KING PEPERMUNT ^Binnenland £and= en Huin&oam Adverteeren in de krant, Brengt II nader tot den klant NEDERLAND EN SPANJE. Voorbehoud tot het nemen van maatregelen. Ingediend is een wetsontwerp „voorbe houd tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje". De memorie van toelichting, welke is on derteekend door de ministers van buiten- landsche zaken, justitie, financiën, defensie, waterstaat, handel, nijverheid en scheep vaart, en koloniën, luidt als volgt: Terwijl de uitvoerverbodenwet 1935 en de sanctiewet 1935 voor een aantal door Neder land te nemen maatregelen, die zoo al niet tot bevordering der beëindiging) van vijan delijkheden in Spanje, dan toch tot locali- seering daarvan kunnen strekken, een grondslag bieden, geven het overleg in de z.g. non-interventiecommissie te Londen, en de door deze commissie gedane aanbevelin gen aanleiding tot verschillende andere maatregelen, waarvoor in onze wetgeving een grondslag ontbreekt. Gedacht wordt hier in de eerste plaats aan een verbodsbe paling met betrekking tot het dienstnernen bij de strijdkrachten in Spanje. Wel werd zulk dienstnernen, voor zoover dit niet reeds wordt belemmerd door het bestaande verbod tot aanwerving en door de sanctie van het verlies van het Nederlanderschap, reeds zooveel mogelijk tegengegaan door de gepubliceerde maatregelen inzake de afgifte van paspoorten voor reizen naar Spanje, een bepaald verbod met strafbaarstelling van zoodanige dienstneming behoeft een wette lijke basis. Nu verder de in de non-interven tiecommissie bereikte overeenstemming heeft geleid tot aanbeveling van effectieve maatregelen van controle op den toevoer van wapentuig en vrijwilligers naar Spanje, kan Nederland niet achterblijven, voor zoo ver in zijn vermogen ligt, er aan mede te werken dat het beoogde doel wordt bereikt. Een algemeene maatregel van bestuur strek kende tot het tegengaan van het vervoer met Nederlandsche schepen van wapentuig en vrijwilligers naar Spanje, gegrond op de sanctiewet 1935, verkeert reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Het voortdurend overleg in de genoemde com missie maakt het wenschelijk en noodig, dat met bekwamen spoed onzerzijds telkens maatregelen kunnen worden genomen, al naar mate over verschillende onderwerpen in die commissie en tusschen de regeeringen overeenstemming wordt bereikt. Het is niet wel mogelijk voor deze spoed- eischende regelingen, die somwijlen voor een onderdeel vallen op het gebied van den wetgever, telkenmale de medewerking van de wetgevende macht in te roepen. Het is om die reden, dat bij dit wetsontwerp aan de kroon de bevoegdheid wordt verleend om bij algemeenen maatregel van bestuur die maatregelen, welke door de omstandigheden mochten worden vereischt, te nemen. De bepalingen van art. 2 e.v. zijn in hoofd zaak gelijkluidend aan die van de uitvoer verboden- en sanctiewet. Met het oog op de wenschelijkheid bepaalde feiten door Ne derlanders ook in het buitenland gepleegd, te kunnen verbieden, is aan art. 4 een 5e lid toegevoegd. Wegens den spoedeischenden aard van deze aangelegenheid is, overeenkomstig art. 71 van de wet op de staatsinrichting van Ned.-Indië, afgezien van het hooren van den Volksraad van Ned.-Indië. DE AANKOMST VAN DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE IN RIO DE JANEIRO. De Nederlandsche handelsmissie, welke onder leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek een reis door Zuid-Amerika maakt, is gisteren in Rio de Janeiro aange komen. Aan boord werd het gezelschap Nederlanders verwelkomd namens den pre sident der republiek door den ambassadeur Regis Oliveira en door den minister van buitenlandsche zaken Ouropreto. Denzelfden dag heeft de volledige missie een tegenbezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken in het paleis Itamaraty. Tevens maakte de missie een aanvang met haar werkzaamheden door de gedachten- wisseling te openen met het interdeparte mentale Braziliaansche werkcomité. Voorts was er