DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opstandelingen rukken Malaga binnen No 32 Maandag 8 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Bombardement vanuit zee zou enorme verwoestingen aanrichten. B Hffmusnscue Bloedige straatgevechten. De slaking in de automobielindustrie. Heden worden belangrijke beslissingen verwacht De overstroomingen in Amerika. Thans loopt Memphis gevaar. S.S. „Kertosono" in aan varing met Britsch slagschip. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 8 Februari. Bij de indiening in het (Deensche) Fol- keting van het defensie voorstel heeft de minister van defensie, Alsing Andersen, het standpunt der regeering ten aanzien van de landsverdediging uiteengezet. Het is op zich zelf natuurlijk niet van zoo'n geweldig belang, om de meening van de regeering van een betrekkelijk klein land te weten, maar in dit geval is het iets anders, omdat Denemarken in vele opzichten vergeleken kan worden bij Nederland. De minister dan betoogde, dat de Deen- sche regeering van meening was, dat be wapeningen in andere landen geen voor beeld mohten of konden vormen voor Denemarken .Het bouwen van de veilig heid van ons land op bewapeningen, aldus de minister, wordt als niet mogelijk be schouwd met het oog op het feit, dat wy een klein land zijn en op onze aardrijks kundige positie. Ook economische over wegingen moeten beslissend zijn, de sociale en cltreele voorzieningen mogen geen schade lijden. Maar het is ons duidelijk, zoo voegde de minister er aan toe, dat men een be paald apparaat moet hebben voor de taak die te wachten staat en de troepen die men moet hebben moeten uitgerust zijn op een wijze, die op de hoogte is van den tijd. Het is duidelijk, dat het beter is een goed uit geruste weermacht te hebben dan de le gers der groote mogendheden na te volgen zonder het noodzakelijke materiaal. Wat de vloot betreft is het duidelijk, dat een behoorlijke bemande vloot beter is dan een grootere papieren vloot zonder voldoend materiaal en voldoende man schappen. De minister wees er verder op, dat er een luchtafweerbataljon zou worden inge steld voor de bescherming van de hoofd stad. Het dekken van de hoofdstad tegen luchtaanvallen zou, zoo betoogde hij, heel veel geld kosten, zonder waarborg dat deze dekking doeltreffend zou zijn. De regee ring is daarom teruggedeinsd voor deze uitgaven, welker doel zoo twijfelachtig is. Men heeft het vliegtuig als een wapen ten bate van kleine staten beschouwd, maar het is zeker dat het niet gemakke lijker is voor kleine landen om op dit ge bied mee te gaan dan op andere gebieden. Het besluit motiveerend om de vrijwil lige corpsen te verbieden, legde de minis ter er den nadruk op, dat dit niet voort komt uit gebrek aan eerbied voor degenen die lid zijn geworden van deze corpsen om zich ter beschikking te stellen van hun land. Maar het i de principieele wensch der regeering dat de militaire dienst uit sluitend in het leger wordt verricht en dat hy ni-.-t tevens afhankelijk mag zijn van particliere propaganda. De minister hoopte op een beter we- derzijdsch begrip tusschen het leger d.w.z. het kader, en de bevolking. De verwezer lijking van het voorstel zal, naar de minister verder uiteenzette, een doelmatig orgaan scheppen voor de ver vulling van de taken waarvoor het land kan worden geplaatst. Mocht in Europa de katastrofe geschieden dat landen of machtsgroepen met elkaar in botsing kwamen, dan zal het onze taak zyn Dene marken er buiten tc houden. Hiervoor moet onze weermacht zorgen; zij moet niet alleen eventueele schendingen der neutraliteit afweren maar heeft ook een andere