ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 ST. PANCRAS Brandstof stagnatie. HEERHUGOWAARD HEILOO KOEDIJK NIEUWE NIEDORP DE RIJP CALLANTSOOG LANGENDIJK STOMPETOREN WIERINGERWAARD HENSBROEK JUotMMoaai Tliemms Zaterdagavond werd in café Bouwstra een spoedvergadering gehouden door de ge zamenlijke kassenbouwers, onder leiding van den heer J. Wagenaar. Van de firma s welke de benoodigde brandstof leveren, was bericht ontvangen dat moeilijkheden met de leveringen zijn ont staan. De bestuursleden Duif en Kloosterboer zijn op onderzoek uitgeweest en deden uit legging van de door hen opgedane erva ring. Definitief zijn de prijzen der industrieko len verhoogd vastgesteld op cokes 1.50 per ton en magere nootjes IV 2 per ton; echter is het groote bezwaar dat door de firma's niet geleverd kan worden, omdat de con tracten zijn verbroken. Dit wordt in ver band gebracht met de omstandigheid, dat alle voorraad en nog te maken hoeveelheid voorloopig voor de staalindustrie is opge kocht. Een clausule in de contracten luidt, dat met een zesde gedeelte kan worden vol staan van de levering welke in de zomer maanden is geschied. Met dit alles is het voor de stookbedrijven, nu het volle stook- seizoen begint, een groot ongerief niet al leen, doch voor de toch al zoo zwaar be proefde tuinders brengt dit met zich mee een grootere uitgaven voor hun bedrijf, voorzoover nog kolen zijn te verkrijgen. Vanaf de mijnen worden Nootjes 0 aan bevolen, welke 14.50 per ton kosten en welke ruim genoeg aanwezig zijn. Echter is dit veel duurder dan de oude contractprijs en de vraag rijst nog of de diverse ketels geschikt zijn voor deze brandstof. Er zal echter moeten worden omgezien naar andere brandstof in welken vorm ook. Een aanbieding van stukkolen was bin nengekomen welke echter werd afgekeurd. De overeenkomst met de gasfabriek te Noordscharwoude zal streng worden ter hand genomen. In het vervolg zal iedere tuinder die cokes haalt van de fabriek, een bon moeten halen bij den secretaris om te voorkomen, dat voorraden worden opgeslagen, en ieder zijn deel van de daar aanwezige cokes kan ont vangen. De hoeveelheid welke daar echter aanwe zig is en nog aangemaakt wordt, is bij lange na niet toereikend voor alle bedrijven. Het ergst gedupeerd zijn echter wel de tuinders die ketels op hun bedrijf hebben staan die niet anders dan met nootjes IV kunnen worden gestookt. De champignonteelt geeft nieuwe bestaansmogelijkheden. Donderdagavond werd te Heexhugo- waard op initiatief van het gemeentebestuur een lezing gehouden door ir. Riemers, rijks- tuinbouwconsulent te Naaldwijk, over de champignoncultuur. De bijeenkomst werd gepresideerd door burgemeester Sutman Meijer. Deze wees in zijn openingswoord op den noodtoestand in den tuinbouw ontstaan door de hooge tarief muren van het buitenland, gepaard gaande met ziekte van de producten. Daarom werd naar iets anders uitgezien en zoodoende is het oog gevallen op de champignonteelt. In 1936 werden door het gemeentebestuur, met medewerking van den heer Hartog, proeven genomen, die uitstekend zijn geslaagd. Om aan deze teelt echter meerdere bekendheid te geven, besloot men ir. Riemens, een op dit gebied bij uitstek deskundige, uit te noodi- gen tot het houden van een lezing. Deze wees er op, dat ook dit heden weer een toekomst moet hebben, daarom moet er, zooals de voorzitter al opmerkte, uitgezien worden naar nieuwe mogelijkheden. Spr. wilde er echter direct voor waarschuwen, dat men van de champignonteelt nu geen gouden bergen moest verwachten, maar we moeten nu elke kleine mogelijkheid tot ver betering aangrijpen. Spr. wees