Waar het recht zijn loop heeft. AMSTERDAHSCHE BEURS 'fiovmciaai 'flieuws BEVERWIJK SPANBROEK HEM. WARMENHUIZEN t SCHOORL £cuuU mJuUiAouut Aeeichtm Arrondissemenis-Rechtbank te Alkmaaf ontdekken. Het spreekt vanzelf, dat dit in de eerste plaats behoort tot de taak van de verloskundigen, en het bureau bedoelt dan ook niet, hierin verandering te brengen' In tegendeel, het bureau wijst met nadruk op de groote beteekenis van dit onderdeel van de verloskundige practijk, en met destemeer recht, omdat bij het publiek, en met name bij de belanghebbenden de aanstaande moe ders, nog niet algemeen de overtuiging heeft postgevat, dat een regelmatig onder zoek tijdens het zwangerschap van het groot ste belang is. Men noemt de zwangerschap wel eens een gezonde ziekte, en in het mee- rendeel van de gevallen is dat dan ook juist, en treden geen stoornissen op die de gezond heid bedreigen, maar aan den anderen kant zijn er altijd gevallen die een geneeskundige behandeling eischen. Hoe vroeger deze af wijkingen ontdekt worden, hoe minder stoornissen zij geven, en hoe eenvoudiger de behandeling kan zijn, zoodat het zaak is voor elke aanstaande moeder vroegtijdig om een onderzoek te vragen. Om dit onderzoek zoo volledig mogelijk te doen zijn, kunnen de verloskundigen te Alkmaar beschikken over de hulp van het bureau, waarvan de leiding in handen is van dr. Broere. Bin nenkort zal per advertentie worden aange kondigd op welke dagen en uren het bureau is opgesteld; reeds nu kan worden medege deeld, dat het bureau, dank zij de medewer king van het gemeentebestuur van Alk maar, gevestigd zal worden in de lokalen van het consultatiebureau voor zuigelingen, Zevenhuizen. De toegang is kosteloos voor wie lid is van de af deeling Witte- of Wit- Gele Kruis, niet-leden betalen één gulden. Om alle misverstand te vermijden, wordt er hier nog eens in het bijzonder op gewezen, dat het bureau, evenmin als andere consul tatiebureau*, afwijkingen behandelt: als een behandeling moet plaatsvinden, wordt de betrokkene verwezen naar den huisarts, die door den leider van het bureau volledig wordt ingelicht. Naar wij hopen, is hiermede 't voornaamste omtrent het bureau gezegd. Wie nog volle diger inlichthingen wil hebben, wende zich tot de(n) verloskundige. Moge het bureau zich in een druk bezoek verheugen en zoo doende een steentje bijdragen tot de bevor dering van de volksgezondheid in Neder land! TE WATER GELATEN. Door de N.V. scheepswerf en machinefa briek ,,'t Hondsbosch" directeur H. J. Bos man, te Alkmaar werd met gunstig gevolg tewater-gelaten de zwaargebouwde motor directie- ert sleepboot, bouwnummer 697. De bouw werd opgedragen door de N.V. stoomvaart maatschappij „Nederland" te Amsterdam. Deze boot, een zusterschip van de door deze werf verleden jaar aan de „Neder land" geleverde motorboot „Sumatra", krijgt den naam van „Celebes" en wordt door de werf voorzien van een 60 P. K. Kromhout-Dieselmotor twee-cylinder. DE POSTZEGEL-INZAMELING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor het bekende liefdadige doel in Alk maar in een week tyds 1.300.000 postzegels bij elkaar gebracht zijn. Er zit geen nulletje te veel of te weinig in. Wel heeft de zetter van de 8000 welke de jongens van de ambachtsschool dezer dagen bijeenbracht 800 gemaakt maar wij stellen er prijs op nog even uitdrukkelijk te vermelden dat het er 8000 geweest zijn. Vermeldenswaard is zeker nog, dat door den officier van justitie bij de recht bank alhier niet minder dan 6500 zegels zijn ingezonden. Wij ontvingen met betrekking tot deze