DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^Binnenland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I.ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 36 U't nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. De algemeene toestand. De situatie rondom Madrid. Tegenstrijdige berichten. Vrijdag 12 Februari 1937 het einde van de staking in de auto-industrie. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De a.s. Oslo-conferentie. Ir. de Kok veilig geland. Het Prinselijk paar te Weenen. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 12 Februari. Minister Neville Chamberlain heeft gister middag in het Engelsche Lagerhuis meege deeld, dat de regeering, om haar defensie- program te voltooien, nog 400 millioen pond sterling zal noodig hebben, verdeeld over een periode van 5 jaar tot ultimo Maart 1942. De minister herinnerde eraan, dat hij in zijn begrooting van vorig jaar reeds aangekon digd had, dat de meerdere uitgaven voor de landsverdediging niet uit de gewone begroo- tingsoverschotten konden gedekt worden en «r dus een leening noodig zou zijn. De voorwaarden dezer leening zouden de leden uit een inmiddels verschenen witboek nader vernemen. De minister wilde niet ont kennen, dat het gevraagde bedrag enorm hoog was en de schatting van vorig jaar aanmerkelijk te boven ging, maar het was dan ook het absolute maximum dat van het land gevorderd zou worden. De regeering moest eenige aanpassings mogelijkheden aan de behoeften van het oogenblik overhouden, zoodat niet een gelijk bedrag van 80 millioen per jaar op de be grootingen der vijf volgende jaren zou ge bracht worden. Misschien was er het eerste jaar meer, het volgend minder noodig, of omgekeerd, maar het totaal bedrag zou de 400 biljoen in geen geval overschrijden. Bo vendien zouden de drie departementen van defensie geen vrije hand krijgen om meer uit te geven wat zij noodig achtten, maar de uitgaven van ieder jaar zouden op een buitengewone begrooting gebracht en vol ledig aan het oordeel van het Huis onder worpen worden. De leening zou 3 procent rente dragen en aflosbaar zijn in 30 jaar, dus de laatste termijn zou 31 Maart 1972 verval len. Majoor Attlee zeide, dat het Huis op een mededeeling als de kanselier van de schatkist zooeven had gedaan, natuurlijk min of meer voorbereid was geweest, maar ook vele partijgenooten van den minister zouden toch geschrokken zijn van de hoogte van het crediet, dat de regeering noodig achtte. Toen spr. vorig jaar eens terloops gevraagd had of de werkloozen nu met 100 millioen niet voor altijd geholpen zouden zijn, werd een dergelijke som beschouwd als een bedrag, dat het bankroet der natie en de volkomen ontwrichting van de Londen- sche geldmarkt zou beteekend hebben, en nu stelde de regeering niet 100, maar het viermaal zoo groote bedrag als noodzakelijk voor. De toestand moest wel zeer ernstig we zen en het Huis had volgens spr.'s inzicht recht op volledige inlichtingen van de zijde der regeering, waarvoor een dergelijk be drag, wat zonder precedent was in tijd van vrede, moest worden aangevraagd. Baldwin zeide hierop, dat het Huis ge legenheid zou krijgen reeds a.s. Woensdag over het voorstel te beraadslagen en dat de regeering intusschen al haar aandacht zou schenken aan de verstrekking van vol ledige inlichtingen. Tevens zou op dien da tum de bybehoorendt financiëele resolutie worden ingediend. De arbeidersafgevaardigde Evan Williams vond, dat de regeering geen recht had der gelijke voorstellen in vollen vredestijd door haar gewillige meerderheid te doen aanne men, maar na het verstrekken van de noo- dige inlichtingen een beroep op de kiezers moest doen. Spr. wilde hiervan in dit sta dium natuurlijk nog geen voorstel maken, maar hij gaf het denkbeeld aan de regeering in overweging. Van misschien meer interesse dan boven staande is het onderhoud, dat von Ribben- trop gehad heeft met Lord Halifax over de koloniale kwestie. Hoewel officieel over dit onderhoud - dat twee uur duurde - mets bekend geworden is, meent men in Londen, dat het voornamelijk gewijd was aan een lange uiteenzetting van de rede, welke Hit- Ier in den Rijksdag heeft gehouden. De eenige nauwkeurige inlichting, welke men in