n Triomf van Smaak! wat een pijn! De actie tot behoud van de kaasmarkt. IO io? VIRGINIA CICARETTES Branden. Voor het behoud van de kaasmarkt. Vergadering Alcmaria V.V.V. Jan Ris gevonden I VOOR lV- S* V zk$' E3ïL£?*P* -\>r De vergadering welke gisteravond door V.V.V. in hotel Londón was uitgeschreven en welke ten doel had de medewerking van particuliere zijde in te roepen om een finan cieel offer tot behoud van onze kaasmarkt te brengen, mag in vele opzichten geslaagd worden genoemd. In vele, maar niet in alle opzichten. Want er waren niet minder dan 1200 uit- noodigingen in stad en omgeving verzonden en er zullen nog geen honderdtal stadgenoo- ten geweest zijn die daaraan gevolg hadden gegeven. Het bestuur had dit blijkbaar voorzien, want de zaal was, ook met dit aantal, meer dan gevuld en als slechts de helft der ge- inviteerden was verschenen zou men onmid dellijk voor een groote moeilijkheid hebben gestaan. Met hoeveel waardeering wij de tegen woordigheid van afgevaardigden van diver se organisaties hebben opgemerkt, toch moet ons van het hart dat hun aantal betrekke lijk gering was. Wie het Alkmaarsche adresboek open slaat vindt daar pagina's vol vereenigings- besturen en al mogen deze organisaties dan ook niet alle rechtstreeks bij den bloei onzer kaasmarkt zijn betrokken, tenslotte is deze markt het allergrootste stadsbelang waar voor men in dezen tijd op de bres kan sprin gen en men had mogen verwachten, dat nog van tal van vereenigingen mededeeling van financieelen steun zou zijn ingekomen, al was het alleen maar als blijk van medeleven en sympathie met deze zoo bij uitstek ste delijke actie. Laten we inmiddels met dankbaarheid constateeren, dat de bestuursleden der wel vertegenwoordigde organisaties zich niet onbetuigd hebben gelaten. Dat er in een half uur tijds voor bijna f 1200 aan vrijwillige financieele bijdragen werd geteekend is het bewijs, dat velen de actie voor het behoud van de markt niet uitsluitend aan de over heid willen laten, maar ook zelf blijk van hun groote interesse willen geven. Daarbij mag de steun van particuliere zijde niet onvermeld blijven. Van het be drag door een der aanwezigen boven aan de lijst geteekend heeft de voorzitter van V.V. V. met bijzondere waardeering melding ge maakt en het is slechts te betreuren, dat dit voorbeeld desnoods in bescheidener mate niet gevolgd werd door meerdere parti culieren, die in dezen tijd voor een zoo groot stadsbelang een persoonlijk offer kun nen brengen. Mr. J. P. Bosman heeft als voorzitter van V.V.V. op duidelijke en overzichtelijke wijze uiteengezet wat de kaasmarkt voor geheel ons land en in het bijzonder voor Alkmaar beteeken t. Neem daar nu eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw verbazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen. AKKER-CACHfcTS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- tiscne zenuwpijn, Lendenpijn, Spit, Spier pijn, Gevatte Koude, enz, "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overall GEVAARLIJKE RECLAME VOOR GENEESMIDDELEN. Men zij voorzichtig! Het departement van sociale zaken deelt mede: Onder de vele vormen van reclame waar mede geneesmiddelen aan het publiek wor den aanbevolen, komt ook de huis-aan-huis- bezorging voor, waarbij monsters genees middelen via de brievenbus aan de inwoners worden verstrekt; afgezien van het gevaar, dat in het algemeen aan het ongecontroleerd gebruik van geneesmiddelen verbonden is, is een waarschuwend woord hier in het bij zonder op zijn plaats, daar zulk monsters ge makkelijk in handen van kinderen kunnen komen en door dezen, wanneer de genees middelen er smakelijk uitzien, b.v. als cho- colaadjes, in een hoeveelheid worden opge geten, die gevaarlijk kan zijn, hetgeen trou wens ook reeds is voorgekomen. Daarom wordt aangeraden er op te letten, dat aan huis bezorgde monsters geneesmiddelen niet in verkeerde handen komen, in het bijzon der, dat ze niet door kinderen worden ge