8 GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. 8 ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937 (Vervolg). Het plan „Nooit Gedacht" deed spr. denken aan de slechte bebouwingen door het parti culier initiatief. Alkmaar heeft behoefte aan goede plannen. De commissie heeft al leen te letten op stadsschoon en hygiëne en daarom kan de gewestelijke commissie tot geen andere conclusie komen. Spr. is vr.n oordeel, dat de bouw van be hoorlijke woningen niet gestuit zal worden door het prijsverschil. Noodgedwongen zal spr. dus voor de bijlage stemmen, omdat z.i. de bouw van arbeiderswoningen geen ter rein meer is voor het particulier initiatief. De grond rondom de stad behoort aan de gemeenschap. De heer Vogelaar: Het woordje „maar volgt meestal op een loftuiting. Spr. kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat de zaak vertroebeld is. Spr. beluistert in het rapport van den directeur van gemeentewerken een neer drukken van een architect, die toch ook een naam heeft te verliezen. Wij moeten onze ambtenaren vertrouwen, maar als een ar chitect van naam met andere cijfers komt, moeten wij dan maar zeggen „gooi die maar in de papiermand". Spr. wil het verschil op helderen. Wy hebben behoefte aan bouwter rein, dat geëxploiteerd kan worden. De vraag is of wij niet mogen trachten het par ticulier belang te vereenigen met het alge meen belang. De heer Appel was een uitgesproken voorstander van het eerste plan. Hij was voor overleg en den laatsten tijd heeft de N.V. zich niet te beklagen over het gemeen te-overleg. Overeenstemming is alleen niet bereikt over de schadelijke snijdingen. Spr. is voor de variant, maar na overleg met „Nooit Gedacht". Spr. erkende, dat de N.V. een kronkelende lijn volgt die hem niet aanstaat. Spr. heeft den indruk, dat de cijfers van den directeur van Gemeentewerken aan den lagen kant zijn. Voor de N.V. zou het voordeelig zijn om de zaak voor die cijfers aan Alkmaar over te doen. Spr. wil de beide architecten tegenover elkander plaatsen, dan zal wel blijken welke cijfers juist zijn. Voorheen woonde spr. regelmatig de com missievergaderingen bij. Hij wil niets liever dan aan het plan meewerken om de arbei ders van werkloosheid af te helpen. Onver- dient weerde de raad hem uit M.H. en zoo lang spr. geen genoegdoening krijgt, zal hij de andere commissievergaderingen verzui men. Mr. Groot oordeelde, dat het plan niet goedgekeurd kan worden zoolang er geen overeenstemming is met den polder „De Kooimeer". Spr. vroeg of er al overleg heeft plaats gehad. Ook spr. verwonderde zich over de enor- me verschillen. De een komt tot 710.000 en de ander tot f 485.000. Het verschil is te groot. De heer S iets ma oordeelde uit stede bouwkundig oogpunt het eerste project wenschelijker, maar de grond is dan niet rendabel te maken Spr. verheugde zich er daarom over, dat B. en W. met een variant zijn gekomen. Dat de N.V. nog geen kennis heeft kunnen nemen van dit project, staat spr. niet aan Te dien aanzien sluit hij zich aan bij den door mr. Leesberg geuiten wensch en hij wil de dan ook de kwestie van de waterverver- sching onder de oogen zien. Spr. wil de moeilijkheid van de rioleering ondervangen door met behulp van het gemaal van de Overdie en Achtermeer, water van Scher merboezem in te laten en gaf dit nader aan, Spr. oordeelde dit plan het ei van Colum- bus, omdat men dan ook krijgt verversching van de stadsgrachten. Spr. verdedigde de prijs van den architect en oordeelde de door den directeur van gemeentewerken genoem de prijzen niet juist. Zoowel de door hem genoemde zand- als steenprijzen waren te laag gesteld. Men mag geen rekening hou den bü een begrooting voor een aantal ja ren met de toevallige prijzen van den dag. De heer Dekker was ook verwonderd over de cijfers van den directeur van ge meentewerken, die ook hij niet juist achtte en ook hij had overleg bepleit. Spr. oordeel de de prijzen van zandophooging van de ge meente 30 cent per M3. te laag en die van „Nooit Gedacht" 6 cent te hoog. De prijzen van de straatklinkers had de directeur van gemeentewerken ook te laag genomen. Spr. noemde cijfers. 