Het groene oog van Baa-AI. flesschentrekker in arrest. heffing op boter. diefstallen te kerkrade opgehelderd. Branden. brand in delftsche glasfabriek. Mede gezien de toezeggingen, aan den minister gedaan door de betrokken orga nisaties, om onvoorwaardelijk hun mede werking aan deze distributie te verleenen en de met betrekking daartoe door den minister gestelde of te stellen bepalingen na te leven, acht de minister het zeer ge- wenecht bij de distributie dezer producten den kleinhandel en c.q. grossiers in de ge meenten in te schakelen. Voor deze in schakeling komen in de eerste plaats in aanmerking de groentenhandelaren, tenzij het om redenen van bijzonderen of plaat selijken aard het gemeentebestuur meer gewenscht voorkomt om in stede van deze laatsten de kruideniers daarmede te be lasten. Bij inschakeling van den klein handel behoort aan dezen een vastge stelde vergoeding van 1 «4 cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers mede hierin worden betrokken, bedraagt de vergoeding voor den grossier cent per blik en voor den kleinhandelaar 1 cent per blik. Alvorens bij de distributie te worden ingeschakeld behooren de betrok ken distribuanten te verklaren, dat zij zich aan de te dier zake gestelde of te stellen bepalingen zullen houden en dat zy zich onderwerpen aan de op dit punt uit te oefenen controle door den gemeentelijken en rijkscontroledienst. Mocht blyken dat de kleinhandel c.q. grossiers zich in ae practijk zeer bepaaldelijk niet aan de ge noemde voorwaarden en bepalingen hou den, dan kunnen zij van deze distributie worden uitgesloten. De distributie behoort plaats te vin den door middel van een goed controleer baar bonnenstelsel, terwijl bij inschake ling van den kleinhandel (en c.q. gros siers) de producten in den winkel van den betrokken distribuant voor afnemers ver krijgbaar dienen te worden gesteld. Tenslotte wijst de minister er nog op. dat de distributie van groenten in blik is bedoeld als een aanvulling der versche groentendistributie, zoodat blikgroenten slechts aan betrokkenen kunnen worden verstrekt, indien en voorzoover de be schikbare voorraden versche (of stapel-) groenten niet toereikend zijn, dan wel voorzoover deze laatste op eenig tijdstip geen voldoende verscheidenheid van soor ten mochten k' nnen brengen. Distributie van tomatensoep In blik. De tomatenpuree wordt onder toevoe ging van rijst, rundvet, gehak'e uien en meerdere ingrediënten verwerkt tot to matensoep, waarvan een beperkte hoe veelheid beschikbaar zal komen, die voor eenige gemeenten t.b.v. de distributie aan werkloozen en armlastigen gedurende korten tijd verkrijgbaar zal worden ge steld. Voor de verstrekking van tomatensoep in blik komen in aanmerking werkloozen, die ondersteund worden DE WAAL WAST WEER. Wederom hoog water te Blerick. Voor de tweede maal binnen acht dagen is de doorvaart voor schepen, welke hoog boven water liggen, aan den Maasbrug gestremd. De aanhou dende regen van de laatste dagen is hiervan de oorzaak. De laatste tien jaar is de waterstand niet hooger ge weest dan nu en nog steeds blyft de Maas wassen. Dit feit is een groot ongerief voor de tuin- en landbouw bevolking, welke in verband met den aanhoudenden regen en den hoogen waterstand geen arbeid op het land verrichten. Ook heeft zy veel te lijden van het welwater, dat honder den hectaren land onder water zet en de voorjaarsarbeid, zooals spitten, geheel belemmert. BOTER ONTVREEMD TE BORCULO. Vier mannen te Amsterdam aan gehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam vier mannen gearres teerd, woonachtig in den Gelderschen Achterhoek, die in het bezit waren van een groote partij gestolen boter, die in Borculo was ontvreemd. Zy zijn gevanke lijk naar Borculo overgebracht. ingevolge de uit het werkloosheidssubsi- diefonds gesubsidieerde steunregeling, of bij eene uit dat fonds gesubsidieerde werk verschaffing zijn tewerkgesteld; b. ondersteunden volgens de Armenwet. De verkoopprijs voor de werkloozen en armlastigen bedraagt 13 cent per liter blik. By de distributie van dit product wordt de gemeentebesturen in overweging ge geven den kleinhandel, en wel in het bij zonder de kruideniers, in te schakelen, in welk geval aan dezen een vastgestelde vergoeding van 1 cent per blik behoort te worden uitgekeerd.