Provinciaal 'lUeutvs JCetk School £uchtuaact Het vergiftigingsproces in België. "ÏQMOND AAN ZEE B-steun in 1937. De minister van sociale zaken heeft be paald, dat de gemeente in 1937 voor B steun (verstrekking van kleeding, schoeisel' en dekking) mag besteden een bedrag van 5.30 per werklooze, verleden jaar 4.20). Van dit bedrag komt 2 ten laste der ge meente, 3.30 ten laste van het departe ment van sociale zaken. Als grondslag wordt genomen het gemiddeld aantal werk- loozen over de eerste 10 maanden van 1936, hetgeen voor deze gemeente 241 is. Beschikbaar is zoodoende totaal 1277, (vorig jaar 1365). Overigens gelden voor deze B steun vrijwel dezelfde voorschriften als in 1936. Toestand gunstig. De toestand van Simon Genet, die dezer dagen aangereden werd door een auto, is zeer gunstig. Waarschijnlijk zal hij binnen enkele weken geheel genezen zijn en geen nadeelige gevolgen van het ongeval onder vinden. BURGERBRUG „Nut" en „Volksonderwijs". In de zaal van den heer Langedijkte Burgerbrug hielden de plaatselijke vereeni- gingen „Nut en Genoegen" en „Volksonder wijs" een gezamenlijke bijeenkomst onder leiding van den heer L. A. I. Smelik. Als spreker was uitgenoodigd de heer Akkerman, hoofd der o.L school te Wervers- hoof, die het woord voerde over „concen tratie van het openbaar onderwijs". Met groote aandacht werd naar den heer Akker man, een vlot en aangenaam spreker, ge luisterd. Hij wees o.m. op het nut van het behoud van openbare scholen en op de sla gen welke in de laatste jaren aan het open baar onderwijs zijn toegebracht, terwijl bovendien nog andere gevaren voor dit on derwijs in de lucht hangen. Verder werd opgevoerd het tooneelstuk „Robbedoes" en wel door de tooneelver- eeniging uit Wervershoof, Over het alge meen was de vertolking beslist goed te noe men en hebben de aanwezigen volop genoten van het gebodene. CASTRICUM De heer Aukes gaat heen. Naar wij vernemen is door den heer Aukes bericht gezonden, dat hij wegens hoogen ouderdom bedankt als lid van den raad. De opvolger op de lijst is de heer C. J. Brouwer. In den heer Aukes verliest de raad een zijner beste leden. Nog lang zal bij velen in gedachten blijven hetgeen hij voor de ge meenschap heeft gedaan. Steeds was hij ten aanzien van de algemeene belangen van Castricum vol belangstelling en stond op de bres die te dienen. Onderlinge Hulp. Dezer dagen hield deze vereeniging haar jaarvergadering in café van den heer W. de Groot. De voorzitter memoreerde, dat 1936 voor ons fonds gunstig had gewerkt. Tevens herdacht de voorzitter het overlij den van den heer D. de Winter, die vanaf de oprichting lid is geweest en 27 jaar lang 2e voorzitter was. In al die jaren heeft hij niet één vergadering gemist. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de kas met plm. 600 was geste gen, zoodat het eindsaldo thans de 3000 1 overschrijdt. Hierna werd als le secretaris de heer Tromp met algemeene stemmen herkozen. Voor wijlen den heer D. de Winter moest een nieuwe plaatsvervanger gekozen wor den. Na stemming bleek de heer D. de Winter Jr. gekozen te zijn. TEXEL Posterijen. Met ingang van 1 Juli 1937 is aan den commies bij den P.T.T.-dienst F. M. Posthuma, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Den Burg (Texel), op zijn verzoek eer vol ontslag' verleend. LANGENDIJK Aanleg proefpolder. Naar wij vernemen worden onder de gemeente Oudkarspel ook metingen ver richt voor den aanleg van den proefpolder, welke zal worden gesticht om proeven te nemen voor de verbetering van de econo mische toestanden in het Geestmerambacht. Er wordt dus op meerdere plaatsen ge meten. SCHAGERBRUG Benoeming aangenomen. De heer J. D. Wiering te Utrecht heeft zijn benoeming tot hoofd der O. L.