D JLL Ir IVeec&edcftt Hoest bij kinderen 'ampo lucht op en geneest! De voetgangers en de verkeersveiligheid. zullen kunnen spelen. De reserves, die hun plaats eventueel zullen bezetten moe ten zich nu reeds een deel van het elftal voelen. Iedereen moet volwaardig in het veld komen, want een minderwaardig heidscomplex kan voor ons fnuikend zijn. De wedstrijd van Zondag is weer een jubileum wedstrijd. Van Nellen speelt zijn 25sten internationalen wedstrijd en het is zoo langzamerhand traditie geworden, dat jubileumwedstrijden ons successen brengen. Laat deze traditie niet verbro ken worden. De balans tegen Zwitserland afwegende, constateerde de heer Herberts dat de schaal in het voordeel van Zwit serland oversloeg met 7 gewonnen wed strijden van de 12 gespeelde. Wij moeten dus deze balans in evenwicht brengen. Vooral omdat wy nog op. passende wij ze revanche moeten nemen voor onze ne derlaag in Milaan en ook omdat wij onze reeks ongeslagen wedstrijden van de laatste jaren niet moeten laten onderbre ken. Wij moeten ons bestje beentje voorzetten, als de kern dat doet, gaan de anderen vanzelf mee." Tenslotte wees de heer Herberts er nog op, dat zelfvertrouwen een van de be langrijkste factoren in groote wedstrij den is. Turnen. GYMNASTIEKVEREENIGING O. D. I. S. De jaarlijksche uitvoering. De laatste der serie uitvoeringen in het seizoen 1936/37 was die van de christelijke gymnastiekvereeniging O. D. I. S. Opnieuw was de Harmonie de zaal der samenkomst en een vrijwel uitverkochte schouwburg is getuige geweest van een zeer goede uitvoe ring, waar O. D. I. S. met volle tevreden heid op kan terug zien. En met reden! Want wjj hebben gezien, hoe deze vereeniging de laatste jaren snel vooruit is gegaan, niet alleen in ledental op het oogenblik ruim 100, leden en adsoiranten samen maar ook wat het peil der uitvoeringen betreft. Dat laatste bleek niet direct bij de meis jes, -ook niet zoo zeer bij de dames, maar vooral bij de hèeren en jongens. Om met de laatste te beginnen, de leider, de heer Jb. Heinis, liet hen werken aan 't paard en zelfs de out-sider kon zien, hoe hier de ele mentaire beginselen werden vastgelegd voor de latere oefeningen aan dit moeilijke toestel. En wat de heeren betreft, hoewel ons de tweede oefening tremplin-brug van de hee ren 2e afdeeling minder kon bekooren - er werden nogal wat fouten gemaakt - was het hoogrek, ringen en hoogbrug van de heeren uitstekend. Er waren hier een paar leden, die ver boven de middelmaat uitsta ken en hun oefeningen met volle lichaams- beteekenis verwerkten. De overigen waren niet op die hoogte, maar zij hadden zeer verstandig minder zware oefeningen geko zen, zoodat het geheel een paar zeer goede nummers bleven. Ook de vrije oefeningen van heeren moch ten er zijn, al zijn wij geen bewonderaars van gramofoon-begeleidingen, waardoor het tempo wel eens wat te vlug werd, om eik onderdeel tot zijn recht te doen komen. Vandaar ook, dat de tweede vrije oefening, na de pauze, veel beter tot haar recht kwam dan de eerste. De dames hebben wij gezien in ringen, brug en staafoefenïngen. Daarvan beviel ons het laatste nummer verreweg het bes te. Goed ingestudeerd, werd zij uitgevoerd Bij de ringen zat er niet genoeg actie in en de brug gaf geen gelegenheid om zich eens even uit te vieren. Maar over het geheel genomen, was deze turnuitvoering van zeer goed gehalte en het publiek toonde zich terecht dankbaar. Het herhaalde applaus was zeer verdiend. Naast de trunnummers werden we vergast op een zang-duo twee heeren, die eenige nummers met veel bijval zongen