Waar het recht zijn loop heeft ^Binnenland VAN HOUTEN'S CACAO leven. Van bedrijfs'vrijheid verwachten zij betere resultaten dan van staatsbemoeiing. En eensgezind als zij optraden tegen de orde ningsgedachte waarschuwden de heeren Ter Haar en Gelderman tegen de bij minister Gelissen levende gedachte om door middel van invoerrechtverhooging de industrie te steunen. Dan gaven zij nog de voorkeur aan de voortzetting van de contingenteerings- politiek! Pleidooi voor Rijnvaartpremies. De heer Nivard (rk.) sneed een ander onderwerp aan: hij wenschte Rijnvaart- premies. Hij achtte die het eenig afdoende middel om de bevoorrechting van Belgische schip pers door Belgische premies te neutrali- seerén. De oud-wethouder van Rotterdam liet niet na ~p de speciale Rotterdamsche belangen te wijzen, welke hiermede zijn ge moeid. Hij kreeg steun ten deze van mr. Werker (v.d.); deze zag een algemeen Nederlandsch belang in deze premies. De heer Droogleever Fortuyn wees erop, dat in de evenredige vrachtverdeeling door de uitzondering voor de Rijnvaart een bres is geschoten, waarop nu ook een rechterlijke beslissing is gevolgd inzake niet toepasse lijkheid op de scheepvaart op de Maas. De regeering verzuimde tegen deze uitspraak tijdig cassatie aan te teekenen, zoodat ze geldig is geworden. Dit heeft evenwel de Bevrachtingscommissie niet weerhouden te verklaren, dat bij overtreding van vracht- verdeelingsbesluiten door Maasvaarders het vaartuig in beslag zal worden genomen. Mr. Droogleever Fortuyn keurde dit ten sterkste af en hoopte, dat de regeering aan een zoo danig besluit haar steun niet zou geven. Ook de heer de Savornin Lohman (c.h.) bleek een krachtig voorstander van de Rijn vaartpremies. Een verschil van meening in de liberale fractie trad aan den dag, toen mr. Knotten belt zijn rede hield en zich tegenstander betoonde van de door zijn fractiegenoot ge prezen contingenteeringen; dit beteekende echter nog niet. dat hij nu voor bescherming der industrie met invoerrechten zou zijn. De liberalen houden het op den vrijhandel, waarvan mr. Fortuyn nog eens den lof zong. Vandaag zou de discussie worden voort gezet. Tsjechische gezant heeft auto-ongeluk. Mevr. Krno loopt verwondingen op. Den gezant van Tsjechoslowakije en mevr. Krno is gisteravond op den Leidschestraat- weg te den Haag door de gladheid een auto-ongeval overkomen, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. De heer en mevr. Krno reden in hun door hun chauffeur bestuurden auto in den laten avond uit de richting Wassenaar huis waarts, toen ongeveer 100 meter voorbij liet viaduct de wagen op den gladden door be vroren sneeuw bedekten rijweg slipte. Het was den chauffeur niet mogelijk, den wa gen verder te beheerschen. De auto gleed dwars over den weg door en kantelde in de vaart tusschen Marlot en den straatweg. Het water is daar zeer ondiep, zoodat het den drie inzittenden vrij gemakkelijk gelukte, zich in veiligheid te stellen. Met behulp van intusschen op de plaats van het ongeval aangekomen andere auto mobilisten werden de heer en mevrouw Krno naar het Diaconessenhuis Bronovo overgebracht, daar mevr. K. een lichte ver wonding aan den neus en aan den hals had opgeloopen. De gezant zelf bleek ongedeerd te zijn. Beiden hebben den nacht in het zie kenhuis doorgebracht. De chauffeur, die geenerlei letsel had opgeloopen, kon zich met een andere auto huiswaarts begeven. De auto van den gezant is hedenochtend opgehaald. De „Kantoeng" gestrand. Wordt het gevaarte opgeblazen? De