1 11 5c Hand: en. JtdHBoiuo tBuutenlatuL HEERHUGOWAARD Zusterkring „Odith". Om half acht kwamen velen tezamen in het kerkgebouw der Ned. herv. kerk om de uitslag der diverse prezen te ver nemen. Het zangkoor bracht allereerst eenige liederen ten gehoore, waarna den naam der pop werd bekend gemaakt. De gelukkige winnares van het uitgeloofde schemerlampje was mw. v. d. Busse Grootes, terwijl de heer S. Sulzle de ge haakte looper werd toebedeeld. De eerste prijs was merkwaardigerwijze gevallen op de kerkvoogdij alhier, zoodat deze met de stofzuiger ging strijken. Als bizonderheid kan nog worden ver meld dat de oudste inwoner dezer ge- meentee, de 96-jarige heer Dudink, werd verrijkt met een keurig gehaakt zwart wollen damesjakje. Na afloop der verloting zong het zang koor nogmaals eenige liederen, waarna ds. v. d. Kam allen die hadden medegewerkt tot het welslagen dezer bazar, hartelijk dank zegde. De vertegenwoordiger der firma Hols- muller ontving namens de kerkvoogdij een zilveren theelepeltje met het wapen van Heerhugowaard en uit naam der zus terkring een bijbel in zakformaat. Ten slotte nam de pres.-kerkvoogd het woord om de zusterkring in zijn geheel en het bestuur in het bizonder hartelijk dank te brengen voor het welslager van deze bazar, waarna de bestuursleden eveneens een Hugowaardsch lepeltje als aandenken ontvingen. Tenslotte bedankte de heer A. C. Dekkers den predikant voor het geno men initiatief alhier een zusterkring op te richten. Daarna werd dit gezellig samenzijn ge sloten en het verdere deel van den avond gezellig doorgebracht. KENNEMERLAND. We zullen met het annonceeren van de prijzen der groente moeten breken met ver melding per 100 stuks, want een groot per centage der aangevoerd groente wordt per kilogram aangeboden en verkocht. Niet temin zullen er wel uitzonderingen blijven en die zullen we „per 100 stuks" annoncee ren. Wat de aanvoer aan de veilingen be treft, deze komen meer en meer in de tee kenen van de naderende lente te staan, hoe wel de wintergroenten nog domineeren. De prijzen waren niet hoog. Van de kwantums die werden aangevoerd, vond een deel geen bestemming; doordraaien is nog al eens aan de orde. Toch kregen we den indruk dat de prijzen voor le soort, zij het dan voor een niet te groot kwantum, nog al gingen. De prij zen waren: andijvie 913, boerekool 1.504, bloemendaler kool 1.203.60, gele kool 1—/ 1.70, bieten 0.60—1.10 per 100 K.G. Spruitkool, voor zoover le kw., gold nogal, de prijzen waren 5.5012, witlof (middelmatige kwaliteit) maakte een prijs van 6.509.50, breekpeen bracht op 0.801.95 en waschpeen 2.40f 5.60, per 100 K.G. Knolselderie bracht op 2.50 4.75 per 100 stuks. Peterselie deed 3 5, Selderie 24.25, rabarber 6.50 12 en prei 25.50 per 100 stuks. Spina zie, waarvan geen groote aanvoer, gold f 1 1.25 per bak. De restanten vruchten (restanten die niet uitmuntten in kwaliteit) waren geveild. Bramley Seedling maakten een prijs van 15f 21, Present van Enge land 1422, Goudreinetten 1925 en Keukenperen 1521 per 100 K.G. De grove wintergroente en stapelgroente waren niet in trek en golden weinig. De niet ge noemde groente onveranderde prijzen. DE LANGENDUKER GROENTEN- VEILINGEN. De aankoopen voor het plan-Deterding zijn weer van de baan en de prijzen van de uien zijn weer op het oude niveau terugge keerd. De vraag mocht door de aankoopen voor het plan-Deterding eenigszins worden vergroot, de op aandrang der commissie vergroote aanvoeren hebben een prijsstij ging tegengehouden. De prijzen waren in het begin van de week even boven de 1 per 100 K.G., tenslotte daalden zij echter onder de gulden per 100 K.G. en ging een groot gedeelte van den aanvoer weg voor 7080 cent per 100 K.G. De groven waren in het begin tot pl.m. 1.50, doch ook