DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groot offensief der rebellen heeft succes. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Teiei 3320, redactie 3330. No. 58 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 10 Maart 1937 Hooidredacteor: Tj. N. ADEMA. 139» Jaargong De algemeene toestand. Alkmaar, 10 Maart. De Fransche Kamer heeft gisteren heer lijk gedebatteerd over het financieele wetsontwerp inzake de leening voor de Fiansche defensie, welk ontwerp ook eenige wijzigingen noodig maakte in de monetaire wet van October 1936. Het slot van 't liedje was, dat het wetsontwerp werd aangenomen met 470 tegen 46 stem men, zoodat de regeering-Blum een nieu we overwinning heeft behaald. Toch is die overwinning niet fraai ge weest. Daar was allereerst de linker helft van het Volksfront, dat zich maar moeilijk kon vereenigen met de koersverandering der regeering. Want tenslotte ging de re geering over tot maatregelen, die de rechtsche groepen steeds hadden voorge staan. Daar waren verder de communisten, die zelfs niet ter vergadering gekomen waren en daar waren tenslotte de socia listen, die zich merkwaardig rustig hiel den. Daarentegen waren de rechtsche par tijen zeer zelfvoldaan, omdat zij dezen keer konden verkondigen, dat „zij het al tijd al wel gezegd hadden." Blum verdedigde zich, weliswaar niet al te overtuigend, maar het lukte. En hij zeide na de debatten, na het verzoek te hebben gedaan, om de leening goed te keuren, opdat de schatkist de noodige middelen zal verkrijgen: „Ik had gezegd, dat een evenwicht, op de begrooting onmogelijk is in tijden van scherpe crisis, maar ik had ook gezegd, dat men het financieele evenwicht en het evenwicht op de begrooting moest benade ren, naarmate men tot normale omstan digheden terugkeerde." (Toejuichingen ter linkerzijde). Blum zeide, dat hij niet te kiezen heeft geb,ad, zooals men gezegd heeft, tusschen een politiek van dwang of van vrijheid. •Hij had altijd deze laatste gekozen. Het is al evenzeer onjuist, dat de regeering van .de vervulling harer beloften afziet. De .regeering heeft al geruimen tijd geleden verklaard, dat zij zich er alleen toe zou verplichten de hervormingen tot stand te brengen, welke neergelegd zijn in het programma van het volksfront. „Politici zijn gedwongen zichzelf tegen te spreken of zichzelf te herhalen. Ik voor mij geloof, dat de beste waarborg is gele gen in economischen bloei, de economische crisis is intusschen beperkt (toejuichingen links, rumoer rechts). Is er één burger, die er de voorkeur aan zou hebben gege ven, dat de economische crisis scherper ware geworden? Ik geloof ook, dat wij, naarmate de toestand verder zal verbete ren, zullen moeten voortgaan orde te stellen op de financiën." Blum gaf vervolgens de maatregelen aan, welke de regeering reeds heeft ge nomen om orde te stellen op de diverse begrootingen. Het verwerpelijkste gevaar voor de regeering is op het oogenblik ze kere handige aanmoedigingen te ontvan gen, die haar er toe moeten voeren met zichzelf in tegenspraak te komen. „Onder deze omstandigheden," zoo ging Blum voort, „weiger ik elk debat. Wij hebben slechts één plicht, het welslagen te vei zekeren van dezen maatregel die niet noodzakelijk is voor de regeering, maar voor het land. Daarom doet de regeering een beroep op de heele Kamer. Naar de openbare meening in Frankrijk, zoowel als in het buitenland, moet deze onderneming slagen. Dit welslagen hangt in groote mate af van de houding van de Kamer. De re geering verwacht bij deze stemming een groote meerderheid in de Kamer, zooals steeds het geval is geweest als een natio naal belang bij haar aan de orde kwam. De regeering heeft slechts een taak te vervullen, dat is een beroep te doen op de eensgezindheid der vergadering voor een maatregel van nationaal belang." Dè socialistische Kamerleden juichten hierop, staande, Blum geruimen tijd toe. Na schorsing der vergadering werden de debatten nog geruimen tijd voortgezet, verschillende partijleiders motiveerden hun stem en tenslotte werd met 470 tegen 46 stemmen d" wet tot uitgifte van de Tacning voor de nationale verdediging aangenomen. In het Engelsche Lagerhuis