erop, dat vol gens de statistieken in 1934 voor f 70.000 aan champignons in ons land is ingevoerd. Het is echter noodzakelijk, dat wij, daar onze uitvoer belemmerd wordt, trachten dat gene dat wordt ingevoerd zelf te verbouwen. Wanneer het eenmaal zoo ver is, dan geloof de spr. ook, dat er grooter mogelijkheden zouden komen. Spr. wees er in dit verband op, dat de champignon in de ons omringen de landen algemeen als een lekkernij word beschouwd. In Nederland door degenen, dje het product kennen, ook, maar dat zijn er nog zoo weinig. Het is hier ook: onbekend maakt onbemind. Spr. wees er nog op, dat men bij de gekweekte champignons geen kans loopt, dat er giftige onder zijn. Sprekende over de wijze waarop de cham pignon geteeld moet worden, begon spr. met op te merken, dat de champignon een ge heel andere plant is dan al onze andere cultuurgewassen. Hierdoor staan we er eer., wel wat onwennig tegenover. De cham pignon is namelijk een schimmel. Het groote verschil tusschen de champignons en groene planten ligt voor ons nu hierin, da de groene planten om te kunnen 8r°el*n zon noodig hebben, de champignons niet. -te kunnen echter wel tegen de zon. Eerst dach ten we hier van niet, omdat men in het bui tenland deze producten vaak teelde m grot ten enz. Dit heeft echter een andere reden, ïU. deze, dat voor deze cultuur noodig is <*n constante temperatuur van 12—15 gr. Hieruit volgt dus, dat het onmogelyk om in de buitenlucht met succes, dus ren a champignons te teelen. De cultuur is door den eisch van een constante temperatuur, al niet gemakkelijk. We kunnen het doen m onze verwarmde kassen, onder e doch ook in b.v. schuren enz., zelfs had spr. de cultuur met succes zien toepassen m een ieegstaand varkenshok. er. Voor de cultuur is alleree:rst noodtg v£ *che paardenmest. De paarden hen gestaan op tarwe- of rogges^ gteil moet, zoo uit den stal, op mogelijken hoop gezet leng. hoog en breed en van een willekeurige eng te. Dezen hoop moet men dan 10 dagen laten staan. De mest gaat dan broeien, waar bij de temperatuur oploopt tot 70 a 80 gr. C. Hierna moet de mest heel goed worden om gezet, waarbij deze goed verdeeld moet worden. De mest moet droog gestaan heb. ben, is hij echter geheel doorgebroeid, dan moet hij vochtig gemaakt worden. Het om zetten moet nu om de 4 a 5 dagen worden herhaald. Dit geschiedt om de honderden kleine vliegjes, van 2 a 3 m.M., de cham pignonvliegjes, te dooden. In een ruimte, waar al champignonbedden liggen, mag dus nooit ve'rsche mest worden klaargemaakt. Ongeveer 3 weken na het opzetten is de mest goed. De mest is dan droog en voelt sponsachtig. De kleur moet nootbruin zim. Als de mest te sterk gebroeid heeft, dan wordt de kleur zwart, dit is absoluut ver keerd. Wanneer de mest klaar is, kunnen er bed den van worden gemaakt. Deze moeten minstens 30 c.M. hoog zijn. Er moet gecon troleerd worden of de mest nog nabroeit, is dit het geval, dan moet hij eerst uitbroeien. Want in deze bedden moet „het broed" wor den gezet en hiervoor mag de temperatuur van den mest niet hooger zijn dan 80 gr. F. Van het broed, dat men kan koopen. steekt men stukjes ter grootte van een okkernoot op 25 c.M. afstand in gaatjes van 3 a 4 c.M. In dit broed bevinden zich al veel schim mels, deze doorwoekeren de geheele bedden met hun myceliumdraden. De omgeving moet gedurende dezen tijd op een tempera tuur van 70 gr. F. gehouden worden. Na 3 weken zijn de bedden dan ongeveer door- groeid. Dan moeten deze met een laag grond, b.v. lichte klei, liefst vermengd met wat kalk, van ongeveer 1 vingerlid dik worden bedekt. Ongeveer 4 