DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gruwelijke moord te Vlissingen. Regeeringstroepen dringen Toiedo binnen. ALKMAARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 53 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur.' C. KRAK. Donderdag 4 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 4 Maart. De reden van Eden in het Engelsche La gerhuis en vooral dat gedeelte, waarin deze Engelsche minister sprak over een West- Europeesch pact, heeft de meeste Duitsche bladen slechts een misprij zenden weerklank gevonden. Onder het opschrift: „De Volkenbond heeft zijn laagste peil bereikt, maar de Britsche politiek blijft vasthouden aan de Geneefsche instelling", schrijft de National Zeitung van Essen, welk blad nauwe betrek kingen met Goering onderhoud, o.m.: „Na de debatten in het Lagerhuis kan de buiten- landsche waarnemer constateeren, dat de grondslagen van de buitenlandsche politiek in Engeland in een zoodanigen staat van cri sis verkeeren, dat men zelfs niet met luide stem over genezing durft spreken. Daaruit kan men zien hoever wij er van af zijn zich duidelijk de positie van Engeland te zien af teekenen in Europa. Zoolang dit punt niet zal zijn opgehelderd, kan men niet denken aan een Europeesche samenwerking". Het blad voegde hieraan toe, dat Eden geen enkele opheldering heeft gegeven over de wijze, waarop zijn regeering voornemens is de onderhandelingen over een West-Euro- peesch pact weer op gang te brengen, welke onderhandelingen „onderbroken zijn door het sluiten van het Fransch-Russische pact". Toen Duitschland indertijd, aldus onder streept men, in het Rijnland de souvereini- teit over eigen grondgebied herstelde, heeft het zich tegelijkertijd bereid verklaard op deze nieuwe basis van rechtsgelijkheid een veiligheidspact voor het westen te sluiten Anderzijds heeft men alles vermeden, wat had kunnen leiden tot een aanvatten van de door Duitschland uitgestrekte hand. Intu§- schen heeft men hét verstaan met de kwestie van een westelijk pact zoo vele voor het oude pact van Locarho nog in het geheel niet aanwezige problemen tê verbinden, dat de oorspronkelijke basis er van volko men verplaatst is. Wat de verklaring van Eden over Spanje aangaat, wijst men er op, dat van Duitsche en Italiaansche zijde in de eerste plaats en wel zeer uitdrukkelijk is aangedrongen op de terugtrekking der thans in Spanje strij dende buitenlandsche onderdanen. Men mag nu ten aanzien van de verdere voor waarden voor de niet-inmenging, n.1. ten opzichte van het naar het buitenland over gebrachte Spaansche goud en de buitenland sche politieke propaganda in Spanje, niet in dezelfde fout vervallen, welke men in de kwestie der vrijwilligers maar al te lang heeft gemaakt, n.1. dat men een opklaring dezer aangelegenheden door een poli* lek van de lange baan verhindert. De Deutsche diplomatisch-politische kor- respondenz schrijft over de redevoering van Eden o.a.: Tegenover de opsomming der tegenspoe den van den Volkenbond meent de heer Eden een reeks gevallen te moeten aanvoe ren, waarbij het ingrijpen van Geneve doel treffend is gebleken. Van Duitsche zijde heeft men hem bij deze opsomming helaas niet geheel kunnen volgen. Vooral bij de Saarkwestie heeft niet de Volkenbond, maar de Italiaansche bemid deling de dingen nog tot een goed einde kunnen brengen. Van een geheele reeks beslissende echecs, b.v. in de kwestie der minderheden is in het overzicht van Eden in het geheel geen sprake geweest. Tenslotte heeft de Volken bond b.v. in de kwestie van Dantzig zelf? toestanden, welke reeds dank zij directe overeenstemming konden worden geregeld door zijn ingrijpen pas weer gecompliceerd en verstoord. Wat de Volkenbond onafhankelijk van zijn toekomstige taak, plichten en rechten in het bijzonder noodig heeft, is een stap in de richting van zelfbezinning en zelfkennis. Want, wat de Volkenbond in de oogen van velen, die zich in het verleden het doel wit van een vaak geraffineerde Volken- bondspolitiek hebben gevoerd, in discrediet heeft gebracht, was de aanmatiging, waar mede men zich te Geneve den