snoept. SCHEEPVAART DOOR HOOG WATER GEDEELTELIJK GESTREMD. Tengevolge van het steeds wassende Maaswater is de vaart voor schepen, welke hoog boven het watervlak liggen te Blerick, gestremd. Schepen met hooger stand dan zes meter boven het watervlak dat zijn vooral de Rijnschepen, welke lading hebben ingenomen aan de kolentip te Bom kun nen niet meer door de brug varen. Enkele schepen moesten gistermiddag reeds ten Noorden van de brug voor anker gaan. Het water stijgt nog steeds. Inderdaad, wanneer men gaat ontleden wat hier eigenlijk te zien is, staat men een oogenblik verbaasd over de duizenden die een extra-reis naar Alkmaar ondernemen om den klaroenblazer en onze draaischijf met ruitertjes te bewonderen en tochde kaasmarkt met het fraaie Waaggebouw als een zeldzaam passend décor op den achter grond, geeft in den zomer een zoo kleurig en fleurig beeld en verplaatst ons op ongezoch te wijze zoozeer in het bedrijfsleven van onze voorouders, dat zij in de omlijsting van pittoreske grachtjes en ophaalbruggetjes op allen, die haar aanschouwen, een onvergete- lijken indruk maakt. Dat is de markt van de zijde der V.V.V. bezien, maar daarnaast kan men deze oude instel1 ing ook van de zijde van den handel beschouwen. Alkmaar's kaasmarkt is Alk- maar's roem en draagt den naam van ons product uit naar alle werelddeelen. Dat is een reclame niet alleen voor de stad, maar ook voor het product onzer fabrieken, die met geen geld te waardeeren is. Vooral van de zijde der handelaren dient alles in het werk gesteld deze reclame te be houden en wij vertrouwen, dat de Vereeni- ging van Kaashandelaren ofschoon blijk baar gisteravond niet officieel vertegen woordigd de thans ingezette actie krach tig financieel zal willen steunen. Men weet, dat de regeering zeer waar schijnlijk een subsidie tot verdere verlaging van de wik- en weegloonen zal geven, maar dat zij allereerst afwacht of onze ingezete nen zelf voor het behoud van de markt een offer willen brengen. En met het oog daar op kan dit offer inderdaad niet te groot zijn. Alkmaar's ingezetenen moeten toonen, dat zij tot daadwerkelijke actie bereid zijn en wij onderstrepen hier gaarne nog eens de opwekking van mr. J. P. Bosman: toont nu door een vrijwillig offer de regeering, dat Alkmaar in het behoud van de kaasmarkt een levensbelang voor stad en omgeving ziet. Op alle organisaties die tot dusver nog geen mededeeling van een bijdrage deden, op alle particulieren, die het gister gegeven voorbeeld willen en kunnen volgen, doen wij thans een dringend beroep deze actie finan cieel te steunen. In geheel ons land en tot ver buiten onze grenzen zal men moeten weten, dat Alk maar's burgery eendrachtig samenwerkt om het mooiste en beste dat wij bezitten onge schonden te behouden. Op verzoek van Alcmaria V.V.V. verkla ren wjj ons gaarne bereid de bijdragen wel ke organisaties en particulieren voor dit doel willen afstaan, in onze courant openlijk te vermelden. DE TOENADERING TUSSCHEN DE Z.G. OSLO-STATEN. Ook Finland en België hebben de uitnoodiging voor de bespreking in den Haag aangenomen. Naar wij vernemen hebben thans ook Finland en België medegedeeld, dat zij ge volg zullen geven aan de uitnoodiging van de Nederlandsche regeering tot het zenden van deskundigen naar de binnenkort te 's- Gravenhage te houden informeele bijeen komst, waarin de mogelijkheid zal worden besproken van een nauwere economische sa menwerking tusschen de landen betrokken bij de conventie van Oslo. Van Zweden en Luxemburg moeten de antwoorden nog binnenkomen. Een bepaalde datum van samenkomst is nog niet vastgesteld. BRAND IN LADDERFABRIEK TE ROTTERDAM. Vannacht te ruim twee uur is brand uit gebroken in de opslagplaats en werkplaats van de ladderfabriek en bezembinderij van N. L. van der Hoeff aan den Toerijstuin te Rotterdam. Deze Toerijstuin is slechts ongeveer twee en een hal ven meter breed, terwijl de pan den, die zeer oud zijn, vrij grillig gelegen zjjn en onderling