J-Kgegonden Stokken JCeck School pM&licaties SRucQectiike Stand Jiacktlecicfitm schrift van Lucianus, een laat-Grieksch schrijver, zoodat de humor in dit stuk niet van Charivarius maar van Lucianus was. Dit stuk was verreweg het minst van de twee tooneelstukken, die dezen avond werden opgevoerd. Goed was het spel van Piet Visser, die voor Jupiter speelde. De grimeur had bij het grimeeren van Paris overigens zeer verdienstelijk gespeeld door Klaas Eriks, er wel een beetje meer rekening mee kun nen houden dat Paris de schoonste man van zijn tijd was. Na de pauze kwam een vioolconcert van Telemann, uitgevoerd door Piet Beijne- veld, eerste, Hel van Breukelen, tweede, Klaas Eriks, derde en Chris Dekker, vier de viool. Het klonk wel aardig, maar rust verstoring achter in de zaal deed aan den klank eenigszins afbreuk. Hierna kwam hèt punt van den avond, ml. 't blijspel: „Reik my de hand Folle- ville", naar het Fransch door dr. P. H. Schröder. Het succes was enorm. Het viel vooral op dat dr. van Amerongen, aan wien de regie was toevertrouwd, de juiste personen voor de hoofdrollen had uitge kozen. Het was vooral Thé Lau die uit blonk door zijn natuurlijk spel en wiens stem tot in de verste hoeken van de zaal duidelijk te verstaan was. Ook Ek van Hees paste uitstekend in zijn rol van den charmanten Vicomte, evenzoo Marian van Sonsbeek in haar rol van 't opvliegende meisje, dat tegen haar zin door haar vader gedwongen wordt te trouwen met den Chevalier de Folleville, dien zij niet lief heeft, en dat tenslotte na vele zotte ver wikkelingen trouwen mag met den Vi comte, waarvan zij wel houdt. Na afloop van het stuk bracht de ge- heele zaal den medespelenden een ovatie. In zijn slotwoord bedankte Dick Korte- weg de medewerkers achter de schermen, namelijk: dr. van Amerongen, wiens regie ook werkelijk voorbeeldig was, mevr. Cloeck, de souffleuse, den heer Tillema uit Amsterdam, die 't kwartet had ingestu deerd en Ernst van Sonsbeek, die de décors voor „De appel van Eris" geschil derd had, en verklaarde 't officiëele ge deelte van dezen avond voor gesloten. Hierna volgde een bal, dat geleid werd door „The Rhytm Maniacs". ALKMAARSCHE BESTUURDERSBOND. Aan B. en W. van. Alkmaar is het vol gende adres gezonden: Namens het bestuur van den Alkmaar- schen Bestuurders Bond zijn we zoo vrij Uw college beleefd te verzoeken wel zijn medewerking te willen verleenen, opdat het bestuur der werkloozenvereeniging in deze gemeente alle werkzaamheden zal mogen verrichten, welke verbonden zijn aan het verstrekken van uitkeerihg krachtens de steunregeling aan haar leden. Te uwer oriënteering hebben wij de eer u mede te deelen: dat de werkloozenvereeniging gevormd wordt door leden, die deel wenschen uit te maken van de moderne vakbeweging, doch die in verband met hun werkloosheid tot geen der bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten vak bonden kunnen toetreden; dat de leden der werkloozenvereeniging, zoodra zij arbeid hebben gevonden, als het ware automatisch worden overgeschreven naar de betreffende vakvereeniging; dat de werkloozenvereenigfing ten be hoeve van haar leden precies dezelfde werkzaamheden vervult als de vakbonds- afdeelingen voor haar werklooze leden. Zij verleent dus aan leden de mogelijk- gewenschte hulp, zorgt ook voor ontwik keling en ontspanning en neemt deel aan de propaganda