DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Malaga in handen der opstandelingen. De weg naar Valencia afgesneden. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie SUCCESSEN VOOR FRANCO Madrid van Valencia afgesneden. De autostaking in Amerika. De overstroomingen in Amerika. ALKMAARSCHE COURANT Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1.ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 Februari De Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, heeft naar Reuter meldt, giste ren een onderhoud aangevraagd met Hali- fax, den plaatsvervanger van minister Eden, die op het oogenblik met vacantie is. Men verwacht, dat er Woensdag of Donderdag een bespreking tusschen beide staatslieden op het Foreign Office zal plaats hebben. Hoewel het normaal is, dat een gezant na een tijd van afwezigheid, een beleefd heidsbezoek op het departement van buiten- landsche zaken brengt, bestaat er toch wei nig twijfel of de jongste uitlatingen van Hitier betreffende de koloniën zullen bij dit onderhoud ter sprake komen. Men ver moedt dat von Ribbentrop nogmaals de aan dacht zal vestigen op de woorden van Hitier, doch men neemt niet aan, dat hij concrete voorstellen zal doen aangaande Duitsch- lands koloniale eischen. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph is van meening, dat men voorloopig geen belangrijke beslissingen in de koloniale kwestie moet verwachten. Zoo wel in Parijs als Berlijn vinden op het oogenblik veranderingen plaats in de Brit- sche diplomatieke vertegenwoordiging, en nu Eden voor veertien dagen met vacantie gegaan is, zullen er op het ministerie van buitenlandsche zaken geen belangrijke be slissingen genomen worden. Voorts verwacht men dat Baldwin in Mei door een anderen premier zal worden ver vangen en Baldwin wenscht geen verplich tingen op zich te nemen, waarmee hij zijn opvolger zou kunnen bezwaren. Men ver wacht dat Chamberlain, de tegenwoordige minister van financiën, Baldwins opvolger zal zijn. Onmiddellijk na deze veranderingen in den ministerraad zal te Londen de impe riale conferentie worden gehouden, waar oju de betrekkingen tot het buitenland en de verdediging van het Britsche rijk zullen worden besproken. Deze 'conferentie zal waarschijnlijk tot half Juni duren. Het zou derhalve niet te verwachten zijn, dat Engeland in de komen de vier maanden eenig initiatief zou nemen in de koloniale kwestie. In 1'Oeuvre wijdt Archimbaud een hoofd artikel aan de koloniale kwestie. Hij behan delt de vraag of Frankrijk verplicht is Togo en Kameroen aan Duitschland af te staan. Allereerst wijst hij dezen afstand op juridi sche gronden af, doch het grootste deel van zijn betoog berust op overwegingen van hu- manitairen aard. Hij vestigt de aandacht op het feit, dat in Togo en Kameroen, sinds deze gebieden onder Fransch mandaat zijn gekomen, het aantal doktoren is verdub beld, dat er maatregelen getroffen zijn te gen besmettelijke ziekten en dat de over heid zich de moederschapszorg heeft aange trokken. Hij concludeert uit deze feiten, dat Frankrijk de koloniale gebieden veel beter heeft bestuurd dan Duitschland in den tijd die aan het Fransche bewind voorafging. Men diene hierbij echter in aanmerking te nemen, dat ook andere koloniale mogendhe den zich eerst in den laatsten tijd de medi sche zorg voor de koloniën meer hebben aangetrokken. Voorts wijst Archimbaud er op, dat de productie van genoemde gebieden, in den laatsten tijd, door het werk van Fransche landbouwkundigen, belangrijk is toegeno men, Onder Duitsch bewind leverde Kame roen noch bananen noch koffie, tegenwoor dig exporteert dit land jaarlijks 17.000 ton bananen en 2000 ton koffie. Bij ontstentenis van minister Eden heeft onderminister Cranborne gisteren in het La gerhuis verschillende vragen van algemeene buitenlandsche politiek te beantwoorden gekregen. Eerst vroeg een conservatief of de regeering voldoende aandacht besteedt aan de passage uit Hitler's rede over zijn aan bod van