DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Activiteit der regeeringstroepen rond Madrid ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25; groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 52 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 3 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeens toestand. Alkmaar, 3 Maart. Eden heeft zijn zooveelste reden gehou den, thans in het Engelsche Lagerhuis, waar hij de buitenlandsche politiek behandelde. In die reden komen eenige onderwerpen voor, die de algemeene aandacht verdienen. Daar is allereerst de koloniale kwestie. Eden zeide, ten opzichte daarvan niets te hebben toe te voegen aan het jongste ant woord van Lord Cranborne; m.a.w. de re geering denkt niet aan de mogelijkheid van eenige overdracht van koloniën. Dit ant woord blijft de politiek der Engelsche regee ring. Ten aanzien van de algemeene buiten landsche politiek herhaalde Eden vervol gens, wat hij reeds te Lèamington gezegd heeft, n.L dat de bewapening van Engeland zou kunnen worden gebruikt voor de ver dediging van Frankrijk en België tegen eeni- gen niet uitgelokten aanval, zulks in over eenstemming met de verdragen. Indien een nieuw verdrag zou kunnen worden tot stand gebracht, zou Engeland bereid en ge neigd zijn, een analoge overeenkomst met Duitschland aan te gaan. Vervolgens kwam het verdrag van Lo- carno ter sprake. Het wederzij dsche karakter van het ver drag van Locarno is het Britsche volk steeds welkom geweest. Onze houding is zoo dui delijk geweest als woorden kunnen zijn. Met een toespeling op de critiek, dat de re geering niet steeds zoo vastberaden zou zijn geweest ten aanzien van haar algemeene verplichtingen krachtens het volkenbonds- pact, zegt Eden, dat de reden, waarom hy in zijn rede te Lèamington een verschil heeft gemaakt tusschen de verplichtingen tegenover Frankrijk en België en misschien tegenover Duitschland en de algemeene ver plichtingen uit hoofde van het pact van den Volkenbond niet is, dat de regeering zich wenscht te ontdoen van deze algemeene ver plichtingen van Groot-Britannië krachtens het pact van geringer draagwijdte zijn en minder omlijnd zijn dan de verplichtingen voortvloeiende uit het pact van Locarno. Niets is onlogischer dan een dergelijks politiek te willen voeren en er niet de noo- dige bewapening voor te verzorgen. Daarom zullen wij, indien wij deze poli tiek niet kunnen steunen en niet de politiek van universeele militaire verplichtingen steunen, niettemin door het Volkenbonds handvest verbonden blijven en wij zullen onze buitenlandsche politiek voortzetten op de basis van dat instrument. Ten aanzien van het uitgesproken verlan gen den Volkenbond te hervormen, zeide Eden: Laat mij in volkomen openhartigheid spreken. De verschillende gezichtspunten variee- ren tusschen de gezichtspunten van hen, die niet kwaad zouden zijn, indien men uit het handvest alle sanctiebepalingen lichtte en de opvattingen van hen, die militaire sanctie maatregelen automatisch zouden willen ma ken. Indien wij nu probeerden ons individuee- le gezichtspunt op te leggen zouden wij het zeer groote risico loopen den Volkenbond onherstelbaar te verbrijzelen. De Volken bond is thans aan de beterende hand en het is niet het oogenblik om den zieke de keuze te bieden tusschen twee gevaarlijke opera ties. Het is verkieslijk hem den tijd te ge ven weer op krachten te komen. Tenslotte sprak Eden over de ontwape ning en zeide: Indien de afgevaardigden de reactie op ons herbewapeningsprogram in het buiten land nagaan, zullen zij zien, dat het program bijna overal welkom is geweest en de reden daarvoor is zeer eenvoudig: er is in het bui tenland niemand, die er zich niet reken schap van geeft, dat Groot-Britannië niet een oorlog zal ingaan, welke strijdig is met zijn verplichtingen uit hoofde van het hand vest van den Volkenbond. Wij moeten allen de noodzakelijkelijkheid van deze herbewa pening betreuren, maar het is onze overtui ging en naar ik meen de overtuiging van al degenen in dit Huis die hopen den wereld vrede te zien verwezenlijkt, dat