38 cent per M2. voor straatwerk, door den directeur van gemeentewerken berekend, oordeelde spr. een bedrag, dat naar niets gelijkt. Spr. on derwierp voorts de andere cijfers van de materialen aan critiek en concludeerde, dat de directeur de prijzen voor de trottoirban den, de bazaltinetegels en het hout te laag schatte. Ook spr. zou het daarom wenschelyk ach ten, dat over de cijfers tusschen den direc teur van Gemeentewerken en den architect van der List overleg gepleegd werd. De heer Venneker oordeelde, dat wel vast stond, dat aan de cijfers van den direc teur ernstig getwijfeld kan worden Ook spr. ging op de officieuse bijeenkomst in en her innerde er aan, dat de directeur van G W. heeft toegegeven, dat volgens het eerste pro ject het terrein geen gunstige exploitatie biedt De schuine gracht laat te veel grond verloren gaan. Waarom dan aan die schuine gracht vastgehouden? Omdat de vaste com missie dit wil? Die behoeft geen rekening te houden met de exploitatie-mogelijkheid. De raad behoort dit wel te doen, anders blijven de terreinen liggen. De aanval van den heer v. d. Vall op het particulier initiatief was niet ter zake. De tot stand gekomen woonwijken kwamen met medewerking van de stadsbesturen tot stand Ook spr. verklaarde zich voor overleg. Hy is voor de variant mits overleg met den ar- dt verschil- lende^sprekers. Voer de N.V. v*rt, d, deze zich goed moet voorstellen dat he hier geldt een overgang van po derland tot stadskwartier, waaraan verschillende be zwaren zijn verbonden. Spr. gaf dit nader aan. Een geweldige aanvoer van zand is noodig. Voor B. en W. staat het perspectief voor op, dat wij hier moeten komen tot een goed stadskwartier en dat wij ons hoeden moeten voor een herhaling van het Emmakwartier en het Stationskwartier. Toen die tot stand kwamen, beschikte de overheid niet over de middelen van thans en kon men het particu liere plan niet zoo belemmeren. Nu kunnen wy de goede ontwikkeling van de stad be ter bevorderen. Wie na ons komen, moeten ons daarnaar beoordeelen. De algemeene stadsuitbreiding gaat naar 't zuiden en het westen, waar wij de hoogere gronden heb- beni Wanneer wij aan de oostzijde een stads kwartier willen ontwikkelen, dan moet dit op voldoende hoogte zijn met 'n voortzetting van ons grachtenstelsel en dan botsen wij met de particuliere belangen. Voorts betoogde spr., dat het polderbe stuur geen taak heeft bij de uitbreiding De taak van den polder is een taak tegenover de N.V. die zich met den polder moet ver staan. Mr. Leesberg: Maar dit mag de ge meente niet onmogelijk maken. Weth. Klaver: Dat doet de gemeente niet, maar de polder krijgt pas een taak als de N.V. gaat bouwen. Spr. gaf dit nader aan. Ten aanzien van de gracht ontworpen door de gemeente, zegt spr., dat de N.V. voor de zelfde puzzle met den polder staat. Spr. ver dedigde nader de door het college voorge stelde variant, omdat B. en W. dachten daardoor met de N.V. tot overeenstemming te komen. „Nooit Gedacht" heeft echter ook bezwaar tegen deze variant. Spr. citeerde hierover uitlatingen van de N.V. Het gaat om de verbindingsgracht. Weth. Bonsema: Wat ze citeerde slaat op het eerste plan, maar niet op de variant die ze niet kennen. (Instemming.) De heer Dekker: De N.V. kent de va riant niet. Weth. Klaver: Laten wij aannemen, dat de N.V. de variant niet kent, dan wees spr. er op, dat het college bereid is het plan te rug te nemen en een plan van uitbreiding ter visie