OXFORD-XLEEDIHG H. S. CLOECK OXFORD HEUSEVELDT DAGBLAD-RECLAME IS ACTUEEL Marees-Oudes OXFORD- ROLSCHAATSEN BEHANGSELPAPIEREN „DE TOKO" JlecfU&zaAeH 2.24 4.90 Speelkogels UW UITZET DAMES! Srszïgheïd van den heer Dewaele, de door hem onderzochte ingewanden overgoot met een mengsel van bromure en strychnine, terwijl hij het fleschje ook vulde met dit mengsel. Hij zei aan zijn assistent, dat hij dit deed, voor het geval dat een andere „idiote" expert soms nog een onderzoek doen moest. Dan was hij zeker dat deze zich niet zou vergissen Dit gebeurde in 1922. Sedertdien trad Daels nog op in vele andere zaken als expert. Zoo ook in de zaak van Steendorp, in het proces tegen de vrouw Lijssens. Bij de ontgraving van het stoffelijk overschot van haar man had Daels alle ingewanden, nieren, lever, maag enz. in eenzelfden bokaal vereenigd. Hij be sloot in zijn verslag, dat. hij arsenicum had gevonden in de maag, dat hij de zekerheid had, dat de man twee a drie dagen voor zyn dood van het ver gift had ingenomen. Daar de vrouw be vestigde, dat zij alleen haar man had verpleegd, viel zulks tegen haar uit. In een andere zaak van vergiftiging door een onderhuidsche inspuiting van arsenicum had Daels ook vergift in de maag gevonden. Toen men hem vroeg, hoe dit kwam, ant woordde hij, dat de aanwezigheid, tezamen in eén bokaal, van de verschillende te onder zoeken overblijfselen hiervan de oorzaak was. Dit belette hem nochtans niet in zijn rapport nopens de zaak Lijssens een conclu sie te trekken, welke met deze omstandig heden geen rekening hield. En in de zaak Lijssens had hij beweerd nog vergift in de koffiekruil. te hebben gevonden. Deze kruik had echter drie maanden ergens opgeborgen gestaan. Volgens de omstandigheden, die na dien zijn gebleken, was deze kruik gebruikt geweest om water in een motor te gieten, voor de inbeslagname was zij in een kuip met water gedompeld geweest, enz. Prac- tisch was het onmogelijk, dat er nog koffie in was. Nalatigheden in het onderzoek hadden het onmogelijk gemaakt voor de verdediging dit tijdens het proces vast te stellen. In de zaak de Mazières was in 1932 een actie ingesteld door de verdediging tegen Felix Daels, wegens meineed op grond van de hooger genoemde beschuldigingen van den heer Dewaele. Toen bleek, dat Daels het fleschje niet op de griffie had gedepo neerd, maar bij zich had gehouden in het laboratorium. Het werd overgemaakt aan dr. Delaet, expert van het Bruselsche par ket. In het rapport van 1922 was geschreven, dat Felix Daels in het fleschje kristallen bromure had gevonden, die hij tot poeder had gemaakt, en waarin hij dan strychnine had ontdekt. In het fleschje, dat aan den heer Delaet. werd overgemaakt, vond deze ook kristallen bromure, maar geen poeder. Hij ontdekte ook strychnine. Doch in 1932 had niemand opgemerkt, dat de inhoud van het fleschje van 1922, zooals deze bestond na de expertise Daels, niet meer dezelfde was als de inhoud van het fleschje van 1932, dat aan den heer Delaet werd overhandigd. Ook daar was een bedrog gepleegd In 1931 werd Felix Daels ontslagen als hoogleeraar, zonder pensioen. Men had te Gent in de verfranschte kringen, waartoe ook zekere milieux van het gerecht behoo- ren, liever gezien dat over de zaak Daels niet verder zou worden gesproken. Maar de proceduur voor herziening van het geval- Lijssens heeft dit verijdeld. De advocaten van vrouw Lijssens hebben deze proceduur begonnen op grond van het feit dat Felix Daels de voornaamste getuige ten laste was, dat zonder zijn rapport, dat bijzonder ver dacht is, nu men zijn werkwijze kent, die men niet kende in 1928, de veroordeeling niet zou uitgesproken zijn. De bewezen on betrouwbaarheid van een getuige is een reden tot herziening en de subsituut van den procureur-generaal heeft niet geaarzeld om voor de herziening te adviseeren, na den gewezen expert te hebben geschandvlekt Het is dan ook te verwachten, dat het arrest van verbreking zal worden uitgesproken door het Hof van Cassatie ,als het Hof van Beroep zal hebben verklaard, dat er gron den voor herziening aanwezig zijn, en dat da-i de zaak opnieuw voor een Hof van as sisen zal worden opgeroepen. Dezelfde pro ceduur zal nu ook worden gevolgd voor de zaak de Marières, en wellicht voor nog an dere