Waar het recht zijn loop heeft. ..Het is ons allen een reden tot verheuge nis, dat u weer kunt optreden". Dit schrijven ging vergezeld van een fleurig bloemstuk. Namens velen in de zaal voerde prof. H. J. Wolter het woord. Spr. getuigde van het medeleven van het publiek gedurende haar ziekte en de vreugde om het verblij dende bericht van haar wederoptreden, omdat „een figuur als de uwe voor ons tooneel niet gemist kan worden". (Zitting van S Maart). Als het feest is ln het dorp. Het was feest geweest in. Castrieum en er werd een enthousiast bal gegeven in de Rustende Jager aldaar. Zoo tegen twee uur stroomde het publiek huiswaarts, doch eenige gemoederen bleken door alcohol weer dermate verhit te zijn dat het tot openlijke vechtpartijen kwam. Zoo raakte P. P. L, uit Castrieum in het café slaags met een tegenstander en de strijd liep zoo hoog dat de politie er aan te pas moest komen om de vechtenden te scheiden. L. werd naar buiten, gedirigeerd en bevolen zich naar huis te begeven. L. voelde hier voor niets en kwam openlijk in verzet hetgeen hem een procesverbaal kostte. Verdachte had de vorige week al te recht gestaan, doch door zijn ontkennen was men toen genoodzaakt geweest de zaak aan te houden om den verbalisant ie hooren. Ditmaal was de verbalisant, J. Tol, er wel, doch verdachte had het beter geoordeeld thuis te blijven. Eiach 10 of 10 dagen. Uitspraak 8 ot 6 dagen. Een principe kwestietje. G. D. uit Schoorl had op zijn erf achter het huis een houten kippenhok gebouwd zonder hiervoor vergunning aan B. en W. te vragen. D. had de kwestie wel met den gemeentepozichter R. v. Essen besproken, en van Essen was van meening geweest dat er wel degelijk vergunning voor noo- dig was, doch daar D. stellig overtuigd was dat voor het kippenhok, dat ongeveer 38 M. van den weg af kwam te staan, geen speciale bouwvergunning noodig was, had hij gelaten den verderen gang van zaken afgewacht, met de mededeeling dat de kantonrechter de zaak dan maar moest „uitkienen". Zoo gezegd zoo geschiedde, provesver- baal werd opgemaakt en D. verscheen voor den kantonrechter. Het bleek dat inderdaad de gemeente in deze affaire zeer zwak stond weshalve de ambtenaar ontslag van rechtsvervolging vorderde, conform welken eisch de kantonrechter uitspraak deed. Niet goed omgekeken. De vrachtrijder N. B., uit Egmond Bin nen, reed op 2 Januari j.1. met zijn vrachtauto op den Kennemerstraatweg onder Heiloo en kwam op een gegeven momenit tot de ontdekking dat hij te ver was doorgereden. B. stopte en stak zijn hoofd buiten het portier om te zien of er niets achter hem was. Toen hij in. zijn ge zichtskring niets ontwaarde reed hij achteruit en moest toen tot de ontdekking komen dat zijn uitzicht vrij beperkt ge weest was, want achter hem bleek een taxi uit den Haag te staan, bestuurd door den chauffeur H. v. d. Spek. Deze zag de wagen wel achteruit komen doch kon zelf ook niet terug, omdat er achter hem wéér een andere auto stond. De signalen had de vrachtrijder niet gehoord. De schade aan de taxi had 29.55 bedragen. Hoewel B. van meening was dat hij goed had uitgekeken, was de ambtenaar van het O. M. van meening dat dit nu juist niet was geschied en deze vroeg een geldboete van 20 of 10 dagen. Uitspraak 10 óf 8 dagen. Slecht uitgekeken. Op 21 November stond de winkelier W. j Vroling uit Alkmaar met zijn bakfiets aan den rechterkant van den Frieschen weg toen er uit de richting Oudorp een auto naderde, bestuutd door zekeren A. V. uit Leeuwarden. Op zichzelf een heel gewoon verschijnsel doch ongewoner werd het toen bleek dat de