Groot-Bri tannië moet beschikken over de grootste strijdmacht om de krachten van den vrede te helpen. Eden besloot met te bevestigen, dat de tegenwoordige bewapeningspolitiek de grootste bijdrage is, welke de regeering kan leveren tot de handhaving van den wereld vrede. De Spaansche revolutie Franco over de hulp van Italië. Hulpactie voor de slachtoffers van den strijd. Opmarsch van de regeeringstroepen. Een speciale correspondent van Havas aan het front van MotrilAlmerië be richt, dat de regeeringstroepen over het geheele front den opmarsch hebben hervat. Het schijnt, dat zij een aantal kleinere successen gelijktijdig willen behalen, teneinde hun algemeene positie te verbeteren. Een tiental dagen geleden is de opmarsch van de regeeringstroe pen op den rechtervleugel begonnen en achtereenvolgens zijn een aantal plaat sen ingenomen. De artillerie van de regeering bestookt krachtig de stellingen van de opstandelin gen, zoodat de verdedigers zich uit enkele van deze stellingen terug moesten trekken* waarop zij onmiddellijk door de regeerings troepen werden bezet. De vluchtenden werden met mitrailleurvuur achtervolgd Toledo door de regeeringstroepen bedreigd. Sedert enkele dagen rukken de regee ringstroepen op langs de Taag. Verscheidene strategische posities zijn in hun handen ge vallen en Toledo wordt door een concentra tie van regeeringstroepen bedreigd. De strijd duurt in dezen sector nog voort. In den afgeloopen nacht heeft de artille rie van de regeering concentraties van de opstandelingen op den weg naar Pardo tus schen Moncloa en het Westerpark hevig be stookt. De ravitailleering van de opstande lingen in de Universiteitsstad, welke alleen onder dekking van den nacht kan geschie den, wordt steeds moeilijker. Radio Tetoean deelde in zijn laatste uit zending mede, dat /de inneming van Madrid en val der Levante-provincies tengevolge zal hebben, want het grootste gedeelte van het materiaal der regeering is te Madrid opge hoopt en zal dan niet naar andere fronten kunnen worden overgebracht. Voorts werd medegedeeld, dat Almaria zoo bedreigd wordt, dat de huizen aan de kust reeds de witte vlag hebben uitgestoken. De regeeringsvloot heeft Cartagena verlaten om de wijk te nemen naar Valencia en het rechtsche eskader blijft meester van de Spaansche waterpn. Radio Tetoean besloot met te verklaren, dat de val van Valencia daarna ook wel niet lang meer op zich zou laten wachten. In den sector van de Jarama, in de omge ving van de dorpen Morata en Perales de Tajuna, hebben de regeeringstroepen zich gistermiddag meester gemaakt van ver scheidene loopgraven der rechtschen, welke zij wisten te behouden, ondanks een feilen tegenaanval. Madrid kan niet genomen worden, zegt del Vayo. Alvorens naar Valencia terug te keeren verklaarde Alvarez del Vayo, de minister van buitenlandsche zaken, aan den verte genwoordiger van Havas, dat hij er van overtuigd is, dat Madrid nooit genomen zal kunnen worden. Hij wees op de vooruit gang, welke op militair gebied de laatste weken is bereikt. De militaire waarde van het leger te Madrid doet niet onder voor de waarde van welk geregeld leger dan ook. Het moreel van de burgerbevolking der hoofdstad is eveneens zeer goed. De minister heeft verder kunnen constateeren, in zijn onderhoud met generaal Miaja, dat de maat regelen van de regeering, tot welke is be sloten in den speciaal te Valencia bijeen geroepen ministerraad tot verbetering van de voedselvoorziening van Madrid, reeds goede resultaten hebben opgeleverd. De mi nister keert naar Valencia terug met de vaste overtuiging, dat Madrid het bolwerk is van het anti-fascisme in Europa. Zorg voor de binnenlandsche veiligheid in Katalonië. De eerste raadsheer Taraldelas verklaarde gisteren aan de pers dat de decreten inzake de reorganisatie van den veiligheidsdienst in Katalonië morgen gepubliceerd zullen worden. Volgens deze decreten zullen de republikeinsche nationale garde, de Guar- dia de Asalto, de Veiligheids-garde en het Bewakings- en Informatie-corps, ontbonden worden, evenals de Controle-patrouilles die na 19 