gevallen, waarin Felix Daels als expert is opgetreden. Indien vrouw Lijssens dan door een nieuw arrest wordt vrijgesproken, zal zij recht heb ben op een vergoeding uit de Staatskas. Het zal' dan een van de zeldzame gevallen zijn, waarin dit wetsartikel toepassing zal vinden. Intusschen is hierdoor in België geheel de kwestie gesteld, zooals gezegd, van de exper tises in crimineele zaken. In België bestaat geen tegensprekelijk onderzoek, zooals in Nederland. Ook niet voor expertises. Dé ver dediging heeft geen ander middel dan het rapport van den officieelen expert door een ander expert te laten lezen, om na te gaan wat dit waard is. In de zaak Lijssens had de verdediging zich tot een dergelijken expert gewend, doch deze, profesor aan de Brus- selsche universiteit, had geweigerd, zeggende dat het kinderspel was arsenicum te ontdek ken en dat hij zich niet wou belachelijk ma ken door tegen Daels te getuigen, wanneer deze op zijn geweten verklaarde arsenicum te hebben gevonden. Men heeft nu het be wijs, tot welke toestanden zulks kan leiden als men met een gewetenloos man te doen heeft. Deze zaak heeft dan ook een groote sen satie verwekt en hoe pijnlijk het ook is een reeds gevallen man nog lager te doen vallen, is de verachting voor hem, die dit bewijs leverde, niet te beschrijven. Fraude bij den Zeeuwschen B. V. L. In de tweede helft van September 1936 werd bekend, dat de secretaris van het gewest Zeeland van den Bijzonder Vrij willigen Landstorm fraude had ge pleegd. Een feit, dat sterk de aandacht heeft getrokken, daar het onmiddellijk volgde op soortgelijke gebeurtenissen in Limburg, terwijl voorts de betrok kene, de heer P. G. L., tevens verdachte was in de geruchtmakende fraude kwesties bij het Plaatselijk Crisis Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon té Vlissingen. In de Eerste Kamer zijn over het ge beurde vragen gesteld, en in zijn antwoord heeft de minister van binnenlandsche zaken o.m. medegedeeld, dat verandering was ge bracht in de wijze waarop controle wordt geoefend op de gelden van den B. V. L. Op 28 September 1936 werd de heer L. gearresteerd en in het Huis van Bewaring iïi Middelburg ingesleten, waar hij tot 4 Februari heeft vertoefd. Het onderzoek, dat politie en justitie heb ben ingesteld, was zeer omvangrijk en heeft zich tot ver buiten Zeeland uitgestrekt, ter wijl het sterk werd bemoeilijkt door- het feit, dat de in beslag genomen administratie in een chaotischen toestand verkeerde, zoo dat het bijna ondoenlijk was, de feiten te achterhalen. Verdachte stond heden terecht voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg. Hem was ten laste gelegd: Dat hij omstreeks 1933 en 1934 te Vlissin gen, althans in het arrondissement Middel burg, de volgende kwitanties, zijnde ge schriften waaruit eenige bevrijding van schuld kan ontstaan, die in ieder geval be stemd waren om te dienen tot bewijs dat de onderteekenaars daarvan de in die kwitan ties vermelde geldsbedragen hadden ont vangen van de Provinciale Landstorm Com missie-Zeeland, althans tot bewijs van het geen in die geschriften was vermeld, val- schelijk heeft opgemaakt of vervalscht: 1. Een kwitantie waarbij J. G. Verwer te Hulst verklaart 52.50 te hebben ontvan gen van de prov. landstormcommissie Zee land voor aan 70 man (marine) deelnemers Landdag Hulst op 26 Augustus 1933 ver strekte consumptie ad 75 cent per persoon, door opzettelijk in dat geschrift te vermel den, dat de onderteekenaar J. C. Verwer die deze kwitantie toen zij nog niet was in gevuld, op verzoek van verdachte had onderteekend van de prov. landstorm commissie Zeeland op 12 December 1933 52.50 had ontvangen, terwijl Verwer in werkelijkheid slechts 10 had ontvangen van verdachte in diens kwaliteit van secre taris van de gewestelijke landstormcommis sie Zeeland, geschiedende zulks door ver dachte met het oogmerk om deze valschelijk opgemaakte kwitantie als echt en onver- valscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat gebruik na deel kon ontstaan. Vervolgens heeft verdachte van deze val" schelijk opgemaakte kwitantie gebruik ge maakt door het geschrift als ware het echt en onvervalscht ter verantwoording van het door hem ten behoeve van den Bijzonder Vrij willigen Landstorm uitgegeven geld op te zenden naar de Nat. Landstorm Com missie te 's Gravenhage. 