Agenda £aaiste Aecichtm AMSTERDAMSCHE BEURS JCeck 6L School Stad en Omgeving. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Haar groote zonde (rom.); hoofdrollen Gustaf Gründgens en KSthe Dorsch. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ons dagelij ksch brood (tendenz-film); hoofdrol Tom Keene. Extra: Luxe- Vrouwtje (comedie); hoofdrol Olga TSche- chowa. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, Donderdagavond 8 uur, hoofdnummer Verschroeide Aarde (popu- lair-wetenschappelijk, Congo-film). Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer China-Clipper (spannend); hoofdrollen Ross Alexander, Beverly Roberts, Marie Wilson. Toegang alle leeftijden. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan in Shanghai (sens.); hoofdrol Warner Oland. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 10 Maart. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, Ned. Vereen, van Spiritisten, rede J. Kakebeeke over „Helderziendheid". Donderdag 11 Maart. Leger des Heils, Limmerhoek, filmvertoo- ning, 5 uur voor kinderen, 8 uur voor vol wassenen. 7;30 uur, Harmonie, feestuitvoering vrijz. hervormd knapenkoor. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, afd. S.D.A.P., spreker de heer W. van Dok uit Beverwijk. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, demon stratie electrisch koken. DE A.S. AANVULLENDE VERKIEZINGEN IN BELGIE. Van Zeeland zal zich aan stemming onderwerpen. Bij den aanvang van de vergadering van de Belgische Kamer heeft de voorzitter gisteren aangekondigd, dat de afgevaardig den zich zouden moeten uitspreken over een wetsontwerp, waarbij in de toekomst aanvullende verkiezingen tijdens de zit tingsperiode van de Kamer zullen verboden zijn ingeval de vacature niet „toevallig" is. De socialistische fractie beeft verklaard voor dit voorstel te zullen stemmen. Niettemin zal het wetsontwerp nog niet van toepassing kunnen zijn op de door het aftreden van afgevaardigde Olivier te Brus sel noodig geworden verkiezing, welke binnen veertien dagen zal moeten worden gehouden. De socialistische fractie zal de candida- tupr-van Zeeland tegen die van Degrelle steunen. Minister-president van Zeeland hééft in de Kamer verklaard bereid te zijn zich can- didaat te laten snellen tegen Degrelle, in het belang van het land en ter opheldering van de politieke situatie. Verklaring van van Zeeland in de Kamer. Minister-president van Zeeland heeft in de Kamer verklaard, dat hij door zich can- didaat te laten stellen tegenover Degrelle er slechts naar streeft een nationale oplossing te zoeken, een oplossing tot nationaal her stel. Op deze wijze zal hij den kiezers vragen zich achter hem te scharen. Hij zal niemand aanvallen en is niet van plan aan de ver kiezing het constructieve karakter der nationale eenheid te ontnamen. Van Zeeland vroeg de Kamer voort te gaan met de werkzaamheden zonder zich te laten medesleepen door oproerige agitatie. Hij besloot: ik ben er zeker van, dat gij U aldus het vertrouwen zult verzekeren van 9/10 der Belgen (Aanhoudend applaus). Het wetsvoorstel aangenomen. De Kamer heeft met 110 tegen 26 stem men en een onthouding het wetsontwerp aangenomen, waarbij voortaan gedeeltelijke verkiezingen in geval van een niet „toeval lige" vacature worden afgeschaft. Het wetsontwerp heeft niet betrekking op do verkiezing noodig geworden door de af treding van van Zeeland. DE TOESTAND IN HONGARIJE. De openbare meening niet tevreden gesteld. De Maandagavond gepubliceerde offi- ciëele mededeeling heeft de openbare meening in Hongarije niet tevreden gesteld. Alleen de Duitschgezinde pers aanvaardt het standpunt der regeering volkomen. De „Pester Lloyd", die onder invloed van het departement van buitenlandsche zaken staat, verlangt, dat de geheele aangelegen heid bekend zal worden gemaakt. Het blad schrijft: „Hoewel de autoriteiten een geruststellen de verklaring hebben afgelegd, weet men nog niet, welk gevaar de regeering heeft bezworen: Daranyi moet het land daarvan in kennis stellen. Alle partijen