Agenda AMSTERDAMSCHE BEURS OVERDEKTE" B i o s co p e n. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Haar groote zonde (rom.); hoofdrollen Gustaf Gründgens en Kathe Dorsch. Toegang bo ven 18 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ons dagelijksch brood (tendenz-film); hoofdrol Tom Keene. Extra: Luxe- Vrouwtje (comedie); hoofdrol Olga Tsche- chowa. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, van Zon dag tot en met Woensdag, hoofdnummer China-Clipper (spannend); hoofdrollen Ross Alexander, Beverly Roberts, Marie Wilson. Toegang alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan in Shanghai (sens.); hoofdrol Warner Oland. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 5 Maart. 8 uur, Harmonie, Kees Pruis-avond van wege de V.A.R.A. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, variété-voorstel ling goochelaar prof. Dudlai e.a. Zaterdag 6 Maart. 2.15 en 8.15 uur, 't Gulden Vlies, variété voorstelling goochelaar prof. Dudlai e.a. Zondag 7 Maart. 2.15 en 8.15 uur, 't Gulden Vlies, variété voorstelling goochelaar prof. Dudlai e.a. Zaal C. Vis te Oudkarspel, opvoering door de operetteclub Caecilia. Ëoatste berichten (Ongecorrigeerd.) DE ROOFDMOORD TE VLISSINGEN. De dader vermoedelijk gewond. De sectie, die dr. Hulst uit Leiden hedenochtend zou verrichten, is uitge steld, daar dr. Hulst door ziekte ver hinderd is. De politie vestigt er speciaal de aan dacht op, dat de dader waarschijnlijk zelf verwondingen heeft opgeloopen, een feit waarop ook de talrijke bloedsporen wijzen. De autoriteiten hopen hierdoor nadere gegevens te kunnen verkrijgen. van Vrijdag 5 Maart 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLJLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorig* koers STAATSLEENINGEN. NederL 1934 100t/8 4 Ned -IndiS 1934 1001% 5)4 DuitscbL '30 m. verkl. 31% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 162l/a Handel Mij. Cert v. 250 20ö Koloniale Bank80% Ned. Ind. Handelsbank 169V« INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. NederL Ford Pbilipe GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting t Anaconda Betbleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands a Steel corom. 91% U. S. Leather 6% CULTUUR MAATSCH. H. V. 525% Java Cultuur 247 Ned. Ind. Suiker Unie. 175% Vorstenlanden 42% Dito actions 25.90 MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij.. Redjang Lebong 70»/a 96% 282 3311/, 175% 70' 491/s 75% 38/8 49i% 28% 176% 204% PETROLEUM. Dordt6che Petr. a 426% Kon. Petr. s 445% 445%»7 Perlak 133% 134%-5 Phillips OU a a 40y, 4U%* Sbell Union a 25% 25*-% Tide Water 16% 16%.* RUBBERS. Amsterd. Rubber 325 331 «2 Dell Bat. Rubber 253% 263-4% Hessa Rubber 242 256-8 Oostkust a 997/s 101% Serbadjadi 190 196-7 Interc. Rubber 6% t>%-ü/i6 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 1341361/« Scheepvaart Unie 124% 125|-6* TABAKKEN. Deli Batavia 2901/, 292 Oiide Deli 333% 340 Senembab 348 350% AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 591/, 59% Southern Pacific 44% 44*-% Southern Railw. Cert. 25% 25-% Union Pacific 102'/. 1021/, Canadian Pac. 13% 13%-f §Noteering per 50. x) ex-coupon •j-Exclaim. •Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: laatste k 2.30-2.45 100% 100»/. 32-% 164 206 82 169% 73}-4% 280 334% 174-% 49%6-i 75%-% 37lS-% 4976-50 28}-% 11% 90-i% 6% 525 245 176 177 204% New-York 1.82% - 1.82'/, Londen 8.92%, 8.92% Berlijn 73.46 73.50 Parijs 8.48% 8.49 Brussel (Belga) 30.76 30.85 Zürich 41.71 41.73 Kopenhagen 39.85 39.85 Stockholm 46.02 H 46.02)4 Oslo 44.87 44.87)4 Italië 9.65 Praag 6.37*4 ZITTING EERSTE KAMER. Voortzetting rijksbegrooting 1937. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Voortgezet werd de behandeling van hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken) der rijksbegrooting voor 1937. De heer de Marchant et d' Ansembourg (n.s.b.) gaf het denkbeeld in overweging, onderwerpen, verschillende departemen ten rakend, door een minister te doen behandelen met de Staten-Generaal. Spr. kwam op tegen vrijheidsbeperking voor werkloozen, met name in de grens streken, evengoed kan men armlastigen verbieden zich in de nabijheid van bank gebouwen te bevinden. In Limburg heer- schen te dezen aanzien slavenhandel- methoden. En toch worden Limburg en Noord- Brabant beheerscht door de alleen- machtige r. k. staatspartij. Daartegen over worden de leden der N. S. B. voort durend belemmerd, o. m. bij het inzien van kiezerslijsten. Hoe geheel anders wordt opgetreden tegen de plan-actie der s.d.a.p., deze v/ordt ongemoeid gelaten. De controle op de burgerwachten is on voldoende gebleken. De heer Duymaer van Twist had moeten zijn heengezonden als hij niet zoo fatsoenlijk is, uit zichzelf te gaan. De voorzitter gaf in overweging, afwe zigen buiten beschouwing te laten,, dat getuigt van meer smaak. De heer de Marchant kwam op tegen de overtreding der winkelsluitingswet op Zondag, inzonderheid door joden. Als het den joden hier niet bevalt, kunnen ze gaan naar Rusland, Frankrijk, Palestina of andere door de joden beheerschte lan den. Het parlement moet onder controle worden gesteld van een leider, die het vertrouwen heeft van het volk. Het tegenwoordige regime heeft groote ellen de over ons volk gebracht. De heer De Zeeuw (s.d.a.p.) was van oordeel dat de vorige spreker eigenlijk ingenomen moest zijn met de toestanden in Limburg, waar de bevolking zoozeer één zou zijn in voelen en denken. Door het autoritair optreden der burge meesters zou de heer de Marchant zich in Limburg juist goed thuis moeten gevoe len. Na de houding van de N. S. B. verder te hebben bestreden, wees spr. op het nuttige werk van de Vereen, van Neder- landsche gemeenten. Ook een minister is, evenzeer als een leider, niet zijn eigen beste criticus. De n. s. b. moest blij zijn, dat we hier nog het zg. demo-liberale be wind hebben. De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Wilde, sloot zich aan bij de woorden van hulde aan de vereeniging van Ned. Gemeenten. De regeering heeft dikwijls gebruik gemaakt van haar ad viezen. Ook bij haar critiek was ze altijd een steun voor het centraal gezag. De wet op de financiëele verhouding van Rijk en gemeenten heeft voldoende objectieve vormen. Men bedenke voorts dat deze en de wetten van 22 December 1934 en 4 Maart 1935 crisiswetten zïjn.- Voorts is er voldoende soepelheid om met de bijzondere zorgen van bepaalde ge meenten rekening te houden. De heer de Zeeuw weet dit als wethouder van Rot terdam zeer wel. Er moet echter ook voor gezorgd worden, dat noodlijdende ge meenten niet maar geld uitgeven. Nooit heeft de regeering echter gezegd, dat de gemeentebesturen onbekwaam zijn. Nooit was er echter zoo nauw verband tusschen de financiën van Rijk en ge meenten, als in den crisistijd. Dus was er meer toezicht noodig, doch dit geldt niet voor financieel onafhankelijke gemeenten als b.v. Wassenaar. De heer de Marchant et d'Ansemborg had het daarbij mis, als hij controle wil van een leider over het parlement. De Staten-Generaal zijn een wetgevend college. En geen enkele daad van de regeering valt niet onder de con trole der Staten-Gerveraal. Juist de sa menwerking van Staten-Generaal en re geering in de laatste vier moeilijke jaren is een lof voor het bestaande systeem. Wat de heer de Marchant zeide, is niet overeenkomstig den aard van ons volk. Spr. wilde geenszins in een eenzijdig- contraliseeren.de richting werken. Ook als een besluit wordt genomen tegen iemands zin, is het goed, hem eerst te raadplegen. Daar heeft spr. zich zooveel mogelijk aan gehouden. Verschillende onderwerpen echter moeten, anders dan vroeger, meer centraal geregeld worden, b.v. bepalingen over maximum-snelheid enz. Het algemeen belang brengt mede dat er dikwijls algemeene regelen worden gesteld. Dit moge ook de heer Kropman inzien. Er zijn grieven geuit tegen den burge meester van Velsen, door den heer Her mans. Deze is een voorstander van vrij heid in het algemeen. Mag een burge meester, die tegen kiesrecht is, dit niet