LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM Stad en Ümwwmq, Financieel Overzicht. !huitletm HET HUIS MYSTERIES HENSBROEK HEILOO KON ZICH NIET BEWEGEN Dart zij KLOOSTERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen AKXER'S OIIIGINtBt TEM INZAGE Verpachting kermisterrein. OER P. J. Smit en D. Wildeboer werden herko zen. De penningmeester lichtte toe, dat de achterstallige contributie geen reden tot klagen geeft.. De achterstand bedraagt -/ 84 over 49 gezinnen. Wel komt tot uiting dat velen vertrekken uit de gemeente. Gezin nen waar de betaling van de contributie heel bezwaarlijk is, kunnen ook per week betalen. Zy moeten dit aan den bode opge ven. Over de vervoerkosten deelde de pen ningmeester mede dat het Streekverband een contract heeft loopen met de firma Jac. Met uit Alkmaar van 30 cent per K.M. met vervoer van ziekenauto. Wanneer dit contract afloopt, zal over den prijs worden onderhandeld. De opmerking werd gedaan dat ook de garagehouder A. de Geus een groote auto heeft waar een bed in geschoven kan worden. De secretaris ad viseerde met het oog op het vervoer eerst in overleg met hem of den penningmeester te treden en voor patiënten, die naar 'n zie kenhuis moeten, een bewysje van den ge neesheer vragen. Bellamy. In de zaal van den heer P. Groot hield de internationale vereeniging Bellamy een propaganda-avond met als spreker de heer C. Oderbeek van Velzen. Toen de voorzitter der afdeeling Sint Pancras, de heer de Jong, deze bijeen komst opende was de gelagkamer van café Groot tjokvol. De voorzitter zeide dat Bel lamy in dit maatschappelijk systeem niet wil verbeteren maar door economische ge lijkheid voor allen meer geluk wil brengen bij de menschen. De heer Oderbeek schetste in gloedvolle woorden het Bellamy-stelsel, dat volgens hem zeer goed verwezenlijkt kan worden. Door eenige personen werden schriftelijk vragen gesteld die alle werden beantwoord Enkelen gaven zich als lid op. De heer de Jong sloot met een dankwoord aan den spreker en de aanwezigen. Het Witte Kruis. In de bestuursvergadering van het Witte Kruis zijn de functies verdeeld. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: A. N. K. Hopman voorzitter, A. C. Waal secreta ris. dr. G. P. Driel penningmeester, en ds. Bloemhoff en dr. Hoekstra commissarissen. Uitvoering van D. O. V. E. S. De gymnastiekvereeniging Doves gaf Donderdagavond haar eerste uitvoering. Het aantal donateurs is zóó groot gewor den dat men twee avonden moet geven. De heer J. L. Groot opende, riep het wel kom toe aan vele ouders, aan de zusterver- eenigingen en aan de pers. mHet kwam in eens, maar 3 jaar lang was hel of ik dia pijn ut mijn rug nooit meer kw(jt zou raken. Alles was mij teueeL Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wei nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zyn mijn pijnen verdwenen, ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Klooster balsem aan." S. SL te H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bty brand en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijtniiddel bij Kbeumatiek, spit en pijnlijke spieren fcruioetdoos 3o ct. rotten. et en f 1.04 Het programma was varieerend. Mede werking verleenden de heeren Jac. Avis, N. Akkerman en mej. R. Stam. De avond was boeiend van het begin tot het einde. Een aangename afwisseling waren de mooie zangnummers van mej. R. Stam. Een extra nummer was een imitatie van Louis Davids „Doe aan gymnastiek", voordracht van den