zullen hem steunen, maar hij moet de geheele waarheid zeggen. De bescherming van het land tegen een door het buitenland georganiseerde staatsgreep is een zaak, die niet alleen Hongarije, maar geheel Europa aangaat. Daranyi kan zeker zijn van den steun van het geheele volk en van alle beschaafde Europeesche volken". Bela Marton, onder-voorzitter van de partij der nationale eenheid en voorzitter van de „Move" heeft verklaard, dat hij een volkomen vertrouwen in Daranyi heeft. Zoolang Daranyi aan het bewind blijft, zal Marton hem niet bestrijden. Marton ont kende verder deel te hebben aan een on wettige bewging en zeide er van overtuigd te zijn, dat in Hongarije geen enkele organi satie van dien aard bestaat. Darabyi heeft Marton, die hem een me morandum betreffende verschillende sociale aangelegenheden kwam aanbieden, ontvan gen. De minister-president verklaarde het met de opstellers van het memorandum eens te zijn ten aanzien van de waarborging der vrijheid van arbeid. De regeering zal zich bezig houden met de gedachte van betaal de vacantie en gezinsloonen voor de arbei ders. ROOSEVELT8 „PRAATJE BIJ HET HAARDVUUR". De hervorming van het federale hooggerechtshof verdedigd. President Roosevelt heeft gisteren zijn reeds aangekondigde „Praatje bij het haard vuur" voor de radio uitgesproken ter ver dediging van zijn plannen tot hervorming van het federale hoogerechtshof. Roosevelt zette uiteen, dat hij in het geheel geen be doelingen had om de controle over het hooggerechtshof aan zich te trekken, maar dat het noodzakelijk was zijn program ten uitvoer te leggen en de hooge rechtspraak nieuwe kracht en een liberalen geest te geven. In hoofdzaak kwam zijn rede over een met hetgeen hij reeds gezegd had tijdens zijn rede aan het „overwinningsdiner" eind vorige week. De president stelde de Ameri- kaansche regeering voor als een uit drie paarden bestaande trekploeg. Het Ameri- kaansche volk, zoo zeide hij, verwacht, dat het derde paard eensgezind met de beide andere den wagen voort zal trekken. Het federale hooggerechtshof is echter gebreke gebleven ten aanzien van de eensgezind heid, waarmede het, als gecoördineerd deel van de regeering, de zaken op gang had moeten houden. Behalve dat het hooggerechtshof zijn juri dische functies op de juiste wijze uitoefen de, heeft het zich opgeworpen als een derde huis van het congres, een soort superlegisla- tuur, zooals een van de rechters het genoemd heeft, welke in de grondwet woorden las, die er niet staan en beteekenissen, die niet aanwezig zijn en die het nooit in de bedoe ling heeft gelegen er in te brengen, wij zijn derhalve aangeland op het punt, waarop wij de grondwet moeten redden van het federale hooggerechtshof en het gerechts hof moeten beveiligen voor zich zelf. Wij moeten een weg zoeken om van het hoog- gerechtshohf in beroep te gaan op de grond wet zelf. In onze gerechtshoven willen wij een heerschappij van wetten en niet van mannen. Wij willen, gelijk alle Amerikanen dat doen, een onafhankelijke rechtspraak, zooals die in het voornemen heeft gelegen van de ontwerpers der grondwet, en geen gerechtshoven, die politiek voeren. Roosevelt beëindigde zijn toespraak met een beroep op alle luisteraars in ieder hoekje van het land, te gelooven, dat hij geen voor nemens heeft om ook maar in het minst in breuk te plegen op de burgerlijke en reli gieuze vrijheden des volks". „Ik geef de plechtige verzekering, dat ik in een wereld, waarin de democratie aange vallen wordt, tracht de democratie te doen slagen" (Ongecorrigeerd.) Eerste Kamer in vergadering bijeen. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 10 (dep. van handel, nijverheid en scheepvaart) der rijksbegrooting voor 1937. De heer Serrarens (r.k.) zegt dat het verlaten van den gouden standaard al leen voor spr. geen reden is om vertrouwen te stellen in het economisch beleid dezer regeering. Alleen van het verlaten van den gouden standaard kan men niet alles ver wachten. Spr. heeft den indruk, dat de re geering wel eens teveel schijnt te verwach ten van meer vrijheid in de internationale handelsbetrekkingen. De minister binde zich niet tot conventies, die hij niet noodig acht. Laten we eens aannemen; dat Engeland een nieuwe Oslo-overeenkomst eens niet zou torpedeeren en Japan geen belemme ring zou zijn, is er dan aanleiding om han delsvrijheid weer te verwachten? Spr ziet geen voordeel er in, dat Nederland een ren- sal wordt van internationale stokpaardjes. We hebben voor ons eigen rijk genoeg aan onze eigen handelspolitiek. Eerst moet ons volk koopkracht hebben, alvorens de goederen over de grens gaan. De béstrijding der werkloosheid is geen zaak van sociale zaken alleen, doch ook van economische zaken. De voorstanders van beschermings-tarieven verdedigen echter in geen geval het standpunt, dat er geen con- tingenteeringen e. d. noodig zijn. Doch meer dan een hulpmiddel, zijn ze niet. Het eerst noodige is dat het bestaande bedrijfsleven zich kan ontwikkelen, en daar is voorlichting voor noodig. Dit moet gaan vóór het vestigen van nieuwe be drijven. Doch voor beide zal bescherming een vereischte zijn, Door de depreciatie is een weg geopend: de gulden zij slechts het in strument, dat de regeering voor onze wel vaart gebruike. Voor onzen landbouw make men zich ech ter geen te groote voorstellingen van den export. Dit moet worden bedacht voor de industrialisatie. Nu toch de defensie wordt uitgebreid, is er mogelijkheid van productie van materiaal in ons land. Het uitvoeren van groote werken behoort niet tot de begrooting doch houdt er ver band mede. Deze regeering waarschuwt nu reeds de volgende om voorzichtig te zijn met de or dening. We zouden geen Nederlanders zijn, als we niet het „festina lente" toepasten. Zoetjes aan, dan breekt het lijntje niet. Maar het leidt ook tot het begrip: Jan, Jannetje en hun jongste kind. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, de heer Gelissen: dat heb ik nooit tot het mijne gemaakt. De heer de Marchant et d'An- sembourg (N.S.B.) heeft met zekere emotie bij de algemeene beschouwing erva ren dat de minister zooveel geleerd heeft van minister Colijn, dat hij feitelijk libe raal is geworden, wisten we trouwens Teeds lang. Blijkens courantenberichten wil de heer Gelissen, niet meer minister wor den, doch naar Limburg terug. Spr. heeft hem dit reeds eerder aangeraden. Immers Colijn begint, Oud zet voort en Gelissen eindigt. Moge hij In Limburg van de Hmagsche besmetting vrij wor den Volgens den minister is de tijd voor de ordening nog niet aangebroken. Wat bedoelt hij met het bedrijfsleven? Een ondernemer zal alleen streven naar uitsluiting van con currentie. Doch dit zal de minister niet be doelen. Volgens dezen mochten belanghebbenden het zelf maar uitvechten; de klassenstrijd toch is ook een liberaal verschijnsel. T.a.v. de industrialisatie verwachtte spr. niet veel meer van dezen minister. De berg van projecten toespraken heeft een muis gebaard. Wat verwacht en bedoelt men met een soort „Planwirtschaft"? De Kamer van Koophandel moeten meer wor den ingeschakeld. Spr. beriep zich op uitlatingen dienaan gaande van den minister (waarop de mi nister interrumpeerde, opmerkend dat hij zoo nooit gesproken heeft). In elk geval zoekt de minister aanvankelijk zijn kracht in eigen land. En dat was juist. Nu zoekt men het weer internationaal. Doch minister Coljjn zelf schynt niet veel van de laatste stappen te verwachten. Waarom kunnen de Oslo-staten zooveel gemakkelijker naar Duitschland exporteeren? Spr. critiseerde onze clearing-methode. Men laat de belangen van industrie en geld handel voorgaan boven die van den land bouw. Dat ook t.a.v. den landbouw de Am- rierdamsche ge°st overheerscht, is de onder gang van den landbouw en dus van de natie. Deze minister gaf een voorbeeld van een boycot tegen Duitschland. Zou men den redacteur van „Der Stürmer" naar Palestina zenden? De minister doet verkeerd in het zenden van zijn afgevaar digden. En denkt hij dat andere landen louter uit liefde voor de democratie onze handelsbe trekkingen zouden bevorderen? Ze keeren zich