-school alhier aangenomen. 't ZAND Bij de alhier in café de Wit gehouden openbare verkooping ten overstaan van notaris H. J. van Veen te Schagerbrug is de boerenplaats van den heer P. Apeldoorn te 't Zand, bestaande uit boerenhuis, schuur, wei- en bouwland, tezamen groot 19.17.6C H.A., ingezet op 26.572.42. SCHOORL Verpachting grasgewas. Woensdag en Donderdag den eenen dag te Schoorl en den anderen te Groet, had ten overstaan van B. en W. de verhuring plaats van het grasgewas langs wegens en dijken, benevens de landerijen aan de Jaagkade. De laatsten werden voor één jaar, de wegen en dijken voor vier jaar verhuurd. De Jaagkade bracht op 457, vorig jaar 455. De wegen 358.35, vorig jaar 390.50. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 MAART 1937. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur ds. van Dop (beves tiging van nieuwe lidmaten). Kapelkerk, 10.30 uur ds. Baar ,(doop); 5 uur ds. Warners; Woensdag 11.30 huwe lijksinzegening door ds. Warners. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur ds. Brandt van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur Heilig Avondmaal en 5 uur Heilig Avondmaal en nabetrachting ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 u. en 4.30 uur en Woensdagavond 8 u., dienst. Consistoriekamer Gróote Kerk, Woens dagavond 8.15 uur ds. van Dop (bijbelle zing). Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur de heer A. G. Visser van IJmuiden, 12 uur Zondagsschool, av. 7 uur ds. Ruys, onder werp: „Moederliefde en Jezus"; Donder- dagvoorm. 10.30 uur huwelijksinzegening. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoék 40; Zaterdagavond 8 uur open luchtsamenkomst op de Steênenbrug; Zon dag 7.30 uur bidstond, 10 uur heiligings- dienst, 3.30 uur openbare samenkomst, 7.30 uur overwinningsavond; Dinsdagavond 8 u. uur soldatenbijeenkomst; Woensdagavond 8 uur straatzang; Donderdagavond 8 uur openbare samenkomst. Al deze samenkomsten worden geleid door kapitein Groot, luitenant Prins en ka pitein J. Segaar. Nederlandsch Leger des Heils, Hekelstr. no. 9; Zaterdagavond 8 uur straatzang; Zondagmorgen 10 uur wijdingdienst, Zon dagmiddag 12.30 uur en Woensdagmiddag 5 uur kindersamenkomsten; Zondagavond 8 uur verlossing-samenkomst; Dinsdag- en Donderdagavond 8 uur samenkomsten. Deze samenkomsten worden geleid door kapiteine M. v. Stein. Vrijdag huwelijksinzegening van broeder Veenendaal en zuster Fanoij, die geleid zal worden door een der hoofdofficieren. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. van Mullem. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. BARSINGERHORN, nam. 2 u. ds. Witkop. BERGEN, 10.30 uur ds. v. d. Kieboom. Ger'. kerk, 10 uur en 5 uur ds. P. J. Richel, van Noordscharwoude. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur de heer Dun van Alkmaar. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, geen opgaaf ont vangen. Oud kath. kerk, geen opgaaf ontvangen. EGMONDBINNEN, 2 u. ds. v. d. Kieboom (bevestiging Kerkeraad). GRAFT, geen dienst. GROET, zie School. GROOTSCHERMER, 7 u n.m. ds. Loysen. HEILOO, 10 uur mej. van Vliet. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur ds. H. Bakker van A'dam. HEERHUGOWAARD, av. 7 uur, ds. v. d. Kam. HARINGHUIZEN, 10 uur ds. v. Beek. KOEDIJK, 9.30 u. ds v. d. Kieboom. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur ds. van Calcar, van Bever wijk. NIEUWE NIEDORP, av. 7 u. ds. Mole naar. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur ds. Loysen. (Liturgische dienst). OUDE NIEDORP,, Donderdagavond 7 u. zendeling A. v. Dijk van Heemstede „Het zendingswerk in de Soenda-landen" (met lichtbeelden). OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDESLUIS, Doopsgezinde Gemeente geen dienst. OUDESLUIS, geen dienst. PETTEN, 10 uur ds. van Wichen. SCHAGEN, 7 uur ds. Vorstman. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst SCHAGERBRUG, 10 uur ds. Witkop. SCHERMERHORN, 10 u. ds. Boerendonk. SCHOORL, 10 uur ds. Boeke; 11.15 Zon dagsschool. SINT PANCRAS, 9.30 u. Leesdienst, 3 u. ds. Molenaar. STOMPETOREN, 10 uur ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur de heer J. M. Mar- tens van Amsterdam. UITGEEST, 7 uur n.m. ds. Hanneman. Evangelisatiegebuw Sedeur, 10 uur de heer D. Meijer van Heiloo. URSEM, 10 uur ds. Buiskool. WARMENHUIZEN, 10 uur ds. v. d Kam. WESTGRAFTDIJK, geen dienst. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden aangegeven aan het bureau van politie aan het Kerkplein en aldaar te rug te bevragen des Woensdag en Zater dags tusschen 11 en 1 uur, de onderstaande voorwerpen, gevonden vanaf 24 Februari tot en met 3 Maart 1937: 1 paar dameswanten, belastingplaatje, 1 paar gymschoenen, 1 paar snelbinders voor fiets, 1 wollen dameshand schoen, 1 huissleutel en 1 kinderhandschoen. De navolgende voorwerpen, aangegeven als gevonden vanaf 24 Februari tot en met 3 Maart 1937, zijn terug te bevragen aan de hierbij genoemde adressen der ingezetenen: A. J. Brugman, Westerkolkstraat 14, sjaal met stippen; Gemeenteveldwachter te Heer- hugowaard, portemonnaietje (reeds enkele dagen eerder in de stad gevonden); P. Pee- ters, Dahliastraat 26, belastingplaatje; A. Bonnet, Dorpsstraat 331 te Broek op Langen- dijk, zakmes; Liekeles Oebles, Ridderstraat 16, belastingplaatje; J. Reuzenaar, Kinheim- straat 43, vulpotlood; Vink, Lyceumstraat 50, kinderportemonnaie met kleingeld; N. P. Erkamp, Lindenlaan 63, slinger van vracht auto; C. Kes, Nicolaas Beetskade 31, naaf- dop van auto; R. Boom, Kanaalkade 31, Gero lepeltje; Aarts (bur. van politie) fietssleu tel; T. van Latum, Laat 7, bruine vulpen; J. Stavenuiter, Westerstraat 82, sjaal; G. de Moor, Vondelstraat 6a, pakje met balijnen enz.; A. Schot, Uitenboschstraat 16, zilveren vulpotlood; G. Haker, Kennemersingel 21, kanarie; Zwietink, Brouwerstraat 12, kin derarmband; J. van Doel, Laat 36, achter klep van vrachtauto; B. Bergman, Doelen straat, kettinkje mét sleutel; H. Blankman, Koorstraat 5, handwarmer; K. Dekker, Wes terburgstraat 1; belastingplaatje in étui; M. Blom, Compagniestraat 9, rozenkrans. Men wordt dringend verzocht na terugbe- koming van zijn eigendom hiervan aangifte te doen aan het bureau van politie. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De positie der postvliegtuigen was heden: Nachtegaal (uitr.) te Singapóre; Rietvink (uitr.) in Rhodos, Perkoetoet (thuisr.) te Rangoon en Kievit (thuisr.) te Marseille. DE EDEL VALK NAAR INDIE.. Morgen zal het K.L.M.-vliegtuig Edelvlak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren J. J. Duimelaar (gezagvoerder), H. C. A. van Montfoort (tweede bestuurder), Chr. Bies heuvel (werktuigkundige) en C. van Beuke ring (radiotelegrafist). De post voor het toestel moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod op Donderdag 4 Maart 1937 ten overstaan van notaris G. A. Verkade te Alkmaar van winkel- en woonhuis, met afzonderlijk bovenhuis te Alkmaar, Luttik Oudorp 94, staande in bod op 7850, woonhuis te Alk maar, Julianastraat 6, op 3510 en winkel en woonhuis te Alkmaar, Laat 186, op 4000. De afslag blijft bepaald op Donderdag 11 Maart 1937 's-avonds om 6 uur (aanv. alzoo 7 uur) in café van den heer Th. van Gijzen te Alkmaar, Breedstraat. Door notaris J. P. Stuijt te Castricum werd Donderdagmiddag geveild bij af slag, combinatie en eindtoewijzing: 1. Een woonhuis, waarin veestalling en tuingrond, aan den Butterweg te Heiloo, groot 0.83.50 hectaren. Kooper G. F. Res te Castricum voor 4305. 