dien dag op het Nederland sche gezantschap een noenmaal, waar de missie voor het eerst in contact kwam met de ambtelijke- en zakenwereld uit Brazilië. De leider der misie, jhr. van Karnebeek, bracht vervolgens een bezoek aan de mi nisters van financiën, van landbouw, van arbeid en van binnenlandsche zaken. Later in den middag bezocht de missie de Brazi liaansche persvereeniging en ontving een aantal journalisten. De volgende dagen zijn bestemd voor zakelijke besprekingen. De ontvangst en de stemming waren over al zeer hartelijk. De groote dagbladen in Rio de Janeiro publiceeren uitvoerige be schouwingen met portretten der missieleden, alsmede tal van artikelen en afbeeldingen over Nederlandsche onderwerpen. DE MOORD OP DEN GARAGEHOUDER. Naar wij vernemen wordt de gearresteer de L. die verdacht wordt als dader of als medeplichtige in de zaak van den moord op den garagehouder H., op den Bezuidenhout- scheweg te 's-Gravenhage, in afwachting van het verder justitieel onderzoek in het huis van bewaring gehouden. De onbekende jongeman die volgens getui gen Vrijdagavond op het Spui heeft gestaan bij de onderhandelingen over den verkoop van de Citroenauto, waarin later op den avond de moord is gepleegd en wiens aan melding door den commissaris van politie werd verzocht, heeft den oproep nog niet beantwoord. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet. DE A.S. KAMER-VERKIEZINGEN. Mussert lijstaanvoerder N.S.B. Op de candidatenlijsten der N. S. B. in alle kieskringen zal ir. A. A. Mussert lijst aanvoerder zijn. Eenmaal gekozen zijde, zou hij ook deel van de Tweede Kamer gaan uitmaken. Kingvan een- edele plant. King ...de geurige# de smakelijke# de zui vere. King houdt U fris en monter. Een natuurlijke verkwikking TONNEMA CIE. F ABS. VAN KING PEPERMUNT SNEEK PERSONEEL IN 'S RIJKS DIENST VERGADERT. Het plaatselijk comité van den centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst had tegen gisteravond een openbare vergadering uitgeschreven in Krasnapolsky te Amsterdam, die druk was bezocht. De voorzitter de heer J. de La Bella herinner de er in zijn openingswoord aan, dat de sa larissen van het rijkspersoneel vermindering op vermindering hebben ondergaan. Door den val van den gulden zijn er in Januari prijsstijgingen gekomen, die nog zullen toe nemen. De salarissen van het rijkspersoneel zijn in het algemeen van dien aard, dat zij geen prijsstijging kunnen velen. Nu de mid delen beter gaan vloeien, meent de voorzit ter, dat het rijkspersoneel het eerste aan de beurt is om daarvan te profiteeren. De heer F. Perdok. voorzitter en H. Ste- ketee, secretaris van den centrale, voerden hierna het woord. De heer F. Perdok zette in zijn betoog uiteen dat elke munteorrectie meebrengt van prijzen van de eerste levensbehoeften. De prijsverhooging is op het eerste gezicht nog niet hoog, maar voor hen die weinig inkomen hebben drukte elke verhooging. Er is toch een groote greep van gehuwde amb tenaren, die niet meer dan 1400 inkomen heeft. Deze gezinnen hebben ongeveer 50 pet noodig van hun inkomen voor voeding en dan drukt elke prijsstijging zwaar. In het vervolg van zijn rede deelde spr. mede, dat het gemiddeld inkomen in ons land gedaald is met 20 pet., maar dat van de ambtenaren gemiddeld 26 pet. Veel le vensgeluk is uit de gezinnen der rijksamb tenaren verdwenen. Aan de regeering is daarom gevraagd de salarissen aan te pas sen aan het indexcijfer. Daarmeer is de re geering niet accoord gegaan. Tenslotte wees spr. op de aanstaande ver kiezingen. Spr. hoopte, dat de rijksambte naren zullen ijveren dat de nieuwe Kamer aan hen terug zal geven de vijf procent, die hun onbillijk is afgenomen, maar daar naast, dat het rijkspersoneel eendrachtig zal zijn om het gevaar af te wenden in het stel sel van den zwevenden gulden, dat Ge koopkracht ervan voor de ambtenaren de zelfde zal blijven (applaus). De heer H. Steketee schetste in een uit voerig betoog de verhouding van het rijks personeel tot de regeering. Van