hier kwam de daling. De slotnoteeringen waren J'l.lOf 1.20, een enkele maal 1.30. De drielingen gingen voornamelijk weg voor den minimumprijs van 60 cent. Nep kon 4.20—f 4.70 maken. Een enkel partijtje kon het niet vérder'brengen dan 2.60. De aardappelprijzen waren deze week iets stijver. De blauwe eigenheimers gingen van de hand voor prijzen van 2.502.80, ter wijl een enkele maal tot 3 per 100 K.G. werd betaald. Blauwe aardappelen maakten 1.70—1.80. De noteeringen voor de peen loopen nogal uit elkaar. De mooiste peen werd ver handeld voor 1.401.80 per 100 K.G. Ook gingen er weg voor 0.801. Voor bieten was minder belangstelling. De hoog ste prijs was 1.30, de laagste 60 cent per 100 K.G. Kool gaat nog maar steeds slecht. In het begin van de week hadden wij een kleine opleving te constaleeren tengevolge van de grootere vraag voor Zwitserland als gevolg van de verhooging van de invoerrechten voor dat land. Dergelijke oplevingen zijn echter zeer ongezond. De polsslag wordt er gedurende een of twee dagen door opge jaagd, terwijl het de volgende dagen weer zooveel te slechter is. Hierdoor kon het voorkomen, dat gele kool werd betaald met prijzen van 2 en 2.20 per 100 K.G., op denzelfden dag, dat de grootere kool nog doordraaide. Het was evenwel niet van lan gen duur. Al spoedig was de hoogste notee ring 1.60. Het meerendeel van de ver kochte partijen blijft in de omgeving van de minimumprijs. Bovendien blijft een zeer groot gedeelte van den aanvoer onverkocht. Rijen auto's ziet men rijden met doorge draaide kool. Deensche witte kool heeft in de afgeloo- pen week geen verbetering ondergaan. De meeste partijen, welke nog door den handel werden afgenomen, werden betaald met 1, den minimumprijs. Een enkele maal werd eens een of twee dubbeltjes per 100 K.G. meer besteed. Ook hiervan verdwijnt een groot contingent naar de koeien. Roode kool is over het algemeen iets hooger in prijs dan de overige koolsoorten, doch ook van deze koolsoort blijft een ge deelte onverkoopbaar. De grootere sortee ringen draaien door. Voor „het" goedje wordt boven f 2 betaald, tot 2.502.70 en soms nog tot 3 per 100 K.G. Deze laat ste prijs is echter een sporadisch voorko mende noteering. Taaie gele kool noteerde de afgeloopen week 1.50—f 3.60 per 100 K.G. Groene kool kon het deze week niet verder brengen dan 2.60 voor de allermooiste partijen. De kleinere groene kool bracht vanaf 1.20 per 100 K.G. op. Er werden te Broek op Langendijk nog eenige partijen prei aangevoerd, waarvoor tot 2.50 per 100 K.G. werd betaald. TUINBOUWONDERWUS. De Rijkstuinbouwconsulent, de heer C. Rietsema schrijft ons: Over enkele weken zal de Lagere Tuin bouwschool te Broek op Langendijk weder om haar poorten openen voor een nieuw te vormen eerste klas en zullen de liefhebbers zich daarvoor hebben op te geven. Het lijkt mij niet ondienstig om de belanghebbenden nog eens te wijzen op het groote nut dat het voor hunne kinderen heeft om het onder wijs aan een dergelijke inrichting te volgen. De tijd is voorbij dat de tuinder alleen met de handen zyn brood kan verdienen, hij moet het kunnen met handen en hoofd en in de toekomst zal dat nog veel meer het geval zijn. Hij zal kennis moeten hebben van kunstmeststoffen, grondonderzoek, ziek- tenbestrijding en nog vele andere dingen en die kennis kan hij niet vergaren op den bouw, dat moet hij doen op de schoolban ken. Ik verwacht dan ook, dat ondanks de uiterst moeilijke tijdsomstandigheden een flink aantal ouders straks hun kinderen zal opgeven. De voorbereiding van de Jamboree. Ongeveer 25000 padvinders konten in ons land „U komt naar de wereld-Jamboree'" is de leuze, waaronder thans over het geheele land de actie wordt ingezet om allerwege belangstelling te trekken voor dit grootsche gebeuren. Er