hebben zioh gisteren zeer rumoerige tooneelen afge speeld, zulks naar aanleiding van het wetsontwerp inzake de noodlijdende ge bieden. Dat kwam, omdat de voorzitter van het Lagerhuis weigerde, amendemen ten te accepteeren, ondanks het zeer dringende verzoek daartoe van de arbei derspartij. Reeds was er heftig gedebatteerd, maar een der hoogtepunten van het tumult kwam, toen de minister het woord kreeg. Alle leden der arbeiderspartij begonnen luid te praten, zoodat de minister onver staanbaar werd. En even later werd er een krachtig spreekkoor aangeheven. De Spaansche revolutie Regeeringstroepen moeten bij Madrid voor den aanvalsgolf wijken. Opvarenden van de Mar Cantabrico gefusilleerd. Het rechtsche offensief ten Noord oosten van Madrid schijnt, althans voor deze sector van het front, van ongeken de hevigheid en in dat opzicht verge lijkbaar met den aanval op Malaga. Ook nu moeten belangrijke Italiaansche effectieven een aandeel hebben gehad in de successen van rechts, die onmis kenbaar zijn en ook van de andere zijde worden toegegeven. De verdedïgings- raad zegt, dat zijn mannen zich hebben moeten terugtrekken op bepaalde steunlinies, gedwongen door een over macht aan manschappen en technische hulpmiddelen De vliegtuigen, aan Franco's zijde hebben mede een zeer krachtige actie ingezet; alle versterkingen langs den weg tusschen Si- guenza en Alcala de Henares zijn gebom bardeerd, maar met afwisselend resultaat, want de tegenstanders konden hier mét succes luchtafweergeschut in werking stel len, wat de bommenwerpers dwong op groote hoogte te blijven. Het was in dezen sector, dat de opstandelingen totnogtoe Madrid het minste hebben kunnen naderen en hierin verandering te brengen is het doel van een reeks verbitterde aanvallen. In Italië volgt men juist deze operatie met de grootste belangstelling, naar ook de Giornale d'Italia schrijft, die eveneens ver gelijkingen maakt met den voorspoedigen rechtschen opmarsch naar Malaga. Van andere fronten hoort men niet veel, noch van dat aan de Jarama, noch uit de streek van Oviedo. DE ONDERGANG VAN DE „MAR CANTABRICO". Eén der opvarenden vertelt. Na het zeegevecht, dat zich eergistermid- dag in de Golf van Biskaje heeft afgespeeld, heeft een matroos vari de „Mar Cantabrico" die door een Fransch stoomschip is opgepikt, het volgende verhaal gedaan: „Het schip, aan boord waarvan ik mij bevond, was het 6.000 ton groote motor- Voor den derden keer trachtte minister Brown zich verstaanbaar te maken, maar men zag slechts zijn. lippen bewegen, hoe wel hij over een stentorstem beschikt. En onder bulderend gelach hoorde men uit roepen: Harder, asjeblief! Daarop vroeg de conservatief Denville of het wel in overeenstemming met de beste Britsche tradities was ia waai te maken, zooals thans door de oppositie werd gedaan. Buchanan (onafh. arbei derspartij) stond op en riep: „Het is tegen het reglement een rede voor te lezen. Ik kan wel bijna geen woord hooren van wat de minister zegt, maar ik kan zien, dat de minister haar voorleest en De voorzitter antwoordde hierop dat weliswaar een rede niet moest worden voorgelezen, maar dat een spreker notities kon gebruiken en ministers mochten, om volkomen accuraat te zijn, belangrijke verklaringen, voorlezen. De wanorde hield aan tot de leider van de oppositie, majoor Attlee, haastig de zaal binnen kwam. Hij en andere leden van de voorste bank der oppositie deden een beroep op hun partijgenooten om den minister aan het woord te laten en Attlee vroeg of de minister een belangrijke ver klaring inzake de regeeringspolitiek af legde. Sir Dennis Herbert (met onver stoorbaar goed humeur): „Dat is een kwestie van opinie, waarop zij die haar hebben gehoord, wel het antwoord weten." Hierop werden de onderbrekingen ge leidelijk minder en kon de minister voort gaan met zijn. rede. De minister zeide, dat een aantal gun stige factoren de hoop wettigt, dat nieuwe industrieën in de noodlijdende gebieden zullen kunnen worden gevestigd en er de werkloosheid zullen doen verminderen. In Zuid-Wales, aldus de minister, zal een glasblazerij worden geopend en een koek- fabriek. Bovendien zullen verscheidene machinefabrieken