heer N. Akkerman. Een waardig slot was „Aan den Nacht" (ballet). Een gezellig bal besloot den bij uitstek geslaagden feestavond. Op Dinsdag, 9 Februari 1937, des namid dags 1.30 uur, vond ten Stadhuize de ver pachting plaats van kermisterrein voor de dit jaar te houden kermis. Er waren in totaal 98 gezegelde biljetien ingekomen. J. Schipper, haringwagen, Paardemarkt 10.80. Wed. M. Abrihams, salon-Minerva, Paar demarkt 35, Nieuwesloot 20. F. Hommerson, Autofietscaroussel, Paarde markt 303, Ziekenhuisterrein 261, zonder concurrentie 151 en met concurrentie 169. D. J. Dam, Zweefmolen, Paardemarkt 375.75 en 225.50. H. Vallentgoed, Luchtschommel, Paarde markt 285, Marktstraat 110. A. Roels, Golfbaan, Paardemarkt 325, Korte Nieuwesloot 215, andere plaats 175; flesschensport Paardemarkt 95, Nieuwesloot f 175. andeie plaats 75. W. Lohman, Palingkraam. Kleine Kaas markt 58, Paardemarkt f 55, Laat 7.50, C. M. Vermelen, Autoskooter, Paarde markt 230C, Auto-Racebaan, Paardemarkt 1200, beide plaatsen tezamen gegund 3800, zonder concurrentie. Dezelfde zaken zonder concurrentie 2801 op Ziekenhuis terrein met concurrentie van gewone skooter, doch z. c. van Benzine Skooter 1050 op het Hofplein met c. gewone skoo ter. doch z. c. Benzine Skooter 701. Vroolijk Rad, Ziekenhuisterrein 700. Dezelfde in richting op het Hofplein z. c. f 401. Rups- caroussel z. c. Paardemarkt 625, Tête a queu, Ziekenhuisterrein of Paardemarkt 301. H. Resman, Crinoline, Ziekenhuisterrein 165, Hofplein 120. B. Gosscha'k, Kijktent, Paardemarkt of Ziekenhuisterrein 130. H. Korinke, Globe-Steilwand, z. c. f 260. Joh. Sipkema, Auto-Caroussel, Paarde markt of Oude Ziekenhuisterrein 510. J. Venema, Suikerkraam, op meerdere plaatsen op de Nieuwesloot f 137, f 142 of 85. C. Winter, pyramidesport, Nieuwesloot 152.24. J. Brantenaar, Slagmachine, Nieuwesloot 25. A. v. d. Veen, WaggelKamer, Nieuwesloot 50, Paardemarkt 75. C. Vader en E. Elings, Vliegbommenspor- ten, Nieuwesloot 400 (voor 4 stuks), z. c., 200 m. c. Ph. de Winter, Fotoschiettent, Nieuwe sloot of Paardemarkt 325 z. c., 250 m. c. H. J. Overman, Haringwagen, Paarde markt 15.20. H. M. Vale, vliegbomsporten, Nieuwesloot 325, m. c. van 2 stuks H. Vader, Suikerkraam, N^uwesloot 86. P. J. J. Hofman, Hakten" Nieuwesloot 18, Korte Nieuwesloot 10, 6 of f 8. J. Visser, Zuurkraam, Nieuwesloot 92.75. A. Sips, Kyktent 60 (geen plaats aange geven). N. v. d. Abeele, Oefenspelen, Nieuwesloot f 106. W. J. Vogelpoel, Suikerkraam. op verschil lende plaatsen Nieuwesloot, 110, f 95, 86 of 80. W. Stuvé, Nougatkraam, Nieuwesloot, op meerdere plaatsen 175, 150 of 110. G. Kooistra, Bal'ensport, Nieuwesloot 251. A. Denics, Gebakkraam, Nieuwesloot 150 of 125. Jac. StuvéVet, Nougatkraam, Nieuwe sloot 330. J. J. Kalter, Palingkraam, Paardemarkt 46, Nieuwefloot-Hofplein 21, Kleine Kaas markt 61.30, Laat-Schoutenstraat 45.20. B. van Slooten, Weegstoel 9 (geen plaats aangegeven). J. van Leer, Nougatkraam, Nieuwesloot 20, Hofplein 12. G. Kleijn, Palingkraam, Hofplein-Korte Nieuwesloot 16, Laat, nader aan te wijzen f 11. P. VerwijkLangen, Gebakkraam, Korte Nieuwesloot f 26.10 of 20. P. Bos, suikerkraam, Korte Nieuwesloot 30. C. W. Beelenkkmp, Suikerkraam, Korte Nieuwesloot 23. D. Schrynemakers, sjoelbaksport, Korte Nieuwesloot 36 z. c. P. S. Stuy de Haan, Rij wielcaroussel, Paardemarkt 185, Korte Nieuwesloot 100 op aanwijzing 75. Paardemarkt voor groote inrichting 205, op aanwijzing f 125. Th. Beemsterboer, Palingkraam, Steene- brug 