weken daarna komen de eerste champignons boven den gfond. De omgeving moet dan heel vochtig gehou den worden. De betrekkelijke vochtigheids toestand moet 90 zijn. In Holland is men van meening, dat geoogst moet worden, wanneer de hoeden der champignons nog gesloten zijn. De gemiddelde opbrengst is ongeveer 10 pond per M2. De kosten zijn de volgende: voor 5 koopt men 1 ton paarden mest, waarmee men 5 M2. bed kan maken, dit komt dus op 1 per M2. Een flesch broed kost 1,50, hiermee kan men ook 5 M2. be zetten. De directe kosten bedragen dus f 1,30 per M2. en de opbrengst bedraagt gemiddeld 0,40 per pond, dus ongeveer 4 per M2. De tijd van het opzetten van den mest tot het oogsten bedraagt 3 maanden, men oogst on geveer 2 maanden, zoodat de cultuur onge veer een half jaar duurt. Wanneer men be gint te oogsten, moet men de temperatuur tot 55 gr. F. laten dalen. Na afloop van den oogst moeten de heele bedden weggehaald, worden en doet men het beste het verblijf te ontsmetten met een oplossing van 7 formaline. Vervolgens besprak spr. uitvoerig op welke wijze het broed verkregen wordt. Op een vraag van den heer Glas deelde ir. Riemens nog mede, dat het vochtig houden met zout water niet nadeelig is voor de champignonteelt. Voorts achtte spr. den besten tijd om te beginnen ongeveer half Augustus, daar om streeks de maanden December en Januari de hoogste prijs wordt gemaakt. Verder moet de cultuur liefst afgeloopen zijn voor April, uiterlijk voor Mei. Anders zou de temperatuur te hoog worden en zoodoende niet voldaan zijn aan het vereischte van een constante temperatuur. De voorzitter dankte den heer Riemens hierna voor het houden van deze inleiding. Spr. hoopte echter, dat het hier niet bij zou blijven, doch dat eenige personen, zij het op bescheiden wijze, met deze cultuur zou den beginnen. Spr. opperde het voorstel om een vereeniging op te richten van menschen, die iets voor deze cultuur voelen. Op voorstel van den heer Tromp werd be sloten den aanwezigen de gelegenheid te geven de zaak eerst nog eens rustig te over denken. Dan zal over een paar weken weer een vergadering worden bijeengeroepen om te trachten tot oprichting van een vereeni ging te komen. Hierna sluiting. Nationale Oranjebond. De Nationale Oranjebond hield Vrijdag avond jaarvergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer H. Nijdam, memoreerde het belangrijke jaar, dat achter ons ligt. In dat jaar werden de oranjevrienden verrast met de verloving van onze prinses Juliana en prins Bernhard. De festiviteiten, zooals die hier gegeven zijn, zijn nog al in den smaak gevallen, hoewel wij ze liever groot- scher hadden gezien. Het jaarverslag van den secretaris is ook een résumé van de ge beurtenissen van het koninklijk huis. De bond nam het initiatief voor de feestelijk heden en twee bestuursleden hadden zitting in het comité van uitvoering. Gememoreerd werd de feestviering bij den verjaardag van H.M. de Koningin. Het ledental van den bond bleef stationnair, 72. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten der afdeeling wa ren f 93,97, de uitgaven f 84,94, saldo 9,03. Die der feestelijkheden op den trouwdag van de prinses en prins waren f 323 m ont vangsten en in uitgaven. Door de gemeente is 107,85 bijgedragen in de uitgaaf voor tractatie der schoolkinderen, de lUste" aan geboden bij de burgerij brachten f 216 op. De rekening werd goedgekeurd. In het bestuur werd gekozen de heer J. de Groot en herkozen de heer P. Keeman. Daarna kwam aan de orde uitbreiding van ledental en donateurs. De voorzitter ze.de, dat er wel interesse is voor een eere-comité. Dat