te leggen. Het college heeft geen bezwaar tot overleg met den architect. Het college vraagt, dat de raad zich voor de va riant uitspreekt en daarmee uit. Een va riant op een variant wijst het college af. Het hindert spr., dat mr. Leesberg het college stroefheid verwijt. Spr. aanvaart dit verwijt niet. Hij heeft het plan met den di recteur van de N.V. besproken en hy gaf een opsomming van hetgeen heeft plaats gehad. Het verslag van een vergadering van B. en W. met den directeur en commissarissen van de N.V., gemaakt door een ambtenaar, werd door den directeur en commissaris sen van de N.V. niet aanvaard. De directeuren van de N.V. zijn in het college geweest. Nimmer kon echter over eenstemming bereikt worden, ook niet in een bijeenkomst van P. W., waar de direc teur van de N.V. het plan kwam toelichten. Het geheel is voor het college een lijdens weg. B. en W. verstonden zich met de vaste ge westelijke commissie om zich op de hoogte te stellen, hoe die zich tegenover de zaak stelde en B. en W. deden dit om de zaak te bespoedigen. Spr. verwacht niets van een conferentie, Hij is uitgeconfereerd. Waar moet over ge confereerd worden? De heer S i e t s m a Over de variant en de cijfers. Weth. Klaver: Er is een geweldig ver schil in de kosten van aanleg. Spr. had voor de straatklinkers een opgave van een firma te Nijmegen van 18,92 per 1000. De heer Dekker: Voor den wal, maar dan moeten ze nog vervoerd worden naar het werk. Weth. Klaver had daarop niét gerekend en besprak de prijzen van het zand voor ophooging en wees mr. Leesberg er op, dat de prijs van f 0.90, door den directeur voor de Mient berekend, de prijs in tariefwerk is en niet de prijs voor groot werk. Er is een aanbieding van Schot van 0.50 en de architect v. d. List erkent, dat er zand gestort te krijgen is voor 0.55. De heer Dekker:„U moet verder lezen. Weth. Klaver: „Hij maakt een des kundige blunder, door een post te stellen voor inklinking en voor sociale lasten Iedere vakman weet, dat voor 0,55 per M3. zand voor ophooging op het werk wordt geleverd. An Aan den singel wordt het zand voor 43 cent per M3. geleverd, omdat men het zand gratis kan halen. Als men nu 12 cent per M3. voor het aankoopen van het zand rekent, dan is 0,55 per M3. op het werk juist. Het plan-Sietsma: „Water inlaten uit Schermerboezem" is overdacht, maar de verbindingsgracht sluit daar oogenblikkelyk in, maar het is mogelijk. Mr. Leesberg was van oordeel, dat er by den raad ook voorzit het stichten van een goed stadskwartier. In dit opzicht is er geen tegenstelling tusschen den raad en het college. De raad oordeelt echter, dat het met de wijze, waarop het college de zaak opzet, niet mogelijk is, de terreinen rendabel te exploiteeren. Wy moeten practisch blyven en het aan nemelijk maken. Ondanks het antwoord voor de vaste commissie willen B. en W. de schuine gracht laten vervallen en overleg plegen over de variant. Als dit met waardeering voor elkander gebeurt, zijn wij een heel eind verder. Voor spr. staat vast, dat de heeren Margadant en v. d. List tot over eenstemming moeten kunnen komen. Onaanvaardbaar is, dat de raad zich moet binden aan de variant. De raad moet de bezwaren tegen de variant kunnen bezien. Als men de rechtspraak over de woningwet raadpleegt, dan is ter visielegging zelfs niet noodig, als er overeenstemming is bereikt, maar zoo ver zijn wij niet. Dat de raad zich bindt aan de variant, zou het nemen van een onwettig besluit zijn. Spr. bleef het noodzakelijk oordeelen, dat de beide deskundigen over de eenheids prijzen met elkander praten. By zandop hooging moet men wel degelijk met klinken rekening houden en men kan dit op tweeër lei wijze berekenen. Voor de eenheidsprijzen neemt spr. de cijfers aan van den Rijkswaterstaat, die hij overlegt en welke