i t 8 8 Vereenigirig van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. ogoög Jladioptoqtamma jBinnenland Kerk en School Streekvergadering van de prov. Noordholland op Zaterdag j.l. te dezer stede. Twee belangrijke referaten. Distributie groenten in blik. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur der Vereeniging van kerkvoogdijen in de herv. kerk kwamen Zaterdagmiddag in de Ka- pelkerk bijeen de aangesloten kerkvoogdijen in Noordholland. De vergadering was mede toegankelijk voor andere leden van den kerkeraad, alsmede de notabelen en de predikanten. In totaal waren er een hon derdtal heeren opgekomen. In den voormiddag was door het hoofd bestuur aan verschillende belanghebbenden kosteloos advies gegeven inzake moeilijk heden, welke zich in hun kerkelijke ge meente voordoen. Daarna was een bezoek aan de Groote Kerk gebracht, waarbij de bezoekers werden voorgelicht door Alkmaarsche leden, zoodat een duidelijk beeld werd gegeven van den slechten toestand, waarin het gebouw ver keert. Uit naam van het hoofdbestuur ver klaarde de secretaris, mr. A. de Jong uit Mynsheerenland, dat de Vereeniging aan do noodzakelijke restauratie financiëel zal bij dragen zooveel in haar vermogen is. De vergadering. De heer D. Saai Cz., uit Alkmaar, voor zitter der af deeling van kerkvoordijen boven het IJ, sprak bij de opening zijn voldoening uit over de groote opkomst voor deze verga dering, belegd ter bespreking van de vraagpunten welke de hervormde kerk be> roeren. Hij vond het zeer aangenaam dat deze vergadering juist hier was belegd, om dat in Noordholland zoovele moeilijkheden zich voordoen in de kerkelijke gemeenten. Op spr.'s verzoek sprak hierop ds. K a s- t e i n uit Hoorn een gebed uit, waarin Gods zegen werd gevraagd op deze bijeenkomst. De heer Saai hield vervolgens een in leiding, waarin hij constateerde dat het be heer der kerkvoogdijen in den loop der jaren wel zeer is gewijzigd. Hij herinnerde aan den tijd vóór de scheiding van kerk en staat, toen de staat nog zulk een grooten invloed uitoefende op den gang van zaken in de herv. kerk. Daarna werd elke kerk voogdij een zelfstandig lichaam, dat de kerk ter plaatse naar eigen inzicht kon besturen, waaruit groote verantwoordelijkheid voort vloeide. De voorschriften van de synode worden met schroom aanvaard. Het verantwoorde lijkheidsgevoel der kerkvoogdijen maakte, dat men zich slechts schoorvoetend aan sloot bij den Raad van Beheer, maar de tij den veranderen en wij tevens en daarom tracht het hoofdbestuur der Vereeniging zooveel noodig aan te toonen, dat alle voorschriften der synode dienen te worden gevolgd. En wie de Noordhollanders, de Westfrie zen kent, weet, dat zij hun verantwoorde lijkheid tegenover de eigen kerkelijke ge meente zeer zeker beseffen en daardoor weJ eens, althans aanvankelijk, afwijzend staan tegenover die synodale voorschriften en deze slechts gedwongen door den nood der tijden volgen. Spr. wekte op om vooruit te kijken en zich af te vragen welke groote belangen voor de kerk vooral ook in dit gewest die nen te worden behartigd. Wij weten, dat er vele predikantsvacatures zijn en dat het noodig is dat de pastorieën weer worden bewoond. Men is er niet mee met te zeggen: „Sluit U aan bij den Raad van Beheer en de zaak komt in orde". Immers de kerken worden in verschillende plaatsen voortdu rend armer, zoodat de geestelijke goederen steeds minder goed kunnen worden ver zorgd. Indien daarin niet spoedig verbete ring komt, zal het over een paar jaren zoo ver zijn, dat de kans op-een eigen predikant voor verschillende plaatsen verkeken is. De achtergrond