SPORT EN WEDSTRIJDEN NEDERLAND WINT ZONDER INSPANNING VAN ZWITSERLAND. Nederland-Zwitserland 2-1. De overwinning kwam niet in gevaar. De geestdrift ontbrak. Een matige wedstrijd. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 8 MAART 1937 RONDOM DEN STRIJD. (Van onzen eigen verslaggever). Als alles normaal loopt, hebben wij Zondag voor wat betreft de interland-wedstrijden voor dit seizoen afscheid genomen van het Amsterdamsche Stadion, want Neder landBelgië zal in het Feijenoord- stadion te Rotterdam gespeeld wor den. Wij zullen de volgende keer dus eens een andere entourage te be schrijven hebben en dan zullen wij meteen de gelegenheid krijgen, om vergelijkingen te maken. De entourage was ditmaal ook hier weer eens iets anders. Daar was allereerst ie groote verbouwing van het stadion zelf. Toen Denemarken hier was, had men een begin gemaakt ;thans ziet men, hoe het ongeveer worden zal. Maar intusschen heeft het publiek zich eerst in een doolhof van planken, balken en palen moeten be geven, voordat de tribuneplaats bereikt was. Wat minder vlot. ging dan anders, maar wat geen al te groote hinderpalen met zich meebracht. Verder was er de sneeuw. O zeker, wij hebben wel eens meer in een besneeuwd stadion gezeten, maar dan had het van te voren gesneeuwd. Zoo was het nu niet heelemaal. Want juist een groot gedeelte van den wedstrijd werd in een lichten sneeuwval gespeeld, wat voor spelers en toeschouwers altijd minder prettig is. Dan was er de ijzig koude wind. Die zorgde al in het begin voor de „note gaie". Want terwijl wij allemaal netjes met de hoed in de hand stonden, toen de volks liederen gespeeld werden, had onze collega Nijland er wat op gevonden, om geen kou op te loopen: hij stond keurig in de houding en salueerde plechtig met de rechterhand aan zijn ronde bolhoed! Wat natuurlijk de aandacht trok van de pers tribune. De kou zorgde voor nog meer: in het restaurant kan het tijdens de rust gezellig vol zijn, nu was het een compacte massa, die zich verwarmde met oude en jonge klare of met andere alcoholische dranken. Die massa wildeechter weer naar buiten en trof het slecht, omdat een an dere, kleinere massa nog naar binnen wilde. De duwpartij werd gewonnen door de sterkste groep! Toen was iedereen weer warm gewor den. Dan was er Hans Boekman, die glunde rend op de perstribune verscheen en daar allerhartelijkst werd verwelkomd door de Amsterdammers, terwijl de „provincie" vroeg, in welk dorp we wel waren, omdat alle café's 's Zaterdagavonds al om 1 uur sluiten moesten! Boekman liet zich niet interviewen, ondanks een gezamenlijken aanval van A. N. P., Cetum, Haagsche Courant, Tubantia, Volk en het meest gelezen dagblad. En verdween weer met den eeuwigen glimlach en nieuwe copy voor het Alcmaria-Nieuws! Tijdens dén wedstrijd heeft uw ver- croquetjes opgeld, zooals des zomers ijs met slagroom en sodowater opgang doen. Tijdens den wedstrijd werd zonder debat uitgeknobbeld, hoe Vrauwdeunt doel puntte en wie de Zwitsersche eer redde! Tijdens den wedstrijd heeft een ver slaggever van zijn buurman links kunnen hooren, hoe slecht Bakhuys, hoe miserabel Andriessen was, daarentegen, hoe perfect van Spaendonck was, evenals de kleine Wels op de linksbinnenplaats en de ten gere Caldenhoven. Dat van Heel en Paau- we ook nog verwisseld werden, was bij al dat fraais heel gewoon. Men ziet, er was genoeg te zien, te hoo ren en te ondervinden En bovendien was er ook nog een voet balwedstrijd, waarvoor wij allen tenslotte gekomen waren, u lezers, om hem te zien, wjj om hem te verslaan voor hen, die geen kaart hadden kunnen bemachtigen en geen radio thuis hadden. Uit welke voorlaatste opmerking valt af te leiden, dat het al weer vol was in het trotsche bouwwerk van Jan Wils! Of voetbal ook in trek is! Die menigte vermaakte zich best tijdens het groote voorspel, dat al weer opgeluisterd werd door