Juli in het leven zijn geroepen, ten einde de revolutionnaire orde achter het front te bewaren. Al deze corpsen zullen worden samengevoegd in een organisatie, welke den naam zal dragen „Corps voor de binnenlandsche veiligheid". Ook de Junta voor de binnenlandsche veiligheid zal wor den ontbonden en vervangen worden door den Raad voor Veiligheid in Katalonië, waarin alle organisaties vertegenwoordigd zullen zijn. Tegelijkertijd zal de post van directeur- generaal van de veiligheid worden gescha pen. Katalonië zal verdeeld worden in negen districten aan het hoofd van elk district zal een commissaris worden geplaatst. De raadsheeren voor defensie en veiligheid, welke tot nu toe in alle gemeenten beston den, zullen verdwijnen. Ook de Arbeiders- en Soldatenraden zul len ontbonden worden. De leden van het nieuwe veiligheidscorps zullen geen lid mogen zijn van een politieke groep. REDE VAN FRANCO. Bij ontvangst geloofsbrieven van Italiaanschen ambassadeur. Generaal Franco Een speciale correspondent meldt in de redevoering, die generaal Franco heeft uit gesproken bij de overhandiging door den Italiaanschen ambassadeur van zijn geloofs brieven, heeft de generaal gewezen op het belang van deze plechtigheid. Hij verheer lijkte het werk van Mussolini onder de sou- vereiniteit van den koning van Italië en keizer van Ethiopië en verklaarde, dat op het oogenblik, waarop de triomf der recht schen zeker is, maar een deel van het ge bied nog onder vreemde autoriteiten staat, de warme verklaringen van den ambassa deur, waarin een vertolking gezien wordt van de gedachte van den Duce, de grootste aansporing vormt, die men zou kunnen wenschen. Het Italiaansche volk, aldus Franco, heeft ongetwijfeld tengevolge van de veelvuldige affiniteiten van allerlei aard, die het met ons volk verbinden, nauwkeurig de Spaansche tragedie aangevoeld. Het Ita liaansche volk en zijn regeering weten welke inspanning wij ons getroosten in den strijd tegen den ontbindenden materialis- tischen geest, die de volkeren verzwakt. Deze inspanning is niet alleen een verdedi gingskruistocht voor de vrijheid van het vaderland, maar tevens de geweldigste slag der moderne tijden voor de christelijke beschaving. Franco eindigde zijn rede als volgt: „Mynheer de ambassadeur, wilt aan Uw doorluchtigen vorst en Uw regeeringsleider zeggen, dat het Spaansche volk de vrien denhand niet vergeten zal, die het in oogenblikken van gevaar geboden is". Internationale hulpactie voor de slachtoffers van den burgeroorlog; een Belgisch initiatief. De Belgische regeering zal het initiatief nemen voor een internationale actie tot hulpverleening aan de slachtoffers van den burgeroorlog in Spanje. Men denkt daarbij vooral aan de vrouwen en kinderen, zoowel aan rechtsche als aan linksche zijde. Het zou de bedoeling zijn, den arbeid van het Roode Kruis, die bedreigd wordt door gebrek aan fondsen, te doen voortduren. Daartoe heeft de Belgische regeering zich in verbinding gesteld met de Zwitsersche regeering. Bovendien zou zij onmiddellijk besprekingen met de regeeringen te Londen en Parijs willen aanknoopen. Alle Euro- peesche landen zouden worden uitgenoo- digd de actie te steunen. België en de niet-inmenging. De afdeelingen van de Belgische Kamer hebben met 70 tegen 19 stemmen, bij 14 ont houdingen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de niet-inmenging van België in den Spaanschen burgeroorlog wordt beves tigd. Deze stemming toont aan, dat het ontwerp in de Kamer met groote meerderheid zal worden aangenomen. In sommige afdee lingen was het debat zeer geanimeerd. Enkele afgevaardigden waren het in begin sel wel met het ontwerp eens, doch zagen in de toepassing een aanslag op de vrijheden van den burger aangezien hem wordt belet voor zijn ideaal te strijden. De voorzitter van de Kamer, Huysmans, die in Spanje verklaringen heeft afgelegd, welke in België druk werden besproken, onthield zich van stemming. Hij noemde de niet-inmengings-politiek een „parodie". DE STRIJD OM OVIEDO. Een rechtsch relaas van den strijd op Zondag jJ. Vandaag zijn bijzonderheden