voor het bestaan van vele vacatures vraagt om een grondige bespre king, en die komt het best tot haar recht in een vergadering als deze. Spr. hoopte, dat de nog niet bij den Raad van Beheer aangesloten kerkvoogdijen tot aansluiting zullen besluiten, omdat de Vereeniging met haar goede krachten steun kan verleenen bij tal van vragen. De kerkelijke stand in de Ned. herv. kerk. Over dit onderwerp hield de heer C. v a n Harderwijk uit Tilburg, penningmeester van het hoofdbestuur, een inleiding. Spr. begon met te zeggen, dat zijn onder werp niet nieuw meer is: het bevolkings register in de herv. kerk is zelfs al een oud onderwerp. Jaren lang is er al over geschre ven en gesproken. Reeds in 1920 hield de heer J. de Breek, toenmalig hoofdbestuurslid der Vereeniging, er een referaat over, maar pas in 1932 werd invoering in de herv. kerk een feit. De aanleiding voor de invoering moet ge zocht worden in het sterk terugloopen van het aantal leden der kerk. Tal van gemeen ten schenen en schijnen nog een duiven til, vele leden verlegden herhaaldelijk hun woonplaats en dit bevorderde vervreemding van de kerk. Men vroeg zijn attestatie van lidmaatschap niet meer op en de bijvoeging in den burgerlijken stand van „Ned.-Herv." was voor die menschen vaak het eenige wat hen nog herinnerde aan hun kerk. Om aan dit euvel paal en perk te stellen werd het bevolkingsregister in de herv. kerk ingevoerd. Dit moet uniform geschieden in alle gemeenten, als het register zal voldoen aan de daaraan te stellen eischen. Spr. wees in dit verband op het synodale voorschrift (dus uit de grondwet der kerk) om te voldoen aan alle voorschriften door de synode gegeven. En toch, hoewel nu reeds vier jaren geleden de invoering van het bevolkingsregister werd opgelegd, is in tal van hervormde gemeenten daar nog niets van gekomen. Spr. verbaasde zich hierover, want de vereischte invullingen zijn niet moeilijk en toch schijnt men dat te meenen want anders was men toch wel tot invoe ring overgegaan. Aan onwil wilde spr. niet denken. Om de kosten behoeft het niet te worden overgelaten, al bestaat in de bur gerlijke gemeenten de verplichting tot het betalen voor alle gegevens uit den burger lijken stand. Evenwel, zei spr., de kerk besturen kunnen toch met het gemeente bestuur even gaan spreken over verlaging der tarieven in verband met het aantal in lichtingen en bovendien wees hij erop, dat de synode het voornemen heeft aan de regeering te verzoeken de voor het inrichten van het bevolkingsregister vereischte mede werking door de burgerlijke gemeenten kosteloos te doen geschieden. Nu zijn er wel kerkelijke gemeenten, wel ke al eerder een bevolkingsregister aanleg den en nu niet de voorschriften van de synode opvolgden, maar, zei spr., het is toch niet wenschelijk dat deze gemeenten door haar afwijzende houding oorzaak zullen kunnen zijn voor mislukking van het syno dale voorschrift. Gedachtenwisseling. Ds. Boeke (Schoorl) had hier en daar contact gehad met bureaux, die de zaak goed in orde hadden, en het bleek, dat die plaat selijke „kerkelijke standen" tot gevolg hadden het binnenkrijgen van de benoodig- de gelden. Door het bevel van de synode is de zaak anders geworden, het is een administratie geworden met geestelijken achtergrond. Volgens het reglement hééft men 3 soorten leden der kerk: leden, doopleden en zij die door geboorte hervormd zijn. Dit alles by te houden en de aanslagen daarnaar te rege len eischt veel werk. Op het oogenblik is het zoo, dat de kerkeraden niet alle ge gevens hebben. De kerkvoogdijen dienen de middelen te verschaffen om de administratie te