IS DE KEUZE VAN DEN G.-G. NIET GELUKKIG GEWEEST? ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 13 MAART 1937 Koloniën En hoe gedraagt de N. S. B. zich in indië? Voorloopig Varslag Indische Begrooting. Ontleend is aan het voorloopig verslag over de Indische begrooting 1937: Indië's belangstelling bij het prinselijk huwelijk. Verschillende leden gaven uitdrukking aan hun voldoening over de wijze, waarop Indië heeft gedeeld in de nationale vreugde bij het huwelijk der kroonprinses. De benoeming van den gouverneur- generaal. Eenige leden gaven uiting aan hun be vreemding over de benoeming van den te gen woordigen gouverneur-generaal, die van zijn belangstelling voor en kennis van Indië op geenerlei wijze openlijk heeft blijk gege ven. Andere leden hadden met verwondering kennis genomen van de meening van de re geering, dat de nieuwbenoemde gouverneur- generaal juist daarom geacht moest worden de rechte man op de rechte plaats te zijn, omdat hij zich, tot dusverre, met Indische aangelegenheden niet had ingelaten en Ned.- Indië door eigen aanschouwing niet kende, waardoor hij meer onbevangen tegenover de aan de orde zijnde vraagstukken kwam te' staan. Van weer andere zijden verklaarde men vertrouwen te hebben in de keuze der re geering. Ambtenaren. Waar verschillende categorieën van amb tenaren zich in den laatsten tijd niet onbe langrijke salarisverlagingen hebben moeten getroosten, drongen sommige leden er bij de regeering op aan, om, zoodra de financieele toestand van Ned.-Indië het zal veroorloven, de salarissen, in het bijzonder de aanvangs salarissen, der ambtenaren weder in voor hén gunstigen zin te wijzigen. Handhaving van het gezag. Verscheidene leden stemden in met de wijze, waarop thans het gezag in Indië wordt gehandhaafd. Van sommige zijden werd echter het al te tegemoetkomend optreden der Indische re- géering tegenover de nationaal-socialistische beweging gelaakt. Met hare eenzijdige ras-i verheerlijking schept deze beweging voor Indië nog grooter gevaar dan voor Neder land. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de N.S.B. in Indië geen andere houding aan neemt dan in Nederland, doch overzee ver moedelijk een meer objectieve beoordeeling vindt Defensie. Verschillende leden betreurden, dat het nieuwe defensie-plan nog niet bekend is. Zij achtten versterking van de landmacht voor al van haar Europeesch element, ten zeerste noodzakelijk en drongen aan op een een hoofdige leiding voor land- en zeemacht Andere leden, de noodzakelijkheid van een krachtige verdediging geheel erkennen de, waren te dezer zake gerustgesteld door het rapport van den commandant van het leger in Ned.-Indië. Meer contact tusschen Nederland en Indië gewenscht Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat naar het schijnt, in Indië de meening heerscht dat het in Nederland en ook in het Nederlandsche parlement aan belangstelling voor Indië ontbreekt Hoewel zij die mee ning niet overeenkomstig de werkelijkheid achtten, zouden zij het toch toejuichen, in dien meer reëel contact tusschen leden der volksvertegenwoordiging hier te lande en lé den van den volksraad kon worden bevor derd; in dien zin, dat Nederlandsche parle mentsleden. in de gelegenheid werden ge steld een bezoek aan Indië te brengen. Nieuw-Guinea. Eenige leden stelden de vraag, of het 'niet wenschelijk is te zijner tijd het groote ge bied, dat als Nieuw-Guinea békend is, tot een afzonderlijk gewest te maken met een eigen bestuursorganisatie. AUTO-ONGEVAL