De keur van het goud en zilver. Allerlei waarborgen tegen fraude. Een kipei b.v. is niet direct een bodem product, evenzoo is het met glascultuur. Die arbeid is niet economisch, derhalve is ze prachtig voor zoover het betreft een in- landsch product. De hoofdgroepen zijn akkerbouw, veeteelt en tuinbouw. Wat dit laatste betreft werd opgemerkt, dat er 20 pCt. teveel groenten is, in verband waarmee spr. er niet mee accoord kon gaan, dat b.v. in de Beemster kool wordt verbouwd. Daar kunnen wel andere producten worden ver bouwd. Het landbouwfundament moet hecht en sterk worden, doch dan moet niet elke coöperatie aan haar eigen touwtje trek ken. Ze moeten voorloopig wel allemaal blijven bestaan, doch hun ooren te luisteren leggen bij L. en M. en door georganiseerd overleg met elkander samen strijden voor een goed loon, waarvoor een loonend bedrijf noodig is. Er zal een groote reorganisatie moeten komen. Blijft iedere organisatie aan eigen touwtje trekken, dan komt er geen steek van terecht. Van de gelegenheid om vragen te stellen of om van gedachten te wisselen werd ge bruik gemaakt en uitvoerig werden de vra gen beantwoord. De heer D. Rademaker, voorzitter van de afdeeling van de Holl. Mij. v. Landbouw, wees ook nog op het groote nut van organi- seeren. OUDE NIEDORP Niedorperpolder. Zaterdagavond had ten lokale van den heer A. W. Feijs een algemeene vergadering plaats van ingelanden van den Niedorper polder, onder Nieuwe- en Oude Niedorp. De herziening van de jaarwedde van den secretaris-penningmeester werd goedge keurd. Door den heer van Essen werd hierna verslag uitgebracht van de rekening over het jaar 1930. De ontvangsten hebben bedra gen 4609,03, de uitgaven 4601,80, voor- deeig saldo 8,04. Hierna kwam in behandeling de begroo ting 1937, welke uitvoerig door den secre taris wordt toegelicht. De voorzitter zeide, dat in deze begrooting is verwerkt een plan tot het uitdiepen van de molenslooten in werkverschaffing. De slooten zijn thans te ondiep en wanneer het plan werkelijkheid zal worden, zullen de slooten 1.10 M. beneden het zomerpeil komen te liggen. Het is thans een gunstige gelegenheid om deze werken uit te laten voeren, daar het Rijk vermoedelijk 90 zal bijdragen in de kosten van de arbeidsloonen. De sociale lasten en bijkomende kosten blijven geheel voor rekening van den polder. De kosten, voor rekening van den polder komende, worden geraamd op 1200, welk bedrag ruim is genomen. De secretaris lichtte toe, dat de kosten oor spronkelijk als volgt worden geraamd: 10 arbeidsloonen 275, sociale lasen en bijko mende kosten 250, kosten toezicht en admi nistratie 300, totaal 825, zoodat de raming ad 1200 ruim kan worden genoemd. De heer Jb. Kooij zeide het niet hoogst noodzakelijk te vinden. De voorzitter zei, dat het water thans zeer slecht toevloeit, waarvan de molenaar ter dege last heeft. Thans is er mooie gelegen heid om goedkoop deze werken te laten uit voeren. Er zal een geldleening worden gesloten- van 2000, welke zal worden afgelost in 10 jaren. Wanneer blijkt, dat met een minder bedrag kan worden volstaan, zal natuurlijk een leening van een lager bedrag worden gesloten. Het zal tevens noodig zijn een kasgeld- leening te sluiten van 2500. De kosten van bovengenoemd werk moeten door den pol der worden voorgeschoten, welke kosten in deze kasgeldleening zijn begrepen De omslag van f 6 kan niet meer gehand haafd worden. De watermachine moest worden gerepa reerd, waarvoor een bedrag van ,f 1685 noodig was. De omslag zal dientengevolge op 7 worden gebracht. De begrooting wees een totaal van ontvangsten en uitgaven aan van 9252,36. Besloten werd de uitvoering van werken wederom in eigen beheer uit te voeren. De voorzitter zeide, dat veTgeten is op de agenda te plaatsen de benoeming van een lid van de commissie voor het nazien van de rekening in de plaats van den heer D. Olie. De heer Jb. Kooij werd hiervoor door den voorzitter aangewezen, die deze benoeming aannam. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE Vergadering Boerenleenbank I. Een geheimzinnige geschiedenis. De Boerenleenbank I te Zuidscharwou- de is een bijzondere Boerenleenbank, want tot nu toe heeft de pers op de jaarvergade ring van deze bank geen toegang. Men schijnt daar van meening te zijn, dat men het zoo wel „onder ons" kan afdoen en dat de buitenwereld er niets mee noodig heeft. Doch dan is men niet consequent, want de correspondent van een ander blad, die kas sier is van deze bank wordt wel toegelaten en mag voor zijn blad wel een verslag ma ken. Dit is een o.i. zeer ongewenschte toe stand, aangezien ook de lezers van de Alkm. Courant wel willen weten, hoe de zaken er bij de Boerenleenbank I te Zuidscharwoude er voorstaat. Dat hier van een zeer ongezonde toestand kan worden gesproken, willen wij hier nog even met bewijzen staven. Bij de Boeren leenbank I te Zuidscharwoude wordt geen pers toegelaten, behalve dan de door ons ge noemde uitzondering. Als men in de omlig gende dorpen aan den Langendijk echter vergadering heeft van de Coöp. Boerenleen bank, bijvoorbeeld die te Noordscharwoude, welke toch op dezelfde leest is geschoeid als die te Zuidscharwoude, wordt de pers steeds toegelaten. En niet alleen toegelaten voor het maken van een verslag voor hun bladen, maar om beurten worden door de vertegen woordigers van de pers de notulen der ver gadering verzorgd. Dat is geheel iets anders dan de geheimzinnigheid welke te Zuid scharwoude wordt betracht. Men zou bijna gaan denken, dat er bij de Zuidscharwouder Boerenleenbank I iets niet in orde is. Wij weten het niet. In ieder geval werd op de Maandagavond gehouden vergadering van de Boerenleen bank I te Zuidscharwoude gezegd, dat men z'n eigen boontjes wel kon doppen. Een ver slag in één krant was voldoende. Wij willen echter niet nalaten om ook onze boontjes te doppen en onzen lezers een kort verslag van de vergadering van de Boerenleenbank I te brengen. De vergadering stond onder leiding van den heer C. de Jong Tz. van Sint Pancras. Het jaarverslag vermeldde, dat er 171 le den bjj de bank zijn aangesloten. De rekening gaf aan, dat ontvangen was aan spaargelden 56.619.08, terugbetaald 64.534.19; terugbetaald was aan voorschot ten 13.661.94, terwijl opnieuw was uitge geven 600. Aan rekeninghouders was uitbetaald 53.960.39, ontvangen 56.704.21. Van de Centrale Bank was ontvangen 58.145.74, terugbetaald 65.130.90. Het winstsaldo per 31 Dec. 1936 was 1015.15 De balans vermeldde verder, dat aan voor schotten uitstond 156.586.73. Het tegoed in loopende rekening was van rekeninghouders 82.756.97. Aan vaste goederen stond op de balans vermeld 3175. Nog te vorderen aan voorschotrente was een bedrag van 4837.80. Aan de creditzijde van de balans stonden: spaargelden 59.184.93; schuld in loopende rekening Centrale Bank 63.993.62; reserve fonds 20.920.85; provincie Noordholland 7011.96. Een voorstel om de rentebetaling van op genomen gelden in twee termijnen te doen geschieden werd aangenomen. Het aftredend bestuurslid, de