PNEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM HET HUIS MYSTERIES V QfMffttttCfldfH NIEUWE NIEDORP Maandagmiddag vergaderde de voltal lige raad. Bericht was ingekomen, dat mevr. A. Jes •—Blokker hare benoeming tot regentes van de algemeene armen-administratie heeft aangenomen en mevr. WitVetman van hare benoeming in de commissie, van toe zicht op het naaionderwijs. De heeren IJ. Meijer en A. Winkel hebben hunne benoe ming tot weesmeester en de heer F. J. Wes- aéls tot hoofd der school aangenomen. Vastgesteld werd een verordening, waar bij het verboden is met teer, krijt, kalk, kleurstof, verfstof of op eenigerlei andere wijze afbeeldingen, letters of teekens aan te bréngen op den openbaren weg en andere openbare zaken en behoudens uitzonderin gen tusschen 10 uur n.m. en 6 uur v.m. een kwast of een ander dergelijk voorwerp, teer, krijt, kalk enz. bij zich te hebben of te ver voeren. De straf werd bepaald op 25 boete of 6 dagen hechtenis. De. heer Gayaard zou willen, dat van ge meentewege hier en daar borden werden geplaatst, waarop tijdens de verkiezingen kan worden geplakt, daar spr. vreesde, dat anders even goed nog wel ontsiering van wegen en publieke eigendommen zal plaats vinden. B. en W. zullen het idee van den heer Gayaard eens overwegen. Voorgesteld werd het verplaatsen van het woonwagenkamp van het N.O. naar het Z.O. gedeelte van het perceel aan den Ter- diekerweg, Sectie C no. 81. Het aanbrengen van afscheidingen, beplantingen, beharding enz. is geraamd op f 500 a 550 ongerekend het arbeidsloon, dat in werkverschaffing kan worden verloond. Het leeuwendeel der kosten gaat weg aan de beharding. Bij het oude woonwagenkamp zakken bij slecht weer de wielen weg. De heer Kooij had zich een veel lager be drag voorgesteld voor dit doel. Spr. dacht, dat met een smalle strook grond langs den weg wel kon worden volstaan en spr. meen de, dat op deze manier wel een gelegen- heidje was te scheppen, die voor woon wagens voldoende was, in welken geest ook de heer Olie zich uitte. De burgemeester verklaarde, dat het be drag ook B. en W. niet meeviel en wil men een goed behard kamp hebben, dan komen de kosten zoo hoog. Men had zich gedacht te beharden met puin en dit er in te Walsen en dan met een laagje teer te dekken. Om het park wil men boomen plaatsen om het ge heel aan het oog te onttrekken. Bij stemming werd het voorstel B. en W. aangenomen. Tegen stemden de heeren Borst, Kooij en Olie. Besloten werd hiervoor een geldleening aan te gaan tegen ten hoogste 4 af te lossen in 10 jaren. Vastgesteld werd een verordening tot het treffen van 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting. In behandeling kwam een verzoek van de gascommissie tot het aangaan van een geld leening, voor de vernieuwing van een oven. voor ons deel van 2340, tegen 4 en in 10 jaren af te lossen. De voorzitter verklaarde, dat de oude oven in elkaar is gestort en dat men om voldoende bedrijfszekerheid te hebben weer een nieuwen moet bouwen. Dit was voor het bedrijf een geduchte afvaller. Overeenkomstig het verzoek werd be sloten. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de heeren J. v. d. Molen en C. Weij in de Moerbeek om een tegemoetkoming in de vervoerkosten van hun kinderen naar de school in de kom der gemeente. Voorgesteld werd deze vergoeding weder op 60 per jaar te bepalen. Het betreft hier twee kin deren. Een kind van den heer v. d. Molen, dat wel de school in de kom bezoekt, komt nog niet voor vergoeding vervoerkosten in aan merking, omdat het nog geen 7 jaar is. Mededeeling, dat in vereeniging met de gemeenten Oude Niedorp, Winkel, Barsin- gerhorn en Wieringerwaard een controleur voor de steunverleening en werkverschaf fing is aangesteld. De kosten bedragen voor deze gemeente tot 31 December a.s. 196,56, waarvan de helft door het Rijk wordt vergoed. De heer Olie oordeelde dit waardeloos geld. De voorzitter zeide, dat men al heel moei lijk alleen een controleur kan aanstellen, wat nog duurder uit zou komen en Sociale Zaken eischt het nu eenmaal. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJKl Maandagmiddag kwam de raad in vol tallige zitting bijeen. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. C. Koolaard, werd geïn stalleerd. Van den heer Westenburg was bericht binnen gekomen dat hij zijn betrek king als hoofd der o.l. school op 1 Maart kon aanvaarden. Te dien opzichte werd meegedeeld, dat het dag. bestuur dezen mor gen den heer W. heeft geïnstalleerd in zijn functie. De minister van soc. zaken had bericht dat de loönbijslag voor den tuinbouw in het vervolg niet meer zal gelden. De centrum-gemeente, Oudkarspel, zond een verslag van den vleeschkeuringsdienst 1936, waarvan de rekening sloot met een batig saldo van 199.98 als aandeel voor deze gemeente, ontstaan door verhooging der keurloonen. Besloten werd weer 30 pCt. der rente tuinders-voorschotten voor rekening der gemeente te nemen, zijnde een bedrag van 410.80. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer A. Glas Cz., werd tot wethouder gekozen de heer O. Koedijk Oz. De voorzitter sprak de hoop uit dat hij een reeks van jaren de gemeente in dit ambt moge dienen, dat de gemeente-zaken zijn volle belangstelling hebben en deze met lust en opgewektheid verricht mogen wor den. Den heer Koedijk deed het genoegen met alg. stemmen te zijn gekozen en hij hoopte zijn plaats naar behcoren te vervullen. Spr. was er van overtuigd dat hij in verschillend opzicht niet zoo onderlegd in de gemeente zaken is als wijlen de heer Glas was, wat echter menschelijk is, maar hoopte de belan gen der gemeente zoo goed mogelijk en naar zijn beste krachten te behartigen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd in de plaats van wijlen den heer A. Glas gekozen de heer C. Ooijevaar. Tot onbezoldigd ambtenaar werd gekozen de heer J. Slot Pz. De heer H. Kamp werd tot lid van het Burg. Armbestuur herkozen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heeren B P. IJtsma, J. Smak, G. Glas Az. en G. Strijbis, terwijl in de vacature-v.d. Graaff werd gekozen de heer Westenberg. Op voorstel van B. er W. werd de comm. van toezicht op het L. O. opgeheven wegens onvoldoende reden van bestaan. Onder intrekking der eerder vastgestelde regeling werd besloten voor den tijd van 6 jaar een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de andere Langendijker gemeenten inzake toelating leerlingen op de Ulo-school te Noordscharwoude. Op voorstel' van L. en W. werd besloten tot wijziging der gemeenschappelijke rege ling voor het electriciteitsbedrijf, bestaande daaruit, dat de Commissie bevoegd is kas gelden tijdelijk onHer te brengen bij een bank. Besloten werd tot het aanvullen der politie-verordening betreffende een verbod van het bekalken der straten, palen, schut tingen, enz. met politieke leuzen. De gemeente-begrooting 1936 werd gewij zigd tot een bedrag groot 2727.95. De heer v. d. Molen vroeg naar het rou leersysteem in de werkverschaffing en vond het, bij de toch al niet hooge loonen voor betrokkenen, niet prettig dat zij na 2 weken werken 1 week rust krijgen. Waar bij een gehouden interpellatie in de Tweede Kamer de minister toegezegd heeft dienaangaande consideratie te gebruiken bij gemeenten in de laagste klassen, zou spr. gaarne zien dat B. en W. stappen deden ontheffing te vragen. De, voorzitter merkte op, dat de voorge stelde regeling door den minister, zijnde 2 maanden werken en 1 maand rust, op verzoek reeds is veranderd in 2 om 1 week, terwijl aan het bagge.en niet behoeft gerou leerd te worden. Niettemin zegde de voor zitter toe deze zaak in B. en W. nader on der de oogen te zien. De heer v. d. Molen vroeg vervolgens of ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 3 MAART 1937 Otadioptogtamma Donderdag 4 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Het Omroeporkest en soliste. (In de pauze pianospel). 12.30 Kovacs La- jos' orkest. 2.15 Het Lyra-Trio. 3. Naaicursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Or gelconcert. 4.50 Voor de kinderen. 5.35 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sport- praatje. 