OASE IN DE WOESTIJN £uchtoaart DE AANSLAG OP DEN RECTOR DER UNIVERSITEIT VAN JASSY. Oppositie stelt regeering; verant woordelijk. Het permanente comité van de nationale boerenpartij, de voornaamste oppositiepartij in Roemenië, heeft 'n nota gepublic., waarin geprotesteerd wordt tegen den aanval, waar van de rector van de universiteit te Jassy het slachtoffer is geworden, en waarin de verantwoordelijkheid voor den toestand, 2ooals die geschapen is door de geweld dadigheid en de agitatie der rechtsche extre misten, op de regeering wordt gelegd. Het comité verklaart verder, dat het niet kan rekenen op de door de regeering aangegane verplichting tot herstel van de wettige orde „gezien het feit, dat deze verplichting aanvaard is door dezelfde personen, die, het zij door onbekwaamheid, hetzij door klein heid van partijbelangen de anarchie hebben aangemoedigd en het staatsapparaat hebben verlamd". EEN SCHIJNHUWELIJK? In Zwitserland komt het, evenals hier, herhaaldelijk voor dat buitenlandsche vrou wen zich door een huwelijk het burger recht verschaffen. Te Schaffhausen heeft een dergelijk geval dezer dagen aanleiding gegeven tot een proces. Een Duitsche actri ce van den stedelijken schouwburg had met een jongen werklooze uit een naburige ge meente aangeteekend en het plaatselijke blad Der Grenzbote hekelde in een vinnige kritiek deze z.i. verwerpelijke poging om langs een achterdeurtje een recht deelach- -tig te worden, dat de actrice anders zeker niet zou hebben gekregen. Met allerlei me- dedeelingen over het particuliere leven van de juffer en de bewering dat zij en haar aanstaande elkaar nauwelijks kenden, trachtte het blad aan te toonen, dat het hier een schijnhuwelijk betrof. Het bruidspaar liet het er niet bij zitten en klaagde den redacteur, die het artikel had geschreven, aan. In het geding boden de se dertdien getrouwden aan, te bewijzen, dat van een schijnhuwelijk geen sprake was. De rechter heeft hun echter hun eisch ontzegd en hen veroordeeld in de proces kosten, volgens de Neue Ziircher Ztg. op de overweging, dat de betrokken redacteur had aangetoond te goeder trouw overtuigd te zijn geweest van de juistheid zijner bewe ringen. DE ENGELSCHE SENSATIEPERS. De afkeurenswaardige methodes van func tionarissen van de sensatiepers in Londen, waarover in het Lagerhuis den laatsten tijd zoo geklaagd is, dat de minister van bin- nenlandsche zaken zich in verbinding heeft gesteld met de vereeniging van directeuren van dagbladen, die beloofd hebben al hun invloed te zullen aanwenden om ergerlijke staaltjes van nieuwsjagerij te voorkomen, schijnen ondanks dat weinig of geen veran dering te ondergaan. In een ingezonden stuk in de „Times' vermeldt de heer Péter Rennell Rodd weer een nieuw staaltje van ongepaste bemoeiing met particuliere zaken, alleen maar om „front-paginanieuws" te kun nen verkrijgen. Een familie verkeerde in groote zorg en ongerustheid over het lot van haar dochter. Volgens de gewoonte van de sensatie-pers werd de familie telefonisch om „verklaringen" gevraagd, wat uiteraard werd geweigerd. Daarop meldde zich een functionnaris van een sensatie-blad aan de deur, die verklaarde in Fleet Street op alle beperking te zullen aandringen, en daarna de familie aanbood de betrokken correspon denten van zijn blad om inlichtingen over de vermiste dochter te vragen. De familie ging hier te goeder trouw op in, en gaf de noodige informatie. Den volgenden dag stond het geheele verhaal op de front-pagi na van het sensatie-blad. „Commentaar overbodig", zoo besluit de heer Rennell Rodd zijn verhaal. DEGRELLE VOERT PROCES TEGEN LE sont. Naar aanleiding van een artikel in het