voeren, zooals noodig is. De heer van Harderwijk wees erop, dat het aanleggen van een kerkelijk bevol kingsregister moet geschieden in samen werking tusschen kerkvoogdij en kerkeraad. Dat voorschrift moet opgevolgd worden, „wij hebben daarvoor onzen eed afgelegd", aldus spr. Door het volgen van de gegeven handleiding zal men geleidelijk een goed ingericht geheel krijgen, dat over het heele land op dezelfde wijze is ingericht en waar door dan dus de enkel plaatselijke registers overbodig zullen worden. Spr. deelde mede, hoe hij de zaak in zijn gemeente (Tilburg) had aangevat en uit gevoerd. De belangstelling voor het kerke lijk leven was er sterk door gestegen, de kosten hadden slechts 81.50 bedragen, waarmee bereikt was, dat voor elk lid der kerk ter plaatse een kaart is ingevuld. Niet alleen in Tilburg, ook in andere steden (spr. noemde o.a. Eindhoven en Heerlen) is de belangstelling voor de kerk ten zeerste gestegen tengevolge van het instellen van het kerkelijk bevolkings register, en in verhouding met dien toe- nemenden geestelijken bloei vloeiden ook de financiën veel ruimer. De heer Smit (Enkhuizen) wees op het geen verschillende menschen doen bij een volkstelling, n.1. het invullen met „Ned. Herv.", al is men ook in werkelijkheid van een ander kerkgenootschap of soms zelfs heeiemaal bij geen enkel kerkelijk verband. Hoe krijgen we nu die menschen inderdaad bij de herv. kerk? De heer van Harderwijk zei, dat de predikant het geestelijk leven moet verzor gen en de kerkvoogdij zich moet wijden aan de overige belangen der kerk. Dan zal het kerkelijk leven toenemen. De heer Smit wekte op, om in plaatsen, waar de predikant weinig „werkt" in de kerk, dezen door de kerkvoogdij aan te sporen. Vele predikanten ook in Noord holland hebben dat wel noodig, meende spr. In antwoord op de opmerking van ds. Boeke zei de heef jhr. Laman Trip uit Wageningen (hoofdbestuur), hoe het bevol kingsregister in zijn woonplaats is- inge richt en wordt bijgehouden door samenwer king tusschen predikant en kerkeraad, waar uit geregeld huisbezoek voortvloeit. Ds. Kas te in (Hoorn) had respect voor het vele werk, dat door tal van zijn col lega's wordt verzet. Men mag van den pre dikant niet alles verlangen: catechisatie, een gedegen preek, huisbezoek, consulentschap, enz. Spr. meende, dat de heer Smit wel een t e feilen aanval op de predikanten had gericht. De heer Louwaars (Alkmaar) vreesde, dat de meening volgens welke geboorte- en doopleden der kerk als tot haar behoorende mogen worden gerekend, veel moeilijkheden heeft veroorzaakt. Hij zou hen willen schrappen, indien zij b.v. op hun 25e jaar nog geenerlei belangstelling voor de kerk hebben aan den dag gelegd. De heer van Harderwijk antwoord de, dat die gewraakte ledentelling een uit vloeisel is van het synodale voorschrift. Wil men dat veranderd zien, dan moeten de predikanten daarop aandringen. In verband met deze kwestie wees spr. op een geval, waaruit bleek, dat een gezin het welk nooit zich had bekommerd over de kerk, na verhuizing, toen in de nieuwe ge meente opname in het bevolkingsregister volgde en huisbezoek plaats had, wel belang stelling toonde en dra tot de beste leden behoorde, De kerkvoogdijen en de Raad van Beheer. De heer mr. A. d e J o n g uit Mijnsheeren land, secretaris der Vereeniging, ving hier op zijn inleiding aan over het onderwerp „De kerkvoogdijen en de Raad van Beheer", Hij meende, dat voor deze zaak wel groote belangstelling bestaat. Hy wilde in zyn refe raat buiten beschouwing laten de plaatse lijke kwesties, maar alléén de algemeene lynen volgen in de verhouding tusschen