Britsche diplomatieke kringen heeft ont vangen, is dat von Ribbentrop geen nieuwe bijzonderheden ter sprake heeft gebracht en dat geen tweede onderhoud is voorzien. Zoowel in Britsche als Duitsche kringen verklaart men, dat het belang van dit onder houd sterk overdreven is. Het schijnt, dat het onderhoud het stand punt van beide regeeringen zooals dit uiteen werd gezet in de redes van Hitier en Eden, niet veel nader tot elkaar heeft gebracht. Naar verluidt heeft von Ribbentrop de ar gumenten van zijn regeer.ng herhaald Ten aanzien van de koloniale kwestie schynt von Ribbentrop bij den lord zegelbewaarder geen sympathie te hebben gevonden voor de Duitsche argumentatie, doch de ambassadeur schijnt geen nauwkeurig omschreven eischen te hebben gesteld. Verder wordt vernomen dat ook he Fransch-Russisch pact is besprokem Ten slotte heeft von Ribbentrop Lord Hahfax gerustgesteld inzake de Duitsche minderhe den in het buitenland. De problem hieruit voortvloeien kunnen gerege De Spaansche burgeroorlog Inzicht in den strijd om den weg Madrid Valencia is voorloopig alleen maar te ver krijgen uit een vergelijking van bewering en tegenspraak. De regeering blijft de verbin ding onverbroken heeten, maar uit het (rechtsche) Avila komt een beschrijving van hoe een karavaan van twintig vrachtauto's uit de richting Valencia gisteren de hoofd stad trachtte te bereiken en hoe deze op de hoogte van Vaciamadrid tevergeefs gepro beerd had een doortocht te forceeren. Onder het vuur van eenige heuvels af, welke Franco's troepen over een afstand van eenige kilometers langs den weg zouden heb ben bezet, moesten verscheidene vracht auto's ter plaatse achterblijven, terwijl an dere moesten keeren. In ieder geval had geen enkele Madrid kunnen bereiken. Intusschen is het generaal Mola niet ont gaan, dat de linksche stellingen achter het Escorial in volkomen rust verkeerd zijn en dat het voortdurende onafgebroken mitrail- leurvuur, dat daar gedurende de afgeloopen weken onderhouden was, is geëindigd. Het schijnt, dat de bezetting met een grooten omweg langs het Noorden, ter assistentie naar de bedreigde sectoren ten Zuidoosten van Madrid worden overgebracht Het aan tal gesneuvelden, onder de regeeringstroepen daar ter plaatse wordt van rechts nauw keurig opgegeven als 1300 te bedragen, zoo dat de gevechten bij de samenvloeiing van Jarama én Manzanares tot de bloedigste van den burgeroorlog behooren, indien de opgaven juist zijn. In het Westerpark is opnieuw gevochten, maar hier heeft de regeering de onlangs in genomen posities kunnen handhaven. De ge vechten nebben voornamelijk bij nacht plaats gevonden. De val van Malaga en de reactie in Madrid. Verscheidene Madrileensche avondbladen stellen den val van Malaga in het licht en eischen een algemeene mobilisatie. „Alleen deze", aldus schrijft „El Syndicalista", „zal onontkoombaar naar de overwinning leiden". De „Hera'do de Madrid" stelt bovendien den eisch, dat eenheid gebracht wordt in het opperbevel, aangezien eenheid dringend en volstrekt noodzakelijk is. „Ahora" eischt, dat een onderzoek zal wórden ingesteld naar de verantwoordelijk heid voor „den vlucht uit Malaga". Het blad schrijft: „De vlucht van Malaga zal niet den vlucht beteekenen van het volksleger. Het zal een ervaring voor ons zijn, die ons in staat zal stellen de definitieve overwinning te behalen". Kritiek op Duitsche en Italiaansche hulp. Het Madrileensche blad „Politica" meldt, dat de Duitsche oorlogsschepen „Admiral Scheer" en „Koeln" zich in gezelschap heb ben bevonden van de rechtsche oor ogs- schepen, die deelnamen aan den aanval op Malaga. Op de rechtsche schepen zou door tal van Duitschers dienst zijn gedaan. Het blad voegt hieraan toe: „Het heeft geen zin te gelooven, dat wij kunnen stand houden tegen de vereenigde macht van Duitschland en Italië. Niettemin zullen wy tot den dood blijven volhouden, omdat wy behoefte hebben noch aan een geïmporteerd, noch aan een binnenlandsch fascisme den met de staten, waar deze minderheden vertoeven indien hun status op bevre 18en de wijze wordt geregeld en gegarandeerd. De leider der liberale partij in het Engel sche parlement, sir Archibald Sinclair, heef i gisteravond te Pontyrid in Wales