taak, daar het zoowel om na tionale als om internationale redenen van gewicht ir een bezetting van ons gebied te ontgaan. De minister gewaagde van de vergeef- sche pogingen van den Volkenbond inzake een internationale beperking der bewape ning. Het is thans duidelijk dat die be perking alleen kan geschieden door een international» overeenkomst. De kleine landen zijn er zooals vanzelf, spreekt bij geïnteresseerd. Bij het scheppen van inter nationale rechtsmiddelen zullen wij te allen tijde onze medewerking verleenen. Wij bouwen nationaal zoowel als inter nationaal op een grondslag die niet alleen het heden maar ook de toekomst betreft. DE JAPANSCH—DÜITSCHE TOENADERING. Japan sympathiseert met Duitsch- lands houding in zake het verdrag van Versailles. De woordvoerder van Gaimoesjo, Tasjiro, heeft in een radiorede commentaar geleverd op de betrekkingen tusschen Japan en Duitschland. Daarbij deed hij een feilen aanval op het verdrag van Versailles, zeg gende „Het Japansche volk en de Japan- sche autoriteiten verklarèn volledig te sym- pathiseeren met Duitschland, welks ener gieke houding zy zonder voorbehoud goed keuren". De Japansche bladen maken seen melding van het feit, dat deze redevoering is uitgezonden. SKLLimil f'cORDOBA MALAGA EUOMGEVIUG. In het afgeloopen week-end is de druk der nationalisten op Malaga voortdurend toegenomen. De operaties begonnen Vrijdagmiddag, toen het Zuidelijke leger van de rechtschen in beweging kwam. Troepen der opstandelingen zijn op verscheidene plaatsen opgerukt. Zy hebben eenige dorpen langs de wegen ten zuiden van Antequerra en Archidona bezet. Troepen uit Marbella zijn in oos telijke richting opgerukt. Verscheidene trategische punten in de buurt van Malaga werden bezet en de stad werd voortdurend meer ingesloten. Later is Elasno, een belangrijk strategisch punt in de nabijheid van Villanueva Dela Conception, bezet. Tegenaanvallen der linksche troepen werden afgeslagen. In zyn legerbericht meldde Queipo de Llano, dat de geheele provincie Malaga spoedig in het bezit der opstandelingen zal zijn. Van de verschillende colonnes, die naar de stad Malaga oprukten, hadden er giste ren reeds twee de eerste huizen bezet. Heden is in de stad de verbinding met de andere colonnes tot stand gebracht. De gene raal deelde nog mede, dat de opmarsch langzaam vordert, niet omdat de vijand buitengewonen tegenstand biedt, doch om dat alle bruggen vernield zijn. De opstandelingen maakten een enorme hoeveelheid krijgstuig buit. De kruisers „Canarias" en „Almirante Cervera" van de vloot der opstandelingen blijven den weg langs de kust bij Malaga bombardeeren. Zondagochtend vroeg werd het vuur geopend en bij Calahonda en Mo- tril werd de weg vernield. Ook bij Ventas de Zafarraye werd hevig gestreden. Geen bevestiging. Verscheidene stadswijken van Malaga zouden in brand staan, maar aangezien geen enkele Britsche oorlogsbodem op het oogen- blik voor Malaga ligt, hebben de Britsche autoriteiten te Gibraltar geen bevestiging van deze mededeeling ontvangen. Vannacht hebben de rechtsche luchtstrijd krachten de fortificaties van Malaga gebom bardeerd. Onder bescherming van een rechtsch eskader zijn voorts troepen aan land gezet ten zuiden van Malaga, teneinde steun te verleenen aan de in deze streek opereerende opstandelingen-colonnes. Aan deze mededeeling werd toegevoegd, dat de val van Malaga nog slechts een kwestie van uren was. Gisteren tegen het einde van den middag bevonden zich de rechtsche colonnes, ko mende uit Torre Molinos en Almogia, op 2 K.M. van Malaga. Aangezien de stad Velez Malaga in han den der rechtschen is, beschikten