2. Een perceel bouwterrein aan den But terweg groot 3 aren, 65 centiaren. Kooper J. Tesselaar te Alkmaar voor 300. 3. Twee perceelen weiland in den Ven- newaterspolder te Heiloo, groot 5.74.80 hectaren. Kooper C. Bakker Pzn. te Heiloo voor 8336,78. Het geveilde was eigendom van den heer W. F. van Westerop te Heiloo. De bevolking van Engeland, Als het geboortecijier niet spoedig toeneemt... (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, Februari. Hoe groot zal over honderd jaar de bevol king van Engeland, èn Schotland zijn? In dien geboorte- en steilte-cijfer zich blijven ontwikkelen zooals zij dit de laatste tiental len jaren gedaan hebben, moet het er, volgens de statistiek/ droevig uitzien. Voorat wanneer het -geboortecijfer niet snél toe neemt, zal de bevolking van het vereenigde koninkrijk, die nu acht-en-veertig millioen bedraagt, zijn teruggeloopen tot zes millioen. En die laatste zes millioen zal hoofdzakelijk uit oude mer.-chen bestaan, zoodat het dan voor het Engelsche volk een kwestie van een paar decaden zal zijn. Nu is dit cijfer natuurlijk theoretisch, en dat stemt hoopvol, maar men gaat zich toch meer met het vraagstuk van het geboorte overschot en wat daar aan vast zit bemoeien; later dan op het vasteland van Europa, waar de regeeringen van Duitschland, Frankrijk en Italië b.v. reeds jaren lang alle mogelijke maatregelen hebben getroffen, wij denken b.v. aan den belastingvrijdom voor groote ge zinnen. En men hoeft niet alleen volle honderd jaar vooruit te zien om extreme resultaten te krijgen, de verandering in de bevolking is reeds aan den gang. Sedert het jaar 1901 is het aantal personen beneden de 25 jaar naar verhouding met 25 procent afgenomen; in 1901 -waren er op iedere 1000 Engelschen 520 jonger dan 25 jaar, in 1935 waren er op iedere 1000 maar 388 jonger dan 25. Sedert 1931 is de afname van de groep onder 25 bijna dubbel zoo groot als de daaraan voor afgaande dertig jaar. Van 1934 tot 1935 daalde het geboortecijfer met 0,1 procent En behalve deze getallen, medegedeeld door het ministerie van gezondheid, geeft de London School of Economics nog aanvulling. Het is niet noodig ver vooruit te zien, blijft de toestand onveranderd dan zullen er over veertig jaar even veel oude als jonge menschen in dit land leven, en zal de bevol king met een kwart zijn afgenomen. Na 1980 ongeveer zullen de menschen boven vijftig jaar in de meerdeiheid zijn. Sedert 1920 tre den in Engeland de menschen vroeger in het huwelijk dan ooit, en het aantal huwelij ken is naar verhouding sterk vooruitgegaan, het geboortecijfer daalt echter. Volgens de Londensche economen is zelfs het drie kinderen-systeem geen waarborg, vier kin deren is het minimum om de bevolkings groepen op peil te houden. Slechte economische vooruitzichten De publieke opinie houdt zich nu met dit vraagstuk bezig, men kan wel zeggen: voor het eerst in Engeland, tot nu toe was het hier meer een aangelegenheid van acade misch belang. Dezer dagen, toen het onder werp in het parlement ter sprake kwam, heeft men al in zeer zwarte kleuren uitge schilderd hoe het er in dit land over twintig of dertig jaar zal uitzien. Men neemt