Belgisch blad „Le Soir" had de leider der Rex-beweging, Degrelle, eeji vervolging tegen dit blad doen instellen, daar hij niet wilde toestaan, dat iemand hem er van be schuldigde, voor zijn campagne Duitsch geld aan te nemen. Hij eischte een schadeloos stelling van 300.000 francs. Gister is de behandeling van deze zaak begonnen. De advocaat van het blad betoog de, dat het programma van Rex beoogt, België te veranderen in een federatieven staat, ongeveer als die welke ontstaan is tijdens den oorlog, dus tijdens de bezetting, en die de goedkeuring der Duitsche autori teiten had verkregen. Het is dus een anti nationale beweging en de pers heeft dus het recht, de aandacht van het land op deze zaak te vestigen. De advocaat van Degrelle antwoordde hier, dat Degrelle het land een grooten dienst heeft bewezen, door zich met de Vlaamsche leiders te verstaan. HISTORISCHE ONTDEKKING IN HET LOUVRE. Gedurende de te verrichten werkzaam heden, die een dezer dagen onder hét „Pavillon de 1'horloge" plaats vonden, ont dekte men een gedeelte van een vesting muur van het fort van Philippe Auguste. Deze muur dateert uit de 12e eeuw, heeft een dikte van 2.50 M., bevat een gang lang 5.20 M., breed 1.50 M. en loopt evenwijdig met de toenmalige grachten. Men veronderstelt, dat deze gang leidde naar een trap uitkomende op een klein por taal, de soldaten gelegenheid gevende zich van de vestingtorens naar de wachtzaal te begeven, zonder de plaats over te gaan. Een dergelijke verdeeling treft men ook aan in het kasteel van Coucy. De wachtzaal van het Louvre (13e eeuw) is de hedendaagsche Cariatidezaal, waar onder zich nog een laag gebouwde zaal be vindt, 15.50 M. lang, ongeveer 9 M. breed, overbrugd door spitsbooggewelven, die in het midden der zaal op twee breede zuilen met capitelen rusten, en tegen den muur met menschelijke gezichten versierd is. De steenen, die men ontdekte, te zamen met die van de bovengenoemde lage zaal, zijn de eenige overblijfselen van het fort waar Philippe Auguste in het jaar twaalf honderd zijn vijanden in ketenen sloeg. De loonen bij Henry Ford. Hoewel John Lewis, de leider van het comité voor industrieele organisatie, verklaard heeft, dat zijn vakbond ge reed is om het Ford-vraagstuk te gaan behandelen, nu de staking bij de Ge neral Motors is geregeld, is Hènry Ford niet verontrust over den arbeidstoe stand in de automobielindustrie. Ford heeft altijd hooge loonen betaald en lang geleden reeds minimumloonen vastge steld, die echter niet door andere fabrikan ten zijn geëvenaard. Hoewel Ford lang gezwegen heeft over het vraagstuk der loonen in zijn bedrijf, is het bekend dat zijn uitgaven aan loonen verleden jaar met 13 millioen zijn vermeer derd, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 141 dollar per arbeider. Afgezien van de gtijging der loonsuitgaven met 30 mil lioen dollar door het toegenomen aantal werklieden. Het gemiddelde loonpeil der arbeiders is thans tot 83 dollarcent per uur opgeloopen. In verband met Ford's houding ten aan zien van den arbeidstoestand, is het van be lang te weten, dat hij heeft geweigerd voor deel te trekken uit den noodtoestand bij de General Motors, toen de productie van de ze maatschappij door de stakingen werd stopgezet. Vóór de staking bedroeg de productie van Ford 6.000 auto's per dag. Ford gaf den lei ders van zijn fabrieken opdracht de pro ductie niet boven dit getal op te voeren. Niettegenstaande de argumenten van zijn staf, dat de General Motors groote voorra den automobielen gereed had staan en de verkoop niet onder de staking leed, hield Ford, hoewel de voorraden van zijn fabrie ken laag waren en orders niet konden wor den uitgevoerd, vast aan zijn genomen besluit. Nu alle automobielfabrikanten opnieuw een groote productie bereiken, wordt het In het VELE RESULTATEN BEREIKT. (Van onzen R.