inzameling nog een vraag, welke wij mor gen hopen te beantwoorden. AMBTSWONING COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORDHOLLAND. By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Hierbij wordt een bedrag uitgetrokken voor aankoop en inrichting van een ambts woning voor den commissaris der koningin in de provincie Noordholland aan de Pavil joenslaan no 3 te Haarlem. Behalve de aankoopsom van 60.000 zal nog een bedrag noodig zijn, naar schatting van 23.500 voor verbouwing van het pand tot ambtswoning. HET NATIONALE HUWELIJKS GESCHENK. Het provinciaal comité Noordholland voor de inzameling van gelden voor het na tionale geschenk aan prinses Juliana en prins Bernhard heeft, buiten Amsterdam, n bedrag aan giften bijgedragen van 61.135. Het provinciaal comité is thans ontbonden. Het Witte Kruis in moeilijkheden. In de gehouden jaarvergadering van de af- deeling Beverwijk van het Witte Kruis wer den de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester goedgekeurd. Vooral het verslag van den penningmees ter gewaagde van een zeer zorgelijk boek jaar als gevolg van de overschrijding van de bouwkosten van het nieuwe badhuis. Dientengevolge moest een bedrag van 14.700 uit eigen middelen worden geput. De financieele moeilijkheden werden voornamelijk veroorzaakt door de gemeente, d« tot 0p dit oogenblik heeft verzuimd de !Mb8»dies over 1935 en 1936 te voldoen, "'entengevolge laboreert de afdeeling -an ee" bekort van kasmiddelen van f 3500. Het vermogen van 19.000 doet veronder stellen, dat men met een bloeiende afdee- g heeft te doen, maar in werkelijkheid is sprake van een bl o e d e n d e afdeeling door e-r\ telcort aan kasmiddelen. De Penningmeester was zeer onaange naam getroffen door een uitlating van den burgemeester, als zou het financieel beheer van het Witte Kruis scherper toezicht be hoeven. Ingeval de gemeente in financieel opzicht de afdeeling in de steek zou laten, dan zal het bestuur naar de meening van den penningmeester, den heer Reijnders zeker niet vechten tegen de bierkaai, doch eenvoudig het badhuis sluiten. De gemeente moet dan maar zelf de consequenties dragen. De voorzitter was zeer erkentelijk voor de vlotte wijze, waarop de gemeenteraad steeds de subsidies toekent. Als deze bedra gen echter niet worden uitgekeerd, heeft ook de toekenning weinig waarde. Uitvaart A. Commandeur. De plechtige uitvaart van den heer A. Commandeur heeft Zaterdagmorgen in de r.k. kerk alhier onder groote belangstelling plaats gehad. O.m. waren aanwezig de de ken v. d. Wiel uit Hoorn, burgemeester Keij- zer, de heer J. Hartog, gemeente-secretaris, wethouders en raadsleden van Spanbroek en Opmeer. Voorts waren tal van burge meesters uit den omtrek in het kerkgebouw verzameld, w.o. die van Zwaag, Heerhugo- waard, Bovenkarspel, Hensbroek, Ursem, Wervershoof, Westwoud en Berkhout Voorts noemen wij nog dr. v. Wesemael, gemeente arts, den heer J. Veldstra, directeur van „Aurora" en den heer Nobel van Lutjewin kel. Ook waren o.m. de leerlingen der bijz. scholen en de leden der burgerwacht aan wezig. Nadat de H. Mis van Requiem was opge dragen, zong het zangkoor onder leiding van den heer Zuurbier de driestemmige mis van Perosi en onder de H. Communie: „Jesu salvator mundi". Nadat de absoute was ver richt, vond de teraardebestelling plaats. Een gebed aan het graf, dat door een schat van bloemen was afgedekt, was het einde van deze indrukwekkende plechtigheid. F. Veul f. In het St. Jansgasthuis in Hoorn is, na een langdurige ziekte, overleden de heer F. Veul, in leven directeur van de Coöp. Zui velfabriek „De Volharding" te Hem. Jaarvergadering „Werkdadige Naastenliefde". Onder voorzitterschap van den heer P. Tesselaar vergaderde deze vereeniging Maandagavond in één der zalen van het Patronaatsgebouw. Volgens het jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 1 Januari j.1. 