autobestuurder te weinig uithaalde en de bakfiets van den winkelier Vroling raakte, die eeniger- mate beschadigd werd. De schade had 2.75 bedragen. De ambtenaar vroeg tegen den slecht oplettenden autobestuurder 25 of 20 dagen met toewijzing der civiele vorde ring. Uitspraak 15 of 10 dagen met toewij zing van de civiele vordering, groot 2.75. De man, die terugkwam. Vorige week maakten we melding van mysterieus persoon, die om toch vooral niet te laat te komen, een week eerder dan zijn dagvaarding vermeldde, bij den kantonrech ter verscheel. Of hij zoolang is blijven zit ten, weten we niet, doch de oplossing van het mysterie had heden plaats. De vroeg-ko- mer bleek te zijn de bankier M. Schereoen- huizen uit Purmerend, die op den Kenne merstraatweg te Alkmaar was aangereden door een taxi, bestuurd door den taxi-onder nemer G. H. B. uit Heiloo. Verdachte B. reed n.1. op 16 Januari met vrij groote snelheid op den Kennemerstraat weg in de richting Alkmaar, toen uit de Comansstraat, m.a.w. uit een rechterzij weg, een auto naderde, welke door verdachte te laat werd opgemerkt, zoodat een aanrijding plaats vond. De wagen van den getuige, die evenals de vorige keer, gerekend had op een lang durig verblijf op de zitting en gewapend met een zak vol kranten verscheen was hierbij over het fietspad tot op het trottoir geslingerd en het mocht een geluk genoemd worden, dat er op dat moment ter plaatse gen wielrijders of voetgangers geweest wa ren. De schade aan den wagen was 1 25,43 geweest, Namens de confraters sprak Ko Arnoldi hartelijke woorden. Temidden van een bloemenweelde zeide tenslotte Else Mauhs: „Veel woorden zul len het niet zijn, die ik kan en zal zeggen, daarvoor was mijn roi te vermoeiend. Ik had zoo'n angst, dat u mij vergeten zou zijn, want ik was zooals jhr. Feith het noemde zoo lang op reis, maar ik zie, dat het niet zoo is en daarvoor dank ik u uit grond van mijn hart". Hoewel de verdachte van meening was, dat hij niet te hard had gereden, vroeg de ambtenaar 25 of 15 dagen met toewijzing van de civiele vordering. Uitspraak over 1 week. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 5 Maart 1937. Overtreding van de Motor en R ij w i e 1 w e t: G. S. te Alkmaar, J. Z. te Akersloot, L. de W. te Alkmaar, C. S. T. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. P. K. te Alkmaar, L. S. te Rotterdam, P. T. te Alk maar, H. B. H. te Alkmaar, A. G. H. te Alkmaar, J. H. te Loosdrecht, B. S. te Alle rnaar, J. N. te Heemskerk, H. J. van B. te Texel, D. de W. te Koedijk, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. D. O. te Beemster, J. Q. te Egmond Binnen, J. van D. te Aker sloot, H. v. d. B. te Alkmaar, ieder 4 boe te of 4 dagen hechtenis. J. K. te St. Pan- cras, J. B. te de Rijp, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. S. te Hoorn, 10 boete of 8 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 0.50. A. V. te Leeu warden, 15 boete of 10 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 2.75. Overtreding van de Politie verordeningen: J. J. v. d. H. te Haarlem, H. S. te Gaas- terland, ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis. M. V. te Bolsward, A. H. te Amster dam, J. K. te Alkmaar, J. J. S. te Haarlem, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. van Z. te Bergen, 4 boete of 4 dagen hechte nis. Overtreding van arikel 453 van het Wetboek van Straf- r e c ht (openbare dronkenschap): P. J. V. te Alkmaar, P. C. D. te Bergen, L. A. D. te Egmond aan Zee, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding vande Arbeids wet: B. K. te Bakkum, 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. S. te St. Pancras, 4 boete of 2 dagen hechtenis. W. H. te Alkmaar, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van het Rust- dagbesluit: J. H. K. te Amsterdam, 4 boete of 4 da gen hechtenis. Overtreding van de Wapen- we t: P. J. V. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen wapenstok. Overtreding van de Veilig heid s w e t: A. B. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Trek- hondenwetrP. N. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. DE MOORD IN DE ORANJEBOOMSTRAAT TE ROTTERDAM. Tien jaar tegen den dader geëischt. De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam, heeft gister avond tegen H. T., verdacht van den moord in de Oranjeboomstraat, wegens moord, subs. doodslag, meer subs. zware mishan deling den dood tengevolge hebbende, een gevangenisstraf geëischt van tien jaren. Officier eischt 10 jaar gevangenisstraf. Het O. M., waargenomen door rar. F. M. Wilbrenninck, noemde dit perceel „een huis vol menschen" en ging aan de hand van de verklaringen van de vele menschen uit dit huis na hoe het drama zich moet hebben afgespeeld. Vooral ook ging spr. af op de verklaringen van de politie, meer speciaal op die van G. Vonk, agent van politie, wien spr. hulde bracht voor de wijze waarop hy zyn taak als opsporingsambtenaar had opgevat. Het motief tot de daad was geweest, naar spr. vermoedde, het feit, dat de verslagene T. geschilden had voor dief, hetgeen T. wel moest opvatten als een bedreiging van T., omdat mej. K. veel meer afwist van de tal rijke diefstallen van T. dan voor hem wel wenschelyk was. Het O.M. achtte moord, noch dood slag bewezen. Wegens zware mishande ling den dood tengevolge hebbende, eischte spr. een gevangenisstraf van 10 jaar. De verdediger mr. G. J. Scholten pleitte clementie, mede in verband met het feit, dat de verslagenen verd. meermalen getergd had en hem op de meest geraffineerde ma nier had aangetrokken en weer van zich af- gestooten. De zes bekentenissen van den verdachte zyn zeer gedocumenteerd en komen geheel overeen met de reconstructie van de politie. De vijf ontkentenissen zijn door niets ge staafd en veTd. weet niets anders te beweren dan dat hij het niet gedaan heeft. Het is psychologisch ook weinig aannemelijk dat verdachte er blijkbaar nooit over nagedacht heeft wie het dan wel gedaan zou kunnen hebben. BELEEDIGING PRINSES JULIANA. Gisterochtend werd voor de rechtbank te Zutphen met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 19-jarigen boerenknecht B. R. uit Lichtenvoorde, die terecht stond we gens beleediging van prinses Juliana. Tegen hem werd veertien dagen gevange nisstraf geëischt. JUMicaties AFGESLOTEN SCHEEPVAARTVERKEER. De directeur der gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat in verband met het vernieuwen van de walmuren langs de Mient en den onderbouw van de Spekbrug, de Mient voor alle scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten van Dinsdag 9 Maart a.s. af tot nadere aankondiging. HINDERWET. By besluit van 5 Maart is aan de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's-Gra- venhage, vergunning verleend tot het uit breiden van een ondergrondsche benzine bewaarplaats, door vervanging van één der beide handpompen door een electrisch aangedreven pomp, voorzien van een motor van 1/4 P.K., vóór en ten behoeve van het perceel Stationsweg nr. 37, alhier. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 6 Maart 1937. !Pconindaal Tlietms IS HET BILAU-SYSTEEM EEN MISLUKKING? Men schrijft ons: Nu allerwege de windmolens niet alleen uit landschapsschoon- maar ook uit werk tuigkundig oogpunt in het centrum der belangstelling staan, wordt alles in het werk gesteld om deze windmolens te ver beteren. Den laatsten tijd ging deze belangstel ling ook uit naar de z.g. Bilau klepwiek, waarvan in Obdam de eerste watermolen is gebouwd, en waar de roede reeds is gebroken. Wij vernemen thans dat ook in Norg, Drente, de Bilauwiek is afgevallen. Dit is de derde molen in 3 maanden tijds: le. een korenmolen in Heythuizen (Limburg), 2e. de watermolen in Obdam, 3e. een ko renmolen in Norg. Voor den uitvinder een tegenslag, daar thans de helft der in gebruik zijnde Bilau- molens defect is. ST. PANCRAS Zangiust. De gemengde zangvereenging „Zang- lust" met medewerking van het kinderkoor gaf een uitvoering in het lokaal van den heer Bouwstra onder leiding van directeur H. J. Zaal. De voorzitter, de heer A. Volkers, sprak zyn genoegen uit over de flinke opkomst, waarna met de afwerking van het program ma een aanvang werd gemaakt. Als eerste nummer werd ten gehoore ge bracht Ich Hab' ein Liebchen. Wij noemen nog „Meiennaoht", dat met gevoel werd gezongen. Hierna trad het kinderkoor voor 't voetlicht met als eerste nummer „Te Voet", gevolgd door Klein Zangertje en als slot Wij zijn jong. Vooral het laatste werd met klem en opgewekt door de kinderen gezongen, een bijzonder applaus ontbrak dan ook niet. Verschillende nummers werden nog met succes gezongen. Als bijzonder nummer der kinderen kre gen de aanwezigen een zangspel met han delingen te zien, samengesteld door den directeur, uit het sprookje „Ik Wou". Het publiek heeft genoten van de koddige ont wikkeling. Tot slot gaf de vereeniging ten gehoore „Donauzangen", waarbij zelfs om een her haling werd gevraagd. Tot dekking der kosten werd nog een ver loting georganiseerd. Voor het muzikale gedeelte zorgden de heeren Verburgt e.a., die zich uitstekend van hun taak hebben gekweten. EGMOND BINNEN Ongeval. Doordat mevr. M. Donderdag in de zaal van café Swart uitgleed, kwam zij zoo onge lukkig te vallen, dat zij een been brak. Dr. Fischer verleende geneeskundige hulp. NOORDSCHARWOUDE Woningbouwvereeniging. De woningbouwvereeniging alhier vergaderde Vrijdagavond in „Concordia" onder voorzitterschap van den heer J. Kliffen. De rekening en verantwoording van den administrateur, den heer J. Ootjers Rz., werd accoord bevonden. De heer Ootjers werd onder dankzeg ging voor het door hem gehouden beheer gedéchargeerd. De rekening gaf de volgende cijfers: verliesrente stamkapitaal 152.40, sala rissen 180, afschrijving gebouwen 1414.94, grond- en straatbelasting 260.61, intrest 4290.10, afschrijving waterleiding 23.01, onkosten 5.85, assurantie 53.98, onderhoud 624, wa ter 354.30. Winst: contributie 1, huur 4079.05, nadeelig saldo 3278.24. De balans sloot op een totaal bedrag van 132.434.10. De gebouwen kwamen op deze balans voor met 125.926.12, kas 91.22, waterlei ding 161.07, assurantie 12.88, onder houd 1117.88 Yt, verlies en winstsaldo 1935 4663.92 H, saldo 1936 3278.24, waar af bijdrage van rijk en gemeente 2817.24. Aan de creditzijde stond vermeld: re serve annuïteit 2266.33, vooruitbetaalde huur 23.25, stamkapitaal 3810, voor schotten gemeenite 105.836.97. Afschrij ving gebouwen 16901.79, gemeente Noordscharwoude 3595.74. Bij de rondvraag kwamen geen bij zondere besprekingen naar voren, waar na sluiting volgde. Anti-Rev. kiesvereeniging. De Anti-Rev. kiesvereeniging verga derde in de groote zaal achter de Geref. kerk. Na verkiezing van een tweetal afge vaardigden naar de