meer zeggen? Al is het dan de vraag of hu gelijk heeft. De heer De Savornin Lohman (c.h.): Volkomen juist. Minister de Wilde kwam terug op ande re, jegens genoemden burgemeester ge noemde grieven. Mag een burgemeester niet meer zijn meening zeggen, ook al zou spr. die anders gezegd hebben? Moeten dan alleen burgemeesters worden benoemd die het met den heer Hermans eens zijn? De burgemeester van Velsen verbeterde de versiering van een gemeentelijk park aldaar mede uit eigen midelen en werkt wel eens eigenhandig mede aan het af schieten van schadelijk wild als konijnen, welker opbrengst in de gemeentekas wordt gestort, terwijl ze vroeger onder de ge- gemeentenaren werden verdeeld. Onjuist is ook, dat de burgemeester werkloozen zonder meer „luie lammelin gen" zou hebben genoemd. Van- de be schuldigingen tegen den burgemeester van Velsen bleef niet veel over. Fraude bij de B.V.L. te Vlissingen. De belangstelling voor dezen zaak was niet zoo groot als voor eenige maanden, toen dezelfde verdachte terecht stond we gens verduistering van gelden ten nadeele van het crisiscomité. Hoewel aanvankelijk de zitting op 10 urn- was bepaald werd in verband met het feit, dat eenige getuigen van buiten de stad moesten komen, eerst te ruim elf uur ge opend. Getuige Verwer, die op een landdag te Hulst met een koffietent heeft gestaan, er kent het in de dagvaarding te zijnen aan zien genoemde feit. Op verzoek van ver dachte heeft hij een kwitantie van 52.50 geteekend, terwijl hij in werkelijkheid slechts iets meer dan 10 heeft ontvangen. Ook getuige Verburg heeft kwitanties blanco geteekend, waarop verdachte later een te hoog bedrag heeft ingevuld. Getuige heeft dit in goed vertrouwen gedaan. Getuige Maas deelt hierop mede, dat hij in blanco een kwitantie van 10 heeft on derteekend. Hij heeft echter geen cent ont vangen. Op een vraag van den president moest ge tuige toegeven, dat op den in de kwitantie genoemden daium, in het geheel geen ver gadering is geweest, waarvoor het bedrag van 10 zou hebben gediend. Ten aanzien van twee andere kwitanties waarop zijn naam voorkomt, verklaart deze getuige, dat de handteekeningen daarop niet door hem zijn gesteld. Getuige van Sitteren deelt mede, dat hij bij verdachte heeft aangedrongen op sober heid bij de besteding der gelden. Ook wer den door verdachte bedragen aangewend voor geheel andere doeleinden dan waar voor ze bestemd waren. Dit laatste mocht echter geschieden wanneer er maar een be hoorlijke afrekening plaats vond. Verhoor van den verdachte. Bij het verhoor van den verdachte ver klaarde deze, dat hij kwitanties ia blanco liet onderteekenen, om zijn administratie, welke zeer omvangrijk was, in orde te krij gen. De president: „Waarom werd dan geen administratieve hulp aangesteld?" Verd. erkende verder valsche handteeke ningen te hebben gezet. De gevolgen daar van heeft hij edhter niet zoo erg ingezien. Ook gaf hij toe onjuiste declaraties te heb ben opgemaakt. President: „Bij het vooronderzoek hebt u getoond, het strafbare van uw handelwijze niet in te zien. Is u zich daarvan thans be wust?" Verdachte: „Tk heb alles gedaan om mijn administratie kloppend te krijgen en ik meen, dat ik mij geen gelden heb toege- eigend. De president noemde het gevoerde beheer buitengewoon incorrect en ontoelaatbaar, hij achtte het onbegrijpelijk, dat zoo iets heeft kunnen plaats hebben. Het requisitoir. Daarna was 't woord aan den officier van justitie, die opmerkte, dat gebleken is, dat de B. V. L. buiten het gebeurde staat. Wan neer verd. met valsche kwitanties werkt, is het buitengewoon moeilijk daarop een goede controle te oefenen. Wat de persoon van verdachte betreft, constateerde spr., dat deze niet voor zijn taak berekend was. Financieel was hij in het geheel niet onderlegd. Daarbij kwam zijn persoonlijke eerzucht om verschillende functies te bekleeden, en groot te dóen, en de gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Administratie werd door hem niet gevoerd, en allerlei betalingen werden door elkaar