muziek. Ze was razend nieuwsgierig, of Bak huys en Wilders ook zouden spelen en wisten niet, welke berichten over deze twee betrouwbaar waren. Want de allerjongste mededeelingen bleven elkaar buitengewoon prettig tegen spreken. De menigte moest wachten tot de traditioneele entrée. Toen zag men eerst de Zwitsers, die hun cheers brachten aan de beide overdekte tri bunes en daarna zag men Bakhuys en nog tien andere Nederlanders. Maar hoofdzakelijk zag men Bakhuys, die een ovatie kreeg. En Wilders zag men niet. Voor hem had men den Longa-man v. d. Hoven opge steld, een vrij tenger, maar kwiek ventje, heelemaal geen Weber. Eigenlijk geheel buiten het kader vallend van het zwaar gewicht trio Halle-Weber-Caldenhoven. En tenslotte zag men een anderen Zwit- serschen doelverdediger, n.1. Bizzozzero, maar dat was voor de massa veel minder belangwekkend dan de aanwezigheid van den commandant der voorhoede, den H.B.S.-er Bakhuys, den man met het doo- delijke schot, met zijn spelverdeeling, zijn baltechniek, zijnnee, met zijn doo- delijk schot! En toen men twee maal drie kwartier twee elftallen had zien spelen onder lei ding van den in plusfours gekleeden Belg Baert, die op zijn beurt geassisteerd werd door twee Nederlandsche grensrechters, toen men 1uur lang de jonge Blauw- Wit-garde had gezien en in die anderhalf uur bovendien wee geslaagde aanvallen op de persfotografen had mogen aanschou wen (Aebi en Wels hebben minstens elk een dozijn plaatjes „vernield"!), toen dus het eindsignaal geklonken had, kon men huiswaarts keeren met de wetenschap, dat Oranje wéér gewonnen had. maar dat de wedstrijd niet zoo heel erg belangwekkend was. Of laten wij liever zeggen: 't was geen daverende wedstrijd, die niet verge ten kan worden. Hoe er gespeeld werd. Om dus met het overzicht te be ginnen, de wedstrijd heeft in elk ge val voor de zoovpelste keer eens be wezen, dat het korte, zelfs geraffi neerde samenspel niet voldoende is, om een wedstrijd te winnen, maar dat het open spel het meeste succes brengt. Om dat duidelijk te maken, moeten wij den wedstrijd NederlandZwit- serlard even nader ontleden. De Zwitsers hebben ontegenzeggelijk een veldmeerderheid gehad en hun com bineeren klopte vrijwel voortdurend. Maar op 10 Meter afstand, zelfs op 5 Me ter afstand van het doel waagde nog nie mand, om te schieten; het combineeren ging door tot in het doelgebied. En dat, terwijl v. d. Hoven txrh zeker lang niet zoo goed was als een Wilders of een Websr, waaruit moge blijken, dat ons achtertrio niet zoo sterk was als anders. Neem nu de Nederlanders. Hun aanval len waren minder talrijk, maar veel en veel gevaarlijker. En twee er van werden met een doelnunt bekroond. Waarbij wij nog mcg:n aan teekenen, dat Wels en v. Nellen wel eens beter ge speeld hebber, dat Bakhuys zich zichtbaar spaarde en dat v. Spaer.donck zelfs on voldoende was. Met die matig sterke voorhoede kon Nederland winnen. En al slaagde Zwitserland er ook in, om een tegenpunt te maken (waarbij de b?1 bijna in het doel gecenterd werd!) de Neder landsche zege kwam heelemaal niet in gevaar. Dat laatste is misschien le oorzaak, dat de wedstrijd minder boeiend was dan gewoonlijk. Want de Nederlan dei's hebben het als 't ware aange voeld. dat de Zw;tsers den wedstrijd nooit konden winnen, zoolang hun spel zoo kort en onproductief bleef. De Oranje-mannen deden het heel kalm aan, vee- te kalm soms. Maar ze j hadden de zaak in handen ondanks j een veldminderheid. Ze konden ge- makkelijk spelen, omdat de Zwitsers toch minstens drie keer eiken Neder- landschen speler moesten passeeren', voordat ze gevaarlijk konden worden. Zóó werd er gecombineerd door de bergmenschen! Een veldmeerderheid der Zwitsers! Zoo was het. Niet zoo direct in de eerste 20 mi nuten. Toen ging het spel vrij gelijk op, maar daarna waren er perioden, waarin Zwitserland sterk op drong en