een r uitgesproken, waarin hij als zyn overtui ging uitsprak, dat Duitschland recht heeft op teruggave zijner koloniën. Voigens spreker opent deze eisch den weg tot onderhandelin gen, „die niet zullen nalaten tot een duur- zamen vrede te leiden j_, Sir Archibald zette vervolgens uiteen, dat Duitschland een internationale ontwapening zou moeten aanvaarden en ieder internatio naal geschil zou moeten onderwerpen aan de arbitrage vaneen derde natie. Voorts moet Duitschland voor alle mogendheden, met inbegrip van de U.R.S.S. de gelijkheid van rechten, die het voor zich zelf opeischt, erkennen. Tenslotte zou Duitschland aan de inboorlingen zijner koloniën dezelfde waar borgen moeten geven, die aan de inboorlin gen van alle onder mandaat staande gebie den gegeven zijn. Nadere bijzonderheden betreffende de overeenstemming; loonsverhoo- ging verwacht. Naar Reuter uit New York meldt, bevat het accoord inzake het conflict in de Ame- rikaansche auto-industrie de volgende pun ten: De stakers zullen de drie fabrieken, die zij op het oogenblik bezet houden, ontrui men. De directie van de General Motors zal geen uitvoering vragen van het bevel tot inhechtenisneming, dat zy tegen de leiders der vakvereeniging en tegen de stakers, die de fabrieken bezet hielden, verkregen heeft. Voor 20 fabrieken is de regeling getroffen, dat de directie met geen andere groep van werklieden zal onderhandelen, zoolang er nog geen accoord met de leden der vakver eeniging is bereikt In de 48 overige fabrieken zal de vakver eeniging echter niet het recht hebben als eenige vertegenwoordigster der arbeiders op te treden. Op een binnenkort te houden conferentie zal onderhandeld worden over loonen, werktijden en andere kwesties, die de vakvereeniging aan de orde heeft ge steld. Het werk zal nu terstond worden her vat; men neemt aan dat een loonsverhoo- ging zal worden toegestaan, zoodra de fa brieken heropend zyn. De loonsverhooging 5 cent per uur. Havas meldt nader uit Detroit, dat de General Motors alle arbeiders zonder uit zondering weer in dienst zal nemen en dat een loonsverhooging van 5 cent per uur is toegestaan. Dit beteekent een vermeerdering van de uitgaven met 25 millioen dollar per jaar. Men verwacht dat het nog wel 12 dagen zal duren vóór de pjroductie weer in vollen gang is. De onderstaatssecretaris van arbeid heeft verklaard, dat de staking aan beide partijen 2 millioen dollar per dag kostte. De staking heeft dus in totaal 84 millioen dol lar geëischt. Uit een brief dien Knudsen namens de Ge neral Motors aan gouverneur Murphy ge zonden heeft, blijkt, dat de bepaling, dat de directie in 20 fabrieken alleen met het syndicaat van de United Automobile Wor- kers zal ondernandelen, voor een half jaar zal gelden. HET NOBELPRIJS-COMITE SCHENKT 2000 POND STERLING. Aan de internationale vredes campagne. Het Nobelprys-comité heeft na een nauw keurig onderzoek van de werkzaamheden der internationale vredes-campagne (Ras- semblement Universal Pour La Paix) in 42 landen, besloten aan Lord Robert Cecil en Pierre Cot ten bate van hun arbeid als voorzitters der internationale vredes-cam pagne de som van 2000 pond sterling te schenken ten behoeve van deze belangrijke beweging. Dit opmerkelijke besluit is met groote voldoening in Pacifistische kringen ont vangen. De „Times" schrijft, dat deze subsidie van ongewoon belang is en een antwoord op bepaalde critiek, die op de campagne is uit geoefend, dat deze nl. nauw aan het com munisme zou zyn verbonden en gebruikt zou worden als een kanaal voor communis tische propaganda. „Het Nobel-pryscomité is", aldus de Ti mes, bekend om zijn onafhankelijkheid en om de grondigheid, waarmee het alle ver zoeken om steun onderzoekt". Wij vernemen, dat om zekere invloedrijke Amerikaansche kringen overwegen aan de campagne een gift toe te kennen, opdat deze in staat kan worden gesteld, zijn vredes- propaganda op groote schaal over de ge heele wereld te voeren. BESCHONKEN B. EN W. TRACHTEN GEVANGENEN TE BEVRIJDEN. De Mexicaansche federale troepen heb ben den burgemeester, drie wethouders en een inspecteur van politie van het dorp Valtierrillav gevangen genomen, aangezien zij in staat van dronkenschap zich per auto naar Villacran hadden