mantel van een al te altruistische en onfeilbare rechter lijke functie heeft omgehangen. Aan de schijnheiligheid, waarmede te Ge neve zoo dikwijls beslissingen worden ge troffen, is Geneve ten slotte een twijfelach- tigen roep verschuldigd. Enkele Duitsche bladen schrijven onder opschriften als „Ditmaal nog magei'e be richten; Eden zegt niets nieuws", dat de re devoering van Eden geen enkele nieuwe bij drage levert tot de oplossing van de proble men, die zijn opgeworpen door den huidi- gen toestand in Europa. De „Lokalanzeiger" schrijft: „Geneve, een West-Europeesch pact, Spanje, de redevoeringen van Eden draaien altijd om dezelfde polen. Ondanks alle herhalingen heeft men geen enkele na dere aanduiding omtrent de Engelsche poli tiek ten aanzien van deze drie punten", De Spaansche revolutie Verbindingen tusschen Toledo en Talavera verbroken. Aan de andere fronten weinig nieuws. De berichten omtrent successen der regeeringstroepen in den sector Toledo, worden te Madrid bevestigd. Een der bladen, de Claridad, geeft de volgende bijzonderheden: Om belangrijke rede nen hebben de Madrileensche bladen een nieuws gepubliceerd over de be langrijke operaties, welke onze troepen sedert een maand in de streek van Toledo hebben verricht. Deze redenen bestaan thans niet meer en wij kunnen zeggen, dat de republikeinsche strijdkrachten, gesteund door de artillerie, opgesteld in het Park de los Cigarrales, To ledo binnengedrongen zijn en een geheele wijk in de buurt van het Alcazar bezet heb ben. De rechtsche generaal Moscardo is hier ingesloten. Deze krijgsverrichting is uitge - voerd niet alleen om strategische redenen, maar ook om te vermijden, dat de troepen van het garnizoen van Toledo hun mede standers in Talavera te hulp zouden komen. De- verbindingen van de beide steden on derling en met andere sectoren is nu bijzon der moeilijk geworden, want wij hebben de hoofdwegen afgesneden. In het communiqué, dat de Madrileensche verdedigingsraad gisteren heeft uitgegeven, wordt nog niet gesproken van een gedeel telijke, bezetting van Toledo. Het luidt: Wij behielden het initiatief van de krijgsver richtingen aan het centrale front en wij hebben nieuwe posities veroverd in den sector van de Taag. De vijand leed ernstige verliezen en wij konden talrijke geweren buitmaken. In de streek van Madrid kon den wij onze posities hier en daar verbete ren en een aantal mitarilleurnesten vernie len. Lichte fusillades zonder beteekenis vonden plaats in den sector van Guadala- jara. De regeeringstroepen zijn na operaties, welke 23 uur duurden, tusschen Talavera en Toledo de Taag overgetrokken. In de afge- loopen drie weken hebben zich in de na bijheid van San Bartolome de Las Abiertas drie colonnes geconcentreerd en Zondag stonden 30.000 man gereed om tot den aan val over te gaan met als eerste doel het op 15 K.M. van San Bartolome aan den oever van de Taag gelegen dorp Malpica, hetwelk Maandag bezet werd. Na verwoeden strijd werd daarop het dorp Mesedar bezet, dat op 4 K. M. ten noorden van de Taag is ge legen. Als gevolg van dit succes der regee ringstroepen wordt de spoorweg tusschen Talavera del Tajo en Madrid ernstig be dreigd, evenals de hoofdweg, waarvan een zijtak naar Toledo leidt. Uit alles zou blij ken, dat het offensief tegen Toledo is ge richt. De strijd in het Noorden. Het rechtsche hoofdkwartier heeft gister avond om acht uur een officeel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: „Noordelijke legers, achtste divisie, front van Asturie: De vijand heeft zijn aanvallen met nieu we troepen voortgezet op onze stellingen van San Claudo. Hij werd met bloedige ver liezen teruggeslagen. Eveneens hebben wij met zware verliezen voor de aanvallers een aanval afgeslagen op Buena Vista en op on ze stellingen in Oviedo. Versterkte divisie voor Madrid: In den sector van de Jaram hebben wij in den af- geloopen nacht een poging tot een aanval op ons front afgeslagen. De vijand liet tal rijke dooden achter. Levendig geweer- en geschutvuur in alle sectoren. Van de zuidelijke legers valt niets te melden". Verklaring van