en eeni ge dansjes („Als het nacht is" van de meisjes-cursus was wel een der aardigste), terwijl een slotgroep van alle leden een zeer geslaagden stand bleek. De voorzitter, de heer Knaap, had den avond op de bekende wijze met zang en ge bed geopend en daarna het welkomstwoord gesproken. Daarin herinnerde spr. aan wat O. D. I. S. in het afgeloopen jaar gedaan heeft, deelde mede dat O. D. I. S. het vol gend jaar tamboers zal bezitten, deed ver der eenige zakelijke mededeelingen er» hoopte tenslotte op een geslaagden avond. Die hoop is vervuld. Het was, zooals de voorzitter in zijn slotwoord zeide, een goed geslaagde avond. Rest ons nog te vermelden, dat verschil lende nummers op de piano begeleid wer den door een ons onbekende dame en dat deze, alsmede de leidster en de leiders te recht en verdiend gehuldigd werden. stelling te forceeren door met 23—29 een stuk in de lucht te plaatsen. Springer staat immers in dezen tweekamp voor de zware taak op winst te moeten spelen, daar Keiler met tien remise-partijen kan volstaan om tegen Raichenbach uit te kunnen komen. Het berekenen der kansen kostte Springer geruimen tijd, zoodat deze nog vijf zetten te doen had in zes minuten. Keiler had op dit moment nog veertig minuten bedenktijd. Springer speelde juist op tempo de ver- eischte zetten en kwam in een stelling van vijf om vijf stukken iets gunstiger te staan daar Keiler later op de damlijn kon komen. Keiler bood tweemaal remise aan, hetgeen door Springer van de hand werd gewezen. In deze hardnekkig gespeelde positie partij werd door Snringer veel ondernomen. Niettegenstaande al deze pogingen eindigde ook deze zevende partij gelijk de vorige met gelijk spel. Het spelbeloop was als volgt: Wit: R. C. Keiler Zwart: B. Springer. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23x32 3. 37x28 19—24, 4. 39—33 14—19, 5. 41—37 20—25, 6. 29x20 25x14, 7. 37—32 12—18, 8. 44—39 19—23, 9. 28x19 14x23, 10. 33—28 9—14,! 11. 28x19 14x23, 12. 39—33 10—14, 13. 50— 44 5—10. 14. 44—39 7—12, 15. 46—41 14—19, 16. 41—37 10—14, 17. 31—27 1—7, 18 35—30 17—22, 19. 30—25 22x31, 20. 36x27 11—17, 21. 33—28 7—11, 22. 37—31 17—22, 23 28x17 11—22, 24. 31—26 22x31, 25. 26x37 12—17. Keiler aan zet had op dit moment pl.m. 40 minuten bedenktijd verbruikt en Springer 50 minuten. Keiler tracht nu door een uit ruil de zwarte centrum-stelling af te breken. 26. 34—29 23x34, 27. 40x29 19—23, 28. 39— 34 4—9, 29. 34—30 23—34, 30. 30x39 18—23, 31. 39—33 14—19, 32. 33—28 15—20, 33. 25 x 14 9x20, 34. 37—31 13—18, 35. 31—27 17— 22, 36. 28x17 2—7, 37 47—41 7—11, 38. 41— 36 11x31, 39. 36x27 6—11, 40. 38—33 11— 17. 41 33—28 8—12, 42. 43—39 23—29, 43. 42 —38 19—24, 44. 39—33, 20—25, 45. 49—44 25—30, 46. 44—39 3—8, 47. 45—40 30—35, 48. 48—43 35x44, 49. 39x50 29—34 50. 50—45 17—22, 51. 28x17 12x21, 52. 33—28, 8—13, 53. 43—39 34x43, 54. 38x49 24—30, 55. 45— 4C, 13—19, 56. 49—43 18—23, 57. 43—39 23— 29. 58. 40—35. Remise. Zwemmen. De Bezoekers-wedstrijden in de „Overdekte". Een aardig programma dat enthousiast verloopen is. Om het zwemmen zoo populair mogelijk te maken, had de directie van de „Over- Alleen het feit, dat er tijdens den wed strijd nog tal van jongens en meisjes wensch- ten te worden ingeschreven, moet in het vervolg beslist vermeden worden, de ge legenheid, om in te schrijven, was ruim voldoende en bij een volgenden wedstrijd mag iets dergelijks niet meer voorkomen. Aan het slot van den avond reikte de adj.