33, Kleine Kaasmarkt f 50. N. Poland, Palingkraam, Steenenbrug 32.50, Kleine Kaasmarkt 66. D. van Veen, Palingkraam, Laat bij Schoutenstraat 45.50. Kleine Kaasmarkt 63. W. de Boer. Suikerkraam, op verschillende plaatsen Nieuwesloot 140, 120, 110, 125 en op de Laat 60. J. Bruin, Nougatsuikerkraam, Laat 25. D. van Dam, Kinderdraaimolen, Laat 175, Korte Nieuwesloot 80.10. A. D. M. Aué, Suikernougatkraam, Laat 51. P. Bos, Suikernougatkraam, Laat 60. R. Kooistra, Nougatsuikerkraam, Nieuwe sloot 90, Laat, hoek Boterstraat 38, bij draaimolen 45 of 41, aan te wijzen plaats 28. A. H. Beekvelt, Klokkensport, Korte Nieuwesloot 60, op aanwijzing 25. Gebr. Smit, Haringwagen en vischbak- kerij, St. Laurtnsstraat 16.90. D. Veen, Vliegboinmensport, Nieuwesloot 155 (1 stuks), m. c. van ten hoogste 2. C. Vader er. Zoon Schiettent, Nieuwe sloot f 175.75 z c., 80 m. c. Oefenspelen, Nieuwesloot 55.75, Voetbalsport, Nieuwe sloot 20, Korte Nieuwesloot 12. P. Wiers, Torpedosport, Nieuwesloot of Paardemarkt 66. J. Lahnstyn, Hoeplatent, Nieuwesloot 100, Rolsporttent 100, beide plaatsen voor 230. H. J. Vet, Nougatkraam, Nieuwesloot. op meerdere plaatsen 125, 85 of 65. P. J.*Selbach, Vlooientheater, geen plaats genoemd 35. P. Bakker, werptent, Nieuwesloot 86. vliegbommensport 76 (1 stuks), sportkanon, Paardemarkt 35. G. Vader, Suikerkraam, Nieuwesloot f 65. Mevr. P. de Groot, Nieuwesloot, gebak kraam 60 of 42. E. Elings, Nieuwesloot, Entosspel 25. C. L. Mullens, Nieuwesloot 70, Zieken huisterrein 40. P J. Vale, Nieuwesloot f 710, totaal voor 2 vliegbommen, balroltent, Berekeningsspel, z. c. (voor vliegbommen concurrentie van ten hoogste 2) of 485. voor 2 vliegbommen, m. c. van 2, balroltent m. c., en werptent. H. Piening, suikernougatkraam, Nieuwe sloot f 107 of 75.75. J. A. de Groot, gebakkraam, Nieuwesloot 15, Laat bij Payglop 12, Laat bij Schou tenstraat 15. D. Brunsselaar, Schiettent, Nieuwesloot 257 z. c. J. Mol. haktent, Nieuwesloot 16. Wed. J. Schuurman, schiettênt, Nieuwe sloot 266 z. c. F. Slieker, vliegbomspel 120 of 126, werptent 120 Nieuwesloot. C. J. Schaap, glasblazerij, Nieuwesloot 50, Paardemarkt f 40. D. Poepjes, zuurkraam, Nieuwesloot 82. J. F. Vale, vliegbommensporten (2), m. c. van 2 327, oefententje 101, indien alles gegund wordt. Gebr. A. en N, Hommersop, Paarden markt, Hidee-O (Monster van Lochness) 575. Ziekenhuisterrein, Vroolijk Rad 551. Paardemarkt met autoskooter 2000 on Hofplein met Autoracebaan 1200, tezamen voor 3203, Paardemarkt met Autoskooter en Z'ekenhuistcrrein voor Autoracebaan, tezamen 2700, z.c., Paardemarkt of Zie- kenhuisterre n voor Tête a oue 215, Hof plein voor Vroolijk Rad 273, Bod ver hoogd met 350, indien alle inrichtingen worden gegund K Mulder, Kinderautoracebaan, Laat 106, Paardemarkt 255, Hofplein 150.25. Korte Nieuwesloot 155. A. v. d. Veen, Miniatuur Racebaan, Paar demarkt 200, z.c. Nieuwesloot f 150, z.c. Paardemarkt 80, Nieuwesloot 80, Markt straat 75 en Laat 50 alles met c J. Sipkema, Paardemarkt, Luchtschom mel 275. H. Roels-Benner, Paardemarkt 135, Kor te Nieuwesloot of Hofplein 135, voor kin derdraaimolen. Wed. A. Reindorp-Content, Waarzegsters- tent, Paardemarkt f 34.99, Nieuwesloot 17.17, voor Horoscoop, Paardemarkt 9 99, Nieuwesloot 7.75. n H. van Leeuwen, „The Humor Disk Paardemarkt of Ziekenhuisterrein f 150, Kinderdraaimolen op Laat of Korte Nieu wesloot 75. H. Stadman, Paardemarkt of Ziekenhuis- terrein, Miniatuur-Wielerbaan 105. L. Benner, Himalaya