85. In dit verslag werd de mededeeling gedaan, dat dit jaar van Dinsdag 23 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 Nadert. 1934 100'/, 100'/, 4 Ned -Indië 1934 luOy, 100»/, 5K Duitschl '30 m. verkl. 28'/, 28'/,-'/, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Baak 166 166 Handel Mii Cert v. 250 2l3 2031/, Koloniale Baak 79 791/, Ned Ind. Handelsbank 169V, 168'/, 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie "al* 797, 93 Calvé Delft Cert. Neder 1 Ford289'/, Philips Gloed Gem Bezit 3397, Unilever 171 INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 767, Anaconda Betbleh. Steel70-'i6 Cities Service 31/, Kennecott Copper 50'/, Republic Steel 28'i/j6 Standard Brand» 'J13/k Steel comm857/8 - 5'/, 502-3 2397, 174'/,-5 42'/. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actiona MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaim 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: New-York Londen Berlijn Parys Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag 502'/, 2277, 168'/, 41'/, 23.30 1787» 202 434 451'/, 116'/, 407, 257is 167i6 30378 2007, 218'/, 90 180'/, 47, 137'/, 122 2847, 338'/, 348'/, 547, 397, 25'/, 1017, 12'7W 74t-5»/, 281 3327,-3 169-7, 72* 48*-% 69-7,6 37, 49*-5/I« 27|-I 847i« 57, '2 25.00 177'/, 2017, 424'/, 441-'/, 120'/, 407, 24 J-Vi, 16-7x6 303-'/, 202'/, 222-4 85'/, 47x6 136' 121'/,-t 280'/, 333 345 54 39'/, 24% 12'7X6 Heden: 1.82"/,, 1.82'/, 8.93 8.94 73.50 73.50 8.50 8.50& 30.81 30.80 y. 41.71 41.67K 39.90 39.92 y, 46.07 X 46.10 44.92 44.95 9.65 6.37^2 geen contributie door de leden behoeft te worden betaald, daar de kasmiddelen nog ruim voldoende zijn. Het bestuurslid, de heer Jn. Stet, werd mét algémeene stemmen herkozen. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren Ant. de Ruiter, C. Schipper Kz. en Jac. de Groot Johz. Vervolgens werden door het bestuur gra tis prijzen verloot. De voorzitter zei, dat voor het lid P. Latenstein reeds 24 dagen is gewerkt. Vol gens het reglement heeft de heer Latenstein nog recht op 6 werkdagen. Het laat zich ech ter aanzien, dat tengevolge van de ziekte de heer Latenstein nog langen tijd buiten werken is, en daarom stelde het bestuur voor he nte machtigen nog 10 weken lang een werkman 3 dagen per week beschikbaar te stellen. Als men van naastenliefde spreekt, is het hier wel op zijn plaats. De vergadering ging hiermede volkomen accoord en gaf het bestuur machtiging zoo lang mogelijk den heer Latenstein hulp te bieden. Vervolgens werden door den voorzitter nog eenige punten naar voren gebracht van zakelijken aard, speciaal wat betreft wat de leden wel en niet moeten doen voor naasten liefdé. Zoo werd b.v. gezegd, dat het struk- kentrekken niet onder de verplichte werk zaamheden verstaan wordt. Ook heeft een ziek lid recht op een werkman, die den leef tijd van achttien jaar heeft bereikt. Zijn eT klachten, dan is het raadzaam daarmede naar den voorzitter te gaan. De vereeniging voor ziekenhuis- verpleging. De vereeniging voor ziekenhuisverple- ging „Draagt elkanders lasten", alhier, hield onder vrij groote belangstelling van de zijde der leden, gister haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer R. Wognum, deelde bij de opening mede, dat