Miaja. Generaal Miaja heeft vannacht de verte genwoordigers van de pers bij zich ont vangen. Hij verklaarde: „De opstandige troepen hebben een aanval ondernomen bij het Pardo, waar de regeeringstroepen ze hebben gestuit. Terzelfdertij d hebben onze troepen een aanval ontketend in het hooge gedeelte van Moncloa, in de omgeving van de Puerta Del Hierro, gelegen in het uiter ste noordwesten van de universiteitswijk. Gisteravond tegen zeven uur hebben de rechtschen een aanval ter herovering van het verloren terrein in de omgeving van den weg La Coruna en aan den rand van het Pardo. De gevechten strekten zich uit tot de sectoren van Usera en de universi teitswijk en tot het andere uiteinde van het Madrileensche front. Na verscheidene uren strijd werden de opstandelingen terugge slagen. De strijd om de hoofdstad. De opstandelingen hebben gisteren po gingen in het werk gesteld zich meester te maken van Vallecas, een klein dorp aan den weg naar Valencia, met het doel, dezen weg af te snijden. Bovendien hebben de rechtsche troepen hun druk op Morata de Taruna verzwaard. Na een hevig eschut- vuur trokken zij ten aanval tegen Morata, terwijl zij tevens in de richting van Valle cas aanvielen. Men had overigens den dub belen aanval voorzien. De strijd duurde vier uur. De regeeringstroepen boden hardnek- kigen tegenstand. Omstreeks twee uur in den morgen was. het slagveld bezaaid met lijken van opstandelingen. De rechtsche troepen wilden zich terugtrekken doch zij werden gedwongen opnieuw den strijd te aanvaarden. In een buitengewoon verbitter den strijd werden twee compagnieën der rechtschen gedund. In de stellingen der regeeringstroepen is geen verandering ge komen. De regeeringstroepen behielden het ini tiatief van de operatie's aan het centrale front en gisternacht hebben zij nieuwe stel lingen in den sector van de Taag bezet. De vijand, zou zware verliezen geleden hebben en maakten zich van talrijke geweren mees ter. In den sector van Madrid hebben de re geeringstroepen hun stellingen in verschei dene ondersectoren verbeterd en verschil lende mitrailleurnesten vernietigd. De ar tillerie heeft de verdedigingsstellingen der opstandelingen bestookt". Blijft Mexico regeering te Valencia openlijk steunen? De New York Times schrijft in een uit Mexico gedateerd artikel dat de Mexicaan- sche staatssecretaris van buitenlandsche zaken bekend heeft gemaakt, dat Mexico voort zou gaan openlijk hulp te verleenen aan de regeering van Valencia, omdat de groote fascistische raad besloten heeft, voort te gaan met hulpverleening aan de opstan delingen, ondanks de nietinmengingsover- eenkomst. Mexico zou niet voldoende wa pens en munitie hebben om Spanje lang te voorzien en volgens zekere geruchten ont vangt de Mexicaansche regeering oorlogs materiaal uit landen in het Verre Oosten, die den opstandelingen gunstig gezind zou den zijn, welke oorlogsmateriaal dan aan de regeeringstroepen van Spanje geleverd wordt. Keert Schuschnigg zich af van Mussolini? Toch restauratie. De „Daily Herald" meldt, dat de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg zijn reis naar Rome, die in den loop van de volgende week geschieden zou, afgelast heeft. Het blad schrijft dan verder: „Oostenrijk breekt met Mus solini. Dit verbazingwekken de gebaar geeft het einde aan van de nauwe overeen stemming tusschen Oosten- r ij k en Italië, welke in het voorjaar van 1933 ontstond." Teneinde nadruk te leggen op de breuk doen de regeeringsbladen van Weenen een aanval op de bewapeningspolitiek van Italië. Meer nog, en dit is gevaarlijk, Schuschnigg schijnt besloten te zijn voort te gaan met zijn plannen tot restauratie der Habsburgers, ondanks de waarschu wingen van Berlijn en Rortie". DUITSCHE AMBASSADEUR OVERHANDIGT FRANCO GELOOFS BRIEVEN. De Duitsche ambassadeur, generaal Fau- pel, heeft te Salamanca zijn geloofsbrieven aan Franco overhandigd, terwijl een geest driftige menigte „Deutschland über alles" zong en „Viva Alemania" juichte. Faupel verklaarde o.m.: „Wij, Duitchers, zijn er van overtuigd, dat de bases voor de verzoening der vólkeren zijn de