DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE NIEUWE STRIJD OM OVIEDO. Alkmaarsche Kamermuziek Vereeniging Nicolaï Graudan. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTDENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 45 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Dinsdag 23 Februari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Beide partijen blijven nog steeds successen melden. De gevechten aan de Jamara. Een definitief verdrag Oostenrijk - Duitschland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 Hansi Freudberg. De koningin terug in het land. Groote baggerzuiger aan Rusland verkocht. ALKMAARSCHE COURAN Alkmaar, 23 Februari. De Oostenrijksche hoofdstad heeft be zoek van den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken, von Neurath. Dit bezoek mag niet beschouwd worden als een be leefdheid, maar het is van groote politieke strekking. Duitschland toch hoopt jaren lang op een aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland, op de vorming van een groot- Duitsche staat. Die hoop is juist den laat- sten tijd vrijwel in rook vervlogen doordat Oostenrijk steeds meer en meer in den richting van een monarchie gaat. Von Neurath moet nu trachten, Oosten rijk weer tot andere gedachten te brengen. Wat natuurlijk geen gemakkelijk, wellicnt zelfs een onmogelijke taak is. Dat blijk wel uit de betoogingen, die gisteren in Weenen gehouden zijn en die een sterk anti-Duitsch karakter hadden. Intusschen neemt men van officieele zij de de beleefdheid streng in acht. Zoo heeft bondskanselier Schuschnigg gisteravond von Neurath een gala-diner aangeboden, waarbij eerstgenoemde een korte tafelrede hield, waarin hij zeide, dat hij zich één wist met de Duitsche regeering in den wil, in het belang der beide volken iedere tegenstelling te overwinnen, tenein de in harmonie te kunnen leven. Hij hief zijn glas op, op de gezondheid van den Duitschen rijkskanselier, van von Neurath en van de andere gasten. In zijn antwoord verklaarde von Neurath er eveneens van overtuigd te zijn, dat men al hetgeen de beide volken in de laatste jaren had gescheiden, kon goedmaken. Het accoord van 11 Juli 1936 zal de banden, die de beide volken moeten verbinden, nog meer verstevigen. De banden, die in den wereldoorlog zijn aangeknoopt, laten zich niet verbreken, zelfs wanneer zij moeilijkheden opleveren. Wij zullen deze gemakkelijk te boven ko men, mits wij het willen". Von Neurath verhief vervolgens zijn glas op de gezond heid van den president en van Schuschnigg. Na het diner vond een groote ontvangst plaats, waarop het diplomatieke korps en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig waren. Tevoren had de Oostenrijksche staatsse cretaris van buitenlandsche zaken, Schmidt, den Duitschen ambassadeur een noenmaal aangeboden, waarin Schmidt een toespraak hield, en daarin zeide, dat de weg, dien men in Juli 1936 heeft ingeslagen, de beste blijkt te zijn. Die weg leidt niet naar luchtkastee- len, maar, wat van veel meer belang is, hij leidt veilig tusschen de gevaren van een on- zekeren tijd door Schmidt gaf uiting aan de hoop, dat het bezoek van von Neurath een nieuwe mijl paal op den weg van de geestelijke en eco nomische samenwerking tusschen Duitsch land en Oostenrijk zal zijn. Von Neurath antwoordde, dat de harte lijke belangstelling, die ook de bevolking der overoude Duitsche stad, der Oostenrijk sche hoofdstad, voor zijn bezoek heeft, het beste bewijst, dat het initiatief, dat Hitier en Schuschnigg in Juli hebben genomen, beantwoordt aan een hartewensch van het geheele Duitsche volk. De verzoening tusschen beide staten en de verklaring der Oostenrijksche regeering, volgens welke zij haar politiek baseert op het inzicht, dat Oostenrijk een Duitsche staat is, zijn een belangrijke factor van den Europeeschen vrede geworden. De ervaring doet verwachten, dat ook bij vraagstukken, welker behandeling op het eerste gezicht moeilijk zou kunnen lijken, een oplossing kan worden gevonden, die beide partijen bevredigt. De „Manchester