- directeur van de „Overdekte" de heer L. d e Vries de prijzen met eenige toepasselijke woorden uit, tevens dank brengend aan de medewerkers. Hier volgen tot slot de uitslagen: 2 x 11M. schoolslag (kinderen beneden 10 jaar), waarvan de eerste 11 M. met bord en ei: 1. Casper Swart; 2. Jan Schmidt; 3. Kees Hoogenboom; 4. Jan de Waal. 2 x 17 M. schoolslag (kinderen van 10 14 jaar) meisjes: 1. Willy de Vos Burchart; 2. Annie Klünnen; jongens: 1. G. Kloos; 2. Frans Netten. Hoogspringen van 1 M.-plank (kinderen tot 16 jaar): 1. D. v. d. Wint; 2. Miep Paleari; 3. Marietje Hollaar; 4. K. v. d. Pol. 1 X 25 M. met bord met ei voor meisjes en jongens: meisjes: 1. Annie Klünnen; 2. Alie Kaptein; jongens: 1. Fr. Mays; 2. D. Imhülsen. 2 x 25 M., op heenweg over ton, op terug weg door ton en op keerpunt kaars aan steken: 1. Fr. Mays; 2. D. Imhülsen; 3. Leo Schats. Massale afvalrace over de breedte van het bad voor iederen leeftijd: 1. Fr. Mays; 2. E. Groothuizen; 3. Kaki Caarls. Van 14 tot 40 jaar vèrspringen van 3 M.- plank: jongens: 1. Leo Schats; 2. Aart Mol; meisjes: 1. Miep Paleari; 2. Annie Klünnen. Schoonspringen: 1. Nans Botterman; 2. Leo Schats; 3. W. Vaske. ZUIDSCHARWOUDE Vergadering Ned. Tuindersbond. Donderdagavond vergaderde de afdee- ling Zuidscharwoude van den Ned. Tuin dersbond in het lokaal van den heer N. Ka per, alhier. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende waarna werd overgegaan tot de behandeling van den beschrijvingsbrief van het district Noordholland van den N.T.B. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering van den Lande- lijken Bond behandelde Ten opzichte van de te houden bestuurs verkiezing besloot men de aftredende be stuursleden te herkiezen. Het uitbouwfonds werd aan een bespre king onderworpen. Men gevoelde er wel Dammen. TWEEKAMP KELLER—SPRINGER. „Bristol" te Rotterdam i" het plan opgevat, om eens wedstrij- j voor, om als het voorstel wordt aangeno- j~ i1-Jmen, er een zeker bedrag in te storten. Men besloot bij het tot stand komen van het Uitbouwfonds daar 5 in te storten, wanneer de besprekingen voldoen. Voorts om aan het Propagandafonds 2.50 en aan den Kring Langedij k 2.50 toe te kennen. In de rondvraag bracht de heer Jb. Kra mer de in Koedijk gevormde comm. voor de dekte' den voor de bezoekers, te organiseeren, wedstrijden dus, waarbij snelheid en supe rioriteit uitgeseliakeld zouden zijn en waarbij het voornamelijk moest gaan om te zién, hoe, de diverse zwemmers en zwemsters zich inmiddels in het water thuis waren gaan gevoelen. Daarom was een programma samenge steld, dat in zeer groote mate het komisch karakter als stempel droeg en de vele toeJ I schuldherleiding ter sprake. Spr. juichte dit schouwers (er waren eenige honderden *9e> doch achtte het niet organisatorisch, dat Koedijk het alleen doet, zonder eerst de me dewerking van de andere afd. te vragen. Opgemerkt werd, dat de N.T.B. daarvoor niet het initiatief had genomen. De toestand aan de veilingen werd nog even onder de loupe genomen. Het gaat er bijzonder slecht toe. belangstellenden) hebben zich gisteravond dan ook uitermate geamuseerd. Het bad was geheel in orde gebracht overeenkomstig een „echt" zwemfeest en de vele kleine deel nemers stonden reeds langen tijd voor den aanvang te trappelen van ongeduld om nu eens met een „echte wedstrijd" mee te doen. Met de allerkleinsten (beneden 10 jaar) werd het programma geopend. De kleintjes moeten tweemaal het bad overzwemmen en dan nog wel met een bord, waarop een ei lag. Direct was hierdoor de stemming erin, het was dan ook een komisch gezicht, d»e kleine peuters met hun ernstig gezicht te zien zwemmen. Voor kinderen van 1417 jaar was het nummer 2 x 17 M. schoolslag, waarbij on derweg een wortel van een lijn gehapt moest worden. Ook hierin bleek de een heel wat vaardiger te zijn dan den ander en er waren vele grappige momenten, als b.v. de jongens en meisjes geen kans zagen den wortel van de lijn te happen. Het hoogspringen van de 1 M.