Kantoeng is gestrand op een mijl uit de kust van Comwall bij Polperro. De sleepbooten Humber en Schelde zijn in de nabijheid voor anker gegaan. Zij wachten op - instructies. Het zal moeilijk zijn den sleepkabel aan de Kantoeng te bevestigen, doch zoo noodig zullen duikers daartoe hun medewerking verleenen en de kabel onder water vastmaken. Het is niet bekend hoe de situatie van de Kantoeng thans is. Britsche havens hebben het verbod uitgevaardigd de Kantoeng on derstboven binnen te sleepen, aangezien men vreest, dat de baggermolen de haven mondingen zou kunnen versperren. Men verwacht, dat de baggermolen in het Kanaal zal kunnen worden hersteld in zijn normalen stand. Tot nu toe hadden Smit's Internationale Sleepdienst en Van der Tak's bergingsmaat schappij, voorzoover wij weten, geen aan leiding het optimisme van den laatsten zin van het bovenstaande bericht te deelen. Zij hebben echter een deskundige naar de plaats des onheils gezonden, uit wiens rapport zal moeten blijken of pogingen tot berging met een redelijke kans op succes ondernomen kunnen worden. Binnensleepcn onmogelijk gebleken. De tinbaggermolen Kantoeng zal, naar United Press verneemt, door middel van springstoffen moeten worden opgeblazen en tot zinken worden gebracht. Het is n.1. met het oog op het groote deel (ongeveer 27 M.) dat onder water steekt, niet mogelijk geble ken om den molen een of andere haven in de buurt binnen te sleepen. DR. TH. P. H. VAN AALST f. In den ouderdom van 88 jaar is gisteren te Den Haag overleden dr. Th. P. H. van Aalst, oud-rector van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te den Haag en zeer bekende persoonlijkheid in de kringen van het klassieke onderwijs. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op Zaterdag a.s. op de algemeene begraafplaats. SCHIPBREUKELINGEN GERED. Door de Tasman, in de buurt van Madagaskar. Naar de Deli Crt. verneemt, heeft de Tas man op haar reis naar Zuid-Afrika hulp kunnen verleenen aan de opvarenden van een op een heel klein eilandje gestrande vrachtboot. Midden op zee, ten oosten van Madagaskar ving men aan boord van de Tasman noodseinen op van een in nood ver- keerend Schotsch vrachtschip. Het was op een heel klein koraaleilandje gestrand en bijna middendoor gebroken. Tevens deelde men mede, dat er voor de opvarenden geen direct gevaar bestond, terwijl er werd ge waarschuwd het gestrande schip alleen bij daglicht te naderen met de uiterste voor zichtigheid, met het oog op het zeer moei lijke vaarwater met gevaarlijke klippen. Met daglicht arriveerde men op veiligen af stand van de plek des onheils en begon met een motorsloep van de Tasman den gevaar lijken tocht, naar het gestrande schip. Men mocht er in slagen de 40 opvarenden van de Schotsche vrachtboot te redden en veilig aan boord van de Tasman te brengen. De schipbreukelingen gingen in Mombassa weer aan wal. Een en ander heeft de reis van de Tasman met één dag verhoogd. DIEFSTALLEN UIT WINKELLADEN. Te Boskoop. Dezer dagen zijn uit de winkellade van den heer Taat in de Nieuwstraat te Bos koop, al het geld en een hoeveelheid post zegels gestolen. Het door de Boskoopsche politie verstrek te signalement van den vermoedelijken da der deed de Rijksveldwacht te Alphen a. d. Rijn, verdenkingen opvatten tegen den on- gehuwden schilder D. M.. wonende te Al phen, die, niet tegenstaande hij o.m. als sec tiecommandant van de mobiele brigade van de plaatselijke burgerwacht optreedt, bij de politie niet heel gunstig staat aangeschre