7.Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordr. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber. Hierna: Euryanthe, opera in corcertvorm. In de pauze: Werk loosheid en welvaart, causerie. 11. ANP-ber. Hierna tot 12.Avro- dansorkest en gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.—11.30 uur). 8.—9.15 en 10.Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Handwerkcursus. 3. Gr.pl. 3.454.45 Bijbellezing. 5. Handenarbeid v d. jeugd. 5.30 Trio- concert. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7. Ber. 7.15 Naar zonnig Italië, cause rie. 7.35 ANP-ber. 7.45 Matthaus- passion. (9.05 Rel. causerie). 10.45 ANP-ber. 10.50—11.30 Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 At home today, causerie. 11.25—11.50 Gr.pl. 12.10 BBC-Welschorkest m. m. v. solist. 1.05 Alt en tenor. 1.35 2.20 Falkman's Apachen-orkest m. m. v. soliste. 3.103.30 Men talking, causerie. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth m.m.v. solist. 5.05 Gr.pl. 5.35 Ord. Hamilton en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7. Radiotooneel. 7.50 Het BBC-Har- monie-orkest. 8.20 Esta Stein's Chauve Souris Ensemble. 8.45 Zang. 9.Dialoog over Shakespeare. 9.20 Ber. 9.40 Orgelconcert. 10.20 Kerk dienst. 10.40 Het Bridgewater kwintet mmv. soliste. 11.35 BBC- dansorkest. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.20 en 8.40 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 12.20 Omroeporkest en zang. 2.50 Zang. 3.05 Gr.pl. 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest, Raugelkoor en solisten. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Putsche's orkest. 7.50 Gr.pl. 9.20 Volksliede- renconcert. 11.20 Militair concert. 12.35 Omroeporkest. 3.20 Omroep- Amusementsorkest. 4.20 Strijkkwar tet, kinderkoor en solisten. 5.20 SA-orkest. 6.20 Omroepkleinorkest en instrumentaal kwartet. 7.30 Om roepkleinorkest en solisten. 8.35 Radiotooneel. 9.5011.20 Balalaika orkest, boerenkapel en solisten. BRUSSEL, 322 en 48) M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Cabaiet. 1.Sa lon-orkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Cabaret. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Om roeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 St. Romboutskoor mmv. solist. 9.20 Omroepsymph.-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest. 1.50—2.20 Gr.pL 5.30 Salon orkest. 6.50 Zang en gr.pl. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 8.50 Cabaret. 9.35 Omroeporkest. 10.3011.20 Radiotooneel met muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Wegenbouw-progr. 9.30 B«r. 9.50 Kwartet-concert. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Dansmuziek gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Parijs R. 9.50—10.20, Diversen 10.20—11.20, Keulen 11.20—12.05, Parijs R. 12.05 —13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Diversen 14.2014.50, Parijs Radio 14.50—15.20, Keulen 15.20—15.35, Lond. Reg. 15.3516.20, D.sender 16.20—17.20, Keulen 17.20—18.25, Parijs R. 18.25—19.30, Berlijn 19.30 —21.05, Parijs R. 21.05—23.05, Boe dapest 23.0523.25, Kalundborg 23.25—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Diver sen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 13.40, Droitwich 13.4014.20, Lond. Reg. 14.2015.35, Droitwich 15.35-— 18.20, MidL Reg. 18.20—19.20, Ka lundborg 19.2019.50, Droitwich 19.50—20.45, Lond. R*eg. 20.45—21.20 Droitwich 21.2022.45, Lond. Reg. 22.45—24.