begeven en daar een aanval hadden ondernomen op de gevange nis, met het doel pogingen in het werk te stellen de gevangenen in vrijheid te stellen. Zy doodden twee agenten van politie en verwonden twee andere. De troepen moes ten tusschenbeide komen om te beletten, dat de woedende bevolking de schuldigen zou lynchen. GROOTE BRAND IN EEN KLOOSTER. In het Belgische klooster Champion nabij Namen is een felle brand uitgebroken. De kapel is reeds in asch gelegd en het vuur tast thans het ziekenhuis aan, waar zieken en ouden van dagen worden verpleegd. Ook de nabijgelegen school wordt bedreigd. De brandweer en militairen uit Namen zyn ter plaatse. Nadere inlichtingen ontbreken nog. REVOLUTIE IN HONDURAS. Revolutionnaire generaal gearresteerd. Naar gemeld wordt, is in Honduras een revolutie uitgebroken. De revolutionnaire generaal Mendoza er. Almendares zijn tezamen met vooraanstaan de politici te Tegucigalpa gearresteerd, na oorlogsmateriaal te hebben verborgen en plannen te hebben gesmeed voor de ver woesting van de loodsen op het vliegveld. Aan de Atlantische zeekust heeft de revo lutionnaire generaal Jose d'Avila nabij Pro- greso een personentrein aangevallen en tot ontsporing gebracht. Hij heeft getracht zich meester te maken van een bedrag van 50.000 dollar bestemd voor uitbetaling van loonen aan de arbeiders van de United fruit compagny. Hij werd evenwel door de re geeringstroepen teruggedreven en vluchtte in de bergen. COMMUNISTEN TE WARSCHAU GEARRESTEERD. De politieke politie heeft te Warschau vier uit Moskou afkomstige communistische agenten gearresteerd en in hun woningen vier koffers met propagandamateriaal en instructies van de Komintern in beslag ge nomen. Tegelijkertijd is huiszoeking verricht in verscheidene huizen in de jodenwijk van Warschau hetgeen leidde tot de arrestatie van 51 ondergrondsche agitatoren, waaron der enkelen, die op onwettige wijze de Rus- sisch-Poolsche grens waren gepasseerd. HEVIGE ONTPLOFFING TE AVIGNON. Aantal slachtoffers onbekend. Een zeer hevige ontploffing, waarvan de oorzaken nog onbekend zyn, heeft gister in Avignon (Fr.) drie étages van een huis verwoest en schade aangericht in de belen dende perceelen. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zyn. Binnen een afstand van 500 meter werden alle ruiten vernield. De winkeluitstallingen hebben schade otr- geloopen. Een stofwolk verspreidde zich over het geheele stadsdeel. Reeds vier gewonden geborgen. De „Intransigeant" schat het aantal per sonen, dat door de ontploffing te Avignon verrast en onder het puin bedolven werd. op twaalf. Twintig minuten na de ontploffing had men reeds vier personen, die min of meer ernstig gewond waren, geborgen. „WIJ GELOOVEN OP AARDE UITSLUITEND AAN HITLER". Havas meldt uit Berlijn: De leider van het arbeidsfront, dr. Ley, heeft een redevoering gehouden ter inlei ding van den wedstrijd, waarin zal worden uitgemaakt, wie de beste Duitsche leer jongen is. In het Sportpalast verklaarde dr. Ley in aanwezigheid van 15,000 toehoorders: „Wij gelooven op aarde uitsluitend aan Hitierwij gelooven, dat er een God is in den hemel, die ons geschapen heeft, die ons leidt en richt, die ons duidelijk zegent en wij gelooven, dat God ons Hitier heeft ge zonden, opdat Duitschland voor alle eeuwig heid een basis voor zijn bestaan zal hebben". HET CRYSTAL PALACE VOOR OUDROEST VERKOCHT. Gisteren is de inschrijving geopend voor de opruiming van vrijwel het heele over schot van het uitgebrande Kristallen Paleis te Londen. Naar schatting zijn er 15,000 ton gegoten ijzer, gesmeed ijzer en 250,000 ton staal, benevens de noodige hoeveelheid ge smolten glas. Beeldhouwwerken, kunstvoor werpen en andere kostbare zaken, met in begrip van het uurwerk van de klok aan het Zuideinde van het gebouw blijven het eigen dom van de onderneming. Het Alhambrahof en de Montifontein aan het Noordeinde van het gebouw zullen intact blyven. HONDERD JAREN SCHROEF. In het Sciencemuseum in South Kensing- ton (Londen) is een tijdelijke tentoonstel ling ingericht van modellen ter eere van den honderdsten verjaardag van het eerste gebruik van de schroef voor de voortstuwing van schepen. Een houten schroef van twee volle slagen met een middellijn