van ons af, evenals Duitschland. De minister verwachtte teveel van zijn inter nationaal optreden. Niet geld, maar rijkdom zijn de grond slagen voor een volk. Door de werkloosheid raken we in het moeras. Niet het dividend der fabrikanten, maar het aantal werkloozen •in de fabrieken is de maatstaf. Een hoog dividend is een diefstal aan de gemeen schap. Practisch is deze minister schijnbaar tegen industrialisatie. Deze bewindsman gaat ge bukt onder tweeslachtigheid. Geen opleving, nationaal of internationaal. Gewogen, doch te licht bevonden is deze minister, die ond^r apdere leiding zeker de werkloosheid beter had bestreden. Spr. was zoo in hem teleur gesteld, dat hij zijn stem aan deze begroo ting moet onthouden. De demo-liberalen kunnen de economi sche beginselen van spr.'s partij niet volgen, de heer Colijn kan ze vermoedelijk niet be grijpen; maar daar betoogde spr. ligt de toekomst. De heer Diepenhorst (a.r.) kwam terug op de citaten, door den heer de la Bella ont leend aan een artikel van spr. in „Stemmen des tijds". Spr. dacht er echter aan, opnieuw een uit voerig ordeningsdebat aan te gaan. Uit voerig is reeds eerder betoogd, welke de beginselen der anti-revolutionnairen zijn, aangaande de ordening. Spr. stelde daar tegenover het Plan van den Arbeid en wees o.m. op het groot aantal staatsinstituten, in dat stelsel noodig, waarin het staatsbeheer zooveel mogelijk overwicht over het econo mische leven tracht uit te oefenen. Nu en nooit meer crisis, is de inzet van het Plan van den Arbeid. Doch de beperkte doelstelling is niet evenredig aan de actie, reeds een jaar voor het plan ten toon ge steld. Het zou toch moeten gaan om een principieele verandering van de maatschap pelijke huishouding. Bij dien grootschen vorm past meer het plan-congres van Utrecht. „Het carillon van den dom te Utrecht leidt de doodsklok over de crisis" aldus een titel boven het verslag daarvan in het soc. democratisch dagblad. Als men dat niet meer gelooven kan, wat staat er dan vast? (Vroolijkheid.)) Spr. handhaafde de lezing van het orde- ningspogen van spr. in het door den heer de la Bella aangevallen artikel in „Stemmen des tijd" van Januari 1937. Principieele verschillen verbloemen, is niet geoorloofd. Dit zal bij de practische be handeling v"an ordenings-voorstellen wel blijken. Bij het ordenings-vraagstuk zijn de heer de la Bella en spr. geen broeders in hetzelfde huis. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, de heer Gelissen, verdedigde zijn houding in zake de baksteenindustrie. Hieruit volgde niet, dat spr. tegen ordening als zoodanig is. Spr. kon niet iets aanvaar den, dat men zal „pogen" te doen. Komt men met concrete saneringsvoorstellen, dan is spr. altijd bereid, daarover te onderhande len. Een gelijksoortig standpunt nam spr. in jegens het bakkersbedrijf. De coöperaties zullen de saneering der kolenindustrie volkomen naar behooren worden behandeld. In een beroepsinstantie zal worden voorzien. Minister Gelissen antwoordt den N.SJ5.-er de Marchant. Minister Gelissen kwam terug op een uit drukking van den heer de Marchant. De heer de Marchant et d'Ansembourg vroeg of de heer Hirschfeld in Duitschland wel „per- sona grata" was; zinspelend op diens Joodsch bloed, zeide hij, dat men Julius Streicher ook niet naar Palestina zendt. Spr. had niet verwacht, dat zulke uit drukkingen hier zouden worden gebruikt. Spr. is vol lof over de kwaliteiten van den heer Hirschfeld, die inderdaad in Duitsch land „persona grata" is. Een dergelijke insinuatie over een ambte naar die tegen laag honorarium zóó zijn plicht doet, achtte spr. volkomen misplaatst. HET NEDERLANDSCHE MOTOR SCHIP „BALTIC". Tot hedenmiddag zijn nog steeds geen berichten omtrent het Nederlandsche motorvaartuig „Baltic" ontvangen. Het scheepje, dat 24 Februari van Vlissin- gen naar Londen en Shoreham, komen de van Zaandam, is vertrokken, onder hield een wekelijkschen dienst op En geland. Het had dus al zes dagen gele den teruggekeerd moeten zijn. De ongerustheid omtrent dit scheepje neemt meer