is gebleken tij de Willem de Zwijger-herdenking en nu weer bij het huwelijk. Spr. zou willen pro- beeren om die dames en heeren, die er voor S aanmerking komen, te bewegen om dona teur te worden. De uitvoering werd aan het bestuur opgedragen. Rij de rondvraag vroeg de heer Kehl wat het bestuur denkt te doen met de verjaar dagen van het Koninklijk huis. De voorzitter zeide dat we daarop terug komen, doch feestelijkheden zijn er alleen met den ver jaardag van de koningin. Staats pensionnee ring. Zondagavond werd door de afd. Koedijk van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-avond gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter opende met een woord van welkom en al had men gehoopt op een grootere opkomst, men was dankbaar voor wie zijn opgekomen, inzonderheid de ouden van dagen. De heer Boskamp was als vertegenwoor diger van de federatie aanwezig. Ook de vereeniging I. D. D. A. Spr. hoopte op een genoeglijken avond en gaf hierbij nog een overzicht van de rondrit van de ouden van dagen en de verschillende moeilijkheden. Hierna volgde een propagandistisch woord van den voorzitter, die in een warm betoog het noodzakelijke van de verzorging van de ouden van dagen uiteenzette en de jeugd op wekte om mede te strijden voor het premie- vrije staatspensioen. Verder gaf spr. met plaatselijke voorbeelden aan, hoe ouden van dagen nog moeten werken in de duinen. Spr. eindigde met een opwekking om bij de komende verkiezingen vooral er op te letten, wie een kracht is voor het premievrije staats pensioen, zonder te letten op de politieke partijen. Een stille hulde werd nog gebracht aan den overleden voorzitter, jhr. de Muralt. Hierna was het woord aan de tooneel- vereeniging I. D. D. A., die voor het voet licht bracht „De Distel", blijspel in drie bedrijven door J. Fabricius. De arbeiders- tooneelvereeniging heeft getoond, iets te kunnen presteeren. In het samenspel kwa men zoowel ernst als humor tot hun recht. Grimeering en tooneelaankleeding waren met de meeste zorg verricht. In de pauze werd den heer Boskamp het woord gegeven als vertegenwoordiger der federatie. Hij vroeg medewerking voor het steunfonds. Bij een collecte werd 5.79 bij een gebracht. Tijdens de pauze werden de ouden van dagen onthaald op taart en een kop chocolade. Na het afwerken van het laatste bedrijf sloot de voorzitter met dank aan de sprekers voor het voorgedragene en tevens voor de samenwerking op dezen avond. Het geheel was goed geslaagd. Ouderavond. In een der lokalen van de openbare lagere school is Vrijdag een ouderavond ge houden. Een veertig-tal ouders waren hier voor opgekomen. Het nieuwe hoofd der school, de heer Wes- sels, opende en sprak er zijn genoegen over uit, dat de eerste avond, waarop hij kennis kan maken met de ouders, zoo goed was bezet. Hij memoreerde zijn voorganger wijlen den heer Wilbrink en sprak den wensch uit, dat deze avonden den band tus schen ouders, kind, school en onderwijzer mogen versterken. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. Boer, voorzitter; mevr. RemptBakker, secretaresse; leden mevr. Smit en de heeren G. Keulen en M. Wijn. Mej. A. Visser, onderwijzeres, las daarna een gedeelte uit een werk van Albert Schweizer. De heer Stenneberg, onder wijzer, hield een voordracht over de rust voor het kind, terwijl de heer Wessels sprak over het onderwijs in de hoogste klasse en over de belangstelling der kinderen voor onderwijs en onderricht. Deze voordrachten werden door de aan wezigen zeer op prijs gesteld en met belang stelling gevolgd. In de pauze werden een heerlijk kopje thee en een versnapering