bekend ge worden over het offensief, dat Zondag j.L in den sector van Oviedo door de loyalen is ondernomen. De voornaamste stoot der regeeringstroepen was gericht op den berg Naranco, waar de rechtschen krachtig ge nesteld zitten. De mijnwerkers konden niet tot de linies der opstandelingen doordrin gen. Na een pauze van twee uur gingen de regeeringstroepen opnieuw tot den aanval over met verscheidene pantserauto's. Het tan kaf weer geschut der rechtschen deed den aanval echter spoedig te niet en de mijn werkers konden niet verder komen dan de linies, die zij bereikt hadden tijdens hun eersten aanval. Tenslotte moesten zij terug trekken, waarbij zij honderden dooden en talrijke gewonden, benevens drie pantser auto's achterlieten. Denzelfden dag werd een aanval gericht op Oviedo door den schoolsector van Alta- mara heen, die gelegen is aan de grens van de buitenwijk Buenavista. De rechtschen veinsden terug te trekken op het nonnen klooster der aanbiddig en op San Lazaro, waarbij zij hun vleugelstellingen vasthiel den. Zij vormden op deze wijze een zak, waar de regeeringstroepen in liepen. Dertig hunner werden gedood; vijftig gewond, an deren gevangen genomen. Bij het bombarde ment van de buitenwijken van Oviedo zijn geen slachtoffers gevallen, aangezien zij ont ruimd waren. RAPPORT OVER DE N. R. A. Werkgelegenheid voor 2 millioen werkloozen geschapen. Volgens een rapport van de inmiddels opgegeven Emergency Agency, dat Dinsdag door president Roosevelt naar het congres is doorgezonden, heeft de N. R. A. werkge legenheid geschapen voor bijna 2.000.000 werkloozen, voorts een matige loonsverhóo- ging tot stand gebracht, werktijden verkort en „een hoogst belangrijken rol gespeeld" in het verdrijven van vrees en ongerustheid. Het rapport meent echter, dat de N. R. A. veel te snel heeft willen doen. OPNIEUW MOEILIJKHEDEN BIJ GENERAL MOTORS. Werk opnieuw stilgelegd. Gisteren zijn de werkzaamheden wederom stilgelegd, dan wel bemoeilijkt doordat weer arbeiders in staking zijn gegaan en de be drijven bezet hebben in twee automobiel fabrieken. Inmiddels beginnen de onder handelingen tusschen de werkgevers en de vertegenwoordigers der werknemers bij de General Motors het einde te naderen en komt een overeenstemming in zich over loonen, werktijden en erkenning van de United Automobile Workers of America als vertegenwoordiger der arbeiders. BOMMEN OP EEN TANKSCHIP. Een „benzine-rush". De Times verneemt d.d. 1 dezer uit New- York: De commissaris van politie van Mackinac (Michigan) heeft den militairen autoriteiten verzocht vliegtuigen te laten opstijgen om met bommen het olietankschip „Oswald Boyd" te vernietigen, dat op 8 November bij Simons Reef in het Michigan Meer aan den grond liep, en door de bemanning moest worden verlaten. De streekbewoners begon nen een „petrol rush", waarbij reeds zes dooden zijn gevallen. Gisteren nog had ieand drie vaten benzine op zijn vrachtauto geladen, waarmede hij over het ijs naar het gestrande schip was gereden, maar de te zwaar geladen auto zakte op den terugweg door het ijs, en de man kwam om het leven. De „Boyd" was, geladen met 900.000 gal lons benzine, op weg van Whiting (Indiana) naar Detroit, toen het schip op^Simons Reef, een gevaarlijk punt in het Michigan Meer, aan den grond liep. De bemanning werd ge red, maar de eigenaar besloot niet te trach ten het schip of de lading te bergen, waarna de bevolking in de buurt strooptochten ging ondernemen. Vijf personen zjjn in den loop van den tijd door ontploffingen gedood, maar daardoor niet afgeschrikt, trachten steeds meer personen op allerlei manieren op deze goedkoope, maar gevaarlijke wijze aan benzine te komen. Het gevaar voor het leven wordt nu zoo groot, dat de sheriff be sloten heeft op de boven gemelde manier te trachten een einde aan de „petrol rush" te maken. Licht in Haagsche moordzaak, Nijmegenaar gearresteerd. Maandagavond laat is te Nijmegen op verzoek van de Amsterdamsche politie gearresteerd een Nijmeegsche hande laar in smeerolie, die ook wel eens in tweede hands-auto's handelt. De reden van zijn verzoek