waarborg der neutraliteit aan Ne derland en België en of de regeering Hitier niet zou verzoeken dit aanbod nader toe te lichten en zoo mogelijk uit te breiden tot Denemarken en de Scandinavische rijken. Cranborne antwoordde, dat de betrokken passage in de rede van den Duitschen rijks kanselier waarschijnlijk sloeg op een aanbod ln bepaalde omstandigheden uit een vroe gere rede en in geen geval duidelijk genoeg Was om er feitelijke beteekenis aan te hech- ten. In het verzoek in de tweede helft er vraag kon de Engelsche regeering dan ook niet treden. Een ander conservatief wilde weten of in het Fransch-Russische verdrag bepalingen stonden, die Engeland in een oorlog 5"®® zouden kunnen sleepen, waarop ran o eenvoudig antwoordde, dat Engelan in g enkel opzicht gebonden was door ep gen van een verdrag tusschen twee andere volken Daarop vroeg Attlee of de regeering wist dat weer Italiaansche hulptroepen teCa±z geland waren en of het lange uitstel van de beslissing in de non-interventie-commissie niet hetzelfde resultaat begon te krygen als Gistermiddag werd door den genera- len staf der opstandelingen officieel me degedeeld, dat Malaga geheel in handen der rechtsche troepen was en dat een deel der vloot van generaal Franco in de haven van Malaga ligt. Van de zijde der Spaansche regeering werd bovenstaand bericht bevestigd en het regeeringsbericht maakt bovendien melding van het feit, dat allereerst een Italiaansch regiment de stad binnen trok. By een poging, om de stad van zee zijde te ontvluchten, zouden velen ver dronken zyn. Uit Almeria, de havenstad ten Oosten van Malaga, die zich in regeeringshanden be vindt, wordt omtrent het verloop der ge beurtenissen het volgende verslag gegeven: „Ingevolge bevel van het oppercommando is Malaga in goede orde door de regeerings- troepen verlaten, die zich terugtrokken op nieuwe stellingen onder medeneming van oorlogsmateriaal. Zij hebben reeds verster king ontvangen teneinde iedere nieuwe ter reinwinst fler tegenstanders te beletten. De aanval was zonder onderbreking uitgevoerd door 20.000 Italianen, eenige duizenden Duit- schers en een aantal Marokkanen. In het eindstadium van het offensief werden meer dan honderd Italiaansche tanks tegen de verdedigers gebruikt. De aanval werd uit zee en met zeer modern materiaal uit de lucht gesteund. Te Gibraltar verneemt Reu ter uit goede bron, dat de opstandelingen de volgende week naar Almeria zullen op rukken. Vreugde in Avila. Een speciale correspondent meldt: De verovering van Malaga is te Avila ge vierd. Een stoet geestdriftigen trok door de straten Generaal Mola verscheen op het bal- con van een huis en hield een korte toe spraak, waarin hij o.a. zeide: „Dit is het begin van het einde". Sprekende over het thans aan den gang zijnde offensief tegen Madrid zeide de generaal: „Ook hier is de overwinning nabij. Wij zullen Madrid ®er- der binnenrukken dan de meest optimisti sche onder u zou durven hopen". Toespraak van Queipo de Llano. In zijn toespraak van gister zeide gene raal Queipo de Llano: „Het roode Malaga is wit geworden. De operaties in die provincie zijn met het grootste succes bekroond. Na dat de nationale troepen den natuurlyken tegenstand van het terrein hadden overwon nen, trok de vijand zich terug, aldus de ge- neraal, en vernielde op zijn terugtocht de in Augustus van het vorig jaar, n.L, dat de z.g. non interventie slechts aan éen zijde van de by het Spaansche conflict betrokken partijen ten goede kwam? Cranborne antwoordde, dat volgens ver kregen inlichtingen de laatst gelande Italia nen vrijwilligers waren. Spr. kon niet toege ven, dat de non-interventie politiek eenzij dige voordeelen voor de eene of andere party had opgeleverd. Want volgens de be trouwbaarste inlichtingen waarover de re geering beschikte ontliep het aantel vrijwil ligers, dat beide partijen in Spanje steunde, elkaar ten hoogste met eenige honderden mannen. Spr. betreurde echter wel het uit stel dat in de geheele zaak der deelneming