AyewLa £aatste i Stad m Omgeving neem'«"AKKERTJE" AMSTERDAMSCHE BEURS Voorkom GRIEP yUovuiciaal 'lïieuws EGMOND A. D. HOEF De „OVERDEKTE" geeft gezondheid, levensvreugde en is gezellig. Felle brand aan den Westdijk. Twee families dakloos geworden. ZIJPE Italië Praag Courantenreclame isessentieel. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer Champagnewals (amus.); hoofdrollen Gladys Swarthout en Fred Mac Murray. Toegang voor alle leeftij den. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De onzichtbare macht (sens.); hoofdrollen Boris Karloff en Bela Lugosi. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Ship Ahoy (rom.); hoofdrol Shirley Temple. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De keizer van Californië (rom.); hoofdrol Louis Trenker. Toegang boven 18 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 19 Februari. 8 uur, Waakt en Bidt, voor de afd. Alk maar Ned. Chr. Vrouwenbond, de heer A. L. van Hulzen over „Vier vogels". 7.45 uur, De rustende Jager te Bergen, simultaan-schaakwedstryd door Rueben Fine. Zaterdag 20 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Ned. Arb. Sportbond. Zondag 21 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Polly Perkins, door Het Alkm. Tooneel. In café Kamsteeg te Stompetoren, bal- masque Voorwaarts. Maandag 22 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, Volkszangavond m. m. v. Zang en Vriendschap. INT. VER. BELLAMY AFD. BERGEN. In de voorzaal van „De Rustende Jager" te Bergen trad Donderdagavond op de heer mr. dr. P. IJssel de Schepper te 's-Gravenhage met het onderwerp: „Al leen Bellamy kan crisis en werkloosheid opheffen." De voorzitter van de afd. Bergen toonde zich in zijn openingswoord aangenaam verrast door het groote aantal belangstel lenden, dat op deze propagandavergade- ring aanwezig was. van Vrijdag 19 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste k Overal ellende, alles en iedereen aan getast door de crisis, aldus de spreker. Hoe komen we uit den put? De Bellamia- nen meenen de oplossing te vinden in het I in 1887 verschenen werk van Edward I Bellamy, getiteld: „In het jaar 2000." Leek dit eerst een utopie, iets van 't genre Jules Verne, in het tweede boek „Gelijk heid voor allen", heeft de groote profeet, die alles had voorzien wat gekomen is, alle op- en aanmerkingen duidelijk weer legd. Hij gaf niet alleen aan de oorzaak van alle ellende, doch tevens het middel tot genezing. Gebrek aan koopkracht werd aangewezen als oorzaak van het ver schijnsel dat ér bij overvloed toch armoede en ondervoeding heerschte. De vrijhandel, die als na eiken oorlog in het gedrang is gekomen, moest volgens spreker niet terug komen, het zou slechts geven con currentie van staten en weer verlaging van loonen met al de gevolgen daarvan. Met industrialisatie zou men ook niet ge baat zijn. Met versobering evenmin. Dit toch zou beteekenen minder koopen, dus minder maken, meer werkloosheid, ver hooging van de uitgaven van den staat, belastin gverhooging, loonsverlaging en weer vermindering van de koopkracht, enz. Om uit dezen vicieuzen cirkel te gera ken moet volgens de Bellamianen het winstsysteem worden afgeschaft. De staat moet worden één groote coöperatieve ver- eeniging. Er wordt dan geproduceerd zoo veel er noodig is, dit omgerekend in gul dens, het heele inkomen gedeeld door het aantal inwoners van wieg tot graf en ieder krijgt zijn deel op z'n girorekening. In dezen geldloozen staat zal men geen twee heeren, God en den mammon, kunnen dienen, vermogensmisdaden (thans 90 van alle misdrijven) zullen tot het verg leden behooren. Ieder kan zijn inkomen besteden naar z'n aard en z'n behoefte. Het inkomen van een ieder kan alleen afhangen van z'n werk. Ieder moet zich geven voor de volle 100 en zal dat wil len. Elk kind wordt behoorlijk opgevoed tot zijn 21e jaar, dan ingedeeld in het ar beidsleger voor werk, dat hem ligt, om op z'n 45e jaar over te gaan tot de reserve. Met z'n 55e jaar houdt het werken op. In dezen staat zal ieder vrij zijn. Dan zal er vrede heerschen, daar de oorzaken voor een oorlog er niet meer zullen zijn. Spreker eindigde zijn boeiende rede met de hoop uit te spreken, dat het hem mocht zijn gelukt bij allen het verlangen te hebben opgewekt mede te werken tot welvaart, vrede en broederschap op aarde. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Met ten woord van dank aan spreker eu aanwezigen sloot de voorzitter deze zeer gf slaagde propaganda-vergadering. den onderstand. Het werk der commissie zal uitsluitend bestaan in het verleenen van eenmaligen steun, uitkeering in eens, in die gevallen, waarin het verleenen van steun de kracht van de gewone instellingen (arm besturen of diaconiën) te boven gaat en wel hoofdzakelijk aan de z.g. stille armen, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn gekomen, terwijl ook moreele en bemid delende steun verleend kan worden. Het werk van de commissie zal, zooals vanzelf spreekt, van zeer vertrouwelijken aard zijn. Nadat het doel en de werkwijze der com missie waren besproken, werd overgegaan tot vaststelling van een reglement voor de commissie. Hulpzoekenden, die de hulp der commissie willen inroepen, zullen zich tot het secreta riaat, gevestigd ten raadhuize, kunnen wen den. In verband met het feit, dat de commis sie, wil zij haar taak naar behooren uitvoe ren, veel geld noodig heeft, werd besloten een beroep te doen op alle In de gemeente gevestigde vereenigingen en instellingen, met verzoek met een jaarlijksche bijdrage te steunen. DE BRAND BIJ „AURORA" TE GENNEP. Eigenaar wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De heer H. ff, F. Beckers, die kort na het uitbreken van den brand, welke Woensdagavond heeft gewoed in dc moutfabriek „Aurora" te Gennep, werd gearresteerd, verdacht van brandstich ting, zal, naar wij vernemen, ter be schikking worden gesteld van den offi cier van justitie te den Bosch. ZIJN ZUSTER GEDOOD. Een vlaag van drift. Gisteravond omstreeks acht uur heeft de 23-iarige W. N., wonende in IJssel- muiden, zijn 21-jarige zuster Gerritje in een vlaag van drift gedood. Aanleiding tot dit drama was het feit dat het meisje haar broer een stukje zeep afnam, waar mede hij zich wilde scheren. Hij ontstak hierover in woede, nam een klomp en sloeg zijn zuster zoo ernstig op den linker slaap, dat het slachtoffer na aankomst in het ziekenhuis overleed. De dader is ter beschikking gesteld van de justitie in Zwolle. Vorig* koers STAATSLEENINGEN. 4 Neder! 1934 100»/* 4 Ned -iodil 1934 100»/, 5H Duitschl '30 m. verlcl. 27% B A N K-IN STELLINGEN. Amsterd. Baak164»/, Handel Mii Cert. v. 250 207 Koloniale Bank75'/, Ned. Ind. Handelsbank 169'/, INDUSTR. OND. BINNENL. Altf Kunstzijd* Unie 68»/, CJvé Delft Cert95»/, NederL Ford2931/, Philip* GloeiL Gem. Bezit 334»/, Unilever 170s/u INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 67 Anaconda 437/M Bethleh. Steel 65s/w Cities Service 3% Kennecott Copper 46»/, Republic Steel 26%, Standard Brands 11'%, Steel conus. 79"/16 U. S. Leather 5»/. CULTUUR MAATSCH. H. V. A501 Java Cultuur 229 Ned. Ind. Suiker Unie. 169»/, Vorstenlanden 39 Dito actions 23.90 MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij.. ,ii, 1831/, 200'/, 2.30-2.45 lOOVu 100»/, 28>/, 205 76V, 169 69-70 95 295-7 3391-41 66 V, 43-*/„ 66J-"/i« 3Vs-Vis 47 *-% 26|.u/„ 11'Vis 80%-l 5Vs 501-2 227 1691-70 40 l/t 23.10 Ouderavond Woensdagavond werd de eerste ouder avond der openbare lagere school gehouden De voorzitter der oudercommissie opende met een woord van welkom en sprak zijn vreugde uit over de flinke opkomst. Daarna aanvaardde het hoofd der school de leiding. Deze deelde een en ander mede over het schoolreisje 1936 en de toekomst plannen 1937. Vooral vestigde hij de aan dacht op de gelegenheid tot sparen, waar van wel gebruik wordt