door gangetjes en slopjes met elkander verbonden zijn. Spoedig sloeg uit het geheele rijtje panden een dikke rook naai buiten en de brandweer, die aanvanke lijk met weinig materiaal was uitgerukt, doch later op het alarm „groote brand" spoedig met veel materiaal ter plaatse was, had dan ook geen gemakkelijke taak. Men had groote moeite om den vuurhaard te ontdekken, zoodat de brandweer eerst na geruimen tijd het vuur in den vollen om vang kon bestrijden. Men had een zeer groot aantal slangen van de slangenwagens en van een motorspuit uitgelegd, terwijl, daar er een oogenblik gevaar bestond voor uit breiding naar de zijde van de Hoofdsteeg, een aantal slangen in reserve gehouden werd. Onder leiding van hoofdman van Sille- voldt en hoofdman Kruis is men er evenwei in geslaagd het vuur tot de steenen werk plaatsen, die achter en tusschen de huizen ingebouwd staan, te beperken. In het gebouw bevond zich een groote hoeveelheid hout voor de ladders, o.a. 40 a 50.000 sporten, alsmede een hoeveelheid rijs hout voor de bezemfabricage. In dit brand bare materiaal vond het vuur, zooals van zelf spreekt, gretig voedsel. Te kwart voor vijf kon de brandweer zeg gen, dat zij het vuur meester was. De schade is aanzienlijk. De eigenaar was slechts laag verzekerd. WONING INGESTORT. Vader en zoontje gewond. In het gehucht Leemhorst onder Tegelen is de achterbouw van de woning van den arbeider J. E. geheel onverwacht ingestort. Dak en opstaande muren zijn in elkaar ge vallen. De arbeider, die op het binnen plaatsje stond, werd door vallende brokstuk ken getroffen, terwijl zijn 3-jarig zoontje, dat hij op den arm had, onder de brokstuk ken werd bedolven. Toegeschoten omwonen den slaagden er spoedig in het kind te be vrijden. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, bleek dat beiden vrij ernstige kwetsuren hadden gekregen. Het gezin heeft thans een andere woning betrokken. Aangezien ver dere instortingen niet onmogelijk worden geacht zijn ook de andere woningen van het uit vier woningen bestaande blok ontruimd. Stad m OmgttHtnq In café London werd gisteravond een door Alcmaria V. V. V. uitgeschreven ver gadering gehouden, om te beraadslagen over middelen tot het behoud van de Kaasmarkt. Deze vergadering, die druk bezocht was, werd ook bijgewoond door den gemeente secretaris, mr. Koelma, en bestuursleden van de afd. Alkmaar van de Handeldrij vende en Industriëele Middenstandsver- eeniging en van de Hanze, alsmede door het bestuur van de vereeniging van Hotel-, Koffiehuis- en Restauranthouders, welke organisaties de vergadering mede hadden belegd. Ook was aanwezig de secretaris van den Kamer van Koophandel, de heer Scheffel. De voorzitter, mr. J. P. Bosman, ver heugde zich over de groote opkomst en oordeelde het overbodig om de belangrijk heid van de kaasmarkt voor de stad, de handel en de producenten uiteen te zetten, aangezien hij het woord voerde voor insiders. Spr. herinnerde aan hetgeen de Alk maarsche pers had geschreven en conclu deerde, dat men kan zeggen, dat de kaas markt er reeds goed afkomt. Toch wilde spr. geen vergelijking tusschen kaasmarkt en kaasbeurs. Spr. wilde alleen het oog houden op het voortbestaan van de Kaas markt. Een wondeplek noemde spr. de onkos- tenfactor voor de producenten, die tot voor kort nog 7 cent per 20. K.G. bedroeg, doch thans 5 cent bedraagt. In totaal bedroegen per jaar de wik- en weegloonen 40000, een bedrag dat wei nig beteekent tegenover de wereldmarkt- reclame, die de Alkmaarsche markt voor het product maakt. Voor den buitenlandschen afzet is de openbare marktprijs vjui ontzettend veel belang. Gezien de lage kaasprijzen, was verlaging van de wik- en weegloonen noodzakelijk en het besluit van den raad tot verlaging met */t mag zeker een kloek besluit gencemd worden, waarvoor B. en W. en den raad lof toekomt. Alkmaar pleegde voorts overleg met de regeering en verkreeg de losse toezegging, dat het rijk ook wat zal doen, mits parti