DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Felle strijd woedt aan het Jarama-front. No 44 Maandag 22 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaan8che revolutie Regeeringstroepen ondernemen heftige aanvallen op de opstandelingen. Generaal Miaja twijfelt niet aan den uitslag van den strijd. De „Oslo"-conferentie. Samenkomst op 3 Februari a.s. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 22 Februari. Zondag werd in Duitschland de „Helden gedenkdag" gevierd, ter gelegenheid waar van in de Staatsopera te Berlijn een offi- ciëele bijeenkomst werd gehouden in tegen woordigheid van Hitier. Op die bijeenkomst hield rijksminister van oorlog, generaal von Blomberg, een toe spraak, waarin hij o.a. zeide, dat op dat oogenblik alle gesneuvelden uit den wereld oorlog werden herdacht, zoowel de Duit- gchers en hun bondgenooten als de gesneu velden van de tegenpartij. Uit de graven van de gevallenen aldus minister von Blomberg stijgt overal de kreet op: „vergeet de haat,, toont u ons offerwaardig, verhindert met alle kracht een herhaling van deze verschrikking." Het nieuwe Duitschland schenkt gehoor aan dezen roep. De kern van de binnen- landsche politiek van den fjihrer ligt in een vreedzaam samenbundelen van de volks krachten en het richtsnoer van de buiten- landsche politiek is het handhaven van den internationalen vrede. Men moet het aan de andere ^üde van de grenzen niet te gering achten, dat Duitschland na de vernedering van na den oorlog allen de hand ter ver zoening bood. Eindeijk moet men begrijpen, welke beteeken is het voor den vrede heeft, dat Duitschland zich van het dictaat van Versailles heeft losgemaakt. Als vrij volk staat het thans temidden der anderen, het bedreigt de vrijheid van anderen niet. Degene, die in de vrijheid en de gelijkge- rechtigheid van de volken de grondslag ziet van de internationale orde, die zal ook de oorlogsverklaring van het nationaal- socialisme aan het bolsjewisme begrijpen. Het Duitsche volk weet, dat het onder be scherming van zijn weermacht ongestoord kan werken aan zijn vreedzamen opbouw. De tijd van dreigementen is voorbij. De weermacht is, geboren uit den geest van het nationaal-socialisme, de draagster van de nationaal-socialistische levensbeschouwing. Tezamen met de N.S.D.A.P., waarmede zij onafscheidelijk is verbonden, vormt zij de ruggegraat en het fundament van het nieuwe rijk. Zij waakt over den vrede van het rijk. De hoogste waarde van het leger is de opvoeding van den Duitschen mensch, want hiermede en niet met kanonnen en bombar- dements-escadrilles, zal in de toekomst wor den gewerkt. Na deze rede van von Blomberg inspec teerde de Führer de eerewacht en legde een krans neem op het monument „Unter den Linden". Prins-regent Paul van Zuid-Slavië heeft Zaterdag minister Antonescu ontvangen, dien hij later met de hem begeleidende hooge Roemeensche ambtenaren een noenmaal aanbood. In den loop van den dag heeft Antonescu de gezanten der landen van de Kleine En tente en van den Balkanbond ontvangen. Voorts heeft hy zich met Stoyadinowitsj onderhouden over kwesties, welke vooral Roemenië en Joegoslavië betreffen. Er is reden te veronderstellen, dat beide staatslieden behalve economische en poli tieke vraagstukken ook de kwestie der a.s. buitengewone conferentie van de Kleine Entente hebben besproken, welke over wogen wordt, hoewel nog niets bepaald is. Het doel dezer conferentie, welke in zeker opzicht een tegenhanger zou zijn van de jongste conferentie van den Balkanbond te Athene, zou de politieke eenheid der Kleine Entente moeten bevestigen om een einde te maken >an de tendentieuze uitleggingen welke in een zekere buitenlandsche pers zijn gegeven aan de recente incidenten. Overigens is nog steeds sprake van een reis van den president van Tsjecho-Siowa- kije, Benesj, naar Belgrado. Het schijnt, dat leidende kringen der drie landen van de Kleine Entente overleg plegen, om te voor komen, dat deze reis zou worden beschouwd als een manifestatie, in plaats van een ge legenheid om de internationale politieke eenheid der drie landen nog meer te ver stevigen. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN IN CHINA. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat de autoriteiten in Noord-China er bij den voorzitter van den politieken raad vr.n Hopei en Tsjahar, Soeng Tsjeh Joean, op aandringen, dezen raad te veranderen in een raad tegen de rooden. Deze verandering zou neerkomen op samenwerking met de Japanners en de tegenstelling met Nanking Vergrooten. Soeng Tsjeh Joean staat er op, dat eerst de opheffing der atuonome regeering van Oost Hopei verkregen wordt. De Japansche autoriteiten in Noord-China vreezen, dat de communisten (zooals men weet, hebben de communisten in Sjensi aan de centrale regeering steun aangeboden) de centrale rep ""ring stijven in een anti-Japar.- sche politiek. In den sector Jarama zijn de regee ringstroepen Zaterdagochtend weer tot den aanval overgegaan tegenover Vacia Madrid. Na een kort voorbe reidend artillerievuur verlieten de infanteristen hun stellingen en trachtten sprongsgewijze de loopgra ven van de opstandelingen te berei ken, waarbij zij dekking zochten in granaattrechters. Het spervuur van de veldartillerie van de troepen van Franco was voldoende om de aanval lers te stuiten. Zij lieten vele dooden en gewonden op het slagveld achter. Verder is door de troepen van Franco opgemerkt, dat de regeeringstroepen nieuw zwaar geschut in het vuur hebben gebracht, in het bijzonder een Russisch kanon, dat achtereenvolgens vier grana ten afvuurt. De artillerie van de regee ring werd evenwel door de rechtsche ka nonnen tot zwijgen gebracht. Waarnemers in vliegtuigen hebben vastgesteld, dat een munitiedepot van de regeeringstroepen is geraakt en is ontploft. In den middag kwam de veldartillerie van de regeering op den weg naar Valen- cia bij Vallecas in actie, doch het geschut ven de rechtschen legde de regeerings- artillerie het zwijgen op. Behalve de gebruikelijke fusillades was Zaterdag dit artillerie-vuur de voor naamste gebeurtenis aan het front. Ver scheidene manschappen van de regee ringstroepen hebben zich met wapens en bagage aan de opstandelingen overge geven. In de provincie Avila hebben de regee ringstroepen Val de Maqueda bezet. Zij zetten hun opmarsch naar Cebreros, een belangrijke plaats ten Zuidwesten van val de Maqueda, voort en trachten een om singeling ten uitvoer te leggen. De regee ringstroepen bestrijken met hun vuur het geheele net van verbindingen, waarvan de opstandelingen gebruik maken om naar Avita te komen, zoodat de rechtschen thans gedwongen zijn den druk ten Zuid westen van het escoriaal te verminderen. Gisteravond heerschte een intensieve bedrijvigheid aan het front van de Jara ma, waar de regeeringstroepen des mid dags om drie uur een machtig en nauw keurig gericht artillerievuur gericht had den op de tweede linie der opstandelingen. Vervolgens ondernamen de loyale troepen tusschen San Martin de la Vega en Mo- rata de Tajuna een aanval, waarbij zij gesteund" werden door talrijke vechtwa- gens. De welverschanste opstandelingen boden heftig weerstand, maar na twee uur langzame vorderingen kwamen de regeeringstroepen aan bij de rechtsche loopgraven, die tegelijkertijd door de luchtstrijdkrachten onder mitrailleur vuur werden genomen. De schok was buiten gewoon hevig en een handgemeen ont stond achter de prikkeldraadversperrin gen. Ten slotte trokken de opstandelingen terug naar hun tweede linie, die eenige honderden meters verder was gelegen. De rechtschen verloren 400 dooden en ge wonden, een groote hoeveelheid geweren, verscheidene mortieren en mitrailleurs. De luchtstrijdkrachten der regeering hebben tijdens dezen strijd de concentra tiepunten der rechtschen gebombardeerd, waardoor zij beletten, dat er een tegen aanval uitgevoerd kon worden. Op het oogenblik houdt de regeeringsartillerie den weg MadridTalavera onder vuur, welke een belangrijke factor vormt voor de opstandelingen in hun actie tegen Madrid. Generaal Miaja acht overwinning der regeering zeker. In een interview met Havas verklaarde generaal Miaja het waarschijnlijk te ach ten dat Franco wil trachten Madrid te omsingelen. Dit zou volgens hem evenwel zeer moeilijk zijn, daar de rechtschen daartoe niet over voldoende manschappen beschikken en zich in