ven. Nog slechts enkele weken geleden werd M. door de politie te Leiden gezocht, omdat hij daar met medewerking van een vriend een auto zou hebben ontvreemd. Hij is thans door de Rij ksveld wacht aan gehouden en heeft na een langdurig ver hoor bekend zich aan een en ander te heb ben schuldig gemaakt. Bovendien is daar bij aan het licht gekomen, dat M. zich even eens bezig hield met diefstallen van voor werpen uit onbeheerd staande auto's. Zoo had hij o.m. twee fototoestellen ontvreemd, welke hij bij winkeliers te Boskoop trachtte te verkoopen. Bij deze gelegenheden had hij het dan tevens op de winkelladen voorzien. M. is gisteren ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-Gravenhage. DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. Het hoofdbestuur van den Ned. Kath. Hanzebond van Slagerspatroons heeft zich tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek de distributie van het volksvet uitsluitend over te laten aan het slagersbedrijf. Adressant geeft te kennen, ook uit histo risch oogpunt, het volste alleenrecht op de distributie van dit product te kunnen laten gelden. In den inschrijvingsprijs voor léverir.g van dit vet aan het departement van sociale zaken welke prijs 32 per 100 K.G. be draagt en de prijs van f 42 per 100 K G. aan de gemeente in rekening gebracht, ter wijl slechts 2 ct. per K.G. aan distribuanten als „winst" wordt toegekend, ziet adressant een verstoring der goede sociale verhoudin gen. Verzocht wordt daarom het vet goed- kooper in consumptie te doen brengen en een hoogere winstmarge aan de distribuan ten te laten. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De lijst van den Vrijheidsbond. De liberale candidatenlyst voor de aan staande Tweede Kamerverkiezingen in den kieskring Amsterdam is, overeenkomstig het advies der Centrale Kiesvereeniging Am sterdam, door het hoofdbestuur van de l.st. „De Vrijheidsbond" als volgt vastgesteld: 1. dr. I. H. J. Vos, 2. mr. W. C. Wendelaar, 3. mr. G. A. Boon, 4. C. J. van Kempen, 5. mr. J. A. H. Coops, 6. mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi, 7. H. J. Bon, 8. J. J. Korff, 9. prof. mr. C. W. de Vries, 10 mej. A. C. Schippérs, 11. F. W. Coster, 12. W. C. Posthumus Meyjes, 13. J. J. J. de Bruyn. OUD-KOLONEL J. A. KOHLER t. Op 71-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer J. A. Kohier, gepen, kolo nel-titulair van het Kon. Ned.-Indische leger. DE PACHT VAN NIEUW-GUINEA. Nogmaals in Japanschen landdag besproken. Gistermiddag is in den Japanschen land dag opnieuw de kwestie van de eeuwigdu rende pacht van gronden op Nederlandsch Nieuw-Guinea aan de orde gekomen, toen het lid van de Seiyoekai-partij, Kajoe Naka- moera, in de bijeenkomst van een sub-com missie den minister van buitenlandsche za ken, Satoh, vragen stelde over diens hou ding nopens deze kwestie, welke naar spre ker vreesde in het buitenland twijfel had doen rijzen. Antwoord van den minister. Satoh antwoordde, dat de kwestie der eeuwigdurende pacht in Nederlandsch- Nieuw-Guinea nimmer een feitelijk geschil punt is geworden. Satoh zeide, dat Japan eén vreedzame economische ontwikkeling wenscht in de gebieden van de Zuidzee door volledig rekening te houden met de positie en omstandigheden der betrokken landen. Satoh legde er den nadruk op, dat het be langrijkste oogmerk is „leven en laten le ven". AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 19-jarige student C. D. Smit die Maan dagavond op den Rijksstraatweg te Wage- ningen op zijn