culieren ook wat doen. Daarvoor, aldus spreker, zijn wij thans hier bijeen. Spr. betoogde, dat alle zakenmenschen en niet in het minst de banken, maar ook de particulieren er belang bij hebben, dat er in de stad handel en vertier is en in de markt een bezienswaardigheid bezit. Als men het ontleedt, is het niets, maar het beeld is zoo grappig, dat het marktge- beuren voor de vreemdelingen onmiddel lijk gesteld kan worden naast de attracties die er in ons land zijn. In 13 talen maakt de A. N. V. V. dan ook reclame voor de Alkmaarsche kaasmarkt. Alcmaria schreef daarom de A. N. V. V. om een bijdrage en hoewel deze met de regeering voor wat meer vecht, heeft de A. N. V. V. toch voor één jaar 100 toege zegd. De K. N. A. C. doet dit ook en de A. N. W. B. zegde 40 toe. De Vereenigde Ned. Reisbureaux zegden 10 toe en Alcmaria V. V. V. maakte de 300 vol, door 40 bij te dragen. Spr. hoopte op deze wijze tot 2000 te komen. De regeeringsvertegenwoordiger, de heer Groeneveld Meijer, zegde spr. gister toe de aangelegenheid in de regeerings- comnüssie te zullen bespreken en heden avond vernam spr. telefonisch, dat als de gemeente verlaagt en er bijdragen van particulieren komen, men op den vollen steun van het rijk kan rekenen. Gevraagd werd een bijdrage voor één jaar aan de vereenigingen, omdat deze zich moeilijk voor meerdere jaren kunnen verbinden. Vast staat echter, dat wanneer in 1938 de omstandigheden gelijk zijn, die vereenigingen ook dan weer zullen bijdragen. Spr. heeft ter tafel lijsten, waarop men voor één jaar, of ten hoogste voor 5 jaar kan teekenen en tevens een lijst waarop men zich als lid van Alcmaria V. V. V. kan melden. De heer I. Prins Az. vroeg hoeveel er noodig was om de wik- en weegloonen met één cent te verlagen. De voorzitter antwoordde: 2500. De heer Prins had vanaf 1758 een statistiek gemaakt en geconcludeerd dat van 1758 tot 1830 238.593.258 pond kaas was gewogen. In 1831 3.342.271 pond. In 1837, dus 100 jaar geleden, 4.730.975 pond, en toen bestonden er nog kaas markten te Monnikendam, Edam, Hoorn. Medemblik en Purmerend. Steeds bleek kaasmarkt een groote factor voor de opkomst van de stad. Onder applaus der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de heer A. M. de Lange voor 200 had geteekend. Men mocht zich hierdoor echter niet laten weerhouden om voor kleinere be dragen te teekenen. Kleinere bedragen zijn welkom en per soonlijk geeft spr. 10; een voorbeeld, dat velen zeker kunnen volgen. De heer K o s, V. V. V. Camperduin, zegde toe in zijn vereeniging voorstellen tot steun te zullen doen. De heer Scheffel, secretaris van den K. v. K., deelde mede dat de Kamer aan het gemeentebestuur reeds 300 had toe gezegd en verklaarde zich op verzoek be reid dat ook op de lijst te plaatsen, mits het één bedrag bleef. De heer Termaat deelde mede, dat de afd. Alkmaar van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging 50 teekende. De heer G o e s deelde namens de Hanze mede, dat deze hetzelfde deed, terwijl de heer v. Oeffeit verklaarde dat de afd. van Café-, Koffiehuis- en Restauranthou ders 100 toezegde. De heer v. D ij k zeide, dat het Kaas- dragersgilde zal teekenen, doch het bedrag nog moet vaststellen, omdat door het terugloopen van het aantal K.G. hun loon ook zeer terugloopt. De heer G o e s deelde nog mede, dat 3 onderafdeelingen van de Hanze ieder voor 5 teekenen. De heer v. d. Garde, Schoorl. zegde toe, dat ook in de pensionhoudersvereeni- ging aldaar een voorstel gedaan zal wor den om een bijdrage te verleenen. De heer A d e m a deelde mede, dat de Alkmaarsche Courant 25 geeft. Nadat de lijst had gecirculeerd, oordeel de de voorzitter de actie voor deze vergadering goed geslaagd en wenschte tot sluiting over te gaan. De heer E r i k s verzocht, na overleg met een bevriende relatie onder gelach der vergadering, „de Alkmaarsche Post" voor 35 te noteeren. De voorzitter vroeg of iemand hem nog op gelijke wijze wilde interrumpeeren, waarop