rondgediend. Wijkverpleging. Als bestuursleden der afd. de Rijp van de wijkverpleging werden herkozen de hee ren C. Sieswerda te de Rijp, J. Meindersma te Schermerhorn en J. Obée te de Rijp. Oprichting melkfabriek. Aan de Groote Keeten alhier zal een melkfabriek worden opgericht. Reeds is men begonnen met de voorbereidende maat regelen. Waarschijnlijk zal de heer Jac. Visser alhier, die de voorbereidende werkzaam heden leidt, directeur van deze fabriek worden. Vrachtauto te water. Maandagmiddag geraakte de vrachtauto van den heer K. te Harenkarspel als gevolg van een defect aan de stuurinrichting te water in de bocht van den Twuijverweg tus schen St. Pancras en Broek op Langendijk. De auto was volgeladen met kool. Door tus- schenkomst van de autogarage Bosman werd de vrachtwagen met een kraanwagen ge licht. Bal-masqué. Evenals vorige jaren kon het gemasker de bal in café Kamsteeg, georganiseerd door de gymnastiekvereniging „Voorwaarts" zich in een overweldigende belangstelling verheugen. De jury, bestaande uit de echt paren Posch, Köhne en Kramer Glijnis, had een moeilijke taak. Prijswinnaars waren: Paren: (mooiste) le pr. verkeersagenten, dames C. de Groot en T. de Groot; 2e pr. Mickie Mouse, heeren Stipriaan en de Jong: 3e pr. zigeuners, dames J. Weeshof en R. Rich tering. Paren (origineel) 1 Jumbo's, dames Jon ker en Blauw; 2e Alles electrisch, mevr. Hop en Jb. Hop Jz., Ootje Kres en Zoon D. de Boer en K. Verweel; 4 Moeder gaat boodschappen doen, mej. M. Vader en baby. Jladiopaxqtamma Woensdag 24 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 De Flierefluiters en solist. In de pauze literaire causerie. 11.30 Cau serie: Mensch en machine. 12.1.45 VARA-orkest en gr.pl. 2.Voorde vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Melody Circle. 6.Orgelspel en mandoline- en guitaarsoli. 6.30 De Ramblers. 7.Vocaal concert. 7.30 VPRO: Christelijk Humanisme, causerie. 8.SOS-ber., ANP-ber. en VARA-Varia. 8.15 Zang en piano. 8.30 Gr.pl. 8.55 Zang en piano. 9.10 Jubileum-uitzending. 9.30 Radiotooneel. 10.ANP-ber. 10.05 VARA-Grootorkest en solist. 11. Causerie: huwelijksverhoudingen. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) (6.307.Ond.fonds v/d Scheepv.) 8.Schriftlezing, meditatie, Gewij de muziek (gr.pl.) 8.309.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Orgelspel. 12.— Ber. 12.15 Gr.pL 12.30 De Gooilanders. 2.Zang en piano. 3. Deel. 3.303.45 Gr.pl. 4.Piano recital. 5.Kinderuur. 6.Land- bouwhalfuur. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en stoommachines. 7.Ber. 7.15 Boek bespreking. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Geref. Evangelisatie-zangkoren, Muziekcorpsen. In de pauze: Cause rie „Artisten van het 10-snarig instrument". 10.ANP-ber. 10.05 Schaakcursus. 10.2011.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Schotsch orkest en soliste. 12.50 Gr.pl. 1.202.20 Birminghamsch Hippodrome-orkest. 3.10 't Northern Ireland Fanfare-orkest. 3.50 Piano recital. 4.20 Vesper. 5.05 Het Mac- Axthur kwintet. 5.35 BBC-dans- orkest. 6.20 Ber. 6.40 Fransche cau serie. 7.BBC-zangers. 7.35 Piano recital. 8.05 Van Phillips en zijn 2 orkesten. 8.35 BBC-Symph.-orkest en solist. 9.30 Ber. 9.50 Vervolg con cert. 10.40 Het Bridgewater kwin tet. 11.20 H. Evans en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Gevar. concert. 1.35 Zang. 1.50 Verv. concert. 2.50 Or kestconcert. 4.50 Zang. 5.05 en 5.50 Zang. 6.05 Pianorecital. 8.20 Viool- fecital. 8.50 Opera „Carmen". Hier na concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Gr.pl. 11.20 Om roeporkest en solisten. 12.35 W. Wende's. orkest. 