heer G. Gut ter, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd de heer C. de Jong Tzn, herkozen, terwijl tot lid van den Raad van Toezicht de heer Jb. Rutsen werd herbenoemd. Na rondvraag volgde sluiting. OUDKARSPEL „lm Weissen Rössl". De eerste uitvoering van de operette- vereeniging Caecilia, met de bekende ope rette lm Weissen Rössl in het lokaal van den heer Vis, is heel goed geslaagd. De mooie, moderne operette werd door de le den van Caecilia op zeer te waardeeren wij ze opgevoerd. De inhoud leent zich er toe, er iets van te maken en dit heeft men in derdaad gedaan, al waren er wel eens kleine haperingen. Deze hebben echter het geheel geen afbreuk gedaan. Het aanwezige pu bliek (de zaal was bijna geheel uitverkocht) heeft zeer zeker van het spel van Caecilia genoten, getuige het langdurig applaus na het beëindigen van de verschillende acten en de velen open doekjes welke de spelers werden gebracht. Voor de vereeniging en haar directeur, den heer Zaal, en ook voor diens echtgè- noote, onder wier leiding de dansen waren ingestudeerd, was deze eerste uitvoering een succes. De tweede uitvoering, op Zondag 7 Maart, zal ongetwijfeld weer veel volk trek ken. Het Middenstandsborgstellingsfonds. Bij het gemeentebestuur is bericht inge komen van het bestuur van het Midden- standsborgstellingsfonds „Hollands Noor derkwartier" te Alkmaar, dat aanvragen om borgstelling bij dat fonds kunnen worden ingediend. Werkloozen in de gemeentelijke werkverschaffing. De werkloozen in deze gemeente, te werk gesteld in de centrale werkverschaf fing (staatsboschbeheer te Schoorl) zijn Maandag overgeplaatst naar de gemeentelij ke werkverschaffing en te werk gesteld bij het vergrooten van de algemeene begraaf plaats. Het aantal arbeiders bedraagt 14. Wij kunnen niet anders dan het toejui chen, dat de werkloozen door de maatrege len van het gemeentebestuur thans produc tieven arbeid in eigen gemeente kunnen verrichten en zich niet meer buiten hun woonplaats behoeven te begeven om te ar beiden. De wetenschap, dat zij meehelpen om onze begraafplaats te vergrooten en te verfraaien zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat zij instemmen met dit werkobject. NOORDSCHARWOUDE Ziekenhuisverpleging. De vereeniging voor ziekenhuisverple ging Draagt elkanders lasten, vergaderde Maandagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker, alhier. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende de vergadering met welkom en wees er op, dat men, om aanstonds wettelijk erkend te kunnen worden, een reservefonds zal moe ten hebben, dat apart wordt gehouden. Om aan deze vereischten te kunnen vol- Glimlachje Kijk is mammie!het was toch wel waar wat die man m den winkel zei, die nieuwe pop is niet kapot te krijgen. doen besloot de vergadering thans reeds 300 in een aparte reserve te storten. De rekening van den secretaris-penning- meester, den heer D. Kansen, gaf een totaal van ontvangsten en uitgaven aan van 2768.55. Aan liggelden was betaald een bedrag van 1273. Het bezit der vereeniging was toegenomen van 1534.22 op 1 Januari 1936 tot 2323.01 op 1 Aug. 1937. De rekening werd in orde bevonden en al dus vastgesteld. In het jaarverslag vermeldde de heer Kan sen, dat 35 ziekenkaarten zijn afgegeven met een totaal aantal ligdagen van 483. Het bestuur heeft vier maal vergaderd, op zeer aangename wijze. Op 1 Januari 1937 waren aangesloten 315 gezinnen ,met in totaal 1007 betalende en 137 niet-betalende leden. Dit is minder dan verleden jaar, n.1. 