voor de beginselen der Moderne Vakbeweging (een exemplaar van de statuten en het huishoudelijk re glement gelieve u hierbij aan te treffen); dat de wërkloozenvereeniging op de zelfde wijze bij de Alkmaarsche Bestuur- dersbond is aangesloten als de vakbonds- afdeelingen; dat de werkloozenvereeniging derhalve in geen enkel opzicht te vergelijken is met andere tot nu toe voorkomende organisa ties van werkloozen; dat de door ons bedoelde gelijkstelling inmiddels reeds tot stand gekomen is voor de leden der werkloozenvereenigingen te Gouda, Haarlem, Maastricht, Sliedrecht, Utrecht, Zaandam, Bergen op Zoom, Dordrecht, Rotterdam, Groningen, Hilver sum, Zwolle, Eindhoven, Apeldoorn, Arn hem, Beverwijk en Zwijndrecht; dat de minister van sociale zaken dan ook, wanneer uw college aan ons verzoek tegemoet zou willen komen, zeer stellig daarbij geen enkele belemmering in den weg zal leggen. Met belangstelling uw antwoord in deze tegemoet ziende. Voor de A. B. B. H. HABIECHT, Rochdalestraat 11. VERPACHTING SLUISGELDEN SLUIS ZESWIELEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 40: Op 30 April 1937 eindigde de met C. Stam te Oudorp gesloten pachtovereenkomst van de sluis- en overhaalgelaen van de sluis en overtoom bij de Zeswielen. Bij K. B. van 24 December 1935 is aan de gemeente opnieuw concessie verleend tot heffing van de hier bedoelde sluis- en over- haalgelden tot uiterlijk 6 Januari 1939. De overtoom is intusschen vervallen. In verband met den korten duur der con cessie hebben wij den tegenwoordigen pach ter gevraagd, of hij de genoemde sluisgel- dén van 1 Mei 1937 tot 6 Januari 1939 op nieuw van de gemeente wil pachten. De heer Stam is hiertoe bereid, mits de pacht wordt verlaagd van 1300 tot 1100 per jaar. In de pacht is begrepen het vrije ge bruik en de bewoning van een huis met schuur, tevens sluiswachterswoning, gelegen in de gemeente Oudorp, alsmede het gras gewas langs den Munnikenweg, het gras- en rietgewas langs den Hoornscheweg en 't vischwater van de Hoornschevaart en de Breelaan. Daar de heer Stam handel drijft in olie en benzine, zou hij na afloop van de pacht de woning met schuur, voor zoover deze in stand kunnen blijven, van de gemeente tot 1 Mei 1939 willen blijven huren, met een opzeggingstermijn van een maand, voor 9 per week. Aangezien van de sluis bij de Zeswielen - steeds minder gebruik wordt gemaakt, komt ons een pachtsom van 1100 per jaar voor de sluisgelden billijk voor. Met een huur van 9 per week voor de bovengenoemde woning met schuur kunnen wü ons vereenigen. UITBREIDINGSPLAN ALKMAARDERHOUT E. O. B. en W. schrijven in bijlage No. 39: Bij brief van 10 Februari j.1. welken wij voor Uwe vergadering ter inzage zullen leggen, deelen Ged. Staten ons mede, dat de aanleg van de Rozenstraat niet kan plaats hebben, zoolang het partieel plan tot her ziening van het uitbreidingsplan voor het gebied, waarin deze straat is begrepen, niet ter visie heeft gelegen. Gelijk bekend is, hebben Ged. Staten thans* in voorbereiding de samenstelling van het uitbreidingsplan Alkmaarder Hout e.o.". Blijkens den hierboven genoemden brief ondervindt die samenstelling stagna tie door de nog steeds in een stadium van voorbereiding verkeerende plannen van den Rijkswaterstaat. In verband met het vorenstaande zal het gewenscht zijn opnieuw een besluit te ne men, als bedoeld in art. 36 lid 4 der Wo ningwet, daar de térmijn waarvoor het be sluit van Uwe vergadering van 2 April 1936 geldt, op 2 April a.s. zal zijn verstreken. Wij geven U daarom in overweging nog maals een besluit te nemen, bepalende dat de herziening van het uitbreidingsplan „Alkmaarder Hout e.o." wordt voorbereid, teneinde op deze wijze bescherming te ver leenen aan het door Ged. Staten van N.