met die van architect v. d. List overeenkomen. Ieder stukje, dat is ver kregen, moest bevochten worden en spr. vindt het een fout, dat men de cijfers en de variant niet heeft besproken. Wij kunnen ons aan de variant niet bin den en spr. wil de toezegging, dat beide ar chitecten in de gelegenheid worden gesteld, overleg te plegen. De heer Dekker verdedigde de prijzen van den heer v. d. List, ook ten aanzien van het zand. Zeker moet rekening gehouden worden met 20 klink en dan moet men er 20000 M3. zand bij tellen. Weth. Klaver: Dat maakt niets uit. Verschillende raadsleden protesteerden. De heer Dekker bleef van oordeel, dat de prijzen, zooals de heer v. d. List be rekende, juister zijn dan die van P. W. De heer v.' d. Vall oordeelde de wet houder in zijn verdediging zeer geslaagd. In de commissie is ook gevraagd of men op de hoogte was van de benoodigde hoeveel heid zand. De heer Dekker: De heer v. d. List heeft 3 weken gewaterpast. De heer v. d. Vall: Dat is in de com missie niet gezegd. Spr. wil de groote lijn in het oog houden, n.L een goed stadskwartier en daarbij wil hy den wethouder steunen. De heer Appel was ook onder den in druk gekomen van het betoog van wethouder Klaver, doch de schuine gracht is niet houd baar gebleken. Nu het groote niet kan wor den bereikt, is spr. voor de variant, mits de rand daarvan niets meer wil laten afknab belen, al wil hy wel overleg. De N.V. kan niet ontkennen, dat wij toegeven en mag nu geen ernstige bezwaren maken. In de be- grcoting van v. d. List kleven ook fouten, doordat hij inklinken berekende. Er is ver schil in de wijze van berekening. Het in klinken geeft in de eenheidsprijs geen ver schil. De heer Grondsma: Maar op den eindprijs wel. De heer Appel: Daarom is overleg wel noodig, dan wordt duidelijk, hoe men weder zijds heeft gerekend. Spr. wil geen verdere consessies aan de variant. De heer Sietsma oordeelde het des kundig betoog van den heer Dekker over bodig over de cijfers van de eenheidsprijzen nog verder te spreken. Spr. verdedigde de door hem aangegeven waterverversching. De heer Vogelaar herinnerde aan het opgezette plan van de Juliana van Stolberg laan, dat moest worden gewijzigd, wilde er iets van bebouwing komen. De bevolking zoekt in een andere richting en daarom moeten wy de bebouwing mogelijk maken. Let men alleen op het stadsschoon, dan geeft spr. de voorkeur aan het plan van den directeur van Gemeentewerken, maar daar om moet er overleg komen over de cijfers. Wij kunnen nu ons niet aan de variant bin den, want dan doen wij iemand in zijn rechten te kort Het recht om bezwaren in te brengen, moet gehandhaafd blijven. De heer H o y t i n k was van oordeel, dat men een ander beeld van de zaak zou heb ben gekregen, als er wel overleg had plaats gehad over de variant. Spr. oordeelde, dat de discussie had bewezen, dat het onderwerp zich niet leent voor een openbare be spreking. Spr. wil in principe overeenkomstig de bijlage van B. en W. een variant laten maken en die ter visie leggen. Blijkt de N.V. zoover te willen gaan, dat wij moeten zeggen: „Dat gaat niet", dan moeten wy ook den moed hebben te zeggen: „Nu is het uit". Weth. Klaver betoogde nogmaals, dat inklinken op den eenheidsprijs geen rol kan spelen, doch de raad protesteerde daarop zoo eenstemmig, dat hij maar tot een be spreking van de steenprijzen overging, maar met cijfers moest komen, die dicht bij die van den heer Dekker lagen. Spr. zegde toe, dat hij zal bevorderen, overleg tusschen de heeren Margadant en v. d. List en dat de variant ter visie zal worden gelegd. De heer H o y t i n k wilde gegevens over het totale bedrag, dat voor het zand benoo digd is. Besloten werd een nieuw plan aan de orde te stellen en het oude plan terug te nemen. De zaak begint dus weer opnieuw. Organisatie van gemeentewerken. De meerderheid van het college stelt voor zich te vereenigen met de gedragslijn om trent de berekening der omslagpercentages, voor diensten en leveringen te berekenen door het bedrijf der gemeentewerken. 