motorfiets in botsing kwam met een auto en daarbij ernstige verwon dingen opliep, is vanochtend in het zieken huis overleden. ONGERUSTHEID OMTRENT NEDERLANDSCH MOTORSCHIP. Er heerscht eenige ongerustheid om trent het Nederlandsche motorvaartuig „Baltic", dat op 24 Febr. van Vlissingen naar Rochester is vertrokken, doch tot dusver daar nog niet is aangekomen. Het betreft hier een scheepje van 114 bruto ton, waarin kapitein-eigenaar is R. Brinkman uit Groningen. De „Baltic" onderhoudt een geregelden vrachtdienst tusschen Vlissingen en Engeland. DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: Afwisseld met zakelijke besprekingen be zochten groepen missie-leden de haven inrichting, het historisch instituut en de Kamer van Koophandel. De ontvangst was overal zeer hartelijk. De Braziliaansche regeering bood Maandagavond een banket aan in het paleis Itamaraty. Ruim 100 personen namen hieraan deel, onder wie vele autoriteiten en vooraanstaan de particuliere met hunne dames. De minister van buitenlandsche zaken, Pimentel Brandao, hield een uitvoerige rede, waarop door jhr. van Karnebeek ge antwoord werd. De dagbladen hebben beide redevoeringen in extenso gepubliceerd en leggen in hun beschouwingen den nadruk op de wenschelijkheid de Nederlandsche handelsvrijheid na te volgen. Dinsdag begaf de missie zich naar Petro- polis, waar jhr. van Karnebeek in het paleis Rionegro zijn geloofsbrieven als ambassa deur aan president Getulio Vargas over handigde. Jhr. van Karnebeek deelde mede, dat H.M. de koningin den president benoemd heeft tot Grootkruis in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en bood de versierselen dezer hooge onderscheiding aan. Daarna werden de missieleden aan den president voorgesteld, die zich met ieder afzonderlijk eenigen tijd onderhield. In den namiddag hield in het paleis Itamaraty de oud-gezant in Den Haag Helio Lobo een causerie over Nederland, welke ge volgd werd door de vertooning van Neder landsche films, waaronder die van de K XVIII, de Zuiderzeewerken en het huwe lijk van prinses Juliana. DE SPOORWEGEN EN DE SNEEUWVAL. Zoo goed als geen vertraging. De treinenloop heeft gisteren ondanks den hevigen sneeuwval nagenoeg ongestoord voortgang kunnen vinden. Op het Centraal Station te Amsterdam kwamen de treinen regelmatig binnen. Siechts enkele hadden door het vastraken der wissels slechts een paar minuten opont houd. Ook de buitenlandsche treinen had den zoo goed als geen vertraging. Den ge- heelen dag was men op beide emplacemen ten met man en macht aan het werk om rails en wissels sneeuwvrij te houden. Dit was vooral op het Oostelijk eiland lang geen gemakkelijke taak, aangezien wind en sneeuw aan deze zijde de meeste vat op de sporen hadden. Zij moesten dan ook voort durend met pekel worden besprenkeld. Ook te Utrecht functionneerde het trein verkeer normaal. Men had hier eveneens met een groote ploeg den strijd tegen de sneeuw aangebonden. Verder vernemen wij, dat ook op het z.g. midden-net, waar de meeste treinen samen komen, niet de minste last van den sneeuw val werd ondervonden. Voor zoover viel na te gaan hebben zich ook in andere deelen van het land geen opstoppingen van betee- kenis voorgedaan. DE DUBBELE MOORD TE VLISSINGEN. Echtpaar Lauwereins tér aarde besteld. Gisternamiddag heeft op de Noorder be graafplaats te Vlissingen onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats ge had van het echtpaar Lauwereins, dat vorige week Woensdagavond op zoo onmenschelijke wijze om het leven is gebracht. De begraafplaats lag onder een dik sneeuwkleed bedolven en ook gedurende de ontroerende plechtigheid woei een straffe sneeuwstorm. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds. C. F. Nolte, die in een uit voerige toespraak schetste welk 'n ontzetting en verslagenheid deze moord te Vlissingen had gewekt. Onder de vele aanwezigen, die waren ge komen om het vermoorde echtpaar de laatste eer te bewijzen, bevonden zich tal van auto riteiten. TERAARDEBESTELLING GENERAAL TONNET. Alleen een zoon spreekt aan de groeve. Gisternamiddag is op de Algemeene Be graafplaats te Vorden bij .Zutphen opdér zeer groote belangstelling zoowel uit mili taire kringen als uit die der burgerbevolking het stoffelijk overschot ter aarde besteld van oud-generaal J. C. C. Tonnet. Volgens oud gebruik werd de kist op een boerenwagen geplaatst. Op den bok was ge zeten de pachter van de boerderij „Bij 't Hoetink". Onder de dragers bevond zich ook de bekende landbouwer Boeyink. Aan de groeve werd op verzoek van den overledene slechts gesproken door den zoon, luitenant C. Tonnet, die in het bijzonder generaal Carstens als vertegenwoordiger van den commandant van het veldleger voor zijn aanwezigheid dank bracht, als ook de depu tatie van den Generalen Staf, overste van Alphen, directeur van de Hoogere Krijgs school en kapitein Coers, toegevoegd chef van den Generalen Staf. Voorts schetste spr. de figuur van zijn overleden vader, wiens leven was gericht naar deze vier woorden: „arbr d, tocv. ij plichtbesef en kamers adschcn'. De groeve werd me. ten scii.it ven blce men bedekt. 1 60 JAAR BIJ EEN FIRMA. De arbeider J. J. Boon zal op 12 Maart a.s. den dag herdenken, dat hij gedurende 60 jaar werkzaam is geweest bij de Deventer tapijtfabriek „Maurits Prins" te Dinxperlo. Branden. BOERDERIJ TE BREEZAND AFGEBRAND. Gisteren heeft brand gewoed in de boer derij van den landbouwer A. Schouten aan den Meerweg te Breezand. Het vuur is ontstaan, doordat een van de kinderen van den landbouwer met lucifers speelde in de naast de boerderij gelegen schuur. Vonken zijn n.1. op het daar opge slagen hooi overgeslagen, waardoor weldra de schuur in lichter laaie stond. De vlammen deelden zich korten tijd later mede aan de boerderij, welke geheel een prooi der vlammen werd. Ook de schuur brandde uit. Het vee kon in veiligheid worden gebracht, de inboedel daarentegen werd door het tfuur verteerd. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrichten. Wandelen. DE KAASKOPPEN. De Alkmaarsche wandelsportvereeniging „De Kaaskoppen" organiseert op den Twee den Paaschdag haar derden Paaschmarsch over een afstand van 35 K. M., terwijl ze dan tevens een jeugdmarsch over 25 K. M samenstelt. Een aantal fraaie prijzen zijn bij Hartland geëtaleerd. Intusschen heeft de vereeniging „De Kaaskoppen" haar training voor de Vier- daagsche hervat en zij doet dat op zeer systematische wijze. Ze voert den afstand wekelijks op, om tenslotte een afstand van 60 K. M. te bereiken. Het tempo is 5'/j tot 6 K.M., wat voor iedereen bereikbaar is. Wij zouden slechts dit willen zeggen: Wanneer er Alkmaarders zijn, die straks den Vierdaagsche willen meeloopen, laten zij zich dan aansluiten bij de Kaaskoppen, die onder de beproefde leiding van den heer de Vet thans in training zijn gegaan. De trainingsmarschen worden des Zaterdags om de 14 dagen gehouden. En zonder goede training komt men er niet! Wielrennen. WIELERCLUB „ALCMARIA". Zondag hield Alcmaria ondanks harden wind en kou een recordrit over 4 ronden, waarvan J. Bouman recordhouder was, doch welken titel hij door een lekken band aan anderen moest afstaan. 