van vrijwilligers aan dien burgeroorlog een beslissing vertraagd had en de Engelsche re geering was te allen tijde bereid om die be slissing zooveel mogelijk te helpen ver haasten. bruggen, doch liet daarbij een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal achter. De bezet ting van Malaga vond in den ochtend plaats. Drie colonnes, die in de voorsteden stonden drongen tot het centrum der stad door, waar zich de uit Colmenar komende colonnes bij haar voegden. Het enthousiasme der bevolking was zeer groot. In het eerst moesten wij eenigen ge ringen tegenstand overwinnen en kregen enkele gewonden. De regeeringstroepen moesten 80 dooden achterlaten. Het aantal gevangenen, dat in onze handen is gevallen, is aanzienlijk, terwijl onze verschillende co lonnes op het oogenblik der bezetting van de stad reeds meer dan 450 gevangenen hadden gemaakt. Na de bezetting gaven vele soldaten zich met hun bewapening aan ons over. Te 5 uur in den namiddag trokken verschillende co lonnes die de stad hadden bezet, onder luide toejuichingen door de stad. Geestdrift in Salamanca. Een juichende menschenmenigte trok gis teren naar het bisschopspaleis, den zetel van het hoofdkwartier en verlangde generaal Franco te zien. Toen deze op het balcon verscheen, werd hem een ovatie gebracht, waarna de generaal verklaarde, dat niet slechts de stad doch de geheele provincie Malaga door zijn troepen veroverd is. Hij zeide verder er van overtuigd te zijn dat deze overwinning een nieuwe etappe vormt naar de definitieve en zoo spoedig mogelijke bevrijding van het vaderland uit het „bolsje wistische schrikbewind". Franco eindigde met de woorden: „Met gestrekten arm wil len wy het komende nieuwe Spanje begroe ten, het Spanje der Phalanx en der „Reque- tes" (Carlisten). Troostelooze aanblik van Malaga. Over den toestand te Malaga meldt de radiozender Teneriffe, dat de stad een troos- teloozen aanblik biedt. In alle straten van het stadscentrum staan de huizen in lichter laaie. Het ergst is het stadsdeel eraan toe, waarin de kathedraal zich bevindt. Het kerkgebouw zelf heeft zwaar geleden. De kerkschatten heeft de vijand meegenomen. In de stad liggen overal lijken van burgers en de linksqhe troepen hebben talrijke gijzelaars gemaakt. De verovering van Malaga is voor den op- marsch der rechtsche troepen, zoo meldt de zender verder, van het grootste belang, daar de kortste verbinding met Spaansch Marokko hiermede is hersteld. Van politiek standpuni bekeken, beteekent de verovering voor de rechtschen een groot succes, omdat hiermede de eenige Spaansche stad geval len is, waarin de communisten de alleen heerschappij voerden. In alle andere onder de macht der linkschen staande steden, heb ben n.1. de anarchisten de overmacht. Een speciale correspondent van Ha- vas meldt uit Madrid: Voor Vaciamadrid is de weg naar Valencia afgesneden door de opstande lingen, die den weg bezetten even bo ven de samenvloeiing van de Jarama en de Manzanares. De regeeringstroepen hebben thans geen enkele weg meer voor de evacuatie. Alle groote wegen worden van nabij of van verre door de opstandelingen beheerscht. De gevolgen hiervan zijn zonder weerga in de geschiedenis van het beleg der hoofdstad. Zeven groote wegen leiden uit Ma drid. Geen enkele is meer in handen van de regeeringstroepen, zoodat een vrije verbinding met het oosten des lands niet meer aanwezig is. De weg van Madrid naar Avila, richting La Co rona is afgesneden onmiddellijk buiten de hoofdstad. De weg van Madrid naar Burgos is afgesneden te Lozoyuela in de Siërra. De weg van Aragon is afgesne den voor Siguenza. De weg naar Valen cia is sinds vandaag voor Arganda af gesneden. De drie overige wegen naar Aranjuez, Toledo en Maqueda zijn ge heel bezet door rechtschen. Wanneer het opperbevel der regee ringstroepen het besluit zou nemen zich te laten opsluiten in Madrid als in een fort en het gevaar te loopen van hongersnood en gebrek aan munitie, is er thans voor de evacuatie nog