gemaakt. Maar toch nog niet voldoende. In de pauze was gelegenheid het werk der leerlingen te bekijken en inlichtingen te vragen aan het onderwijzend personeel. Omdat de leerplichtwet conflicten kan veroorzaken tusschen personeel en ouders gaf het hoofd der school een korte uitleg ging van de voornaamste artikelen. De plichten van de ouders maar ook de rech ten werden naar voren gebracht. Tot nieuw lid in de oudercommissie werd gekozen mevr. de Visser, die de benoeming aannam. Bij de rondvraag kwam van een der ouders het voorstel een fondsje te vormen, waaruit de kosten voor een kop koffie enz. betaald konden worden. Dit voorstel vond veel bijval. Nadat nog eenige vragen trent handenarbeid, vervoercommissie beantwoord waren, sloot de voorzitter een woord van dank de vergadering. Een zeer felle brand heeft gisteravond een oude boerderij aan den Westdijk, bewoond door twee gezinnen, in de asch gelegd. Wel was de Alkmaarsche brand weer, die met twee autospuiten en een motorspuit uitrukte, in korten tijd ge reed, om het blusschingswerk te ver richten, maar er was geen kans, om het pand te redden. Slechts de naastgelegen boerderij, die langen tijd ernstig gevaar liep, kon dank zij twee stralen behouden blijven. Totdat hij opdoemt, vlak voor ons. Recht voor een boerderij, waar niets te zien is. Moet het hier zyn? Maar dat heeft niets te beteekenen! Dat is slechts.... Doch de zin kan niet voltooid worden, want op het zelfde oogenblik breken de ▼lammen uit, boven nit het dak, voor en achter nit de ramen, overal. En nog voordat de zoeklichten ontstoken zijn, Is het gebouw één vuurzee geworden. Wij zien een woonvertrek, verlaten. Het meubilair brandt en de zolder brandt Alles brandt met een ongeloofelijke fel heid. Want nauwelijks heeft het vuur het dak gegrepen, of de harde wind, die door den polder jaagt, wakkert het vuur aan, dat angstwekkend snel om zich heen grijpt. Alkmaarsche brandweerlieden werken. Rustig en zeker. Onze wagen wordt op het erf neergezet, naast de gracht, die voor het huis ligt. Slangen worden uitgelegd, en.... Maar de gracht is te ondiep en slechts een zwakke straal kan op de vuurzee geworpen worden. Intusschen is commandant Ringers gear riveerd en onmiddelyk laat hy nieuwe slangen uitleggen naar het kanaal, waar naast de tweede auto staat. De slangenbrug wordt neergezet en slechts weinige oogen- blikken later geeft auto nummer twee met volle kracht water. En twee minuten later zijn zes kloeke stralen bezig het vuur te temperen. Toch is er geen houden aan. Het brandt overal. Maar er dreigt gevaar voor een an dere boerderij, die slechts een 50 M. van het brandende huis afstaat en precies „onder den wind" ligt. Duizenden vonken en vonkjes vliegen over en langs dit ge bouw, maar tientallen ook vallen op het rie ten dak en gaan smeulen. En men weet, dat daar op het oogenblik drie gezinnen zyn: de bewoners zelf en de families, wier inboedels thans verbranden Men weet ook, dat meer dan 25 koeien op stal staan. Deze boerderij moet behouden blijven en niet zoodra is het gevaar ontdekt, of de mo torspuit komt in werking en met twee streden besproeit men het dak en beveiligt men de menschen, het vee en den inboedel. 't Gaat regenen. Gelukkig, want nu wor den de wegvliegende vonken spoediger ge doofd, nu worden het dak van den buurman en andere daken, veel verderop, normaal nat gehouden. En weldra is het gevaar voor uitbreiding geweken. Een half uur blusschingswerk. Dan staat nog slechts een geraamte overeind. Balken en kozijnen verteren langzaam; al bet ove rige is reeds verdwenen. Alles... Het ging zoo vlug. Dagelijks wordl ook Gij ermee besmet. Voorkom verder# narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar t om' enz. met Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50 x) ex-coupon j-Exclaim 'Exdividand. Prolongatie vorige koer» 1, heden WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers; 416% 436 - 112'/, 41'/, 24%, 15^/ie 303 198 219V, 86'/, 179»/, 4%, 131'/, IW/a 297 344 353'/, 54»/, 36 V., 25»/, 101 12% 1831/, 200'/, 422»/, 441$-2i 114 41»/, 25'/,-»/, 16%-ï 301»/,-! 