DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Beide partijen melden voordeelen aan de Jamara Ho 42 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Vrijdag 19 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Franco's troepen verklaren de rivier te hebben overschreden. Culera gebombardeerd. Doodelijk verkeersongeval te Amersfoort. Reizen naar Spanje. ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTTENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 19 Februari Aan een maaltijd der Britsche Federatie van ijzer- en staalindustrieën heeft Wintson Churchill gisteravond een rede gehouden, waarin hij zijn voldoening uitsprak over de voorstellen tot her-bewapening der regee ring en er op wees, dat hijzelf reeds gerui- men tijd dergelijke maatregelen had bepleit, en voor pessimist was uitgemaakt. Hij be treurde het zeer, dat de regeering twee jaar noodig had alvorens een besluit te nemen en verklaarde, dat sedert drie jaar Duitsch- land jaarlijks gemiddeld een milliard pond sterling aan herbewapening besteedt. Vervolgens verklaarde Churchill dat de verhooging der inkomstenbelasting tot zes shillings of meer in vredestijds, daarbij in aanmerking genomen de zware extra-belas tingen van 10 11 shilling op de groote ver mogens. ernstig de industrieele verbetering, waarvan in het geheele land zich teekenen voordoen, in gevaar zou kunnen brengen. Verder sprak hy zijn vertrouwen uit in de Britsche marine, die in tijd van oorlog, al leen de bescherming van het levensmidöe- lenvervoer en tegelijkertijd de bescherming der kusten zal kunnen verzekeren. Ook had hij met voldoening de reorganisatie van de vloot gezien, een andere dringende taak, die de regeering wacht is de ontwikkeling van de luchtstrijdkrachten. Na een vergelijking te hebben gemaakt tusschen communisme en nationaal-socialisme, zeide Churchill, de houding der regeering te bewonderen, die een volkomen neutraliteit ten opzichte van Spanje handhaaft. Churchill besloot met de woorden: „Wij willen een vrede gebaseerd op vryheid en verdediging van rechtvaardigheid en recht". 11 Von Ribbentrop, de Duitsche ambassadeur te Londen, heeft, zooals wy in het „Berl. Tageblatt" lezen, Dinsdag iu de plenaire zit ting der non-interventie-commissie een re ie gehouden, waarin hij de houd ine van, zfji regeering in de kwestie der niet-inmenqing uiteenzette. (Zijn verklaring werd naar men weet in het desbetreffende communiqué niet weergegeven.) Berlijn, zoo zeide hy, heeft de laatste maanden zyn uiterste best gedaan om zoo wel in de commissie als door rechts tree ksrh contact met de betrokken regeeringen een doeltreffend program op te stellen voor ds niet-inmengir.g, dat aan den toestand in Spanje een eind kan maken en zijn vol komen verwoesting kan verhinderen. Reeds by het begin van den burgeroorlog was Duitschland van oordeel, dat slechts een uitgebreid plan succes zou hebben en daar om stelde het als eerste land een verbod van deelneming van buitenlandsche vrijwil ligers aan den burgeroorlog voor. Dit Duitsche voorstel, waarop een soort- In den sector van Jarama blijven de re- geeringstroepen oprukken. Zij hebben een positie ingenomen, vanwaar uit het behaalde succes verdedigd kan worden; zij rukken thans op tegen den linkervleugel van de nationalisten, het meest kwetsbare punt. De operatie is te middernacht begonnen en werd in den ochtend voortgezet. Den gehee- len ochtend bambardeerde de artillerie van de regeering de stellingen der nationalisten om een tegenaanval onmogelijk te maken. De aanval van de regeeringstroepen op Maranosa, dat den geheelen ochtend door de artillerie der regeeringstroepen van de omringende hoogten werd gebombardeerd, zal binnenkort ten gevolge hebben dat het dorp in Niemandsland komt te liggen, aan gezien de nationalisten uit het dorp vluch ten. In den sector Guadalajara verbeterden de regeringstroepen hun stellingen in de Abanades-vallei. Een aanval der Witten op El Pardo werd afgeslagen. Daarentegen meldt het Radio-station van de „Spaansche Phalanx" dat de nationalis ten aan