rVANl HOUTENS CACAO Het eerste merk Gemeenteraad Egmond aan Zee. DE MOORD OP DEN HEER HES. Belooning uitgeloofd. De officier van justitie te 's-Gravenhage looft een belooning uit van ten hoogste 250 voor die(n)gene(n), die zoodanige aanwijzingen kan (kunnen) geven in den roofmoord op den Haarlemschen garagehou der Hes, in den avond van Vrijdag 26 Febr. j.1. gepleegd te 's-Gravenhage, welke leiden tot ontdekking en veroordeeling van de da ders. In het belang van de openbafe veiligheid wordt een beroep gedaan op ieder, die eeni- ge aanwijzing kan geven. Inlichtingen te zenden aan den commissa ris van politie van den justitieelen dienst A te 's-Gravenhage. HET PALEIS SOESTDIJK. De werkzaamheden vorderen snel. De werkzaamheden in het gedeelte van het paleis Soestdijk, dat tijdelijk door het prinselijk paar in gebruik zal worden ge nomen, vorderen, snel en verwacht wordt, dat alle werkzaamheden ook de aanleg van de centrale verwarming in den loop van den volgenden week voltooid zullen zijn. Reeds heeft men, voor zoover dit mogelijk is, een begin gemaakt met het weder inrichten van de in gebruik te ne men vertrekken. Vooral de laatste week is alles op alles gezet om zoo spoedig mogelijk gereed te zijn en werd er ook des avonds tot laat gewerkt. Het was voor hen, die het paleis in den avond passeerden, een ongewoon gezicht dit gebouw, dat gewoonlijk geheel in het duister ligt, nu volop verlicht te zien. Men verwacht, dat de groote verbou wing, welke vandaag wordt aanbesteed, ongeveer zes maanden in beslag zal nemen. Omtrent de te bouwen bioscoopzaal in het paleis Soestdijk, vernemen wij, dat deze zaal een lengte zal krijg' - ge veer 13 meter en plaats zal bieden aan circa 140 personen. De geluidsinstallatie zal worden gele- verd door de Philipsfabrieken, terwijl de geheele inrichting aan de strengste tech nische eischen zal voldoen. Gistermiddag arriveerde van de Sier- centrale uit Boskoop een groote party azalea's, en rhododendrons, ter plaatsing op de Koningslaan, recht tegenover het paleis gelegen. De Sierteeltcentrale zal verschillende partijen siergewassen laten volgen voor verfraaiing van verschillende punten in het Baarnsche bosch. Hoewel dit eerst niet het geval zou zijn, zullen thans ook ge wassen van de Sierteeltcentrale geplant worden in het afgesloten park van Soest dijk, o.a. bij het z.g. mooie laantje. IJZER VOOR ZILVER. Winkelier bedrogen. Gistermiddag kwam in den winkel van koloniale waren aan de grens (Nieuwstraat) te Bleij erheide-Kerkrade iemand om geld te wisselen. (De grenswinkeliers houden er tevens een wisselbank op na). De man, die reeds vroeger in den winkel moet geweest zijn, doch wiens naam niet aan den bediende bekend was, legde een zwaar pakje op de toonbank en zeide, dat zich daarin duizend züveren marken bevonden, waarvoor hij papieren marken wenschte De bediende stelde den man o.m. 20 biljetten van 50 mark ter hand. Eerst eenigen tijd later opende de bediende het pakket en hij moest tot zijn schrik en ontsteltenis consta- teeren, dat de inhoud uitsluitend bestond uit staafjes ijzer. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Wegens het smokkelen van deviezen. Het schepengerecht te Meppen (Dtl.) heeft een Amsterdammer veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met 4000 mark boete, wegens het smokkelen van de viezen. De veroordeelde heeft getracht op 24 No vember van het vorig jaar 14.500 mark naar Nederland te smokkelen. Hij had 15.000 mark ontvangen van de zuster van een naar Nederland uitgeweken Duitscher, om dit geld aan haar broer in Nederland te over handigen. Hij had 14.500 markt verstopt on der de kussens van zijn spoorwegcoupé, waar het door de douane werd gevonden. Het gevonden geld is in beslag genomen regeeringsdiner in „HOTEL DES INDES". Dr. Colijn presideert den disch. Aan het diner, dat de Nederlandschere geering gisteravond in „Hotel des Indes" te Den Haag aan de vertegenwoordigers der Oslo-staten heeft aangeboden, hebben 29 personen deelgenomen. Met den minister-president dr. H. Colijn, behoorden tot de aanzittenden de ministers Deckers en Gelissen, de gezanten van België en Noorwegen, zoomede vertegenwoordigers van het Zweedsche en het Deensche gezant schap en de heeren dr. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid en mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij. De tafel die gepresideerd werd door dr. Colijn was versierd met kleurrijke Hollandsche tulpengroepen, terwijl bij ieder couvert een miniatuurvlag van de natie van den deelnemer aan dezen disch prijkte. DE OVERVAL OP POSTAUTO. Eervolle vermelding besteller Plasse te 's-Gravenhage. De brievenbesteller D. H. J. Plasse te 's-Gravenhage, die zich tegenover 't staats bedrijf der P. T. T. verdienstelijk heeft gemaakt door zijn houding bij den roof overval op een postauto op 9 Februari j.1. in de J. P. Coenstraat te 's-Gravenhage, waardoor de berooving werd verijdeld, is deswege eervol vermeld, onder toekenning van een gratificatie van den minister van binnenlandsche zaken. HOUTSCHEEPJE GEKAPSEISD. Blijft drijven op de lading. Gisteravond circa negen uur kapseisde op het IJsselmeer op 10 K.M. opstand benoorden het eiland Marken een sleepschip uit Gro ningen. Het schip, groot 168 ton, kwam met een lading boomen van Embden. Door den hevigen wind, dwars op het schip, begon de deklast te werken. Het schip viel scheef en liep in korten tijd vol. Door snel in de boot te springen konden dè drie opvarenden zich redden. Het duurde evenwel nog een uur, voor de sleepboot, die inmiddels van de sleep was losgemaakt, de sloep vond. De boot bracht daarna de schipbreukelingen te Monnikendam aan wal. De vrouw van den schipper was niet aan boord; zij lag ziek te Groningen. Het schip blijft door de vastge sjorde houtlading drijven en is een gevaar voor de scheepvaart. Schip en lading zijn verzekerd. CH. M. J. A. VAN PELT KEUNEN. t Belgisch consul te Breda. Na een ongesteldheid van eenige maan den is te Breda in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer Ch. M. J. A. van Pelt Keunen, sinds begin 1914 consul van België. Van 1897 af tot laatstgenoemd tijdstip bekleedde hij de functie van vice-consul. Tijdens den oorlog heeft hij zich bijzon der verdienstelijk gemaakt voor zijn naar Nederland gevluchte landgenooten. Hij richtte een steuncomité op, waarvan hij tot eere-voorzitter werd benoemd. Ook was hy voorzitter van het in de oorlogsja ren hier gevestigde sub-comité van het Belgische Roode Kruis, terwijl hij tevens president was van het eere-comité van het internationaal liefdewerk voor gewónden en krijgsgevangenen, afdeeling Breda en omstreken. Joh. Dekker volgt Pastoor Van Kleef als wethouder op. Plaats voor de nieuwe school aangewezen. De raad kwam gisteravond voltallig bijeen in de voormalige onderwijzerswoning, die al 30 jaar als raadhuis dienst doet. Het wordt toch waarlijk eens tijd, dat men in Egmond den bouw van een nieuw raadhuis ter hand neemt. Jaren geleden bracht de heer P. de Graaf de wenschelijkheid daarvan reeds naar voren, doch tot nog toe heeft het 't college aan initiatief daarvoor ontbroken. De secretarie is hoogst primitief en de raads zaal is een huiskamer, die ternauwernood de raadsleden kan bevatten, terwijl het publiek zich moet behelpen in een voormalige serre, die door dubbele deuren van de raadszaal is gescheiden. Nu van hoogerhand de O.L.S. is afgekeurd, bestaat er kans, dat de plaats benut kan worden voor een nieuw raadhuis. De plaats, vlak vóór het Burgemeester Eymaplein, eigent zich daarvoor uitstekend en wij hoor den mompelen, dat hierover dan ook gedacht wordt. Het zal waarlijk geen luxe zijn, wan neer hiermee spoed wordt betracht. Ook administratief gaat het ër in Egmond aan Zee nog zeer primitief toe. Zelfs in kleinere gemeenten krijgen de raadsleden en de pers nog een afschrift van de inge komen stukken en een toelichting op de agenda-punten. In Egmond aan Zee wordt ter zitting slechts mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, terwijl de agenda punten alleen vermeld worden op een op roepingsbriefje, waarvan het eenige moderne is, dat dit is getypt. Wij zijn geen voorstanders van een papie ren rompslomp, maar meer uitvoerigheid in dit opzicht in Egmond ware toch wel ge- wenscht. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten waren verschillende mis sives ingekomen, houdende goedkeuring op genomen raadsbesluiten. Niet goedgekeurd was het raadsbesluit tot verhooging van de wedden der wèthouders, omdat de thans geldende regeling tegenover andere ge meenten, die noodlijdend zijn, voldoende werd geoordeeld. Op .voorstel van B. en W. werd besloten in 1937 weer de B-steun (het verstrekken van dekking en kleeding aan werkloozen) uit te keeren. Ingevolge een schrijven van het H.B. van de Posterijen werd besloten de concessie tot 1945 weer te. verleen en. Van de Reddingsbrigade was een verzoek ingekomen, den eisch te stellen, dat de wachtman bij het gemeentelijk kampeer terrein kan zwemmen en toezicht op de baders kan houden. Met het oog op de veiligheid werd tevens verzocht daar een vlet voor het toezicht beschikbaar te stellen. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit verzoek in hun handen te stellen om be richt en raad. In handen van B. en W. ter afdoening werd gefeteld een verzoek van den heer W. de Raat om aan den Oosterweg een lantaarn te plaatsen. Het verzoek van de R.K. Parochiale school om 500 voorschot op de jaarlijksche uit- keering werd ingewilligd. Een gelijk verzoek van het christelijk schoolbestuur om 460 werd afgewezen, om dat dit schoolbestuur het vorig jaar ongeveer een gelijk bedrag te veel had ontvangen en dus reeds in het bezit van dit voorschot is. Op voorstel van B. en W. werd besloten de terug ontvangen schoolgeldregeling op ondergeschikte punten te wijzigen. Besloten werd ingevolge een verzoek van de gemeente Alkmaar f 25 bij te dragen in de kosten verbonden aan het onderzoek naar de mogelijkheid van een vliegveld in de omgeving. In verband met een tweetal aanvragen om een vrij gekomen gemeentewon'ng te mogen huren, stelden B. en W. voor de beslissing daarover aan te houden. De heer Prins was er vóór om het ver zoek van één der bewoners, den heer Vis- scher, om de leeggekomen woning er bij te mogen huren, in te willigen. De voorzitter zeide, dat B. en W. dit nog even wilden aanzien, omdat het mogelijk was, dat meerdere liefhebbers, die eerder in aanmerking kwamen, zich aan meldden. Aldus werd besloten. Maatregelen tegen vreemde groen- tenventers gevraagd. Van een vijftal handelaren in groenten was het verzoek ingekomen, de concurrentie van buiten de gemeente wonenden te be perken door 's Maandags en Donderdags van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur aan hen vergunning te geven en hen althans geen standplaatsen te laten innemen; en geen nieuwe zaken of hallen te laten oprichten, tenzij door in de gemeente wonende erken de handelaren, Ook werd verzocht om vanwege het Maatsch. Hulpbetoon aan werkloozen geen handelsgeld te geven, waarmede zij de han delaren kunnen beconcurreeren. B. en W. stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken, aangezien het moei lijk valt uit te voeren, terwijl zij bovendien represaillemaatregelen van andere gemeen ten vreesden. Bovendien komen de nien- schen van buiten dikwijls met veel goed- koopere groenten, zoodat inwilliging van het verzoek niet in het belang van de con sumenten is. De heer S n o e k s oordeelde, dat er vrij handel moet zijn, doch hij wilde tegenover de wagens met kool, van geen erkende han delaren, wel iets doen. De voorzitte r merkte op, dat de bewo ners juist door die menschen gelegenheid krijgen voor een klein prijsje wintervoor raden in te slaan. De raad mag niet ver geten, dat hij er is voor het algemeen be lang. De heer H a 1 f f merkte op, dat iedere venter thans erkend handelaar is en waar schuwde ervoor, tolmuren te maken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. De nieuwe school. Van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen was het verzoek ingeko men de plaats aan te wijzen voor de te bou wen nieuwe lagere school. In overleg met den inspecteur van het L.O. stelden B. en W. voor, daarvoor aan te wijzen een terrein aan de Pr. Hendrikstraat, aan den linkerkant van de St. Jozefkerk, tegen het hooge duintje. De heer S n o e k s: Komt het bouwterrein aan de Wilhelminastraat daarmee niet in het gedrang? De voorzitter: Neen, ook wat de zon-richting betreft is de plaats