gedaan. Dat moest op den duur spaak loo- pen, en teneinde de financiën weer in orde te krijgen, is verd. tot de hem ten laste ge legde handelingen overgegaan. Reeds jaren lang hebben deze knoeierijen plaats gehad. En daarom verheugde spr. zich, dat in deze zaak eindelijk licht is gekomen. Bij de beoordeeling daarvan moet de geheele per soon van verd. in aanmerking worden genomen, zooals spr. hem heeft geschetst. De ten laste gelegde feiten zijn naar spr.'s mee ning wettig en overtuigend bewezen, en hij vroeg daarom veroordeeling van verd. tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. Spr. betreurde, dat inmiddels op verzoek van den verdediger de verd. op vrije voeten is gesteld. Met het oog op de hooge straf, welke thans tegen verd. is geëischt, en op de straf, welke reeds tegen hem is uitge sproken, vroeg spr., waar hij hier gevaar voor vlucht aanwezig achtte, mede de vangenneming van den verdachte. Daarna hield de verdediger, mr; Geldorp Meddens uit Utrecht, een uitvoerig pleidooi. DE MOORD OP DEN GARAGEHOUDER HES. Nog veel duisternis in deze zaak. Commissaris Hol en de zijnen werken dag en nacht om den moord op den garagehouder Hes op te helderen. L.'s helper blijft tot nu toe onvindbaar, al krijgt de politie dagelijks gegevens bin nen. Het onderzoek naar de waarde, welke aan dergelijke inlichtingen gehecht moet worden, vordert natuurlijk veel tijd. Daarom zijn alle beschikbare krachten op het geval Hes geconcentreerd. Of L. nu als dader dan wel als medeplich tige aan den moord beschouwd wordt, is ons nog niet duidelijk. Verwacht wordt, dat de rechtbank Dins dag in raadkamer over zijn lot zal beslis sen. Verdachte's verdediger, mr. W. van den Berg, zal dan de onmiddellijken invrijheids- stelling van zijn cliënt bepleiten. Wij vernemen nog, dat de rechter-commis saris, mr. A. Ikman van Burck, met de be studeering van het dossier van L., die Woensdag j.L voor zes dagen in bewaring is gesteld, nog niet gereed is. Vast staat ook, dat L. geen bekentenis heeft afgelegd. Hij blijft bij zijn verklaring dat hij op den avond van den moord op de automarkt was om voor zijn opdrachtgever twee wagens aan den man te brengen, dat hij den heer Hes in het geheel niet kende en met diens Citroen geen proefrit heeft ge maakt, DE KONINGIN IN DE BIOSCOOP. Bezoek aan Metropole-Palace in de Residentie. H. M. de koningin heeft hedenochtend met enikele dames en heeren van haar hofhouding het Metropole-Palace, het nieuwe bioscoopthéater op den hoek van de Carnegielaan en de Laan van Meerder- voort te Den Haag, bezocht. Het was de wensoh van Hare Majesteit de opnamen te zien welke tijdens en na den bruidstijd van het prinselijk paar ge nomen zijn. De directie van dit théater had in verband met het reeds eenige da gen geleden aangekondigde bezoek aan Profilti opdracht gegeven nog enekele op namen van het jonge paar te Zeil am See te maken. Deze opnamen waren per vliegtuig overgebracht zoodat zij hedenochtena voor de eerste maal vertoond konden worden. Precies kwart voor twaalf reed de auto met den koninklijken standaard, gevolgd door twee andere hofauto's voor het théater. Hare Majesteit noemde na afloop van de voorstelling de bioscoop „hypermodern en bijzonder mooi". Buiten was een vrij talrijk publiek, dat bij Harer Majesteits aankomst geheel ont brak, omdat dit bezoek geheim was'gehou den. Vriendelijk wuivende als dank voor de toejuichingen van de belangstellenden, reed de koningin tegen één uur weg. SCHAGEN, 4 Maart 1937. (Eierveiling). Aangevoerd 57000 stuks kipeieren, waarvan de prijzen als volgt: 5658 3.703.85, 58—60 3.80—3.85, 60—62 3.85—3.90, 6265 3.96—4.15. Eendeieren 2.45— 2.50. Alles per 100 stuks. CORRESPONDENTIE. Twee stadgenooten hebben ons heden morgen gelukkig gemaakt met een inge zonden stuk, de een over het Staatspensioen en de ander natuurlijk over de Mient. Helaas, geen van beiden scheen nog te weten, dat wij nimmer een stuk plaatsen als wij den naam van den inzender niet kennen. Wij wachten dus maar weer af. Red. Alkm. Crt. Hst