het thans fugeerende personeel is gezegd, dat het de salarisverlagingen heeft ondergaan en zon der verbittering zijn plicht is blijven doen. Het is de vraag of in de toekomst datzelf de kan gezegd worden van het toekomstig personeel. Er behoort een versterking van den band te komen tusschen personeel en regeering. Een goed rijkspersoneel is noo dig voor de gemeenschap. Daarom vragen wij aan de regeering: doe ook wat voor het personeel, dat gij noodig hebt. Na een opwekkend woord van den voor zitter tot samenwerking, werd de vergade ring gesloten. DE KONINGIN NAAR DE JAARBEURS. Het ligt in het voornemen van H.M. de koning Vrijdagochtend 12 Maart een bezoek te brengen aan de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. J. C. C. TONNET f. De bekende „Bóeren-generaal". Gistermiddag is, in zijn woonplaats Vor- den, op 70-jarigen leeftijd overleden de gep. generaal-majoor der artillerie J. C. C. Ton- net. De generaal Tonnet, is een officier van buitengewone bekwaamheid geweest. Nog leeft die roep in het tegenwoordige officiers- korps voort. Zijn krachtige overtuiging bracht hem dikwijls in conflict met meer deren; voor ondergeschikten was hij een ideaal-chef. Van zijn sterk ontwikkeld ge voel van recht en rechtvaardigheid en van zijn groote hulpvaardigheid heeft hij, na zijn pensionneering, nog in het bekende ge- val-Boeyink, dat hem in allerlei moeilijkhe den en verdrietelijkheid heeft gestort, blijk gegeven. Buitengewoon goed aangeschreven als hij als officier was, viel hem als kapitein in 1913 de bevordering bij keuze tot majoor ten deel. Daarna stafofficier, voortreffelijk en geliefd docent als leeraar aan de Hoo- gere Krijgsschool, en militair attaché bij het gezantschap te Londen tijdens den wereld oorlog, vervolgde hij zijn carrière, totdat hij als generaal-majoor, om zakelijke redenen, verband houdende met het militair beleid, ontslag uit den dienst nam, waarin hij an ders ongetwijfeld den hoogsten rang zou hebben bereikt. Een militair van groote al lure. Daarbij een eenvoudig man, wars van alle uiterlijkheden. DE POTVISSCHEN TE ROTTERDAM. In een bijeenkomst in „Atlanta" heeft prof. dr. H. Boschma, directeur van het rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, het een en ander verteld over de in Zee land aangespoelde potvisschen. Men vermoedt aldus spreker dat, toen het water zakte, de beide exemplaren op de zandbank, door het eigen gewicht te gen de zandplaat zijn gedrukt en toen niet mee in staat zijn geweest adem te halen. Prof. Boschma sprak zijn dank uit jegens allen, vooral tot de heeren de Kroes en de autoriteiten in Zeeland, voor de medewer king welk zij hadden verleend. Spr. uitte zijn voldoening, dat mep in Rotterdam een terrein had gekregen, dat zich zoo uitstekend leende tot de ontleding van de potvisschen en het wetenschappelijke onderzoek. Ten onrechte klaagde men over den geur, welke de dieren verspreiden, want de bezienswaar digheid van deze exemplaren, welke men hoogstwaarschijnlijk nooit meer zou kun nen aanschouwen, woog ruimschoots daar tegen op. Spr. zeide nog, dat er hier te lande geen juridische regeling is met betrekking tot het vinden van deze soort dieren, welke niet onder strandvonderij gerekend kunnen wor den, omdat er geen eigenaar is geweest, zooals voor strandvonderij geldt. Men heeft hier het recht van den vinder zonder meer toegepast en men kon zich dus alleen door middel van koop in het bezit stellen van de dieren, welke voor de Nederlandsche musea een aanwinst van onschatbare waarde zijn. Men zal het werk zoo snel mogelijk be ëindigen en dezer dagen zal men ook reeds met het afspekken van' het tweede exem plaar beginnen. Er bestaat Zaterdag, Zondag en Maandag nog gelegenheid voor het publiek om de dieren in oogenschouw te nemen. DOOR TREIN OVERREDEN. Slachtoffer moet beide voeten Hedenmorgen omstreeks zeven uur ont dekte een ambtenaar van de spoorwegen te Meerssen (L.)