Bergbaan 570. A. Benner, Paardemarkt, Autoskooter 2000 z.c. Joh. Sipkema. Paardemarkt, Autorace baan 1500 ook op Ziekenhuisterrein of Hofplein. S. van Drunen, Palingkraam, Kleine Kaasmarkt 64. G. Gerver, Palingkraam, Kleine Kaas markt 60.50, Steenenbrug f 23.75, Paar demarkt 45.25, Laat-hoek Schoutenstraat 40.10. Joh. van der Haar, Palingkraam, Paarde markt 43.60. G. de Lange, Paardemarkt, Ziekenhuis terrein of Korte Nieuwesloot, voor Lachtent 100. A. H. Beekvelt, Kyktent, Nieuwesloot Paardemarkt of Ziekenhuisterrein 150. J. Wolters, geen plaats genoemd, Zweef molen 201. J. J. Groninger, plaats op aanw'.'zing 120, voor Variététheater. Jos. Mullens, geen plaats genoemd, voor Variététheater 250 voor Variété Circus Rausch 500. E. Kreekel. geen plaats genoemd, Auto skooter 1600 z.c. en 950 m.c. J. A. Peterson, sjoelbaksport, Korte Nieu wesloot 30.70. P. Ooms, Kinderdraaimolen, Laat of K. Nieuwesloot 56. Door het groot aantal conversies valt het licht op het eenzijdig karakter van leeningscontracten. Voorstel len tot eventueele conversie naar boven. De strijd te Washington tegen het buitenlandsch kapitaal. Groote vraag naar kunstzijdewaarden. Philips en Shell Union Oil zeer vast. Ook in de afgeloopen periode zyn er weer tal van nieuwe conversies geweest en het ligt voor de hand, dat de geleidelijke daling van de rente-inkomsten voor de meesfe be leggers een ernstig vraagstuk begint te worden. Wij spreken nu niet eens van de groote moeilijkheden, die er voor spaarban ken en verzekeringmaatschappijen kunnen ontstaan, doordat hun beleggingen veel min der opbrengen dan vroeger. Nu behoeft er echter wat het laatste punt betreft, naar wij meenen, geen enkele reden te bestaan te veronderstellen, dat de financieele positie van zulke instellingen zou kunnen worden aangetast. Een zeer groot deel van de gelden van verzekeringmaatschappijen en spaar banken is belegd in soliede hypotheken, r'ie altjjd nog een behoorlijke rente afwerpen. Bovendien hebben verschillende verzeke ringmaatschappijen de mindere inkomsten uit beleggingen reeds gecompenseerd door hoogere tarieven en wij hoorden, dat het als geheel niet uitgesloten moet worden ge acht, dat de tarieven voor lijfrenten binnen afzienbaren tijd opnieuw zullen worden verhoogd, hetgeen voor sommige bezitters aanleiding is geweest om reeds thans ver zekeringen aan te g:an. Wat echter de positie van den particulie ren houder betreft, deze Wordt met de weck ongunstiger en uit de vragen van vele be leggers is ons reeds gebleken, dat lang n et allen bereid zijn om met de talrijke con versies mee te gaan. Er is een zeker gevaar in gelegen, dat het publiek wat men noemt in de aandeelen zal worden gejaagd, waar door het koerspeil overmatig zou kunnen stijgen. In sommige gevallen is men trou wens reeds in overdrijvingen gevallen. Men denke eens aan de onzinnige koersopdrij- ving van aandeelen Ned. Ford tot 318 die trouwens onmiddellijk door een schertie terugslag werd gevolgd, een koersstijging. die alleen verband blijkt te hebben gehou den met de grootere bedrijvigheid in de fabriek en het aanstellen van werklieden. Den laatsten tijd is het vraagstuk, welke houding beleggers tegenover conversies zul len hebben aan te nemen, een onderwerp van bespreking in de pers geweest. Daarbij zijn ook voorstellen naar voren gebracht, die beoogen, om aan den houder van obliga ties het recht toe te kennen om bij een stjj. ging van den rentevoet met een vol procent sedert