-plank mocht zich verheugen in een groote belangstelling en verwonderlijk was het te zien, dat vooral de kleintjes heelemaal niet bang waren, om met een flinken sprong in het water te val len. Voor dit nummer was zoo'n grooten toeloop, dat hier eerst door verloting een beslissing voor de prijzen genomen kon worden. De jongens en meisjes van 1416 jaar waren hierna aan de beurt, n.1. 50 M. zwem, men, waarvan 25 M. met het bekende bord en het ei. Uiteraard leverde het nummer 50 M. zwemmen met twee keer door een ton en het aansteken van een kaars op het keerpunt tal van amusante tafreeltjes en vooral de SCHOORL (Februari). Geboren: Jan, z. van Willem Hendrik Pieter Pastoor en Trijntje Hoogvorst. Marie, d. van Bouwe de Jong en Jeltje Wierda. Gehuwd: Cornelis Pieter Kleijer en Anna van Loenen, naar waarnemingen, verricht in den morgen van Vrijdag 5 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771,3 m.M. te Reval in Estland. Laagste barometerstand 741,9 m.M. te Tours in Frankrijk. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 6 Maart: Matige tot zwakke oostelijke tot noorde lijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; mogelijk eenige regen; weinig verandering in temperatuur. Buitenlandsch weeroverzicht. Zware bewolking met kans op veel regen. Iet hoogedrukgebied in het noordoosten nam iets in beteekenis af, in het noordwes ten nam de hoogedruk weer toe. Het de pressie centrum dat gisteren over de Golf van Biscaye lag trok noordoostwaarts en ligt thans in de omgeving van Tours. In het westen op den oceaan nadert een nieuwe depressie. In Frankrijk waait het krachtig om het centrum van de depressie, de lucht is betrokken met regen. Op de Britsche eilanden waait het zwak tot matig uit het oosten, ook hier is de lucht meest betrok ken. Dezelfde weerstoestand heerscht ook in onze omgeving en in Duitschland, in dit laatste land valt hier en daar sneeuw. In de omgeving van de Oostzee waait het nog krachtig uit het oosten, ook hier sneeuwt het nog. Langs de westkust van Noorwegen is de wind zuidelijk, de. lucht is hier helder tot licht bewolkt. In midden-Zweden nam de vorst aanmerkelijk toe. Zij trok zich uit zuidwest-Duitschland geheel terug. Het ge bied van lichte vorst strekte zich vanmorgen nog tot over het noordoosten van ons land uit. Voor ons land mag verwacht worden dat de oostelijke wind nog zal aanhouden doch geleidelijk iets zwakker zal worden. De lucht zal daarbij zwaar bewolkt of betrok ken zijn met eenige kans op neerslag. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 6.18 uur tot 6.0ö uur licht op. Het borstje inwrijven met Dampo. Pot 50. Doos 30 cc. Bij Apoch. en Drogisten. houdende rijverkeer dan in front heeft en dit kan zien aankomen (zie de hierbijgaan- de schets). Evenzeer is het psychologisch juist op (buiten)wegen, waar geen voetpad of rij wielpad beschikbaar is, in de lengterichting op een rijweg loopend, dit aan de linkerzij de te doen en tijdig uit te wijken (op den berm) voor aankomend verkeer. Op een onverlichten weg moet de voetganer zich zelf, vooral van achteren zichtbaar maken voor het rijverkeer, door b.v. een witte zak doek op den onderkant van de kleeren te bevestigen. Het noodeloos loopen op een rijweg dient ten allen tijde te worden