DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nota van Valencia aan den Volkenbond. Vijf personen bij auto-ongeluk verdronken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ne. 62 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 15 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargong De algemeene toestand. Alkmaar, 15 Maart. In het laatst van de vorige week hebben wij in deze rubriek melding gemaakt van „het nieuwe Locamo". In aansluiting daarop kunnen wij vandaag melding ma ken dat een afschrift van de Duitsche antwoord-nota, aan den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, is overhandigd door von Ribbentrop, die den minister Zaterdag een bezoek bracht. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat von Ribbentrop Eden de volgende week opnieuw zal bezoeken, want het Duitsche document is zoo uitvoerig, dat de Engel- sche minister en zijn medewerkers zich daarover nog geen volledig oordeel hebben kunnen vormen, zoodat het Zaterdag tot niet meer dan een voorloopige bespreking kon komen. Het staat nu wel vast, dat het Duitsche noch het Italiaansche document worden gepubliceerd; naar het D.N.B. verklaart, omdat dit ook bij vroegere gelegenheden niet het geval is geweest. Van het Itali aansche stuk is te Londen nog geen af schrift ontvangen. Het D.N.B. wijst er verder op, dat de verschillende berichten, die te dezer zake in de pers zijn verschenen, den inhoud van de nota's niet juist weergeven. In- tusschen zijn de Fransche en Belgische regeeringen door middel van haar diplo matieke vertegenwoordigers te Berlijn en te Rome van den inhoud in kennis gesteld. Naar Havas nog uit Parijs meldt, wordt aldaar de Fransche ambassadeur te Lon den verwacht. Hij zal zijn regeering in kennis stellen met de eerste reacties in Britsche regeeringskringen op het Duit sche antwoord, dat gistermorgen reeds in den ministerraad door Delbos ter sprake is gebracht. Later gaf men van gezaghebbende zijde te Rome nog de volgende aanwijzingen omtrent den inhoud van het Italiaansche memorandum. Italië, zoo zeide men, is be reid te onderhandelen over een nieuw pact voor het Westen, volgens de lijnen van het oude Locamo. Het erkent, dat dit laatste verdrag onmiskenbare diensten heeft bewezen. Bij het opstellen van een eventueel nieuw verdrag moet men reke ning houden met bepaalde factoren, die nog niet in 1925 bestonden, zooals de be zetting van het Rijnland. De Italiaansche regeering is van oordeel dat het nieuwe pact eenvoudig zal moeten zijn en snel moet kunnen werken en het moet nauw keurige verplichtingen bevatten. Ten aanzien van de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied is Italië bereid dezelfde waarbox-gen te geven als Engeland, Frankrijk en Duitschland. Deze aanwijzingen, zoo meldt Havas, zijn niet bedoeld als een samenvatting van de Italiaansche nota en men verheelt niet, dat deze andere punten bevat, waarom trent men op het oogenblik niets kan zeg gen. Klaarblijkelijk zijn ook de betrekkin gen tusschen het Fransch-Russische ver drag en een eventueel Westelijk pact in de nota behandeld. Het nieuwe pact moet rekening houden met alle nieuwe omstan digheden, ingetreden in de internationale betrekkingen sinds 1935. Wellicht is het mogelijk deze laatste bijzonderheid te interpreteeren als een aanwijzing, dat men het Fransch-Russische en het toekomstige Locarno-verdrag niet geheel met elkander onverzoenbaar acht, vermits men met het eerste klaarblijkelijk rekening wil houden. De bloedige ongeregeldheden, die de laatste weken bij herhaling in Tunis (en ook in Algiers) zijn voorgevallen, hebben de aandacht gevestigd op de politiek, die dè regeering van het Volksfront aan de overzijde van de Middellandsche Zee voert. Onmiddellijk na het optreden van de regeering Léon