/die op weg was naar het station aldaar, op de Hollandsche Lijn tus schen Bunde en Maastricht een man, die door een trein was overreden. Het slachtoffer miste beide voeten. Het bleek later te zijn de ongeveer 50- jarige J. C. uit Maastricht. In zorgwekken- den toestand is de man naar het ziekenhuis „Calvarienberg" te Maastricht vervoerd. DREIGBRIEF VAN VIJFTIENJARIGEN JONGEN. De slager A., wonende op de Bloemen markt te Geleen ontving dezer dagen een dreigbrief, waarin een bedrag van duizend gulden werd geëischt. Dit bedrag moest op een nauwkeurig aangeduide plek op de Oude Bruinkoolgroeve te Lindenheuvel worden gedeponeerd. Indien hieraan niet werd voldaan zou het oudste dochtertje van den slager ontvoerd wórden. De familie A. was door dezen brief ten zeerste veront rust en waarschuwde de poiitie. Een ingesteld onderzoek heeft gisteren tot de opsporing geleid van den dader. Het .bleek te zijn de vijftienjarige P. N. Hij had den brief in een bus van de L. T. M. (Lim- burgsche tramweg-maatschappij) gestopt en de chauffeur van deze onderneming had hem aan het adres van den slager bezorgd. De jongen is door de politie aan een ver hoor onderworpen en daana op vrije voeten gesteld. DANK VAN DE SPAANSCHE REGEERING. De zaakgelastigde in den Haag van de Spaansche regeering heeft van den minister van buitenlandsche zaken, Del Vayo, een schrijven ontvangen, waarin deze hem ver zoekt bijzonderen dank van zijn regeering over te brengen aan al diegenen in Neder land, die geprotesteerd hebben tegen de executie van professor Alas, rector van de universiteit te Oviedo. BAGAGEWAGEN ONTSPOORD TE ZAANDAM. Ernstige storing. Gisteravond omstreeks half elf is op het stationsemplacemént te Zaandam aan de zijde van Koog-Zaandijk een ledige bagage wagen, welke behoorde tot het rangeerdeel, uit de rails geloopen, met het gevolg, dat het treinverkeer over één spoor moest wor den geleid, hetgeen aanzienlijke vertraging met zich medebracht. De trein uit Haarlem, via Uitgeest, welke om 22.49 uur aan het Centraal-station moest arriveeren, kwam cm tien minuten voor half twaalf binnen, terwijl de trein uit Alkmaar, welke hierop volgde in plaats van om 23.28 om 23.45 uur binnenliep.. De laatste uitgaande treinen, bestemd voor Amersfoort en Rotterdam, zijn over tijd vertrokken opdat de reizigers uit de richting Zaandam hun aansluiting niet zouden missen. Personeel van het depot Centraal-Station is met den z.g. ongevallenwagen naar de plaats der ontsporing vertrokken om den gederailleerden wagon weer in de goede po sitie te krijgen, een karwei, dat vermoede lijk enkele uren zou vorderen. In den loop van den nacht is het perso neel van het depot Centraal-Station, dat met den ongevallenwagen naar Zaandam was vertrokken om den ontspoorden bagagewa gen in het spoor te zetten met dezen arbeid gereed gekomen. Tegen half vier was de wagen in de rails, zoodat bij den aanvang van den dienst het treinverkeer op normale wijze kon geschieden. Van verdere vertra ging in den treinenloop is geen sprake ge weest, aangezien het traject Zaandam-Uit geest tusschen half twee en vijf uur niet be reden wordt. DE „J. P. COEN" ZONDAGMORGEN VERWACHT. Het s.s. ,,J. P. Coen", dat in verband met stormweer vertraging heeft ondervonden, en Zaterdagavond om acht uur te Amsterdam werd verwacht, zal niet voor Zondagmorgen 10 uur te Amsterdam kunnen zijn. ONTZETTEND DRAMA TE ROSSUM. Een ontzettend drama heeft zich he denmorgen te Rossum (Betuwe) afge speeld. De 55-jarige A. van E. ging naar de uiterwaarden om hout te hakken. Ver moedelijk heeft hij zich daar in een vlaag van verstandverbijstering den hals afgesneden. De man geraakte ver volgens te water en verdronk. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. WEGGELOOPEN KOSTSCHOLIER AANGEHOUDEN. Een van de beide jongens, die uit een kostschool te Arnhem zijn weggeloopen en wier opsporing door den commissaris van poiltie te Arnhem was verzocht, is gisteren in de gemeente Rheden aangehouden. De knaap is naar zijn ouders te Amsterdam ge bracht. Naar den anderen jongen wordt nog gezocht. LANDBOUWERSKNECHT VERMOORD. Door landbouwer met wien hy een veete had. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft op den Hoogen Dijk te Groede (Zeeuwsch- Vlaanderen) de 45-jarige landbouwer F. G. op den 30-jarigen A. W. een schot gelost, dat dezen in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde vernemen wij, dat er sinds eenigen tijd een veete tusschen F. G. en A. W. bestond. Laatstgenoemde was wei'kzaam op een boerenerf, dat ge legen is naast een stuk land van F. G. Gistermiddag ontmoetten beide mannen elkaar op den Breskenschedijk. Zij kre gen twist en plotseling haalde G. een re volver te voorschijn, waarmee hij een schot loste op W., die even later ineen zeeg. Onmiddellijk schoten eenige voorbijgan gers toe, terwijl enkelen den rijksveld wachter waarschuwden. Deze arresteerde den dader en bracht hem naar de mare chaussee-kazerne te Breskens. G. staat zeer ongunstig bekend. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen. Nadere bizonderheden. Omtrent dezen moord vernemen wij nader, dat de knecht vergezeld was van zijn baas, boer D., die herhaaldelijk on- eenigheid schijnt te hebben gehad met den landbouwer F. G. Toen het tweetal gister middag op den hoogen dijk G. ontmoette kwam het tot een hevige woordenwisse ling tusschen D. en G., waarby de knecht A. van der W. de partij van zijn patroon trok. De dader heeft aan de politie ver klaard, dat hij uit noodweer heeft ge handeld, daar hij door de twee anderen, die schoppen en ander landbouwgereed schap bij zich hadden, zou zijn bedreigd. De verslagene laat een vrouw en drie kinderen achter. DE MOORD TE VLISSINGEN. Parket doet onderzoek. Het parket uit Middelburg heeft giste ren een onderzoek op de plaats van het misdrijf ingesteld en zich 's middags op nieuw naar café „De Keersluis" begeven, waar de politiescheikundige, de heer van Ledden Hulsebosch met zijn assistent ge durende eenige uren de situatie heeft on derzocht. Omtrent de bij dit onderzoek verkregen resultaten, kunnen in het belang der nasporingen momenteel geen nadere mededeelingen worden gedaan. De licha men der slachtoffers bevinden zich nog in de woning, die onder politiebewaking staat en waartoe niemand wordt toege laten. Hedenochtend werd dr. Hulst uit Lei den verwacht, om op de lijken der slacht offers sectie te- verrichten. NEGENHONDERD GULDEN ONTVREEMD. Gisteravond is bij een inbraak te Schijndel in de Parochie Boschweg, ten huize van een bejaard echtpaar een bedrag van negen hon derd gulden en een trouwring ontvreemd. De familie was tusschen zeven en acht uur in de tegenover de woning gelegen parochie kerk, waar een missiepredikatie werd ge houden. Tijdens haar afwezigheid heeft de dief zich door het openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Ver moed wordt, dat de dief goed op de hoogte was van het doen en laten van de bewoners. Het gestolen geld was pas eenige uren in huis. Tot dusver heeft men geen sporen van den dader gevonden. Glimlachje Ik wilde gaarne een lippen stift hebben! Zeker, mijnheer, graag!: Welke kleur? Zooals hier op mijn wang, juffrouw! Branden. BRAND IN FABRIEK VAN JARRETELLES EN BRETELS. Gisteravond omstreeks" zeven uur is brand uitgebroken in de bandweverij, tevens fa briek van jarretelles en bretels der firma van Tettero, aan de Markkade te Breda. De brandweer was spoedig met groot ma teriaal ter plaatse en door krachtig optre den kon worden voorkomen, dat de geheele fabriek een prooi der vlammen werd. Een gedeelte van het gebouw is uitgebrand, waarbij vele machines zijn verloren gegaan. Het dak werd vernield, terwijl een groote partij fabrikaten en halffabrikaten door de vlammen werd verteerd. Na een half uur was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Bij de fabriek waren 30 a 35 man werkzaam. De helft hiervan zal door den brand voor- loopig zonder werk komen. Een paar maanden geleden heeft in da- zelfde fabriek ook brand gewoed. De schade was toen minder belangrijk dan