vermeden en de veiligheid van het verkeer mag hier nim mer in gevaar worden gebracht. Het over steken dient langs den koristen (loodrech ten) weg snel en behoedzaam, zooveel doenlijk op de smalste weggedeelten te ge schieden, wanneer de rijweg vrij is. Eerst uitkijken naar het aankomende rijverkeer van links, daarna naar het idem van rechts. Overleden: Pietertje Wever, 87 ja ren, weduwe van Simon Duin. Jan Wit, 76 jaren, echtgenoot van Vrouwtje van Buuren. IJda Moerkerk, 68 jaren, we duwe van Johannes Smit. CASTRICUM (Februari) 4 Geboren Beatrice, d. van A. J. Reurts en L. C. Otto. Maria Anna Johanna, d. van W. T. Kaandorp en B. J. Tromp. Anna Henriette, d. van W. Kramer en M. M. H. Wesselingh. Hendrik Johannes Gerardus, z. van J. C. Heideman en A. A. Twisk. Ondertrouwd: A. Vogel en Sija Schoen. Getrouwd: Christiaan van der Vegt en Dieuwertje Kamp. Overleden: M. Hofmann, 59 jaar. C. Verhoef, 39 jaar. A. A. Wilkens, 70 jaar. oudere deelnemers,, die er zich met een Gisteravond is in „Bristol te Rotterdam grapje afma*akten> zijn erin geslaagd, de de zevende partij van bovengenoemden toeschouwers eenige leuke momenten te tweekamp gespeeld, die al weer in remise bezor-gen 01Nag«n onregelmatig openingsspel van De massale afvalrace, waarvoor 50 deel- Keller, dat door beide spelers zeer snel j °emers "geschreven hadden, werd natuur- werd behandeld en langs bekende paden en d" als uitzondering gewonnen verliep, ontwikkelde zich een strijd om de do°r den snelste. bezetting van het centrum. I Ter afwisseling gaven eenige dames en Springer slaagde hierin het eerst. Na we- heeren van D. A. W. een keurige demon- derzydsch zuiver positiespel bracht Keiler stratie van de diverse zwemslagen, met name met den achttienden zet eenige teekening ^en school-, rug-, crawl- en butterfly-slag. in de partij door het randstuk 35 naar 30 op j Na de pauze werd er van de 3 M.-plank te spelen. vèr-gesprongen door jongens en meisjes. Springer drong verder op naar het een- Ook hiervoor bestond groote animp. trum, hetgeen echter een uitruü tengevolge Tot slot was er een wedstrijd schoon- had. In het hierop volgend middenspel werd springen, welke op een eenvoudig plan ge- het gevecht op afstand gehouden, zoodat bij i baseerd was, er moesten n.1. maar 3 spron- den 30sten zet tusschen wit en zwart slechts gen uitgevoerd worden, 1 van de lage en 2 contact bewaard werd door een randschijf van Keiler op veld 25. In deze stelling was van een aanwijsbaar positie-voordeel voor een der spelers geen sprake. Bij den 35sten zet bracht Springer plotse ling een interessant tijdelijk stukoffer, waardoor Keiler verplicht was schijf 47 op te spelen. Even later trachtte Springer blijkbaar de van de hooge plank. Over het algemeen werd er met ernst ge sprongen, al waren de sprongen zelf dan ook wel zeer primitief. Deze zouden nu werke lijk op een echte wedstrijd nauwelijks den toets der critiek hebben kunnen doorstaan. De jury heeft haar taak met succes be kroond gezien, het programma had een vlot verloop en alles heeft meegewerkt, om een zoo prettig mogelijk geheel te verkrijgen. De toepassing van de ongeschreven verkeersregels. Onze centrale verkeersvoorschriften be vatten nog zoo goed als geen voorschriften voor de voetgangers. Vrijwel de eenige be paling, die op deze grootste categorie van weggebruikers betrekking heeft, is dat de voetgangers verplicht zijn voor zooveel mo gelijk op de wegen aan motorrijtuigen, rij wielen en andere rij- of voertuigen behoor lijk ruimte tot voorbijgaan te geven. Wel kennen enkele plaatselijke politie