Blum is het bestuur in Algiers en Tunis geradicaliseerd. Het drij ven van de G.G.F. en de onverantwoorde lijke communistische propaganda, die de regeering meende te moeten toelaten, heb ben de inheemsche arbeiders in een rechts toestand gebracht, die niet past bij de sociale en economische ontwikkeling. Hier door is het evenwicht verstoord, en toen bleek dat het recht vakvereenigingen te vormen, de inheemsche bevolking toch niet de gewenschte (en beloofde) resul taten bracht, wat aangaat werktijd en ar beidsloon, is het op vele plaatsen tot sta kingen gekomen, die veelal bloedige ge volgen hadden. De ernstige gevolgen (men zal zich her inneren, dat in het begin van de maand relletjes in Zuid-Tunis 20 slachtoffers hebben gemaakt zijn mede een gevolg van de geringe controle, die het bestuur den laatsten tijd op den invoer van, en den handel in wapens heeft meenen te moeten uitoefenen. Viennot, de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft zooals men weet, onlangs een studiereis gemaakt naar Algiers. Hij is met groote plannen terugge keerd, doch zijn verklaringen dat de toe- De Spaansche revolutie Del Vayo protesteert tegen de inmenging van Duitschland en Italië. Slecht weer belemmert de krijgsoperaties. DE STAP VAN VALENCIA TE GENEVE. Telegrafische uiteenzetting van Del Vayo. Alvarez Del Vayo, de minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Valencia, heeft Zaterdag den secre taris-generaal Van den Volkenbond een telegram toëgez'ondén, dat o.a. als volgt luidt: De verklaringen der Italiaansche officie ren en soldaten, die dezer dagen in den sector van Guadalajara.krijgsgevangen zijn gemaakt, bevestigen op. een niet te weer leggen wijze de .aanwezigheid van geregelde eenheden van het Italiaansche leger, uitge zonden om strijd te leveren op Spaansch gebied, daarmede op flagrante wijze de be palingen van art. 10 van het Volkenbonds pact schendende. Uit deze verklaringen blijkt, dat op 6 Februari en volgende dagen geregelde Italiaansche troepen, van volle uitrusting voorzien, te Cadiz zijn ontscheept van het Italiaansche s.s. „Sicilia" en andere schepen. Deze troepen zijn later doorgezon den naar het front van Guadalajara om ge bruikt te worden voor het offensief dat thans aan den gang is en geleid wordt door vier geregelde divisies van het Italiaansche leger. De aan den aanval deelnemende troe pen worden door twee speciale brigades aangevuld, een bestaande uit geregelde Duitsch en Italiaansche troepen, en een bestaande uit vier gemotoriseerde compag nieën carabinieri en geregelde Duitsche sol daten. Het rapport geeft vervolgens een be schrijving van de uitrusting en bewapening dezer troepen en vermeldt o.a. dat de lucht macht bestaat uit drie Duitsche en vier Italiaansche eskaders. Nog twee divisies zijn op komst. Het opperbevel stelt zich voor Madrid te nemen, terwijl de eskaders een aanval ondernemen op Barcelona en Valen cia. H$t rapport vermeldt dan de namen der Italiaansche officieren van wie deze me- dedeëlingen afkomstig zouden zijn. Het te legram eindigt met den secretarisgeneraal van den Volkenbond en den Volkenbondsle den te wijzen op dezen toestand, welke niet zonder invloed kan blijven op de interna tionale betrekkingen en een bedreiging beteekent voor den vrede. Nota aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken. De Spaansche regeering verzoekt Groot- Britannie in een op het Foreign Officie overhandigde nota zijn grooten invloed te willen uitoefenen, opdat de niet-in- mengings-commissie de volgende bewe ringen onderzoeke aangaande den werke- lijken aard der door de Italiaansche regee ring aan de Spaansche opstandelingen aan geboden militaire medewerking. De nota verklaart met name, dat vier Italiaansche divisies deelnemen aan hee offensief aan het front te