Nederland zich bepaalde tot razend snelle uitvallen. En die laatsten wogen heelëmaal op tegen het veldwerk der Zwitsers. Die perioden van 'n sterk aanvallend Zwitserland gaven onze middenlinie en achterhoede handen vol werk. Alleen Halle bleef te veel werkeloos, omdat de anderen het leer steeds retourneerden, ook dan, wanneer het beter ware geweest, om Halle te laten ingrijpen. Van die anderen noemen wij allereerst Caldenhoven, die een prachtigen gaven wedstrijd heeft gespeeld, robust, snel en trapvast. Hij had soms den geheelen Zwit- serschen aanval in zijn zak en redde met het meeste gemak. Halle kon aan het doelpunt niets doen, heeft bovendien een paar fouten gemaakt, die echter niet afgestraft werden door de tegenstanders. Overigens heeft hij een paar keer heel goed gered, eenmaal door zich moedig yoor de voeten van Abegglen te werpen. En v. d. Hoven? Hij begon heel onzeker, miste m het èerste kwartier een paar keer, maar herstelde zich vrij snel. Onvoldoende was hij zeker niet, maar al te overtuigend ook niet. Onze middenlinie was goed, zonder meer. Anderiesen had in de eerste helft heel wat moeite met het korte spel der Zwitsers, daarna ging het veel beter. En de beide Feijenoorders, v. Heel en Paau- we, deden het kalm aan maar hun spel was zeker en natuurlijk zeer voldoende. In de voorhoede was Vrauwdeunt de nieuweling. En bovendien speelide hij op een hem geheel vreemde plaats: links binnen. Maar ziet, deze Feijenoorder bleek waar Bakhuys zich spaarde de ziel van den aanval te zijn. Hij had snelheid en intelligentie en daarbij kalmte op de kri tieke momenten. Nuttig werk deed hij: niet alleen, dat hij Bakhuys gelegenheid gaf, om de score te openen, het tweede doel punt kwam rechtstreeks van hem, doordat hij zich goed had opgesteld. Zijn samenspel met v. Heel klopte altijd, dat met zijn voorhoedespelers vrijwel steeds en het was alleen maar jammer, dat van Nellen minder goed was dan gewoon lijk en tóch probeerde, om alleen de ver- deging te verschalken. Dat lukte bijna nooit, temeer niet, waar hij in snelheid te kort schoot. Precies als met Wels bleek v. Nellen in de eerste helft het beste op dreef, maar beide vleugelspelers hebben veel betere wedstrijden gespeeld. En v. Spaendonck? Hij viel tegen. Het gladde veld speelde hem parten en vele ballen had hij niet onder controle Na- turlijk deed hij ook uitstekende dingen, maar toch was hij de zwakste van de voorhoede en ongetwijfeld zal een volgen de keer Vyauwdeunt .zijn plaats innemen, als Smit weer fit is. En nu de Zwitsers. Het was wonderlijk hoe goed de combinatie in dit team klopte. Het was, of hier een'club speelde, die week in week uitoefent. Iedere speler be greep zijn spel. De beide vleugelspelers waren zeer snel, maar vergaten, om ook snelle voorzetten te geven. Het bleef combineeren, mooi om te zien, maar ver keerd, omdat succes moest uitblijven. Abegglen was van het binnentrio de ge vaarlijkste: hij schoot precies twee keer en beide keeren was het mis. De middenlinie begreep haar taak, zoo wel aanvallend als verdedigend buiten gewoon goed. Alle drie beschikten de spelers over groote snelheid, terwijl de spil uitblonk in taktiek en koptechniek. En tenslotte was het achtertrio zeer goed en maakte vrijwel geen fouten. Geen beste wedstrijd. Resumeerende mogen we zeggen, dat het geen beste wedstrijd is geweest, zelfs mo gen wij spreken van een zeer matige ont moeting. Er was geen laaiend enthousias me bij de Nederlandsche spelers, er was geen ..beroemd kwartiertje", er was geen „sfeer". Het was een gewone wedstrijd zonder meer. En de ploeg met de beste taktiek heeft gewonnen. Want hoe vreemd het misschien ook moge klinken Nederland verdiende de zege. Vraagt men, welk systeem er gespeeld werd, dan is de beantwoording vrij lastig. Geen der ploegen hield vast aan een be paald systeem. Er werd niet star in W.