16 gezin nen met 81 leden. De oorzaak hiervan is verhuizing en in enkele gevallen royement of bedanken. Wegens te groote achterstand in contributie had men eenigen moeten af voeren. Dit jaarverslag werd eveneens onder dankzegging aan den samensteller goedge keurd en vastgesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren J. Kuiper en K. Ooters, met bijna algemeene stemmen her kozen. Het aanwijzen van een afgevaardigde naar de Bondsvergadering wérd aan het bestuur overgelaten. Tot kasnazieners werden de heeren F. Bekker en J. van der Meulen be noemd. Het bestuur stelde voor, gezien de gun stige resultaten van het afgeloopen jaar, het aantal ligdagen uit te breiden, n.1. voor de operatie gevallen te brengen op 42 (dit was 28), maar voor de observatiegevallen 15 dagen te handhaven. Na een korte bespreking over het verschil tusschen observatie en operatie en de vraag, wie uitmaakt wat operatie of observatie is, werd het bestuursvoorstel voor een jaar aangenomen. Na rondvraag, welke niets bijzonders op leverde volgde sluiting. De proefpolder. Maandag is men onder deze gemeente begonnen met het doen van opmetingen voor de eventueele stichting van een proefpol der, welke zal worden aangelegd voor het nemen van proeven om te komen tot ver betering van den economischen toestand in het Geestmerambacht. Men is bezig aan de Oostzijde. BERGEN Openbare verpachting gemeente- landerijen. Maandagmorgen zijn ten Raadhuize eenige gemeentelanderijen publiek verpacht. Het perceel „Westeinde van de Nes en het Oosteinde van het Maartjesdijkje" werd verpacht voor 3 aan H. J. Leijen. (In 1936 bedroeg de pacht 18). Het perceel „Oosteinde van de Noordlaan" werd verpacht voor 10, aan Jac. Alder- lieste. (Pacht 1936 ƒ8). Het perceel „Koornhaal" werd verpacht voor 2 aan A. Tamis. (Pacht 1936 2). Het perceel weiland gelegen aan de Voert werd verpacht voor 57.50, aan Jan Zwak man. (Pacht 1936 S 45). SCHERMERHORN Uitvoering Polyphonia. Waren wij vroeger gewoon, dat ons symphonie-gezelschap „Polyphonia" twee avonden voor goed bezette zalen kon spelen, Zondagavond was deze weer slechts matig bezet. Zekerlijk doet de radio wel veel af breuk aan het bezoeken van muziekuitvoe ringen. Ons gezelschap, onder leiding van den heer G. Anderson uit Alkmaar, is toch wel een volle zaal waard. Het uit 8 nummers bestaande muziekprogramma werd dan ook weer uitmuntend gespeeld. Voor afwisseling werden een paar voordrachten door eenige leden gehouden, zoodat het geheel een mooi afwisselend programma vormde, waarna een bal het slot van den avond was. HEERHUGOWAARD Jaarvergadering Chr. Nat. School. Maandag was de Hulpvereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs in jaarvergade ring bijeen en werd door den voorzitter, den heer J. J. Gootjes op gebruikelijke wijze geopend waarna de jaarverslagen werden gelezen, waaruit bleek dat de school vooruit gaat. Het aantal leerlingen, dat thans 31 is, zal over twee jaar reeds 82 zijn. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat dc inkomsten bedroegen 5571.42, de uit gaven 5113.52 en men een saldo had van 454.89. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. de Krijger, Joh. Pols en C. Wagenaar. De contributie werd verlaagd van 2.50 tot 1, waarvan ontheffing kan worden verleend. Het schoolblad zal wor den verspreid onder de leden. Sluiting. HEILOO Jubileum bij de R.K. school. Op 1 September- 1924 ging de openbare school, waarvan destijds hoofd was den heer B. Veltman, over aan het r.k. schoolbestuur. Alzoo bestaat de r.k. jongensschool op 1 Maart 1937, 12 K jaar. Hoewel de vastentijd zich niet leent voor feestviering, werd het jubileum kerkelijk herdacht, 's Morgens werd een gelezen H. Mis opgedragen, met algemeene kindercomminie voor de leerlin gen van die scholen. Het was een drievoudig jubileum, want het hoofd der school, den heer W. Tamis en mej. A. J. J. van Giezen, die dadelijk na de overname aan de school werden verbonden, vierden hun 12^-jarig jubileum bij die scholen. De geestelijkheid en het onderwijzend personeel woonden de Mis bij. BROEK OP LANGENDIJK Verlenging werkverschaffing. Bij beschikking van den minister van sociale zaken is goedgekeurd dat de werk verschaffing baggeren kan worden voort gezet tot en met 29 Mei a.s. De wet heeft het goud en het zilver met allerlei waarborgen omringd. Of de wetgever hierbij vooral de zekerheid van den burger, dié in goed vertrouwen voorwerpen van edel metaal koopt, op het oog heeft gehad, dan wel de eigen belangen, welke men in het wood „fiscus" samenvat, zal hier geen onderwerp van bespreking uitmaken. Wij willen alleen eens de aandacht vestigen op de meestal zonder vergrootglas niet te ont cijferen kleine afdrukken van stempels, die alle gouden en zilveren voorwerpen ver sieren, en dikwijls ontsieren. Van deze ont siering van zilveren lepels bijv., maken de vervaardigers van deze gebruiksvoorwerpen in onedel metaal gebruik door op dezelfde plaats ook allerlei stempels te plaatsen, zoo dat men daardoor en ook dikwijls door den naam, haast in de war zou raken Toch is dat niet noodig, want de stempels van het Rijk mogen niet nagemaakt worden: zij staan in het Koninklijk Besluit van den 13en April 1927 nauwkeurig omschreven. Voordat wij echter deze nader bespreken, willen wij even nagaan, wat de beteeke- nis is. De Rij ksstempelmerken zijn: lo. het gehaltemerk; 2o. het merk tot aanwijzing van het waar- borgkantoor, waar de stempeling is geschied; 3o. het jaarletter-merk; 4o. het merk van de kleine goudwerken uit één enkel stuk, of wel uit meerdere voor af zonderlijke stempeling vatbare stukken be staande; 5o. het merk voor kleine goudwerken voorzien van aanhangselen welke geen af zonderlijke stempeling toelaten; 0o. het meTk voor kleine zilverwerken; 7o. het merk voor de werken, welke aan geen der in artikel 1 der Waarborgwet ver melde gehalten voldoen; 8o. het merk voor vreemde werken; 9o. het merk voor de werken, welke onder genot van teruggave der daarvan betaalde rechten worden uitgevoerd. Uit den aard der zaak zal men de 8o en 9o. vermelde merken zelfden of nooit tegen komen. Het gehalte. De gehalten van het goud zijn vier: 916, 833, 750 en 583 duizendsten; die van zilver zijn twee: 934 en 833 duizendsten. Het eerste en hoogste gehalte van goud is te herkennen aan een ovaal stempel, waar op een leeuw met het cijfer 1 (zie op de teekening a); het tweede gehalte met een merk, een staand vierkant met afgesneden hoeken, waarop een leeuw met het cijfer 2; het derde gehate vertoont een liggend vier kant met afgesneden hoek met het cijfer 3; vierde gehalte een eikenblad op een ovaal veld (zie b, c en d). Voor zilverwerken: eerste gehalte een leeuw op een schild met het cijfer 1, tweede gehalte een langwerpig liggend zeskant met een leeuw met het cijfer 2 (zie op de teeke ning f en g). Het merk tot aanwijzing van het kantoor waar de stempeling is geschied, bestaat voor goud uit een rond stempel met een leeu wenkop met uitgestoken tong, waarbij een