beschaving en het onderling vertrouwen der volkeren De klassehaat kan niet tot dit doel leiden". Generaal Franco antwoordde o.m.: „Wij willen bij ons den vrede, dien Duitschland in zijn land gebracht heeft, invoeren". BIJEENKOMST VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. Kwesties van volkspolitieken aard. De groote fascistische raad heeft onder voorzitterschap van Mussolini het vraag stuk van de volkspolitiek des lands bespro ken. Na een uiteenzetting van den duce nam de raad de volgende motie aan: „De groote fascistische raad, bestudeerd hebbende den volkspolitieken toestand des lands, en gehoord hebbende het rapport van Bottai, besluit de volkspolitiek te per- fectionneeren langs de volgende richtlijnen: 1. Voorkeursrecht op arbeid aan vaders van groote gezinnen, omdat in moeilijke tijden voor het vaderland, de groote gezin nen zich de zwaarste offers moeten getroos ten en het grootste contingent mannen le veren. 2. Een politiek te volgen waarbij gelet wordt op het gezinsinkomen. 3. Een herziening der aan de orde zijnde volkspolitieke maatregelen, teneinde hier aan een meer rechtstreeksch karakter te ge ven en den grooten gezinnen een stabiel bestaan te verzekeren. 4. De instelling van huwelijksleeningen en bruidschatverzekeringen voor jeugdige arbeiders. 5. De vorming eener nationale vereeniging onder de groote gezinnen. 6. Een herziening der provinicale en ge meentelijke kieskringen, waarbij als grond slag genomen zullen worden de resultaten, der volkstelling van 1931 en de kieskringen in die gemeenten en provinciën zullen wor den opgeheven, waar de bevolking een be paalde leeftijd grens heeft overschreden en schaarsch is geworden. 7. De instelling van een centraal orgaan als controle op de volkspolitiek. Na deze richtlijnen welke in den vorm van wetgevende maatregelen zullen worden vastgesteld, te hebben besproken, herinner de de groote fascistische raad er aan, dat het volkspolitieke vraagstuk, als een kwes tie van leven en voortzetting van het leven, inderdaad een kardinaal vraagstuk is, om dat immers zonder leven geen jeugd moge lijk is, en geen militaire macht, geen eco nomische uitbreiding en geen veilige toe komst voor het vaderland. Hierna werd de vergadering gesloten. De groote fascistische raad zal vandaag wederom bijeenkomen. TWEE MENSCHEN OMGEKOMEN BIJ SPOORWEGONGELUK. Door onbekende oorzaak is op den Ita- liaanschen spoorweg UdineTarvisio, welke sedert achttien maanden geëlectrificeerd is, een locomotief op een goederentrein geloo- pen. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen, terwijl vier menschen ernstig en vier lichter werden gewond. Twee oude menschen vermoord. Toen vanmorgen te ongeveer 7 uur de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwereins, gevestigd aan den Koningsweg 47 nabij de Keersluis te Vlissingen, vond hij de deur van het café open. De melkboer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaarden caféhouder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie, welke hij van de ontdekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie in gestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die omstreeks 70 jaar waren, gisteren laat in den avond zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. De café's te Vlissingen kunnen tot midder nacht geopend blijven, doch het café „De Keersluis" van den heer Lauwereins, dat hoewel aan den grooten weg toch eenzaam gelegen is, sluit steeds tusschen 10 uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk, dat om streeks het sluitingsuur of kort daarna de dader of daders van het misdrijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier lijk in het café werd gevonden, bevond zich namelijk in nachtgewaad en men vermoedt, dat zij, toen zij zich boven in de slaapkamer bevond, beneden in het café iets verdachts heeft ge hoord en zich toen naar beneden heeft be geven. De beide slachtoffers zijn met messteken afgemaakt. Vooral de vrouw was vreesehjk toegetakeld. Onder leiding van commissaris A. O. F. W. C. Gasinjet werd hedenochtend in het perceel een onderzoek