worden ingericht. In deze zes nieuwe ondernemingen in Zuid- Wales, waarin 1 millioen zal worden gestoken, zullen 3000 personen werk kunnen vinden. schip „Mar Cantabrico", thuis behoorende te Bilbao. Aan boord bevonden zich een uit 150 personen bestaande bemanning en 17 passagiers. Het schip verliet de Vereenigde Staten met een lading van acht vliegtuigen juist toen het congres het embargo op den uit voer van wapentuig naar Spanje afkondig de. De ,Mar Cantobrico" deed daarop Vera Cruz aan om daar nog meer oorlogsmate riaal te laden, en toen het schip eenmaal naar Spanje in zee gegaan was, verwissel de het zijn naam voor die van de „Adda" uit Newcastle, waarvan de tonnage vrijwel overeenkwam met die van de „Mar Canta brico". Helaas liet de kruiser „Canarias" zich niet beet nemen en begon het oorlogs schip ons te bombardeeren. Een bom deed brand ontstaan in ruim 2. Wij zonden daar op S. O. S.-seinen uit met gebruikmaking van de roepletters van het schip, waarvan wij ons den naam hadden toegeëigend. Ten slotte werd onze bemanning door de „Ca narias" aan boord genomen. Wat mij be treft, ik viel in zee en werd door uw schip opgepikt. Overigens ben ik daar blij om, want ik vrees dat mijn kameraden aan boord van de „Canarias" gefusilleerd zijn". De kapitein van de Canarias heeft nog getracht het buitgemaakte schip naar een Spaansche haven te brengen. Hij plaatste daartoe een loods aan boord en 10 of 12 man, waarvan de matroos er een was ge weest. Het schip helde echter meer en meer over en de loods kon het niet meer bestu ren zoodat besloten werd in de laatste boot van boord te gaan. Het strijken van die boot was zeer moeilijk door de helling van het schip en de zeeman wist zeker dat althans een van zijn laatste kameraden en misschien drie bij die manoeuvre in zee terecht geko men en verdronken zijn. Inmiddels was een kleine Fransche trei- ler in de buurt verschenen en toen de boot dicht in de buurt van dit schip was, had de zeeman zijn kans gewaagd en was over boord gesprongen omdat hij vast overtuigd was, dat de equipage van de Mar Cantabri co door de opstandelingen zou doodgescho ten worden. Men had geen moeite gedaan hem weer aan boord te krijgen, maar zijn vlucht was aan boord van de Fransche trei- ler opgemerkt, die een boot uitzette waar door hij gered is. De zeeman verklaarde uiterst verheugd te zijn dat hij op Fran- schen bodem was aangeland en er aldus het leven had afgebracht. De Engelsche consul te Bordeaux heeft den zeeman in den loop van den dag onder vraagd en zijn verhaal accoord bevonden met de inmiddels door het consulaat en de Fransche havenautoriteiten ingewonnen in lichtingen. Een speciale correspondent van de „Journal" bericht, dat de kruiser „Cana rias" aan de schepen, welke de brandende „Mar Cantabrico" te hulp snelden heeft medegedeeld: „Wij zijn in oorlog, we zijn Spanjaarden onder elkaar en Uw plaats is ver van ons". Toen de opvarenden van de „Mar Canta brico" voet op de „Canarias" zetten, hoor de men revolvers knallen. De Spaansche opvarenden werden neergeschoten en al leen de Amerikanen en Italianen werden in leven gelaten. Over hun lot zal later wor den beslist. Een Italiaan en een Spanjaard trachtten te ontvluchten, alleen de Italiaan slaagde er in aan boord van het schip „Co- meleyre" te komen. Hij vertelde hoe de passagiers onmiddellijk nadat zij ontdekt waren, ter dood werden gebracht. Een verklaring van Miaja. Ter beantwoording van de door de recht sche zenders gevoerde campagne heeft ge neraal Miaja een rede uitgesproken voor den radiozender van Madrid. Hij verklaar de o.m.: „Het vijfde offensief van den vij and is begonnen. Volgens de verklaringen aan vier gisteren gevangen genomen Ita lianen, hebben de opstandelingen lïèn te hulp geroepen, die wanhopig tegen de Abes- sijnen hebben gestreden. Eerst deden zij 'n beroep op de Mooren, vervolgens kwamen de Duitschers de blanke Mooren en thans komen de slaven van Mussolini. Wy zullen hen hetzelfde lot doen onder gaan als de anderen. Franco „regent van Spanje?" Antonio Goicoechea, de leider van de partij „hernieuwd Spanje" heeft generaal Franco voorgesteld den titel „regent van Spanje" aan te