letter. Deze zijn voor Amsterdam A, voor Den Haag C, voor Rotterdam D, voor Schoon hoven M., voor Leeuwarden F, voor Utrecht B, voor Arnhem H en voor 's-Hertogen- bosch K. Voor zilver eveneens een rond schild met een Minervakop. Hierbij staat ook de letter van het waarborgkantoor. Jaarlettermerk, Telken jare wijst de minister een der let ters van het alfabet aan als jaarletter. Voor kleine werken van goud is het stempel voor het le, 2e en 3e gehalte een uitgesneden leeuwenkopje (zie e) en voor het 4e gehalte ook een eikenblaadje (zie d). Het merk voor kleine zilverwerken is voor beide gehalten een Romeinsch zwaard, uitge sneden (zie h). Voor kleine goudwerken met aanhangsels, welke geen afzonderlijke stempeling toe laten wordt naast het leeuwenkopje of het eikenblaadje geplaatst een stempeltje (zie k) met een cijfer. Voor elke vijf gr^m wordt het cijfer één hooger, dus 3 beteekent van tien tot vijftien gram. Beneden twee gram blijft het cijferteeken achterwege. Voor zil verwerken geldt hetzelfde, alleen staat dan het zwaard je erbij. Het merk voor de werken, welke niet op een der gewaarborgde gehalten zijn gestem peld, is vastgesteld op een schrijfletter I (zie figuur 1). De groote stempelmerken, waaronder we verstaan de bovengenoemdt onder lo., 2o. en 3o. (dus gehalte, waarborg kantoor en jaarletter) worden naast elkaar gebezigd. De kleine stempelmerken (ge noemd onder 4o. en 6o.) worden zonder de stempelmerken 2o. en 3o. gebruikt vo«r werken, welke niet van groote stempels kun nen worden voorzien. Teeken van den werkmeester» Behalve de reeds genoemde merken dra gen de voorwerpen uit edel metaal nog het teeken van den werkmeester; daarvan moet hij elk voorwerp dat uit zijn werkplaats komt, voorzien. Het vertoont de aanvang letters van zijn naam benevens een bijzon der, met goedvinden der ambtenaren van den waarborg door hem gekozen onderschei- dingsteeken. Het heet het mees te rte eken. Als men nu dus 'n zilveren lepel opneemt en dezen beziet, zullen naar wij hopen de stem pels een duidelijke taal spreken. Ons over zicht kan niet op volledigheid bogen, maar dat is ook de bedoeling niet. Wie een gratis leermeester op dit gebied wenscht, kan ook terecht, want, zoo zegt art. 8 der Waarborg» wet: „De ambtenaren van den waarborg rijn verplicht kosteloos aan leder inlichting te geven omtrent de beteekenis der verschil lende keur- en andere stempelmerken, 09 gouden en zilveren werken voorkomende." £and= ettJwH&oiuu RUNDVEEFOKVEREENIGING TE NIEUWE NIEDORP. De algemeene vergadering van de Rund- veefokvereemging had plaats ten huize van den heer Kossen. De voorzitter, de heer Jb. Kooy Czn., be sprak den aigemeenen toestand en zeide, dat deze iets beter wordt. Er is een Steeds grootere vraag, zoowel in binnen- als bui tenland naar goed en productief fokvee. Het verslag van den controleur over het jaar 1936, betreffende de uitkomsten door de bemoeiingen der vereeniging verkregen, zegt, dat het gemiddelde over 1935 is van alle koeien n.1. vaarzen, tweriters en oudere koeien, zoowel slechte als beste, 175 stuks, in 299 m.d., 65 dr. d., 4552 K.G. m., 162 K.G. vet en 3.56 pCt. Over 1936, totaal 202 stuks in 299 m.d., 60 dr. d., 46557 K.G. m., 164 K.G. vet en 3.52 pCt. Over 1935 van 39 vaarzen: 305 m.d., 60 dr. d., 3370 K.G. m., 121 K.G. vet, 3.59 pCt. Over 1936 van 42 vaarzen: 311 m.d., 57 dr. d., 3652 K.G. m., 131 K.G. vet en 3.59 pCt. De bovensten: vaarzen erk.: Stammes, eig. A. Jonker, 196 K.G. vet, 3.59 pCt., Kooy 27, eig. H. Rezelman 