de heer Adema, onder hilariteit van de vergadering, mededeelde, dat hij wel gezegd had dat de bijdrage van de Alkmaarsche Courant 25 bedroeg, doch dat hij eigenlijk 40 had bedoeld. De voorzitter deelde mede, dat het resultaat 1200 was, en verheugde zich er over dat er zooveel kleine bedragen by waren. Spr. wekte op tot aansporing tot steun van de actie, om den grooten roem van de kleine stad naar buiten te blijven uit dragen. Spr. zegde nog toe ook een actie voor geoliede kaas te zullen opzetten, wanneer deze actie in alle opzichten slaagt. Spr. sloot met een hartelijk woord van dank voor de royale bijdragen en deed een beroep op de pers, om deze actie zoo veel mogelijk te steunen. De Alkmaarsche H.B.S.-er Jan Ris, die sinds Vrijdagavond j.L verdwenen was, is gevonden. Gisteravond kwam n.L uit Grasse, een stadje ter grootte van Hoorn, telegra fisch bericht, dat de jonge vluchteling zich aldaar bevond. Grasse ligt in het departement Alpes Maritimes, de Fransche provincie in den Zuid-Oost-hoek van Frankrijk, vlak ten Noorden van het meer bekende Cannes. De Alkmaarsche politie was niet al te zeer verraat met bovengenoemde telegrafisch^ mededeeling, omdat Grasse een der plaatsen was, waar Ris connecties had. Daar toch woont een oud-vriend van hem, die reeos gewaarschuwd was door de politie. De politie heeft zich met dezen vriend gisteravond nog in verbinding gesteld en uit het onderhoud bleek, dat Jan Ris geen plan had om naar Spanje te gaan, maar vrijwillig naar Alkmaar wil terugkeeren. Over enkele dagen kan de jonge avon turier weer in onze stad zijn teruggekeerd. EINDE ESPERANTO-CURSUS. Een nieuwe zal beginnen. Gisteravond kwamen in de lunchroom van Schagen (Houttil) bijeen de dames en heeren, die den Esperanto-cursus hadden gevolgd, welke was gegeven door den heer Roland Dupuis volgens de methode-André Cseh. Deze avond, waarmee de lessen beslo ten werden, droeg een feestelijk karakter en werd bijgewoond ook door eenige Esperanto- vrienden uit de stad en uit Bergen, zelfs uit Hilversum. In een hartelijk speech je werd namens de cursisten dank gebracht aan instruisto sin- joro Dupuis en aan mej. Kroon, die bij de lessen haar gewaardeerde hulp had verleend door waar noodig te vertalen hetgeen de leeraar zei. Aan dezen werd als dank een leeren koffer aangeboden, terwijl aan mej. Kroon bloemen werden overhandigd. In volgende (eveneens in het Esperanto gehouden) speeches werd die dank nog eens herhaald, terwijl tevens dank werd gebracht aan den heer en mevrouw van Schagen voor het beschikbaar stellen van hun lokalen voor den cursus. De avond verliep verder allergenoeglijkst met zang, pianospel en een spelletje. Onder de bedrijven door werd besloten tot het houden van een vervolgcursus, te geven door den Alkmaarschen Esperanto-leeraar den heer Joh. Mandemaker. Een gezellig soupertje was het slot van den avond, die inmiddels tot circa 2 uur in den nacht duur de. L. MOLIJN f In den leeftijd van 72 jaar is hier ter stede overleden de heer L. Molijn die ge durende vele jaren bij de Alkmaarsche Metaal- en Ijzergieterij is geweest en daar op 2 Mei a.s. zijn vijftigjarig ambtsjubi leum zou herdenken. De overledene ver zorgde en controleerde daarnaast de boekhouding van diverse ondernemingen hier ter stede en was vele jaren admi nistrateur van de hier destijds bestaande coöperatie „Ons Belang". De heer Molijn was vroeger o.a. kerk voogd der Ned. herv. gemeente. DE BURGER IJSCLUB. De traditioneele uitdeeling van levensmiddelen. Reeds 45 jaren achtereen had de Burger IJsclub telkens tegen het einde van den winter al haar kasgelden in den vorrt van levensmiddelen uitgekeerd aan behoeftige stadgenooten, en dit jaar (voor de 46e maal dus) is het niet anders gegaan. Men weet toch, dat de leden van de B.IJ.C. zelf een persoon of een gezin kunnen aanwijzen als gegadigde voor levensmiddelen tot een be drag gelijk aan de te betalen contributie? Dit is wel een uitzonderlijke vorm van wel