R. v. B. en kerkvoogdijen. Spr. stelde vast, dat de meeste kerkvoog dijen slechts weinig voelen voor den rustig te Amersfoort zetelenden Raad van Beheer. De rekening der kerkvoogdijen toont als den belangrijksten uitgaafpost het predi- kantstractement. De regeling daarvan was vóór 1920 in handen der plaatselijke be heerscorporatie. Niemand verlangde naar wijziging, zoolang de tijder nog kalm waren, niemand kwam op de gedachte, dat de vaststelling dier tractementen volgens landelijke normen diende te geschieden. In de oorlogsjaren gingen stemmen op voor verandering, en in 1920 werd door de ver schillende belanghebbende organisaties een regeling opgesteld voor het predikantstrac- tement, waarbij o.a. bepaald werd, dat de gemeente het minimum moest opbrengen, terwijl de in te stellen R. v. B. zou zorgen voor de toeslagen. De regeling der tracte menten werd dus een zaak van de geheele kerk, waardoor uniformiteit ontstond in die salarissen. De zwakke gemeenten werden hierbij geholpen, hoewel de moeilijke om standigheden, waarin vele kerkvoogdijen kwamen te verkeeren, de mogelijkheid van dit laatste sterk tegenwerkten. De R. v. B. is een kerkvoogdij-orgaan, dat de algemeene zaak van de predikantstracte menten voor een deel op zich heeft ge nomen. Bij de samenstelling van het col lege hebben de kerkvoogden overwegenden invloed. Spr. gaf nader aan hoe die samen stelling is. Het werk van den R. v. B. is dus een verlengstuk van het werk van de plaat selijke kerkvoogden. De algemeene beheerstaak van den R. v. B. ligt voor een groot deel in het bijeen brengen van de bijdragen uit de gemeenten voor de centrale kas, waaruit de predikan ten de hun toekomende verhoogingen en kindergelden ontvangen. Spr. achtte deze regeling uitstekend, omdat zy een einde maakt aan het bezwaar van „dure of goed- koope" predikanten. Er wordt rekening gehouden met het feit, dat niet alle gemeenten den berekenden aanslag kunnen bijeenbrengen en nu is het wel merkwaardig, dat de meeste kerk voogdijen meenen voor verlaging van den aanslag voor den R. v. B. in aanmerking te komen. De bezwaren tegen dien aanslag worden door het bureau van den R. v. B. beschouwd uit een algemeen gezichtspunt krachtens gegevens, welke in den loop van het 15-jarig bestaan zyn^verkregen. Bij werkelijk gebleken onvermogen wordt inderdaad de aanslag verminderd. Het is wel jammer, dat daartoe moet worden over gegaan, want daarmee ontstaat het feit, dat de R. v. B. niet voor de volle 100 pet. voor de predikantstractementen kan doen wat verwacht werd. Intusschen wilde spr. wel als zyn meening zeggen, dat uit de gemeen ten meestal meer kan worden gehaald dan thans geschiedt. Als een algemeene klacht zei spr., dat de kerkvoogdijen meermalen wel voor de bijzondere taak (het bijeenbren gen van het minimum van het tractement) warm zyn te maken, maar niet voor de algemeene beheerstaak. En toch is de R. v. B. er voor aRe kerkelijke gemeenten, want zijn werk komt ten goede aan allen. In tegenstelling met de Vereeniging van protesteerende kerkvoogdijen, die zich op het standpunt stelt, dat de R.v.B. op een foutief fundament berust, was spr. overtuigd dat het door dien Raad verrichte werk ontzaglijk veel goeds heeft gedaan. De tot standkoming van den R.v.B. is, na gebleken onderzoek, door het gerecht rechtsgeldig genoemd. De Vereeniging v. protesteerende kerkvoogdijen heeft hiervan de konsekwen- ties te trekken. Spr. wilde haar de hand rei ken, haar leden zyn welkom in de/Vereen, van kerkvoogdyen, als organisatie kunnen zy niet worden opgenomen. Spr. hoopte dat de geregelde toename van Dinsdag 23 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Gr.pl. 11.Huish. wenken. 