- holland samen te stellen uitbreidingsplan. Een ontwerp-besluit bieden B. en W. daartoe ter vaststelling aan. WORDT ALKMAAR „GASLEVERANCIER" VAN WARMENHUIZEN? Men schrijft ons uit Warmenhuizen: Dit is een vraag die momenteel diverse burgers van ons dorp stellen, daar het gerucht gaat, dat Alkmaar een aanbod heeft gedaan het Gasbedrijf van onze ge meente over te nemen. Dit wordt door bevoegde personen niet tegengesproken. De gasprijs in Alkmaar bedraagt gelijk hier 10 cent per kubieke meter. In Alk maar wordt geen, en hier wel meterhuur betaald, terwijl de geringe omzetbelasting ook in Alkmaar niet wordt betaald. Te genover deze voordeelen staan vele na- deelen als een stuk gemeente-nijverheid dat het dorp gaat verlaten. Allereerst ver trekken dan 10 belastingbetalers naar de gemeente Alkmaar. Voor den middenstand beteekent dit een gevoelige klap, daar het aantal personen, dat nog iets contant kan koopen, wordt verminderd. Vermoedelijk wordt voor deze 10 personen toch een be drag van 18 a 20 duizend gulden aan sala ris of arbeidsloon uitbetaald, wat in War menhuizen kan worden besteed. Ons dorp krijgt door 't verdwijnen van de gasfabriek ook een gevoeligen klap, daar het zeker min of meer een „dood dorp" zal worden. In de nabije toekomst men zegt met enkele jaren zouden de leeningen ten laste van ons Gasbedrijf, geheel weg zijn, zoodat dan de exploitatierekening een be ter saldo te zien geeft, wat allicht kan leiden tot verlaging van den gasprijs. Bo vendien ozu wat betreft de gaslevering aan de gemeente Schoorl, dit met enkele jaren ook minder gaan kosten, daar dan een bepaalde verplichting niet meer nageko men behoeft te worden. De exploitatie rekening van ons gasbedrijf geeft alle jaren nog een goed beeld, terwijl er eenige jaren geweest zijn, dat de gemeente winst heeft gehad. Zeker, het gasverbruik gaat reeds enkele jaren achteruit, doch men kan toch niet verwachten, dat dit zoo doorgaat. De reden van het mindere gas verbruik moet gezocht worden in de slechte financieele omstandigheden waar in vele burgers verkeeren, die zoodoende komen tot het gebruik van petroleum. Dit onderwerp is thans in onze ge meente het gesprek van den dag. Vele kunnen het zich niet indenken, dat de Gemeenteraad, nu de exploitatie van dit bedrijf gunstig is dit bedrijf zal over leveren aan de gemeente Alkmaar. En onwillekeurig rijst de vraag: als dit een maal plaats heeft gehad, zullen dan de belangen van de gasverbruikers die zoo ver afgelegen wonen wel goed be hartigd worden. Thans is het zoo, dat men behoeft maar een vinger op te steken en een fitter van de fabriek is er om van dienst te zijn. In een comitévergadering van den raad schijnt deze kwestie reeds besproken te zijn. Hoe of men er over denkt, is ons onbekend. Laten wij hopen, dat men alleen wanneer het uiterst noodzakelijk is, tot een over eenkomst met de gemeente Alkmaar over gaat. De middenstandsvereeniging ..De Hanze" heeft het plan in den loop van