begint nu schot te komen in de voorbereiding van het a.s. padvinders festijn, zooals ons gebleken is op een persconferentie, welke op het padvin dershoofdkwartier is gehouden, en waarin generaal Behrens en baron Krayenhoff verschillende mededee- lingen hebben gedaan. Dat de jeugd uit de geheele wereld hun kert naar het komende internationale kamp, blijkt wel uit het feit dat op de buitenland- sche aanvragen in verschillende gevallen zelfs moest worden „gecontingenteerd". Zoo was b.v. Engeland er heelemaal niet over te spreken, dat het „maar", met 8.000 jongens mocht komen. De organisatie en inrichting van een der gelijk groot kamp stelt echter zekere gren zen, waarmee men nu eenmaal rekening moet houden. Toch is de leiding er nog in geslaagd, aan den aanvankelijken opzet eenige uitbreiding te geven, en is door het opnemen van een reserve-subkamp het aantal deelnemers van 20.000 tot 25.000 op gevoerd, waarvan er ongeveer 15.000 uit het buitenland komen. Dat er voor de legering en voeding enz. van zooveel jongens heel wat komt kijken, spreekt wel vanzelf. Verschillende leve ringen zijn reeds aanbesteed' en andere zijn nog in voorbereiding. Samengesteld is een Nederlandsch en een Engelsch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche pad vinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche nationaliteit De padvinders van andere landaarden mogen landsgewijzen kiezen tusschen deze beide menu's. Met de wenschen, gesteld aan de voeding van de Israëlieten, Mohammadanen, Hin does, enz. zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Mede zal aandacht wor den geschonken aan de voeding van de ve getariërs. De bereiding van het eten ge schiedt door de padvinders zelf. Hiervan zijn uitgezonderd ongeveer 700 voortrekkers; die eenigen tijd vóór, gedurende en eenigen tijd na de wereld-Jamboree een afzonder lijk kamp op het Jamboreeterrein zullen betrekken om daar verschillende diensten te verrichten. Voor hen wordt een keuken ingericht, waar het eten door koks wordt bereid. Dezer dagen verschijnt bij het hoofd kwartier van de wereld-Jamboree een boekje met voorloopige mededeelingen, dat in een oplage van 32.000 exemplaren in vier talen over de geheele wereld zal worden verspreid, onder de padvinders, die voor- loopig hebben ingeschreven. De voorbereidingen voor den bouw van het kamp vorderen gestadig. Met de eigen lijke werkzaamheden op het terrein zal in Mei een aanvang worden gemaakt. Voor deze werkzaamheden zal gebruik worden gemaakt van werklieden uit Haar lem en Bloemendaal. Slechts de kleine werkzaamheden het zg. pionierswerk zal door de jongens zelf worden uitgevoerd. Ter meerdere propaganda voor de Jam boree zullen door de posterijen speciale Jamboree-postzegels worden uitgegeven in waarden van 1*4, 6 en 12*4 cent. Deze zul len niet tegen een verhoogden prijs wor den verkocht, zoodat de uitgifte uitsluitend is bedoeld als reclame over de geheele we reld voor ons land. Voorts heeft de firma Begeer een fraaïen bronzen Jamboree-penring laten vervaar digen, welke voor en gedurende de Jam boree zal worden verkocht Het eerste exemplaar van dezen penning is aan lord Baden Powell den chef scout, op zijn 80sten verjaardag per vliegpost toegezonden. Ten einde een overzicht te krijgen van de verscheidenheid van nationaliteiten, welke op de jamboree vertegenwoordigd zullen zijn, laten we hieronder een opgave volgen van de deelnemende landen met daarachter vermeld de sterkte van het con tingent: Nederland 10.000, Groot-Britannië (domi nions inbegrepen) 8.000, Frankrijk 2400, Ver. Staten 1050, België 800, Polen 650, Zwitser land 600, Denemarken 50, Noorwegen 500, Hongarije 500, Tsjecho-Slowakije 400, Zweden 400, Luxemburg 375, Roemenië 200, Oostenrijk 100, Indië 100, Finland 50-100, Armenië 50, Letland 50, Griekenland 40, Egypte 40, Joego-Slavië 40, Iran 36, Portugal 25, IJsland 25, Lithauen 25, Liechtenstein 25, Rusland 16, Estland 15 en Japan 7. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat het tot dusver-met de financien naar wensch gaat. Op de begrooting die thans 5 ton beloopt, zijn de uitgaven eenigszins aan den hoogen kant geraamd, terwijl de te verwachten ontvangsten niet te hoog zijn getaxeerd. Toch is bij deze opzet der be grooting de verwachting gewettigd, dat het gevormde garantiefonds van 87.000 in zijn geheel zal kunnen worden terugbetaald. Zooals men ziet, vorderen de voorberei dingen voor het wereldgebeuren thans snel: de padvinders bereiden zich voor, de be langstelling van hét publiek wordt gewekt, de organisatie is gereed en zoo zal dan over eenige maanden, de Jamboree in Vogelen zang weder bijdragen tot versteviging van de internationale banden van broederschap tusschen de jeugd van de geheele wereld. Indië en de Jamboree. Het Jamboree-comité deelt omtrent de uitzending van een contingent Indische pad vinders naar de Jamboree het volgende mede: Het plan omvat in het kort de uitzending van circa 70 jongens in twee troepen, van Inheemschen,Chineeschen en gemengd- Europeeschen landaard. Bovendien zullen de toevallig hier vertoevende jongens van ouders die met Europeesch verlof zijn, worden verzameld in een derde troep, zoo dat het geheele contingent zal bestaan uit drie troepen, tezamen tellende circa 100 jongens en leiders. De samenstelling van het contingent is geschied naar verhouding van de rassen en godsdiensten, die in de „Neder- landsch-Indische padvinders" zijn vertegen woordigd. Het is een zaak die zoowel van groote beteekenis is voor het versterken van de idee der rijkseenheid en de bevordering der juiste en hechte verhoudingen tusschen de deelen van het rijk der Nederlanden in en buiten Europa van internationaal prestige. Immers, het Engelsche contingent zal be halve jongens uit Groot-Britannië, ook jon gens bevatten uit alle Britsche koloniën, van Noord tot Zuid en van Oost tot West. De gekleurde rassen zullen hierbij dus flink vertegenwoordigd zijn. Hetzelfde zal het geval zyn met de Fransche koloniën. Daar naast worden ook contingenten verwacht van practisch alle Oostersche en gekleurde onafhankelijke volken, en men zal zonder twijfel vragen: „En waar is nu jullie Indië, waar men zooveel over hoort?" Onze koloniën mogen dus niet afwezig zijn. Ten einde de uitzending van het contin gent mogelijk te maken, heeft Indië zich reeds met kracht aan het werk gezet om fondsen te verzamelen, want het is begrij pelijk, dat deze onderneming niet uit de ge wone, bescheiden middelen van de Neder- landsch-Indische padvinders kan worden gefinancierd. De totale kosten van deze uitzending worden op circa 22.000 geraamd, waarvan Indië, zooals de zaken er thans voorstaan, waarschijnlijk 15.000 zal weten te four- neeren. Voor de ontbrekende som van 7.000 doet Indië eèn beroep op Nederland. OVERDRACHT MONUMENT JAN TOOROP. In het Haagsche gemeentemuseum heeft gistermiddag half 4 onder veel belang stelling van bewonderaars van wijlen Jan Toorop de overdracht aan het gemeente bestuur plaats gehad van het monument voor deze groote nationale figuur op het gebied van de kunst, dat tot stand is ge komen door de zorgen van het comité tot oprichting van een monument voor Jan Toorop. De voorzitter van dit comité, de heer Willy Sluiter, heette den gasten welkom en wees erop, dat het nu eindelijk, na bij na 9 jaren, zoover was gekomen, dat het monument aan de gemeente kon worden overgedragen. De geschiedenis der totstandkoming van dit monument riep de heer Sluiter in de gedachten terug. Toen het bestuur van Pulchri Studio kort na het