SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland-Zwitserland in 't stadion. De Sport in Alkmaar en Omgeving. F L t L ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 6 MAART 1937 li Voetbal. Spannende wedstrijd te verwachten. Zwemmen. RAGNHILD HVEGER VERBETERT WERELDRECORD 300 METER BORST- CRAWL. De Deensche zwemster heeft thans de meeste wereldrecords op haar naam. Tijdens internationale zwemwedstrijden, welke gisteravond in het Frederiksberg-bad te Kopenhagen werden gehouden, slaagde de 16-jarige Deensche zwemster Ragnhild Hve- ger er in het wereld- en Europeesch record over 300 meter te verbeteren en te brengen op 3 minuten 50.1 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Willy den Ouden met een tijd van 3 minuten 50.4 sec., gevestigd op 10 September 1935 te Aarhus. Ragnhild Hveger heeft thans zeven we reldrecords op haar naam staan en heeft daarmede Willy den Ouden van het zeer hooge voetstuk, waarop de Rotterdamsche zwemster jarenlang heeft gestaan, gestooten. Weer is een wereldrecord in Deensche han den gevallen. Weer is de hegemonie van. de Nederlandsche dames in de internationale zwemwereld een stukje afgebrokkeld: van de 26 wereldrecords zijn er nog 11 in Ne derlandsche handen, 8 zijn er in het bezit van Denemarken, daarna volgen Japan met 3 en Duitschland en de Ver. Staten ieder met 2 wereldrecords. Biljarten. BILJARTEN TE BURGERVLOTBRUG. Te Burgervlotbrug had de revanche biljartwedstrijd plaats tusschen ,,'t Zand" en „Burgervlotbrug". ,,'t Zand" maakte hierbij 532 en „Burger vlotbrug" 538 caramboles. Eindresultaat van den geheelen wedstrijd was dus: ,,'t Zand 1200 en „Burgervlotbrug" 1179 caramboles. Een tak van sport, die wij vergaten. Het Oranje-team. Toen Nederland dezen winter in Dus- seldorp tegen het sterke Duitschland moest spelen, stond de T.C. plotseling voor een moeilijke taak: de Bock ge schorst, en Weber en Smit beiden niet fit! Met drie invallers moest Duitschland bestreden worden en het resultaat was een eervol en verdiend gelijk spel. Nu volgt Nederland—Zwitserland. Opnieuw staat de T.C. voor moeilijkheden: Smit en Weber zijn nog steeds niet geheel fit, kunnen dus niet spelen. Maar sinds Zon dag is ook Weber's vervanger Wilders ge blesseerd geworden en dus bestaat de moge lijkheid, dat hij vervangen moet worden. Dat was echter nog niet voldoende: ook Bakhuijs is gewond geraakt j.1. Zondag en ook hy kan misschien niet spelen! En mis schien moet ook onze mid-voor vervangen worden. 't Is echter nog allemaal „misschien" en pas Zondag zal beslist worden of Bakhijs en Wilders zullen spelen. Reeds is echter Lungen, de A.F.C.-er, als plaatsvervanger voor Bakhuijs aangewezen. Een keuze, die in Amsterdam van harte toe gejuicht zal worden, een keuze, die „de pro vincie" anders beoordeelt. Want wie Lun gen als voetballer heeft meegemaakt, weet ook hoe humeurig deze knaap is. Zeker, hij heeft technische kwaliteiten, maar zijn spel en opvattingen zijn nu niet bepaald 18- karaats. Intusschen zullen wij ons slechts bepalen tot het officieele elftal en dan zien wij, dat slechts een debutant is opgesteld, n.L Vrauw- deunt, de Feijenoord-man. Nog wel als linksbinnen! Waaruit moge volgen, dat Vrauwdeunt een all-round speler is, die op elke plaats kan voldoen. Al is hij geen Smit met een doodelijk schot. En zoo ziet de voorhoede er als volgt uit: v. Nellen-Vrauwdeunt-Bakhuijs-van Spaen- donck-Wels. Een voorhoede, die o.i. in staat is om snel te opereeren, maar waarvan wij Bakhuijs misschien wel moéten uitschake len, omdat deze natuurlijk beschaduwd zal worden. De overige vier zullen dus voor de doelpunten moeten zorgen. De