1.35 Gevar. con cert. 3.50 Westmark orkest. 5.45 Trioconcert. 6.20 Mannenkoor. 8.05 Fr. Hauck's orkest en solisten. 9.50 Deel., zang en pianospel. 10.30 11.20 Willi Martini's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Salonorkest. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Kleinorkest. 9.05 Literair progr. 9.20 Gr.pl. 9.35 Omroepsymphonie- orkest. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.25 Omroepsymph-orkest. 9.35 Klein orkest. 10.30—11.20 Rob. de Kers' Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Pianorecital. 8.05 Denkmaler des Kampfes, rijksuitz. 8.35 Het Kyffhauser-orkest. 9.20 Ber. 9.40 Sportnieuws. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 Will Glahe's Dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50 D.sender 9.5011.20, Radio Danmark 11.20 12.20, Brussel VI. 12.20—12.50, Droit- wich 12.5013.20, Brussel VI. 13.20 14.20, Keulen 14.2014.50, Parijs Radio 14.50—16.20, Keulen 16.20— 17.20, Brussel (Fr.) 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.2018.55, Weenen 18.55—20.35, Lond. Reg. 20.35—22.— Weenen 22.22.50, Berlijn 22.50 23.20, Frankfurt 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.50, Lond. Reg. 11.50—13.35, Droitwich 13.35—14.25, Lond. Reg. 14.2515.20, Droitwich 15.2018.20, Brussel VI. 18.20—18.35, Brussel VL 18.35—19.35, Droitwich 19.35—24.—. Lijn 5: Diversen. t I le pr. Groep muzikanten de heer L. Schuuring en dames v. Leyen-Schuuring Dekker, Vlaming. Groepen dames: le pr. Menu v. d. week, 7 meisjes uit het Westerlicht en de heer J. Schuuring (kok). 2e pr. De vijfling, 5 meisjes van de Zui dervaart en baker. 3e pr. Het kaartspel. Kinderen, enkeling, le pr. Roodkapje, Lien Kamsteeg; 2e pr. Sneeuwkoningin, Zus Weeshof. Kinderen paren, le pr. Pierette en Pierot, Afke Heep en G. Woerdeman; 2e pr. Hond en kat, Aag Dekker en Jennie Schuuring; 3e pr. Hartenboer en Hartendief, C. Kam steeg en Bets Wit. Heeren enkeling le pr. Schildpad, Henk Brouwer; 2 De Zuivelbazuin, Sege v. d. Wal; 3e Truijfelaar, Dirk Hop; 4e Reclame voor Dobbelman, Rens Zijlstra; 5e Jager, D. de Groot; 6e De sigaret, C. van Leyen; 7e de ijsbeer, K. Weeshof. Enkeling dames: le pr. Ooievaar, mej. A. Delver; 2e pr. Reclamebureau Stompeto- ren, J. Buis; 3e pr. Manestraaltje, Martje Heringa; 4e pr. Het stalenboek, J. Meester; 5e pr. Sunmaidmeisje, A. Imming; 6e pr Esperantiste, P. Oly; 7e pr. Rococodame, mej. Visser; 8e pr. Droste-dame, Fr. Zomer: 9e pr. Biedermayer, A. de Geus; 10e pr. Vraagteeken; 11e pr. Tyroler; 12e pr. Wol kenkrabber, N. Grootes; 13e pr. de Nacht, A. Spaans; 14e pr. Stalenkaart, C. Zomer; 15e pr. Hartenaas. De leider van de A. B. C.-Boys, die het muzikale gedeelte verzorgden op uitne mende wijze, wist de dansliefhebbers op geestige wijze aan het werk te houden, zoodat „Voorwaalts" met voldoening dezen avond kan herdertken. Rundveefokvereeniging „Wieringerwaard". De algemeene vergadering van boven genoemde vereeniging werd gehouden in café Breed onder voorzitterschap van den heer Jb. Kaan. Medegedeeld werd voorts het programma van de voorkeuringen voor stieren, waaruit bleek, dat voor deze vereeniging de datum is bepaald op Woensdag 31 Maart. Vervolgens werd behandeld, het jaarver slag over 1935, samengesteld door den secre taris C. Bakker. Uit dit uitvoerig verslag stippen wij de volgende bijzonderheden aan. Een overzicht werd gegeven van den alge- meenen bedrijfstoestand voor de fokkers. Bij de uitslagen van keuringen en tentoon stellingen kwam naar voren het groote suc ces, dat door enkele fokkers op de groote tentoonstelling behaald werd te Utrecht. O.a. werd