water in de 99 staat ondsr scheikundig toezicht. SiadmOmgeoing. DE ACTIE VOOR HET BEHOUD VAN DE KAASMARKT. Het comité van actie voor het behoud van de Alkmaarsche kaasmarkt vergaderde gis teravond in 't Gulden Vlies en heeft met voldoening geconstateerd, welke bijdragen uit de burgerij tot dusver zijn ingekomen. Aan verscheidene ingezetenen, die tot dus ver nog geen blijk van belangstelling gaven is thans een circulaire verzonden waarin een beroep op hun daadwerkelijke mede werking wordt gedaan. Besloten werd deze circulaire in het Engelsch vertaald ook aan den krantenkoning Hearst in Ame rika en aan den burgemeester van Albury in Australië toe te zenden, die beiden bij hun bezoek aan Alkmaar groote belangstel ling in de kaasmarkt getoond hebben. De actie zal nog eenigen tijd worden voortgezet omdat het wenschelijk werd ge oordeeld niet alleen het minimum door de regeering vereischte bedrag bijeen te bren gen, maar haar door een zoo mogelijk groo- tere som te toonen, dat het behoud van de markt Alkmaar's burgers inderdaad een of fer waard is. Met B. en W. zal dan nader worden overlegd op welke wijze het surplus ten voordeele van de markt kan worden be steed, waarbij de gedachten naar voren kwa men, dat men de wik- en weegloonen zoo veel mogelijk moest verlagen en anderzijds moet trachten de aanvoerders althans de vacantie-maanden tot het oliën van hun kazen te bewegen, omdat geoliede kaas op de markt een zooveel mooier effect sorteert. Daarbij werd de vraag gesteld of het niet wenschelijk zou zijn permanent actief te blijven en zoo mogelijk een reservefonds te vormen. Wij hebben heden de volgende bijdragen ontvangen: N. N. (kleine collecte) 1.25 Gerard Worm 5. Fa. Jan Daalder f 5.— Fa. H. en L. Heeger 5. N.V. Krol en Co. kunstmesthandel 15. K. B., Alkmaar f 1. Alkm. Sigarenwinkel.ver. 5. Jan Rus Jzn., Heiloo f 5. F. Otten, den Helder 1. Totaal ƒ43.25 er is nu dus 2030.25. Bravo, nu nog even volhouden. De circu laires zijn verzonden of worden nog verzon den. Laat iedere Alkmaarder, die er een ont vangt en nog niet om de kaasmarkt gedacht heeft, zich thans herinneren, dat offers voor een stadsbelang gezamenlijk gedragen moe ten worden. Voor degenen, die het gemakkelijker vin den iets te gireeren laten wij nog even de nummers volgen welke zij daarbij kunnen gebruiken: Bureau V.V.V. (N. K. Bettink, penningmeester) postgiro no. 24888; Alk maarsche Courant, postgiro no. 37060 en Noord-Hollandsch Dagblad, postgiro no. 104863. DE HANDELSSCHOOL BLUFT. Het gemeentebestuur ontving heden van Gedeputeerde Staten de mededeeling, dat het overleg met den minister van binnen landsche zaken en van financiën met den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, tot de slotsom heeft geleid, dat het voorhands niet wenschelijk wordt geacht aan het toekennen van een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds aan deze gemeente de voorwaarde te verbinden, dat de Handelsschool moet worden opgeheven. ONGELUK OP DEN HELDERSCHEN WEG. De groentenhandelaar Rol door een vrachtauto aangereden. Hedenmiddag om ruim half drie heeft op den Helderschen weg nabij den spoor wegovergang een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Om dien tijd kwam de vracht auto van den heer Bakker uit Warmenhui- zen over den overweg, ongeveer ter hoogte van de groen ten veiling. Ter rechterzijde reed de groentenhandelaar K. Rol uit Ber gen op zijn rijwiel in gelijke richting als de vrachtauto. Op het moment, dat de auto en de wiel rijder het kruispunt HelderschewegSta tionsweg zouden passeeren, wilde de vracht auto van den heer Kieft, komende van dea Stationsweg, voor hem langs. De heer Bakker, die niet wist, dat er een wielrijder naast zijn auto reed, week vrij wel automatisch naar rechts uit om de van rechts komende vrachtautogoed gele genheid te geven, voorbij te gaan en raakte daarbij den wielrijder, die op een dergelijke manoeuvre niet verdacht was. Het gevolg was een hevige botsing tus schen auto en wielriider en met een flinken smak