de regee- ringstroepen nog slechts over een doorgang van 5 kilometer tusschen Velez Malaga en de kust om wijk te nemen. OfficieuS wordt vernomen dat de op standelingen Malaga zijn binnengerukt. De regeerirgstroepen boden evenwel hardnekkigen tegenstand en huis na huis moest door de aanvallers veroverd worden. Overal hebben zich bij deze gevechten bloedige tooneelen afge speeld. DE AANVAL OP MADRID. De groote aanval op Madrid, die zoo lang moest worden uitgesteld wegens het slechte weer, is Zaterdag met groote kracht inge zet Er werd gestreden ten westen van de hoofdstad, ten zuiden daarvan tusschen de wegen naar Toledo en Valencia en in het dal van Jarama. De strijd, die bij het aanbreken va® den dag begon, duurde nog voort, toen de sche mering viel. De rechtsche troepen hebben zeer belang rijke punten bezet. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat daar voor het eerst sedert 1913 in de kerk van den goeden herder een mis is opgedragen voor de nagedachtenis van koningin Maria Christina, de moeder van Alfons 13. Een groote menigte woonde de mis bij. De verdedigingsraad van Madrid deelde mede, dat het offensief, dat de vijand heeft ontketend, zeer hevig was en krachtig door gemotoriseerd materiaal werd gesteund. De regeeringstroepen boven overal krachtigen tegenstand, de verliezen van de aanvallers waren zeer groot en de winst, welke zij na uren van feilen strijd onder groote verliezen, behaalden, zou Zondag van geen beteekenis zijn in het defensie-systeem van de hoofd stad. Gevechten in den sector van Cordova. Villa Franca, Montero, Villa del Rio, Lopera en Pocuna bevinden zich thans of reeds in handen der regeeringstroepen of verkeeren in een moeilijke positie. De natuurlijke versterkingen van Montero Pocuna hebben het elan der militietroepen niet kunnen fnuiken De aanval speelde zich af aan het front van Cordova tot Villa Franca, doch ook in meer noordelijke richting. De regeeringstroepen hebben een groot gebied heroverd en zetten den opmarsch voort. De opstandelingen bevinden zich op vele plaatsen in een critieke positie. STAKINGEN TE LODZ. Tweeduizend arbeiders van een textiel fabriek te Lodz (Polen) hebben hier het werk neergelegd en de gebouwen bezet. Zij weigeren levensmiddelen tot zich te nemen. Het personeel van twaalf ziekeninrichtingen is in hongerstaking gegaan, nadat zyn eisch tot verkorting van den werkdag tot acht uur was afgewezen. Gisteren heeft gouverneur Frank Murphy een particulier onderhoud ge had met den voorzitter van de com missie voor industrieele organisaties, Lewis, waarbij hij poogde de impasse, die in de onderhandelingen tusschen stakers en werkgevers der general mo tors is ontstaan, te doorbreken. Hij ver klaarde later besprekingen te zullen voeren met de vertegenwoordigers der werkgevers. Inmiddels verluidt, dat Lewis geen af stand doet van zijn eisch, dat de U.A W., de United Automobile Workers, erkend moeten worden als de eenige organisatie, die ge machtigd is namens de arbeiders te onder handelen met de werkgevers. Gouverneur Murphy blijft echter vol goeden moed, aan gezien reeds tweemaal sedert Woensdag de onderhandelingen op het punt gestaan heb ben succes op te leveren. Men heeft den indruk, dat de dag van vandaag zeer be langrijk zal zijn voor de verdere ontwikke ling van den toestand, zoozeer zelfs, dat sommigen er van overtuigd zijn, dat wan neer vandaag geen overeenstemming tot stand gebracht kan worden, de hoop op een vreedzame regeling wel kan worden opge geven, beide partijen komen hedenmorgen weer bijeen. POLITIE VERSTOORT KATHOLIEKEN KERKDIENST. Twee slachtoffers en zeventig