-redacteur.) Het punt, waarin Friesland, Gronin gen en Drente elkaar raken, ligt als het ware in een verbodenzóne. Geen weg leidt er heen en slechts door smalle, zanderige paden te begaan kan men de plaats bereiken, die gelegen is temidden van hei, zand en kreupelbosch. Het kost moeite er te komen. Misschien dat menigeen deze plek beschouw.t als een uithoek, een onbewoonbaar oord in de wereld. Daar staat tegenover dat zij, die ter plaatse aankwamen na een moeilijken tocht niet alleen van physieke betee- kenis dit stuk grond, die heide en woeste gronden, thans beschouwen als éen oase Als men in Bakkeveen of in Haulerwijk vraag naar Allardsoog, dan zal een arm uit gestrekt worden en de wijsvinger gericht worden in een bepaalde richting en men zal u een pad aanwijzen. Welk pad doet er min der toe, want zij leiden allemaal naar het complex huizen en schuren. Een pijl op een paddestoel-wegwijzer zal een eenige verdere (vaak overbodige) hulp zijn. Als men vlak bij de stichting is, dan zal men nog moeten vragen, want geen naam ergens op een bord zal u vertellen, dat het doel bereikt is. En alleen een wit gekalkt huis, dat min of meer afwijkt van het ge wone type huis, dat men hier aantreft, zou den bezoeker op de gedachte kunnen bren gen, dat hij gearriveerd is. De stichting. Allardsoog is bereikt. Een wereldje op zich zelf, waar menschen van allerlei rang en stand, werkenden en werkloozen, geduren de eenigen tijd samenleven en met elkaar in contact komen, om ekander beter te lee- ren begrijpen en daardoor ook waardeeren. Ziedaar het principe van de Volkshooge- school. Zooals men zelf zegt, geen kolonie met ethische doeleinden, geen modeverschijnsel, maar een kolonie die uit het volk zelf is voortgekomen en die zich mag verheugen in een gestagen groei en bloei. Het gansche jaar vrijwel door zijn er be- waarschijnlijk geacht dat Ford zijn fabrie ken order zal geven de productie te ver- hoogen tot 7.0000 auto's per dag. Deze pro ductie is mogelijk door de uitbreiding van het productie-apparaat in de laatste maan den. Op 1 Februari van dit jaar waren in de Fordfabrieken hier en elders in Amerika 128.916 arbeiders werkzaam, hetgeen ver geleken met dezelfde maand in 1936, een vermeerdering beteekent van 108.250. Ford gaat door met het betalen van mi nimumloonen van 6 dollar per dag van 8 uur. Hoewel bij Ford reeds vele 'duizenden arbeiders meer dan het vorige jaar boven dit minimum gekomen zijn. De loonen voor de geschoolde arbeiders gaan tot maximum 1.55 dollar per uur met een maximum van 12.40 dollar per dag. Bovendien heeft Ford 12.800 bijzonder bekwame arbeiders, die op een vast salaris werken. Ongeveer tien jaar geleden hield Ford op met het uitkeeren van een bonus aan zijn werklieden. In plaats hiervan gaf hij order de week- loonen zoo te verhoogen, dat de bonus over het^geheele jaar verdeeld werd, nadat hij tot de overtuiging gekomen was, dat zulk een methode zijn werklieden grooter vol doening schonk. Overtuigd dat hoogere loo nen beteren arbeid geven, heeft Ford ook zijn invloed aangewend om de loonen bij zijn leveranciers te verhoogen. De Carnegie Illinois Steel Corp, behoo- rende tot het concern der United States Steel Corp. heeft in navolging der vijf grootste onafhankelijke staalmaatschappijen een loonsverhooging aangekondigd. Het mi nimum dagloon zal vijf dollars bedragen, terwijl tevens de 40-urige werkweek zal worden ingevoerd. De maatschappij heeft 120.000 werklieden in dienst. Bovengenoemde