op dezen avond het 10-jarig bestaan van de vereeniging op eenvoudige wijze zal worden herdacht. Eerst zou echter het zakelijke gedeelte wor den afgehandeld. Hierna las de secretaris-penningmeester, de heer J. W. Schoone, een jaarverslag voor, waaruit bleek, dat het aantal aangesloten gezinnen van 267 op 272, en het aantal leden van 731 op 795 was gekomen. Dat 17 per sonen voor rekening van de vereeniging in een ziekenhuis zijn verpleegd in 1936, welke in 381 ligdagen 1133 hadden gekost, 't Wenschelijke van een goede reserve kwam naar voren, welke minstens zoo hoog zou zijn als één jaar contributie, ongeveer 1400. Met de beste wenschen voor de vereeniging, eindigde dit goede verslag. Het financieel verslag deed zien, dat de extra-heffing in 1936 bijna geheel was in geteerd. De jaarrekening sloot in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 1602.33. Was de reserve (kaso ver schot) in 1935 217.57, einde 1936 bedroeg dit 242.77, wat nu wel een kleine vooruitgang betee- kende, doch gezien de extra-heffing van on geveer 400 is de uitkomst van dien aard, dat men buiten een «xtra-heffing niet zal kunnen doorgaan. Namens de financieele commissie deelde de heer A. Gutter mede, dat alles keurig in orde was en geadviseerd kon worden tot keuring van de rekening, 't welk ook ge schiedde. Echter vond den heer Gutker 't een gevaar, dat er geen reserve was ge kweekt in de tien jaren die achter ons lig gen, vooral met wat de regeering op 't oog heeft. De voorzitter meende, dat 't kasoverschot ad 242.79 als reserve kon worden be schouwd, doch was 't eens met den vorigen spreker, dat de reserve eigenlijk grooter diende te zijn. Hy zou daar straks op terug komen. Intusschen deelde hij mede, dat in de loop der jaren wel was gebleken, dat het gebruik maken van een ziekenhuis veelvul- diger voorkwam, dan men in de beginne had voorzien. We hadden gehoopt op reser vevorming, waarvan niets is gekomen. In- stede daarvan hebben we een extra omslag moeten heffen en 't is voor het bestuur wel zeker, dat we die heffing in de toekómst zullen moeten behouden. Daarnaast zal het bestuur voorzichtig te werk moeten gaan. Vrij algemeen was het gewoonte, dat bij een ziekte melding een bon werd afgegeven, goed voor 42 verpleeg- dagen Wat bleek nu somtijds? Dat de men- schen niet voor een operatie, doch ter obser vatie naar het ziekenhuis gingen. Volkomen gemotiveerd. Doch dan bleef men er, door dat de verpleging thuis soms niet zoo goed kon zyn, de volle 42 dagen, om daarna naar huis te gaan. Dit is niet geheel zooals het bestuur dit wenscht, en daarom zullen er in de vervolge bonnen worden afgegeven voor 14 dagen. Inmiddels zal het bestuur nauw keurig nagaan of een verlenging der ligda gen gemotiveerd is. Is 't dit, dan, natuurlijk, zal hiertoe worden overgegaan. We moeten echter financiëel in staat zijn, om door te kunnen gaan met ons werk. Algemeen werd dit goedgevonden. Alsnog werd de toekomstige Rijksregeling besproken, en zal 't er misschien van komen dat de regeering een hoogere reserve zal eischen van onze vereeniging. Men zal ech ter deze dingen afwachten. Moet het, dan zullen de noodige maatregelen worden ge nomen. De contaributie in 1937 zal zijn als in 1936. Tot leden der financieele commissie wer den de heeren de Zeeuw, Duinmeyer, Greeuw en Aartsen. De heer F. Mosk bracht een uitstekend gedocumenteerd verslag uit van de Bonds vergadering. Ook voor 1937 zal deze heer de vereeniging weder vertegenwoordigen. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Duinmeyer, P. Greeuw Dzn. werden we der herbenoemd. De rondvraag leverde niets op. Alsnog gaf de voorzitter een kort overzicht van het 10-jarig bestaan. Aange naam deed het aan, dat de begrafenisver- eeniging „de Laatste Eer" bloemen had ge zonden. Door de stuwkracht van deze ver eeniging toch, was de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" geboren. In de zaal van den heer Schuyt, waar ook nu vergaderd werd, had de oprichtings-byeenkomst plaats gehad. De heer Dijken en nog iemand had den, namens de toen reeds bestaande zus- tervereeniging te Warmenhuizen, de noo- digen steun verleend. Dankbaar denkt de voorzitter aan de voor lichting van deze menschen terug, en memo reerde verder nog enkele feiten uit de dagen der oprichting en later. Hierna sloot de voorzitter de vergadering en hoopte, dat de vereeniging nog menig tiental jaren bij haar eerste tiental zou voegen, en dat ze ook in de toekomst heil zaam zou werken. Hierna werden de aanwezigen verrast met een tractatie, waardoor de gezellige toon er natuurlijk niet minder op werd. Slechts één dame woonde deze vergadering by. Waar het werk van de vereeniging toch zoo nauw betrokken is aan de zorgen van de huisvrouw, zouden we het zeer wenschelyk achten, indien ook later de jaarvergaderin gen door meerdere dames werd bijgewoond. 't Zij een aansporing voor haar. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het wil aan de veilingen <nog maar niet boteren. Het beeld op de veilingen is nog altijd zeer treurig. Een groot gedeelte van de aangevoerde kool lian niet door den han del worden afgenomen en wordt naar de koeienboeren getransporteerd. Men ziet dan ook zoo goed als op elke boerderij in deze omgeving en ook verderop kool op hoopen liggen, te wachten om te worden vervoerd aan de koeien. Dit is wel een zeer weinig opwekkend gezicht. Voornamelijk zyn het de gele en Deensche witte kool, welke door draaien, doch ook de groote roode kool blyft voor een gedeelte onverkoopbaar. De prijzen van de roode kool is voor de kleinere sortee ringen wel iets hooger dan de overige soor ten, doch alles kan toch maar niet verkocht worden. De mooiste partijen roode kool gin gen van de hand voor prijzen van 2.30 2.70 per 100 K.G. De grootste kool echter kan den minimumprijs niet halen. Gele kool heeft in het begin van de week, wanneer ze verkocht werden, niet meer kunnen opbren gen dan den minimumprijs van f 1,20 per 100 K.G. Later zagen wij zoowaar een paar partijtjes gaan voor 1,30 en 1,50. Dat is in lang niet voorgekomen De Deensche witte kool werd voorname lijk betaald met 1, den minimumprijs, d.w.z. voor zoover ze kon worden ver kocht. Voor groene kool werd de afgeloopen week niet meer tot 3,50 per 100 K.G. besteed, zooals wij dat gewend waren. De hoogste prijs was deze week 2,80 per 100 K.G.; de kleinere kooltjes werden betaald met 1,20 en hooger. Enkele partijen veldgele en taaie gele kool konden het niet verder brengen dan 2,50 per 100 K.G. voor de beste kwaliteit. De noteeringen voor.de uien waren in het begin van de week wel bijzonder laag. Voor 0,70 tot 1 werden heel wat pax> tijtjes verhandeld. Hierin is tegen het eindei van de week eenige verbetering gekomen. Een der exporteurs te Broek op Langendijk is belast met den aankoop van uien voor het plan-Deterding; allicht dat hierdoor de pry- zen wat zijn beïnvloed. Thans zijn ze nX weer teruggekeerd op het niveau van de voorafgaande week. Dat de aanvoeren van de uien niet zeer groot werden, opdat voor het plan-Deterding volop gekocht kan wor den, zal zyn oorzaak vinden in het feit, dat de prijzen zeer