DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HEVIGE GEVECHTEN TEN NOORDOOSTEN VAN MADRID. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 57 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 9 Maart. Men weet natuurlijk, dat de drie hoofd figuren van het Fransche volksfront, de socialist Léon Blum, de vakvereenigings- leider Léon Jouhaux en de communist Marcel Thorez, het in hun politieke rede voeringen steeds hebben over de wen- schen en den wil van de „massa", of de „massa's", waaraan zij gevolg geven en waarvan zij de trouwe uitvoerders zijn dat is hun opvatting van democratie en zij dreigen ook gaarne met den toorn van die massa's, voor het geval men aan •het bewind van dit driemanschap een ein de zou maken. Een andere Léon, uit het geheel tegen overgestelde politieke kamp, de schrijver en journalist Léon Daudet, met Charles Maurras tezamen politiek leider van de royalistische Action Frangaise, zeer fel, zeer onverantwoordelijk fel dikwijls, maar zeer begaafd en vaak zeer geestig poiemist, geeft een Parijsche fantasie naar aanleiding van de nieuwe financieele maatregelen der regeering-Blum. Hij ver telt van een wandeling door Parijs, waarbij hij een paar ontmoetingen gedaan heeft. „Ik heb eerst een „massa" ontmoet, die uit een van de roode voorsteden kwam. Zij zag er zoo verslagen uit, met haar hoofd van vijfduizend hoofden naar den grond gebogen en met haar vijfduizend s'appe vuisten in de lucht, dat ik naar haar gezondheid vroeg". En dan komt een dialoog met een regen van typische volksuitdrukkingen, die door de vertaling hun kleur zouden verliezen. Maar het komt hierop neer, dat de „mas sa" Blum en Auriol verwijt in het kiel water te zijn gaan varen en erger van de „tweehonderd .families" en het „kapitalisme".; dat ze.zijn oyergeloopen naar het financieel fascisme, naar de me thoden van Caillaux.en Régnier; en dat negen maanden van inspanning slechts hebben gediend "om tot zooiets te komen. Zelfs het heilige vuur om nog fabrieken te bezetten zal nu gedoofd zijn. Ga je dan geen fabrieken meer be zetten.' Twee of drie misschien, van tijd tot tijd. Maar het echte vuur zit er niet meer in. Hetzelfde royalistische blad geeft boven aan zijn eerste pagina, in de „manchette" van de krant de volgende aanhaling uit 1'Ere Nouvelle, de socialistisch-radicale krant, die het orgaan van den radicalen kamervoorzitter Herriot is: „Men kan tot de overweging komen> dat de nieüwe politiek het vertrouwen slechts zal herstellen, indien degenen die er de leiding bij nemen, vertrouwen inboe zemen, indien zij niet blijken enkel toege geven te hebben aan een zeker opportu nisme, aan de eischen voor het lanceeren van een leening, gelijk een persoonlijk heid het in den ministerraad opgemerkt heeft. Het publiek snakt naar oprechtheid. En het zal zich afvragen hoe de pries ters van dezen „Nep" acht en veertig uur tevoren met het felste fanatisme een leer konden prediken, die lijnrecht staat tegen over die, waar zij nu de openbaring van ontvangen hebben." Met deze satire kunnen de drie volks leiders het voorloopig doen; al zullen ze zich van de boosheid van de overzijde wel heel weinig aantrekken! Minister Eden streeft naar een record. Langen tijd was Mussolini de eerste spre ker van Europa, daarna kwam Hitier met zijn talrijke redevoeringen, maar beiden worden terzijde gestreefd door den En- gelschen minister van buitenlandsche za ken, Eden. Gisteravond sprak Eden in Aberdeen over de herbewapening, een onderwerp, dat hij zoo langzamerhand geheel be- heerscht. Wij zullen zijn rede niet geheel volgen, maar er slechts uit opdiepen, dat Eden een oorlog ondanks de herbewape ning niet onvermijdelijk acht. Want, zoo zeide Eden, de invloeden, die werkzaam zijn voor den vrede zijn vele en van uit eenloopenden aard. Hieronder was het voor ieder onontkoombaar besef, dat een toevluchtnemen tot oorlog een ontzetten de ramp voor iedereen, zoowel slachtoffer als overwinnaar zou beteekenen, zeker niet de geringste. „Wij zijn het er allen in dit land over eens, aldus besloot Eden: „dat het voor naamste deel der buitenlandsche politiek het nastreven van den vrede is, en dat wij, daarbij alles vermijdend wat naar provocatie zweemt, niet mogen aarzelen onze gedachten uit te spreken, indien wij dit