VAN AMERIKAANSCHE REIZIGERS. De 65-jarige mrs. Nelly B. Fairchild uit Brooklyn, die met de „Empress of Britain" een trip maakte, is bij een auto-ongeval, dat plaats vond te Banjoemanik, in het onder-district Oengarang, zwaar gewond. Nadat zij naar de centrale burgerlijke zie- keninrichting van Semarang was overge bracht is zij overleden. De mede-inzittende, mrs. C. W. Sutton uit Los Angelos, werd zwaar gewond. In verband met de zware deining op de reede konden de passagiers van de „Em press of Britain" niet embarkeeren en zij moesten te Semarang aan land overnach ten. De „Empress" zal vandaag vertrekken. Tot steun. Dit is een. tehuis voor de kinderen welke door de Vereeniging „Tot Steun" worden uitgezonden'. Men zie het desbetreffende artikel onder stadsnieuws in dit nummer. ^Binnenland DE MIJNHEER, DIE DE KONINGIN MOEST SPREKEN. En de al te ijverige politie. Wij lezen in de N.R.Crt.: Er heeft zich tijdens het koninklijk bezoek aan de Jaarbeurs gisteren een eigenaardig incident voorgedaan. Toen het gezelschap de hal van het vaste gebouw was binnengeko men, kwam er een heer, die trachtte door den drom van omstanders heen te dringen en de aandacht op zich vestigde door zijn gejaagd optreden. De politiemannen, die voor de veiligheid van H.M. te waken had den, voelden zich geroepen, op te treden. Wat was dat voor een heer en wat kwam hij doen? Het kan wel eens niet pluis wezen. Wie weet, wat hij in den zin had.... De politie wist niets beter te doen, dan den verdachten vreemdeling mee te nemen naar het politiebureau. Of de heer al bij hoog en bij laag volhield, dat hij door de koningin moest worden ontvangen, baatte hem niets. Het maakte hem in de oogen van de dienstdoende politiemannen juist des te meer verdacht Nu was het waar, dat hij zich niet kon legitimeeren met een speciale kaart van het Jaarbeursbestuur, maar hü noemde een naam, die toch in vele kringen, speciaal in die van den middenstand, be kendheid geniet Op het hoofdbureau van politie heeft men toen maar het secretariaat van de Jaarbeurs opgebeld en daar bleek men inderdaad iemand met dien naam te verwachten. Het misverstand was veroorzaakt, doordat de be trokkene te laat was gekomen, om nog zijn legitimatiebewijs op het secretariaat af te halen en er was dus wel eenige reden om den arrestant nog niet dadelijk wegens po ging tot het plegen van een aanslag op het hoofd van den staat op te sluiten! Blijkbaar vond de politie het evenwel nog niet heelemaal verantwoord, hem zoo maar los te laten. De veiligste wég was, om hem maar zoo lang mogelijk in het oog te hou den, tot er absolute zekerheid bestond om trent de afwezigheid van slechte bedoelin gen. Dus werd hij door een agent naar het secretariaatsgebouw gebracht, ter confron tatie, zooals dat in die kringen heet. Of er geen dievenwagen bij de hand was, of dat men zoo iets toch wel te erg vond, weten we niet; de nog steeds niet heelemaal onver dachte persoon mocht loopen. Met een agent naast zich. Toen bleek echter rfl heel gauw, dat men werkelijk niet met een misdadiger te doen had. Op het secretariaat kende men hem zeer weL Hij was een van de genoodigden voor de officieele ontvangst van de konin gin. Er lag een legitimatiekaart voor hem klaar, die hem dan nu ook werd uitgereikt. En de politie ging huiswaarts, vermoede lijk ondanks alles nóg met het gevoel dat zij haar plicht gedaan had en niets meer dan haar plicht.... DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De communistische candidaten. Het