—. Lijn 5: Diversen. Ie®ss®sese®ess€i9oe8e®eöe©0©so® SeuUieton DER Uit het Engelsch door H. A.C.S, 22) Janice stond recht vóór de groote ijskast. De zware deur was open. Zij stond met haar hoofd gebogen over een groote bruine rie ten mand, en ik kon zien, dat zij die. tot op den bodem, met haar hand doorzocht. Dit was, daar twijfelde ik niet aan, de eier- mand, waarin Emmeline de revolver ge vonden had. Er werd aan de zijdeur een geluid ge hoord, en Emmeline kwam binnen. Bij dat geluid richtte Janice zich met een ruk op, en draaide zich om, en ik kon zien, hoe lijkbleek haar gelaat was, alsof het ang stige snelle kloppen van haar hart eiken droppel bloed daaruit gezogen had. Emmeline stond op eens stil, toen zij Ja nice ontdekte. „O, bent u het?" zei ze, ruw. „Wat zoekt u?" „Emmeline", zei Janice, terwijl zij naar •dem snakte. „Wie is in de keuken ge weest? Is Jim Strove hier geweest?" „Wat?" zei Emmeline. „Praat u wat har der". Janice keek haar wanhopend aan, dacht naar het scheen, opn'enw aan de eiermand, draaide zich om, en plaatste die weer, met zorg, in de ijskast. „Doe deze eieren liever in een pan", zei ze luid, en deed de deur van de ijskast dicht met een doffen slag, en keerde zich om, en ontdekte mij. Het gaf mij een soort van schok, dat ik getuige was van den grooten angst, welke zich op haar gezicht afteekende, van de plotselinge flikkering daardoor in haar groote donkere oogen, van de manier, waarop haar hand naar achteren greep, alsof zij een steun zocht. Ik kwam opeens dichterbij. „Ik kwam een blad met ontbijt halen voor miss Adela", zei ik. „Het is misschien beter, dat u het aan Emmeline vraagt. Zij is niet aan mijn stem gewend, en ik heb moeite mij bij haar verstaanbaar te maken. Ik denk, dat uw zuster graag wat warms zal willen drinken, zoodra zij wakker wordt". Dit gaf haar tijd, zich te herstellen. Er waren maar een paar seconden voor noodig. Zij herhaalde mijn vraag aan Emmeline. „O", zei Emmeline. „Dan is miss Adela teruggekomen". HOOFDSTUK VII. Zij liep, stijfjes, naar een kast, en haalde er een blad uit. „Ik zal het wel klaar maken", ging zij voort. „Zij zal moe zijn". Ik kreeg mijn stem terug. „Teruggekomen? Wat, wat bedoel je? Is zij ergens naar toegeweest? Ik dacht, dat zij in haar kamer was. Ik dacht, dat zij sliep". Blijkbaar hoorde Emmeline mij niet, of OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank il| den KLOOSTERBALSïfc Is hij nu «eer kras en monter ,7'of mijn 50ste Jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen h(J had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaaral hoop Ik eerstdaags 60 Jaar te worden." J. Vr. te H. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: et en f 1.04 het geen overweging verdient bij gladde wegen aan 2 kanten der straat zand te strooien, daar er zoo gruwelijk gezondigd wordt tegen de regels van het verkeer dat men zijn hart vast houdt wanneer men in een auto zit en ieder oogenblik een ongeluk kan verwachten. De voorzitter merkte op dat het zeer moei lijk is daaraan gevolg te geven, omreden maar 95 hiervoor op de begrooting mag uitgetrokken worden. Hetgeen opgemerkt is heeft echter de aandacht van B. en W. De heer Koolaard zeide vernomen te heb ben dat 200 gulden winst is gemaakt op den vleeschkeuringsdienst en zou gaarne zien dat dit instituut in de toekomst niet als winst-object werd beschouwd. De voorzitter merkte op dat zulks niet kan, daar het wettelijk niet mag. Sluiting. JUoomdaal Tliexms NIEUWE NIEDORP Volksonderwijs. Zaterdagavond had in de zaal van den heer Kossen een propaganda-avond plaats van de afdeeling Nieuwe Niedorp van „Volksonderwijs". De heer H. de Winter, hoofd der school voor buitengewoon lager onderwijs te Alk maar, heeft voor een zeer aandachtig ge hoor gesproken over het onderwijs aan het zwakzinnige kind. - Spr. heeft allereerst behandeld, welke kinderen in aanmerking komen voor dit buitengewoon lager onderwijs. Vele ouders hebben een zeker vooroordeel tegen dit on derwijs omdat men het niet kent, terwijl bijna niemand van zijn eigen kind wil er kennen dat het niet kan meekomen. Vóór de toelating heeft een medisch en een paedagogisch onderzoek van het kind plaats. Zoo het eenigszins mogelijk is, zal het weer op de gewone school worden ge plaatst. Als zwakzinnige worden beschouwd zij, die bij een leeftijd tot 10 jaar tenminste 2 jaar achterstand hebben en boven de 10 jaar 3 jaren achterstand. Een kind dat op de gewone school niet kan mee komen krijgt óf een gedrukte stemming óf wordt opstandig. De taak van den onderwijzer is om het kind zelfvertrouwen bij te brengen, men moet werken op zijn eergevoel, waarvoor het weer