om aanhouding was een kleine diefstal: in den nacht van Zaterdag op Zondag had de man in een hotelletje in de Warmoesstraat te Am sterdam gelogeerd en was daar vertrok ken met een gestolen costuum. Het was niet moeilijk geweest den diefstal van dit costuum te achterhalen: de man had het namelijk over zijn eigen pak aange trokken en was bij het vertrek uit het hotel wegens zijn slecht zittende klee- ren opgevallen. Toen de verdachte Dinsdagmorgen op het bureau Warmoesstraat te Amsterdam aan den tand werd gevoeld, vond de politie zijn gedrag op dien Zaterdag al spoedig ver dacht. De man zeide in dronkenschap het costuum te hebben gestolen. Dat hij dron ken geweest was, bleek waar te zijn. De man had Zaterdag eenige café's bezocht en toen de politie zijn bewegingen aldaar na ging, kwamen er merkwaardige feiten aan den dag. De man moet in een opgewonden gemoedstoestand hebben verkeerd en daar bij onvoorzichtigheden hebben begaan, die in het belang van het onderzoek niet kun nen worden vermeld. Zijn gedrag op Zater dag gaf de politie aanleiding zijn signale ment te vergelijken met dat van de daders van den Vrijdag te Den Haag gepleegden moord op den autohandelaar Hes. Het sig nalement klopte met dat van een der daders. Commissaris Hol uit den Haag, die door de Amsterdamsche politie gewaarschuwd werd, is Dinsdag te Amsterdam den ver dachte een verhoor komen afnemen. De fei ten, die uit dit verhoor zijn gebleken, waren zoo belangrijk, dat de verdachte vandaag, na opnieuw te zijn verhoord, op transport zal worden gesteld naar den Haag. De ver dachte heeft tot nu toe volgehouden in het geheel niets van den Haagschen moord af te eten. Het alibi, dat hij heeft opgegeven, komt de politie echter gebrekkig voor en het onderzoek concentreert zich dan ook op de bewegingen van den verdachte, vóór hij Za terdag dronken werd. De arrestant vanmiddag voorgeleid. De arrestant L., die ervan verdacht wordt schuldig of medeplichtig aan den moord op den garagehouder Hes te zijn, is hedenmid dag voor den officier van justitie geleid. Commissaris Hol heeft verdachte heden ochtend, in het bijzijn van den substituut- officier van justitie, mr. P. J. Blok, een langdurig verhoor op het politiebureau af genomen. Besloten is toen hem hedenmiddag voor te leiden. Wat betreft den tweeden te Amsterdam gearresteerden verdachte konden geen na dere inlichtingen gegeven worden. Men deelde ons mede, dat dit spoor nog niet voldoende onderzocht is en of het tot eenig resultaat zal leiden, staat nog te be zien. Bij velen is de vraag gerezen, of L. nu ge schoten heeft of dat slechts van medeplich tigheid aan den moord gesproken kan wor den. De politie wenscht deze vraag op dit oogenblik nog onbeantwoord te laten. De commissaris van politie van den justi- tieelen dienst, afd. A, verzoekt den onbeken den jongeman, volgens getuigen 16 tot 18 jaar oud, die op Vrijdagavond 26 Februari op het Spui heeft gestaan bij de door eenige personen gevoerde onderhandelingen over den verkoop van de Citroen-auto, waarin dien avond de moord is gepleegd, zich ten spoedigste te willen vervoegen aan zijn bu reau, Laan Copes van Cattenburch no. 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwiel stalling in de omgeving gehaald hebben. Bijzonderheden over den aange houden Nijmegenaar. Inzake dezen Nijmegenaar. vernemen wij nader, dat het hier betreft zekeren M. van B. Zijn opsporing was verzocht door den commissaris van politie in de zesde sectie te Amsterdam als verdacht van diefstal van een costuum. M. van B. werd aangehouden in een café- tje in de oude stad. De Nijmeegsche recher che heeft den man niet aan een bijzonder verhoor onderworpen, daar hij in Nijmegen alleen op het vermoeden van diefstal werd aangehouden. De gearresteerde, die in de derde Walstraat te Nijmegen woont en han del drijft in allerlei artikelen, waarin op het moment iets te verdienen valt, is reeds her haalde malen wegens kleine diefstallen met de politie in aanraking geweest, echter nog nimmer wegens een ernstig vergrjjp.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1