goed achten. Wij allen zijn 't verder over eens, dat dit land, in een wereld, welke zich herbewa- pent, een bewapening dient te hebben, welhe in overeensteming is met zijn na tionale, imperiale en internationale ver antwoordelijkheden. De Spaansche revolutie Nieuw offensief der rechtschen. DE NON-INTERVENTIE. Uit de jongste berichten over de gebeur tenissen in Spanje valt af te leiden, dat de troepen van generaal Franco een nieuw offensief hebben ingezet in de frontlijn ten Noordoosten van Madrid. In de omtsreken van den weg MadridGuadalajara hebben zij gistermorgen vroeg het vuur geopend Volgens berichten uit Madrid, brachten de rechtschen alle oorlogstuig, waarover zij beschikten, zware en lichte tanks enz., in het vuur. Het anti-tankgeschut der regeerings- troepen steeds volgens berichten van linksche zijde kwam onmiddellijk in ac tie, waardoor de strijdwagens, die de aan vallende infanterie moesten beschermen, niet verder konden opdringen. Hierop kwam de rechtsche luchtmacht de opstan delingen te hulp, en negen driemotorige bombardementsvliegtuigen, beschermd door escadrilles jagers, wierpen in grooten getale bommen op de linies der regeeringstroepen en trachtten zelfs tot Alcala de Henares (ten N. O. van Madrid) door te dringen. Batte rijen afweergeschut en jachtvliegtuigen der regeering hebben hierop een heftigen te genaanval gedaan, waarbij de vijand, naar uit Madrid wordt gemeld, gedwongen werd zich terug te trekken. De rechtsche troepen gingen hierna opnieuw tot den aanval over. Hun infanterie drong onder hevig artillerie vuur geleidelijk op naar de linies der regee ringstroepen, waarbij de regeeringstroepen hardnekkigen tegenstand boden. Na een korte pauze volgde de derde en hevigste aanval en tegen het einde van den middag namen de gevechten in hevigheid af. Volgens berichten van linksche zijde zijn de stellingen der beide partijen ongewijzigd gebleven. Van rechtsche zijde bereiken ons hieromtrent geen berichten. Intusschen ver wacht men te Madrid tevens een offensief van rechtsche zijde in den sector Jarama. Ook hier zou men den laatsten tijd belang rijke troepenconcentraties hebben waarge nomen. Hetzelfde geldt voor de streken ten Westen van Madrid, met name den sector Las Rozas. Aan de fronten ten N. W. en ten Zuiden van de hoofdstad bepalen de bewe gingen zich tot kleine operaties. Klaarblij kelijk hebben deze voorbereidselen ten doel den druk op Madrid te verhoogen. „Dit is de vijfde aanval op de hoofdstad", zeide Miaja, militair commanant van Madrid tot eenige journalisten, en glimlachend voegde hij hieraan toe: „Weest gerust, alles is tot de verdediging voorbereid, zoowel bij Guada lajara als bij Las Rozas". Intusschen schijnen de rechtsche troepen in de provincie Cordoba eveneens activiteit te ontplooien. Naar Reuter uit Barcelona meldt verwacht men binnenkort 'n grooten slag in het Noorden van de provincie Cor doba. De rechtsche troepen zijn den op- marsch begonnen, naar men gelooft, om Puerto Llano en de mijnen van Almaden te bereiken. Franco en de bevolking. Het is wel interessant en ook min of meer belangwekkend, te weten, hoe de bevolking van het door de opstandelingen veroverde gebied reageert op de troepen van generaal Franco. Wij lezen daarover in de Times o.m. het volgende: In vergelijking met de regeering te Va- lencia behoeft de nationalistische leiding zich weinig bezorgd te maken over de situa tie in het land, dat zij in haar macht heeft. De bevolking is geheel op haar hand, en zij heeft minder dan de regeering te Valencia te lijden van verbroken verkeer. Levens middelen zijn er meer dan genoeg bij de wit ten, en het voedsel is goedkoop. De treinen en vrachtauto's, welke de nationalisten vol gen op hun opmarsch, brengen niet alleen voorraden voor de soldaten, maar ook voor de burgerbevolking. De manier, waarop generaal Franco zijn veldtocht betaalt, is niet duidelijk, en men hoort er ook niet alles over, maai zooveel kan gezegd worden dat de leiding der witten gesteund wordt door schenkingen van rijke Spanjaarden en Vrede en ook hierover zijn wij het allen eens zal tenslotte slechts kunnen worden verzekerd door een internationale orde, welke de heerschappij der wet in de plaats stelt van die van de kracht. Tenslotte zijn wij het er allen over