interesse krijgt. Iedere onderwijzer op zoo'n school heeft ten hoogste 18 leer lingen onder zich, die invidueel stuk voor stuk worden geholpen. Ook wordt er veel zorg besteed aan den handenarbeid, waar door de kinderen iets kunnen als ze van de school komen en in de maatschappij worden geplaatst. Zij kunnen door het bekleeden van eenvoudige betrekkingen een zelfstan dig leven leiden. Worden ze evenwel in de schoon zij mij scherp aankeek. Janice zag er ook verschrikt en angstig uit. „Wat bedoel je, Emmeline?" zei ze snel. „Is miss Adela niet in haar kamer? Zeg mij dadelijk, wat je bedoelt. Waar ging ze heen?" Maar Emmeline was werkelijk erg doof. Ze zei: „Het boekje van den kruidenier ligt op tafel, als u bestellen wilt, miss Janice. Ik dacht wel, dat de heele familie bij el kaar zou zijn vandaag voor de maaltijden. Wat zoudt u denken van een blik kip, met komkommersla, voor de lunch? En mis schien een schotel zure room?" Janice draaide zich, min of meer hulpe loos, naar mij om. „Wilt u eens gaan kijken of Adela in haar kamer is, zuster Keate? Ik kan niet begrij pen. wat Emmeline bedoelt". Zij nam het kruideniersboekje op, keek er, verstrooid, in, en ik ging naar de deur. Het was heele- maal toevallig, dat mijn schort aan de tus- schendeur bleef hangen, en dat ik een oogenblik noodig had, om'haar los te krij gen. En ik hoorde Janice duidelijk zeggen: „Vertel mij nu dadelijk, waar miss Adela naar toe ging". En Emmeline antwoordde heesch: „Naar het kerkhof. En wat vindt u van den zuren room?" „Wat neen, geen zure room. Hilary kan dien niet eten. Zijn bloeddruk, dat weet je". Emmeline verstond haar blijkbaar niet, want Janice schreeuwde: „Bloeddruk. Hi- lary" en ik ging met tegenzin weg. Het kerkhof. Ja, dat was een vrij-vreed zame tocht. Maar de gedachte kwam bij mij boven, dat de Thatchers een ongewone en bijzondere belangstelling hebben voor kerk maatschappij geplaatst, dan behoudt men al tijd nog controle over de kinderen. In de pauze was gelegenheid tot het be zichtigen van de door de leerlingen der school gemaakte voorwerpen. De voorzitter van de vereeniging Nazorg heeft tevens nog een kernachtig woord tot de aanwezigen gesproken en is er zeker in geslaagd hen te overtuigen van het nut de zer vereeniging. Met de vertooning van de film van de school voor zwakzinnige kinde ren te Alkmaar kregen we aanschouwelijk te zien op welke wijze onderwijs aan deze inrichting wordt gegeven én welk een pret tige stemming er onder de leerlingen heerscht. De voorzitter van de afd. van Volksonderwijs sprak nog een propagandis tisch woordje over Volksonderwijs. Het geheel werd afgewisseld met muziek bestaande uit eenige zeer verdienstelijk uitgevoerde nummers met blokfluiten en piano-begeleiding, wat een hartelijk applaus oogstte. WIERINGERWAARD De toekomst ten plattelande. Voor de tweede maal hadden we Vrij dagavond het genoegen ds. Eggink uit Zui- derwolde in ons midden te zien, die voor „Landbouw en Maatschappij" en „Holl. Mij. van Landbouw" zou spreken over: De toe komst ten plattelande. De spreker begon te memoreeren, waar we de vorige maal waren gebleven, n.1. dat het organisatiewezen °en beeld gaf van hope- looze verdeeldheid. Er werden nu 3 vragen gesteld, nl.: Hoe komen we aan een betere verhouding in de Maatschappij: ten 2e: hoe komen we aan een betere verhouding ten hoven. Ofschoon, gezien het feit, dat er bin nenkort iemand bijgezet zou worden in het familiegraf, was Adela's belangstelling mis schien niet onbegrijpelijk. Denkend, dat Emmeline zich misschien vergiste, ging ik naar Adela's kamer, en klopte. Toen zij niet antwoordde, deed ik de deur voorzichtig open. Het bed was leeg, Adela was zeker uitgegaan. Pansy, de hond, stond met moeite op uit zijn hoekje, en hijgde, alsof hij asthma had. Het blaffen van een hond had mij wakker gemaakt, het moest Pansy geweest zijn, toen hij alleen gelaten werd. Adela was dus, een tijd ge leden, uitgegaan. Het was thans ongeveer een half uur vóór de lijkschouw. Ik ging weer naar be neden en naar buiten op het terras. Er