rest van het elftal is „vanouds". Deze zes spelers zullen wel zorgen, dat de Zwit sers niet al te veel kansen krijgen. Uit.de berichten over het Zwitsersche elf tal mag intusschen worden afgeleid, dat de gasten technisch een zeer goed elftal heb ben, dat echter één gebrek heeft: producti viteit voor het doel. Daaruit volgt, dat de Zwitsers gevaarlijk kunnen zijn en dat er heel wat voor noodig is, wilt men hen klop pen. Vooral, wanneer hun voorhoede eens op schot zou kunnen komen! Men ziet dus, dat een spannende wed strijd verwacht kan worden, waarin waar schijnlijk het tempo de beslissende factor zal zijn. Vroegere wedstrijden. De twaalf voorgaande wedstrijden heb ben een eigenaardig verloop gehad. Vrijwel steeds won de thuisclub. Tot dat Zwitser land in 1933 Oranje op eigen bodem klopte! Om in den volgenden wedstrijd thuis door Nederland geklopt te worden! Feitelijk was de stand toen weer gelijk, inaar er was nog een „We gaan naar Rome"- wedstrijd geweest, waarin Nederland onver wacht klop kreeg van de Zwitsers! En ziedaar de reden, waarom de balans ten gunste van de Zwitsers doorslaat. Men ver gelijke verder het staatje, dat wij hier nog publiceeren. Wat moeten wij verder nog zeggen van den komenden strijd? Wij begrijpen, dat het een zeer zware wedstrijd zal worden en dat Nederland nog lang niet gewonnen heeft. Afwachten dus! De elftallen zijn hier gepubliceerd, zooals ze er oorspronkelijk uitzagen, dus zonder de mogelijke veranderingen. De Nederlandsche reserves zijn v. Male (Feijenoord), v. d. Hoven (Longa), Bool (H.V.V.), Lungen (A.F.C.), de Bock (Bloe- mendaal) en Heetjans (P.E.C.) Men weet, dat tijdens den wedstrijd al leen de doelverdediger bij een eventueel ongeval vervangen mag worden. Scheidsrechter is de Belg Baert, grens rechters zijn twee Nederlanders, n.1. Graffen en Gramsbergen. Om half drie begint het feest, dat Hollan der, als vanouds, voor de Avro zal ver slaan. De gespeelde wedstrijden. Ziehier tenslotte het volledige lijstje: Mei 1920 Zwitserland Nederland 21 Maart 1921 NederlandZwitserland 20 Nov. 1922 ZwitserlandNederland 50 Nov. 1923 NederlandZwitserland 41 April 1925 ZwitserlandNederland 41 Maart 1926 NederlandZwitserland 50 Mei 1928 ZwitserlandNederland 21 Maart 1929 Nederland—Zwitserland 32 Nov. 1930 ZwitserlandNederland 63 Jan. 1933 NederlandZwitserland 02 Mei 1934 NederlandZwitserland 23* Nov. 1934 ZwitserlandNederland 24 De stand is dus thans: Zwitserland 12 7 0 5 14 29—26 Nederland 12 5 0 7 13 2629 wereldkampioenschappen. Hockey. DE ALKMAARSCHE HOCKEY- ELFTALLEN. Aller aandacht richt zich morgenmiddag op het Sportpark, waar Alkmaar II en Pinokkio II den strijd om de klasse-hege monie zullen aanbinden. De Amsterdammers hebben uit acht wedstrijden den vollen oogst binnengehaald en kunhen nog slechts door onze stadgenooten bedreigd worden, die in tien matches zestien punten vergaar den. De ploegen ontmoeten elkaar, met in begrip van morgen, nog tweemaal, Pinokkio wachten dan nog Kraaien I en Amsterdam V uit, kwade partijen beiden. De toestand komt dus hierop neer, dat een Alkmaarsdhe overwinning noodig is, wil de kans in eigen handen blijven. En alle pessi misme ten spijt vernemen wij, dat zulks wel degelijk mogelijk is. Is Alkmaar achter sextet niet hecht genoeg om den snellen tegenstrevers een halt toe te roepen? Bergt de aanval niet eenige. spelers, die het vijan delijke doel voortdurend kunnen belagen? Er wacht Alkmaar II een moeilijke kamp. Wordt hij zeventig minuten lang met inzet van alle energie gestreden, dan ligt een voorspoedige middag in het verschiet. Alkmaar Hl krijgt in den uitwedstrijd tegen Harlekijn