daar de stier „Constantün Frans" reserve-kampioen. Het productie-gemiddelde steeg tot 4558 K.G. melk, 161 K.G. vet, 3,53 in 288 melk- dagen per dier. Het percentage dieren van niet erkende afstamming was volgens het verslag 10,90 Tot de beste melkgeefsters behoorden: Rubriek Vaarsen: Matje 28, eig. F. A. F. Groneman met 6057-234-386-342 melkdg.: Greta 73, eig. N. D. Kaan met 4724- 168-3,56-280 melkdg.; Kroontje 49, eig. F. A. F. Groneman met 4282-166-3,87-322 melkdg.; Alida 28, eig. P. Saai met 4643-165-3,55-280 melkdg. In totaal waren 11 dieren boven 147 K.G. vet vermeld. Rubriek Twenters: Pel Klaaske 2, eig. R. L. Waiboer met 6322-250-3,95-328 melkdg.; Matje 25, eig. F. A. F. Groneman met 5726-236-4,13-300 melkdg.; Sarah 34, eig. F. A. F. Groneman met 4949-205-4,14-310 melkdg.; Aaltje 44, eig. C. R. Blaauboer met 5074-198-3,90-280 melkdg. In deze rubriek kwamen 9 dieren voor boven 160 K.G. vet. Rubriek Derdekalfskoeien: Antje 31, eig. R. L. Waiboer met 6112-251» 4,11-353 melkdg.; Mina 13, eig. C. R. Blaau boer met 5232-190-3,63-280 melkdg.; Dieuwer- tje 88, eig. Alb. Rezelman met 5348-186-3,48* 280 melkdg.; Clara 43, eig. Jn. Schenk met 5013-180-3,59-299 melkdg. Rubriek Oudere Koeien: Matje 18, eig. F. A. F. Groneman met 8155-313-3,84- 326 melkdg.; Pel Klaaske, eig. R. L. Waiboer met 6909-299-4,33-280 melkdg.; Jacoba 8, eig. R. L. Waiboer met 7186-268-3,73-300 melkdg.; Dora 102, eig. F. A. F. Groneman met 7076- 262-3,70-291 melkdg. Hier kwamen 19 dieren voor boven de 200 K.G. vet. Hiervan waren er 9 in het Keur- Stamboek ingeschreven. Van 2 leden was het gemiddelde vermeld van 7 oudere koeien, welke op het bedrijf aanwezig waren. Dit waren: No. 1: 6561 K.G. melk, 248 K.G. vet, 3,78 296 melkdg.; no. 2: 6060 K.G. melk, 238 K.G. vet, 3,93 283 melkdg. Uit een berekening bleek uit het verslag, dat bijna 48 van alle koeien reeds met het vetgehalte boven 3,50 kwam, w.o. ruim 7 boven 4 vet. De nadruk werd vooral gelegd op het feit, om door middel van juiste keuze en niet te groot aantal dekstieren, het productiepeil te verbeteren. Door middel van een grafische voorstelling kwam tot uiting, dat de melkgift en het vet percentage, dat in 1911 resp. 12,8 K.G. en 3,24 per dier per dag bedroeg, nu reeds was gestegen tot 15,8 K.G. en 3,53 Met een behandeling van het onderwerp: „De waarde van „Matje 7" als stammoeder" en een tweetal overervingsrapporten van stieren, werd het verslag besloten. De voorzitter, de heer Kaan, bracht den samensteller dank voor zijn weergave. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heer Jn. en K. Schenk bij acclamatie herkozen. De heer R. L. Waiboer bracht vervolgens verslag uit van de laatste bondsvergadering. Tot afgevaardigde naar de op 1 Maart te houden bondsvergadering werd de heer Jn. Schenk benoemd. In de commissie voor het nazien van de rekening namen zitting de heeren Koster, N. W. Kaan en Waiboer. De behandeling van den beschrijvings brief bracht eenige toelichting van den voorzitter van den Bond, den heer D. Kaan. Nadat bij de rondvraag nog eenige interne fokkersaangelegenheden ter sprake gebracht waren, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Tooneelvereeniging „'t Viooltje". Onze tooneelvereeniging ,,'t Viooltje" gaf Zondagavond haar laatste uitvoering in dit seizoen. Als om half 8 het scherm opengaat en voorzitter den Das het woord neemt, is de groote zaal van Mantel tot in alle hoeken bezet. Spr. kan dan ook niet nalaten, hier over zijn genoegen uit te spreken, want een volle zaal moedigt zeer zeker de spelers aan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9