de hoofdstad vol doende strijdkrachten bevinden om dit plan te verhinderen. Hoewel de strijd lang zou kunnen duren, veranderde dit volgens Miaja niets aan den uitslag, welke zal be staan uit de overwinning der regeering. De strijd bij Oviedo. Uit Gijon wordt gemeld, dat de regee ringstroepen Oviedo zijn binnen gerukt na de laatste krijgsverrichtingen, die door het opperbevel waren ontworpen. Om vier uur in den morgen begon de artillerie de voorbereiding, die verschei dene uren duurde. De militietroepen gin gen toen tot den stormaanval over en be zetten de essentieeje verbindingswegen der stad. Vervolgens werd de aanval ge richt op het weeshuis, dat op een hoogte ligt, die de stad beheerscht en waar de opstandelingen een fel, maar vergeefsch verzet boden. Op een ander punt drongen de regeeringstroepen door in de omgeving van de poort Nueva Suno, zoodat zij in de straten der stad, die naar de arena leiden, kwamen. De arena werd bezet en de op standelingen trachtten tevergeefs haar te heroveren. ^vila door regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. In 't begin van den middag hebben giste ren naar een speciale Havas-corresp. meldt, twee vliegtuigen der Regeering Avilla gebombardeerd. Negen personen werden op slag gedood en 16 gewond, waarvan één spoedig overleed. Alle slachtoffers behooreh tot de burgerbe volking. De betrekkingen tusschen bur gerlijke en militaire autoriteiten in opstandig Spanje. Een speciale correspondent seint: In het officieele blad is een reeks wetten gepu bliceerd, die ten doel hebben de betrek kingen te regelen tusschen de burgerlijke en militaire autoriteiten, teneinde het burgerlijke leven in de door het leger be zette rechtsche provincies te regularisee- ren. De generaals en hoofdofficieren, die bevel voeren over gewapende troepen in een oorlogszone zullen voorloopig alle burgerlijke autoriteiten kunnen benoemen. De militaire autoriteiten zullen alleen be voegd blijven ten aanzien van de openbare orde en de burgerlijke autoriteiten zullen hun gestie moeten onderschikken aan de noodzakelijkheden van den oorlog. Ver schillende organismen, q. m. de leiding over de politie, zullen uitsluitend onder de militaire autoriteiten ressorteeren. De reorganisatie der regeerings troepen. Het dagblad „Excelsior" publiceert een telegram van zijn correspondent uit Va- lencia, dat als volgt luidt: De minister van Oorlog publiceert een decreet, dat den militairen dienst verplicht stelt voor alle mannen tusschen drie en twintig en zeven en twintig jaar. Op deze wijze zullen honderdvijftig duizend man gerecruteerd worden. Men is van meening dat het aftreden van generaal Asensio. den ondersecretaris van Oorlog, den aan vang zal be teekenen van diepgaande wij zigingen in den generalen staf van de regeeringsstrijdkrachten. Carlos Baraibar, een der leiders van de socialistische partij zou in de plaats komen van Asensio. Fransch stoomschip gebombardeerd Bombardement van benzinedepót. Het Fransche s. s. „Djebel Amour" heeft Zaterdagmorgen om acht uur s. o. s.-sig- nalen uitgezonden, waarbij het mededeel de, dat het door een vliegtuig in de nabij heid van Cartagena was aangevallen. Op het benzinedepót van Ceuta zijn Vrijdag bommen geworpen. Zij troffen geen doel. Wel werden eenige burgers gewond. Verder hebben vliegtuigen der opstan delingen Zaterdag zes uur lang Albacete gebombardeerd. Dertig personen zijn ge dood. Tot de slachtoffers behooren sol daten, die met verlof te Albacete ver toefden. „OVERWINNINGSBETOOGING" IN DETROIT. In het Fairgrounds Coliseum is gisteren een door duizenden arbeiders, leden der United Automobile Workers en hun vrien den, bezochte „overwinningsbetooging" ge organiseerd. Het leek een oogenblik, dat de vergadering niet kon doorgaan, aangezien kwaadwilligen door de ventilatoren traan gas naar binnen hadden weten te werpen Men slaagde er echter in de gassen spoedig te doen wegtrekken, zoodat de betooging met een uur vertraging doorgang kon vin den. DE AANSLAG OP GRAZIANI. De toestand der gewonden. De toestand van maarschalk Graziani, die bij den op hem gepleegden aanslag licht aan den arm werd gewond, is zeer bevredigend. Van generaal