Deputatenvergade- ring, hield de heer K. de Ruiter een inlei ding over artikel 2 van „Ons program", handelend over het gezag. Op dit onder werp volgde een uitvoerige gedachten- wisseling. Op de gebruikelijke wijze werd de ver gadering gesloten. R. K. Landarbeidersbond. Door den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus-Dedit" werd in hotel „de Burg" een propaganda-vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Joh. Glas, opende met den Chr. groet en gaf hierna het woord aan het hoofdbestuurslid, den heer van der Ploeg uit Anna-Paulowna, die sprak over „de noodzakelijkheid van de organisatie in dezen tijd". Van de gelegenheid tót het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt, waarna tot sluiting werd overgegaan. JCetk ÓL School SCHRIFT EN BELUDENIS. Donderdagavond kwam de herv. ger. kerkelijke kiesvereeniging „Schrift en Be lijdenis" in jaarvergadering bijeen in de bovenzaal van de Chr. school, Doelenstraat. De voorzitter opende met schriftlezing en gebed, heette de aanwezigen, in het bijzon der de nieuwe leden, hartelijk welkom en wees er in zijn inleidend woord op, dal 1936 voor de vereeniging een belangrijk jaar was geweest, inzonderheid door de vele be moeiingen inzake de vacature ds. Terlouw. In de vrijzinnige vacaturebeurten werd geregeld voorzien door eiken Zondag een rechtzinnig predikant van ger. beginselen te laten optreden. Op haar verzoek werd door de afdeeling Alkmaar der Ev. Unie aan „S. en B." het beroepingswerk in handen gegeven. Dit alles kostte echter veel geld. Door de offervaardigheid van de betrekkelijke klei ne groep der herv. gereformeerden werd echter een bedrag van ongeveer 900 voor dit doel bijeengebracht, terwijl van de Kerkvoogdij voor de vervulling der vaca turebeurten zestig gulden werd ontvangen. Zoo kon alles worden betaald. De pogingen om in de vacature-ds. Terlouw te voorzien, werden met een goeden uitslag bekroond. Ds. van Dop te Hierden ontving het be roep, nam dit aan, deed 11 Oct. zijn intrede, en trad op als adviseur van „S. en B." Moge hij met veel zegen de herv. gem. van Alkmaar dienen. Na het inleidend woord van den voorzit ter werden door secretaris en penningmees ter hun jaarverslagen uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging zich mag verheu gen in geleidelijken vooruitgang en het nieuwe jaar zonder schuld kon ingaan. Ds. van Dop hield vervolgens een keurig referaat over de Nederlandsche Geloofs belijdenis, dat met groote belangstelling werd aangehoord en gevolgd door een ge zellige bespreking. Na het afdoen van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd deze goed geslaagde bijeenkomst met dankzegging bij monde van ds. van Dop. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, Remstr. gemeente, half elf, ds. Rappold. £uchtoaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Rietvink (uitreis) te Basra en Perkoetoet (thuisreis) te Jodhpoer. DE „EDELVALK" NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanochtend om 7.46 uur is het K.L.M.- vliegtuig „Edelvalk" met drie passagiers, resp. vor Karachi, Bagdad en Alexandrie, van Schiphol naar Indië vertrokken. Voor de tusschen-trajecten hebben tien passagiers geboekt: twee Rome-Jodphur, één Calcutta-Penang, één Calcutta-Rangoon, drie Rangoon-Bangkok, één Medan-Batavia en twee Medan-Singapore. - Het toestel heeft 62 K.G. vracht, 372 K.G. post en 36 K.G. pakketpost meegenomen. JjufezondeH Stukken STAATSPENSIONNEERING. Geachte Heer Redacteur. Mag ik voor de laatste maal nog eenige plaatsruimte van u vragen als antwoord op het wederwoord van den heer