nemen, nadat Madrid zal zijn ingenomen. De monarchisten hopen, dat de benoeming van Franco tot regent een voorbereiding zou zijn tot de restauratie. Inzake de benoe ming van Franco zijn de carlisten het met de partij „hernieuwd Spanje" eens en ook de Spaansche Phalanx heeft geen ernstige opwerpingen gemaakt. De partij „hernieuwd Spanje" is trouw gebleven aan koning Alfonso 8 en zijn zoon prins Juan. Fransch vrachtschip door vliegtuig gebombardeerd. Men heeft te Marseille een draadloos be richt opgevangen van het Fransche vracht schip „Djebel Antar" dat om negen uur vanmorgen gebombardeerd is door een vliegtuig. Er is eenige materieele schade aan boord aangericht. Het draadlooze bericht maakt echter geen melding van persoonlijke onge lukken. Het schip bevindt zich buiten de Spaan sche kust ter hoogte van Barcelona. Naar de omsingeling van Madrid? Een der speciale correspondenten van Havas meldt: Na een korte, maar hevige geschutvoorbe- reiding zijn de rechtschen gistermorgen opgerukt van de hellingen ten zuiden van Arganda. Zij wisten de militietroepen te verrassen, zoodat dezen zich moesten terugtrekken, op hun tweede stelling aan den weg van Ar ganda, naar Morata de Tajuna. In den loop van den morgen bezetten de rechtschen ook deze tweede stelling, benevens het gehucht Casas der Portal, waarmede zij een toena deringsbeweging naar de uit het noorden oprukkende colonnes volbrachten. De re geeringstroepen lieten twintig dooden ach ter in een loopgraaf der tweede stelling, evenals zware mitrailleurs van Russisch model en een hoeveelheid munitie. Deze kleine operatie wijst er op, dat de recht schen hun stellingen versterken met het oog op een operatie die ten doel zou moeten hebben de verbinding met de colonne, die den weg van Aragon afkomt. De omsinge ling van Madrid zou dan onverbiddelijk gesloten zijn. De stakingen in Amerika CHRYSLER VERSUS LEWIS. Terwijl alle fabrieken van beteekenis der Chrysler Corporation te Detroit stilliggen door de staking der arbeiders, waarbij ruim 60.000 man betrokken zijn, weigert de onder neming hardnekkig toe te geven aan den eisch de United Automobile Workers te er kennen als de eenige vakvereenigingsorga- nisatie, die het recht heeft namens de arbei ders met de werkgevers te onderhandelen. De strijd tusschen Lewis en Green. De vice-voorzitter van de Amerikaansche federatie van den arbeid, John P. Frey, heeft gisteravond te Pittsburgh verklaringen afge legd, waarin hij sprak over de mogelijkheid van het vormen eener „eenheid van de Ame rikaansche federatie van den arbeid", waarin de 500.000 arbeiders in de Amerikaansche staalindustrie georganiseerd zouden kunnen worden en die derhalve een rechtstreeksche concurrent zou vormen van de plannen van John L. Lewis, die op het oogenblik zijn groote campagne voor het comité voor in- dustriëele organisatie voert. John J. Lewis en zijn medewerkers van het comité voor industriëele organisatie, die gisteren te Washington in vergadering bij een zijn gekomen, hebben een resolutie aan genomen, waarin bepaald wordt, dat de ambtenaren der organisatie gemachtigd zijn lidmaatschapsbewijzen voor internationale, nationale, plaatselijke of staatsvakorgani- saties uit te geven. Men ziet hierin een maat regel, die mogelijk de uitzetting van het comité voor industriëele organisatie uit de Amerikaansche federatie van den arbeid verhaasten zal. Onderhandelingen bij de Feristone mislukt. De onderhandelingen, die gevoerd zijn ter regeling van de uitsluiting bij de Firestone Rubber Company te Akron, zijn mislukt volgens een mededeeling van den voorzitter der plaatselijke af deeling van de United Rubber Workers. Ongeveer 10.000 man zijn zonder werk. De fabrieken zijn de vorige week gesloten door de maatschappij, nadat de Jeden van de United Rubber Wor kers den eisch hadden gesteld hun vakvér- eeniging het recht toe te kennen van uit sluitende bevoegdheid tot het voeren van onderhandelingen. De staking der taxichauffeurs in Chicago. Gisteravond laat zijn in verband met de staking der taxichauffeurs te Chicago on geregeldheden ontstaan, waarbij de politie van de vuurwapens gebruik maakte en ver scheidene schoten loste. Ongeveer