de Jarama blijven oprukken. De colonne onder commando van kolonel Barron is er in geslaagd de rivier over te trekken en een belangrijke positie in te nemen. In het zuiden rukken de nationalisten eveneens op by Motril en zyn zij reeds in contact getreden met de verdedigers van Almeria. De luchtmacht der Witten heeft Culera gebombardeerd. Het viaduct, waarover het spoorwegverkeer tusschen Frank rijk en Spanje loopt, werd vernield. Het doorgaand verkeer is onmogelijk ge maakt en de reizigers moeten hier over stappen. De Spaansche marine-attaché by het Qui rinaal Estrada, die van den aanvang der revolutie tot de nationalisten behoorde. heeft Donderdag Rome verlaten, daar hij gelijk Italiaansch voorstel volgde, is reeds I (joQr pranco tot commandant van de oor- op 17 Augustus 1936 gedaan, doch het werd logshaven van Ferroe is benoemd. Madrid bereid tot terugzending der ter zijde gelegd. Wat de motieven waren, aldus von Ribbentrop, voor de houding der andere regeeringen, wil ik hier niet nagaan, maar zjj zullen wel hierop neerkomen, dat zij de toestrooming van vrijwilligers naar Spanje in dien tyd niet als een ontoelaat bare inmenging beschouwden, zooals dit ook m het Duitsche memorandum van 7 Januari werd uitgedrukt, waarin bovendien werd voorgesteld alle niet-Spaansche vrijwilligers Spanje te verwijderen. Dat thans het Duitsche standpunt, na ^maandenlange onderhandelingen en moei lijkheden, door de andere regeeringen is aangenonqen, aldus spr., doet mij veel ge noegen. In opdracht van de Duitsche regeering kan ik verklaren, dat Duitschland bereid is in weerwil van de bekende transfermoei lijkheden het gevraagde voorschot van 2000, met het oog op de spoedige inwer kingtreding der controle te land en ter zee, te betalen. Ik hoop, dat dit gebaar van mijn regeering wordt gewaardeerd. Ten slotte deed von Ribbentrop een beroep op de andere party en om ook, meer dan in bet verleden, aandacht te schenken aan de kwestie der financieele ondersteuning, met inbegrip van die van het goud der Spaan- sche bank. Hij zeide, niet gaarne te zullen zien, dat een oorspronkelijk door Duitsch land gedaan voorstel ter zijde zou worden gelegd, om dan door andere mogendheden als hun eigen voorstel naar voren te worden gebracht, zoodra zij zelf den tyd daartoe gekomen achten. tl Naar verluidt, is de sub-commissie van de niet-inmengingscommissie gisteren na een vergadering van twee uur uiteengegaan. In een communiqué wordt meegedeeld, dat de sub-commissie de bespreking van de vraag stukken, welke voortvloeien uit het aanbod, dat de Portugeesche regeering heeft ged aan de Britsche, werd voorgez geesche aanbod werd door or Y""'ht ter kennis van de sub-commissie g Inzake zekere punten van het aanbod is op heldering verstrekt. Reuter meent te weten, dat men verm deljjk de tegenwerpingen van Por*ug ontzenuwen door een comprom's-formule. welke door Portugal en Engeland tezamen zal worden uitgewerkt. van aan de vrijwilligers. De correspondent te Parijs van de „News Chronicle" verneemt uit betrouwbare bron, dat de Spaansche ambassadeur aldaar het Fransche departement van buitenlandsche zaken heeft gepolst omtrent een voorstel om alle buitenlandsche vrijwilligers, die strijden aan de zijde der regeering, naar huis te zenden, in ruil voor de terugroeping alle vreemdelingen, die vechten zijde der opstandelingen. De Spanjaarden zouden onder „vreemde lingen" ook verstaan de Marokkanen en de leden van het vreemdelingenlegioen. De Franschen zouden de terugroeping van die troepen onmogelyk achten en de terug roeping willen beperken tot de Duitschers en de Italianen. Vrouwenbetooging in Barcelona. Duizenden vrouwen hebben te Barcelona een betooging gehouden voor het paleis van de generaliteit. Zij protesteerden tegende rechtsche bombardementen van ee stad en wilden zich begeven naar de consu laten van Frankryk en Engela,^m n den staatssecretaris van het presidiu generaliteitsraad haalde haar echte-over uiteen te gaan, teneinde te voor - onruststokende dementen zich tusschen ha zouden begeven en haar betooging