II de punten zeker niet cadeau. Ook het derde is gefundeerd op sterk vérdedigen. Maar gedachtig aan het succes in het treffen alhier, toen nimmer aflatende geestdrift de zege uit het vuur sleepte, durven we toch op een gelijkspel tippen. DE SCHERMSPORT. In ons inleidend artikel over „De sport in Alkmaar en Omgeving" heb ben wij een overzicht gegeven van de takken van sport, die hier beoefend werden. Wij meenden toen volledig te zijn geweest met de opsomming, maar het bleek al gauw, dat wij ons vergisten! Wij vergaten in elk geval reeds één sport: het schermen. En het verheugt oiis, dat wij van de zijde der scher mers terstond de medewerking kre gen, om die fout te herstellen. Mogen wij daarom den heer "Bruin vis hier het woord geven voor zijn artikel over de schermsport? Hij schrijft dan: Onder het hoofd „De sport in Alkmaar en Omgeving" troffen wij in het nummer van Zaterdag 27 Februari j.1. het eerste artikel aan van een reeks, die ons een glo baal overzicht over de sport in Alkmaar en zijn omgeving zal geven. Een artikel, dat reeds door zijn opschrift en aanhef verheugend werkt op den rechtgeaarden en alzijdigen sportbeoefe naar en -liefhebber, die hierin» een be lofte voelt, en dadelijk verschillende on derwerpen door zijn gedachten laat gaan: er zal geschreven worden over de ver schillende soorten van sport; over de ver- eenigingen, die deze respectievelijke tak ken beoefenen; over het aantal sport beoefenaren; over de terreinen en gele genheden, waar al die takken van sport beoefend kunnen worden; over het ge bruik (misschien ook misbruik) en de bruikbaarheid van die onderscheiden sportplaatsen; over éénzijdige en veelzij dige sportbeoefening; wellicht wel over de nadeelen van het eerste en de groote voordeelen, maar mogelijk ook practische bezwaren, van het laatste; over lichame lijke geschiktheid (medische sportkeu ring), persoonlijke hygiëne en training; over bewijzen van alzijdige lichaamsvaar digheid door middel van vaardigheids- proeven (-diploma's) van N. O. C., H. L. O." of K. N. G. V.; den éénzijdigen sport man zal verteld worden, dat er nog meer takken van sport zijn en beoefend wor den, dan alleen de door hem aangebeden tak; en nog veel meer. En dit eerste artikel heeft ons niet te leurgesteld, en doet ons verlangend uit zien naar het vervolg. Toch moet mij persoonlijk één aanmer king uit de pen. En wel over die alinea, waarin tenslotte in één adem de overige takken van sport genoemd worden, en welke bésluit met de opmerking: „En we gelooven, dat we met deze opsomming er zijn". Neen, geachte schrijver, U was er nog niet! Want in die opsomming ont breekt minstens één tak van sport, die ook in Alkmaar beoefend wordt: dat is het schermen! En deze sport mag zeker genoemd worden, want, behalve dat de Alkmaarsche Politie schermt, bestaan er ook nog twee burgerlijke schermvereeni- gingen, met name „Touché" en „Steek toe". Is het mij dan kwalijk te nemen, wanneer ik, als secretaris-penningmeester van de Alkmaarsche Schermvereeniging „Touché", opkom tegen dit ontbreken? Is het schermen, zooals het hier in Alk maar beoefend wordt, sport te noemen? Strikt genomen wordt onder sport ver staan: die soort van opzettelijke en syste matisch uitgevoerde lichaamsbewegingen, waarbij het element „strijd" een belang rijke factor is, hetzij als individueele sport (b.v. athletiek), hetzij in ploegverband beoefend. Bij deze definitie vallen niet onder het begrip sport: schaken, dammen, puzzle- en raadselsport, e. d. (samen te vatten als „denksport"), postduiven- en hengelsport, en ook: wandelen, biljarten, schieten, schermen, tennis, zwemmen, turnen en alle