de volgende week een vergadering te beleggen en te beraadslagen wat te doen om dezen „genadeslag aan den middenstand" af te wenden. LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Het jaar 1937 belooft een zeer belangrijk jaar te worden voor het Leger des Heils. Het zal 6 Mei a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat het zijn zegenrijken arbeid in ons land begon. In den beginne was er veel tegen stand en waren er groote moeilijkheden te overwinnen. Het heeft God echter behaagd, den arbeid van het Leger des Heils, in veel zwakheid en met vele tekortkomingen ver richt, met rijken zegen te bekronen. Er zul len niet velen zijn, die niet erkennen dat het Leger des Heils gedurende de vijftig jaren van zijn bestaan voor duizenden, ouden en jongen, rijken en armen,geestelijk en maatschappelijk tot grooten zegen is ge weest. Dit groote vredelievende Leger bracht in de voorbijgegane jaren op allerlei manieren hulp in allerlei omstandigheden van men- schelijk lijdéfr. Het Evangelie werd gepredikt, bedroef den getroost, eenzamen vriendschap ge schonken, vermoeiden kwamen tot rust in één der vele tehuizen, verwaarloosde kinde ren vonden liefde en verzorging, gevange nen werden bezocht in de cel, vele vermis ten werden door middel van het wereldom vattende opsporingsdepartement weer te recht gebracht. Ook het Leger des Heils- Zendingswerk in Ned. Oost- en West Indië, breidt zich voortdurend uit. Degenen die de werking van deze groote organisatie van nabij hebben gadegeslagen ware zeer ver rast en verwonderd. Het Leger des Heils heeft echter zijn taak nog niet beëindigd. Daarvan getuigen de overvolle tehuizen voor dakloozen, zoowel mannen, vrouwen als kinderen; de talloos vele aanvragen om hulp die geregeld bin nenkomen. Neen 't moet zijn arbeid voort zetten. Maar daarvoor is veel geld noodig. In de ze maand houdt het Leger des Heils de voorjaarscollecte, bekend onder de naam „Zelfverloochenings Aanvrage". Van de af- deeling Alkmaar wordt verwacht dat zij een totaal van 1610 zal opbrengen uit stad en omgeving. Laat nu een ieder die het Leger des Heils-werk waardeert daarvan een daadwerkelijk bewijs geven bij de viering van dit 50-jarig jublieum. U kunt daartoe gebruik maken van Postgirorekening 30328 (hoofdkwartier Amsterdam), en tevens door Uw gift te zenden aan kapitein W. Groot, Limmerhoek 40, Alkmaar, onder het motto „Jubileum". EEN OPLICHTER GEARRESTEERD. Eenigen tijd geleden werd de onderwij zeres mej. S. Kehl te Heiloo door een per soon bedrogen met het koopen van z.g. echte kloskant. Aangifte bij de politie volgde. Door haar was met den verkooper een gesprek gevoerd en zij had relaties opgegeven. Daar zij vermoedde dat zijn gang ook zou gaan naar den oud-pastoor van Heiloo, thans te Boskoop, waarschuwde zij de geestelijkheid. Haar vermoeden bleek juist. De man kwam aan de pastorie te Boskoop om zaken te doen. Men hield hem aan de praat en waar schuwde de politie, die den oneerlijken koopman arresteerde en mej. Kehl kon de zer dagen met den man worden geconfron teerd. Na onderzoek te Heiloo is de arrestant voorgeleid voor den officier van justitie te Rotterdam. VERTROKKEN PERSONEN. A. W. van Tongeren, N.H., bakkersknecht, van Mient 4, naar Broek op Langendijk. P. Ruiter, RK, dienstbode, van Payglop 2, naar Werversh'oof. D. M. Blaauw, R.K., dienstbode, van