2. Heeft verdachte op gelijke wijze als onder 1 vermeld gehandeld met een kwi tantie waarbij A. J. W. de Nijs te Vlissingen verklaart 212 te hebben ontvangen voor geleverde prijzen voor den provincialen schietwedstrijd op 4 en 5 December 1933 van het verband Zeeland en gehouden te Souburg, terwijl de Nijs in werkelijkheid slechts 15 had ontvangen. Twee kwitanties waarbij C. Verburg te Middelburg verklaart 118 te hebben ont vangen voor aan 132 bijz. vrijwilligers en 141 voor aan 157 bijz. vrijwilligers op 3 Oct. 1935 verstrekten eènvoudigen koffie maaltijd terwijl Verburg in totaal slechts 198 had ontvangen. 3. Heeft verdachte in Maart 1935 val schelijk opgemaakt of vervalscht en valschelijk onderteek end met den naam R. Risseeuw, een kwitantie waarbij R. Ris» seeuw te Oostburg verklaart te hebben ontvangen van de prov. landstormcommissie Zeeland de som van 35 voor za^lhuur biS gelegenheid van een vertooning van -ieit klankfilm op 25 Maart 1935 te Oostburg, terwijl Risseeuw in werkelijkheid slechts 19.85 had ontvangen. Op gelijke wijze heeft verdachte gehan deld in Februari 1936 met een kwitantie waarbij L. Maas te Borsele verklaart 10 te hebben ontvangen voor zaalhuur bij gele genheid van een propagandavergadering te Borsele op 27 Februari 1936 van den Bijt. Vrijwilligen Landstorm, terwijl Maas daar voor in werkelijkheid niets had ontvangen. Ook deze door verdachte valschelijk op gemaakte en geteekende kwitanties heeft hij opgezonden naar de Nat. Landstorm- commissie te 's-Gravenhage, als verant woordingsstukken van het door hem in zijn kwaliteit van secretaris van de gewestelijke landstormcommissie ten behoeve van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm uitgegeven geld. uw kinderen nog niet? Wij bieden U rolschaatsen vanaf nn per paar ets. idem met leder idem met lederen hakken en kogellagers Zo juist aangekregen een zending (Rooiers) 9 5 2'/, ets. WARENHUIS m in 160 breed 44 ct. Aki MFT7 draagt bij ons ter inzage LANGESTRAAT 7a STALENBOEKEN VAN VOLLEDIGE R. en D. COLLECTIE BESCHIKBAAR. Iets moois in padanglinnen 150 br. 52Vs ct. 160 br. 59 ct. p. el Bedstel bl./wit loostijk p. stel bed, 2 kussens, peluw, 4.25 Interl. direct, of camisoles 44 - 59 - 65 ct. Prima groote ontbijtlakëns 69 - 85 - 100 - 120 - 145 ook in effen wit. Handd. óf theedoeken 10-14 -17 - 21 -25- 29 -S Uw Zoon naar de Ambachts school, Mevrouw Blauwe overalls, alle maten, 1.39 - 1.8 Aanbev., PAYGLOP 11. TELEF. 2739. M.d.1 1246. Sport-corset van sterke coutil met tieken bovenceintuur. 2 p. „Twilgrip"- ORn jarretelles. Qou Model 1467. Zeer ele gant, met zij-sluiting, fraaie brochéstof. Lang loopend 2 57 LANGESTRAAT TEL. 3150. BRIDGE KROEPOEK. Kroepoek oedang in een zeer klein formaat, zoo klein als een dubbeltje. U serveert graag een stukje kroepoek bij een glaasje, maar die groote stukken waren wel een bezwaar. Maar nu is er speciale BRIDGE KROEPOEK in pakken van 0.50. DAMESbestelt voor het maken van Uw voorjaart- kleeding eea Knippatroon naar maal bij A. van Commenée, AlkmaarKoorstraat 21. Prima coupe verzekerd. Pasklaar maken van japonnen I 2.50. 2 pers. grasl. lakens 98 - 1.15 t.m. 1.65 Prima sloopen ajour 46 ct. Eenvoudige bewerking 29 - 33 - 40 t.m. 65 Mooi gehord, sloop 46 - 59 - 69 ct. Bijpass, lakens 1.35 - 1.75 - 1.95 - 2.15 Graslinnen p. el, prima, 150 breed 36 ct. 1242. Nieuw met veter- cou- vóór, oploopend in den rug. Tea-Rose NZijden broché. 2. p. „Twilgrip-" -n jarretelles O adres. Zeer voordéeliff en ftolide. Collectie voor seizoen 1937 is gereed. Wij noodigen u uit tot een bezoek aan onze -cor- setten-afdeeling waar ude meest interessante nieuwe Twilfit-modellen zullen worden voorgelegd. - Ook ..is de nieuwe catalogus op aanvrage verkrijgbaar. kleeren maken den man! Zoo'n Oxford-pak is werkelijk een meesterlijk staaltje van kleer makerskunst. Daar zit lijn in, daar zit coupe in, dat zit als gegoten! Dat heeft kameelhaar binnen- bewerking, die altijd haar vorm behoudt! Degelijke, s.tevige stof fen, van écht mannelijk dessin. U is een héér, géén fat, in Oxford- kleeren. Maar de prijzen zijn het meest bijzondere van Oxford- kleeding, want ze vallen méér dan mee.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8