overlijden van Jan Toorop een uitgebreide eeretentoon- stelling van zijn veelzijdigen arbeid in de zalen van dat genootschap had ingericht, bleek de belangstelling voor en het succes van die tentoonstelling zoo overweldigend te zyn, dat het bestuur besloot, het initia tief te nemen tot het oprichten van een blijvende hulde in den vorm van een door John Raedeker te vervaardigen monu ment. Spontaan werkten mede de Haag sche kunstkring, Arti et Amicitiae te Amsterdam, de Nederlandsche kring van Beeldhouwers, de Bond van Nederlandsche Architecten, de Vereeniging van Am- bachts- en Nijverheidskunst, Architectura et Amicitia, de Vereeniging St. Lucas, beiden te Amsterdam, Pictura te Dord recht en de Vereeniging tot bevordering der Grafische Kunsten. Door een noodlottigen samenloop van omstandigheden ging ongeveer drie kwart van de middelen van het comité verloren. De heele onderneming dreigde in duigen te vallen, doch dank zy de hulp en de wel willendheid van den toenmaligen burge meester, jhr. mr. dr. Bosch Ridder van Rosenthal werd het comité van gemeente wege met een aanzienlijk bedrag tegemoet gekomen. Spr. herinnerde voorts aan het trainee- ren der zaak door het bepalen van de plaats, waar het monument zou komen te staan. Ten slotte werd de gelukkige op lossing gevonden. De heer Sluiter bracht dank aan allen, die hiertoe hebben mede gewerkt en die het comité in staat stelden, zijn plan ten uitvoer te brengen en zeide ten slotte zich gelukkig te achten, dit Toorop in alle opzichten waardige monu ment aan de gemeente 's-Gravenhage te kunnen schenken. SPOORWEGDIEFSTAL TE VLUMEN. Een gedeelte van het gestolene weer opgespoord. Naar wy vernemen heeft de recherche dienst bij de Nederlandsche spoorwegen in samenwerking met de rijks- en gemeente politie te Vlijmen wederom een goeden slag geslagen. Het was dien recherchedienst bekend, dat verscheidene zendingen, welke te Vlijmen ter verzending waren aangeboden om per spoor te worden vervoerd, verscheidene ma len niet in het bezit van de geadresseerden kwamen. Dit geschiedde in de maanden De cember, Januari en Februari jJ. en het be trof hoofdzakelijk zendingen koffieboonen en leder. Aangezien vaststond, dat de^zendingen in den wagen waren geladen was het onbegrij pelijk, dat ze niet terecht kwamen. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek wees uit, dat men de daders te Vlijmen had te zoe ken. Aan bovengenoemde politie-instanties is het mogen gelukken de daders te achter halen. Twee inwoners van Vlijmen hebben zich aan diefstal van de goederen schuldig gemaakt. Ook de helers konden worden aan gehouden. De verdachten zijn te Vlijmen voorloopig ingesloten. Zij hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Een gedeelte van het gestolene is nog opgespoord kunnen worden. De daders stalen de goederen uit de wa gons, welke op het emplacement te Vlijmen stonden, na eerst het spoorlood te hebben verbroken. VELDWACHTER GEARRESTEERD. Verdacht van heling bij een door zijn dochter gepleegden diefstal. Na eerst thans bekend wordt, is de vorige week de 49-jarige P. K., gem.- veldwachter te Lage Zaluwe, in arrest gesteld als verdacht van heling bij een door zijn dochter gepleegden diefstal. Over deze arrestatie vernemen wij het volgende: Op 22 Januari j.1. werd bij den 75-jarigen heer Polak in de Nieuwstraat aldaar een diefstal gepleegd, waarbij een geldsom van bijna achthonderd" gulden werd ontvreemd. Onder degenen, die van dezen diefstal ver dacht werden, was ook de 21-jarige dochter van den veldwachter, die dikwijls ten huize van den heer Polak kwam. Na een kort ver hoor bekende het meisje den diefstal ge pleegd te hebben, zoodat zij ter beschikking van de justitie werd gesteld. Bij het verdere onderzoek, dat geleid werd door