22 renners werden gestart om de halve minuut, doch hiervan passeerden er slechts 14 de eindstreep; de overige 8 hadden op gegeven door kou en pech. Fop de Haan kreeg ook een lekken band, maar wist zich tot de finish rijdende te houden, waarna hij op een vreemde fiets verder reed en toch de vierde plaats bezette. Al met al is het een mooie rit geweest. De renners hebben allen uitstekend gereden en dat het hard is gegaan, bewijst de tijd wel. In totaal is er 37,2 K.M. gereden. De uitslagen zijn als volgt: A-klasse: 1. Bosma 58 min. 57 sec.; 2. Een hoorn 1 uur 1 min. 28 sec.; 3. Bleeker 1 uur 3 min. 2/5 sec.; 4. de Haan 1 uur. 3 uur 4 sec. B-klasse: 1. Evers 1 uur 2 min. 2 3/5 sec.; Aan het smaakvolle uiterlijk herkent gij den smakelijken inhoud 2. Kuilenboer 1 uur 3 min. 4 sec.; 3. Holle beek 1 uur 3 min. 51 sec.; 4. J. Mulder 1 uur 10 min. 37 sec. C-klasse: 1. Balvers 1 uur 6 min. 13 sec.j 2. Vendel 1 uur 6 min. 23 sec.; 3. Kroon 1 uur 7 min.; 4. Wester 1 uur 7 min, 551/5 sec.; 5. Bruin 1 uur 10 min. 31 3/5 sec. DE RONDE VAN PURMEREND. De A. en T.C. „Le Champion" te Amster dam heeft van de Ged. Staten van Noord holland, van de Ned. wielrenunie en van de plaatselijke autoriteiten toestemming gekre gen om op 28 April a.s. een wegwedstrijd onder den naam: „De ronde van Purmerend" te organiseeren. De beroepsrenners moeten een afstand van 110 K.M. afleggen, de amateurs 100 en de nieuwelingen 50 K.M. Reeds zijn een aantal geldprijzen ten be drage van 300 gulden voor beroepsrenners beschikbaar. Het traject is met klinkerstee- nen bestraat en telt weinig bochten. De in schrijving is reeds thans opengesteld. ALCMARIA-NIEUWS. Het Maart-nummer van het Alcmaria- Nieuws opent met het artikel van Bram Elte over Alcmaria's magere jaren, waarin een waarschuwende stem klinkt: de goede naam van Alcmaria loopt gevaar. Het is waard, dit artikel te lezen. Alcmaria's voorzitter, de heer Bonsema, geeft verder een uitvoerig verslag over de zaak-Hamstra, die tenslotte tot een vrij goed einde is gebracht, maar terecht is de redactie nog niet tevreden: zij vraagt om algeheele revisie van het vonnis. Hans Boekman geeft een aardige bijdra ge, waaruit blijkt, dat straffen geven heele- maal geen pretje is en men dus beter voet baller zonder meer kan blijven. Terwijl de kluizenaar Menvad Khan anecdotes vertelt van dr. Bouwens, die „ook wel eens scheids rechterde!". Sylvain Bastin schreef zijn zooveelsten Antwerpschen brief en P. R. doet een po ging om athletiek ingang te doen vinden bij Alcmaria (al zegt de redactie in een onder schrift dat de vooruitzichten niet al te gun stig zijn). Dan zijn er nog bijdragen van Meinders, van Vanderem (de oolijkert schrijft precies een kolom vol en heeft net nog niets ge zegd!) en van Lienesch en tenslotte zijn er de overzichten, mededeelingen, enz., enz. Het Maart-nummer is wel zeer goed ver zorgd! Atkmaarsche Politierechter. Zitting van Maandag 8 Maart. Storm in het Oterlefeksche zwembad. Er waren donkere wolken getrokken over het bestuursbeleid van de zwemvereeniging „Oterleek 6e omstreken" toen in den loop van verleden jaar was gebleken dat de kas, die beheerd werd door de penningmeester K. de G. uit Wüdenes, niet geheel klopte. In den zomer was op een bestuursvergade ring gebleken dat er bepaalde bedragen uit de vereenigingskas ontbraken en toen was besloten den penningmeester uitstel