laag zijn. In het laatst van de week waren de noteeringen n.1. hoogstens 1,40f 1,50 per 100 K.G. Grove uien gin gen vrijwel met de middelsoort op en neer. De noteeringen hiervoor waren tenslotte 1,50 maximum. Drielingen zijn echter naar omlaag gegaan. Werd in den beginne nog steeds boven de 1f 1.30 en f 1,40 per 100 K.G. betaald, later konden wij geen hoogere prijzen noteeren dan 1, terwijl een groot gedeelte voor minder van de hand werd ge daan. De laagste noteeringen waren hiervoor 0,60 per 100 K.G. Nep noteerde 48,10, Peen ging weg voor prijzen tot hoogstens 1,40—1,50 per 100 K.G. Kleine peen 0,60f 0,70. Kroten brachten 0,50—» 1,80 per K.G. op. Aardappelen waren vrijwel gelijk in prijs. Eigenheimers tooteerden 22,10 per 10Ó K.G., blauwe eigenheimers van 2,202,60. Blauwe aardappelen gingen hoofdzakelijk van de hand voor 1,70f 1,90, met een enkele uitzondering. Robijn maakte 1,60. (Ongecorrigeerd.) DE NEGUS EN DE ENGELSCHE KRONING. Het bericht, volgens hetwelk de Bn- gelsche regeering Haile Selassie zou uitnoo- digen voor de kroningsplechtigheid van George VI, heeft te Rome groot opzien ge baard. Het bericht is echter niet door de bladen gepubliceerd en niet algemeen be kend geworden. Men wacht thans op nadere bijzonderheden betreffende de bedoelingen der Britsche regeering. Het staat vast, dat Rome er geen bezwaar tegen zou hebben, dat Haile Selassie als particulier zou deelnemen aan de plechtig heden, maar wanneer de uitnoodiging da regeering van Abessinië zou betreffen, zou Rome dit kunnen beschouwen als een on vriendschappelijke daad. Het is dan ook da vraag, of Italië zich zal kunnen doen ver tegenwoordigen door een „Prins van het koninklijk-keizerlijk huis", die naast den ex-keizer van Abessinië zou verschijnen. Inmiddels wordt hierover geen enkele aan duiding gegeven. Te Boekarest is een geheel gezin, bestaan de uit zes personen, om het leven gekomen, doordat vergiftige gassen werden gevormd door een kachel, waarin afvalproducten van ruwe olie werden gestookt. Een kwakzalver in verzet. De fabrikant H. J. E. uit Uitgeest had eenigen tijd»voor de Alkmaarsche arrondis- sements rechtbank terecht moeten staan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, doch verdachte had het destijds niet wenschelyk geacht persoonlijk te ver schijnen. In verband hiermede was E. toen bij versterk veroordeeld geworden tot 200 boete. E. had aan een paar tuberculoselijders in Noordholland medicijnen voorgeschreven en verkocht. Verdachte, die deze straf veel te hoog vond, had tegen dit vonnis verzet aange- teekend. De feiten gaf hij wel toe, doch hij beweerde dat zijn inkomsten hem niet toe stonden een dergelijke hooge boete te be talen. Zijn kwakzalverytje leverde hem slechts 4100 per jaar op en het kon er werkelijk niet af. De officier van justitie, die aanhaalde, dat verdachte reeds meerdere malen is veroor deeld en bovendien slechts zeer vage ge gevens verstrekte, vorderde bevestiging van het gewezen vonnis. Uitspraak 2 Maart. Gescharrel met loonbriefjes. De landarbeider Nicolaas B. uit Berkhout stond vervolgens terecht onder ten laste legging van poging tot oplichting van de gemeente Berkhout. 