eens, dat wij moeten samenwerken met hen, die gelijk gezind zijn en alles in het werk moeten stellen het gebied van samen werking uit te breiden. door belastingen op tabak en dranken, ten bewijze waarvan de consument kleine ge kleurde bonnen ontvangt. Deze belasting wordt zonder morren betaald. Zijde aan zijde met den oorlog gaat de politieke campagne. Er is geen nationalis tische leider, die het niet duidelijk maakt, dat hij het volk niet alleen aan zijn zijde wil krijgen, maar ook wil overtuigen van de noodzakelijkheid van hervorming. De ver schillende nationalistische partijen hebben andere opvattingen over de wijze waarop het nieuwe Spanje opgebouwd behoort te worden, maar hun gemeenschappelijke idee komt tot uiting in de leuze: „Una patria, Espana; un caudillo Franco" („één vader land: Spanje; één leider: Franco"). Het is niet zeker of de toekomst een aan eensluiting van de verschillende partijen zal brengen, of dat zij alle tot een accoord zullen komen over één programma. Op het oogenblik hebben de traditionalisten prac- tisch een accoord bereikt met de „Reno- vación Espanola" om den jongsten zoon van ex-koning Alfonso, Don Juan, als recht hebbende op den' troon te erkennen, indien hij in ruil daarvoor belooft de beweging voor corporativisme der Carlisten te steunen. Men is nu bezig deze partijen nader te bren gen tot de „Spaan ache Phalanx" en de „Acción Populair". ®Het geheel zou dan de partij der „Franquistas" genoemd worden. Het is natuurlijk de vraag of het ooit zoo ver zal kunnen komen. Deskundigen geloo- ven dat het in elk geval mogelijk is dat de verschillende partijen tot een accoord kun nen komen over een gemeenschappelijk programma. Generaal Mola heeft al richtlijnen aange geven voor zulk een programma. Hij gaat uit van het principe dat de belangen van het individu in het nieuwe Spanje gesubor dineerd zullen zijn aan de belangen van de gemeenschap, en dat particulier eigendom wel bestaansrecht heeft, maar dat erkend eigendom zoowel rechten meebrengt als plichten oplegt. Ter voorkoming van klas senstrijd zullen de arbeiders evenals de werkgevers vertegenwoordigd worden in een economische organisatie, doordat elke tak van bedrijf georganiseerd zal worden in een corporatie. Volgens Mola is Spanje naar den ondergang gevoerd door politici, en dus moet het nieuwe Spanje een totali taire staat zijn. Het is duidelijk dat de verwezenlijking van al deze nationalistische idealen moet wachten tot de oorlog uit is. Intusschen kan men aan de zijde van de nationalisten den eerlijken wensch opmerken de welvaart van het gewone volk te bevorderen. Er bestaat reeds een „winterhulpcampagne" naar het Duitsche model, met twee „één-gerecht- dagen" in de maand. Opmerking verdient ook dat uitgemaakt is dat bedelarij niet in overeenstemming is met de waardigheid van een Spanjaard. DE NON-INTERVENTIE. Het controleplan aangenomen. Tijdens de plenaire zitting van de niet- inmengingscommissie, die gisteren op het Foreign Office is gehouden, is het ontwerp- controleplan te land en ter zee, zooals dit door de subcommissie was geredigeerd, aan genomen. De betalingsmoeilijkheden met Duitschland schijnen nog niet te zijn gere geld. Reuter meent dat Duitschland thazs jaarlijks 10.000 pond sterling in vreemde deviezen wil betalen en de rest, zijnde 13.000 pond sterling, in marken. De Russen zouden hebben verklaard, dat ze niet meer dan de Duitschers wilden betalen. De Engelscher. en Franschen zouden volgens Havas hetzelf de standpunt hebben ingenomen. Naar nader uit Londen wordt gemeld, deelde de voorzitter voorts mede, dat de controle ter zee op 13 Maart in werking zal treden, en besloten werd aan de verte genwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Rusland drie andere vertegenwoordigers toe te voegen. Dezen zullen dan een soort bestuur vormen, waar aan de verantwoordelijkheid zal worden toevertrouwd om het observatieschema uit te voeren. De commissie zal nu voortgaan de mogelijkheid onder oogen te zien om het niet-inmengingsschema verder uit te brei den, en tevens de kwestie van het terugroe pen van vrijwilligers onder oogen zien; voorts de kwestie van de financieele hulp. Morgen zal de commissie opnieuw bijeen komen, om de voornaamste ambtenaren in zake de controle aan te