11.30 J. Kroon's ensemble. 1.Omroep orkest. 2.Gr.pl. 2.15 Omroep orkest en solist. 3.Knipcursus. 4.05 Pianorecital. 4.30 Kinderkoor zang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 De Palladians. 6.30 Psychologische cau serie. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest en soliste. 7.30 En- gelsche les. 8.ANP-ber., mede- deelingen. 8.10 Gr.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gr.pL 10.30 Schaakles. 11.ANP-ber. Hierna Avro-dansorkest. 11.30 12— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Vrouwen- uur. 3.— Modecursus. 4.05 KRO- melodisten en zang. In de pauze gr.pl. en om 5.45 Felicitatiebezoek. 6.40 Esperantocursus. 7.Ber. 7.15 Sociaal-politieke lezing. 7.35 Sport* halfuur. 8.ANP-ber., mededeelin- gen. 8.10 Gr.pl. 8.15 Lijdensmedi tatie. 9.15 Gr.pl. 9.30 Klarinet en piano. 10— Lily Mathé en haar Zigeunerorkest. 10.30 ANP-ber. 10.40 KRO-orkest. 11.30—12— Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 12.10 BBC-Empire-orkest. 1.10 Het Glastonbury Town Silver Or kest en soliste. 1.502.20 Gr.pl. 4.20 Actueele causerie. 4.40 't Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gr.pl. 5.35 Het Orpheus-Trio en soliste. 6.20 Ber. 6.45 Vocale duetien met pianobege leiding. 7.20 BBC-Harmonie-orkest. 7.50 Causerie „Prices and Profits''. 8.10 Komische dialoog. 8.20 Radio- tooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.40 Discussie: Room for expansion. 10.25 Trioconcert mmv. soliste. 11.35 Roy Fox' dansorkest. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) itADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 11.20 en 1.50 Gr.pl. 4.20 Ma- natsan-kwartet. 5.50 Gr.pl. en zang. 9.05 Voordracht, solisten en orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 SS-orkest. 7,50 Omroepkleinorkest. 11.20 Fa- brieksorkest. 12.35 Gr.pl. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Viool, cello en piano. 4.20 Omroepkleinorkest. 6— Om- roepstry kkwartet. 7.30 Horst Wes- sel-herdenking. 8.20 Omroeporkest 10.05-11-20 Omroepdansorkest, man doline-orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 en 7.20 Gr. pl. 8.20 Kleinorkest en solisten. 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1,502.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 6.35 en 7.35 en 8.20 Gr.pl. 84511.30 Fide- liö, opera. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Horst Wessel-herdenking. 8.20 SA-koor en -orkest. 8.50 Het Mün- chener Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.40 Sportnieuws. 10.05 Weerber. 10.20 —11.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—11.20, Droit- wich 11.20—11.50, Keulen 11.50 12.20, Brussel VI. 12.2015.05, D.- sender 15.0516.20, Keulen 16.20— 17.40, Brussel VI. 17.4018.50, Pa rijs R. 18.50—19.30, Weenen 19.30— 20.30, Brussel Fr. 20.30—22.20, Brus sel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30 —23.30, Stuttgart 23.30—24—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Diver sen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35— 16.50, Droitwich 16.50—18.20, D.sen- der 18.2018.45, Lond. Reg. 18.45— 19.20, Droitwich 19.2019.50, Lond. Reg. 19.5020.10, Droitwich 20.10 21.20, Boedapest 21.20—22—, Lond. Reg. 22—24—. Lijn 5: Diversen. Onjuist achtte spr. het, dat predikanten zich samenvoegen tot een vakorganisatie, die het materiëele voorop stelt. Bij niet vrijwillige opheffing van den R.v.B. zou spr. den burgerlijken rechter uitspraak wÜlen laten doen om tot ophef fing te komen Op een anderen grondslag zou men dan een nieuwe organisatie