Kennemerpark 1, naar Berkhout. P. Veimaat, N.H., bedrijfs leider, en gezin, van 'Langestraat 14, naar 's-Gravenhage. A. F. Scholten, RK, boe renknecht, van Hoeverweg 22, naar Schoorl. V. Fabian,--geen, z.V.: van "Regulierslaan 16, naar Purmerend. C. W. Mohr, N«H., reiziger, en echtgenoote, van Kennemerstr. weg 150, naar Heiloo. Wed. N. J. Kemps Groot, OBisCl., z.b., van Boezemsingel 33, naar Egmond aan Zee. G. J. W. Rosier, R.K., handelsreiziger, van Schoutenstraat 5, naar Haarlem. P. Wijpkema, Ger.K, broodbakker, van Achterdam 12, naar Voor burg. J. C. Dros, geen, verpleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Texel. G. Groe ne wold, Chr. Ger., kleermaker (o.), van Appelsteeg 5, naar Amsterdam. A. A. van Essen, N.H., leerling verpleegster, van Wil helminalaan 11, naar Edam. M. Hitzig, R.K., h. i/d huish., van Steijnstraat 1, naar Duitschland. J. Bruinenberg, R.K., dienst bode, van Langestraa+ 95, n. Egmondbinnen. A. LeeuwrikBloodhooft, N.H., z.b., van Grensstraat C, naar Medemblik. J. A. van den Hof, Ger.K., telegrafist, van Stationsweg 168, naar Nederl. Indië, Batavia. H. R. Vlieghuis, N.H., dienstbode, van Nassaulaan I, naar Hengelo (O.) J. H. Dumans: HAZEA, z.b., en echtgenoote, van Stations weg 140, naar Heiloo. G. Rentenaar, N.H., verpleegster, Wilhelminalaan 11, naar Ber gen (N.H.) P. van Duin, R.K., dienstbode, van Hoeverpad 13, naar Uitgeest. M. G. II. A. Balink, R.K., z.b., van Baansingel 41b, naar Bergen (N.H.) S. Schiphorst, geen, z.b., van Kenn.str.weg 1011, naar Wijmbrit- seradeel. P. J. M. Rohde, R.K., slagers knecht, van Langestraat 32, naar Nieuwe Niedorp. F. K. Rambonnet, geen, ing. b/d Rijkswaterstaat, van Kenn.str.weg 135, naar Nederl. Indië, Soerabaya. O. J. van den Bergh, N.H., brugwachter, en gezin, van Kanaaldijk 28, naar Amsterdam. E. Ton, N.H., z.b., en echtgenoote, van St. Anthoniusstr. 12, naar Nieuwe Niedorp. F. H. Heinis, N.H., slagersknecht, van Molen buurt 23, naar Oudorp. M. G. Halff, Ger. K., z.b., van Stuartstraat 3a, n. De Bilt (U.) INGEKOMEN PERSONEN. M. W. Vennik, N.H., zonder beroep, Nieu- wesloot 59, van 's-Gravenhage. J. Vroone, R.K., arbeider, en echtg., fabrieksarbeidster, en dochter, Kitsteeg, van Wieringen. A. H. Starreveld, geen, hulp in de huishouding, Westerweg 292, van Schagen. S. van der Galiën, G.K., slager, en echtg., N.H., en zoon, G.K., Laat 73, van Bussum. E. de Boorder, N.H., echtg. van P. Galis, zonder beroep, en dochter, Tienenwal 7 inw., van Hoorn. L. W. de Bree, geen, onderwijzer, Langestraat 90, van Middelburg. W. J. G. Dammers, R.K., dienstbode, Nieuwlandersingel 70, van Bergen (N.H.) M. E. W. Pronk, R.K., wed. van F. J, Wijchers, huishoudster, v. d. Woudestraat 59, van Amsterdam. A. M. Beentjes, R.K., echtg. van W. van Son, zon der beroep, en kinderen, Paardenmarkt 6, van 's-Gravenhage. N. M. Oud, R.K., as suradeur, en echtg. en zoon, Oudorperdijkje 2B, van Den Helder. M. C. Groot, R.K., dienstbode, Mient 17, van Venhuizen. C. A. Mulkens, N.H., huishoudster, Geester singel 26 inw., van Dordrecht. B. Pijlman, N.H., dienstbode, Roemer Visscherstraat 22, van Wonseradeel. M. Smit, N.H., chauf feur, en echtg. en zoon, Omval 84, van Oudorp. J. Knol, N.H., zeilmaker, Baan- pad 19, van Egmondbinnen. H. Molenaar N.H., schilder, en echtg. en dochter, Oude gracht 220, van Koedijk. J. P. Cornèlisse, NR., machinist K. M., en echtg., R.K, Kem- brandtstraat 4, van Bergen (N.