partijbestuur van de communistische partij heeft thans in een zitting van het vol ledige partijbestuur de definitieve candida- tenlijst bij de a.s. verkiezingen vastgesteld. De candidaten die op het met Kerstmis gehouden congres genoemd werden, komen allen op de definitieve lijst voor, met uit zondering van den heer H. de Weerdt, die op zijn verzoek van de lijst is teruggeno men, daar zijn overige werkzaamheden hem niet toelaten een Kamerzetel te bezetten. De lijst luidt thans als volgt: 1. Louis de Visser, den Haag; 2. D. Wijn koop, Amsterdam; 3. Roestam Effendi, Am sterdam; 4. C. Schalker, Amsterdam; 5. P. de Groot, Amsterdam; 6. Ko Beuzemaker, Amsterdam; 7. Johan de Lepper, Tilburg; 8. Jan Herder, Oosterwolde (Friesland); 9. C. Borst, Oüdkarspel; 10. A. Potze, Heer len; 11. mevrouw E. Teeboom van West, Amsterdam; 12. ds. Boers, Roordahui- zum; 13. L. Seegers, Amsterdam; 14. W. Reu- aerink, Rotterdam; 15. G. Roorda," Tijnje (Friesland); 16. H. Geesink, Enschede; 17. F. Swolfs, Tilburg; 18. S. Kroon, IJmuiden; 19. G. Sterringa, Groningen; 20. H. Bastiaansé, Utrecht. PERMANENT VERTEGENWOORDIGER BIJ DEN VOLKENBOND. Bij Kon. besluit van 6 Maart is mr. C. ridder van Rappard, thans H. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn,., ontheven van zijn functie van permanent vertegenwoordiger van Neder land bij den Volkenbond, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond dr. A. Loudon, H. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, DE DISTRIBUTIE VAN MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. In aansluiting aan hetgeen de minister van sociale zaken bij de behandeling van de begrooting van zijn departement in de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft medegedeeld met betrekking tot de levens middelendistributie kan nog worden me degedeeld, dat maatregelen zijn genomen, om de groote gezinnen aan margarine en bak- en braadvet tezamen dezelfde hoeveel heid te verstrekken, welke zij voorheen ontvingen aan margarine alleen. Vermindering van het aantal pakjes dat deze gezinnen ontvangen, zal derhalve niet plaats vinden. De uitbreiding tot het oude kwamtum zal plaats hebben met ingang van 28 dezer. •Voorts kan worden medegedeeld, dat met de beschikbaarstelling van groenten in &ïk is aangevangen. RANGEERDER DOODGEDRUKT. De 44-jarige spoorwegarbeider J. K. van V., wonende in de Stortstraat te Den Haag, was gisteren bezig met rangeerwerkzaam heden op het emplacement van het Hol- landschespoorstation, toen, terwijl hij een wagon opduwde, achter hem een andere spoorwagon naderde, welken hij te laat bemerkte. Tusschen de buffers werd de on gelukkige zoodanig verwond, dat hij kort daarna in het Roode Kruisziekenhuis is overleden. JAN KIEPURA ONTMOET JACK HYLTON. Gistermiddaghebben op Schiphol twee beroemdheden elkaar ontmoet. Met het vliegtuig van de lijn MilaanAmsterdam, dat om kwart over drie op Schiphol landde, kwam de vermaarde jazz-koning Jack Hyl- ton mee van München naar Amsterdam. Hyl- ton; die heden en Zondag in het Muziek- Lyceum een matinée zal houden, werd door enkele belangstellenden verwelkomd. Juist op hét moment, dat hij het stations gebouw zou verlaten, arriveerde daar een auto, waarin de zanger Jan Kiepura was gezeten, die een bezoek aan Schiphol kwam brengen. Een aardig moment volgde, toen de beide beroemdheden elkaar herkenden, en zij spontaan op elkaar toeliepen en el kander begroettèn. Geruimen tijd voerden de beide mannen een levendig gesprek. Jan Kiepura werd daarna door den sta tionschef van de KX.M., den heer A. S. Thomson, ontvangen en de heer Schmidt van de K.L.M. heeft den heer Kiepura het K.L. M.