kuónen vormen. Mr. de Jong vertelde als antwoord aan IJmuiden-Oost een en ander over den op zet van den R. v. B. Berekeningen hadden doen zien hoeveel noodig was voor de predikants-tractemen- ten. Tot dien tyd had de kerk zich als ge heel nopit met dergelijke financiëeLe zgken bemoeid. Al de berekende bedragen teza men moesten door de gezamenlijke gemeen te worden opgebracht. Spr. gaf toe, dat het helaas niet mogelijk is den opzet geheel uit te voeren, zoodat men de aanslagen voor sommige gemeente wel moet verlagen. Ten aanzien van het „zielental" moet men wat ruim zien. Als men zich bij den aanslag streng zou moeten houden aan de officieele opgaven, zou hej aantal „zielen" dalen, maar dat zou toch geen verandering brengen in hetgeen in totaal moet worden betaald. Aan de kerkvoogdij van Twisk vroeg spr. hoe, deze den R. v. B. zou willen zien samengesteld. De heer A p pe 1 antwoordde, dat ge poogd zou moeten worden een modus te vinden, die allen zou kunnen bevredigen Het schipperen en scharrelen in den R. v. B. bewijst, dat zijn regelingen niet te volgen zijn, en bovendien zyn er de vele kerkvoog dyen, die tengen den R. v. B. zijn. Hoe deze zou moeten worden gezien, kon spr. niet zoo maar zeggen, omdat hij de zaak niet voldoende had kunnen bestudeeren. Mr. de Jong stelde als eisch dat iemand, die zegt dat de R. v. B. niet deugt, moet aangeven hoe die dan wél moet zyn. Spr, verdedigde den Raad van Beheer Ten aanzien van de stellingen van den Bond van Predikanten ten opzichte van den leden van laatst^nn^T6"^ v"" R. v. B. zei spr., dat de voorzitter en de h* vereeniging moge f„.. A\on doorgaan, opdat eerlang alle kerkvoogdijen lid zijn. Dan zal le tractementsregeling een voldongen feit zijn en dan zullen een paar tonnen bespaard kunnen worden, want de piedikanten, die dan voldoende gesalariëerd worden, zullen dan zelf voor de vacante plaatsen moeten zorgen. De constellatie \an de heele maatschappij Li zoodanig geworden, dat het beheer der kerk centsaal moet geschieden. Daarom is het wenschelijk dat alle kerkvoogdijen zich aansluiten. Dan k?n vervuld worden het bij belwoord: „Draagt elkanders lasten". Gedachtenwisseling. IJ m u i d e n-0 o s t had waardeering voor de wijze waarop de inleider over den R.v.B. had gesproken. Spr. meende echter, dat de door dien Raad opgelegde aanslagen moei- ü.ik te dragen zyn, voor de meeste gemeen ten zelfs onmogelijk op te brengen, omdat zij gebaseerd zijn op het aantal „zielen", welke deel uitmaken van de kerk, terwijl de opgaven daarvoor lang niet altijd juist zijn. Namens de kerkvoogdij van Twisk, niet behoorend tot den R.v.B. en ook niet tot de protesteerende vereeniging, gewaagde de heer Appel van beroering in de kerk, mede veroorzaakt door den R.v.B. en diens heffin gen, waarvan het bedrag is opgesteld in tijden van hoogconjunctuur. Spr. merkte op, dat de R.v.B. is ingesteld door belangheb benden en wellicht ook de predikanten niet bevredigt. Spr. vroeg of het niet gewenscht is dezen R.v.B., die heffingen kan eischen ook voor predikantenstractementen, op straf van het hiet vervullen van een vacature bij niet- betaling van den aanslag, van het tooneel te doen verdwijnen. secretar s van dien Bond daarover een re primande hebben ontvangen Inderdaad is de Bond van Predikanten een vakorganisatie, maar over dien Bond had spr. niet gesproken in zijn betoog over den R. v. B. Een proces over de door den R. v. B. vastgestelde predikants-tractementen is reeds gevoerd en heeft uitgemaakt, dat zy rechtsgeldig zyn en dat de totstandkoming van den Raad rechtens is geschied. Na eenige opmerkingen van den heer