2. Te bepalen, dat ten aanzien van het verrichten van arbeid door dat bedrijf voor andere takken van dienst zal gelden, het geen hiervoor als slotsom is aangegeven. 3. Te bepalen, dat met ingang van een door B. en W. vast te stellen tijdstip de for matie van 't werkliedenpersoneel zal worden ingekrompen op de wijze als was aange geven. De heer Vogelaar kon begrijpen, dat het voor den dienst van gemeentewerken een voordeel is, een vast percentage vast te stellen; maar een motiveering daarvoor ont breekt. Waarom de volle kosten van den dienst niet gelegd op de werken, welke de dienst uitvoert? Spr. oordeelde, dat het per centage niet ieder jaar hetzelfde kan zyn. Spr. zou het college ten aanzien van de bezetting niet teleurstellen, doch hij betwij felde, dat de oplossing gezocht is in de richting door den raad gewild. Hy kan zich voorstellen, dat het college niet durft in gaan tegen het advies van den directeur, maar het moet mogelijk zijn, met minder toezichthoudend personeel te kunnen vol staan. Mr. Leesberg oordeelde, dat was Zaterdag 20 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.20 Gr.pl. 12.1.45 en 2.Gr.pl. 2.30 Op naar machtsvor ming, causerie. 2.40 Filmland. 3.15 Schaakpr. 3.35 R'damsch Philh. orkest mmv. solisten. 4.30 Esperan- to-uitz. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.Orgelspel m. m. v. solist. 6.30 De Wielewaal en toespraak. 7.Friesche uitz. 7.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 8.Her haling SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 The Twinkling Three. 8.35 Deel. 9.— VARA- Maandrevue. 9.30 The Broadway- Serenaders. 9.40 Toespraak. 9.50 Verv. van 9.30. 10.ANP-ber. 10.05 VARA-orkest. 11.Ber. 11.05 De Ramblers. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.30 KRO-melodisten. 3.Kinderuur. 4.05 Verv. KRO-melodisten en gr.pL 5.30 Gr.pL 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. weekover zicht. 6.45 Gr.pL 7.— Ber. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.— ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Over peinzing met muzik. omlijsting. 8.30 KRO-orkest mmv. soliste. 9. Gr.pL 9.15 KRO-orkest. 10.Deel. met muzik. omlijsting. 10.30 ANP- ber. 10.40 Sportoverzicht. 10.55 12.Gr.pL DROITWICH, 1500 M. 11.05 Kookpr. 11.20 Orgelspel. 11.50 Het Willough- by strijkkwartet. 12.50 Gr.pL 1.20 Het Commodore Grand-orkest. 2.20 Gr.pL 2.50 1ste acte „Aïda". 3.35 Gr. pi. 4.20 Deel. 4.40 BBC-Schotsch orkest. 5.35 BBC-dansorkest. 6.20 Ber. 6.35 Sportnieuws. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Radio-journaal. 8.20 Variété. 9.20 Ber. 9.40 BBC-Harmonie-orkest. 10.20 Zangvoordracht. 10.40 BBC- Theaterorkest mmv. solisten. 11.35 Grosvenor-House-Dansorkest. 11.50 Ber. 12.12.20 Vervolg Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 9.50 Orkestconcert 11.50 Gr. pi. 1.35 Zang. 1.50 Gr.pL 3.20 Zang. 3.35 Gr.pL 5.50 Visciano-dansorkest. 8.20 Duo-concetr. 9.05 Nat. Orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroepklein- orkest en solisten. 7.50 Blaasconcert. 11.50 Omroepkleinorkest. 1.35 Gr.pL 3.20 Westduitsch Kamerorkest en solisten. 5.25 Omroepkwintet en so listen. 7.30 Vroolijk progr. 9.50 11.20 Omroepdansorkest en -schram- mel-ensemble. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gr.pL 3.20 Schu- bert-concert. 4.50 Gr.pL 5.20 Klein orkest. 6.20 en 6.50 Gr.pL 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Gr.pL 11.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gr.pL 2.23 Ed. Louseau's orkest. 3.20 Zang. 3.35 Ed. Loiseau's orkest. 4.35 Piano-voordr. 