werd de heer R. tegen den grond ge worpen, nadat hij eerst een salto gemaakt had. Met hevig bloedende wonden bleef da aangeredene liggen en spoedig kwam de politie aangesneld om de eerste hulp te verleenen. Even daarna kwam de zieken auto van den G. G. D. en daarmede werd het slachtoffer naar het Centraal zieken huis overgebracht. Voor zoover wü het ter plaatse konden be- oordeelen, was de botsing wel ernstig aan gekomen, doch leek levensgevaar niet aan wezig. GESLAAGD. Voor het candidaats-examen in de rech ten is hedenmorgen aan de universiteit te Leiden geslaagd de heer J. C. Nieuwenhuy- zen te Limmen. DE ZAAK-BROEK OP LANGENDIJK. Onze parlementaire medewerker schrijft ons uit Den Hhag het volgende over de zaak van. Broek op Langendijk: Wat de kwestie-Broek op Langendijk betreft, was mr. van Scha ik van oordeel, dat de heer Mendels een te tamme voor stelling van het gebeurde had gegeven. Van belang voor den sociaListischen af gevaardigde was geweest de vraag, waar om de verdachten afgezien hadden van hooger beroep; of er misschien pressie op hen was uitgeoefend. Dit ontkende de be windsman. Noch van de zijde van den griffier der Alkmaarsche Rechtbank, noch door een of andere beambte van het huis van bewaring was iets van dien aard ge daan. De minister achtte het niet onwaar schijnlijk, dat de verdachten zelf, na de behandeling van hun zaak hadden inge zien, dat er van hooger beroep voor hen toch niets te verwachten viel, en vond het ook niet onmogelijk, dat ook tot hen ge ruchten waren doorgedrongen van een op handen zijnde gratie ter gelegenheid van het huwelijk der prinses. Mr. Mendels (s.d.) merkte naar aanlei ding van deze verklaring bij de replieken op, dat het best waar kon zijn wat de griffier en de gevangenbewaarders hadden beweerd, maar, dat hij het toch wel een beetje vreemd vond, dat in de bewuste drie briefjes der gedetineerden dingen werden verteld, waarvoor een zekere technische rechtskennis noodig is, welke men van eenvoudige boerenjongens niet kan verwachten. De heer Mendels zou gaarne hebben gezien, dat de minister bij zijn onderzoek, ook eens geïnformeerd had bij de gedeti neerden zelf. Minister v. Schaik zeide daartegen geen bezwaar te hebben, indien de heer Mendels op een dergelijk onderzoek prijs stelde. Overigens merkte hij nog op, dat de brief jes niet gelijk luidend waren en dat hij al een paar punten tegen was gekomen mr. Mendels had de briefjes hem tijdens de vergadering ter hand gesteld die in tegenspraak met elkaar waren. ROODVONK TE HEILOO. In de gemeente Heiloo heerscht de roodvonk. Hoewel verscheidene kinderen zijn aangetast, heeft de ziekte tot heden geen slachtoffers geëischt. DE KAASMARK De aanvoer bedroeg heden 45000 K.G. De markt zette aanvankelijk te hoog in, waardoor aan het einde een prijsdaling viel waar te nemen. De hoogste markt bedroeg 25 per 50 K.G. Gemiddeld was de markt 20 a 21. Een stapel met ietwat afwijkende kaas waarvoor aanvankelijk 19 was geboden, doch die later niet hooger dan 18 kwam (het betrof hier z.g. korte kaas) geraakte onverkocht en werd opgeslagen. Op de kaasbeurs waren wederom een zestal fabrieken met hun kistjes kaas ver schenen. Ditmaal hadden ze beter thuis kunnen blijven. De handel neemt hier n.L geen notitie meer van de kaasbeurs, zoo dat slechts 500 kaasjes voor 20 verkocht werden. Voor het behoud van de kaasmarkt heeft Alkmaar veel te danken aan die kaashandelaren die de markt trouw zijn gebleven. De producenten die als de laatsten der Mohikanen nog vasthouden aan de Alk maarsche kaasbeurs, in de hoop dat de tijd komt dat de handel genoodzaakt zal zijn ook op deze beurs te koopen, zullen verstandig doen, wanneer ze persé willen beurzen, maar naar Purmerend te gaan. Het argument dat de beurs voor de grootere fabrieken een betere afzetmoge lijkheid biedt, is nu wel ongegrond geble ken. Hun vasthouden aan de kaasbeurs moet thans wel sterk den indruk maken dat daarmede een aanval op de markt werd beoogd.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2