vijftig stakende chauffeurs waren als stakingspos- ten bijeengekomen voor de garage en het kantoor der Yellow Cam Company. Men be weert nu, dat zij pogingen in het werk wil den stellen om de gebouwen binnen te drin gen. In ieder geval zag de politie aanleiding tot ingrijpen, waarop gevechten ontstonden. Het is niet bekend of gewonden gevallen zijn. De stakers werden tenslotte uiteen ge dreven, S.s. „Triton" door schip van Franco aangehouden. Kruiser „Java" op weg naar Straat van Gibraltar. Naar wij vernemen is het s.s. „Tri ton" van de K.N.S.M. van Barcelona, via Valencia, op weg naar Nederland, door een gewapende trawler van de witte troepen in de Straat van Gibral tar aangehouden en overgebracht naar Ceuta. Het schip was geladen met 200 ton stuk goederen en 30.000 kisten sinaasappelen, bestemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder van de K.N.S.M. berichtte, zal te Ceuta de geheele lading moeten worden gelost en deze zal in be slag genomen worden. De directie heeft onmiddellijk den mi nister van buitenlandsche zaken van deze aanhouding in kmnis gesteld. Op de vraag of ook het schip in beslag is genomen, antwoordde de directeur, dat het schip zal worden vrijgegeven. Naar het oordeel van de directie betreft de in beslagneming alleen de aan een Nederlandsch schip toevertrouwde lading. Naar aanleiding van deze gebeurte nis heeft de minister van defensie a. dr. Colijn telegrafisch opdracht ge geven aan de „Java" om zich naar de Straat van Gibraltar te begeven, om zoo noodig de Nederlandsche koop- vaadijschepen te convoyeeren. In verband met het feit, dat de „Java" naar de Spaansche wateren gedirigeerd zal worden ter bescherming der Nederland sche belangen, vernemen wij nog, dat het reisplan van den kruiser, welke naar men weet op weg naar Colombo is, zooveel mogelijk bespoedigd zal wórden. Het ligt in de bedoeling dat de Java tegen het einde der maand in de Spaansche wateren zal arriveeren. De „Hertog Hendrik" naar de Spaansche wateren. In afwachting van de komst van H.M. kruiser „Java", waarvan de reis nit Indië versneld wordt, is HJVI. pantser schip „Hertog Hendrik" van Dubrovnik onderweg naar de Straat Gibraltar om aldaar bescherming te verleenen aan de Nederlandsche koopvaardij. Dit laatste oorlogsschip kan ongeveer 17 Maart a.s. in de nabijheid van de Straat Gibratlar verwacht worden. Baldwin treedt 26 Mei a.s.af Niet officieel verluidt, dat de eerste minister, Baldwin, ongeveer 26 Mei a.s. zal aftreden. Men neemt als vanzelf sprekend aan, dat Neville Chamberlain hem als eerste minister zal opvolgen. INCIDENT IN HET JAPANSCHE PARLEMENT. Afgevaardidgen loopen weg uit Lagerhuis. Het Japansche Lagerhuis heeft gisteren zijn vergadering moeten onderbreken, aan gezien het quorum niet meer aanwezig was, toen alle afgevaardigden met uitzondering van de leden der party der sociale massa, weggeloopen waren op het oogenblik, waar op het wetsontwerp op de geneeskundige herverzekering en op de verbetering van de openbare hygiëne behandeld zou worden. De afgevaardigden van de partij der sociale ma?ca namen daarop een resolutie aan, waar in zij de regeering verzoeken het Lagerhuis te ontbinden, op grond van de lusteloos heid van de andere partyen, die geen be langstelling toonen voor het eenige plan tot sociale hervorming, dat zich op het huidige zittingsprogram bevindt. Men acht het waar schijnlijk, dat de legerkringen zullen trach ten gebruik te maken van den toestand voor hun anti-parlementaire aanvallen. RUSSISCH-JAPANSCHE OORLOG IN JAPAN HERDACHT. In geheel Japan heeft men op geestdrif tige wijze den Russisch-Japanschen oorlog en speciaal den veldslag van 1905 herdacht. De officieele herdenking vond plaats in de lagerclub, in aanwezigheid van den keizer. In de hoofdstad werd een luchtrevue ge houden, waaraan 150 militaire vliegtuigen, deelnamen. 70.000 toeschouwers sloegen de verrichtingen gade. Door de straten van Tokio marcheerden militaire muziekcorp sen. Het persbureau van het ministerie van oorlog heeft 200.000 brochures uitgegeven, waarin herinneringen aan den oorlog van 32 jaar geleden worden opgehaald.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1