Guardian" schrijft in een beschouwing over de Belgische nautraliteit m. het volgende: „De kwestie der Belgi- sche neutraliteit begint haar scherpte te v*rliezen. Toen Hitier er een toespeling op •haakte op 30 Januari J.I., was de Belgische *®8eering bereid voorstellen betreffende een ®oor het leger gegarandeerde neutraliteit te bestudeeren. Maar Nederland, je- 8ens welk land de rijkskanselier analoge gappen deed, wees het aanbod van de hand. u is de Nederlandsche houding niet in ge breke gebleven invloed uit te oefenen op dle van België. Nog beslissender echter was invloed van de Britsche herbewapening Zeker, de kwestie van de Belgische neutra liteit blijft open, maar het is weinig waarschijnlijk, dat zij binnenkort aan de orde zal komen". Ook gisteren gaf de strijd aan de Jarama, hoewel hij nu twaalf dagen duurt, nog geen duidelijken uitslag ten gunste van een der beide partijen te zien De verbitterde gevechten op den linkeroever bij Morata zijn eenigszins in hevigheid verminderd, maar men ver wacht, dat dit niet meer dan een adem pauze beteekent. Nu de weg van Madrid naar Valencia blijkbaar vrij is, hebben de regeeringstroepen in dezen sector dit voordeel, dat zij mogelijke verster kingen op snelle wijze naar de bedreig de plaats kunnen brengen, terwijl de tegenstanders door hun poging een wig te drijven in de voornaamste verbinding van de hoofdstad, hun flankdekking hebben moeten verwaarloozen. Generaal Pozas, die de regeeringsoperaties leidt in de streek van Guadalajara, ten Zuiden van de Taag en in Estramadura, is door een corresffondent van Havas onder vraagd over den stand der krijgsverrichtin gen In den sector van Arganda, aldus de ge neraal, heeft onze positie zich belangrijk verbeterd. Wat de gemelde successen in den sector Avila betreft, moest hij tegenspreken, dat de regeeringstroepen reeds Cebreros ge nomen hadden. Zij waren nog slechts in Ro- bledo de Chavala. Wel kon hij bevestigen, dat de zijnen in de nabijheid van Talavera waren gekomen. Hij wees ook op den groo- ten steun van de luchtmacht, die zich in het bijzonder bij de Jarama had doen gevoelen. Generaal Miaja daarentegen heeft zich gis teren over de operaties niet willen uitlaten De zender van Sevilla heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen zich Maandag in hoofdzaak hebben toegelegd op de krijgs verrichtingen in Aragon, waar zij 15 kilo meter zijn opgerukt, nadat de militie in den sector-Calamocha een nederlaag had gele den. De krachtsinspanning der linksche troe pen aan het front in Castilië vindt haar oor zaak in den steeds moeilijker wordenden toestand der hoofdstad. De strijd om Oviedo. In de officieele communiqué's over de operaties voor Oviedo wordt o.a. medege deeld, dat Zondagmorgen om half zeven de republikeinsche troepen den Pic del Arbol namen en door de eerste vijandelijke linie in den sector van den berg Maranco heen naar Oviedo trokken. De eerste Baskische briga de maakte zich meester van den Pic del Par- do. De brigade van Asturië veroverde kort daarna de stad Fresno en de arena van Ovie do. Tegelijkertijd nam de tweede Baskische brigade de dorpen Ribelles en Lamata, waar door de weg OviedoGrado op nog een plaats werd afgesneden. De luchtmacht der regeeringstroepen stak de omgeving van de kazerne Delayo in brand. Bij een daarop volgend luchtgevecht stortte een vliegtuig der opstandelingen neer bü Monte Agudo. De verliezen der opstande lingen zijn zeer groot. In eenige sectoren trachtte <je tegenstander tot een tegenactie over te gaan met name bij La Robla, waar hij vervolgd werd tot aan den spoorweg van Miallana, die over een afstand van meer dan 70 M. vernield werd. Oviedo zou geïsoleerd zijn en in de stra ten zou een strijd van man tegen man ge voerd worden. Maandagmiddag heeft generaal Miaja de pers ontvangen. Hij verklaarde, dat in den sector van de Jarama wordt gestreden, doch weigerde nadere bijzonderheden mede te deelen. Generaal Pozas, die de operaties in den sector van Guadelajara ten Zuiden van de Taag leidt, heeft tot een vertegenwoordiger van Havas gezegd, dat