van aard zouden doen veranderen. Berichten uit de hoofdstad. Gistermiddag om drie uur zyn de opstan delingen overgegaan tot een tegenaanval op ^OOtTmarf afkomstig ui^SevUla en Badajoz St De aanval duurde drie uur, maar dank zij het werk der dinamiteros uit de regeerings- gelederen slaagden de loyalen er in den aanval te stuiten. Een-en-twintig driemoton- ge toestellen vlogen tydens den stryd boven het slagveld, waar zy de stellingen der regeeringstroepen bestookten. Eskaders luchtstrijdkrachten der regeering leverden slag in de lucht- Zeven toestellen de opstan delingen en vier der regeeringstroepen stortten tijdens deze gevechten neer. Voor Morata de Tajuna wordt de strijd, waartoe de regeeringstroepen het initiatief hadden genomen, voortgezet. Naar vernomen wordt zou generaal Asen sion, onder-staatssecretaris van oorlog, zijn ontslag hebben genomen. Hij zou bij de reserve worden ingedeeld. Communiqué van het rechtsche hoofdkwartier. Hq# rechtsche hoofdkwartier heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld dat de bedrijvigheid aan alle fronten zeer beperkt is geweest. De lucht strijdkrachten daarentegen waren zeer actief. Aan het front van Aragon hebben de rechtschen op het vliegveld van Tardiente drie vliegtuigen in brand geschoten en twee andere beschadigd. Tijdens het eerste lucht gevecht boven Madrid werden acht regee ringstoestellen door de rechtsche jacht- en bombardementsvliegtuigen neergeschoten Tijdens het tweede luchtgevecht, des mid dags. werden nog twee regeeringstoestellen vernield. Communiqué van den verdedigings raad in Barcelona. Een door den verdedigingsraad van Bar celona gepubliceerd communiqué meldt, dat de rechtschen een krachtigen druk hebben uitgeoefend op de v^schillende fronten in Aragon. De aanval zou vooral krachtig zijn geweest in den sector van Montalban. In het zuidelijk gebied werden de opstandelingen krachtig teruggeslagen, waarbij zij groote verliezen leden. In het uiterste zuiden heb ben de rechtschen met vliegtuigen, strijd wagens en troepen van het vreemdelingen legioen een aanval ondernomen, de regee ringstroepen slaagden er echter in hun op- marsch tot staan te brengen en wisten zelfs hun eigen stellingen in deze streek te ver sterken. ORDSJONIKIDZE OVERLEDEN. Stalin's rechterhand. Officieel wordt medegedeeld, dat de Rus sische volkscommissaris voor de zware in dustrie, lid van het Politiebureau van het centraal comité der communistische partij der Sovjet-Unie, Ordsjonikidze, gistermid dag te zijnen huize in het Kremlin aan een hartverlamming is overleden. Een strijder. In de necrologie, welke geteekend is door Stalin Molotof, Kaganowitsj, Worosjilof, Kalinin en andere vooraanstaande leden van regeering en partij, wordt de gisteren overleden volkscommissaris voor de zware industrie, Ordsjonikidze, als volgt gehul digd: „De dood heeft aan onze gelederen ont rukt een vooraanstaanden leider en onver- moeibaren strijder voor de zaak der partij, den van strijdlust vervulden organisator der socialistische industrie, onzen getrouwen, geliefden medewerker en vriend. De laatste zeven jaren stond Ordsjonikidze aan het hoofd van de zware industrie der Sovjet- Unie. Met zijn naam zijn de grootste over winningen der socialistische volkshuishoud kunde verbonden. Met zijn hulp volbracht de partij de buitengewoon moeilijke taak van den opbouw der machtig voortgeschre den zware industrie in ons land, welke nieu we hulpmiddelen verschafte aan den land bouw, het verkeer en de landverdediging". Het centraal uitvoerend comité der partij schrijft: „De dood van Ordsjonikidze is een buitengewoon zwaar verlies voor de geheele partij en het geheele land. Zyn strijd voor de proletarische revolutie voor den opbouw van het socialisme in ons land zal alle par ty leden, alle arbeiders tot verderen strijd bezielen, tot de zege van socialisme, tot nieuwe prestaties in de industrie en tot een nieuwen bloei van onze geheele socialisti sche volkshuishouding". (Ordsjonikidze is geboren in 1886 en be gon zjjn revolutionaire actie in Trans-kau- kasie