en meer toe. AUTO-ONGELUKJE VAN DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE. Van onzen gezant in Rio de Janeiro is hedenochtend te den Haag een tele gram ontvangen, dat met een auto, waarin eenige leden der Nederlandsche handelsmissie in Brazilië waren geze ten, gisteravond in de omgeving van Rio de Janeiro een ongeluk is gebeurd. In deze auto zaten de heeren Lamping, directeur der handeslaccoorden, Leignes Bakhoven lid der missie en jhr. v. d. Wijck, secretaris der missie. De beide eerstgenoemde heeren kwa men er zonder kwetsuren af; de heer van der Wijck liep eenige schrammen en builen op. De toestand in Spanje. De strijd in het Noorden. Uit Gijon wordt gemeld, dat de opstande lingen die Oviedo te hulp zijn gekomen, gisteren een hevigen aanval hebben onder nomen op de stellingen der regeeringstroe- pen van Buena Vista, het machinedepot El Fresno, Villa Euzcadi en de huizen in de nabijheid van het nonnenklooster der aan bidding. Het geschut der rechtschen vuurde ruim 3000 granaten af, doch de regeerings- troepen hielden ondanks dezen vuurregen stand. De rechtschen drongen door tot het machinedepot, maar werden daar gestuit door de loyalen die op de hoogten van het stadion van Buena Vista lagen. Na zware verliezen te hebben geleden, waren de aan vallers gedwongen terug te trekken en zich verderop te verschansen. Uit hun stellingen bestoken zij de regeeringstroepen, die de wijk moesten nemen in de loopgraven, ter wijl deze strijd aan den gang was trachtten drie colonnes opstandelingen door te drin gen in de stad Oviedo, waarbij zij gebruik wilden maken van wegen, die in handen der regeeringstroepen zijn. Een colonne onder nam een operatie in de richting van de straat Gonzales Besada, een tweede wilde langs een kleine straat bij Quanta de Los Catalanes oprukken, terwijl de derde uit een groep boomen te voorschijn kwam achter het klooster der aanbidding. van Woensdag 10 Maart 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 101'/, 4 Ned -Indië 1934 101'/, 5y$ Duitschl. '30 m. verkl. 31 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 75*/a Calvé Delft Cert. 93 Nederl. Ford282'/, Philips Gloeil. Gem. Bezit 3335/g Unilever 1718/s INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie. Vorstenlanden Dito actions 26.10 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij174l/s Redjang Lebong 210 PETROLEUM. Dordtsche Petr417V» 164 2U5 85 171'/, 72'/« 50«A8 76'Vic 3»/. 50'Vs 32'/,, 117, 92'Ö/16 6 531 2537, 183'/, 47i/16 Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- genwoordig verbodenRÉ?) Kon. Petr. 435'/, Perlak 133»/, Phillips Oil 41 Shell Union24'Vie Tide Water 15ls/ir RUBBERS. Amsterd Rubber 337'335f-6$ Deli Bat Rubber 2777, 278 Hessa Rubber 282 282 Oostkust 116 Va 1177, Serbadiadi197'/a 202'/a Interc. Rubber 73A« 7'/,-5/ifl SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. 133 134l/s-7 Scheepvaart Unie 130l/a 139-401 TABAKKEN. Deli Batavia301 2997, Oude Deli341341 Senembah355 3557,-7 \MER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 62 627, Southern Pacific 46'/8 46b/s Southern Railw. Cert. 27'/, Union Pacific 10 106'/, Canadian Pac. 1318/,, 127$ §Noteering per 50. x) ex-coupon ftxclaim Ex dividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: laatste k 2.30-2.45 101»/. 30^6 205'/, 88" Vt 1727, 74»/,-5* 93'/, 28-Vs 3311/,-2 170J-U 741* 51V,-8/8 77'/,-'/, 37,-7,6 M-% 335/;r.-3* H7s 9^/1,-3* 67, 5*74-40 267-9 190-2 517.-2 31.00 175'/, 210 Door een verrassend optreden wisten de colonnes tot aan de loyale linies door te dringen, maar op dat oogenblik barstte een hevig geweervuur los. DE STRIJD DEGRELLE—VAN ZEELAND. Verkiezing te Brussel op 11 April. De verkiezingen in het arrondissement Brussel, die noodig zijn geworden door het ontslag nemen van den rexist Olivier, en waarvoor van Zeeland een candidatuur heeft aanvaard, zullen gehouden worden op 11 April. GEZONKEN SLEEPSCHIP GELICHT. Het sleepschip „Lubbina", schipper Huls bos, dat de vorige week tien kilometer buiten Marken zonk, is Maandag door een drijven de bok gelicht. Vandaag is de „Lubbina" bij de Oranjesluizen te Schellingwoude aange komen. De boot was geladen met hout en op weg van Emden naar Zaandam. 