hij tot mr. in de richten. Van 1918 tot 1920 was mr. Judell werk zaam op het advocatenkantoor van mr. J. de Vrieze te Amsterdam, terwijl hij van 1920 tot 1924 werkzaam was bij de juridische af- deeling van de Amsterdamsche Bank te Rot terdam. In 1924 vestigde mr. Judell zich zelfstan dig in Bergen, welke practijk hij thans met die van mr. Langeveld combineert, aange zien de functie van agent van de Neder landsche Bank onvereenigbaar is met de uitoefening van de advocaten-practijk. De vorige maand werd mr. Judell nog door de Alkmaarsche balie benoemd tot lid van den Raad van Toezicht NAAR AANLEIDING VAN „DE STRIJD OM HET FATSOEN" TE SCHOORL. Aan de roomsch-katjiolieke stands-orga nisaties komt dank toe, dat zij deze, voor ons dorp zeker niet onbelangrijke kwestie dezer dagen eens publiekelijk aan de orde hebben gesteld. En gaarne hebben wij dan ook gevolg gegeven aan de ruim verspreide uitnoodiging daarbij tegenwoordig te zijn en onzerzijds mede in eigen kring belangstel ling voor deze bespreking te vragen. Met alle waardeering evenwel voor de welsprekendheid van den eerw. pater Henrl de Greeve, zullen vele niet-roomsche hoor ders met ons maar zeer matig zijn bevre digd. Waar de gevierde spreker tot elf uur aan het woord bleef, kon daarna nog van gedachten wisseling natuurlijk geen sprake meer zijn. Zouden wij daarom, geachte redacteur, waar ook gij van die rede uitvoerig verslag gaaft, gastvrijheid mogen vragen in uw veel gelezen blad, om aldus allicht mee voor sommigen der honderden, welke dien avond meemaakten, enkele opmerkingen onzer zijds ter overdenking daarnaast te mogen aanbieden? Bij voorbaat onze hartelijke dank daarvoor! Het dunkt ons namelijk van belang, dat eens duidelijk worde uitgesproken, dat zon der eenigen twijfel vele weldenkende aan wezigen met ons bepaald ontsteld zullen zijn geweest over verschillende beweringen en aanduidingen, waarmee daar de alge- meene verdorvenheid der tegenwoordige wereld werd geschilderd en waardoor bij de aanwezige jeugd vooral wel zeer eigenaar dige indrukken moeten zijn gewekt; met wie weet, welke gevolgtrekkingen daaruit! Al was de hier geboden zoo eenzijdige we reldbeschouwing niet euvel te duiden aan den ongehuwden priester immers van jongs af geheel buiten de wereld opgevoed het werd toch maar een feit, dat een eenvoudige plattelands-bevolking zooals de begaafde spreker zelf zijn gehoor be schreef dien ganschen avond enkel en uitsluitend die zeer beperkte kijk op de we reld werd voorgehouden, alsof daarnaast niet andere, niet minder diep godsdienstige inzichten en raadgevingen bestaan, van even ernstige menschen, trouwe gehuwden, en brave ouders, die het volle leven bij erva ring kennen, doch het huidige menschdom als geheel ook in dit overigens zeker zeer duistere tijdsgewricht, toch heel wat minder verdorven zien, dan dit daar werd voorge steld. En voorts, behalve dat wy overtuigd zijn, dat honderden en duizenden mannen en vrouwen en jongens en meisjes gelukkig in een totaal andere gedachtenwereld leven, dan hier eigenlijk aan de geheele tegen woordige menschheid werd toegedicht, leek ons daarnaast ook geenszins zonder gevaar, de later tot tweemalen toe buiten het ver band aangehaalde Paulinische opwekking: „Onderzoekt alle dingen en behoud het goede!" Door tal van niet-Roomsche mede-christe nen zal natuurlijk van harte zijn beaamd, hoe bij de vele dreigende gevaren in deze tyden van verwording niet genoeg zorg kan worden besteed aan de opvoeding tot meer gezond lichamelijk en geestelijk, in één wooid. werkelyk godsdienstig leven, waar- naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 6 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 761,8 m.M. te BLaa£te barometerstand 730.1 m.M. te SVedrTachUng. geldig tot den avond van Z°Matige Wichtige, noordwestelijke tot zuidwestelijke wind; gedeeltelyk bewolkt, weinig of geen regen; kouder. Buitenlandse»! weeroverzieht Voor Zondag goed weer te verwaehten. Het centrum van de depressie trok iets naar het oosten en ligt thans voor het zuide lijk gedeelte van de Noorsche kust en is