Liotta, die ernstiger gewond werd, is een been geamputeerd, doch zijn toestand wekt geen bezorgdheid. De Aboena Kyrillis en andere inboorlingen zijn licht gtwend en hun toestand is reeds veel beter. De plaatselijke autoriteiten, die een onder zoek instellen, verklaren, dat niet aan een complot behoeft te worden gedacht. Het leven in de Abessinische hoofdstad gaat ge- Aocn door en in het geheele land is het vol komen rustig. Censuur in Addis Abeba. Er is censuur ingesteld op de berichten uit Addis Abeba, zoodat niets naders over den aanslag op Graziani bekend is gewor den. Er zijn, naar men meent te weten, tal rijke arrestaties verricht en een aantal der gearresteerden zal in een openbaar proce3 moeten verschijnen. Het doel van dit proces zal zijn indruk te maken or den geest der inboorlingen. Zij, wier schuld vastgesteld zal zijn, zullen doodgeschoten worden. Het bericht omtrent den aanslag wordt in de middagedities der bladen te Rome slechts in enkele regels onder aan de pagina afge drukt. De Italianen zijn verbaasd, want men dacht, dat de Abessiniërs zich geheel ge schikt hadden in de Italiaansche heerschap pen, met uitzondering van een klein deel, dat onder leiding van Ras Desta in opstand was. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat de aanvallers den maar schalk zoo dicht met granaten hebben kun nen naderen. NIEUWE GEVECHTEN IN ABESSINIE. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de troepen van twee colonnes gisteren afdee- lingen niet-onderworpen Abessijnen heb ben ontmoet, die zich terugtrokken. Na een korten strijd werden zij verslagen en uit eengedreven, terwijl verscheidene aan voerders, o.m. Dedjas Dejene Merid, gevangen genomen werden. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Afzetting der evangelische predikanten aangekondigd. In een toespraak voor de provinciale ge- comitteerden van de evangelische kerken heeft de Duitsche rijksminister Kerrl aange kondigd, dat de evangelische predikanten, die „tegen den staat werken" zullen worden afgezet. Naar men voorts meldt, voegde Kerrl hier aan toe, dat pogingen moeten worden ge daan om uniformiteit te brengen in het den ken in kerkelijke aangelegenheden en dat de kerk de idealen van het nationaal-socia listische geloof moet eerbiedigen. DE JAPANSCH—CHINEESCHE BETREKKINGEN. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in zake de betrekkingen tusschen Japan en China ver klaard, dat Japan zich alle moeite zou geven om met de regeering van Nanking te onder handelen over een individueele regeling van elke hangende kwestie, in tegenstel ling tot de politiek, welke tot dusver ge volgd is. Hij verzekerde, dat Japan zich niet wilde mengen in de binnenlandsche aange legenheden van China, maar niet kan toe staan, dat zich een anti-Japansch front vormt, dat er naar streeft de provincie Soeiyoean onder bolsjewistisch bewind te brengen. ENGELSCHE VLOOTMANOEUVRES DIT JAAR OP KLEINER SCHAAL. De dit jaar te houden gemeenschappelijke oefeningen van de Engelsche thuis- en Mid- dellandsche Zeevloot zullen op 1 Maart in de buurt van Gibraltar beginnen en vijf dagen duren. Naar de „Daily Telegraph" verneemt, worden de manoeuvres dit jaar op kleiner schaal gehouden, daar een groot deel van de Engelsche oorlogsbodems aan de Spaansche kusten dienst doet. BLUM SPREEKT TE NANTES. Minister-president Blum hield gister avond te Nantes een rede, waarin hij o.m. zeide: Het volk heeft zelf het volksfront gewild en zoo zijn wij aan de macht geko men en zullen wij aan de macht blijven. Blum bestreed, dat de regeering aan den leiband der arbeidersorganisaties loopt. Den tegenstanders der regeering wees hjj op de ernstige gevolgen, die een falen der volks front-regeering zou hebben en op het ge vaarlijke er van, aan de arbeiders te zeg gen dat de theorie van de koopkracht niets anders dan lokaas van de tegenwoordige machthebbers is. Onze regeering, besloot Blum, is een hoopgevende factor voor alle liberale democratieën ter wereld. Onze vlag is een internationale, een Europeesche vlag. Onze tegenstanders die het vaderland lief hebben, dienen nog eens na te denken. De Regeeringsdienst meldt, dat de Nederlandsche regeering aan de re geeringen der z.g. Oslo-staten heeft voorgesteld de conferentie van ex perts op 3 Maart a.s. te 's-Graven- hage te doen aanvangen. In verband met het bovenstaande be richt van den Regeeringspersdienst ver nemen wij, dat nog niet vast staat, waar de besprekingen zllen worden gehouden. Wellicht zullen de vertegenwoordigers der Oslo-landen samenkomen in het departe ment van buitenlandsche zaken. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de minister president, dr. Colijn, de eerste bijeen komst zal openen. Verwacht wordt, dat de eerste confe rentie vier of vijf dagen zal duren. Onzer zijds zullen vertegenwoordigers van de departementen van buitenlandsche za ken, van handel, nijverheid en scheep vaart, van landbouw en visscherij, van financiën en van koloniën aan de bespre kingen deelnemen. CONFLICTEN TE WEENEN. Nationaal-socialisten gearresteerd. De Weensche politie heeft gisteren talrij ke nationaal-socialisten gearresteerd, die pamfletten verspreidden, waarin de bevol king werd opgewekt zich in grooten getale naar de straten te begeven, welke von Neu- rath morgen zal passeeren, en voor het Hitlerisme te betoogen. Bij wijze van voor zorgsmaatregelen werden voorts bekende nationaal-socialistische leiders gearresteerd. De belangstelling van het publiek. Ongeveer vijftigduizend belangstellenden, die op veiligen afstand gehouden werden door krachtige afdeelingen politie, waren bij de aankomst van den Duitschen rijksminis ter van buitenlandsche zaken komen kijken Hier en daar, maar verre van algemeen, werden kreten als „heil Hitier" gehoord. Enkele pogingen van nationaal socialisten om te betoogen werden terstond onder drukt. De betoogers werden uiteengejaagd. In de stad wordt niet gevlagd. Von Neurath heeft bloemen gelegd bij 't gedenkteeken voor de gesneuvelden. DE RICHTLIJNEN VOOR CHINA. De buitenlandsche politiek. De centrale uitvoerende comité's van China hebben in drie hoofdstukken de richt lijnen voor de centrale regeering van China vastgelegd. Het eerste hoofdstuk heeft betrekking op de buitenlandsche politiek: wat Japan be treft, zal China blijven streven naar regeling der betrekkingen met dit land op den grond slag van gelijkheid, wederkeerigheid en eerbiediging der territoriale souvereiniteit en onschendbaarheid. Een onmisbare voor waarde voor ontspanning is opheffing van alle belemmeringen, die aan het Chineesch bestuur in Noord-China in den weg zijn ge legd. Jegens alle andere landen zal Chir.a in den geest van den Volkenbond een poli tiek van vredelievende samenwerking voe ren. De politiek tegenover de communisten. Het tweede hoofdstuk, dat over de binnen landsche politiek handelt, bevat een resolu tie, waarin van de Chineesche communis ten, die de wijk naar de Noord-Westelijke provincies hebben genomen, geëischt wordt, dat hun strijdkrachten worden ontbonden, de Chineesche sovjet-Tegeering verdwijnt, de communistische propaganda wordt ge staakt en tenslotte dat de leer van den klas senstrijd wordt prijsgegeven. Het economische programma. In het derde hoofdstuk wordt gewezen op de noodzakelijkheid van ontwikkeling van industrie en landbouw. INVAL VAN ITALIAANSCHE MATROZEN IN BIOSCOOPZAAL. Wegens vertooning van film over oorlog in Abessinië. Italiaansche matrozen en officieren heb ben te Sjanghai een inval gedaan in een bioscoopzaal, waar een Sovjet-Russische film vertoond werd over den oorlog in Abes sinië. Twee Russen, die de film afdraaiden, wer den afgeranseld, het filmtoestel werd ver nield en de film meegenomen. De schade wordt geraamd op 20.000 Chineesche dol lars. Terwijl deze schepelingen, behoorende tot de bemanning van den oorlogsbodem „Lepanto", de zaal binnendrongen, hielden andere Italianen, onder wie zich een vijf tigtal officieren en matrozen bevond, een betooging in de zaal, en riepen „Leve de Duce". Zij vernielden de zitplaatsen, de ruiten en de lampen en trokken daarna weg. De twee bovengenoemde Russen moesten in een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. De matrozen losten zes schoten buiten de bioscoopzaal en wisten vervolgens in auto's te ontkomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1