wijzen. Deze zul len dan direct in functie treden. Engelsch contact met Burgos. Officieel wordt bevestigd, dat zich thans te Burgos Pack, de secretaris-generaal van de Engelsche ambassade te Hendaye, en Fraser, lid van de Board of Trade, bevinden Men legt er den nadruk op, dat dit contact tusschen de Engelsche overheid en de re geering van Franco geen erkenning van Franco in zich sluit. Officeele kringen achten het noodzakelijk ter plaatse kwesties te bespreken betreffen de den handel tusschen Engeland en Spanje vooral sedert het opschorten van de com pensatiekas. Frankrijk en de niet-inmenging. Om zich rekenschap te geven van de strikte toepassing der maatregelen betref fende de controle door internationale agen ten aan de Fransch-Spaansche grens vol gens het niet-inmengingsaccoord heeft de prefect van de beneden-Pyreneeën die als Fransch agent voor de eerste zone is aan gewezen, zich gister naar Hendaya bege ven. Onbekend passagiersschip gebombardeerd. Het schip gezonken? Gistermiddag ving het radio-station te Cork (Iersche Vrijstaat) een noodsein op van een schip, dat wel zijn plaatsbepaling aangaf in de Golf van Biscaye op 140 mijl uit de gewone route naar Bordeaux, maar niét zijn naam en dat dringend om hulp vroeg, aangezien het in brand stond ten gevolge van een bombardement. Even later ving ook Bordeaux het driemaal herhaalde noodsein op met het verschil dat Bordeaux „gebombardeerd" (uit de lucht) en Cork „door bommen van een ander schip getrof fen" ontcijferd had. Vier Engelsche torpedo- bootjagers, de Echo, de Eclipse, de Encoun- ter en de Escapade, zijn onmiddellijk uit St. Jean de Luz naar de opgegeven plaats ver trokken, maar zijn te laat gekomen, want een laatste melding, die nog te Bordeaux is opgevangen luidde: „Wij zinken snel" en daarna niets meer. Aangezien de S.O.S.- seinen in de Engelsche taal gesteld waren, vermoedde men, dat het een Engelsch schip geweest is, maar zekerheid bestond er dien aangaande nog niet en evenmin wist men of er een boot met geredden ergens in de buurt kon rondzwalken. De zee is tamelijk woelig en de Echo, die het eerst in de buurt is gekomen, had tot gisteravond 7 uur geen spoor van schip ff bemanning gevonden. Een daad van de Spaansche opstandelingen? Dat het schip door een der oorlogsschepen van de Spaansche opstandelingen gebom bardeerd is, werd intusschen te Londen niet onwaarschijnlijk geacht, omdat in den loop van den dag berichten binnenkwamen over het opbrengen van twee Noorsche schepen naar Ceuta, en een poging tot aanhouding van het Engelsche schip Springware in de buurt van Algecir. 3. De kapitein van dit laatste schip heeft echter geweigerd aan de sommatie tot stoppen gevolg te geven en heeft fullspeed Gibraltar bereikt. In het radiobericht van Sevilla werd bovendien nog gesproken van het aanhouden van vier Russische vrachtschepen dichtbij de Cata- laansche kust. Een dezer schepen zou vrij willigers, de drie andere oorlogsmateriaal met bestemming Valencia hebben vervoerd. Geen Engelsch schip. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met een schip van de Elder Demp- ster Line en wel de Adda, doch de directie deelde mee, dat de Adda, welke eergisteren van Plymouth naar Liverpool was vertrok ken, zich onmogelijk in de Golf van Biscaye kon bevinden. Wel kon daar de Aba zijn van dezelfde lijn, een boot van 7937 ton. Volgens nadere berichten uit Londen zou het schip ook niet de Aba zijn geweest en stond het schip, dat noodseinen uitzond, in vlammen, maar was 't niet gebombardeerd. Volgens nog weer latere berichten was het noodsein inderdaad afgezonden door de Aba, doch niet ten eigen behoeve, doch voor een onbekend schip, dat men in brand had zien staan, nadat men een kanonnade had gehoord. Men meende te doen te hebben met een vermomd Spaansch schip. Intusschen hadden gisteravond verschei dene vaartuigen de plaats, in de noodseinen aangegeven, bereikt. Zij zouden daar nog een in vlammen gehuld schip hebben aan getroffen, aan boord waarvan zich nogmen- schen bevonden. Het schip is de Mar Cantabrico geweest. Een later bericht van Reuter uit Londen meldt, dat de admiraliteit van den torpedo boot-jager Echo het volgende bericht heeft ontvangen: „Wij zijn in communicatie ge weest met den Spaanschen kruiser Cana- rias, welke