van be taling hiervan te verleenen tot November. Ook in November bleek dat de zaak nog niet in orde was en eenigen tijd later was dan ook de justitie in de affaire gemoeid. Het bleek dat er op een gegeven moment een bedrag van 62.74 had ontbroken, doch in Januari had de G. dit bedrag weer aan gezuiverd. Verdachte vertelde door huise lijke omstandigheden gedwongen te zijn ge weest het bedrag voor zichzelf te gebruiken doch het was ten volle gedekt geworden door het salaris dat hij inmiddels van een verzekeringsmaatschappij verdiende. Hij zou bovendien ook wel eens aan de vereeni ging voorschotten hebben gegeven. Hoewel het reclasseeringsrapport het op leggen van een voorwaardelijke straf advi seerde, was de officier van justitie het hier mede niet eens. Spr. ontdekte bij verdach te niet het minste schuldbesef en vroeg ten slotte een geldboete van 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaat. Urksche scheidpartijtjes. Op 16 Juni kwam het op het eenzame Urk weer eens tot een ouderwetsch scheid partijtje. Mej. G. Uden-v. d. Velde was be zig haar dochtertje op 'n ijsje te tracteeren, toen zij zoo maar zonder reden uitgelachen Werd door Klaas P. die daar met zijn meis je stond. Mej. v. d. Vélde was hierover begrijpelijkerwijze ten zeerste ontstemd er. trok zich het gelach zoodanig aan dat zij Klaas ging vragèn v.r dit nu feitelijk te beteV-r Lat anrti v-~ cvrr Uaidunm.vrL, jullie zijn l.lcr v-a honger gekomen; jullie hooren in Jeruza lem thuis", wel de belangrijkste waren ge weest. 't Was allesbehalve vleiend en mej. v. d. Velde had de politie er maar bijge haald, die het natuurlijk roerend met haar eens was geweest. Klaas, die niet verschenen was, werd con form den eisch veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis. Feest op Wieringen. Er was feest geweest voor de gehuwden op Wieringen in den nacht van 29 op 30 No vember j.1., doch de ongehuwden hadden blijkbaar moeilijk kunnen verdragen dat er nu eens een keer een feestelijkheid was waar zij niet mochten komen. Een paar opgeschoten jongens hadden tenminste in het desbetreffende café gepoogd te komen, doch daar de heeren reeds danig „in de olie" waren, was hun binnenkomst verre van kalm geweest en de politie had dan ook spoedig de opstandigen verwijderd. Een van de fuifnummers, luisterende naar den naam Simon, was evenwel zoo opstandig geweest dat de politie het noodig oordeelde hem de rest van den nacht maar in het welbekende „schuurtje" te laten doorbrengen, een maatregel die echter bij lange na niet de instemming had van zijn vele vrienden, die onder leiding van de visscher Cornelis T., welke laatste met de woorden: „wij zijn allen Wieringer jongens, wij zullen Simon wel even helpen", zijn vrienden aanvuurde tot openlijk verzet tegen de politie, dreig den Simon uit de handen van de ordebe waarders te bevrijden. Cornelis ontkende natuurlijk hardnekkig zijn opruierijen doch de officier van justitie nam de zaak ernstig op en vroeg een maand gevangenisstraf. Uitspraak 35 boete of 25 dagen hechte nis. Heetgebakerd huisbaas. De slager R. B. op Urk, blijkbaar in goeden doen, had een huis verhuurd en met ingang van 1 December zouden de bewoners hiervan naar Amsterdam vertrekken. Toen den 30sten November de dag van de ver- buizing daar was. was B., die eens een in h t zril wilde houden, gaan kijken, - v-i-t- 'j \--rjjep en de haren waren v•- c.ige gerezen, toen hü o d«t de Urker visschei J. v. Slooten,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9