Appel zei spr., dat de grondslagen waar naar de aanslagen worden geregeld, niet willekeurig zijn vastgesteld noch willekeu rig worden gewijzigd. De Groote Kerk te Alkmaar verkeert in decadenten toestand. .Tijdgebrek (het was inmiddels al 5 uur geworden) noodzaakte den voorzitter het volgende punt, „Bespreking der in Oct. j.l. toegezonden circulaires over de kerkelijke administratie, het borgstellingsfonds voor kerkelijke ontvangers en de te organisee- ren collecte voor de restauratie der inge storte Cunera-kerk te Rhenen", van dc agenda af te voeren. Mr. de Jong meende desniettegen staande nog even de aandacht op bedoelde circulaires te moeten vestigen, die boven dien nog in het Maandblad van Januari waren afgedrukt. Spr. beval overweging ervan ten zeerste aan. Ten aanzien van de collecte voor de Cunera-kerk zei spr., dat hy, na te heb ben waargenomen in welken decaden ten toestand de Groote Kerk te Alkmaar verkeert, deze niet meer durft aan te bevelen op deze vergadering. Op het verzoek van minister Slotemaker de Bruïne, waarin om solidariteit ten op zichte van Rhenen's kerk was gevraagd, had spr. toegezegd te zullen pogen een behoorlijk bedrag byeen te brengen, maar, hoewel nog slechts 469 had kun nen worden ingezameld, wilde spr. hier in Alkmaar, waar het sieraad van Noor delijk Noordholland zoo dringend res tauratie behoeft, slechts vragen om bijdragen daarvoor ter beschikking te stellen van de kerkvoogdij te Alkmaar en eerst daarna iets te storten ten be hoeve van de Cunera-kerk. Sluiting. De yoorzitter dankte hierop de in leiders voor hun referaten, van welker be lang voor de herv. kerk spr. overtuigd was. Hy drong erop aan één groote organisatie te vormen, die alle kerkvoogdyen in de herv. kerk zal omvatten. Na nog te hebben medegedeeld, dat aan de uitvoering van de moties, aangenomen op de Dec.-vergadering, gewerkt wordt, sloot hy de vergadering met dankbetuiging voor de opkomst en de gevoerde bespre kingen. Wie hiervoor wèl en niet in aan merking komen. De minister van sociale zaken heeft den verschillenden gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat in het afge- loopen jaar belangrijke partijen groenten aan de veilingen zyn „door gedraaid", waarvan een aanzienlijk gedeelte, voor zoover dit, om redenen van organisatorischen aard, niet in de versche-groenten-distributie kon worden opgenomen, ten behoeve van de distributie aan werkloozen en armlastigen vanwege het departement van sociale zaken is ingeblikt ge worden. Met de distributie daarvan zal thans, by wyze van proef, in eenige gemeenten een aanvang worden gemaakt. Aangezien de aanwezige voorraad, ook naar de soorten, ta weten: andijvie, sper- cieboonen, Duitsche (of spek-) boonen, pronksnijboonen, snij boonen en stoofsla, uiteraard beperkt is, kunnen aanvragen worden ingediend tot het verkrijgen van „groenten in blik", terwijl de verdeeling der beschikbare soorten bij de toewijzing, vanwege het departement van sociale zaken, zal geschieden. Daarbij zal zooveel mogelijk voor voldoende afwisseling wor den zorg gedragen. Voor de verstrekking van groenten in blik komen in aanmerking: a. werkloozen, die ondersteund worden ingevolge de uit het werkloosheidasubsi- dicfonds gesubsidieerde steunregeling, of by een uit dat fonds gesubsidieerde werk verschaffing zyn tewerkgesteld; b. ondersteunden volgens de Armen wet; aan gezinnen tot en met 4 personen kan blik, aan grootere gezinnen kunnen 2 blikken per week worden verstrekt. Do verkoopsprijs voor werkloozen en armlastigen bedraagt 13 cent per liter blik.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10