v. d. M. uit Bakkum, ged. 3 Mrt. j.1.? Daarin komen, by gebrek aan fatsoenlijke weerlegging passages voor, die den tegenstander kenmerken. Al lereerst daar waar hij schrijft: heeft u de 60.000 geteld en bestaan er statistieken van? Past het den Bond v. Staatspensionneering niet om te belijden, dat een groot deel uit gesloten is, doordat hun werd wijs gemaakt, dat binnen 5 of 10 jaar premie-vrij pensioen zou ingevoerd worden? Hij schrijft verder, dat er nog genoeg land- genooten zijn, die graag de beurs dicht hou den en dat als de contributie 2,50 bedroeg en er in vijf jaar geen feestelijke bijeen komst was, de bond aan bloedarmoede ge storven zou zijn. En lest best schrijft v. d. M., dat de velen, die verzuimd hebben de 39 cent per week te plakken, dit indertijd door afraden, domheid of eigenzinnigheid hebben verzuimd. Daar stellen wij tegenover, dat wij hadden gehoopt, dat de tegenstanders, die tegen ons te keer gingen, het mooie uit onzen strijd zouden begrepen hebben. Helpt elkanders lasten dragen en hebt uw naaste lief gelijk u zeiven, maar dit is voor ons een vrome wensch gebleven. Ik herinner mij de mooie woorden van dr. Abr. Kuyper: „Zij kunnen niet wachten geen dag en geen nacht". Dit is toch onver- valscht echt. Op dergelijke uitspraken had den wij gehoopt en vertrouwd, en juist art. I is daar zoo'n prachtig bewijs van en wat zegt prof. Slotemaker de Bruine bij de ope ning van het „Tehuis voor de ouden van dagen" te Schiedam? (Verslag Nieuwe Rott. Courant.) Vrienden! Wü hebben een plicht, een sociale en christelijke plicht tegenover onze ouden van dagen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst; wie de middelbare leef tijd heeft, heeft de kiezers en wie de ouden van dagen heeft, de heerlijke taak hun een goeden levensavond te geven". Dat is men- schentaal van dr. Kuyper en dr. Slotemaker Dat het groote leger uitgeslotenen reeds 60 a 70.000 menschen telt, is treurig maar waar, en dat zijn juist de kleine midden standers en zelfstandige baasjes, die onmo gelijk dat bedrag van 78 cent per week kun nen missen. Zeker zijn er die ten koste van anderen leven, maar die vindt men overal en bovendien hebben wij door het geheele land, zelfs met gem. armbesturen, van elke gezindte in die dagen overleg gepleegd, om 't voor die menschen mogelijk te maken, dat voor hun geplakt kon worden, omdat daar een stukje premievrij pensioen in zat. Denk slechts aan 3 December 1919, toen alle ouden van dagen, die op dezen datum 65 jaar en ouder waren, recht kregen op een premievrij pensioen. Wel, geachte heer v. cL M., waar dit gegeven werd door onze rechtsche regeering toch zeker als een recht, hoe kan het dan in 1937 geen recht zijn? Dat gy als voorstander (wellicht dienstdoende in den buitendienst der V.O.V.) uwe taktiek volgt, is uw zaak, maar daar zullen wij het niet over hebben. Couranten zoudt gij vol kunnen schrijven, zeker, ook wel boeken. Het is jammer, dat nog menschen den moed hebben om zoo'n mooien strijd met dergelijke pennevruchten te bestrijden en als wij nog even spreken over de uitgeslotenen, waarbij nog vele echtparen, dan komt dat op 8 k 8% millioen, geen uitvinding of wijsmakerij of misleiding onzerzijds. O neen. Dit berekende niemand minder dan mr. H. Groenveld, destijds de rechterhand van den minister van sociale aangelegenheden. Wij zijn en blijven op het rechte pad. Art. I: Dr. Kuyper, dr. Slotema ker en mr. Groenveld. Dus bondsvrienden, eens was het van Duys ten 2den male 'n ver gissing op 18 Nov. en wat zal de oudjes, die vergeten zijn, in 1937 te wachten staan? Met dank voor de opname, H. BRUIN Nz. (Discussie gesloten. Red. Al km. Cr.) DE AANBEBSTEDING VAN DE UX. SCHOOL TE HEILOO. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van j.L Donderdag 5 Maart, be treffende „Heiloo op zyn best", verzoek ik u beleefd opname van het volgende: Het is treurig dat een dergelijk stuk door een middenstander wordt geschreven. Gaar ne had ik gewild, dat deze middenstander zijn naam er onder had geschreven, daar nu door verschillende personen wordt gedacht, dat het stuk afkomstig is van een aannemer of burgerbaas van Heiloo, die zich tegen woordig allemaal maar aannemer noemen, al hebben ze nog nooit een behoorlijk werk aangenomen en uitgevoerd. Ik ben bly, dat het een openbare inschrij ving is voor alle aannemers en ik hoop ook dat B. en W. het werk aan den laagsten in schrijver zullen opdragen (indien zyn kwa liteit als aannemer het toelaat het werk te kunnen uitvoeren), al mocht het verschil met een aannemer uit de gemeente ook nog zoo klein zijn. Ik ben een tegenstander van werken die onderhands aanbesteed worden of die uit gevoerd worden in werkverschaffing, want van dergelijke werken hebben de bona-fide aannemers veel last voor hun bestaan. Het was beter, dat de middenstanders van Hei loo zelf meer om de aannemers dachten. Voor enkele weken is het nog bij een middenstander voorgekomen bij een verbou wing van een perceel, dat hij het werk aan een werklooze had opgedragen. Dank zy de saneering-organisatie was daar een stokje voor gestoken, zoodat het werk kwam stil te liggen, daar de aannemer geen materialen kon krijgen. Door tusschenkomst van een aannemer is het werk toen doorgegaan. Laat de middenstander dus eerst de mid denstanders bewerken, dat ze geen beunha zen te werk stellen, doch om de burgerba zen te denken, omdat deze het zwaar genoeg hebben. Ondergeteekende is in de negen jaren, dat hij als aannemer werkt, acht jaren inwoner van Heiloo, maar heeft één jaar op Heiloo ge werkt en steeds werken daar buiten gehad, waaronder acht scholen. Ik heb er geen be zwaar tegen, indien een buitenstaander de laagste inschrijver van de te bouwen school is en het werk aan hem wordt opgedragen. Met dank voor de opname. Y. KROONENBURG, Aannemer van Bouw- en Betonwerken, VERMINDERING VAN STEUN. Geachte Redactie! Vriendelijk verzoekt ondergeteekende plaatsing in Uw blad voor ht volgende: Toen Vrijdagmiddag de armlastigen van het woonwagenpark te Alkmaar zich by den bevoegden ambtenaar om hun steun ver voegden, kwamen zij tot de treurige ont dekking, dat zy met 1/4 deel van hun steun minder tevreden moesten zijn. Ik heb mij reeds dikwijls afgevraagd, volgens welke rechten of verordeningen deze onrechtvaar dige handelingen worden toegepast, en dit vooral nu. Zijn die menschen dan anders? Is hun kans op verdiensten verbeterd? Neen, hun armoede is veel nijpender dan voor wie ook, en hun kans op verdienste wordt iederen dag minder. Er zijn veel groote gezinnen met 12-10-8 kinderen, die van 5-6-8 gulden steun moeten zien te leven, wat mij, na persoonlijke ervaring, beslist onmogelijk lijkt. Waarom, vraag ik, zyn er zooveel bedelen de kinderen? Omdat er niet rechtvaardig en ook niet voldoende wordt gesteund. Ik be schouw die tactiek als een druk om die arme tobbers in den winter op te jagen en zoodoende van hen af te komen. Ik vraag de meening uit menschelijk oogpunt, voor een groep ontrechte menschen, wier levenslot reeds bitter genoeg is. Waarom voor hun geen vaste steunregeling? Met dank voor de plaatsing, «W. MOESMAN. Kantongerecht ie Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6