het aangaan van de leening, periodiek bijv. om de vijf jaar een conversie van zijn stukken te vragen in obligaties met een hooger rentetype en bij weigering daarvan aflossing te eischen. Deze voorstellen zijn nog niet in details uitgewerkt en het lijkt ons ook niet waarschijnlijk, dat zij ooit tot uitvoering zullen komen, daar zij op fcet punt van de kapitaalmarkt een ware revo lutie zouden te weeg brengen. De eerste vraag, die zou rijzen is, of een dergelijke be paling alleen zou moeten gelden voor nieuw uit te geven leeningen of ook voor die, welke reeds gesloten zijn. In het eerste geval zou den de oude leeningen automatisch lager in koers worden aangeslagen dan de nieuwe, terwijl er in het laatste geval het gevaar bestaat, dat de geheele staatsschuld op een zeker oogenblik in obligaties met een hoo ger rentetype zou moeten worden gecon verteerd, hetgeen dan een sterke verzwaring van de schuldenlasten zou beteekenen. Dergelijke bezwaren zouden natuurlijk moeilyk zijn weg te nemen en op die gron den lijkt ons de uitvoering van dergelijke plannen uiterst moeilyk. Niettemin blijft het een onrechtvaardigheid, dat bij het slui ten van leeningen de geldnemer de vrijheid heeft om de obligaties ten allen tijde af te lossen en daartegenover nieuwe leeningen te sluiten tegen een lagere rente, terwijl om gekeerd de houder bij een stijging van den rentevoet niet alleen geen hoogere rente ont vangt, maar bovendien kapitaalverlies lijdt door koersdaling van de oude obligaties Het laatste woord is waarschijnlijk nog niet over deze kwestie gesproken, maar intusschen hebben de discussies asmede de ontstemming onder het beleggend publiek reeds aanlei ding tot een minder geanimeerde stemming op de beleggingsmarkt, in het bijzonder voor staatsfondsen. De plannen, die bij het Departement van Financiën bestonden tot conversie van alle 4 leeningen in zulke tegen een rente van 3 schijnen onder deze omstandigheden niet te kunnen wor den uitgevoerd en het ia zelfs niet geheel uitgesloten, dat men deze plannen ook met het oog op de positie van de Pensioenfond sen geheel zal opgeven. Zekerheid daarom trent bestaat er echter niet. Nu wij toch over de obligatlemarkt schrU- ven, moeten wij nog even melding maken van de koersbeweging van Braziliaansche fondsen. In het algemeen beoordeelt men de positie van de Zuid-Amerikaansche lan den veel gunstiger, dan in de crisisjaren het geval was. In het najaar zullen de bespre kingen met vertegenwoordigers van Brazi lië worden hervat over een eventueele wij ziging van het bekende schuldregelingsplan, dat destijds als een geheel eenzijdige rege ling tót stand kwam. In de crediteurenlanden heeft men zich voorgesteld, dat bij een ver lenging en wijziging van de overeenkomst een andere methode zal moeten worden ge volgd en dat er wel degelijk zal moeten worden onderhandeld. Van Braziliaansche zijde worden echter nu en dan berichten verspreid, die ten doel hebben om den finan- cieelen toestand van het land zoo ongunstig mogelijk voor te stellen, waarschijnlijk juist met het oog op toekomstige besprekingen en tot ontmoediging van de obligatiemarkt, die anders den indruk zou wekken, alsof de toestand veel rooskleuriger is geworden. In verband met zulke berichten is er later in de week dan ook eenige terugslag ingetre den. Wij hoorden, dat de handelsmissie, die dezer dagen naar Zuid-Amerika is vertrek ken met het doel om den weg te bereiden voor uitbreiding van de handelsbetrekkin gen