slechts een oplossing: uit Madrid trekken naar Guadalajara, vandaar den weg te ne men van Cuenza tot Valencia een laage moeilijke en netelige weg. In officieele kringen hier is men van meening, dat het nieuwe offensief der rechtschen nog slechts in het begin is en dat het zonder het minste oponthoud voortgezet zal worden. T O .ve«RA V O IO rV\ kM. ISpOORWCGEWl PROVINCIEGRENS De strijd om Madrid. Wat de strijd aan de andere fronten be treft, van de zijde der opstandelingen wordt het volgende medegedeeld: Aan de fronten van Cordoba en Granada is de vijand die op verscheidene punten tot den aanval was overgegaan, teruggeslagen, o.m. te Pinosfuentes en Limones. Aan het front van Lopera heeft de vijand ruim hon derd dooden achtergelaten. Nabij Villa Se- quilla heeft een groep Falangisten den vijand teruggeslagen, die een aanval deed op het station. De regeeringstroepen verlo ren daarby talrijke dooden. Generaal Kleber gevangen genomen? Het dagblad „Le Matin" drukt een uit Londen ontvangen telegram af, dat als volgt luidt: Uit Gibraltar wordt geseind, dat oorlogs schepen der rechtschen een Spaansch regee- ringsschip zouden hebben gepraaid, aan boord waarvan verscheidene communisti sche leiders trachtten uit Malaga te vluch ten. Onder hen zou zich de communistische generaal Kleber bevinden, die kort geleden uit Madrid was vertrokken om de leiding van de defensie van Malaga op zich te ne men. Onderhandelingen mislukt. De vierduizend manschappen van de na tionale garde, die de bewakingsdienst on derhouden bij de fabrieken van de Genera' Motors te Flint, Rebben hun waakzaamheid verdubbeld, aangezien berichten uit Detroit de mogelijkheid van een mislukking der on derhandelingen tusschen de beide partijen melden. De garde staat gereed te beletten, dat relletjes ontstaan tusschen aanhangers en tegenstanders der stakingsbeweging. De 165.000 inwoners van Flint, waarvan een kwart zonder werkzaamheden is tengevolge van de staking, volgen met groote aandacht de ontwikkeling van de besprekingen te De troit. De gemeenteraad van Flint heeft op grond van den gespannen toestand den burgemees ter der stad gemachtigd het bevel op zich te nemen van alle politietroepen. 150.000 arbeiders bij de staking betrokken. De General Motors hebben een lange ver klaring gepubliceerd, waarin het algeheel afbreken, zooal niet het definitief beëindi gen van de besprekingen wordt aangekon digd. Tevens wordt er den nadruk op ge legd, dat de onderhandelingen met de lei ders der vakvereeniging der arbeiers slechts op uitnoodiging van goeverneur Murphy zouden worden hervat. Volgens schatting zijn 150.000 arbeiders direct of indirect bij de staking betrokken. WEDEROM EEN LIJK AANGESPOELD IN DE VENDEE. Op 't eilandje bij de Vendee (Fr.) is weer 'n in staat van ontbinding verkeerend lijk aan getroffen, dat evenals de acht andere lijken, die aan de kust van de Vendee zyn gevon den, gebonden was. Het gezicht, was onher kenbaar verminkt, terwijl het slachtoffer in lompen gehuld was. NIEUW LAND IN ZUIDPOOLGEBIED ONTDEKT. Lars Christensen, de eigenaar van een der belangrijkste Noorsche vloten van wal- vischvaarders, die op het oogenblik met de „Thorshavn" in het Zuidpoolgebied kruist, heeft telegrafisch gemeld, dat de Noorsche vliegerf Vinggo Wideroe, die samen met hem onderzoekingsarbeid verricht, nieuw land heeft ontdekt, gelegen tusschen 35 en 40 gra den Oosterlengte. Vanuit het vliegtuig is de Noorsche vlag op dit grondgebied geworpen, dat bestaat uit een bergrug waarvan de hoogste top on geveer 1500 meter hoog schijnt te zijn. Het water trekt langzaam terug. Van de 415 slachtoffers, die de overstroo mingen voorzoover men weet hebben ge- ëischt, hebben er 285 te Louisville het leven gelaten. Het water van de Mississippi en de Ohio blijft langzaam vallen, en de ingenieurs zyn vol vertrouwen, dat de dijken het zullen uithouden. Talrijke gezinnen keeren thans terug naar hun vernielde woningen, waar alles met een dikke laag slijk is