het eenhoofdige op perbevel volstrekt noodig was. Binnenkort zal men de bewijzen der noodzakelijkheid ervaren. Hij voegde er aan toe, dat indien de con trole op de vrijwilligers naar de letter ge schiedt, de numerieke superioriteit der re publikeinen dezen de overwinning zal ver schaffen. Jeugdige Italiaan wegens spionnage veroordeeld. Het volksgerecht te Madrid heeft gister den 17-jarigen Italiaan Manzoni, bij wien men een plattegrond van Madrid met aan- teekeningen, een schets van militaire stellin gen en een geheime code had gevonden, ver oordeeld tot interneering in een arbeids kamp voor den tijd van zes jaar en een dag. De veroordeelde, die een zoon is van den secretaris van den vroegeren Italiaanschen luchtvaartattaché te Madrid, was in De cember wegens spionnage gearresteerd. Zijn jeugdige leeftijd gold bij de veroordeeling als een verzachtende omstandigheid. Dit het rechtsche hoofdkwartier. Medegedeeld wordt, dat aan het front van de vijfde divisie in den sector Calamocha de rechtschen hun tegenstanders hebben ver dreven uit een sterke stelling, waarbij zij hun zware verliezen toebrachten. Aan het front van de achtste divisie hebben de re geeringstroepen hevige aanvallen gericht op Escampelro en Rybelles. Zij werden ach ter teruggeslagen en lieten honderden doo- den achter. Aan het front van Motril heb ben internationale troepen getracht een aanval te doen op La Camatilla. Na een fei len tegenaanval der rechtschen echter, be zetten dezen een nieuwe, vooruitgeschoven positie en versterkten daarbij hun stellin gen. Rechtschen bombardeeren Alcala de Henares. In den afgeloopen nacht om een uur werd bekend, dat rechtsche vliegtuigen Alcala de Henares hebben gebombardeerd. Tegen mid dernacht wierpen zij er vijftien bommen neer. Men weet nog niet, hoe groote de scha de is en hoeveel slachtoffers zijn gevallen. Van het noordelijk front. Uit Gijon wordt gemeld: Uitgebreide gevechten worden geleverd in den sector van Olivares en Mercadin. Ze ven bataljons opereeren gezamenlijk in de richting van Villafrol, in den sector van Mercadin, Malquesada en Salazar. Na een hevigen tegenstand van den vijand veroverden de dinamiteros de stel ling Tenderina en zetten vervolgens den op- marsch voort, waarbij zij aankwamen bij den Baskischen spoorweg in de nabijheid van de wapenfabriek van La Vega. Bij alle gevechten ontwikkelden de aanvalswagens en de batterijen der regeeringstroepen groote bedrijvigheid. De strijd om Oviedo Voorts wordt uit Gijon gemeld, dat tijdens een hevigen tegenaanval, die trouwens in bijna alle sectoren te pletter is geloopen, de opstandelingen er in geslaagd'zijn het mijn werkersweeshuis van Oviedo, dat de regee ringstroepen gisteren bezet hadden, te her overen. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN IN BELGIE Critiek op de „socialistisch-nationale politiek". De generale raad van de Belgische socia listische partij is gisteren weer bijeengeko men om het conflict te bespreken, dat is ontstaan uit de politiek van de ministers Spaak en de Man. De meeste sprekers oefenden felle critiek op de evolutionist! sche en socialistisch-nationale politiek, wel ke werd geformuleerd door Spaak en de Man. Spaak toonde aan, dat zijn politiek niet in strijd is met den internationalen geest, welke het socialisme moet bezielen. Hij zei de o.a.: „wat mij hindert is, dat de interna tionale wel bevelen geeft, doch dat men ze niet uitvoert Ik erken in beginsel den klas senstrijd, doch dit is geen ideaal en mag ons niet verhinderen ons aan te sluiten bij andere klassen van de maatschappij". Tenslotte zeide Spaak, dat hy vijandig staat tegenover ieder samengaan met de communisten. De vergadering ging in den middag uiteen zonder tot een oplossing te zijn gekomen Vrijdag zullen de besprekingen worden voortgezet. De algemeene indruk is, dat geen open lijke crisis of scheuring in de partij zal ont staan, doch de uiterste linkervleugel en de aanhangers van Spaak en de Man tot een compromis zullen komen. Minister de Man, de opsteller van het „Plan van den Arbeid" verdedigde