algemeen aan dat de levens standaard dan sterk terug zal loopen, terwy'1 de werkloosheid toeneemt. Het toenemend aantal oudere personen zal echter een groote vraag doen ontstaan naar jeugdige arbeids krachten in enkele takken van bedrijf, die niet met ouderen kunnen werken, mijn- en grondwerkers vooral zullen noodig zijn. Daar het aantal specialisten dat zich terug trekt niet meer voldoende wordt aangevuld; ontstaat in een tijd van groote werkloosheid, plotseling aan bepaalde arbeidskrachten ge brek. Men voorspelt over dertig jaar een geweldige depressie in de bouwnijverheid, inplaats van het millioen huizen dat vandaag nu nog per jaar noodig is, zullen er dan niet meer dan een vier a vijfduizend gebouwd behoeven te worden. Ook komt de kwestie van de dominions ter sprake. Emigratie naar de dominions zal dan plaats vinden door de niet-Europeesche ras sen; de Times heeft hier onlangs nog in een hoofdartikel op gewezen. Men maakt zich, terechte of ten onrechte, nogal be zorgd. Zuid-Afrika, het is algemeen bekend, is een precair gebied wat betreft de koloni satie, het aantal inboorlingen is vele malen zoo groot als het aantal Europeanen, zelfs het aantal Afrikaansch-sprekenden neemt snéller toe dan het aantal Erigelsch-spreken- den, al is dit laatste voor Engeland natuur lijk geen „gevaar". De Canadeesche Vijfling in de politiek! Maar men ziet ook wel eens spoken, ge lukkig. Eind October van het vorig jaar is Canada in opschudding gebracht door een proces tegen zekere Miss Palmer, die onder de Fransche katholieke Canadeezen brochu res over geboortecontrole verspreidde. Het een bracht het ander aan het rollen, en op het laatst verscheen een reverend Wilcox voor het gerécht, generaal-secretary of the Social Service Council of Canada, die te Massachusetts beweerd moet hebben dat de Fransche Canadeezen opzettelijk de Engelsche Canadeezen door 't opvoeren van 't geboorte cijfer trachten te overvleugelen. Dat is nogal een fantastisch verhaal, maar in Canada vindt het geloof. In verband hiermee bracht de eerwaarde reverend de charmante Dionne-vijfling ter sprake, deze, meende hij „although interesting as a biological pheno- DE BESCHULDIGING. (Van onzen correspondent.) Brussel, 4 Maart 1937. Wij kunnen niet weerstaan aan het verlangen u te vertellen over het onder zoek door het Hof van Beroep te Brus sel, betreffende de herziening van een vergiftigingsproces, in 1928 door het assisenhof van Oost-Vlaanderen behan deld en waarin de beklaagde, een vrouw, werd verwezen tot 20 jaar dwangarbeid. De beschuldiging luidde, dat zij haar man had vergiftigd door arsenicum in zijn koffie te mengen, die hij meenam naar zijn werk öp een steengelaag. De man was na zijn maal ziek geworden. Zijn vrouw had de koffie klaar gemaakt, zij had hem verpleegd tijdens de daarop volgende dagen van ziekte en enkele dagen na den dood waren in het dorp, n.1. Steendorp, nabij Temsche aan de Schelde, geruchten verspreid, dat de vrouw een verhouding had met een aangetrouwd en oom, weduwnaar. Dat bleek wel valsch te zijn nadien, doch de gendarmerie had er een aanleiding in gezien om rapporten te maken en om een huiszoeking te doen, waarbij de koffiekruik een groote rol speelde. Toen de dochter n.1. hoorde, dat de gendarmen om de koffiekruik kwamen, had zij deze in een kuip vol water geworpen. Dat leek verdacht. En tijdens het onderzoek werd een verslag uitgebracht door den expert van het parket, den gewezen profesor aan de Gentsche uni versiteit, Felix Daels, luidende, dat hij de in gewanden van het zoogenaamde slachtoffer had onderzocht en daarin