^^^^B^^^^^^^ De beschikbaarstelling behoort plaats te vinden door middel van een goed con troleerbaar bonnenstelsel. Amsterdamschc recherche heeft succes. Door de centrale recherche is te Am sterdam in een hotel een 27-jarige Rotter dammer aangehouden, die verdacht wordt op groote schaal flesscnentrekkerij te hebben gepleegd. In de Maasstad trad hij op als adjunct directeur van een reisbureau. Als zooda nig deed hij een groot aantal privé-inkoo- Pen en de rekening moest aan de zaak worden gepresenteerd. Van betaling kwam echter niets. Ook in hotels heeft hij ver teringen gemaakt, zonder te betalen en in een kleedingmagazijn bestelde hij costuums die later wel betaald zouden worden." De man is op transport gesteld naar Rotterdam. De heffing op boter is voor de week van 21 tot en met 12 Februari, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastge- ld °P i 0,80 per kilogram. ^Gisteravond elf uur heeft de politie in n woning te Kerkrade drie personen *®rresteerd. Zy worden verdacht de die- sta li 2'in van ie vele nachtelijke dief in'h met braak, in de laatste zes weken ter kÜ ®erneente gepleegd. Het drietal is r beschikking van oen commissaris van politie gesteld. n Si'oote hoeveelheid gestolen goede- 1 van allerlei aard is in beslag ge nomen. ®et onderzoek wordt voortgezet. WIJZIGING DIENSTPLICHTWEIT. Het vóór en tegen. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet wordt het volgende ontleend: Naar men meende te weten, is de lich ting 1937 in October 1936 onder de wape nen gekomen. Welke redenen, zoo vroegen eenige Kamerleden, hebben daartoe ge leid? Op welk wetsartikel berust deze vervroegde opkomst onder de wapenen? Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat het voorstel tot verlenging van den eersten oefeningstijd van de dienstplichtigen der zeemacht, behoudens de kustwachters, nauw verband houdt met de overtuiging van de regeering, „dat het noodig is, de materiëel-reserve van de voor Indië geoordeelde maritieme macht althans ten deele in Nederland beschik baar te houden voor oefeningsdoeleinden Naar hun meening is de materieel-re- serve in 1930, bij de vaststelling van het plan-Deckers, niet ingesteld voor het hcuden van oefeningen in Nederland. Wordt nu een groot gedeelte van die reserve naar Nederland overgebracht, niet voor herstellingen, maar „voor oefenings doeleinden", dan beteekent dit een be denkelijke verzwakking van onze mari tieme macht in de Indische wateren. Gvraagd werd, of de opleiding van het marinepersonel niet beter in Indië zou kunnen plaats hebben. Verscheidene andere leden, medé van oordeel, dat het irt tyden van groote poli tieke spanning in het oosten bedenkelijk zou zijn, indien een aantal voor Indië be stemde schepen zich in Nederland zou bevinden, zouden niettemin aan een be mande reserve in Nederland de voorkeur geven boven een onbemande in Indië. Eenige leden vroegen, of er niet een tegenstrijdigheid bestaat tusschen het on derhavige voorstel en het te kennen ge geven voornemen, de maritieme defensie van Nederland te beperken tot de kust verdediging. Andere leden zouden beperking van de Nederlandsche maritieme defensie tot de kustverdediging uiterst bedenkelijk ach ten, wanneer dit althans zou beteekenen, dat de middelen tot het voeren van een actieve verdediging zouden komen te ontbreken. Gevraagd werd, of dit voorstel wellicht moet worden beschouwd als een eersten stap om te komen tot uitzending van dienstplichtig personeel naar Indië. Opgemerkt werd, dat bij herhaling enkele schepen in Nederland aanwezig zijn voor het ondergaan van herstellin gen. De vraag werd gesteld, of groote her stellingen niet evengoed in Indië verricht kunnen worden. Vrij algemeen werd instemming be tuigd met het voorstel, den duur der her halingsoefeningen over meer tijdvakken E I \kl Cl A A D is weer r u s t i en V TT OLMMr Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten te verdeelen. Men achtte dezen maatregel onafwijsbaar. Eenige leden