172 K.G. vet, 3.26 pCt.; Geertje 7, eig. D. Kriller 57 K.G. vet, 3.37 pCt. Vaarzen niet erk.: Kieft 5, eig. W. Keesom, 164 K.G. vet, 3.84 pCt.; Visser 2, eig. M. Grootes, 152 K.G. vet, 3.97 pCt. In totaal 17 vaarsen boven de 150 K.G. vet en 29 stuks boven de 3.50 pCt. vet. Twenters erk.: Maart je 3, eig. M. Grootes, 174 K.G. vet, 3.75 pCt.; Jacoba 22, eig. D. Kriller, 187 K.G. vet, 3.68 pCt. vet; Marie 47, eig. Jb. Rootjes, 164 K.G. vet, 3.64 pCt. Twenters niet erk: Guurtje 2, eig. Jb. Pij per, 183 K.G. vet, 3.95 pCt.; Neeltje 8, eig. H. de Wit, 178 K.G. vet, 3.98 pCt.; Mul 11, eig. P. Schager, 177 K.G., vet 3.43 pCt. In totaal 14 twenters boven de 165 K.G. vet en 24 stuks boven de 3.50 pCt. vet, 2 onder 3 pCt. Derde kalf erk.: Lolkje, eig. M. Grootes, 190 K.G. vet, 3.32 pCt.; de Boer 22, eig. D. Kriller, 181 K.G. vet en 3.72 pCt.; Kooy 25, eig. A. Jonker, 177 K.G. vet, 3.30 pCt. vet. Derde kalf niet erk.: Agatha 2, eig. Jb. Pijper, 214 K.G. vet, 4.13 pCt.; Ma, eig. Jb. Wetsteen, 197 K.G. vet, 3.83 pCt.; Kieft 2, eig. W. Keesom, 195 K.G. vet en 3.42 pCt. In totaal 12 stuks boven de 180 K.G. vet en 14 st. boven de 3.50 pCt. vet. Oudere koeien erk.: Bintje 60, eig. A. Koopmans, 230 K.G. vet, 3.87 pCt.; Leeu warden, eig'. Jb. Kooy Czn., 212 K.G. vet; 3.74 pCt.; Zw. Cruse 25, eig. Jb. Kooy Cztu, 202 K.G. vet, 3.58 pCt. Oudere koeien niet erk.: Guurtje, eig. Jn, Pijper, 263 K.G. vet, 4.02 pCt.; de Schot, eig, P. Schager, 259 K.G. vet, 3.07 pCt.; Kieft, eig. W. Keesom, 241 K.G. vet, 3.51 pCt, Totaal van allen 52 pCt. boven de 3.50 pCt.; 2 pCt. onder de 3 pCt. en 7 boven de 4 pCt. vet. 16 Wodan Jan, 8 vaarzendochter» geven gemiddeld in 309 m.d., 56 dr. d., 3794 K.G. m., 133 K.G. vet, 3.51 pCt. 12 Wodan 7 en 8 twenterdochters geven gemiddeld in 299 m.d., 65 dr. d., 4103 K.G. m„ 144 K.G. vet, 3.52 pCt. De rekening, sluitende in ontvangst op 512.04 en uitgaaf 506.65, batig saldo 5.39, plus bezit materialen, is totaal 20.39, werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar de bondsvergadering werden benoemd de heeren Jb. Kooy Czn. en M. Grootes. Inplaats van den heer M. Grootes (niet herkiesbaar) werd tot bestuurslid gekozen de heer D. Kriller. Bij de rondvraag dankte de heer A. Koop- mans, naar aanleiding van zijn vertrek naar Barsingerhorn, het bestuur en de leden voor de samenwerking, en richtte een bijzonder woord van waardeering tot den controleur. Naar aanleiding van het jaarverslag stelde de heer J. Pijper voor, het gehalte van stier moeder op minstens 3.50 pCt. te stellen, het geen echter niet den steun van de vergade ring kreeg, omdat men van oordeel is, alles staat op een model 11, dus kan men zelf kiezen. Hierna sluiting. GOEDKOOPE MARGARINE EN VET. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van Sociale Zaken: De wijze, waarop Uwe Excellentie aan de verstrekking van goedkoope margarine en bak- en braadvet uitbreiding gegeven heeft, heeft ons zeer teleurgesteld. Slechts de kleinste gezinnen zijn bij deze regeling eenigszins gebaat. De gezinnen met 4 en meer kinderen komen door de nieuwe rege ling door een kleiner kwantum dan voor heen in aanmerking, terwijl op een grooter kwantum werd gerekend. Wij dringen er daarom ten zeerste bij Uwe excellentie op aan de distributie van goed koope margarine en bak- en braadvet zoo te regelen, dat aan alle gezinnen, die daar voor in aanmerking komen, een grooter kwantum van deze artikelen wordt beschik baar gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10