't Was een nogal verwarde geschiedenis, daar B. in dienst van een aannemer bag- gerwerk uit moest voeren in werkverschaf fing. Op de loonlijst waren regenuren inge vuld, doch deze waren later niet ingehaald, terwijl de werkgever de zaak niet voldoende gecontroleerd zou hebben. Enfin, de knoop was dermate onontwarbaar, dat de officier van justitie uiteindelijk niet voldoende be wijsmateriaal aanwezig achtte en, behalve een terechtwijzing aan de oncontroleerbare administratie inzake werkverschaffing van de gemeente Berkhout, x '"t anders kon doen dan vrijspraak requireeren. Uitspraak over 8 dagen. Lach nooit te vroeg. Eenigen tijd geleden stonden voor de rechtbank alhier terecht de broers Willem C. V. en Johann J. V., beiden gedetineerd, verdacht van taschjesdiefstal in het café van Gjjzen te Alkmaar. Bij de behandeling der zaak had Johan V. toen hardnekkig het ten laste gelegde ont kend en werkelijk was hij er zoover in ge slaagd, dat de officier ten slotte tegen hem vrijspraak had gevraagd wegens gebrek aan bewijs, terwijl tegen Willem een gevangenis straf voor den tyd van 1 jaar werd gerequi- reerd. Johan kon zich dus in de handen wry'ven, want al was dan alle schijn tegen hem, per slot van rekening had hy aan het langste eind getrokken, daar het er niet naar uitlag dat de rechtbank hem toch nog zou veroor- deelen. Doch kleine oorzaken kunnen groote ge volgen hebben en dit werd ook thans duide lijk gedemonstreerd. Wat was nX het geval geweest? Johan V. had voor de terechtszitting op 19 Januari j.1. n.1. een briefje aan zijn broer geschreven met de bedoeling hem over te halen de geheele affaire op zich te nemen, daar van Willem toch vast stond dat hij taschjes ontvreemd had, terwijl dit van Johan nog lang niet bewezen was. „Van mij hebben ze niets gezien", schreef Johan in het briefje, „als jij bekent dat jij de tasch die ik wegnam ook hebt gestolen, maken ze je niet veel méér, dat heb je gezien toen ik in Rustenburg 5 taschjes stal en er maar één tenlaste gelegd kreeg". Zoo ongeveer was de inhoud van het briefje en het was de bedoeling van Johan geweest dit schrij ven in handen van zyn broer te spelen, doch vóór de zitting was dit niet gelukt. Toen de gevangenbewaarder A. v. Aarle na de zitting beide verdachten fouilleerde, kwam het bewuste briefje voor den dag, doch zonder meer had Johan, die wel be greep dat het bekend worden van den in houd ervan fataal voor hem zou zyn, zich dit niet laten ontglippen. Hij had het briefje uit de handen van v. Aarle gerukt en het in snippers gescheurd, waarna hij het in de prullemand geworpen had. Doch de heer v. Aarle had toen de prul lemand medegenomen en later was de leg kaart weer geheel gereconstrueerd gewor den. Ondanks zijn schriftelijke bekentenis had Johan de brutaliteit te beweren dat hij niet gestolen had. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat hij onder deze omstandig heden het vrijsprekend requisitoir moest wijzigen. Het ging er nu om welke straf Jo han V. moest hebben. De omstandigheden stelden den persoon van Johan in een heel wat ongunstiger daglicht dan Willem. Spr. schetste Johan als een comediant en een geraffineerd leugenaar die zelfs onder de huidige omstandigheden nog durft volhou den dat hy onschuldig zou zijn. Inzake de kwestie te Rustenburg was Johan tot 6 maanden veroordeeld en van dit vonnis had hy hooger beroep aangeteekend bij het hof te Amsterdam. Toen evenwel de ongelukkige geschiedenis met het briefje was geschied, had Johan ijlings zijn hooger beroep inge trokken, wel wetende dat hy nu de kans liep een hoogere straf te krijgen. Spr. achtte het ten slotte noodzakelijk tegen Johan V. een hoogeren straf te eischen dan tegen Willem, zoodat de officier een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den tegen Johan requireerde en ten aan zien van Willem bij zijn vorigen eisch van 1 jaar persisteerde. Uitspraak 2 Maart.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3