meenden evenwel, dat aan vergrooting van het aantal herhalings oefeningen minder behoefte bestaat, nu mag worden verwacht, dat de duur van den eersten oefeningstijd eerlang zal wor den verlengd. Omtrent het voorstel, op de aan inge schrevenen voor de lichting 1938 reeds verleende vrijstellingen wegens broeder- dienst voorloopig terug te komen, werd van verschillende zijden als bezwaar aan gevoerd. dat dit neerkomt op het onge daan maken van een vrijstelling, waarvan het derde lid van artikel 12 der dienst plichtwet bepaalt, dat zy „uitsluitend voorgoed" wordt verleend. Voor sommige leden was dit een reden, zich tegen dit voorstel te verzetten, terwijl vele andere leden verklaarden, over dit bezwaar te willen heenstappen, aangezien de voorgestelde maatregel noodzakelijk is met het oog op de te verwachten nadere voorstellen van de regeering. DE AANKLACHT VAN DR. SNETLAGE Gaat niet door. Naar men ons mededeelt, heeft in de „Waarheidsvriend" van 18 Febr. j.1. de hoofdredacteur ds. M. van Grieken erkend, dat hy zich volkomen vergist heeft toen hij dr. Snethlage te Oyen van woordbreuk en bedriegelijk handèlen beschuldigde. Hij verklaart, hem algeheele rehabilitatie te verleenen en biedt hem „openlijk en eerlijk zijn verontschuldigingen aan". Dr. Snethlage heeft daarop zijn aanklacht bij den officier van justitie ingetrokken. MANTELSNIJDER WEER AAN HET WERK. De mantelsnijder blijkt zyn werk in Amsterdam neg niet te hebben stopgezet. Een dame heeft gisteren weer aangifte bij de politie gedaan dat zich in haar bontmantel een snede bevond, die blijk baar met een scherp voorwerp was toege bracht. WERKVERSCHAFFINGSCONFLICT OPGELOST. Arbeiders te Baarn hervatten het werk. Het conflict bij de Centrale Werkver schaffing aan de spoorlijn Utrecht Amersfoort, dat Donderdagochtend ont stond, kan thans als geëindigd worden beschouwd. De inspecteur voor de provincie Utrecht van de centrale werkverschaffing, de bur gemeester van Veenendaal, heeft n.1. de schorsing van de 40 Soester arbeiders, die j.1. Donderdag het werk zonder vergun ning hadden verlaten, niet bekrachtigd zoodat deze arbeiders vandaag het werk hebben hervat. Aan de grief van deze arbeiders, dat er niet voldoende schaftkeeten aanwezig zijn om by het slechte weer een onderdak te vinden, zal aandacht worden besteed. kleine volken duidelijk en definitief te worden geformuleerd? De Noordelijke landen hebben een klein correctief van Nederlandschen geest en cultuur noodig en aan den anderen kant is het mogelijk, dat het voorzichtige Neder landsche karakter behoefte heeft aan een wind uit de landen der groote wouden en vlakten. De oproep, die eindigt met een uitnoodi- ging lid te worden van het genootschap, i3 o.m. onderteekend door eenige professoren van de universiteit van Oslo, onder wie zich de rector dezer universiteit, Didrik Arup Seip bevindt. SCHOTEN OP EEN VROUW GELOST. Dader daarna het wapen HET FLESCH-MYSTERIE OPGELOST. Het raadsel van de in de Keizersgracht te Amsterdam gevonden flesch, waarin zich de portretten van een vrouw en van een kind bevonden, is opgelost. De vrouw is opgespoord, het bleek, dat zy flesch en inhoud zelf in overspannen toestand in het water had geworpen. Een reden kon zy niet opgeven. DROES IN WOONWAGENKAMP. Onder de paarden in het woonwagenkamp aan de Nijverheidsstraat te Amersfoort heerscht de droes. Er zijn momenteel onge veer dertig paarden in het kamp, die op last van de overheid zoo goed mogelijk van el kaar zijn geïsoleerd. Éventueele nieuwe gasten in het kamp worden vooraf gewaar schuwd. VRIJHEIDSBONDSCHE VROUWEN BIJEEN. Verkiezingen vrijwel zeker op 26 Mei, zegt mr. Wendelaar. Onder leiding van mej. Joh. Westerman hield de vrouwengroep van den Vrijheids bond Zaterdag te Utrecht haar jaarvergade ring. De voorzitster zeide, het te betreuren, dat op de liberale candidatenlyst geen vrouw een goede plaats heeft gekregen. Spr. waarschuwde tegen de indiening van een „vrouwenlijst". Mr. W. C. Wendelaar die mededeelde, dat de verkiezingen dit jaar vrijwel zeker op 26 Mei zullen worden ge houden antwooride mej. Westerman, dat in de toekomst hopelijk een vrouw op