in 1903 waar hij Stalin ontmoette, wiens vriend en medewerker hij bleef voor zijn geheele leven. In 1908 werd hy veroor deeld tot levenslange verbanning naar Si berië. Hy ontvluchtte en hervatte zyn revo lutionairen arbeid in samenwerking met Lenin. In 1912 opnieuw naar Siberie ver bannen, werd hy hieruit door de revolutie van Februari bevrijd en werd een der lei dende voorbereiders van de October-revo- lutie. Van 1919 tot 1921 voerde hy het bevel over het roode leger in het zuiden en in Kaukasie.) ITALIAANSCH SCHIP VERGAAN. Eenige dooden Lloyds verneemt uit Piraeus, dat het Italiaansche marine-hulpschip „Eriedano" te Cerigotta is vergaan. Naar vernomen wordt, zijn hierbij en kele personen om het leven gekomen. DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ GRANAAT-ONTPLOFFING. In het gebouw van het Portugeesche legioen te Lissabon is een granaat ont ploft. Drie personen werden ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD VAN AMERIKAANSCH OORLOGSSCHIP. De commandant van de Amerikaansche Zuidzeevloot, admiraal Hepburn, heeft geseind, dat tengevolge van het explodee- ren van 'n kanon van vijf duim aan boord van het Amerikaansche oorlogsschip „Wyoming" zes man gedood en tien ge wond zijn. HONDSDOLHEID ONDER ZIGEUNERS. Te Cluj, de hoofdstad van Trans-Sylva- nie, zijn 111 zigeuners in een ziekenhuis opgenomen, wegens ernstige verschijnselen van hondsdolheid. Zij hadden vleesch ge- geen van een vaTken, dat aan een beet van een dollen hond was gestorven. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN PERU Twaalf dooden, elf gewonden Op een afstand van twee en een halven mijl van La Merced in Peru, is een autobus uit Coloniale Perene waarin 23 passagiers gezeten waren, van den weg geslipt en in een afgrond gestort. Twaalf der inzittenden kwamen om b*t leven, elf werden gewond BRAND IN TABAKSFABRIEK TE DONDEN. Gistermorgen is in een tabaksfabriek in Londen een felle brand uitgebroken. Ruim 300 brandweerlieden bestreden het vuur. Ook een aangrenzende fabriek werd een prooi der vlammen, terwijl een tiental kan toorgebouwen schade bekwamen. LAWINE VERNIELT ELECTRISCHE CENTRALE. In den afgeloopen nacht is van den 2300 meter hoogen Mont Regnier (O. Frankrijk) een lawine neergekomen, die de elect-ische centrale van Berger, gelegen op 700 meter heeft vernield en pas tot stilstand kwam bij de eerste huizen van een dorpje in dit ge bied. ZAHAROFF'S NALATENSCHAP BETREKKELIJK KLEIN. Zijn vermogen in de laatste tien jaar sterk geslonken. Wijlen Sir Basil Zaharoff, de bekende handelaar in oorlogsmateriaal en eens een der rijkste menschen ter wereld, heeft in Engeland bezittingen ter waarde van 193.103 nagelaten. Degenen, die in nauwe betrekking tot Sir Basil hebben gestaan, wa ren volgens de „Daily Telegraph" niet ver baasd over het feit, dat dit bedrag betrek kelijk klein is. Toen Zaharoff's bezit het grootst was, werd het op minstens 10.000.000 geschat. Maar in de laatste tien jaar verloor hij drie a vier millioen pond sterling bij het finan cieren van de ondernemingen van wijlen Venizelos, den vroegeren Griekschen repu- tlikeinschen leider. Bovendien leed hij nog verscheidene andere verliezen. Iemand uit de omgeving van Sir Basil ver klaarde, dat zijn nalatenschap nauwelijks meer dan 1.000.000 kon hebben bedra gen. Het grootste gedeelte van zijn bezit bevond zich in Frankrijk. „Sir Basil's ver mogen", aldus bovenbedoelde zegsman, „was acht a tien jaar geleden het grootst. Het geld is sedert dien in een stichting in Luxemburg belegd. Wat hij thans bij testa ment nalaat, is slechts wat hij noodig had vcor zijn gewone leefwijze". Volgens zijn testament, dat 13 September 1931 is gedateerd, en dat twee aanhangse's, resp. van 4 Mei 1932 en 15 October 1932 heeft, erft zyn aangenomen dochter Angeia (mevrouw Angela de Bourbon) het kasteel Balincourt en zijn huis aan de Avenue Hoche te Parijs, en tweevijfde van de rest van zijn nalatenschap. De overige drievijfde van deze rest krijgt zijn andere aangenomen dochter, mevr. Christine Walford. Deze twee dames waren