verordeningen bepalingen voor voetgangers, maar uiteraard zijn deze niet algemeen be kend en zeker niet aan plaatselijk onbe kenden. In het nieuwe Wegenverkeersre glement, dat misschien dit jaar en anders toch hopenlijk het volgend jaar zal worden ingevoerd, zal naar mag worden verwacht aan het voetgangersverkeer meer aandacht v/orden geschonken dan in de huidige Mo tor- en Rijwielwet en de daarop steunende voorschriften. Intusschen moet het ontbreken van be doelde voorschriften wel een der voornaam ste oorzaken zijn geweest van de schrome- lijke verwaarloozing van de verkeersopvoe- ding gedurende vele tientallen van jaren. De voetgangers moeten in ons land, be halve dan in enkele gemeenten als Amster dam, Leiden enz., derhalve aan het verkeer deelnemen volgens ongeschreven regels n.1. gewoonte regelt. Juist omdat de gedragingen van voetgangers van zoo'n grooten invloed zijn op de algemeene verkeersveiligheid en het in hun eigen belang onvoorwaardelijk noodig is, dat het Nederlandsche volk te voet meer „motor minded" wordt, heeft de K. N. A. C. in de populaire wegcode „Voor Veilig Wegverkeer", welke zal worden ge bruikt bij het verkeersonderwijs aan dienst plichtigen en welk verkeersboekje de in stemming mocht verkrijgen van de hoogste autoriteiten van Land- en Zeemacht de ongeschreven regels voor het voetgangers verkeer in enkele vlugzinnen opgenomen. Deze populaire wegcode wordt ook buiten het leger en de vloot ruim en kosteloos a «voetgangers b LANGZAAM VERKEER WAARONDER WIELRIJDERS C. SNELVERKEER mm» WEG AS GRONDREGEL VOOR HET VERKEER verspreid. Merkwaardig moet het genoemd worden, zoo merkt de K. N. A. C. op, dat deze eenvoudige regels voor het voet gangersverkeer meermalen niet worden be grepen, een aanwijzing te meer, dat de ge middelde voetganger onvoldoende besef heeft van het moderne verkeer of er onvol doende over heeft nagedacht. Het komt ons daarom nuttig en zelfs hoog noodig voor, meent de K. N. A. C., op deze korte veiligheidsregelen voor de voet gangers en de opvolging daarvan, ook zon der dat er strafbepalingen voor gelden, zeer beknopt de aandacht te vestigen. Een voetganger behoort in beginsel op een trottoir of voetpad te loopen. Indien geen trottoir aanwezig is, dan is een rijwielpad of een wegberm altijd veiliger dan de rij weg, ook al zou de berm minder gemakke lijk zijn om te bewandelen. Op een rijwielpad moet een voetganger voor het rijwielverkeer uitwijken. Indien aan weerszijden van een rijweg een rijwiel pad aanwezig is, is gebruik van het linker rijwielpad aan te bevelen, omdat men het rijverkeer dan kan zien aankomen. Om dezelfde reden is het noodig op een trottoir ook rechts te houden. In de eerste plaats vanwege de orde en regelmaat in de tweede plaats omdat de voetganger aan den wegkant dan minder gedachteloos van het trottoir af zal stappen, omdat hij het rechts- t/ VIAab. niet via ac <f it OVERSTEKEN VAN VOETGANGERS Van vluchtheuvels of verwkeersheuvels dient zoo eenigszins mogelijk gebruik te worden gemaakt. 1). Op pleinen of schuin op wegkruisingen mag niet worden over gestoken. Oplettendheid is in het bijzonder noodig bij het oversteken van achter stil staande auto's of trams. Bij deze manoeuvre geschieden naar verhouding zeer veel on gevallen evenals bij het plompverloren den rijweg betreden van trottoir, voetpad of vluchtheuvel af. Het stilstaan op den rijweg is, zooals uit het vorenstaande duidelijk is, in beginsel te veroordeelen. Indien, meestal bij z.g. be waakte kruispunten, speciale overgangen voor voetgangers zijn ingericht dient daar