maatschappijen zullen hierdoor in staat zijn regeerings-contracten te aanvaarden, die uitgevoerd moeten wor den in overeenstemming met de bepalingen der Walsh-Healy Act, waarbij toepassing van de 40-urige werkweek vereischt wordt. woners. Des zomers de studentenwerkkam pen, cursussen van allerlei aard, alle maan den door werkloozenkampen. Daar worden ontwikkelingskampen ge organiseerd en dagcursussen gehouden. Er wordt gearbeid aan de ontwikkeling van de streekbewoners. Naaicursussen voor meisjes, kooklessen, voor mannen zijn avonden vrij gehouden waar actueele onderwerpen be handeld worden. De totstandkoming. Een der leiders van de stichting, dr. H. J. van de'r Wielen, vertelde ons het een en ander over Allardsoog, die een navolging is van hetgeen in Denemarken door den pionier op dit gebied, Nicolai Frederik Severin Grundtvig, verricht is. Deze zocht een weg om Denemarken en zijn bevolKing daadwerkelijk te helpen geraken uit de moeilijkheden d>e het land ondervond, ont staan uit de scher ring tusscher. het Deen- sche rijk en de overige Scandinavische lan den, die ruim honderd jaar geleden plaats vond en uit de overheersching van de Duit sche cultuur. Door hem, in samenwerking met den Deen Kirstin Kold, kwam de eerste Volkshooge- school tot stand, waar onderwijs werd ge geven in de ontwikkelingsgeschiedenis van het Deensche volk. Scandinaafsche mythen, bodemkennis, geschiedenis en aardrijks kunde. De resultaten waren verbluffend goed, ondanks alle moeilijkheden die men ondervonden had. Het zuivere gemeen schapsgevoel groeide en de vorming van den Deen werd in goede banen geleid. De Volks universiteit bracht kennis en wetenschap, zij bevorderde het begrijpen en daardoor is het karaktervormend werk dat tot stand kwam, zij ontwikkelde het zelfstandig be grip in allerlei zaken. Was het wonder, dat men ook hier te lande in 1931 een aanvang maakte met datgene wat nu uitgegroeid is tot een stichting van een dergelijk formaat? Alles eigen werk. Wat men op het tamelijk uitgestrekte ter rein ziet het is alles eigen werk geweest. De huizen zijn met eigen kracht gebouwd tot de keinste onderdeelen toe. Vaklieden stonden er borg voor, dat het gebouwde soliede was. En nog wordt er immer ge bouwd. Een kolonie als deze moet steeds rekening houden met uitbreiding en zoo bouwt men op het ooenblik aan een garage, aan een stal voor de paarden, die het werk op de akkers zullen helpen doen en voor de koeien, die de noodige melk zullen verschaf fen. Een streven naar autarkie Proefneming. Op het oogenblik wordt er een landbouw- cursus gehouden voor werklooze arbeiders. Het geldt hier een proef, die met het opzet genomen is om in de Volkshoogeschool ook arbeiderscursussen in te voegen. Men was van oordeel, dat er iets moest gebeuren voor den jongen landarbeider, wiens capaciteiten belangrijk achteruit gingen door het feit, dat hij het overgroote deel van het jaar zonder werk was. En, zooals de leider van deze zeide, dit oordeel is juist gebleken. Velen der thans aanwezigen bleek in vak waardigheid sterk achteruitgegaan te zijn. Naast het practische gedeelte wordt thans ook de theorie onder wezen en krijgen zij les in het egaliseeren van het land, in het uitzetten van slooten, touwsplitsen. Hoe de bemestingstoestand is van den grond en hoe de veevoeding plaats moet vinden volgens de eischen, die men daaraan stelt, en het gehoor is aandachtig genoeg bij deze lessen, gelijk de heer de Boer zei! Buurtwerk. Ook het buurtwerk is krachtig ter hand genomen, zooals dr. v. d. Wielen meedeelde. „Wij leven hier in een streek van kleine boeren. Een stuk land, dat geïsoleerd ligt in een groot landwegencomplex