de marechaussee van de brigade Moerdijk, is komen vast te staan, dat de veldwachter K. het geld gebruikt had voor het afdoen van schulden. Daarbij bleek voorts, dat K. bij de Nutsspaarbank te B^eda en bij een spaarbank in den Haag gelden had opgenomen tegen borgstellingen. Deze borgstellingen echter waren valsch. De veldwachter heeft onmiddellijk een volledige bekentenis afgelegd en is daarna in arrest gesteld. De man stond bij zijn su perieuren als een goed en betrouwbaar po litieman aangeschreven. Zijn gezin schijnt echter veel gekost te hebben en daardoor is K. geleidelijk in schulden geraakt. Hij is vader van elf kinderen, waarvan nog negen thuis zijn. CUNERAKERK NIET HERSTELD? Collecte-opbrengst „beschamend". Het hoofdbestuur van de Vereeniging van kerkvoogdijen in de Nederlandsch hervormde kerk, dat een algemeene col lecte voor de restauratie der beroemde Cunerakerk te Rhenen organiseerde, ver klaart in het jongste nummer van het orgaan der vereeniging, dat de opbrengst dezer collecte zoo bedroevend laag is, dat geen mededeeling van het bedrag geschie den kan, daar de lezers zich dan zouden moeten schamen zulks te lezen, en dat het hoofdbestuur besloten heeft zich nog maals met een ernstig schrijven tot alle kerkvoogdijen en kerkeraden te wenden. Brengt ook dit geen voldoende resultaat, dan zal het hoofdbestuur dit aan de regee ring moeten mededeelen. 00<>^<XXX><><>CKXXX><X><><XXXX>0<XX>0<><> De oplossing! 4 X Een winkel en pakhuis vol X 0 spullenv Maar nooit eens een klant.... X v „Tja, we zullen v X Dan toch adverteeren", c Y Sprak een van de heeren, x X „De krant moet haar plichten X vervullen", x Y Hy koos onze krant! En, merk- x X waardig, X Y 't Succes kwam terstond! X „Eigenaardig: o Y die kracht van een krant x X brengt de zaak klant tul klant! X x (Zoo riep de meneer't gaat nu x X aardigO X Hij ging toen steeds weer X Y adverteeren x 6 En spoedig kon hij al beweren: C x „Het succes is frappant X 6 „Dank zij d' Alkmaarsche Krant C x „Die kan ik nu nooit meer x X ontberen". O Armband van Prinses Juliana teruggevonden. Buitenkansje voor Schotsch echtpaar. Een Schotsch echtpaar heeft een buiten gewoon voordeelige vacantie doorgebracht in Londen daar het als gevolg daarvan een chéquè heeft ontvangen voor een groot be drag, aldus meldt de „Liverpool Weekly Post". De man en de vrouw brachten o.m. een bezoek aan Petticoat Lane in Londen, een typische Zondagochtend-markt, waar van alles en nog wat te koop is. Toen zy voor bij de verschillende marktkraampjes wan delden, ontdekte de vrouw een armband van een ongewoon model. De armband was tamelijk vuil en het slot was gebroken. Het sieraad maakte niet den indruk, van groo te waarde te zyn, doch wegens het bijzon dere model dacht de vrouw met een of an der oud familie-reliquie te doen te hebben. Gekocht voor 7 st. 6 cL Toen de echtgenoot zag, dat zijn vrouw belangstelling had voor den armband, bood hij er 7 shilling en 6 pence voor (onge veer 3.30), waarvoor hij het sieraad on middellijk kreeg. Op weg naar hun hotel besloot het echtpaar den armband bij een juwelier te brengen om hem te laten schoonmaken en te repareeren. De juwelier onderzocht den armband nauwkeurig en kwam tot de ontdekking dat het model overeenstemde met den armband waarover Schotland Yard in lichtingen had verzocht. Hij deelde het echtpaar mede, dat hij het sieraad tot zijn spijt niet kon teruggeven, omdat bij eerst infonnaties bij Schotland Yard moest in winnen. De man en de vrouw vertelden den ju welier, hoe zij aan den armband waren ge komen en lieten hun adres achter, in het geval nadere inlichtingen zouden worden verlangd. Toen hun vacantie om was, keer den zij naar huis terug. Eenige weken later ontvingen zy tot hun verbazing eeri brief van de