de po litiek van zijn collega Spaak en verwierp de term „socialistisch-nationale politiek", omdat de socialisten tegen „nationalisme" zijn. Evenals de meeste sprekers is de Man te gen een samengaan met de communisten hetgeen zou leiden tot een reactionnaire concentratie De Man is evenwel voor samen gaan met de christen-democraten. De voorzitter van de tweede internatio nale, de Brouckeree, wil een volksfront vor men tezamen met de communisten, doch deze stemming was niet sterk in de vergade ring. NATIONAAL-SOCIALISTEN IN WEENEN BETOOGEN. Voor hotel Imperial te Weenen stond gistermiddag een menschenmenigte om rijksminister von Neurath te verwelkomen. Zij werd naar de omliggende straten terug gedrongen. Daarbij is het op de Schwar- zenbergerplatz en bij de opera tot botsingen gekomen. Bij de betoogingen ter gelegenheid van het bezoek van von Neurath, aldus het Duitsche nieuwsbureau, is het, naar te be treuren is, tot tamelijk ernstige incidenten gekomen, welke in hoofdzaak waren ont staan, doordat leden van het vaderlandsche front in de ovaties naar het schijnt een uit daging zagen. Als gevolg daarvan is het tot vechtpartijen gekomen. Vooral voor de uni versiteit, voor het gebouw van het vader landsche front, in de buurt van de opera en bij het parlement. Verscheidene personen werden gewond, van wie eenige ernstig. DE NEGENTIENDE VERJAARDAG VAN HET ROODE LEGER. Maarschalk Worosjilof, de Russische volkscommissaris voor verdediging wenscht in een artikel in de pers de soldaten van het roode leger, de commandanten en poli tieke werkers geluk met den 19en verjaar dag van het roode leger, die heden herdacht wordt. In dit artikel verklaart Worosjilof, dat de arbeidersklasse van alle landen der we reld met recht in Sovjet-Rusland en de kracht van het roode leger de beste en meest zekere waarborg zien voor den vrede. Zich richtende tot de soldaten van het roode leger, hun commandanten en de poli tieke werkers schrijft Worosjilof: „Bedenkt, dat de vijanden van de mensch- heid en den vrede tusschen de volken met haat vervuld hun zwaard scherpen, zich koortsachtig bewapenen, militaire verdra> gen sluiten en naar ons grondgebied moor denaars, saboteurs, spionnen en onruststo kers zenden Laten wij steeds en overal op onze hoede zijn, laat ons onvermoeid de strijdkracht van het roode leger opvoeren, laat ons het vertrouwen en de hoop, die het groote Sovjet-volk in ons stelt, waardig zijn". GRANAATONTPLOFFING EISCHT TWEE DOODEN. Bij de ontploffing van een granaat die begraven lag in een land nabij Boekarest, waar een aantal boeren werkten, zijn twee boeren gedood en drie zwaar gewond. DE POLITIE WENSCHT DE HUISSLEUTELS! 't Wordt nu al te leuk! De Berlijnsche huiseigenaars hebben van de politie de uitnoodiging ontvangen de sleutels van hun huizen in te leveren op het commissariaat van politie van hun woon wijk. Deze maatregel zal de politie de gelegen heid geven de huizen op ieder uur van den dag of den nacht binnen te gaan. Von Neurath zou het voorgesteld hebben. De Duitsche minister van buitenland sche zaken, von Neurath, zou den Oos- tenrijkschen bondskanselier Schusch nigg vanmorgen een definitief Viermo- gendhedenverdrag hebben voorgesteld. Partijen bij dit verdrag zouden Duitsch land, Oostenrijk, Italië en Hongarije zijn. Men meent te weten, dat von Neurath dit aanbod gedaan heeft op voorwaarde, dat Oostenrijk belooft de Habsburgers niet weder op den troon te brengen. MONNIKEN IN STAKING. De monniken van het koptische klooster te Deirel-Moharrak, in de Egyptische woestijn bij Assioet, zijn in staking gegaan. Zij wei geren het klooster te verlaten of iets met de buitenwereld te doen te hebben, zoolang de abt niet door een ander vervangen is. Men heeft zich eerst tot de justitie gewend, doch de regeering is van meening, dat het geschil, daar het van godsdienstigen aard is, beter door de autoriteiten der koptische kerk kan worden geregeld. Een commissie, bestaande uit een oud-minister en den bis schop van Senaboe, wilde den vrede herstel len, maar de monniken wilden de