gewonden. Te Orizaba in den staat Veracruz (Mexi co) heeft de politie een inval gedaan in een huis, waar in het geheim de H. Mis werd opgedragen. De priester werd gearresteerd, waarna een handgemeen ontstond tusschen de politie en de aanwezige katholieken. Hierby werd een vrouw gedood en een kind ernstig door revolverschoten gewond. Ze ventig personen werden gearresteerd. De overstroomingen hebben zich thans tct Zuid-Californë uitgebreid, zoodat eenige honderden personen met booten uit hun buizen moesten worden gehaald. Te 'Memphis in Tennessee is dysenterie uitge broken. De Mississippi is binnen de dijken gebleven, hoewel zij te St. Louis 40 c.M. is gestegen. Voor zoover thans bekend, zijn 415 personen als gevolg van de overstroo mingen om het leven gekomen. Het Roode Kruis heeft 16.755.000 dollar bijeengebracht voor hulpverleening. De weerberichten van gisteren voorspel den, dat in Zuid-Californië nog meer regen zou vallen. In de voorafgaande 24 uur had de neerstroomende regens reeds de lager gelegen terreinen overstroomd. In het ge bied van San Diego zijn talrijke personen op bevel van de politie met vlot en plat boomde vaartuigen uit hun bedreigde wonin gen gehaald. Het gevaar is nog verre van overwonnen. Thans stuwt een krachtige Zuidenwind het water weer op tegen de toch reeds zoo ont zaglijk zwaar belaste dijken, die Memplis voor overstroomingen moeten behoeden. De windsterkte neemt bovendien nog toe. Inge nieurs van het federale leger hebben in ver band hiermede alle noodige maatregelen ge nomen en hun waakzaamheid verhoogd langs de geheele streek, die hierdoor opnieuw be dreigd wordt. De wind had een snelheid van 15 tot 20 mijl per uur. RADIOREDE VAN DEN PAUS. Voor de tweede keer sedert het begin van zijn ziekte heeft de heilige vader thans door middel van de radio het woord gericht tot de geheele wereld. Deze tweede toespraak van den paus duurde slechts zes minuten. De paus hield met duidelijke, heldere stem in het Latijn een rede ter gelegenheid van de sluiting van het Eucharistisch Congres te Manilla. De heilige vader bad, dat alle menschen zullen naderen tot Jezus Christus, „opdat eindelijk de Christelijke vrede zal schitteren in de vermoeide wereld". Evenals in zijn vorige radiorede, welke zijne heiligheid uitsprak tijdens zijn ziekte toen hij het bed nog niet kon verlaten, keerde de paus zich tegen de dwalingen van het nationaal-socialisme en het commu nisme ten opzichte van den godsdienst, de zedeleer en vrede, doch thans minder fel dan de vorige keer. Na de deelnemers aan het Eucharistisch Congres geluk te hebben gewenscht, dat zy onzen Heer Jezus Christus den Koning van het Heelal, eeij schitterende triomph hebben bereid, zeide de paus in zijn radiorede ter gelegenheid van de sluiting van het congres nog: „Terwijl in onze dagen een te groot aantal blinden, helaas, door dwaling of verleid door hun hartstocht of het lokaas van de zonde, of wel door een gevoel van afgunst oorlog voeren en zich verwijderen van Jezus Chris tus, die de wèg, de waarheid en het leven is en los van hem een betreurenswaardig einde tegemoet gaan, zijt gij, eerwaarde broeders en geliefde zonen, dichter tot Hem genaderd en door Hem het eerherstel te brengen, dat Hem toekomt, stelt gij alles in het werk op dat uw broeders die dwalen en allen die gezeten zyn in de duisternis en de schadu wen des doods zoo snel mogelijk door Hem Botsing goed afgeloopen mist de oorzaak? Het stoomschip „Kertosono" van de Rotterdamsche Llyod deelde draadloos mede, dat het ter hoogte van Oporto in ernstige aanvaring met het Brit- she slagschip „Malaya" is geweest. Hulp