meedeelt, dat het schip, dat men voor de Adda versleten heeft, het Spaansche stoomschip Mar Cantabrico is geweest. Zijn bemanning bevindt zich aan boord van de Canarias. Wij veronderstellen daarom, dat het schip is gezonken". Het Kabinet en de Grondwet Twee mogelijkheden in overweging. Naar het „Utrechtsch Dagblad" uit doorgaans goed ingelichte bron ver neemt, overweegt het zittende kabinet om op den avond van den verkiezings dag vóór het bekend zijn van de uit slagen, aan de koningin ontslag aan te bieden tegen het tijdstip, waarop de aan de orde zijnde herziening van de Grond wet in tweede lezing zal zijn behandeld. Dit zou het voordeel met zich brengen, dat het ter beschikking stellen van de portefeuilles niet kan worden opgevat als een gevolg van de verkiezingen, terwijl toch het ministerie, dat de voor stellen tot herziening der Grondwet heeft ingediend, deze kan afhandelen en verdedigen in het parlement. In verband met het bovenstaande vernemen wij, dat het kabinet óók nog een andere mogelijkheid overweegt, namelijk om, ontslag vragende, de be handeling der Grondwetsherziening in tweede instantie aan het nieuwe kabinet over te laten. Een besluit is nog niet genomen. Het einde van de „Mar Cantabrico". Een gisteravond laat door de admiraliteit gepubliceerd communiqué deelt mede, dat de 4 Engelsche torpedojagers, die uitgezon den waren om hulp te brengen aan het onbekende schip, dat in de Golf van Biscaye in nood verkeerde, opdracht hebben gekre gen zich te begeven naar de havens Saint Jean de Luz en Runna. De torpedojager „Echo" heeft de beman ning van de „Mar Cantabrico", die door de Canarias tot zinken is gebracht, aan boord genomen. AANSLAG OP DEN PROCUREUR- GENERAAL VAN CALIFORNIE. In den nacht op Maandag is te Los An- geles een aanslag gepleegd op den procureur- generaal van Californië, Fitts, die slechts licht gewond werd. Men meent, dat deze aanslag in verband staat met de jongste staking in de Douglas- vliegtuigfabrieken. Fitts was de eerste pro cureur-generaal in de Vereenigde Staten, die krachtig optrad tegen de „sit-dwon" stakers. Hij heeft driehonderd stakers laten arres teeren onder beschuldiging van samen zwering. DE MOEILIJKHEDEN IN TUNIS. Gistermiddag laat heeft de resident van Tunis, generaal Guillon, te Metlaqui een delegatie van Europeanen ontvangen, die hem de volgende eischen voorlegden: 1. Handhaving van de veiligheid en vrij heid van arbeid. 2. Over de grens zetten en bestraffing van de verantwoordelijke raddraaiers. 3. Ontwapening der inboorlingen van Tunis. 4. Ontzegging van de inboorlingen van Tunis van het vakvereenigingsrecht, anders zal het Europeesche personeel op zijn beurt in "staking gaan. In den loop van den avond heeft Guillon de vertegenwoordiger van de pers ontboden en hun verklaard, dat, wanneer men een principieele overeenstemming zou kunnen verwachten op de eerste flrie punten, over eenstemming over het vierde punt en vol doening aan de Europeanen in dit opzicht onmogelijk is. JOURNALISTEN ALS KOORGIRLS. Nieuwste opvoedingsmethode van Julius Streicher. Julius Streicher, hoofdredacteur van het anti-Joodsche orgaan „Der Stürmer" heeft deze dagen, tijdens een operette-uitvoering in Neurenberg, een zonderling nummer op gevoerd, meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" uit München. Hij liet n.1. eenige journalisten van de plaatselijke pers cp het tooneel komen en gelastte hun zelf te acteeren. Een kwartier lang werden deze menschen, onder wie eenige reeds oudere heeren, gedwongen allerlei acrobatische toe ren te doen en op hun teenen te dansen enz., kortom de rol te spelen van koor-g'ris, onder toezicht van Streicher. Na afloop hier van verklaarde laatstgenoemde den natio- naal-socialistischen journalisten op deze wijze te willen leeren het Duitsche tooneel- talent naar waarde te beoordeelen. Hem was n.1. een critiek in een van de bladen niet bevallen. Volgens genoemden correspondent is Julius Streicher reeds eenige keeren met den Duitschen pers-chef, Dietrioh, wegens zijn eigenaardig optreden tegen Duitsche jour nalisten in conflict geweest. Hij staat echtc-r zeer sterk, dank zy zijn vriendschap met Hitier, zoodat men geen werkelijke actie tegen hem kan beginnen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1