zeer ge- wenscht. De heer H a 1 f f: Wat moet er dan gebeu ren met de oude school? Devoorzitter: Laten wij die zórg uitstellen tot wij de nieuwe school hebben. Dat komt wel. Z.h.s. werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Besloten werd voor 1937 wederom 75 op centen op de gemeentefondsbelasting te heffen. Besloten werd eveneens de rekening 1935 in verband met administratieve bemerkingen wederom vast te stellen. Met algemeerie stemmen werd de heer C. J. van Pel met ingang van 15 Febr. tot ge meentewerkman aangesteld. Voor wegverbreeding werd van het oud- roomsch kath. kerkbestuur 61 M2. grond voor 1 overgenomen. De voorzitter bracht dit bestuur dank voor de loyale houding in dézen, die getuigde van hoogen burgêTzin. Wethoudersbenoeming, De voorzitter deelde mede, dat wet houder van Kleeff om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag had genomen. Met vier-stemmen tegen twee op den heer Snoek en één blanco werd in zijn plaats de heer Joh. Dekker benoemd, die dé benoe ming aanvaardde. De voorzitter uitte den wensch, dat het den heer Dekker gegeven mocht zijn, lange jaren in het belang van de gemeente als zoodanig werkzaam te zijn en dat hij met hem mocht samenwerken op dezelfde wijze, als hij tot nog toe met de wethouders had samengewerkt. Zich tot den heer v. Kleeff richtende, zei de spr., er prijs op te stellen, hem ook in het openbaar, zooals hij reeds in het college had gedaan, namens de gemeente dank te zeg gen voor alles, wat hij gedaan had in het belang van de gemeente en de ingezetenen. Spr. zegde hem nog dank voor de aar name en prettige manier, waarop de heer v. Kleeff met hem had samengewerkt. De heer van Kleeff bracht dank voor dit vriendelijke woord. Rondvraag. De heer Visscher wenschte iets te vra gen over de werkverschaffing. De voorzitter: Dat behandel ik hier niet. Daarover kunt u Dinsdags met B. en W. spreken en als het resultaat niet naar uw zin is, dan kunt u zich tot hoogere in stanties in den Haag wenden. Dit is gëen kwestie voor den Raad. De heer Prins: Dat is wel eigenaardig. Wij hebben al zooveel keeren met gegronde klachten aangeklopt, maar daarop wordt niet ingegaan. Hoe moeten wij het dan naar voren brengen? De voorzitter: Daarvoor is de minis ter van sociale zaken. De raad heeft er niet mee te maken. Er zijn enkele dingen, die de raad moet uitvoeren, maar de minister stelt de voorschriften van uitvoering vast. U en ft 2 „EN Ko», tTexdj? P o d e^r chocol ade dat in Nederland werd gedeponeerd voor cacao - deze heette in dien tijd nog poederchocolade - was ons merk. Het i s n o g a ltijd het beste uw organisatie kunnen zich tot den minister wenden. De heer Prins: Dan wil ik over de distri butie van de levensmiddelen spreken. Er moet toch voor gezorgd worden, dat, wat de minister voorschrijft, en de arbeiders ten goede komt, ook wordt uitgevoerd. En dan wil ik vragen of het wel billijk is, wanneer iemand om boter komt De voorzitter: Over de distributie van vetten en dergelijke dingen laat ik geen discussie in den raad toe. De heer Prins: Waarom heeft Egmond geen stapel- of vatgroenten gekregen? De voorzitter: Dat weet ik niet. U kunt hier Dinsdags komen en dan zal ik u inlichten. De heer Prins: Wij krijgen geen vol doende inlichtingen. De voorzitter: Dan gaat u naar den minister. De heer Prins: Wij kunnen toch niet voor een kilo groenten naar den minister gaan. De voorzitter: Het behoort niet tot de competentie van den raad. De heer Prins: Dan kunnen we alle maal wel thuis blijven. Het kleine beetje autonomie dat er nog is, willen we nog handhaven. De voorzitter: Wij hebben de voor schriften uit te voeren. De heer Prins: Maar als ze niet wor den uitgevoerd? De voorzitter: Dan kunt U klagen bij den minister. De heer Prins: In andere gemeenten is het toch wel anders. De heer S n o e k s vroeg of het niet wen- schelijk was nu half Mei de telefoon ge automatiseerd wordt, om met het oog op het brandgevaar, de waterleiding een tele foon te geven. De voorzitter achtte dit niet noodig, omdat de directeur van het bedrijf met een eigen lijntje met de waterleiding verbonden is. Op een vraag van den heer Snoeks zeide de voorzitter dat tijdens het ziekteverlof van den heer ten Brugencate de heer Ko nijn, die in het badseizoen tijdelijk politie man is, in tijden, als het gevraagd wordt, diens dienst waarneemt en geen extra sala ris behoeft, omdat hij een salaris geniet als arbeider en als tijdelijk politieman. De hr. Snoeks vroeg, waarom de put in de Noorderstraat door menschen buiten de gemeente gemaakt werd. Er zijn stemmen opgegaan, die zeggen, dat ook zij dit wel haddén kunnen maken en dat de gemeente, als zij het niet goed deden, het werk had kunnen afkeuren. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. de zaak nauwkeurig hadden bekeken, maar op advies van het Hoogheemraadschap het werk aan een vertrouwd betonwerker hadden opgedragen, met het oog op de groote verantwoordelijkheid. Egmond heeft geen betonwerkers en als men het aan een timmerman opdroeg, dan had men het ook wel aan een bakker kunnen opdragen, want zij beiden zouden zich toch tot een be tonwerker moeten wenden. De h*er H a 1 f f wees erop, dat al tien weken lang de lantaarn op den hoek van de Pr. Hendrikstraat en de Duinstraat niet brandt. De voorzitter antwoordde, dat, in verband met een verbouwing, de lantaarn daar tijdelijk was opgeborgen. De heer H a 1 f f had klachten vernomen van de dragers bij begrafenissen over het vele water in het pad bij het kerkhof. De voorzitter was van oordeel, dat de dragers beter deden, met dergelijke klachten naar den gemeente-opzichter te loopen. Niets meer aan de orde zijnde, werd hier op drie kwartier na de opening, de verga dering gesloten. Vtaaq, jw Aanbod (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bft vooruit betaling Handwagen te koop. OVEREEM, Breedstraat 29. Inkoop van: Couranten en Boeken 1 gul den vijftig per 100 K.G. of 1% cent per kilo. Bij elke hoeveelheid worden deze van huis afgehaald. Tevens kooper van lompen en flesschen enz. L. DE JONG, Oudegracht 48, Alkmaar. Te koop gevraagd Autoped op lucht banden. Brieven onder letter P 51 aan het bureau van dit blad. Te koop moffel- of droogoven met luchtgasbranders, zeer zuinig, inw. maat 60 x 75 en 120 hoog. J. CRUM, Doorbraak. Te koop: Mooi Perz. 4 x 2.75, 165. Brieven letter T 47 bureau van dit blad. Gevraagd een in goeden staat zijnde Droogföhn, 120 tot 140 volt. Brieven let ter O 50 bureau van dit blad. Te koop een Heerenrijwiel met terug traprem, zonder gebreken, 8.00 bij Jb. HOMAN, Landstraat 42. Te koop zoo goed als nieuw verlovings ringen, gouden colliers, gouden heeren en dameshorloges. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Te koop aangeboden een z. g. a. n. huisorgel. Te bevr. K. DE BAKKER, Burenweg 89, Heiloo. Te koop 2 soliede z. g. a. n. Brandkastjes hoog 80 c.M., breed 55 c.M., diep 45 c.M., tegen billijken prijs. T. WOLZAK, Mient 20, Alkmaar. Telef. 2266. Onze 2e handsch Rijwielen munten uit in kwaliteit: Dames- en Heerenrijwielen, org. Torpedo, Jongens- en Meisjesrijwie len, eiken leeftijd. Een z. g. a. n. zwaar Transportrijwiel. S. E. COERSEN, Rijwiel hal, Vrouwenstraat 4. Aangeboden: een zaalkachel en een ge wone kachel, voor elk aannemelijk bod. Te bevr. Fa. H. ECKMANN, Oudegr. 285. Te koop z. g. a. n. hangklok. NIEUWESLOOT 14. Te koop gevraagd: Piano, Brandkast en een Naaimachine, tevens eenig huisraad. Brieven onder letter R 52 bur. v. d. bl. Te koop een licht grijze Kinderwagen (bakmodel) in prima staat. Niet op Zondag. N. P. LAAN 133. Pracht Veerenbed f 6, Kinderstoel f 2, Kinderledikant 2, prima Mangel, Ge makskoffers met pot, Closetstoelen, pracht Spiegelkast 15, Dienstbodenkastje. DEKKER, Laat 182. Te koop twee nog prima Transport fietsen, weinig gebruikt, spotkoopje. Nog eenige Heeren- en Damesrijwielen op te ruimen als nieuw vanaf 12.50. Rijwiel handel C. Heinis, Mient 31, Alkmaar. Als nieuw Damesrijwiel 13.50, H. Rijw. met Torp. naaf 1^.00, enz. Te koop gevr. Motorrijw. voor den sloop. NIEROP, Heerenstraat 10. Te koop: Harley Davidson, 500 c.M3. ARY BOON, Dijk 13. Te koop moderne Haardkachel en 1 dito vulkachel 17.50 p. stuk, kachels vanaf 4, witte en zwarte fornuizen 7.50 tot 15. S. VISSER, Smederij Kooimeerlaan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9