dadigheid, zoodat men zou mogen verwach ten, dat de B.IJ.C. haar leden bij evenveel duizenden zou tellen als zij er thans honder den heeft. Zou het niet nog zoover kunnen komen? Dan zou zij nog veel méér men- schen kunnen verblijden en niet telken jare nog een beroep behoeven te doen op de milddadigheid van enkele stadgenooten om iets extra te harer beschikking te stellen, omdat de kasmiddelen helaas niet toereikend zjjn om overal waar zulks wenschelyk zou zjjn eenige hulp te brengen. Gisteravond nu had weder een uitdeeling plaats in de daarvoor gratis disponibel ge stelde kolfbaan van het café Central. Be stuur en helpers hadden tevoren de brooden, de pakketten spek, groene erwten, enz. reeds gerangschikt op lange tafels langs den wand. Om half 7 verscheen, tot aller voldoening, het eere-lid de heer Jb. Pels, die van de op richting af bestuurslid van de B. IJ, C. is geweest, eerst vice-voorzitter, daama heeft hij meer dan 25 jaar met eere het voorzitter schap waargenomen, hetwelk hij de laatste paar jaren tot zyn spijt heeft moeten neer leggen wegens hoogen ouderdom. Maar een uitdeelings-avond een der glanspunten van zijn leven heeft hij ook nu niet wil len missen en met het oude vuur en enthousiasme sprax hij weden woorden van dank aan de stadgenooten die de uitdeeling ook nu weer mogelijk hebben gemaakt, daarbij ook het bestuur aansporende tot vol houden op den reeds zoovele jaren gevolg den weg. En toen begon de uitdeeling. Reeds ge- ruimen tijd voor half 7 stonden verschillen de menschen te wachten om het hun toege dachte in ontvangst te kunnen nemen. Bjj het binnentreden zag men reeds terstond hoe welkom de gave zou zijn. Zij kwamen, de ouden en jongen, vaders en moeders, wien veelal de '.orgen op het gelaat af te lezen waren, zood;.t het voor hen, die de B. IJ. C. steunden in haar loffelijk streven, een voldoening moet zijn te weten deze zorgen althans iets te hebben verlicht. Al deze behoeftige stadgenooten een vijfhonderdtal kregen ieder IX pond spek. een pond rijst, een pond groen» erw ten (in verschillende van de zakken hier van zat bovendien nog een brandstoffen- bon als verrassing), een heel wittebrood en een bruin brood, terwijl aan elke portie nog werd toegevoegd een half pond koffie, aangeboden door den heer G. Geus, Mag* dalenenstraat. De uitdeeling verliep zeer vlot, zoodat reeds vóór 9 uur alle belanghebbenden hun pakket hadden afgehaald. De uitdeeling werd gedurende geruimen tijd bijgewoond door den burgemeester en mevr. van Kinschot en door den heer Ver schoor. secretaris van den Armenraad. De B. IJ. C. en speciaal haar onvermoeid bestuur heeft weder een goeden dag be leefd! DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg 43000 K.G. (Vorige week 35000 K.G.) De hoogste markt was f 22.50 of 1 hooger dan de vorige week, terwijl de middelprijs 18 bedroeg en'n halven gulden hooger was. In dezelfde week van 1936 werd 62000 K.G., in die van 1935 58000 K.G. aangevoerd, terwijl het vorig jaar de prijs 17 en in 1935 18 was. De kaasbeurs, die met 18 fabrieken aan ving, was geslonken tot 8 aanvoerders, waarvan slechts drie verkochten, In Alkmaar kan de kaasbeurs als mislukt beschouwd worden. In de laatste circulaire van de Commissie van de Kaasbeurs, aan de fabrieken die hun kaas in Alkmaar verkoo- pen, betoogt de commissie, dat de ontwik keling van de beurs geremd is door te weinig medewerking van den handel, onjuiste mededeelingen in de pers en de betere markt, doordat de beurs 1/3 van het gewone aanbod aan de markt onttrok. Ook de ver laging van de wik- en weegloonen wordt als een factor genoemd die belemmerde dat de beurs tot ontwikkeling kwam. Merkwaardig wordt het geoordeeld, dat deze verlaging, waarop zoo vaak tevergeefs is aangedrongen, nu plotseling doorgang kon vinden. De beurs wordt in die circulaire door de commissie als een producentenbelang ver dedigd en er wordt op gewezen, dat hat

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2