thans. VEETEELTFILMS. De rijksveeteeltconsulenit, ir. L. de Vries, schrijft ons: Een dezer dagen is een en ander mede gedeeld omtrent hetgeen de Marofilm „Wat Nederland biedt op het gebied der rundveeteelt" en „Weer Welvaart" laat zien. Door bijzondere omstandigheden zal de vertooning der films in Noordholland niet doorgaan. POOTAARDAPPELSTEUN. De Nederlandsche Algemeene Keurings dienst te Wageningen deelt ons het volgen de mede: Evenals vorige jaren zal ook nu het z.g. Poterfonds een vergoeding worden verleend voor de eventueel overgebleven partijen goedgekeurde pootaardappelen. In de regeling, waaromtrent spoedig nadere mededeelingen zullen worden ge daan, zullen vermoedelijk enkele wijzigin gen worden aangebracht, betrekking heb bend op de sorteering der partijen, die voor inventarisatie in aanmerking komen. De partijen moeten kennelijk bestemd zijn voor den pootgoedhandel en moeten dus een voorloopige sorteering hebben ondergaan. Zoo zullen b.v. partijen binnenlandsche consumptierassen, klasse B en C gesorteerd moeten zijn op circa 2845 mm. vierkants- maat of tuss^enmaten. VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS. Woensdagmiddag te 2 uur vergaderde de Vereeniging van Oud-leerlingen der Vak school voor Kaasmakeiis te Hoorn in „De Witte Engel", onder voorzitterschap van de heer P. Smit. De heer Geuzebroek, afgevaardigde naar de vergadering van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, bracht verslag uit; dë heer Oudhuizen van de vergadering van den Bond van op Coöp. Grondslag werkende Zuivelfabrieken. De penningmeester deed rekening en Ver antwoording. De kasrekening sluit op 279.met een saldo van 28.95. De ba lans sluit op 638.71, winst 66.431^. De rekening 1936 van het Wed.- en Wee- zenfonds sluit op 127.341/4. De balans op 1726.70 Yi met een winst van 160.81. De fin. commissie adviseert tot goed keuring. Z. h. s. aldus besloten. De secretaris, de heer T. Groot Gz., bracht het jaarverslag uit. Het ledental en de fi nanciën gingen in opgaande lijn. Gegispt werd o.m. de margarine-reclame en de han del van gecondenseerde melk in Engeland, alsmede de mislukte regeling van de ver plichte teruglevering van ondermelk. Ver der werd gewezen op de administratieve moeilijkheden, waarmede de kaasmakers tegenwoordig te maken hebben. Eenige lichtpunten voor de zuivelproducten wor den gezien. 18 nieuwe leden traden toe, 8 leden bedankten, 3 donateurs werden inge schreven. Eind 1936 telde de vereeniging 51 gewone leden, 10 buitengewone leden, 10 vereenigingen-leden en 8 persoonlijke leden. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. De begrooting voor 1937 sluit op 254. met een post van 61.5 voor onvoorzien en wordt z. h. st. goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar den Nieuwen Bond werd benoemd de heer Stammes, naar den Ouden Bond de heer Bras, naar de Jaar beurs de heeren De Reus en Van Dijk. Bespreking over een eventueel te houden excursie. Voorgesteld werd een excursie te organi- seeren naar de kaasmerkenfabriek te Lei den. Besloten werd hiertoe hiertoe over te gaan. Het bestuur zal deze zaak verder regelen. Voorgesteld werd pogingen aan te wen den om ook de melkinrichting „De Sierkan" in Den Haag te bezichtigen. Hierover zal gecorrespondeerd worden. De excursie zal half Augustus zijn. Daarna werd een film vertoond, welke een beeld gaf van het bedrijf eener moder ne coöperatieve zuivelfabriek en de geheele behandeling der kaas. De aardige smalfilm was gedeeltelijk opgenomen in de omgeving van Sint Maartensbrug en de coöperatieve zuivelfabriek „De Eensgezindheid" aldaar. Gevraagd werd naar het gebruik van het middel „Coline". Met dit artikel had nog geen der aanwezigen ervaring opgedaan. Verondersteld wordt, rat de gewichtswinst in het zout zit. De voorzitter meende, dat het artikel aan de gediplomeerde kaas makers niet zoo gemakkelijk zal verkocht worden. De voorzitter sloot met een woord van dank.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6