-H.) J. A. Keveling, geen, vertegenwoordiger, Spoor straat 10, van Apeldoorn. J. W. Admiraal, R.K., leerl. verpleegster, van Everdingen- straat 18, van Limmen. M. C. Groot, N.H., wed. van P. J. de Haan, zonder beroep, Gees- terweg 2, van Hilversum. G. J. Lensink, R.K, vertegenwoordiger, Spoorstraat 69, van Amsterdam. M. G. Kops, R.K., dienstbode, Oudegracht 154a, van Bergen (N.-H.) F. Tuithof, N.H., bakkersknecht, van der Woudestraat 31, van Oudorp. H. F. Tuit hof, N.H., chauffeur, van der Woudestraat 7, van Oudorp. OUDORP EN DE GRENSWIJZIGING. Mijnheer de Redacteur, Als abonné van Uw veelgelezen courant verzoekt ondergeteekende beleefd een plaatsje in uw blad ,n.a.v. van het verweer door het gemeentebestuur van Oudorp ter zake de z.g. grenscorrectie door Alkmaar aangevraagd. Het door Alkmaar gevraagde gaat slechts over de annexatie van het „Ooievaarsnest" en de huizen langs de Kanaaldijk en Frie- scheweg. Tot goed begrip dienen wij even te overwegen, dat er in het bedoelde stuk feitelijk twee groepen van menschen wonen, n.1. die van het „Ooievaarsdorp" en de z.g. randbewoners, die begrijpelijkerwijze ieder voor zich anders tegenover het vraagstuk staan. De verlichting van het „Ooievaarsdorp" is allerslechtst. Na twaalven zou men eigen lijk met een lantaarn naar huis moeten gaan, aangezien daar elke verlichting ont breekt, terwijl de „randbewoners" langs een door Alkmaar goed verlichten weg wonen, terwijl ook de politiedienst practisch het zelfde is als voor de stadsbewoners, want wij gelooven niet, dat als een Alkmaarsche agent iemand op den Kanaaldijk een over treding ziet begaan, hij hem niet zal bekeu ren, omdat die plaats toevallig in Oudorp ligt. Op het Ooievaarsnest is die toestand echter geheel anders. Daar kon het b.v. ge beuren, dat men een half-abnormaal mensch door de straatjeugd en soms ook door de oudere bewoners liet bespotten, zonder dat zich ook maar ooit een agent liet zien om daar een eind aan te maken. Maar er is één punt, waaróver wij van het zelfde gevoelen zijn, n.1. wy voelen ons geen Oudorpers, en zeker geen „historische in woners" van die gemeente. Velen van ons zijn daar gaan wonen wegens een groot tekort aan woningen in de stad, daar men in Alkmaar voor een huurprijs beneden de 4,50 geen huis huren kan, wat tegelijk goed bewoonbaar is. De krotten laten wij buiten beschouwing en wij zullen ook nu niet spoe dig naar onze oude gemeente terugkeeren, omdat die toestand nog ongewijzigd geble ven is. Politiek gesproken interesseert het ons meer wat er zich in den Alkmaarschen raad afspeelt, dan in den onze, en dan, de Oudorpers zelf' beschouwen ons ook als vreemdelingen. Daardoor konden er spe ciale Ooievaartsnestvereenigingen ontstaan als een voetbalclub e.a. Er bestaan echter nog meer factoren, die een aansluiting aan Alkmaar wenschelijk maken. De werkkring van de meeste bewo ners ligt niet in Oudorp. Wij zijn, wat de middenstand betreft, geheel'op Alkmaar in gesteld. In één woord, wij zijn geen Oudor pers, maar een groep, die door den grooten woningnood daar een huis hebben betrok ken, omdat wij nergens anders terecht kon den. Dit is wel het meest doorslaande, wat ons aan Alkmaar bindt. Andere dingen spreken ook een woordje mede, wat echter niet wil zeggen, dat dit de doorslag voor de annexatie