een verkiesbare plaats zal kunnen komen. Tot leden van het hoofdbestuur werder: gekozen mevr. J. MeyerRommelhoff, mevr. J. L. RedekeHoek en mevr. Welsch Den Hengst. GENERAAL-MAJOOR VAN DER CAPELLEN t Op 82 -jarigen leeftijd is gisteren in de Residentie overleden de gepensioneerde generaal-majoor der cavalerie, R. H. O. baron van der Capellen. ROTTERDAM HERLEEFT. Herlevende Maasstad in forma. optima EEN NOORSCH—NEDERLANDSCH GENOOTSCHAP. I tellectueelen vereenigen zich. Een groot aantal hooggeplaatste Noorsche persoonlijkheden, letterkundigen en groot- industriëelen heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een NoorschNeder- 1 a n d s c h genootschap. Te dien einde is een oproep uitgegeven, waarin om. gezegd wordt: „Eeuwenlang zyn de cultureele en econo mische banden tusschen Nederland en Noor wegen zeer sterk geweest en dat is tot onzen tijd zoo gebleven. Men kan de regelmatige bezoeken der koningin der Nederlanden beschouwen als de symbolische uitdrukking van de vriendschap tusschen beide landen en de belangstelling, die de Nederlan ders hebben voor ons land". Verder spreekt de oproep over de N e- derlandsche kunst, die bijdraagt tot een dieper begrip van de universeele zen ding der Nederlanden. Staat achter de godsdienst van Rembrandt niet een politiek van menschelykheid, die waard is door de 149. Het was hoog tijd, dat er voor dokter Bergman hulp kwam opdagen, want plotseling zag hy vlak by zich een grote krokodil. 150. Tonny had de tegenwoordigheid van g. .t om een reddingsboei te grijpen en deze de krokodil voor de kop te werpen. Dokter Bergman zag dat het ondier de v!...ht nam. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om snel naar de oever te zwemmen. Vandaar wenkte hij de anderen van het schip te springen en hem te volgen. Dag in dag uit draait op het Caland- plein te Rotterdam het groote symbolische rad van het herlevend Rotterdam, getui gend van het algemeen streven naar op leving. Het comité dat deze actie begonnen is meent reeds nu dat er niet behoeft te worden gesproken van actie voor herle vend Rotterdam, maar van herlevend Rot terdam in optima forma. Als het dezen kant blijft uitgaan, zal binnenkort in Rot terdam een andere economische positie gaan heerschen. Veertien dagen geleden kon worden opgegeven, dat voor ongeveer 350.000 extra werk was uitgegeven. Thans is dit bedrag gestegen tot 600.000. Het streven van het comité heeft ook belangstelling buiten Rotterdam getrok ken. Bij het secretariaat zijn namelijk opgaven om inlichtingen ingekomen uit Enschedé, Eindhoven, Friesland (Kame^ van Koophandel), Goes, Voorschoten, Rijs wijk, enz. «P zichzelf gericht. Zondagavond heeft een man in een trapportaal van een perceel aan de Wagenaarstraat te Amsterdam uit een klein model cylinderrevolver vier schoten op een 57-jarige vrouw uit de Pontanus- straat gelost. De schoten troffen alle doel, n.1. drie in het hoofd en een in den halfs. Na zijn daad bedreven te hebben, richt te de man het wapen op zichzelf waarbij hy ernstig gewond werd. Beide slachtoffers zijn in hoogst ernsti- gen toestand naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis vervoerd. De man was gehuwd, de vrouw niet, zij leefde gescheiden van haar man. Waar schijnlijk is een liefdesconflict de oorzaak van het drama. Door commissaris Staal van het bureau Linnaeusstraat wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld. Nadere bizonderheden. Zooals wij reeds meldden, heeft een be woner van Bodegraven Zondagavond in de Wagenaarstraat een moordaanslag ge pleegd op een 55-jarige vrouw, wonende in de Pontanusstraat. De man sloeg daarna de hand aan zichzelf. Beide personen zijn ernstig gewond. De man uit Bodegraven, een boer, had hoewel hij getrouwd is relaties met de vrouw aangeknoopt, die eenigen tijd geleden van haar man scheidde. De ver houding tusschen de Amsterdamsche vrouw en den buitenman liet veel te wenschen over. Hij was zeer jaloersch van aard en herhaaldelijk had het tweetal hevige ruzie. Zondagochtend bezocht hy haar in haar woning en ook bij het laatste bezoek ont stond oneenigheid, die weldra zeer hoog liep. De vrouw liep 