-bedrijf laten zien, waarvoor deze groote belangstelling aan den dag legde. £ands enJuwbouw VERLEENEN VAN STEUN AAN TUINDERS. Ministeriëele beantwoording. Op vragen van-de- heeren Kampschoer en Groen betreffende verhooging van het steunbedrag voor den tuinbouw en het verleenen van steun aan tuinders, heeft de minister van Landbouw éii Visscherij ge antwoord: De minister heeft niet. den indruk, dat de vierde voorschot-uitkeering op den steuntoeslag aan tuinbouwproducten over 1936 bij belanghebbenden in het algemeen een bittere teleurstelling zou hebben ver wekt. Dit gevoelen zou geen steun kunnen vinden in de feiten, aangezien het toch van algemeene bekendheid mag worden geacht, dat de regeering in de laatste jaren, binnen het raam van de haar ten dienste staande middelen, nopens de steunverlee- ning aan den. tuinbouw heeft gedaan wat haar mogelijk was. In dit verband kan er aan worden herin nerd, dat, hoewel op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1935 voor steun aan den tuinbouw 7.500.000 kon worden uitgetrokken, waarvan echter 1.500.000 reeds in 1934 was gebruikt, de minister in den loop van dat jaar het steunbedrag heeft gebracht op 12.000 000. Niettegenstaande het in verband met de financiëele positie van het Landbóüwcrisisfónds noodzakelijk was bij de steunverléëning aan den land- en tuinbouw soberheid te betrachten en hoewel in aanmerking kon worden genomen, dat in de afgeloopen jaren door verlagingen van het loonpeil en de prijzen der bedrijfsbe- noodigdheden de productiekosten van tuin- bouwgewassen zijn gedaald, werd ten be hoeve van den tuinbouw voor 1936 wederom 12.000.000 uitgetrokken. De omzet der veilingen bedroeg in 1936 ruim 61.600.000 tegenover 56.900.000 in 1935. Van deze stijging komt 1.600.000 voor rekening van het fruit, zoodat andere tuin- bouwgewassen in het afgeloopen jaar totaal ruim 3.000.000 meer hebben opgebracht dan in 1935. Hoewel bij de definitieve vaststelling van den toeslag ten aanzien van enkele produc ten nog een correctie zal -moeten worden toegepast, komt het den minister voor, dat met de voor 1936 getroffen steunregeling voor den tuinbouw als bedrijfstak een resul taat kan worden verkregen, dat bij de uit komsten van 1935 niet ongunstig afsteekt. Op grond van het bovenstaande antwoord op vraag 1 is .de minister van oordeel, daf het bedrag van f 12.000.000 voor 1936 toerei kend zal zijn om het doel der steunverlee- ning te verwezenlijken, zoodat een verhoo ging van het bedrag niet in overweging be hoeft te worden genomen. Het is den minister bekend, dat in be paalde streken des iands tuindersgezinnen in moeilijke levensomstandigheden verkee- ren. De regeering tracht ook aan de bestrij ding van deze moeilijkheden mede te wer ken. Hierbij dient echter in het oog te wor den gehouden,, dat de steun uit het Land bouwcrisisfonds ten doel heeft den tuin bouw als tak van volksbestaan te helpen bij het overwinnen van de door de crisis veroorzaakte moeilijkheden. Overeenkom stig dit aan het Landbóüwcrisisfónds ten grondslag liggende beginsel wordt deze steun verleend in den vorm van een toeslag Harmonie-vereeniging „Excelsior", Noordscharwoude. Hier boven publiceeren wij een foto van de Harmonievereeniging Excelsior van Noordscharwoude, dir. P. Pranger, welke zijn 40-jarig bestaan herdenkt, wat in een feestavondje herdacht wordt. Deze foto