arsenicum had gevonden. Bovendien, zoo beweerde hij, had hij ook de koffiekruik onderzocht en daarin nog 10 gram vocht gevonden, waarin hij eveneens arsenicum had ontdekt. Alle an dere verdenkingen waren aan kant gezet, doch het rapport van den expert was ver pletterend. En thans blijkt, dat deze expert een gewetenloos man was, dat hij zijn exper tises op ongehoorde manier uitvoerde, dat hij zelfs vervalschingen pleegde en zich hierbij liet leiden door de andere omstandigheden van de zaken, waarin hij werd betrokken. Een gewetenlooze. Dit vermoeden is niet nieuw. Doch eerst thans is voor de eerste maal in het openbaar voor een hoogere rechtsinstantie dit feit be vestigd geworden en als men al het ver raderlijke beseft, dat er schuilt in de hande ling van een giftmenger, dan zal men nog meer begrijpen wat een onmenschelijke daad het is als een man, die tot taak heeft door zijn wetenschappelijk onderzoek den gift menger te ontmaskeren, als het ware zelf een giftmenger wordt door zijn wetenschap pelijk onderzoek te vervalschen, ten einde zeker positieve uitslagen te bekomen, die ten laste moeten zijn van eer. verdachte. Het vergiftigingsgeval te Steendorp is slechts een aanleiding geweest om dit alles te behandelen. Alles is ook niet nieuw, wat het feitenmateriaal betreft, dat bij gelegen heid van deze debatten is bekend gewor den. Doch zooals gezegd heeft nu voor de eerste maal een lid van het parket-generaal in het openbaar de juistheid van de feiten erkend en den gewezen expert geschand vlekt, die er tot dusver steeds was in ge slaagd het voor te stellen, alsof hij het slachtoffer was van een tegen hem gerichte samenzwering van Vlaamschgezinden, die het hem niet konden vergeven, dat hij, tegenstander zijnde van de vernederland- sching der Gentsche universiteit, les gaf aan de „Ecole des Hautes Etudes" te Gent, die tegen de Vlaamsche universiteit is gericht. Vestigen wij er hier terloops de aandacht op, dat men niet mag verwarren tusschen prof. Frans Daels, den beroemden Viaam- menone are tot many English-speaking Cahadians the symbol of a great fear". De economische achtergrond. De economische achtergrond van het terug- loopen van het geboortecijfer is onder Ne derlanders wel bekend, misschien beter dan onder de Engelschen, waar het nog niet zoo lang in het oog van het publiek valt. In den beteren middenstand is het tweekinderen- systeem ook hier een poging om den levens standaard op te houden, terwijl het in arbeiderskringen hand over hand toeneemt. Maar het ophouden van den levensstandaard is natuurlijk niet de eenige factor die een rol speelt, ook de huizen worden op kleine families berekend; al is dit verschijnsel in het begin secundair geweest, vandaag aan den. dag speelt het zeker een premaire rol. In de groote Engelsche steden, als overal elders op het vasteland van Europa, worden de oude heerenhuizen omgebouwd tot flats. In Londen vindt men tienduizenden van die eenkamerwoningen plus keukentje en bad kamer, die schreeuwend duur zijn. doch vandaag ongeveer hét eenige soort huis vormen waar een getrouwd paar mee kan beginnen, enwaar vooral voor een mo gelijke uitbreiding van 't gezin geen ruimte is. En dan is er nog niet eens op de onzeker heid van de kostwinning en op de politieke onzekerheid gewezen, die angstwekkend groot is. Dit gevoel van toenemende onvei ligheid, en de overbevolking der groote steden doet, vooral in Engeland, het aantal geboorten terughollen. Slechts drastische verbetering in woningtoestanden en in vei ligheid kan verbetering brengen. Contra ceptiemethoden zijn middel, geen