spelen, indien deze louter beoefend worden ter wille van de bewe ging, het genoegen of uit hygiënisch oogpunt. Beschouwt men echter als sport alle soorten van lichaamsbeweging en -oefe ning, die gedaan worden ter wille van die beweging, in open lucht of elders, al of niet in wedstrijdverband, dus als lichame lijke ontspanning, dan valt alleen de denksport af. Doch denkt men bij sport alleen aan die ontspanningsbezigheden, waarbij men zich in kracht, vaardigheid, intelligentie of hoe dan ook, meet met anderen (het element strijd dus), dan komt de „denk sport" er weer bij en krijgen we wéér een andere verdeeling. (En tenslotte kan men nog „aan sport doen", door iederen Zondag naar wedstrij den te gaan kijken!) Daar het besproken artikel geen vak- orgaanbij drage, noch een studie op het gebied der wetenschap van de Lichame lijke Opvoeding is, doch een populair krantenartikel, moeten we rekening hou den met wat „men" onder sport verstaat, en dan behooren alle genoemde soorten van lichaamsbeweging erbij, ook het schermen. Dat ook de steller van het redactioneele artikel de meening toegedaan is, dat wij niet alleen naar de wedstrijdsport moeten kijken, blijkt wel uit zijn opsomming. Dat hij toch het schermen over het hoofd zag, kunnen we eenigszins begrijpen. Immers, de genoemde sportvereenigingen hebben geregeld haar wedstrijden, hetzij op invi tatie (meestal „vriendschappelijk" ge noemd; wie heeft hier een beter woord voor?), hetzij in competitieverband (soms niet „vriendschappelijk"); van die wed strijden worden verslagen gemaakt, welke in de krant verschijnen. De Alkmaarsche Schermvereenigingen houden niet gere geld zulke wedstrijden en hebben dus ook geen „Perscontact". En dat het scher men hier ook geen algemeene bekendheid bij het publiek geniet, ondervindt de schermer, wanneer hij met zijn bruine canvas wapenzak over den schouder naar de schermzaal of naar huis fietst of loopt, en dan rondom gissingen te hooren krijgt over den inhoud van dat foudraal; gissin gen, die meestal uitgaan naar één of an der muziekinstrument of jageruitrusting! De schermsport. Laten wij het schermen eens nader be kijken. Iemand die iets van deze sport af weet, zal de vraag of schermen sport is, onmiddellijk bevestigend beantwoorden; want, zoo zal hij redeneeren, en terecht, schermen doe je nooit alleen, altijd met z'n tweeën en wel tégen elkaar; zoodra je dus schermt, meet je jezelf met een ander en is er dus het element strijd. Toch is dit niet geheel juist, want net zooals een bokser kan sparren met zijn sparring- partner en een wédstrijd kan boksen, er. een hockeyer een oefenpartijtje met zijn clubgenooten en een eigenlijken wédstrijd kan spelen, zoo kan de schermer een oefenpartijtje of wel een wedstrijd (z.g. op touché) „trekken" (dat trekken is een specifiek schermwoord en beteekent niets anders dan „partij schermen", in te genstelling tot „lessen"). Een schermavond. Om een goed beeld van een en ander te krijgen, gaan we in gedachten eens een schermavond meemaken; we kiezen daar voor uit de oudste vereeniging: „Touché". We moeten ons hiertoe verplaatsen op een Donderdagavond in de gymnastiekzaal van mevr. J. van SluisLeguyt, Spoor straat 34, en vinden daar om half acht, den nog altijd enthousiasten en volijveri- gen (hoewel reeds vergevorderd in leef tijd!!) schermleeraar, den heer A. C. Schuitemaker (in de schermwereld wel bekend en zeer gewaardeerd door zijn col lega's en leei-lingen, en in zijn tijd als wedstrijdschermer ook gevreesd!), gereed om zijn pupillen te ontvangen. Deze, de juniores, komen spoedig na elkaar bin nen. verkleeden zich snel, om dan, gewa