is opgenomen in het repetitielokaal der jubileerende vereeniging te Noordscharwoude. Midden (met stokje) dir. P. Pranger, rechts v. d. directeur de voorzitter, de heer K. v. Dijk, naast den voorzitter de penningmeester, de heer K. Wagenaar. Links v. d. directeur de heer K. Sijpheer. op den te lagen prijs der voornaamste tuin bouwproducten. Het is evenwel niet in overeenstemming met dit beginsel om door middel van deze steunregeling te trachten de financiëele om standigheden van den individuëelen tuinder te corrigeéren. Dientengevolge moet in ge vallen, waarin aan persoonlijken steun be hoefte bestaat, naar andere middelen wor den uitgezien. Te dezen opzichte zijn echter de be moeiingen der regeering aan bepaalde, be trekkelijk nauwe grenzen gebonden, mede met het oog op de aan een dusdanige bij zondere steunverleening verbonden conse quenties. Niettemin streeft de regeering er naar met de haar ten dienste staande mid delen te doen wat mogelijk is. De minister wijst in dit verband op de proeven, welke thans door zijn ambtgenoot van sociale za ken in enkele gemeenten worden genomen met het te werk stellen van z.g. kleine tuin ders in het eigen bedrijf. Blijkens door den minister ingewonnen inlichtingen is het niet juist, dat de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon der ge meente 's-Gravenhage op principieele gron den aan de tuinders steun in welken vorm ook zou weigeren. Integendeel heeft deze dienst, naar aan den minister werd mede gedeeld, waar zulks noódig bleek, ingegre pen, hetzij door het verstrekken van z.g. noodsteun, dan wel door het toekennen van een regelmatige wekelijksche ondersteu ning aan den tuinder. Deze hulpverleening, veelal aan kleine tuinders, wordt door ge noemden dienst voortgezet. Ten einde te voorkomen, dat door even- tuëele misvattingen, welke ten aanzien van de strekking van den tuinbouwsteun uit het Landbouwcrisisfonds bij de gemeentebestu ren zouden kunnen postvatten, het verlee nen van persoonlijke hulp aan de tuinders zou kunnen worden geschaad, heeft de mi nister tot zijn ambtgenoot van binnenland- sche zaken het verzoek gericht om de ge meentebesturen te wijzen op het feit, dat de steunverleening uit het Landbouwcrisis fonds aan den tuinbouw als tak van volks bestaan de mogelijkheid niet uitsluit, dat in bepaalde gevallen een aanvulling der ge zinsinkomsten roodig kan zijn. J. L. BLIJENBERG. t In den ouderdom van 77 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden de heer J. L. Blijenberg, een zeer bekende persoonlijk heid op het gebied van land- en tuinbouw. JCeck ÓL School JEUGDDIENST KAPELKERK. Morgenavond om half 8 zal in de Kapel- kerk een jeugddienst worden gehouden, waarin voorganger zal zijn ds. D. A. van den Bosch uit Den Haag. £uchtoaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Edelvalk uitr. te Bandoeng. Kievit uitr. te Basra. Nachtegaal thuisr. te Jodhpoer. „PERKOETOET" NAAR INDIL VERTROKKEN. Vanmorgen twee minuten voor half acht is het K.L.M.