met Nederland, zich ook op de hoogte heeft doen stellen met alle bijzonderheden van de Zuid-Amerikaansche leeningen met inbegrip van Chili. Al heeft deze missie geen opdracht om onderhandelingen over de buitenlandsche schulden aan te knoopen, toch is het niet onmogelijk, dat men met informatief materiaal zal terugkomen. De beurs is in de afgeloopen week min of meer ontstemd geworden door de berichten over de actie van Washington tegen het bui tenlandsch kapitaal. De vijandige gezindheid Uit het ^ngelsch door H A. C.S. 13) Het was eigenaardig te zien, hoe de ge zichten langzamerhand hun uitdrukking van schrik verloren, en kalmer werden; al leen Janice's gezicht bleef strak en koud. Dr. Bouligny's oogen keken in die van Hilary, en hy knikte flauwtjes. „Dat is het", zei hij, opgelucht, ,,'t Is precies zoo gebeurd als Adela zegt. Ieder een heeft van de Thatcher-juweelen ge hoord. En niemand in de buurt zou geloo- ven, dat Bayard Thatcher zichzelf heeft doodgeschoten". „Maar", zei Hilary, die plotseling in de war gebracht was en opnieuw een schrik kreeg, „de juweelen! Het is de familie verzameling. Zij zijn een klein fortuin waard. Wij moeten ze te pakken krijgen". „Dat is de zaak van den sheriff", zei dr. Bouligny, bijna vroolyk, en op hetzelfde oogenblik keek Adela, met koude en ver blufte oogen, op een vreemde manier, naar Hilary. „Denk je niet, dat het de kosten waard is?" zei ze, op een kouden toon. Hilary keek naar haar, naar dr. Bouligny. naar zijn vrouw. Hij haalde een zakdoei; uit zijn zak, veegde over zijn bleeke gezicht, en zei: „Jij wilt dan alles regelen, Dan?" „Ik zal doen, wat ik kan. als eerlijk mensch", zei dr. Bouligny. „Meer niet. En je weet, de sheriff is er". „Ik kan het met hem in orde maken' zei Hilary rustig. „En er zal natuurlijk een onderzoek moe ten plaats vinden". Een oogenblik later zei Adela, en ^ij bracht het er met moeite uit: „Een onderzoek!" „Wat? Ja, natuurlijk. Een gewelddadige dood. Moord. Dan moet er een onderzoek plaats vinden". Er was nogmaals een lange poos stilte in de kleine studeerkamer. Het raam was dicht en wij hoorden geen enkel geluid van buiten, en het was, alsof niemand in de kleine kamer leefde of ademde. En toch was er in die stilte iets vreemds, alsof zij hartkloppingen veroorzaakte, alsof on uitgesproken woorden, niet-geuite vrees, onwelkome gedachten aan onze ooren klop ten. Toen kwam er beweging in Adela, zh deed de deur van de brandkast, die open gebleven was, dicht. Het gaf een zwaren slag, die de stilte brak. „Een onderzoek", herhaalde zij. „En wat zul je ons, bij dat onderzoek, vragen?" Hij haalde zyn vingers door zijn dikke haar, en zag er bezorgd uit. „Het zal niet gemakkelijk zijn", zei hij, op een ongelukkigen toon. „Er zullen veel menschen komen loeren op een kans, om ons te pakken te krijgen. Om te kunnen zeggen, dat er iets verdacht is". Hoewel het warm was in de kamer, zag ik, dat Adela even huiverde, en Hilary's grove gezicht zag er opeens betrokken er verwilderd uit. „Wat zouden jullie er van zeggen", zei Adela. „als wij naar de bibliotheek gaan. en het besprekenvoordat de sheriff komt?" Tusschen de eerste en de laatste woorden was een pauze, welke er een bij zondere beteekenis aan gaf. Ik volgde hen naar de ruime, koele biblio theek; ik herinner mij, dat ik het gevoel had, dat ik een nachtmerrie doormaakte, er dadelijk wel weer mijn bewustzijn terug zou krijgen. In die nachtmerrie was alles echter buitengewoon duidelijk en