pend met masker, handschoen en wapen, te beginnen met de lessen. Want dat is de vaste gewoonte, eerst worden een paar partijtjes „gelest" bij den heer Schuite maker of zijn assistent (schrijver dezes), en eerst daarna gaat men met elkaar trekken op floret (zoowel de heeren als de dames) of op sabel. Somswordt er, ter afwisseling een „poule" gemaakt en wordt door een full- of een halfcompetition uitgemaakt, wie de kampioen van den avond is. Dan zien we dus ook het echte wedstrijdschermen, dan gaat het om punten en is het zaak alleen treffers („touché's") te géven en niet te ontvangen. Dan zien we hoe alle aandacht geconcentreerd is op den tegenstander (of tegenstandster) en de bewegingen van diens wapen, dan wordt geprobeerd den ander door schijnbewegingen te verschal ken, of hem door een afwisseling van samengestelde en directe, rechtstreeksche aanvallen te verrassen, dan wordt bij een aanval alles op alles gezet en dan zien we eerst goed, hoe veelzijdig het schermen is: naast een groote mate van lenigheid en kracht wordt gevraagd een juiste hantee ring van het wapen, een bliksemsnel rea- geeren op de bewegingen van den aanval ler, een snel kunnen besluiten en hande len als er een ongedekt gaatje bij den tegenstander is, een met het oog kunnen volgen van de vliegensvlugge bewegingen van het wapen van den partner, enz. En dat zoo'n partij een groote mate van beko ring heeft en den beoefenaar veel vreugde schenkt, zien we als de beide vechtenden na afloop van de partij de maskers afruk ken en met nog verhitte gezichten elkaar lachend en voldaan de hand drukken, met een woord van felicitatie of aanmoediging* Tegen 9 uur zien we de seniorleden verschijnen, terwijl de jongeren den af tocht gaan blazen met een gevoel van een verfrisschende moeheid en verkwikten geest. Het moment dat allen aanwezig zijn, wordt nog even benut om gezamen lijk wat gymnastische bewegingen te ma ken, gericht op lenigheid en uithoudings vermogen. En dan is het de beurt aan de ouderen om te lessen en met elkaar de floretten, sabels of degens te kruisen. Want dat is ook. een belangrijke factor bij het schermen, dat het ook op middel baren- en meer gevorderen leeftijd nog met volle interesse beoefend wordt, en wel doordat het schermen niet alleen een spel van lichamelijke vaardigheid en uit houdingsvermogen is, maar ook van be sluitvaardigheid en fijngevoelige ge oefendheid van oog en hand. Dit was een avond „in gedachten". Wie zoo'n avond eens in werkelijkheid wil meemaken, is natuurlijk welkom. Naast deze gewone oefenavonden ken nen wij ook nog de avonden of middagen, waarop we contact met andere schermers hebben, zoowel uit Alkmaar als uit Haar lem, Amsterdam of met de adelborsten uit Den Helder. Deze ontmoetingen, die een paar maal per seizoen plaats vinden, zouden we dan de „club wedstrijden" kunnen noemen. Tot zoover over het schermen. Nog eens de sportkeuring. Thans nog een enkel woord over 't Bu reau voor Medische Sportkeuring. Doel van de Medische Sportkeuring is te bevorderen, dat alleen zij sport be oefenen, die door een medisch onderzoek lichamelijk geschikt bevonden zijn. Dit is niet hetzelfde als te bevorderen, dat er zooveel mogelijk sportvereenigingen aan gesloten zijn, hoewel er 'n nauwe samen hang tusschen deze twee doelstellingen bestaat. Daarom is het ook gevaarlijk, de ver- eenigingen, die aangesloten zijn, een gunstig klinkend praedicaat toe te kennen, boven de niet-aangeslotenen. Ook moet men niet vergeten, dat financieele positie en voorschriften van hooger hand (Bonds- bestuur!) een rol spelen. Zoowel in het jaarverslag van het Bu reau over 1935 en 1936 als