- formatie gespeeld, er werd evenmin sterk op aanval gespeeld; neen, telkens weer zag men wat anders. En juist dat variee- rer-de was het goede „systeem.". Zoo was het met beide ploegen. Bakhuys had geen spil-schaduw naast zich, maar de Zwitsersche spil was wel in zijn buurt, als er een Nederlandsche aanval kwam. En de Nederlandsche voorhoede telde vijf man bij een aanval en stond niet steeds tegenover zes of acht Zwitsers. Nee, er was gelukkig geen systeem, geen star- vasthouden aan een van buiten geleerd lesje. Het sneeuwt. Het sneeuwt, natte sneeuw, vieze sneeuw, die de kijkers in het gezicht waait en de zitplaatsen reeds voordat zij bezet zijn weinig aanlokkelijk heeft gemaakt. Geen wonder, dat de verkoopers van voet- en zitkussens goede zaken maakten. Deze attributen waren wel bijzonder wel kom en behagelijk schoof men naast elkaar, de kragen omhoog, sommigen wel licht met weemoed denkend aan de „be voorrechten" in de goed verwarmde huis kamers, waar de radio het mogelijk maak te den strijd in even groote spanning en op gemakkelijker wijze te volgen. Rood-wit-blauwe en oranje vlaggen wapperen op de officieele en Marathon- tribune, geflankeerd door de roode Zwit sersche vlag met het witte kruis in het midden en de Belgische kleuren ter eere van scheidsrechter Baert. Prachtige gele tulpen geven de eeretri bune een voorjaarsaanzien. Kranig mar cheert de Harmonie der Amsterdamsche politie rond het terrein langs de verschil lende rangen, die tegen den tijd dat de strijd een aanvang neemt, in weerwil van het onaangename weer, geheel bezet zijn, zoodat wederom circa 32.000 liefhebbers aanwezig zijn, en onwillekeurig denkt men, hoe zal dit zijn ir de toekomst op die veel grootere stadions, hier en in de Maasstad, waar tegen de 60.000 toeschou wers geborgen kunnen worden. Dan ook steeds uitverkochte huizen? Zonder meedoogen blijft de sneeuw neervallen, om het modderige papje voor de tribunes nog te doen toenemen, maar als het spel zich eenmaal aan het ontwik kelen gaat, en de Hollandsche aanvallen zich ontplooien, is er althans gelegenheid voor het intens meelevende publiek om in geestdriftige aanmoedigingen de onaan gename weersgesteldheid te vergeten, en dit temeer, wanneer reeds na 14 minuten het scorebord een stand van 10 voor Nederland aanwijst, welke tot aan de rust gehandhaafd blijft. De verslaggevers op de perstribune zijn in verwoeden strijd met de elementen, en trachten het potlood in de verkleumde vingers geklemd te houden, om de verrichtingen op het groene veld weer te geven. Het geheugen moet hen deze maal meer dan anders te hulp komen, want noodgedwongen moet Oranje had een 2-0 voorsprong. Het is vijf minuten over half drie, als het sein voor den aftrap wordt gegeven. Van Heel heeft de loting gewonnen en de elftal len hebben zich als volgt opgesteld: Nederland Halle v. d. Hoven Caldenhove Paauwe Anderiessen v. Heel Bakhuijs Vrauwdeunt Wels v. Spaendonck v. Nellen O G. Aebi Frigerio Bickei Abegglen Karcher P. Aebi Vernati Guinchard Gobet Lehmann Bizzozzero Zwitserland Na den aftrap blijft de bal- eenigen tijd in het middenveld, maar weldra komen de> Zwitsers tot hun eersten aanval, maar Kar cher laat den bal uit gaan. Onze tegenstan ders dringen wat op en de rechtsbuiten Bickei krijgt het leer in buitenspelpositie en schiet: Halle stopt het schot op hetzelfde oogenblik, dat de scheidsrechter voor buiten spel fluit. Intusschen heeft Bakhuijs, die aanvanke lijk als rechtsbinnen was opgesteld, de mid denvoorplaats weer ingenomen en dan zien wij eindelijk, na zes minuten spelens, den eersten goeden Nederlandschen aanval. Van Nellen brengt den bal op en geeft over aan Vrauwdeunt, die schiet: Bizzozzero stopt het schot gemakkelijk. Dan blijkt al, dat de Zwitsers, die overi gens zeer goed samenspelen, dat combinee ren al te lang doorzetten: als Bickei den bal in goede positie krijgt, geeft hij nog