199»/, 217'/, 86 184 4'/u 135-7 1191-20 293»/, 341 i/s 351 54 37*.% 25'/, 101 12% 1 pCt. Installatie-vergadering. Dinsdagavond werd alhier onder voor zitterschap van den burgemeester, den heer mr. D. Breebaart, ten raadhuize de installa tievergadering gehouden van de onlangs in het leven geroepen commissie van samen, werking voor bijzondere nooden, welke com missie in de plaats is getreden van het op geheven crisis-comité A. Deze commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de voornaamste on dersteunende lichamen en sociale diensten ter palatse, mag zich echter, in tegenstel ling met het vroegere crisis-comité A, niet bezig houden met eenige credietverleening, noch met steun in natura, noch met geregel- New-York Londen Berljjn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.82'/, 8.95 73.60 8.51 30.83 H 41.72 39.95 46.15 44.97 H 9.65 6.38'/* Heden: 1.82 8.94»/»* 73.57 H 8.51'/* 30.83 41.72 39.95 46.15 44.97 H „Couranten zijn essentieel voor elk weldoordacht reclameplan. Voor plaatsen waar een felle concurrentie heerscht is doe regionale activeering voor den verkoop zooals alleen cou rantenreclame die kan bieden, een eisch". Lee H. Bristol, reclamechef van Bristol-Myers Cy. Dit bedrijf maakte in 1935 in 30 plaatsen 31.539 regels méér in couranten. Maar het maakte dan ook 266.408 méér winst dan het voorgaande jaar. Op weg, om een feestavond in de Harmo nie mee te maken, snorden twee brandweer mannen ons voorby, die in groote haast naar de kazerne reden, 't Was tegen achten en de straten waren vrijwel verlaten. Een mooie baan lag voor ons en als een zekere meneer Pijnenburg zetten wy de achtervol ging in, dachten nog nauwelijks aan het feest in de Harmonie, en zaten juist aan het wieltje van de twee vluchtelingen, toen het voorplein van de kazerne bereikt was Nog was alles rustig; nog lag de kazerne in duisternis gehuld; nog waren de groote deuren gesloten. Maar binnen een minuut was alles veran derd. Uit alle straten kwamen geuniform- den naar het kazerne-gebouw gerend, en terwijl de chauffeurs de motoren aanzetten, sloegen de deuren vrijwel tegelijk open. Eén auto bemand! Uitrukken! En de sirene zorgde er voor, dat de weg schoon geveegd werd. De tweede auto naar buiten. Even een „elkaar begrijpen" en meteen zitten wy tus schen de bemanning op den open wagen, ons veilig wetende aan den riem, dien wij hebben gegrepen. Brand aan den Westdijk! We zijn reeds het Hofplein voorby, voordat wij eigenlijk weten, waar de roode haan zijn koning kraait. We daveren over de Frieschebrug langs het kanaal naar den Schermerweg richting Omval. En als wy de stad verlaten hebben en op de ruimte komen, voelen wij den harden wind, die hier ongehinderd over de polders loeit, 't Is droog en koud, maar die koude deert niemand. Voorby de fabriek van Krom. Alle turen wij naar den Westdijk, die ergens schuin - rechts voor ons ligt. Wij zien niets, dat op een brand gelijkt. Alles is rustig. Verder gaat het, nu sneller dan zooeven. Vlug wordt de hoek by den Omval genomen en het gaat nu pal tegen den wind in. Wij blijven turen, zien echter nog steeds niets. Loos alarm? De vraag wordt geopperd en niet beantwoord. Ja toch! Want is het niet net, of een dichte rook onder langs den dijk hangt? En ruiken wij niet een brandlucht? De wagen vóór ons is onzichtbaar gewor den. Plotseling. Een man alleen 9taat op het erf: een der bewoners. Want wy weten nu al, dat de boerderij van den heer P. Groot door twee gezinnen bewoond werd: de families Koenen en Verbeek. En de heer Koenen staat en ziet, hoe zyn huistaad verbrandt. Zijn nog betrekkelijk nieuwe meubelen hy woonde hier pas sinds Juli zyn kleeren en verder een nieuwe wieg en nieuwe, kleine kinderkleer- tjes, die eerdaags