wezen mag, n.L het straatvuil wordt hier slechts éénmaal per week opgehaald, wat veel te kort is. Met de gladde wegen was het Ooievaarsdorp on begaanbaar, omdat men nergens zand ge strooid had, terwijl de Friescheweg en de Kanaaldijk wel begaanbaar waren, en nu kan men wel zeggen, dat als er onderscheid is tussohen die twee groepen, wil dat niet zeggen, dat alleen de annexatie van het Ooievaarsnest noodig zal zijn. Immers de z.g. randgroep moet 3an wel mede komen, wat voor hen niet zooveel beteekenen zal. Immers de voordeelen, waar op wij wach ten, genieten zij reeds van Alkmaar, dus dat is geen verandering. Nu mogen B. en W. wel zeggen, dat men in Alkmaar het geld over de balk gooit, maar is er dan op de uitgaven van Oudorp ook critiek te leveren? Aan wie staat het om dit te beoordeelen, zeker niet door de buitenstaanders, en dit mag men m.i. zeker een kinderachtig argument noemen. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Een bewoner van het Ooievaarsnest. DE STILLE OMGANG. De eerste nacht met 23.000 deel nemers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de hoofdstad weer getuige geweest van den stillen omgang, de bedetocht, welke telkenj are tienduizenden mannen aantrekt om te getuigen van hun geloof in de H Eucharistie. Gelyk bekend is de deelneming aan den omgang zoo uitgegroeid, dat eenige jaren geledenhet jaarlijks herdenken van het jaarlijks herdenken van het Eucharistisch wonder van 1345 over twee Zondagen moest worden verdeeld. Deze eerste Zondag bracht 23.000 mannen naar de heilige stede. Zestien extra-treinen en tallooze autobussen voerden de katho lieke mannen uit alle deelen van het land. Alle groepen concentreerden zich, zonder eenig uiterlijk vertoon, bij het Spui, waar de eerste groep omstreeks één uur in de donkere steeg achter het Bagijnhof ver dween om den omgang aan te vangen. Door de Kalverstraat ging men naar den Dam, waar voor koningin en vaderland werd gebeden, verder over den Nieuwendijk, langs Martelaarsgracht en Prins Hendrikkade, waar op de Nieuwe Brug de zeevarenden in gebed werden herdacht. Het weer hield zich gelukkig goed. Het was zacht vriezend weer en van gemeente wege was er op de plaatsen, welke glad dreigden te worden, zand gestrooid. In groote regelmaat sloten jongelingen en grijs aards, gezonden en gebrekkigen, armen en welgesteld en zich aaneen om stil en inge togen te bidden, dat ons vaderland moge gespaard blijven voor communisme en eiken anderen vorm van modern heidendom. Vier uur lang stroomden onafgebroken de pelgrims toe, van wie voor een vlot ver loop de helft vóór den omgang de H Mis had bijgewoond. Tot de laatsten, die den omgang maakten, behoorde Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die daarna in de kapél van het Bagijnhof een stille H. Mis las. In totaal vervoerden de spoorwegen 15.000 pélgric»6, de óverige achtduizend kwa men per autobus, per rijwiel of te voet. ONTHEFFING VERBOD WINKEL SLUITING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zy, bij beschikking van heden, aan het Alkmaarsche Comité voor Bakkers Vakon derwijs (ACOBAVO), alhier, ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, ten behoeve van een op Dinsdag 16, Woensdag 17 en Donderdag 18 Maart a.s. in'het gebouw „Het Gulden Vlies", alhier, te houden tentoon stelling van bakkerij-artikelen, in zooverre, dat deze