van 60 c.M. werd in 1836 gepatenteerd door een boer, Francis Smith geheeten. Hij demonstreerde zijn vinding op het Paddingtonkanaal in in Februari 1837. Bij de proefvaart stiet zyn sloep op een of ander obstakel en een deel van de schroef brak af, maar tot verbazing van den uitvinder was de snelheid van de boot door dit ongeluk vergroot. Smidth ont wierp toen een schroef met een dubbelen draad van een halven slag, die hy beves tigde aan een grootere sloep, een vaartuig van ia. 38 meter. Beide sloepen zijn tentoon gesteld en by wijze van contrast is er een model bij geplaatst van een van de schroe ven van de Queen Mary, die 6 M. middellijn heeft. Niet vóór Maart. Van alle z.g.n. Oslo-staten is thans de toezegging ontvangen, dat zy experts naar de a.s. hier te lande te houden con ferentie zullen afvaardigen. Naar wij vernemen zal de conferentie niet voor 1 M a a rt bijeenkomen. Uit Batavia werd hedenmorgen ge seind, dat ir. de Kok en de heer Schmidt Crans veilig op het vliegveld Tjililitan aldaar zijn geland. EEN DURE VERSLAPING. Een stoker van een schip, dat te Brisbane lag, heeft zich voor het vertrek van zyn schip verslapen. Hij meldde zich bij de poli tie, die hem op zyn eigen kosten pier vlieg tuig naar Port Darwin zond, om daar aan boord van zijn schip te gaan. Het zal hem zes maanden werken kosten om het voor schot voor dit vliegtochtje terug te ver dienen. De prins en prinses chanffeeren om beurten. Prinses en prins Bernhard zijn vroe ger op den dag te Weenen aangekomen dan men verwacht had, hetgeen er op wijst, dat zij den tocht met vrij groote snelheid hebben afgelegd. Om kwart voor twee gistermiddag waren zij uit Boedapest vertrokken en reeds om tien minuten over half zes, reden zij vóór aan den ingang van hotel „Bristol" aan de Ringstrasze, waar nie mand wist, dat het hooge gezelschap voornemens was daar zijn intrek te nemen, en waar het evenmin kamers had laten bespreken. Op den weg tusschen Boedapest en Weenen hebben prinses Juliana en prins Bernhard beurtelings ge chauffeerd. Bij het vertrek uit Boedapest en bij de aankomst te Weenen zat de prins aan het stuurrad. Op de plaats van bestemming aangeko men, sprong de prins fluks uit den kleinen sportwagen en nog vóór de portier of een der chasseurs van het hotel gelegenheid had toe te snellen, hielp hij zijn gade galant bij het uitstappen. Het gevolg kwam in twee auto's aan. De prinses was gekleed in donkerbruine bontjas en getooid met een donkeren hoed met voile. De prins droeg een donkere auto-pelsjas en had een pet en een autobril op. Het jonge paar nam zijn intrek in een viertal kamers in het nieuwe gedeelte van het hotel en wel op de eerste verdieping, op den hoek van de Ringstrasze en de Kaerner- strasze, vanwaar het een schitterend uit zicht heeft op de opera. Dit is een der drukste punten van Weenen. In hetzelfde hotel worden steeds eenige kamers ter beschikking gehouden van den hertog van Windsor, waarin deze dikwijls zijn maaltijden gebruikt, wanneer hij te Weenen vertoeft. Op het oogenblik wonen in het hotel twee Maharadja's uit Britsch- Indië, die op weg zijn naar Engeland om er de kroningfeesten van Koning George VI bij te wonen. De prins en de prinses begaven zich on middellijk naar hun vertrekken, waar zy zich verfrischten na den vermoeienden autotocht. Vermoedelijk zullen de prins en de prin ses eenige dagen te Weenen blyven en zich vandaar naar Zeil am See begeven, waar zooals bekend H.M. de Koningin op het oogenblik verblijft. DE OVERVAL TE BUDEL. De toestand van het slachtoffer is nog zorgwekkend. In verband met den overval te Budel op 9 dezer op de 69-jarige weduwe Looimans kan nog worden medegedeeld, dat gisteren door de marechaussee te Budel naar Roer mond is gebracht de 22-jarige J. T. v. d. S. Na te zijn verhoord is hij verdacht van po ging tot doodslag in het huis van bewaring opgesloten. Verdachte bekende reeds spoe dig na zijn arrestatie. Hy zegde uit wraak te hebben gehandeld, omdat een schoonzuster van het slachtoffer eenige jaren geleden den verdachte eens zou hebben verraden. De vrouw, die naar het ziekenhuis te Weert is overgebracht, verkeert nog steeds in levensgevaar.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1