gebruikt moesten wor den Wij zaten aan tafel, mijn vrouw en ik. De beide kinderen lagen al te bed. En opeens ziet mijn vrouw, dat het bij de schoorsteen brandt. We kyken en begrijpen gelukkig direct, dat het verkeerd moet gaan. De ruime schoorsteen was één vuur zee. Direct waarschuwde ik aldus de heer Koenen myn buurman, die achter ons woont en toen heb ik mijn beide kinderen genomen en die naar Akkerman gebracht. En vervolgens hielp ik mijn buurman, om diens vier kinderen in veiligheid te brengen. Toen dat gebeurd was, konden wij niet meer in het huis komen en moesten wij zien, dat alles verbrandde. En hoe werd de grandweer gewaarschuwd? Dat deed Akkerman, onze buurman. Die ging naar den Omval en telefoneerde. Maar d'r was niets meer aan te doen. Inderdaad, er viel weinig te redden. Maar toch verrichtte de brandweer zeer nuttig werk. Want -orgde zij er niet voor, dat de groote boerderij van den heer Akkerman behouden bleef? Enkele bijzonderheden. Wij mogen nog enkele bijzonderheden la ten volgen. De boerderij zelf, evenals de beide inboedels, waren verzekerd, de laat- sten echter niet hoog! Vermoedelijk is een lek in den schoorsteen de directe oorzaak van den brand geweest. Het blusschingwerk stond onder leiding van commandant Ringers, terwijl commissa ris Walraven het politioneele onderzoek leidde. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Propaganda-avond afd. Alkmaar. Gisteravond werd de gewone jaarlijksche propaganda-avond gehouden in de Harmo nie. Even over 8 uur opende de voorzitter, de heer H. Bruin, de tot in alle hoeken ge vulde schouwburgzaal en heette in de aller eerste plaats de aanwezige leden en getrou wen welkom, evenzoo de afgevaardigden der zuster-afdeelingen St. Pancras, Koedijk en Akersloot, alsmede den spreker van den avond, ds. Baar. De voorzitter uitte zyn voldoening over het talrijke bezoek- Zoo, aldus de voorzitter, gaat het ook met velen die onze avonden bezoeken. Veel pu bliek, veel genieten, veel applaus en dan..... Hij hoopte dat het nu met het oog op de a.s. verkiezingen eens anders zou zyn. Hy memoreerde nog de eerste geschriften, welke 35 jaren geleden voormannen als de heeren J. A. Verkuyl en ds. P. J. Gla» het licht deden zien. Wij beweren, zei spn, dat tallooze menschen den ouderdom met angst tegemoet gaan uit vrees voor armoede, ook zij, die een arbeidzaam en nuttig leven achter zich hebben; dat het staatspensioen rechtvaardig is en fn het kader der staatsbemoeiing past; dat het uitvoerbaar is, aan allen een staatspensioen te verstrekken, zonder dat daarvoor andere bedragen gevorderd wor den dan begrepen zyn in den tengevolge van den pensioenmaatregel verhoogden be lastingdruk. Rede ds. Baar. Daarna kreeg ds. Baar het woord. Deze ving zyn rede aan met te zeggen, dat hy gaarne hier nog even het woord zou willen voeren, om voor de zaak der Staatspension- neering te getuigen. Eigenlijk noemde hy het onbegrijpelijk dat men hiervoor nog een pleidooi moest houden om tot een oplossing te komen om 't lot van de ouden van dagen te verzachten. Spreker ontmoette nog dage lijks vrienden die hem vroegen: hoe heb jij den moed om in dezen tyd, terwyl de regeerders met zoo vele zorgen en moeiiyk- heden te kampen hebben, nog over premie- vry Staatspensioen te spreken? Ach, vrien den, zeide spreker, daar waar de regeering zonder slag of stoot het 10-, ja 20-voudige der millioenen weet te vinden voor leger en vloot, zoo moeten toch zeer zeker de 8 k 9 millioen te vinden zyn voor de verzorging onzer ouden van dagen. Het is juist zoo vreemd, dat de kerkelyke partyen, die zeer zeker de twee mooiste en grootste geboden van Christus, onze grooten Meester, en wel „Heb God lief boven allen en Uw naasten gelijk U zelve" en „Alzoo Is de wet van Christus vervuld" niet in dezen in practyk brengen. Het deed spr. veel leed, dat nu in dezen tijd zoo'n groot leger van ouden van dagen onverzorgd achterbiyft en