overdekt. President Roosevelt heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de instelling van een or ganisme, dat maatregelen zal nemen voor het in toom houden van den was der Ohio- rivier en het weder in orde brengen van de overstroomde gebieden. Te Tipronville (Tennessee) is een lichte aardschok gevoeld. Deze heeft evenwel geen schade aangericht. CALIFORNIE EN ARIZONA DOOR EEN CYCLOON GETEISTERD. De cycloon, welke Californië en Arizona heeft geteisterd heeft aanzienlijke schade aangericht. Talrijke boomen werden ontwor teld, huizen vernield en spoorwegen weg geslagen. Tengevolge van de overstroo mingen zijn vele menschen om het leven gekomen. San Diego is geheel geisoleerd. Kustvaarders hebben tallooze vluchtelingen aan boord genomen. Ook Oklahoma, Texas en Kansas hebben ernstige schade geleden. Tengevolge van den hevigen wind was het verkeer 24 uur ge stremd. DE EERSTE PHASE VAN DE PACIFICATIE VAN SJENSI BEREIKT. Generaal Ho Jing Tsjing, de Chineesche minister van oorlog, verklaarde, dat met het terugtrekken1 van de troepen van Jang Hoe Tsjeng en het oude leger van Tsjang Soe Liang de eerste phase van de pacificatie van Sjensi is bereikt. Hij voegde hieraan toe, dat hij deze troepen 5 Januari j.1. nieuwe garnizoenen heeft aangewezen. De troepen van Sianfoe, welke zich aan de regeering hebben onderworpen, tellen in totaal een brigade onder commando van generaal Jang Toe Tsjeng. In welingelichte kringen hoopt men, dat nu de regeeringstroepen Sianfoe hebben be zet, waar zij met vreugde door de inwoners werden begroet, de toestand in Sjensi spoe dig zal worden geregeld. Men is van mee ning, dat de laatste pogingen tot tegenstand van generaal Jang Hoe Tsjeng ten doel had den te peilen in hoeverre Nanking onver zettelijk bleef. Hoewel men toegeeft, dat het vroegere leger van Tsjang Soe Liang sterk onder in vloed heeft gestaan van de communisten, verklaart men toch, dat het geen vergeef- schen strijd wil doorzetten en een regeling zou aannemen. Verder wijst men op de cam pagne van de Japansche militaire kringen, die het gevaar van een communistische propaganda in China grooter willen doen schijnen dan het is. ARRESTATIES TE GDYNIA. De Poolsche politie heeft te Gdynia een veertigtal havenarbeiders gearresteerd, die inplaats van zich in den nacht met hun werk bezig te houden, de uitnoodiging van den commissaris van 'n Sovjet-Russisch vracht schap dat in de haven voor anker lag, had den aangenomen en een communistische propaganda-vergadering aan boord van het schip hadden bijgewoond. Tijdens deze ver gadering was een film vertoond. EEN PLEZIERRITJE. Avontuur van twee Noren. Zondagavond zyn twee Noren, de 22- jarige T. S. H. en 19-jarige L. H., die thuis- hooren aan boord van het s.s. Rio Verdi, dat in Schiedam ligt, op den Schiedamschedijk të Rotterdam, op avontuur geweest. In een dancing aldaar hadden zij eenige hoeveel heden alcohol tot zich genomen en toen zy op een gegeven moment weer op straat kwamen, had de jongste van het tweetal, die op den Dijk een auto onder auto's had opgemerkt, voorgesteld om eens een ritje te gaan maken. Zoo gezegd zoo gedaan. Beide jongelieden klommen in den auto, die toe behoorde aan den heer J. H. H. uit Maas sluis. De jongelieden toerden wat door de stad en toen zij op den Noordsingel waren gekomen, kregen zy plotseling genoeg van het rijden. Zij lieten den wagen eenvoudig staan en gingen terug naar de dancing. Nu wilde het toeval evenwel, dat een van de jongemannen een erg in het oog vallend Amerikaansch petje op het hoofd had, zoo dat, toen het tweetal weer binnenkwam, men zich onmiddellijk herinnerde: daar is die man met die zonderlinge pet weer! De politie, die inmiddels reeds kennis had ge kregen van het verdwijnen van een auto, heeft het tweetal toen maar meegenomen en de jongelieden erkenden, dat zij zoon beetje uit baldadigheid wat waren gaan toeren. Het tweetal is naar de Rio Verdi terugge bracht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1