Guadalajara en dat de aanvallende strijdkrachten gecom pleteerd worden door twee speciale Duitsch- Italiaansche brigades. Twee andere Ita liaansche divisies moeten nog aankomen, en aldus wordt aan de nota toegevoegd, het opperbevel stelt zich voor Madrid te bezet ten op hetzelfde tijdstip als de Italiaansch- Duitsche vloten Barcelona en Valencia zullen aanvallen onder het voorwendsel de kust te surveilleeren. stand rustig *s, werden nauwelijks uitge sproken, door de feiten gelogenstraft. De Europeesche werknemers in Tunis blijken den toestand juister in te zien dan de regeering te Parijs. Zij hebben hier en daar namelijk gevorderd, dat een eind zou worden gemaakt aan het recht zich in vakvereenigingen te organiseeren, dat de inheemsche arbeiders hadden - verkregen. Zij legden hier den vinger op de wonde plek. Guillon, de resident-generaal van Tunis, heeft verklaard, dat hiervan geen sprake kan zijn. Het is natuurlijk uiterst moeilijk dit recht weer op te heffen, al was het alleen al omdat dit de nationalistische propaganda, die den laatsten tijd toch al in troebel water heeft kunnen visschen, slechts zou versterken. Wanneer voortdurend den arbeiders wordt wijsgemaakt, dat de mijnen van de arbeiders zijn, enz., enz., dan moet de re geering zich er niet over verbazen, dat haar gezag voortdurend ondermijnd wordt. De nota zegt, dat dit het resume is der ver klaringen, welke verscheiden Italiaansche officieren en soldaten, die onlangs krijgs gevangen zijn gemaakt, hebben afgelegd. De bom op de „Djebe Lantar". De pyrotechnische inrichtingen te Toulon hebben het gevaarlijke transport volbracht van de door een vliegtuig op het vracht schip „Djebe Lantar" geworpen bom, welke niet ontploft was. De helsche machine had den vorm van een luchttorpedo en woog ongeveer 80 kg. De bom droeg geen enkel kenteeken, noch fabrieksmerk. Zij schijnt door een „amateur" te zijn vervaardigd. Het projectiel gaf niet aan den3 indruk „af' te zyn. Regen aan het front van Guadalajara. De rechtsche troepen aan het front van Guadalajara hadden Zaterdag te kampen met den ergsten vijand, regen. De gemoto riseerde afdeelingen bleven in den modder steken. De infanterie kon oprukken ten zuiden van Brihuega en in de vallei van de Rio Henares, doel deze aanval kon niet ge steund worden door de artillerie, tanks en auto's. Aan het front van de Jarama zijn de rechtsche troepen onder gelijke omstandig heden opgerukt, zoodat zij ten noordwesten van Pingarron een gebied van een lengte van 4 K.M. en een breedte van 3 K.M. hebben bezet. Hierdoor beheerschen zij den weg naar Valencia. Slecht weder maakt wegen onberijdbaar. Het zware noodweer, dat de loopgraven tot watergreppels heeft gemaakt en zelfs de modernste tractors met rupsbanden bui ten de wegen letterlijk in de modder doet wegzinken, verhindert het oorspronkelijk voorgenomen vervoer der zware artillerie uit Madrid. De nog aanwezige verbindings wegen van de hoofdstad met de buitenwe reld zijn zoo goed als onberijdbaar gewor den. MEDEDEELING VAN DEN VERDEDIGINGSRAAD. Een roemrijke dag? Om tien uur Zaterdagavond heeft de ver- dedigingsraad per radio het volgende com muniqué laten bekend maken: Vandaag was het een roemrijke dag voor de regee- ringstroepen. Niet alleen hebben wij aan de fronten van Jarama en Guadalajara het initiatief genomen, doch in de laatste uren hebben wij buitengewoon gunstige resulta ten verkregen. Wij hebben Trijueque bezet en een buiten gewonen oorlogsbuit gemaakt: twaalf ka nonnen, twee vrachtauto's, munitie, ge weren, machinegeweren, luchtafweerge schut, groote hoeveelheden granaten en twee met levensmiddelen geladen vracht auto's. Wij hebben achttien gevangenen gemaakt. Aan het front van Jarama heeft de artillerie vijandelijke concentratie be stookt, die probeerden