was echter niet onmiddellijk noodig. Van persoonlijke ongevallen werd geen melding gemaakt. Dit was het eerste bericht. Later werd gemeld: Naar wij van de directie van de Rotter damsche Lloyd vernemen, heeft de bot sing tusschen de „Kertosono" en de „Ma laya" Zaterdagavond plaats gehad. De „Kertosono" kreeg een scheur in den voorsteven, boven de waterlinie. Het schip vaart op eigen kracht naar een Portu- geetcke haven. Hoewel er geen enkel ge vaar bestaat, blijven het Engelsche slag schip „Malaya" en een uit Leixoes ter assistentie gekomen Duitsche sleepboot in de buurt van het schip. Kapitein van de „Kertosono" is de heer De Boer. Het schip meet 7323 ton. Ook de „Zwarte Zee" uitgevaren. De Rotterdamsche Lloyd ontving Zon dagavond van den kapitein van de „Ker tosono" draadloos bericht, dat de toestand nog onveranderd was. De Duitsche sleep boot „Seefalke" van den sleepdienst Bug sier te Hamburg, welke des ochtends te zeven uur Leixoes had verlaten, was in den laten middag bij de „Kertosono" aan gekomen. Het lag evenwel in de bedoeling eerst Maandagochtend te besluiten. In dien tusschentijd zou het schip trachten zooveel mogelijk zee te houden, waarbij de machi nes op achteruit zijn gezet, teneinde het beschadigde gedeelte zooveel mogelijk van den waterdruk te ontlasten. Zoo dreef het schip Zondagavond langzaam in noorde lijke richting. Behalve de „Seefalke" bleef ook nog de Engelsche oorlogsbodem „Ma laya" in de nabijheid. Onder deze omstan digheden is de aankomst van de „Kerto sono" te Lissabon thans nog niet te be palen. De kapitein seinde uitdrukkelijk, dat van een noodtoestand geen sprake is en dat hy de situatie gunstig beoordeelde. Omtrent de toedracht der aanvaring wacht men het uitvoerige rapport van den kapitein af. Ook is de juiste omvang van beschadiging nog niet bekend. Zeker is echter, dat het schip aan de voorzijde gescheurd is, doch de ruimen maken geen water. Aangenomen wordt, dat de schade boven de waterlijn is toege bracht. Het gebeurde vond plaats, dwars van Oporto op 41.8 graden N.B. en 9.40 graden W.L. De „Kertosono" is het grootste vracht schip van de Rotterdamsche Lloyd en be schikt over passagiersaccomodatie. Het schip heeft een afmeting van 7323 ton. Aan boord bevindt zich een lading stuk goederen. De Nederlandsche Motorbergingsleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s inter nationalen sleepdienst is in den loop van Zondag van haar station te Falmouth ver trokken om assistentie te verleenen aan de „Kertosono". De „Zwarte Zee" zal het schip over 48 uur kunnen bereiken. Nader vernemen wij nog, dat de botsing vermoedelijk aan mist moet worden toe geschreven. het ware licht en het leven vinden. Dat toch alle menschen Heir willen erkennen, be minnen en dienen, die alleen de woorden heeft van het eeuwig leven, zoodat de wereld weer gezond zal worden, de zielen zich zullen verzoenen in rechtvaardigheid en broederlyke liefde en de christelijke vrede weer in de vermoeide wereld zal schitteren". Tot slot gaf de paus "zijn apostolischen zegen. RELLETJES IN DUSSELDORP. Ontevredenheid over uitzending van vrijwilligers; er zou nog in eenige andere steden betoogd zijn. De „Daily Herald" publiceert een be richt, dat volgens het blad uit onverdach te bron afkomstig is en meldt, dat in Dusseldorf samenscholingen zouden zijn ontstaan, waarby zou zijn geschreeuwd: „Geeft ons onze zonen terug, die in Spanje zijn". De politie zou charges hebben uit gevoerd en talrijke arrestaties hebben ver richt. Gelijke incidenten zouden zich heb ben voorgedaan te Berlijn en Munchen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1