's avonds laat de straat op. De man liet haar echter niet met rust en in de stille Wagenaarstraat kwam het tot een uitbarsting, die tot een bloedig drama zou leiden. Waarschijnlijk bedreigde de man haar, want de vrouw vluchtte een portiek in. De deur was niet gesloten en de vrouw wilde naar boven rennen. Zy kwam echter op bevel van den man terug. Deze had in- tusschen een revolver getrokken en hij loste drie schoten on korten afstand. Twee; kogels troffen haar in het hoofd, en één in de hand. Luid gillend en om hulp roepend vluchtte zij het huis weer in. Kort daar op klonk weer een schot, de man uit Bodegraven had het wapen tegen zichzelf gericht. Van alle kanten snelden de buurtbewo ners naar de plaats, waar de schoten had den geklonken. Zoowel de man als de vrouw zijn zwaar gewond naar het O. L. V. ziekenhuis overgebracht. De politie van het bureau Linnaeusstraat, onder leiding van commissaris Staal, was spoedig ter plaatse. De beide zwaar gewonden konden, niet direct worden gehoord. De revolver is in het t/appoUaal gevonden en in be slag genomen evenal" een leeren huls, waarin de man het wapen bij zich droeg. Vanmorgen maakten zoovel de man als de vrouw het redelijk wel. Er is hoop dat zy zullen herstellen. BURGEMEESTER VAN STANDDAAR- BUITEN DIENT ONTSLAG IN. Naar wij vernemen, heeft jhr. A. J. F. X. Verheyen zyn ontslag ingediend als burgemeester van de gemeente Standaarbuiten. Zooals men weet was jhr. Verheyen sinds eenigen tyd geschorst. KONINGIN KEERT HEDEN TERUG. Prins Bernhard licht verkouden. Prins Bernhard was gisteren licht verkouden, zoodat Z. K. H. thuis moest blyven. De prins was op, toen de koningin gistermiddag van twee tot zes on bezoek in het kasteel te Mittersill was. Hy zat by haar in de hall, doch na het vertrek van H. M. zocht hy onmiddellijk het bed op. De koningin is hedenmorgen met haar gevolg vertrokken met den ge wonen trein, waaraan een gereser veerd rijtuig is gehaakt, uit Zeil am See, om via Basel, waar een slaap wagen gereed staal, de reis naar Nederland te maken. Gistermorgen vroeg is een uitslaande brand uitgebroken in de smelterij van Van De venters Glasfabriek aan den Haag- weg te Delft. Het vuur ontstond, doordat een der arbeiders tegen de olieleiding stortte, zoodat de olie wegvloeide en vlam vatte. De# poiitie-brandweer had na an derhalf uur werken het vuur onder de knie. Nader wordt gemeldd: De brand in de smelterij van de N.V. van Deventer's glasfabriek te Delft is om kwart over zes ontstaan en veroorzaakt doordat men een kraan van de olieleiding op verkeerde wijze in werking stelde. Hierdoor is de olie in brand geraakt en spoort zij in een houten luchtkoker, welke zich in de nabijheid bevond. Het vuur heeft zich langs den koker een weg ge baand naar den houten koepel boven de fabriek, welke na korten tijd doorbrandde, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoedig met slechts éér straal op de mo torspuit weten te bedwingen. Al wat er aan hout in de fabrieksafdeeling aanwe zig was, is weggebrand, doch overigens kon er weinig schade worden aange-ichf, aan gezien het gebouw hoofdzakelijk uit ijzer en eterniet bestaat. De prins ook vandaag huisarrest. nog Op advies van den dokter zal prins Bernhard ook vandaag nog binnenshuis blijven. Z. K. H. is een weinig heesch, hetgeen hem niet belet op zyn kamer lustig te fluiten, waaruit blijkt, dat zijn stemming onder het huisarrest geenszins lijdt. Prinses Juliana soupeerde zonder haar gemaal in de eetzaal. De komst van prins Aschwin is uitgesteld tot morgen, wan neer prins Bernhard waarschijnlijk geheel hersteld zal zijn. Des avonds zal dan op het kasteel een intiem feestje plaats vin den. WOONHUIS TE HENGELO UITGEBRAND. Het woonhuis van het gezin van den heer J. H. Bon aan den Wilgen weg 12 te Hengelo is door brand verwoest. Van den inboedel bleef vrijwel niets gespaard, doordat de vlammen zeer snel om zich heen grepen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het vuur, dat bij het ledigen van den haard op het vloerkleed is gevallen, is waarschijnlijk da oorzaak van dezen brand.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11