5.05 Zangvoordracht. 5.35 Gr.pL 6.35 Kleinorkest. 8.20 Omroepsymph.-orkest en soliste. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20 12.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. progr. 9.20 Ber. 9.40 Sportrep. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 Dansmuziek uit München. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Parijs R. 9.50—13.05, Brussel VI. 13.05—13.35, Keulen 13.3514.35, Brussel (Fr.) 14.35—15.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel VL 17.2018.35, Bfussel Fr. 18.35—19.30, Keulen 19.30—21.20, Boedapest 21.2023.25, Brussel Fr. 23.25—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.10.35, Lond. Reg. 10.3511.20, Droitwich 11.20 16.20, Lond. Reg. 16.2016.50, Droitwich 16.5018.20, Hamburg 18.20—18.50, Parys R. 18.50—19.05, Droitwich 19.0522.45, Lond. Reg. 22.45—24.—. Lijn 5: Diversen. Zondag 21 Februari. HILVERSUM, 1875 M. <8.55—12.— en 5.30—6.30 VARA, de VPRO van 5.5.30 en 6.308.de AVRO van 12.5.en 8.12,uur). 8.55 Gr.pL 9.Sportnieuws. 9.05 Tuin- bouwpr. 9.20 Besteding van de vrije tijd, causerie. 9.35 Gr.pL 10.15 Natuurhistorisch kwartiertje. 10.30 VARA-orkest 11.15 Van Staat en Maatschappij, causerie. 11.30 Verv. concert 12.Orgelconcert. 12.10 Filmpr. 12.35 Het Omroeporkest en gr.pl. 2.Boekbespr. 2.30 Het Ko- lisch-kwartet mmv. solist en decL 4.15 Inleiding volgende uitz. 4.20 Relais uit Argentinië. 4.50 Gr.pL en ANP-sportnieuws. 5.Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderuurtje. 6.Sportpr. 6.15 ANP-sportnieuws. 6.20 Gr.pl. 6.30 Open vensters, cau serie. 7.Ned. Herv. kerkdienst. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9. Radiotooneel. 9.30 Revue-progr. 10.15 Radiojournaal. 10.30 Viool en orgel. 11.ANP-ber. Hierna tot 12.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (8.30—9.30, 12.15—5.— en 7.45—11.30 KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5,—7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Ge wijde muziek (gr.pl.) 9.50 Geref. kerkdienst. Hierna Gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 KRO-orkest. (1.— Boekbespr.) 2.— Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symph.-orkest en gr.pL 4.20 Relais uit Argentinië. 4.50 Gr.pL 4.55 Sportnieuws. 5.Koorzang. 6.Gewijde muziek (gr.pl.) 6.20 Ned. Herv. kerkdienst. 7.45 Sport nieuws. 7.50 Ethnologische causerie. 8.10 ANP-ber., mededeelingen. 8.20 Gr.pL 8.30 KRO-orkest mmv. solist en gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 Epi loog. 11.11.30 Esperanto-lezing. 8 de bezetting in andere plaatsen, niet over bezet is. Gebleken was echter ook, dat het bedrijf economischer kon werken en dit wordt in het rapport aangegeven. Daarom is het on derdeel van de reorganisatie „het percen tage" van de grootste beteekenis en spr. be twijfelt of bereikt wordt, wat noodig is. Het leidt tot een slap beleid. Gemeente werken moet als 'n bedrijf beheerd worden. Het percentage moet daarom zoo scherp mogelijk worden gesteld en niet worden betrokken binnen de gemeentebegrooting. Daarom moet het percentage voor een toe komstig jaar telkens worden vastgesteld. Ten aanzien van de personeelsbezetting betoogde spr., dat de fractie er wel voor is en, by wyze van uitstervingssysteem, er zich mede vereenigt, het personeel met drie te verminderen, doch niet volgens ontslag en op wachtgeldstelling. Spr. verklaarde nog tegenover den heer Vogelaar, hoe het voorstel tot het stellen van vaste percentages er was gekomen. Spr. diende namens de fractie het volgende amendement in: De ondergeteekende, leden van den raad, hebben de eer op het slot der bijlage tct het verslag der handelingen van den ge meenteraad 1937 No. 13 het navolgende amendement in te dienen: De raad besluit: le. De omslagpercentages voor diensten en leveringen door het bedrijf van ge meentewerken tijdig voor elk kalenderjaar te doen vaststellen door B. en W„ gehoord de Commissie voor Publieke Werken, welke percentages dan gelden voor het komend kalenderjaar, terwijl eventueel op die per centages te maken winst binnen het bedrijf wordt gehouden en strekt tot verlaging der percentages voor een komend jaar, terwijl eventueel verlies op het komend jaar wordt overgebracht en ingehaald door verhooging der toekomstige percentages. 