-vliegtuig „Perkoetoet" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zijn twee passagiers, resp. voor Jodhpur en Karachi. Onderweg komen nog vijf reizigers aan boord voor de trajec ten Rome-Bagdad, CalcuttaBatavia, Ran- goonSingapore, RangoonBatavia en Me- dan—Batavia. Medegenomen is 396 K.G. briefpost, 58 K.G. pakketpost en 124 K.G. vracht. POSTVLIEGTUIG VAN DE DEUTSCHE LUFTHANSA VERONGELUKT. Bij Bathurst in West-Afrika. Het D.N.B. meldde gisteravond uit Berlijn: Het gewone postvliegtuig van de Deut sche Lufthansa, dat op weg was van Duitsch- land naar Zuid-Amerika, heeft gisterochtend wegens den dikken gröndnevel niet de lucht haven van Bathurst kunnen bereiken. Het vliegtuig werd vernield. Men vreest, dat de uit vier personen be staande bemanning om het leven is geko men. Bijna de geheele post kon geborgen worden. De poststukken zullen met de ge wone postvliegboot naar Zuid-Amerika wor den gebracht. (Zooals men weet, onderhoudt de Deut sche Lufthansa sinds 1934 een luchtpost dienst tusschen Duitschland en Zuid-Ame rika. Voor den „oversteek" tusschen Bat hurst en Natal wordt gebruik gemaakt van Dornier-vliegbooten, welke van een vlieg- bootdepotschip af worden gekatapulteerd. In Zuid-Amerika nemen vliegtuigen van het Condor Syndicaat, een dochteronderneming van de Deutsche Lufthansa, de post over voor Brazilië, Argentinië en Chili Op het vaste land aan den anderen kant van den Zuidelijken Atlantischen Oceaan bevliegt de Deutsche Lufthansa het traject Stuttgart— SevillaBathurst. Onlangs zijn op dit traject tweemotorige Junkers-vliegtuigen van het nieuwe type Ju. 86 in gebruik genomen. Wij vermoeden, dat een van deze vliegtuigen, welke meestal een uit vier personen bestaande bemanning heb ben, is verongelukt.) Een Fransche lezing van het gebeurde. Volgens een later bericht van het Fran sche persbureau Havas is het vliegtuig om 3 uur 's ochtends in de rivier bij Bathurst ge vallen. In den loop van den ochtend, aldus het Fransche bericht, heeft men op het strand van het Dog-island aldaar eenige wrakstuk ken van het vliegtuig, waarvan de beman ning is omgekomen en welks lading verlo ren is gegaan, gevonden. Uit het Fransche bericht blijkt, dat de be manning van het vliegtuig is omgekomen, hetgeen in het Duitsche bericht niet vast staat. Daarentegen blijkt uit dit laatste be richt, dat de post gered is en doorgezonden, terwijl in het Fransche bericht wordt ge sproken van het verloren gaan van de la ding. Vzaay jen Aanbod (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Als nieuwe Damesfiets 9, 11.50, 13.50, Heerenrijw. met Torp. naaf, ver zwaarde wielen 14.00 enz. NIEROP, Heerenstraat 10. Te koop z. g. a. n. Dienstrjjwiel 27.50, Stofzuiger 120 volt (Cleveland) 12.50, Losse Gramofoonimachine met toonarm en pick-up (Zwitsersch fabrikaat) 2.50. LIMMERHOEK 18. Te koop gevraagd 1 decimale Weeg schaal. H. ECKMANN, Oudegracht 285. Inkoop van: Couranten en Boeken 1 gul den vijftig per 100 K.G. of 1% cent per kilo. Van huis afgehaald. Tevens kooper van lompen en flesschen, enz. L. DE JONG, Oudegracht 48, Alkmaar. Prima Veerenbed 7.50, Petroleum kachel 1, Kinderstoel 1.50, Kinder ledikant 1.50, Lief Dienstbodenkastje, Gemakskoffer, Closetstoel, prima Mangel, enz. DEKKER, Laat 182. Te koop 2 E. M. Jaarsma Haarden, 2 kleine brandkasten en 1 groote. VRIESMAN en Zn., Verdr.oord 85. Telef. 2469. 2 pers. zw. eiken Ledik., Bed, Peluw, 2 Kussens 16.00, 2 pers. Waschtafel 3.50, 3 eiken bekl. Stoelen 4, enz. Adres KOOLTUIN 9. Te koop v. Delft's Kinderwagen en een Looprek, 2 Fauteuils, 4 Stoelen en TafeL RICARDOSTRAAT 1. Te koop 1 soliede Haard 30, compL, 1 kleine Haard 20, 2 gasstellen 4 en 5, witte en zwarte Fornuizen, gebr. Rijwielen. S. VISSER, Smederij, Kooi- meerlaan a. d. Kennemerstraatweg. Te koop gevr. 2 a 3 tons platten wagen of auto daartoe in te richten. Br. m. opg. van prijs letter R 74 bureau van dit blad. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTER

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 13