en het is onze ervaring, dat hier dringend behoefte was aan opbouwend werk. Deze buurt is er altijd van verstoken geweest. Buurtvereenigingen zijn tot stand gekomen. Een goede 150 ge zinnen nemen hier aan deel en de kinderen worden naar ons toe gestuurd voor allerlei soorten van cursussen en het doet mij groot genoegen te mogen constateeren, dat het opbouwend werk voornamelijk wordt ver richt door de jeugd zelf. Ik beschouw dit als een zeer voornaam middel om de criminaliteit onder de jeugd, die in de laatste jaren zeer toenam door ver- schillende omstandigheden, waar de wel zeer moderne tijd voor een niet gering ge deelte schuld aan is, tegen te gaan en naar wij hier meenen, met succes." Allerlei lessen. In het lokaal, waar even geleden vorken en lepels klikten en schalen met voedsel de tafels bedekten, heerscht thans rust. Ten minste betrekkelijk, want aandachtig arbei den de cursisten. Het is middag en deze is gewijd aan den geestelijken arbeid. De lessen worden gege ven volgens het P.B.N.A. en Dalton systeem. Hier wordt Duitsch vertaald en even verder wordt een arbeider ingewijd in de gehei men van het machineteekenen. Zes weken duurt deze cursus en deze tijd is natuurlijk niet toereikend de lessen in hun geheel te hebben doorgenomen, maar ook dat is geen bezwaar. Immers degeen die Allardsoog verlaat en blijk heeft gegeven de lessen met succes te kunnen volgen, wordt in staat gesteld het eens begonnen werk te voltooien, in welk streven het gemeentebestuur van de plaats waar de deelnemer woont, heel vaak mee helpt. En zoo het hare ertoe bijdraagt hem het einddiploma te verschaffen. Staf leiders. Aan dit opbouwend werk helpen tal van krachten mede. Hier in Allardsoog wordt les gegeven in staathuishoudkunde en ar beidsverhoudingen. In het voederen van vee en over opbouw van den Staat. Over het gemeenschapsleven tén plattelande. Het grootste deel van de leermeesters woont in de stichting in een van de kleine, gezellige huizen die op het uitgestrekte terrein staan. Veel is nog uit te voeren van wat op het programma staat. Eind van dit jaar zal een aanvang gemaakt worden met den bouw van een ambachtschool, waar alles in vervaar- d. gd kan worden, wat de kolonie noo,difi heeft. Daar zal de smidse spatten van de vonken en daar zullen de schaven het ruwe hout effenen. De hamer zal er tikken en ge zamenlijk zal daar verrijzen door eigen, kracht en eigen middelen wat deze ge meenschap noodig heeft. Contact met buitenland. Met vreemde landen wordt een nauw con tact onderhouden en steeds is men er op uit nieuwe banden aan te knoopen. Met Frank rijk heeft men zeer nauwe betrekkingen én wel voornamelijk door het feit dat zeer vele boerenarbeiders daar een bestaan vinden. Excursies worden geregeld naar dat land ge houden en des zomers worden daar werk kampen gehouden. Ook met Zuid-Afrika zijn de verhoudingen goed. Het plan bestaat, dat vlak by de kolo nie een tehuis zal worden opgejicht ten behoeve van den Zuid-Afrikaner, die hier te lande studeert. Dit aantal is vrij aanzienlijk en men ziet hier ook het voordeel in, dat Nederlanders, die zich in Zuid-Afrika willen vestigen, hier te lande voorlichting kunnen ontvangen van menschen, die tot het geven daar van bevoegd zijn. En zoó komen daar het gansche jaar door lieden van allerlei rang en stand. Hier buiten in de natuur arbeiden zij samen. Hier worden zij samengebracht en als ook voor hen weer het oogenblik van scheiden is aangebroken, dan zullen de meesten van hen zich ook wel samen- voelen Allardsoog voor velen de vuurtoren in hun bestaan geweest! ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Nachtegaal (uitreis) te Rangoon; Rietvink (uitreis) te Rome; Kievit (thuisreis) te Athene; Poerkoetoet (thuisreis) te Medan. VERKEERSVLIEGTUIG GEVALLEN. Te Patchoque op Long Island in de V.S ie een verkeersvliegtuig gevallen. Twee inzit tenden zijn om het leven gekomen, een derde is ernstig gewond. DE ENGELSCHE KRONINGSFEESTEN. Kroonprins van Denemarken vliegt per K. L. M. Kroonprins Christiaan Frederik van De nemarken zal zich na de Engelsche kro ningsfeesten per K.L.M. huiswaarts spoe den. Voor den 13den Mei, den dag na de plech tige kroning van koning George VI, heeft de kroonprins bij het Londensche kantoor der K.L.M. 8 plaatsen besproken op de lucht lijn Londen—Amsterdam—Kopenhagen. De ze dienst, bekend onder den naam „Scan- dinavian Air Express" wordt dit jaar uitge voerd met Douglas DC 3 toestellen, door de K.L.M. in samenwerking met de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij A.B.A. SOESTERBERG BREIDT ZICH UIT. Zooals reeds eerder werd bericht, is voor de luchtvaartafdeeling te Soesterberg een „Bücker-Jungmann" aangekocht. Indien de proefnemingen met deze ma chine tot een goed resultaat leiden, zal ver moedelijk tot aanschaffing van een grooter aantal van deze vliegtuigen worden over gegaan. Deze zouden dan door den con structeur Slot bij de Koninklijke Maat schappij „de Schelde" in licentie worden gebouwd. Om deze -eden vertoeft dan ook de invlieger van Bücker, Benetz, te Vlissin- gen. Voorts wordt bij Fokker hard gewerkt aan de onlangs geplaatste ofder van 16 luchtkruisers, type Fokker T 5. Deze dagen zal ook een eenigszins gewij zigde Koolhoven FK 46 worden afgeleverd, waarmede proeven zullen worden geno men als lesvliegtuig voer meergevorderde vliegers. De Koolhovenfabrieken werken momenteel aan de uitvoering van een order .trainers" FK 51. DE K.L.M. VLIEGT NAAR ADEN. Nederlandsche familie, wegens ziekte, van motorschip Kota-Radja gedebarkeerd. Vanmorgen te 7 uur is het K.L.M.-toestel Koetilang, een D.C. 2, van Schiphol naar Aden vertrokken. De bemanning bestaat uit de heer I. W. Smimoff (gezagvoerder), G. Geerling (tweede bestuurder), M. Weststra ten werktuigkundige) en J. W. Hoogland (radio-telegrafist). Deze vlucht draagt een bijzonder karak ter. Een familie, die met de Kota-Radja van de Rotterdamsche Lloyd van Indië naar Nederland terugkeert, heeft zich te Aden moeten ontschepen, wegens ernstige ziekte van den vader. De moeder en de nog geen jaar oude baby zijn eveneens in deze En gelsche nederzetting aan land gegaan. De hier te lande verblijf houdende familieleden hebben thans een K.L.M.-toestel gehuurd om binnen 4 dagen naar Aden te vliegen. Men hoopt, dat dé zieke reeds in zooverre hersteld zal zijn, dat men gezamenlijk met hetzelfde toestel de thuisreis kan aanvaar den. In verband met deze mogelijkheid heeft de K.L.M. het wenschelijk geacht, de steward Oosterhuis aan de bemanning toe te voegen. De heer Oosterhuis heeft, zooals men zich zal herinneren, ook de eerste reis van het D.C. 3-toestel, de Ibis, naar Indië meegemaakt. De Koetilang zou alvorens het Neder- landsch grondgebied te verlaten, nog tus- schenlandingen maken te Rotterdam en Vlissingen, opdat de drie familieleden, die als passagiers deze bijzondere reis mee zul len maken, zich aan boord kunnen begeven. Voorts zal onmiddellijk naar Rome wor den gevlogen. Den tweeden dag hoopt Smir- noff het traject RomeRhodos af te leggen, terwijl de route naar het zuidelijkste punt van het Arabisch schiereiland verder over Alexandrië, Port Scedan en Djiboeti zal leiden. Een der huizen van de kolonie. rden van ons land een maatschappij, die van zeer groot nut is.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8