4101/, 429-30$ 134'/, 427, 24*-7i, 167i6 -i Ds. Bax, herv. predikant te Andijk, heeft toezegging van beroep ontvangen uit Schoondijke (Zeeuwsch-Vlaanderen). ANDIJK Diefstal. Ten nadeele van den veehouder B. al hier werd een hoeveelheid op diens erf lig gend oud ijzer ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en heeft tegen een tweetal personen proces verbaal opgemaakt. MEDEMBLIK Zware straf voor werkloozen. De geschorste Medembliksche werkloozen, die bij de werkverschaffing in de Wieringer- meer waren tewerkgesteld, hebben van den inspecteur bericht gekregen, dat deze schor sing gedurende vijf weken zou voorstellen. In het laatst der vorige week kwam nu een bericht van den minister bij het gemeente bestuur, waarin de schorsing voor dertien weken wordt gelast. Wanneer gij hebt leeren zwemmen in de „OVERDEKTE" hebt gij een goede levens verzekering gesloten. New-York 1.82w/i, 1.82'/. Londen 8.927, 8.937B Berlijn 72.45 73.45 Parijs 8.35 8.35'/, Brussel (Belga) 30.831/2 30.80 H Zürich 41.70 41.71 Kopenhagen 39.85 39.87% Stockholm 46.02 K 46.05 Oslo 44.85 44.90 Italië 9.65 Praag 6.38 Auto bij Schardam in ringvaart gereden. Drie personen verdronken. Door de gladheid van den weg is gistermiddag een auto, waarin vijf Volendammerr waren gezeten, op weg van Hoorn naar Volendam, den dijk van de Ringvaart afgereden en in het water gestort. Twee der Inzittenden konden zich uit het water bevrijden. De drie- an deren, de gebroeders De Boer en C. van Tol, verdronken. Tragische bizonderheden. Tegen kwart voor drie waren vijf Vo- lendammer visschers, die een bezoek aan Hoorn hadden gebracht, vandaar met èen gesloten Fiat-wagen vertrokken om naar Volendam terug tn keeren. Het was zeer slecht weer, op den weg lag veel sneeuw en sneeuwjachten belemmerden het uit zicht. Te ruim drie uur bevond de wagen zich op den Klamdijk, juist op dat gedeelte van den weg, dat hoog gelegen is. Het grootste gedeelte van den weg loopt n.1. onder langs den dijk. Tengevolge van het slechte weer is de wagen, juist in de bocht, met het achtergedeelte geslipt en van den ongeveer tien meter hoogen dijk in het Uitwateringskanaal van de Beem- slerringvaart naar het IJselmeer, gestort. Dit kanaal, hoewel niet bestemd voor de scheepvaart, is ter plaatse vrij diep. Spoedige hulp aanwezig. Mej. W. Beets uit Schardam had even tevoren den wagen op den dijk zien rijden en toen zij hem plotseling zag verdwijnen, vieesde zij een ongeluk. Hoewel zij daar van geen zekerheid had, ging zij hulp halen bij de in de nabijheid gelegen coö peratieve zuivelfabriek „Concordia". Vandaar gingen onmiddellij1- zes man met een auto naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. Ter plaatse gekomen, vond men daar twee personen, die er in geslaagd waren uit de in het wal er gevallen auto te komen. Het waren de visschers P. Veerman en N. Veerman, beiden uit Volendam, die ver telden, dat zich in den wagen, die nog te water lag en geheel onder het waterop pervlak was verdwenen, nog drie perso nen bevonden. Onmiddellijk werd met het reddings werk begonnen. De visschers Veerman werden intusschen medegenomen naar1 de woning van mej. Beets, waar zij van droge k leer en werden voorzien en waar zjj met warme dranken weer eenigszins op hun verhaal werden gebracht. Het reddingswerk zonder succes. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voor dat men er met behulp van de auto van de zuivelfariek „Concordia" in geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voertuig te halen. De slachtoffers zaten n.1. alle drie op de achterbank van de auto, waar op óók nog drie zakken kurk geladen waren. Toen de visschers na eenigen tyd uit het voertuig waren getrokken, konden de inmiddels gearriveerde artsen, de heeren J. A. Groenman en J. Reurink uit Oosthuizen, slechts den dood constateeren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2