stonden daar stoelen, en het was, buiten de zon, aangenaam en koel, ofschoon de morgen een smoorheeten dag beloofde. Higby was nergens te zien, en het gras veld lag verlaten, alleen waren er vogels, die een bad namen en dronken en met hun vleugeltjes fladderden in den zachten stof regen van den sproeier, dien iemand aan 't draaien gebracht had. Dood en moord mochten het huis bezoeken, maar dit bracht geen verandering in den sleur. Achter mij, uit het huis, kon ik nu en dan het geluid van stemmen en het voort durend gebel van de telefoon hooren; ver scheidene auto's reden langzaam voorbij, terwijl de inzittenden hun nek uitrekten, om mij aan te. staren, en het huis, ofschoon niemand stopte ik vermoed, dat Adela nooit morgenvisities geanimeerd had en toen kwam Allen naar buiten, met een sta peltje telegramformulieren in de hand. Hij zag mij niet, en liep vlug het grasveld over, opzichte van het platteland; en ten 3e: hoe krijgen we de zoo noodige eenheid. Landbouw en maatschappij is de toekomst van het platteland. De doelstelling van L. en M. werd uiteengezet. Het is de heer Smit ge weest die de oogen heeft geopend. Breed voerig werd stilgestaan bij de scheeve ver houding ten opzichte van het loon- en prijspeil in de stad en ten plattelande. Die verhouding is ongeveer 2^ a3 tegen 1. De koopkracht ten plattelande neemt af en dit moet hersteld worden. De steden hebben hunne bedrijven beschut, dat hebben de boeren niet gedaan. Het loonpeil moet wor den 120 in de stad tegenover 100 ten platte lande. L. en M. wil een loonende bodem productie. Breedvoerig werd besproken wat de bodem opbrengt en wat het loon kan en moet zijn. Spr. begreep ook de regeering niet met alle diverse crisismaatregelen. Er moet steeds geld bij. Uiteengezet werd wat L. en M. voor den arbeider doet om meer koopkracht te krij gen. De arbeider moet niet tegenover, doch naast den boer staan. Ook voor den midden stand, die naast den boer moet staan, komt L en M. op, mits de middenstand dan ook voor de belangen van het platteland zorgt. L. en M. wil ook den boer niet sparen. Spreker noemde voorbeelden waarbij de boer, ten opzichte van de arbeiders, geheel verkeerd handelde. L. en M. heeft ook een cultureel programma en doet ook aan poli tiek, d.w.z. om politieke partijen te bewer ken voor L. en M. jandbouw en Maatschap pij is de beweging die rechtvaardige ver houding zal brengen, doch dan moeten niet verschillende landbouwgroepen los van elkander staan. Wat zijn bodemproducten? zijn lichte krulhaar glansde in de zon, en zijn lange lichaam was lenig en jong. Terwijl ik daar zat, had ik voor het eerst gelegenheid, om zoo te zeggen, alles te overwegen en te schiften, van hetgeen ik had opgemerkt. Bij een moord is er ook dit ik merkte het bij het geval der Thatchers iedereen wordt een jager. Ik kon er niets aan doen, dat ik mij ingespannen had den persoon te ontdekken, die Bayard Thatcher gedood had die opzettelijk een medemensch van het leven had beroofd. Het is niet alleen een kwestie van vulgair-gluren in een an dermans zaken. In het minst niet. Het is precies, of een tijger ontsnapt is, en loert op een menschelijk lichaam. Het is een kwestie van zelfbehoud: de tijger moet op gespoord en gevangen worden. Wanneer ik alles overdacht, scheen het mij, dat er vooral drie dingen waren. Ten eerste was er het probleem, wie van hen, of zij allen Adela en Hilary en Evelyn en Emmeline en Janice ja zelfs ook Hig by de waarheid vertelden. Indien zij de waarheid vertelden, dan had Evelyn Bayard verlaten, toen hij nog leefde, Emmeline had hem dood gevonden, en alleen Janice en Emmeline waren buitenshuis geweest, ge durende die korte tusschenpoos. Behalve natuurlek de zeer problematische inbre ker. Ten tweede: als zij niet de waarheid ver telden, was het probleem van den persoon van den moordenaar beperkt tot den on- middelijken familiekring, Adela, Hilary, Evelyn, Janice en Emmeline. En, natuurlijk, Higby. Niemand anders was in de buurt geweest. (Wordt vervolgd.).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9