belangrijk in diepte afgenomen. Een secun daire depressie is gisteren snel over onze omgeving getrokken, en veroorzaakt hevige regens, voornamelijk in Belgic en roord- Frankrijk. De hooge druk welke giste-en tn het zuidoosten lag trok naar het westm, de kern ligt thans over zuidwest-Frankrijk. Op de Britsche eilanden, in onze omgeving, west- en midden-Duitschland cn ooral in Frankrijk, is de luchtdruk thans snel stij gende. In Puitschland en noordoost-Trank- rijk is de lucht nog betrokken met regm. de wind is daar nog zuidwest. In het vesten van het waarnemingsgebied is de whd tot noordwest vèrruimd en de lucht opgeklaar de temperatuur daalde hier vrij aanztenlf x. In het binnenband van Scandinavië, in op land en Finland heerscht m ma'.fce tot strenge vorst, overigens verdv en r e vorst vrijwel geheel uit het waamei frgsgebied. De Duitsche bprgstations er de Alpen- stations melden vrijwel alle mist me. sneeuv of regen en harderi. wind, er i echte* ook daar verbetering in het weer te wachter LIClilT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en alle andere voertuigen van 17-26 uur tot 7.14 uur licht op. van het gebed zeker de grootste kracht is! Maar tot onzen spijt mochten wij van duide lijke aanwijzingen voor eventueele gezags- maatregelen toch te weinig positiefs verne men. Met oprechte belangstelling zien v j intus- schen te gelegenertijd dergelijke iviezen tegemoet en hopen, dat die dan evei.eens in openbare vergadering, doch tevens met vol doenden tijd voor gedachtenwisseling, als onze geheele bevolking ter harte gaande, zullen mogen worden besproken. Met dank voor opname. Schoorl, 5 Febr. 1937. WAAROM KRAP SLOT EN GROOT GEFN HOOGi.it BERCEF AANTEEKENDEN. M. de red., Het zal U niet bevreemden dat ik als va der van den op 22 Sept. 1936 alhier dooi een politieagent doodgeschoten jongeman de rechtszaak tegen bovengenoemde drie personen met buitengewone belangstelling heb gevolgd. Het zware vonnis, dat over hen ward uitgesproken, geldt ook mijn zoon, slechts weinigen zullen er zijn die gelooven dat zoo'n zwaar vonnis eisch van het recht was. Wat zich op den dag der uitspraak af speelde in het Huis van Bewaring kan ook niet dienen tot versterking van dat geloof. Het is een bekend feit dat tot de taak van een verdediger behoort, de veroordeelden van advies te dienen omtrent het gaan in hooger beroep. Dat ook de vaders der jonge mannen voornemens waren den volgenden dag (de wekelijksche bezoekdag) hun goe den raad te geven, spreekt vanzelf In dit geval: „hooger beroep aanteekenen". M. de red., waarom dan toch drong zich de griffier in de taak van den verdediger, door zich te begeven naar de drie gestraften in hun cellen met het advies om te berusten in hun vonnis, éér ze nog hadden gesproken met hun verdediger en hun resp. vaders, als het niet was om de bescherming van den brigadier te voltooien? Anders moest het hem toch koud laten of deze zaak voor het gerechtshof te Amster dam komen zou of niet? Om te verstaan dat de jonge mannen zoo spoedig bereid waren zich te verbinden tot berusting in het vonnis, moeten we beden ken dat ze reeds 2maand eenzame opslui ting achter den rug hadden. Ze wilden aftellen, en volgens den griffier ging dan den volgenden dag de straf in, terwijl ze mochten verwachten dat bij het huwelijk der Prinses op 7 Januari de helft er wel zou afgaan, wat ze bij hooger beroep natuurlijk verspeelden. Onnoodig te zeggen dat ze geen amnestie hebben ontvangen. Voor wie niet gelooven kan, dat zooiets in Nederland mogelijk is, zij nog vermeld dat de vader van Krap mijn zegsman is. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, M. KOOL. Broek op Langendjjk, 5 Febr. 1937. MINISTER GEL1SSEN AANV AARDT GEEN KAMERCANDIDATUUB. Naar „De Maasbode" verneemt, heeft prof. dr. ir. H. Gelissen, minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, die in een zestal kieskringen door leden der r. k. Staatsparty candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer, doen weten, dat hij geen candidatuur zal aanvaarden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2