2e. Ten aanzien van het verricht van ar beid door dat bedrijf voor andere takken van dienst zal gelden, hetgeen hierboven als slotsom is weergegeven. 3e. de formatie van het werkliedenperso neel geleidelijk in te krimpen met drie man door toepassing van het z.g. uitstervings systeem. De heer v. d. V a 1 1 was het voor 100 met het voorstel van mr. Leesberg oneens. Hij wilde van P. W. een onderneming ma ken, opdat het uiteindelijk een bron van inkomsten kan worden voor de gemeente. Spr. oordeelde, dat P. W. het karakter moet krygen van een onderneming. Wel moet er een prikkel komen om het percentage niet te overschrijden De toestand, zooals die is, komen vast te staan, dat het bedrijf, gezien mag niet gehandhaafd blyven. Wij moeten hebben een aanvulling van de gemeentekas, met den prikkel, dat de bedrijfsleiding er met het percentage komt. Het bedrijf is top zwaar. Spr. gaf dit toe, maar waarom be perking onder aan te zoeken, terwijl wij al len den indruk hebben, dat het van boven gezocht moet worden. Laat de r.k. fractie ook een naar den top kijken. De heer Appel zag het voorstel niet los van het voorstel tot concentratie van bedrij ven en diensten en hij moest zich daarom tegen tegen de bijlage verklaren. Het bedrijf moet een basis hebben van waaruit het kan werken en daarom is een omslagpercentage noodig. Met den heer v. d. Vall was spr. van oordeel, dat het bedrijf geen onderneming moet worden. Men kan wel verschillen over het uitvoeren van groote werken, maar de gewone werken voor de gemeente moeten door het bedryf worden verricht. Spr. wist niet of het bedrijf topzwaar is. De rapporten van den directeur oordeelde spr. goed gefundeerd. Er zyn nog maar 17 vaste werklieden en spr. achtte den tyd niet gekomen om het aantal vaste menschen te ontslaan, nu nog regelmatig los personeel moet worden aangesteld. Spr. is tegen de bijlage en ook tegen het amendement. De heer H o ij tink oordeelde ook, dat B. en W. te veel naar het lagere personeel hebben gekeken, doch het voorstel gaat in de richting van de wenschen van den raad, die een kleine kern wil. Spr. oordeelde het amendement van de r.k. fractie een ver zachting van het voorstel van B. en W. en kon daarmede accoord gaan. Ten aanzien van het percentage ging spr. eveneens met het standpunt van de minder heid van het college en het amendement accoord. De heer v. d. V a 11: De r.k. fractie maakt het moeilijk, omdat geen functies worden genoemd. Wy, zeide spr., stellen voor in het voorstel van B. en W. punt 3 te schrappen. De heer Klaver betwijfelde of ont slag van personeel wel veel zal uithalen. Spr. heeft bezwaar als minderheid in het college om winst ter. bate van gemeente werken te laten komen en een verlies ten koste van de gemeentekas. Het percentage is dus een maximum percentage. Het bedryf van gemeentewerken moet eigen kosten dek ken. Spr. wilde de krachten door meer wek beter benutten, opdat het percentage daalt. Spr. was voor handhaving van den toestand, zooals die is. Een vast percentage is wei noo dig. Spr. wilde dit echter voor ieder jaar vaststellen. Men voorkomt dan schommelin gen. Spr. was voor het voorstel van mr. Leesberg en sloot zich namens de minderhe'.d in het college bij dit voorstel aan. Hierna ging spr. over tot het beantwoor-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9