ingesteld. Het is ge bleken, dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten, enz. zijn opengebroken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kus sens opengesneden met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet in het café werd op den grond geld gevon den, zoodat men aanneemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris van politie heeft zich hedenochtend onmiddellijk in verbinding gesteld met den politiescheikundige, den heer van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissin gen zal begeven om ter plaatse een onder zoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Nadere bijzonderheden. Deze laffe roofmoord heeft groote ontstel tenis gewekt, daar in deze omgeving een misdrijf, zooals thans begaan is, niet eerder heeft plaats gehad. Een melkboer uit Souburg telde onder zijn klanten het bejaarde echtpaar Lauwereins dat aan den Koningsweg 47 het café „Keer sluis" exploiteerde. Toen wij aldus het A.N.P. even na dien bij café „Keersluis" kwamen, was de commissaris zoo welwillend om toe te staan de plaats van het misdrijf te betreden, wrar- bij natuurlijk de noodige voorzichtigheid moest worden betracht om geen sporen te vernietigen. Geheel links in het café lag de hoog bejaarde Lauwereins. Het was opmer kelijk dat dit slachtoffer geheel gekleed was, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat de moord gisteravond heeft plaats gevonden. De man maakt namelijk absoluut niet den indruk van iemand, die door onraad opge schrikt haastig een paar kleedingstukken heeft aangeschoten en toen overvallen werd, maar was geheel gekleed, zooals dit over dag het geval pleegt te zijn. Links in de borst in de hartstreek was een diepe snede in de kleeding, welke wel door een messteek zal zijn veroorzaakt. Een feit, dat sterk de aandacht trok, was dat zich om den rechterenkel een breede grof linnen band bevond, welke niet tot de kleeding schijnt te behooren, zoodat men zich af vraagt of getracht is het slachtoffer te bin den. Aan de rechterzijde van het café lag het lichaam van de 63-jarige echtgenoote van den vermoorden caféhouder. Natuurlijk staat nog niets definitief vast, maar men neemt aan, dat zij zich reeds ter ruste had begeven, naar beneden kwam omdat zij on raad bemerkte en toen op haar beurt door den dader of de daders werd aangevallen. Hierop wijst het feit, dat de vrouw in nacht gewaad was en slechts enkele, blijkbaar in derhaast aangetrokken kleed ingstukken droeg. Vooral dit slachtoffer was op vreese- lijke wijze toegetakeld. Het gelaat zag er uit op een wijze waarvan wij de beschrijving den lezers willen besparen, terwijl groote bloedplassen op den vloer van het café wer den aangetroffen. Dat roof de aanleiding tot de daad is, kan niet in twijfel worden ge trokken. De geldlade in het buffet is ge opend en de dader of daders is/zijn blijkbaar zeer overhaast te werk moeten gaan, daar op den grond, achter het buffet, vele geld stukken verspreid liggen. Op de bovenver dieping is alles overhoop gehaald. Alle kas ten zijn geopend en de inhoud doorsnuffeld. Zelfs zijn matrassen en kussens opengesne den om te zien of daarin iets waardevols geborgen was. Het is niet uitgesloten, dat de daad door een bezoeker van het café is gepleegd, daar op een tafeltje midden in het café twee ledige glaasjes staan, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat de caféhouder met een klant heeft zitten praten en toen overvallen en vermoord werd. Men stelt een onderzoek in om een in een grijze jas gekleeden man op te sporen, dien men gisteravond het café heeft zien betre den. De politiescheikundige, de heer van Led den Hulsebosch, met wien de commissaris hedenochtend telefonisch gesproken heeft, zal zoo snel mogelijk naar Vlissingen komen om een onderzoek ter plaatse in te stellen. In de omgeving van café „Keersluis", dat recht tegenover de gelijknamige brug over het kanaal door Walcheren is gelegen, ston den hedenochtend zeer veel belangstellen den, die met deernis en verontwaardiging het gebeurde bespraken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1