over in plaats van zelf zijn kans tot schieten waar te nemen. Na eenig geharrewar kan de Ne derlandsche achterhoede dan ruim baan ma ken. De Nederlandsche middenvoor leidt dan verschillende aanvallen, maar plotseling ontstaat een gevaarlijke situatie voor ons doen, als de Zwitsersche rechtsbuiten langs het doel plaatst en Halle misgrijpt. Gelukkig kan van den Hoven nog redding brengen. Het lichte overwicht, dat de Zwitsers aan vankelijk hadden, is thans verdwenen. Het lijkt of onze spelers wat meer met het veld vertrouwd zijn geraakt, het samenspel vlot wat beter en er zit meer kracht achter de aanvallen. Bakhuijs doelpunt. Na dertien minuten brengt een dezer aanvallen succes. Door uitstekend werk van Vrauwdeunt en Bakhuijs beiden, ontstaat het eerste doelpunt. De kleine Bakhuijs de schrijvende hand nu en dan -wel in de jaszak verdwijnen om even te ontdooien. De sneeuw kenit geen erbarmen „Warme croauetten" roepen de rond loop ende kellners en tusschen de rijen, banken jongleeren zij met glazen port en sherry. De heete koffie en thee is uitver kocht Men zou de spelers benijden, die kunnen loopen, schieten, vallen en op staan. Zij weten ni-ts van kou, zij weten slechts de richting van het doel, en ook de Zwitsers vinden tenslotte het heiligdom van Halle en zien kort voor het einde hun moeite met een doelpunt beloond. 21 voor Nederland. De dertiende wedstrijd tegen de bergbewoners is gewonnen. Het gehavende Nederlandsche elftal heeft zich weer goed geweerd. „Toch blij, dat ik er geweest ben", die Nederlandsche elftalclub mag er toch wezen". „En of," is het antwoord, „en verbeeld je als die Smit nu weer eens Diep gedoken in de kragen, kent de me nigte nu slechts een doel: een warm ver trek en wat daar bij komt. En> terwijl ook wij, na dezen gedenk- waardigen winterschen strijd in bergat- mosfeer, het warme vertrek hebben ge vonden, en onze bevindingen neerschrij ven, valt buiten alweer de sneeuw, en is Amsterdam veranderd in een witte we reld. Waarlijk, die Zwitsers moesten zich hier wel „thuis" gevoelen! Feijenoorder, die evenals van Spaen donck in teruggetrokken positie speelt, ziet, dat Bakhuijs vrij staat: er volgt een prachtige throughpass en onze midden voor lost een zeer hard schot De bal verdwijnt via de handen van Bizzozze ro in den uitersten hoek van het doel (1—0). Zoo heeft Bakhuijs reeds in het eerste kwartier bewezen, dat het geen ongelukki ge gedachte geweest is, hem toch nog op te stellen. Het publiek is vergenoegd: het heeft een Hollandsch doelpunt gezien en vraagt om een herhaling. Maar eerst komen de Zwit sers aan het woord en Caldenhove moet red ding brengen. Dan krijgt Vrauwdeunt-een klein kansje, doch schiet over. Wels, die het niet al te gemakkelijk heeft, doordat van Spaendonck vrij zwak speelt, brengt den bal verschillende malen op om hem daarna voor het doel te plaatsen. Leo Halle De Zwitsersche voorhoede heeft inmid dels niet stilgezeten. Eens schiet Abegglen na een goeden aanval naast en dan vangt Halle een gevaarlijk afdrijvenden bal. Onze tegenstanders blijven overigens lang samen spelen en het schot der voorhoede is weinig gevaarlijk. Aan de andere zijde van het veld mislukt een aanval van Bakhuijs, doordat hij komt te vallen. Het gladde veld heeft daaraan zeker schuld, want als van Nellen wat later den bal van zijn middenvoor heeft gekre gen, glijdt hij bij de hoekvlag uit. Die glad heid maakt ook de balbehandeling moeilijk en zoo krijgen wij verschillende mistrappen en een minder juist plaatsen te zien. Wels Daardoor en verder, doordat er niet zeer fel wordt gespeeld, volgt een periode van weinig belangwekkend spel. Bij de Zwit sers is het element van verrassing vrijwel uitgesloten, doordat zij hun korte samenspel blijven handhaven en elkander tot in het strafschopgebied de eer van het schot blij-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9