levend. De ramen, in de ruime bibliotheek, stonden open; de schaduwen op het groene grasveld waren nu langer en gaven een indruk van koelte. Met een schok keken mijn oogen nu naar die massa onder de sjaal. „Nu dan, Daniël", zei Adela, „wat wil je ons vragen?" „Zeg het niet zoo, Adela", zei hij geër gerd. „Ik krijg het gevoel van een samen zweerder". Adela's wenkbrauwen gingen berispend omhoog. Er was in haar strakke wan hopige waardigheid iets, dat den indru* gaf. alsof ze beleedigd was. „Maar, beste Daniël", zei ze, alsof ze er tegen op wou komen. „Hy zal willen weten, wanneer Bayara het laatst in leven werd gezien, en wie hem zag", zei Hilary. Hij veegde weer. met zyn zakdoek, om zijn voorhoofd, en langs zijn mond. „Heel goed, Janice, jij ging, vóór mli. vanmiddag, uit huis, is het niet?" Janice knikte; haar gezicht zag er strak en koud uit; er was geen zweem van schoonheid meer, het was een correct, kleurloos masker „Janice. dat weten jullie, ging vanmiddag naar de boerderij. Dave en Allen Carici: g-ngen visschen. Zij zijn nog niet terug, (k ging naar de Weldadigheidsvereeniging. en Janice reed er, op haar terugweg, aan, en bracht mij thuis. Emmeline was in de in- maakkeuken, waar zij jam aan het maken was. Higby maaide het grasveld. Er was memand anders dan Bayard hier, den hee- len middag. Bayard en de dief". „Nee, wacht even, Adela", protesteerde Hilary, en er was iets ongelukkigs in zijn stem. „Zoo is het niet. Ik was hier. Om vier uur ongeveer". Adela draaide zich langzaam, en op haar bekende, stijve manier, om. „Jij! Jij was hier? Jij zag Bayard?" Hilary keek even naar zijn vrouw, en wou iets zeggen, maar zij viel hem in de rede. „Ja, Hilary was hier", zei Evelyn. „HU kwam kijken, hoe het met Bayard ging. En ik was hier ook, ik reed met den wagen hier aan, om Hilary te halen. Maar Hilary was al weg, toen ik kwam, en toen ging ik ineens weer weg, en naar Hilary's kan toor". „Dus jü begon Adela, op een ijzigen toon. Dr. Bouligny viel haar in de rede. „Dus. leefde Bayard toen nog? Hoe laai was dat?" •Ja", zei Evelyn, en Hilary; „om vier uui ongeveer". „Dat stelt den tijd dus vast", zei dr Bouligny, zenuwachtig. „Dat stelt het vas'. Hoe laat verliet jij het huis Evelyn?" „Dat zal zoo ongeveer twintig minuten over vier geweest zijn. Ik zou Hilary hier om vier uur treffen. Ik was wat verlaat, en hij was al weg. Ik bleef heelemaal niet, en toen ik aan zijn kantoor kwam, was het precies half vijf, op de klok van het post kantoor". „En hoe laat was het, toen hij dood ge vonden werd?" ,,Wy waren juist terug", zei Adela. „Ja nice en ik. Emmeline vond hem. Zij kwam me tegen op de stoep en zei" haar stem liet haar in den steek, en zij eindigde in een gefluister, dat ons onuitsprekelijk schok e „en zei, dat hü dood was!" „Dan werd hy vermoord, iets na vier uu twintig. Het was na vUven, toen je me te lefoneerde, ongeveei een kwartier na vyf. Ik denk, dat je me dadelijk opbelde. Ja. Waar is Emmeline? Hoor eens, hoe ont dekte je Emmeline kwam naar voren, haar zwarte rug stijf-recht, haar gevlekte vingers steeds in beweging. „Spreekt u tegen mUT" „Ja. Hoe Bayard gevonden werd?" „ZU is doof, weet Je Daniël", herinnerde Adela hem. „O ja". Dr. Bouligny wreef met zijn handen wanhopend over zijn haar. „Over Bayard", schreeuwde hU- „Wanneer vond je hem?" „Wat zegt u?" vroeg Emmeline, terwijl naar zijn grooten mond keek. „Ik zei, wanneer Je (Wordt vi !«d 1

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9