Nederlandsche legatie, met de mededeeling, dat de arm band, dien zij hadden gekocht voor 7 sh. en 6 d. was verloren door Prinses Juliana ge durende haar bezoek aan Londen. De brief bevatte een chequé van een groot bedrag als belooning, uitgeloofd voor den vinder van het kostbare sieraad. Men zal zich herinneren, dat Prinses Ju liana den platina armband verloor tydens het huwelijk van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland op 29 Nov. 1934, waarbij zij als bruidsmeisje heeft gefungeerd. Het verlies van den kostbaren armband heeft Prinses Juliana zeer be treurd, daar het een erfstuk ;was. Dat het juweel op een oude rommelmarkt in het East End van Londen teruggevon den zou worden, had niemand kunnen den ken. De Prinses is weer in het bezit van het kostbare kleinood gesteld. Het Schotsche echtpaar zal wel met veel genoegen terug denken aan de voordeelige vacantie, die het in de Engelsche hoofdstad heeft door gebracht. Rot. Nwsbld. Prinselijk jacht zal „Piet Hein" genoemd worden. De bouw vordert goed. Het motorjacht, dat als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk aan HJKJL prinses Juliana en aan Z.K.H. prins Bernhard zal worden aangeboden, is in be werking. De bouw vordert goed. Daarmede is de verwezenlijking van het plan in een tweeden stadium gekomen. Het eerste stadium was het opzetten van een ontwerp, uitwerken van gedachten, uitvoe ren van berekeningen enz, hetgeen een veelomvattenden arbeid vormde, die uitge voerd werd en onder leiding stond van de technische commissie voor dit doel benoemd door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk. Het zal mogelijk worden uiterst langzaam met het jacht te varen, terwijl de maximum snelheid ongeveer 23 K.M. zal bedragen. De beide Dieselmotoren, die het schip zullen voortstuwen, zijn in aanbouw te Hengelo bij Stork. Niet alleen zullen zy voldoen aan den eisch van goed functionneeren bij laag, zoowel als bij hbog toerental, maar ook zul len zij geruischloos zijn en zullen trillingen uitblijven. Toen de lynenteekening goedgekeurd was, is een model van het ontwerp vervaar digd in het Nederlandsch scheepsbouwkun dig proefstation te Wageningen, waar het onderworpen werd aan een nauwkeurig onderzoek. Er is bepaald welken vorm en welke grootte de twee schroeven zullen moe ten verkrijgen en de snelheid bij het ont worpen motortype is gecontroleerd en te vens is de golfvorming op diep en ondiep water onderzocht. Voor den leek is het verwonderlijk te zien, hoe het mogelijk is zonder de verschil lende samenstellende deelen aan elkander te passen, uitsluitend uit de teekening, de vormen zoo te geven en de gaten zoo te pon sen, dat naderhand alles zal passen. De wa terdichte schoten zijn in bewerking, onder deden van het roer liggen gereed en de dek- beplating wordt gereed gemaakt, alsof mor gen reeds het houten dek er op bevestigd zou moeten worden. Over ruim twee weken zal de kiel worden gelegd. Dan worden span ten en waterdichte dwarsschotten opgesteld. De huidplaten zullen worden aangebracht en blijken zal, dat alles past als een soort bouwdoos. De klinknagels zullen het van rechts en links aangevoerde materiaal aan eenvoegen en in korten tijd kan met het jacht zien worden, de staalconstructie al thans. Maar met 't aanbrengen der motoren, het monteeren van alle machinerieën, het aanbrengen der betimmeringen, der vele leidingen voor het electrisch licht, voor het water en honderden details meer, zullen nog verscheidene maanden verstrijken. De naam van het schip zal ingevolge den wensch van de prinses en den prins worden „Piet Hein". Nederland zal het met vreugde begroeten. De watersportwereld maakt zich reeds op het een grootsche ontvangst te bereiden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11