in het artikel van j.1. Zaterdag wordt vermeld, dat de Alkm. Hockey Club niet meer aangesloten is. De reden van het bedanken? Er werd door de leden geen gebruik van gemaakt, omdat vrijwel allen zich jaarlijks lieten keuren door hun huisarts! En zoo zullen er meer zijn. Een ander geval: de wielerclubs zijn. niet aangesloten, omdat er te weinig animo onder de leden is (ik zal hen sparen en hun bezwaar niet noemen). Toch zijn er enkele renners, die zich wél willen laten keuren, zelfs daarom vragen, doch het is te begrijpen dat een bestuur er niet voor voelt, om voor 80 leden contributie te betalen, opdat b.v. 3 leden zich kunnen laten keuren! Dat is een financiëele strop. Die enkele leden moeten nu, als lid van een niet-aangesloten sportvereeniging, 1.50, i. p. v. 0.75 voor de keuring be talen. Maar laat het bestuur dan zijn goe de bedoeling toonen en zeggen: wij betalen de helft (of meer) van het verschuldigde bedrag aan de leden, die zich laten keu ren. Dat komt hen dan veel voordeeliger uit en ze hebben ook geen risico! Welk bestuur van een vereeniging „met financiëele bezwaren" geeft 't voorbeeld? J-ooaeei WEDEROPTREDEN VAN ELSE MAUHS TE AMSTERDAM. Geestdriftige huldiging in den Stadsschouwburg. De hoofdstad heeft mevr. Else Mauhs bij haar eerste optreden na een langdu rige afwezigheid op waarlijk grootsche wijze haar vreugde betoond met het her stel van haar, die algemeen thans onze grootste actrice wordt geacht. Een volledig bezette zaal begroette Else ftjauhs hartelijk bij haar opkomst, doch toen de aanwezigen neiging toonden reeds nu zich voor een ovatie van hun zetels te verheffen, hield mevrouw Mauhs hen daarvoor met een smeekend handgebaar terug. En het duurde enkele veelzeggende momenten vóór en achter het voetlicht, alvorens zij haar ontroering voldoende meester was, om haar rol van Koningin Elizabeth weer op te vatten. „Elizabeth, la femme sans homme" de brooze verschijning van Else Mauhs, waarin zulk een fijnzinnig kunstenaar schap schuilt, herschiep, dit behoeft niet met veel woorden te worden gezegd, deze tragische vrouwenfiguur, die den konings mantel zoo zwaar droeg en daaronder het geheim van haar folterende liefde, zooals die volgens de historie in ons denken leeft. Het publiek begreep het dezen avond weer goed wat het tijdens de afwezigheid van deze actrice gemist had, en toen het doek dan ook voor de laatste maal zakte, wilden de geestdriftige ovaties schier geen einde nemen. De eerste, die Else Mauhs toesprak, was mevrouw MannBouwmeester. „Ik ge voel, dat alle aanwezigen het met mij eens zijn, dat het een onvergetelijk moment was, toen wij je weer op het tooneel heb ben gezien." Theo Mann wenschte haar kunstzuster in hartelijke bewoordingen geluk met haar herstel, sterkte voor alles wat zij nog ie doen heeft, en overhandigde haar vanuit de artistenloge een fraaie tuil bloemen. De heer Bendin las een schrijven voor van den wethouder voor de kunstzaken, den heer Boekman, dien het tot zijn leed wezen niet mogelijk was op dezen avond in den schouwburg aanwezig te zijn om persoonlijk zijn gelukwenschen met het herstel van mevr. Mauhs uit te spreken. ZWITSERLAND SCHIEGER voung teu0w5 MINELLI gkashopptrs GOBET BERM- L MCHAf ivttte L i, fc. GUINCHARO VERNATI IÖRTSCHER servette grashoppei9 servette BICKEI PAUL ABI 6, ft. i, RUPF ABEGGLEN 3E0RGE ABI 6ra5h0ppw* roungbov» grashoppers grashoppers servette NELLEN VRAUWDEUNT BAKHUUS v.SPAENDONCK WELS h.b.s. (lungen) neptunus unitaft v. HEEL (mm) ANDERIESEN «uwoord ajax CAL0ENHQVE ow.a. PAAUWE peupnooro L i- WILDERS 61AUW-WIY -NEDERLAND <P

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5