een bittere toekomst tegemoet gaat en er nog zoo velen enkel hun hand openhouden. Men mag het noen en zoo men wil, maar het is en blyft bedeeling, want voor dezen steun is geen arbeid verricht. Spr. haalde nog kamerdebatten aan van voor enkele jaren, waarbij wijlen mr. Sannes en mr. Oud, de tegenwoordige minister van financiën, een sterk pleidooi hielden voor de verzorging der ouden van dagen. Als alle aanwezigen hun krachten aan de zaak gaven zooals de voorzitter dat doet, dan zei sprwas de zaak ge wonnen. De politieke partijen hebben het vraag stuk op hun wagentje in de politieke moddêr getrokken en wy kunnen slechts met uw aller hulp de zaas in goedé banen leiden. Wordt dus allen propagandisten en denkt straks als ge de lange candidaten- lyst thuis.krijgt, aan de voorstanders van staatspensioen. Wy kennen geen rassen haat, wij stryden voor allen die steeds hun plicht hebben geflaan voor 'n mensch- waardig lestaan. Na deze gloedvolle rede was een luid applaus het loon voor den spreker. Na de pauze werd de gebruikelijke collecte gehouden voor het Werkfonds, in verband met het te houden congres. De opbrengst was 38. Daarna kwam het humoristische gedeele van den avond, verzorgd door de hier zoo goed bekende heeren Daan Pool en Tommy Bouwman. Wat zy hebben gegeven, was af, het één na het ander, wij zouden niet weten wat het meest trof, hetzij „Met volle zeilen", „De Juf van de kattebakcentrale", „Opera Faust" of wat nummertje ook, het voldeed alles evenzeer, pl.m. 11,30 uur was deze zoo bij uitstek goed geslaagde avond ten einde en de voorzitter meende de tolk van alle aanwezigen te zyn, toen hy Pool en Bouw man by open doek een afscheid toeriep en ook hen, evenals de aanwezigen, dankte voor de opkomst. DE KAASMARKT. Heden bedroeg de aanvoer 33.000 K.G. (vorige week 30.000 K.G.) Het aantal fabrieken, dat de kaasbeurs den rug heeft toegekeerd ,is wte met één vermeerderd, n.1. die van Sch=llinkhout een groote fa briek, zoodat het argument, dat de kaas- beurs voor de groote fabrieken de beste afzetmogelijkheid biedt, door de practijk onjuist is gebleken, aangezien de groote fabrieken, die aanvankelijk naar de kaas- beurs trokken, weer r.aar de markt zyn teruggekeerd. Wij leven nog in den tijd van de kleine aanvoeren, welke tijd nog wel een week of vier zal voortduren. Door de ruiming in de pakhuizen, een gevolg van het plan-Deterding, is er meer vraag naar het product gekomen, aange zien groote hoeveelheden kaas zonder crisisheffing naar Duitschland zijn ge gaan, zonder de 30 cent crisisheffing per K.G. Wanneer ons product vrijelijk de gren zen over mocht dan zou het product zeker een gewilligen afzet vinden. Duitschland Spreker herinnerde aan den dienst in de noch Frankrijk wil echter, ter bescher- Walburgkerk te Nijmegen, waar op 6 Dec. ming van de eigen boeren, de goedkoop® j.1. voorging ds. Dorgeloo, die in zoo'n prach- Nederlandsche kaas toelaten, zoodat de tige rede zijn blijdschap liet uitkomen over kaas, die er volgens de contingenteering in het feit, dat hy ook dezen morgen wederom mag, door allerlei heffingen met 60 cent den kerkdienst mocht leiden en mocht voor bereiden op het Kerstfeest, want zoo als alles voorbereiding noodig heeft, zoo ook dit. Men zou anders niet zeggen dat al 2000 jaar het heerlijke Evangelie is ver kondigd en dat er nog maar zoo weinig van uit gaat. Hij meende te mogen constateeren dat er velen naar de kerk gaan, maar slechts weinigen zyn er voor wie de kerkgang eigenlijk veel beteekent. per K.G. verhoogd wordt. Enkele maatschappyen hebben io de vier jaren dat deze regeling duurt, door de hen naar Frankrijk verstrekte consen ten, millioenen verdiend. In plaats van daaraan door het voeren van actie een einde te maken en er naar te streven deze voordeelen voor de pro ducenten te verkrijgen, heeft de Bond van op Coöperatieven Grondslag werken-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2