tentoonstelling ook geopend zal kunnen zijn op de genoemde dagen van des avonds 8 tot 11 uur. Alkmaar, 6 Maart 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. ALKMAAR. GEBOREN: Catharina, d. van Cornelis Bierman en Maria Bras. Peter Berend, z. van Corne- lius Theodorus Koenen en Aaltje de Groot. Jacob Sietze, z. van Hendrik Pander en Johanna Gerritsen. Johanna Adriana, d. van Gerardus Hubertus Antonius Ruiters en Johanna Adriana van Straelen. Johanna Alida Debora, d. van Simon de Groot en Maria Sophia Johanna Zonderhuis. Jan, z. van Albert Jan Jonkman en Willemïna Alberdina van Dijk. Jan Herman, z. van Hermanus Johannes Cornelis Koppijn en Aaltje Blokland. Wilhelmina Anna Maria, d. van Cornelis Vonk en Lijsbeth Schoen. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 8 Maart 1937. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 2 Paarden, prys niet geno teerd; 76 Vette koeien 150260, handel redelijk; 3 Vette kalveren 5070, per K.G 6080 cent; 307 Nuchtere kalveren (slacht) 4—14; 2 Vette schapen 25— 32; 284 Vette varkens 4447 cent per K.G. handel goed. N.V. E IER VEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 6 Maart 1937. Op de heden gehouden eieren veiling, waren in totaal 190000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5658 3.453.55, 58—60 3.50—3.60, 60—62 3.50—3.75, 62—64 3.60—3.90, 64—66 3.80—4.15. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 8 Maart 1937. Op de heden gehouden vhemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 507 Vette koeien, Ie kw. 67 72 cent 2e kw. 5865 cent, 3e kw. 5056 cent per K.G. slachtgew.; 90 Melk- en Kalf- koeien 180230; 59 Vette kalveren 2e kw. 5560 cent, 3e kw. 4654 cent per K.G. lev'endgew.: 158 Nuchtere kalveren ƒ5 9; 32 Schapen 22—26; 559 Var kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5556 cent enkele hooger, zware var kens 5455 cent en vette varkens 5354 ct. per K.G. slachtgewicht. Ter veemarkt wa ren 2 wagons geslachte runderen uit Dene marken aangevoerd. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 8 Maart 1937. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Zeeuwsche: bonten 2.30— 2.60, blauwen 2.302.50, eigenheimers 22.10 en poters 1.601.80; Friesche redstar 2.252.50; Noordholl. eigenh. 1.802: Andijker bonten en blauwen 22.10, Drentsche zandaardappelen 1.90—2.10; Duinzand 2.80—3.50. Alles per HJL. Aanvoer 312000 KG. NOORDSCHARWOUDE, 8 Maart 1937. Noordermarktbond). 53800 K.G. Roode kool 1.40—1.90; 30200 K.G. Gele kool 1.20— 1.40; 101300 K.G. D. witte kool 1; 1800 K.G. Uien: gele drieling 80—90 cent, gele uien 8090 cent, alles per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Maart 1937. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 20000 KG. Roode kool 1.40—1.90; 94000 K.G. Gele kool 1.20—1.40; 85000 KG. D. witte kool 1; 800 K.G. Groene kool 1.20; 17000 K.G Uien: gele drieling 60 ct., gele uien 6090 cent, groote 6090 cent: 4300 K.G. Bieten 0.50—1; 2200 K.G. Peen 0.70—1.50, alles per 100 KG. WARMENHUIZEN, 6 Maart 1937. Roode kool 1.40—2.10; Gele kool 1.20—1.40; D. witte kool f 1; Drielingen 60 cent, Uien 6070 cent, grove uien 8090 cent; Peen 1.50; Eigenheimers f 2.20. Aanvoer: 103100 K.G. Roode kool; 39900 K.G. Gele kool; 54100 K.G. D. witte kool; 6175 K.G. Uien; 975 K.G. Peen en 133 KG. Aardappelen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3