oorzaak van de kwaal. Het is goed dat het laatste half jaar het publiek aan dit beangstigend toekomstbeeld aandacht schenkt, het is niet hopeloos, mits men niet terugschrikt voor ingrijpende maatregelen op sociaal terrein. Een gewetenlooze, die zelf ver valschingen pleegde én daardoor vergiftigingen constateerde, zoodat onschuldige menschen werden ver oordeeld. Dat is Felix Daels, gewezen professor aan de Gentsche univer siteit, waarover onze Brusselsche correspondent in bijgaand artikel vertelc schen gynaecoloog uit Gent, voorzitter van het Comité der Ijzerbedevaarten, en den ge-" wezen expert, apotheker Felix Daels. De ontmaskering. De ontmaskering van dezen laatste is ge leidelijk ontstaan en dit vooral toen bleek dat hij met de grootste lichtzinnigheid tal- looze expertises verrichtte voor den dienst van de inspectie der eetwaren. Op zekeren dag was n.1. een assistent van Felix Daels in zijn laboratorium er achter gekomen, dat Daels hem een rapport deed schrijven aan de hand van gegevens, door den gewezen expert verstrekt, over een analyse die niet eens had plaatsgehad. Het volgnummer was n.1. slecht ge schreven geworden en toen ging de assistent kijken naar het monster, dat nog vergezeld bleek te zijn! De inhoud was dus niet eens onderzocht geworden en toch besloot de expert, dat deze in houd, n.1. zout, vervalscht was, wat on vermijdelijk de veroordeeling van den betrokken handelaar moest na zich sleepen. De assistent waarschuwde enkele profes sors en zoodoende werd een bescheiden controle ingericht. Monsters van dezelfde waren werden ontleed in het centraal labo ratorium te Brussel zonder dat Daels zulks wist. Nooit klopten de resultaten. Daels fan taseerde er maar op los. Toen werd hij in October 1929 door het ministerie aan den dijk gezet. De eerste stap werd gedaan. Ge leidelijk werden alltrlei andere zaken be kend over de ongelooflijke handelingen van den expert. Hij werd verdacht van ver duisteringen ten nadeele van het universi tair vermogen en bij een huiszoeking in zijn woning ontdekte de politie een omslag, on geopend, waarin de geschreven examen zaten van de studenten van den gewezen professor. Hij had er een fantasistische waar deering over uitgedrukt; de verduisteringen werden bewezen. Felix Daels werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. De Staat had ziel geen burgerlijke partij gesteld, na dat een accoord was tot stand gekomen, waarbij Daels zich verplichtte 100.000 Fr. terug te betalen Doch het ergste was de zaak de Mazières, een crimineel geval, dat maan den lang veel ophef maakte in het land en waarin Felix Daels als expert had moeten zoeken naar strychnine in de ingewanden van het slachtoffer, mej. Coppieters uit Gent, en in een fleschje dat onder het bereik had gestaan van deze vrouw. Een eerste expert had in de ingewanden strychnine ontdekt, n.1. dr. Goubeau. De toenmalige assistent van Daels, de heer Dewaele, thans zeif professor aan de Gentsche universiteit, had in opdracht van Daels, een nieuw ana lyse gedaan. Daels was n.1. belast geworden met een tweede expertise. De heer Dewaele vond ook strychnine in de ingewanden en niet in het fleschje. Toen onderzocht Daels het fleschje. Hij vond wel strychnine De omstandigheden, waarin hij zijn onder zoek voerde, laten wij hier onbesproken, doch zij z(jn zeer vreemd gebleken, om het niet anuers te noemen. Doch de ondergang van Daels, vele jaren later, was de omstan digheid, dat hij, na zijn expertise, in aan- Ontzettende onverantwoordelijkheid van een expert,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7