Sir Basil's stiefdochters. GEZAGVOERDER OP REIS OVERLEDEN. Het Nederlandsche stoomschip Calypso, van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam, op weg van Valencia naar Amsterdam is gisteren te Lissabon binnen geloopen. De kapitein van de Calypso is gestorven. Taxi in botsing met truck van vrachtwagen. Een ernstig verkeersongeluk heeft zich hedenmorgen in de vroegte voorgedaan op den Utrechtschen weg tusschen den Spitsheuvel en het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort. De 27-jarige P. van K. uit Amers foort keerde met een taxi, bestuurd door zekeren D. H., huiswaarts. De chauffeur zag zich plotseling geplaatst voor een stilstaanden truck van een vrachtauto. Een botsing kon niet meer worden voor komen. Van K. naast den chauffeur ge zeten, vloog door de voorruit en bleef ernstig gewond op den weg liggen. Bij het transport naar „De Lichtenberg" is de man overleden. De bestuurder van de taxi, eveneens woonachtig te Amersfoort, liep kwetsu ren aan het hoofd op. Hij verklaarde later, dat het achterlicht van den vrachtwagen niet heeft gebrand. Van K. laat een vrouw met drie jonge kinderen achter. Goedkeuring van de regeering noodig. De regeeringspersdienst meldde heden middag, dat, in verband met den toestand in Spanje, vanaf Zaterdag 20 Februari 1937, hier te lande speciale paspoortvoorschriften voor reizen van Nederlanders naar Spanje zullen gelden. Iedere Nederlander, die na den bovenge- noemden datum zich naar Spanje wenscht te begeven zal, ongeacht de geldigheid van het paspoort, vóór dien datum, in zyn pas poort een speciale aanteekening dienen te laten plaatsen luidende: „goedgekeurd voor reizen naar Spanje". Deze speciale aanteekening voor reizen naar Spanje zal door de bevoegde ambtena ren, belast met de uitgifte of verlenging van paspoorten, alleen dan in het paspoort wor den geplaatst, indien de aanvrager hun aan nemelijk kan maken, dat hij zich niet naar Spanje begeeft om aldaar bij een der strij dende partijen dienst te gaan nemen. Er wordt nadrukkelijk de aandacht op ge vestigd, dat men bij het ontbreken van deze speciale aanteekening in zijn paspoort ern stig gevaar loopt bij reizen naar Spanje na den 20sten Februari 1937 of zyn bestemming in het geheel niet te bereiken of andere moeilijkheden of onaangenaamheden te ondervinden. DR. A. LOUDON GEZANT IN BERN. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. A. Loudon tot Hr. Ms. gezant te Bern. De nieuwbenoemde gezant te Bern dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in den Haag gebo ren. Hij studeerde aan de Leidsche univer siteit in de rechten en trad na de diploma tieke examens te hebben afgelegd, in Juni 1920 in diplomatieken dienst. Als gezant schapsattaché was hij aan de legatie te Londen en later als gezantschapssecretaris 2de klasse aan het gezantschap te Buenos Aires verbonden. Ook van de legatie te Washington maakte dr. Loudon deel uit. Bij K.B. van 17 Juni 1926 werd hy benoemd tot gezantschapsse cretaris eerste klasse Na een jaar verlof buiten bezwaar van 's lands schatkist te heb ben genoten, werd hij bij de legatie te Ma drid aangesteld. Zijn benoeming tot gezant- schapsraad volgde in Mei 1932. In hetzelfde jaar benoemde de regeering dr. Loudon tot tijdelijk zaakgelastigde te Lissabon en met ingang van 20 November 1934 verleende zij hem den persoonlijken titel van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister. Dr. Loudon is officier in de orde van Oranje Nassau, ridder in de Nederlandsche leeuw en drager van verschillende buiten landsche ordeteekenen. HET ONGELUK MET DEN STEIGER VAN HET BOSBAD. Geen goedkeuring van bouw- inspectie. De directeur van bouw- en woningtoezicht te 's-Gravenhage verzoekt ons mede te dee- len, dat in tegenstelling met dienaan gaande gepubliceerde berichten de stei ger, die by den bouw van het Bosbad in de Residentie bezweken is, niet was goedge keurd door bouw- en woningtoezicht. De steiger was niet ter keuring aangeboden en dus ook niet geïnspecteerd.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1