van zooveel mogelijk gebruik te worden gemaakt. Ook al moet men vijf of desnoods meer minutenomloopen. Ook hier dient in de bebakende ruimte voorzichtig maar toch snel te worden overgestoken. Helaas zijn deze voetgangersoversteekplaatsen in onze groote steden nog te weinig toegepast en worden hier centrale verkeersvoorschriften noode gemist. Bij toenemend voetgangers verkeer zal ook de toepassing van lucht bruggen of voetgangerstunnels in ons land ingang moeten vinden. Speciale autowegen dienen als in Duitschland voor voetgangers te worden verboden. De verkeersveiligheid van kinderen ïs een probleem op zich zelf. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, dat het verkeersonderwijs in studie heeft genomen, heeft onlangs weer verzocht om verplicht verkeersonderwijs op scholen en daarvoor een methodiek opgemaakt. Ook de K.N.A.C. heeft een dergelijk verkeersonderwijs steeds voorgestaan. Meer dan 1/4 van de slacht offers van verkeersongevallen in ons land zijn kinderen van 618 jaar! Kindefen behooren boven aangegeven eenvoudige verkeersregels goed duidelijk te worden gemaakt. Zij moeten begrijpen, dat het spelen op straat levensgevaar zoowel voor zich zelf als voor het rijdende verkeer oplevert en waarom het gebruik van auto peds op den rijweg aan kinderen behoort te worden verboden. Voorts moge nog worden gewezen op eeni ge aanbevelingen van een officieele com missie in Engeland, die een onderzoek had in te stellen naar de omstandigheid, dat 20 van de doodelijke slachtoffers van verkeersongevallen (1200) kinderenbetref fen. Deze commissie beval o.m. aan speciale maatregelen op kruispunten in de nabijheid der scholen, het instellen van speelstraten en een zoodanig vaststellen der schooluren, dat de kinderen zich niet op de spitsuren van het verkeer naar school behoeven te begeven. De Verkeersminister in Engeland deed dezer dagen de toezegging, dat een bedrag van 5000 als subsidie voor maatregelen ter beveiliging van de schoolkinderen in 't verkeer zou worden verleend, indien van particuliere zijde binnen een bepaalden termijn een vijfmaal zoo groot bedrag zou worden bijeengebracht. Een voorbeeld ter navolging! In Hannover moeten voetgangers, die de verkeersveiligheid bij het loopen op den rijweg in gevaar hebben gebracht verplicht deelnemen aan een verkeerscursus. Het lijkt geen gekke maatregel om op die wijze de verkeersveiligheid te verhoogen. Mis schien behoeft het in ons land niet zoover te komen als de voetgangers tijdig hun vrij heid in hun eigen belang vrijwillig omzet ten in eenige gebondenheid. De K. N. A. C. meent, dat het zeer nood zakelijk is, dat de verschillende verkeers- soorten elkander beter leeren begrijpen en een beter besef krijgen van elkanders rech ten en plichten, elkanders nooden en be hoeften. De verkeersveiligheid van het ge- heele verkeer zal door deze samenwerking aanzienlijk zijn gebaat. 1). In dit geval zouden wij nog willen wijzen op de o.i. niet geheel juiste manier, waarop het verkeer bij de Groote Kerk al hier geregeld is. Wanneer men den rijweg moet overste ken van de Groote Kerk naar den boekhan- der ter Burg mag men hierjuist géén gebruik maaken van den vluchtheuvel! De overgang is direct achter het bekende poortje der Kerk, een plaats, die juist door de onoverzichtelijkheid gevaar voor den voetganger oplevert. En waarom wordt de voetganger, die van de Langestraat naar het Zevenhuizen wil, niet gedwongen, de St. Laurenstraat over te steken ter hoogte van het politiebureau? Red. A. C.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12