heeren niet toelaten, tenzij z!j de verzekering kre gen, dat de abt zou worden ontslagen. Re geering en justitie zoeken nu een oplossing voor dit moeilijke geval: men is er van overtuigd, dat dr monniken de wetten van hun gemeenschap en van de regeering over treden. Het klooster zou een lang beleg kun nen doorstaan, doordat er genoeg water en voedsel voorhanden is. De autoriteiten kun nen zich geen toegang tot het gebouw ver schaffen zonder het te beschadigen, doordat de deuren van dik staal zijn Schouwburg „HARMONIE". speelt de bekende cellist Aan den vleugel Hartelijk welkom. H. M. de koningin is vanochtend om 8.10 uur met den sneltrein uit Bazel in het vaderland teruggekeerd. Zij werd aan het station Nijmegen begroet door de autoriteiten. Op het station waren aanwezig o.m. de bur gemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, jhr. G. A. Bowir, districts-commandant van de kon. marechaussee, de waarnemende com mandant van politie Veldman en de districts-commandant der rijksveld- wacht Schmidt Cranz. De politie had de perrons afgezet. H. M. de koningin, die er welvarend uitzag, was vergezeld van jhr. van Holten en freule Schimmelpenninck. Bij het uitstappen werd H. M. be groet, door den burgemeester* die haar welkom heette op vaderland- schen bodem. De koningin dankte hartelijk voor deze woorden en on derhield zich ook nog eenigen tijd met jhr. Bowir. Het aanwezige publiek be waarde de rustige stemming. De koningin en haar gevolg stap ten vervolgens in de twee gereed staande hefauto's. waarmede zij direct naar Het Loo reden. Op het Stationsp ein stonden hon derden opgesteld, die H. M., die in een open auto reed, hartelijk toejuichten, waarvoor de landsvrouwe vriendelijk dankte. H. M. do koningin op het Loo aangekomen. Nader wordt uit Apeldoorn gemeld: Hedenochtend is H. M. de koningin op het Loo aangekomen. Niettegenstaande regen- en sneeuw buien op het traject ArnhemApeldoorn, was de kap van de cadillac, waarin H. M. gezeten was, slechts gedeeltelijk neerge laten. Daar de aankomst van de landsvrouwe zoo vroeg in den ochtend door niemand verwacht werd, kon de koninklijke auto onopgemerkt de hoofdstraat het cen trum van Apeldoorn passeeren. Enkele oogenblikken na aankomst in het paleis werd de koninklijke standaard geheschen. Verbouwing opgedragen aan de N.V. Verschure Co. Ook vele Russische schepen op Nederlandsche werven in reparatie. Naar wij vernemen heeft de N.V. Aannemersbedrijfs v/h Fa. F. den Bree- jen van den Bout te Berg en Dal naar Rusland verkocht den grooten stoom- zuiger „Batavus", welke indertijd ge bouwd is door de Ned. Dok-Maatschap pij. Deze zuiger, welke, uitgezonderd een dergelijke door Rusland zelf gebouwde constructie, waarschijnlijk de grootste ter wereld is, heeft thans ligplaats in de Coenhaven. De afmetingen bedragen: lengte zeventig meter, breedte veertien meter, holte vier meter. Het totale vermogen is ongeveer 5200 P.K. De zuiger is voorts voorzien van vier zandpompen en een waterpomp, de persafstand bedraagt ongeveer negen K.M. Wij vernemen voorts, dat de constructie, waarvan de verkoop tot stand is gekomen door bemiddeling van het Maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam, bij de N.V. Verschure Co's Scheepswerf en Machine fabriek te Amsterdam, welke onderneming groote ervaring heeft op het gebied van baggermateriëel, verbouwd zal worden tot z.g. Cutterzuiger, een uit een oogpunt van werkverruiming belangrijk werk, waarmede enkele maanden gemoeid zullen zijn. In dit verband kan tevens worden medegedeeld, dat het in de bedoeling van de N.V den Breejen van den Bout ligt, den bouw van een nieuwen zuiger in bestelling te geven. Dat overigens in Nederland voor Russi sche rekening veel werk aan den winkel is moge blijken uit het feit, dat door verschil lende Nederlandsche werven uitgebreide reparaties aan Russische schepen van 1 Januari af elf schepen worden verricht, terwijl voor he-stellingswerkzaamheden aan andere Russische schepen onderhandelingen gaande zijn.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1