aan te vallen. Italiaansche troepen door luchtmacht der regeeringtroepen verjaagd. De ambassade van Spanje deelt mede: Volgens de laatste uit Valencia ontvangen berichten heeft de chef der luchtstrijdkrach ten van de Spaansche regeeringstroepen Zaterdagmiddag om half vier officieel laten weten, dat de Italiaansche divisie, welke aan het front van Guadalajara een aanval had ontketend, door de regeeringsvliegtuigen op de vlucht is gejaagd. Haar verliezen zijn nog grooter dan Vrijdag reeds het geval was. Kalmte aan front van de Jarama. Met uitzondering van eenig geweervuur heerschte Zaterdag betrekkelijke kalmte aan het front van de Jarama. De rechtschen maken hier gebruik van om het veroverde terrein te versterken. In den sector van Chinchon meldt de luchtvaart talrijke troepenbewegingen en convooien achter het front te hebben waargenomen. De luchtstrijdkrachten heb ben zonder ophquden alle concentraties der tegenstanders gebombardeerd op den weg van Aragon ten Zuidwesten van Guada lajara, ten Oosten van Madrid en ten Oos ten van de Jarama, teneinde de troepen bewegingen der loyalen te belemmeren. Aan den anderen kant hebben de piloten gecon stateerd, dat de convooien, die langs de wegen de hoofdstad verlaten, schaarsch worden. De regeeringsluchtmacht is bijna niet opgetreden. Foto's van de krijgsgevangenen uitgestrooid. Zaterdagmiddag hebben regeeringsvlieg tuigen boven de linies van de opstandelingen foto's van de Italiaansche krijgsgevangenen te Madrid uitgestrooid met het volgende opschrift in het Italiaansch: „Wij fusilleeren onze krijgsgevangenen niet". Queipo de Llano dreigt met gas. Generaal Queipo de Llano heeft door de radio de waarschuwing laten hooren, dat de opstandelingen in het bezit zijn van enorme voorraden strijdgassen, welke onmiddellijk zullen worden gebruikt, wanneer de regee ringstroepen het eerst gas in den strijd zullen hebben gebracht. STUDENTENONLUSTEN IN SOFIA DUREN VOORT. De studentenonlusten te Sofia duren nog steeds voort. Zaterdagmiddag drongen ruim 500 studenten het gebouw van den open baren gezondheidsdienst binnen. Van de kozijnen af hielden eenige studenten rede voeringen tegen de hoogleeraren en de regeering. De politie loste eenige schoten in de lucht en verdreef de studenten uit het gebouw. In de hierbij ontstane schermutse ling werden talrijke studenten en politie beambten gekwetst. Ruim zestig studenten werden gearresteerd. STORM AAN DE FRANSCHE KUST. Zeedijken vernield. De storm, welke aan de Fransche kust woedt, heeft de dijken van het eiland Noir- montier op vijf plaatsen vernield. Het zee water is het eiland binnengedrongen en sloeg enkele huizen weg. Te Saint Georges op het eiland Oleron is eveneens de dijk gebroken, waardoor een uitgestrekt gebied overstroomd werd. JOODSCH PERSCORRESPONDENT UITGEWEZEN UIT DUITSCHLAND. Uitwijzing tot Donderdag uitgesteld. Naar gemeld wordt, is het bevel tot uit wijzing uit Duitschland van den te Berlijn gevestigden correspondent van het joodsche telegraaf agentschap, Boris Smolar, tot a.s. Donderdag opgeschort. Zooals bekend, had Smolar Vrijdag op dracht gekregen binnen drie dagen Duitsch land te verlaten. Als reden voor zijn uitzet ting werd opgegeven, dat zijn verblijf in Duitcshland een gevaar beteekende voor de binnenlandsche veiligheid van het Duitsche rijk. Een gezelschap landbouwers rijdt nabij Tiel met een auto in de Linge. Vreeselijk drama in het dorp Zoelen. In het dorp Zoelen nabij Tiel heeft hedenmorgen een vreeselijk ongeval plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit het dorpje Rijswijk (Gelderland) is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het breken van de stuurstang van de a,uto, door de lenning in de rivier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. Op weg naar de landbouw tentoonstelling Nadere bijzonderheden. Omtrent dit vreeselijk auto-ongeval vernemen wij nog het volgende: Vier landbouwers uit de Geldersche gemeente Rijswijk begaven zich per auto naar de Paaschvee-tentoonstelling, welke heden te Tiel wérd gehouden. De auto werd bestuurd door den ongeveer 20-jarigen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tolbewaarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat het voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleuning heen in de rivier de Linge stortte. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep met het gevolg, dat de auto geheel onder water verdween. Mej. van Eek snelde onmiddellijk naar de telefoon in haar woning bij de tol en waarschuwde onmiddellijk de autoriteiten met het verzoek onmiddellijk hulp te stu ren. Eerst drie kwartier later kon hulp geboden worden Hoewel er spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier, voordat men er met behulp van takels in geslaagd was de auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren geopend kon den worden. Toen bleek, dat zich behalve de chauffeur van den Berg, nog vier personen in het voertuig bevonden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden on der water uit de auto te komen, is dit niet gelukt en vond men in den wagen alle vijf inzittenden. De levensgeesten der slacht offers waren reeds geweken en de gemeente arts, de heer J. J. Hajonides van der Meulen kon slechts den dood constateeren. De slachtoffers bleken te zijn de hee- ren P. van Lutterveld, D. van Ooyen, J. van Stappershoef en A. van Oosenbrug- ge, allen afkomstig uit Rijswijk. De drie eerstgenoemden waren van middelba ren leeftijd, de heer van Oosenbrugge was ouder. Aan het reddingswerk, dat onder de per soonlijke leiding van den burgemeester van Zoelen, den heer mr. L. R. J. Ridder van Rappard geschiedde, namen zoowel de ge meente- als de rijkspolitie deel. Familieleden worden gewaarschuwd. De lijken der slachtoffers werden voor- loopig met behulp van een baar gedragen naar het op ongeveer 50 meter afstand gele gen café „De Zoelensche Brug". In een ka mer achter het café werden zij voorloopig opgebaard. De autoriteiten namen onmiddellijk maat regelen om de familieleden der slachtoffers, J zooals gemeld allen te Rijswijk woonachtig, te waarschuwen. De oorzaak van dit vreeselijke ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defecte stuurinrichting der auto. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. Op de plaats van het ongeval, dat heden ochtend te ruim 9 uur plaats had, verzamel den zich in den loop van den ochtend tal van nieuwsgierigen, die evenwel door de politie op voldoenden afstand werden gehouden om het bergingswerk niet te bemoeilijken. De leeftijden der slachtoffers. De leeftijden der slachtoffers zijn: J. van den Berg, 21 jaar; D. van Ooyen, 36 jaar; J. van Stappershoef, 62 jaar; P. van Lutter veld, 42 jaar en A. van Oosenbrugge, 75 jaar. Wat een ooggetuige vertelt. Mej. J. van Eek, die het vreeselijke onge val op de brug over de Linge te Zoelen zag gebeuren, is dienstbode in het café „De Zoe lensche Brug". De tol bij de brug wordt be heerd door den caféhouder en het meisje moest op dat moment op de tol letten. De slachtoffers waren vaste bezoekers van de veemarkt in Tiel en elke week gingen zij van Rijswijk per auto daarheen. Het was de gewoonte, dat het tolgeld op den terugweg werd betaald. Zoo ook hedenochtend, en de landbouwers reden dan ook, na het meisje gegroet te hebben, de tol voorbij. Mej. van Eek, die ook uit Rijswijk af komstig is en de inzittenden van de auto goed kende, stond de auto na te kijken. Tot haar grooten schrik zag zij het voertuig, toen dit ongeveer op de helft van de brug was, door de leuning schieten en in de Linge terecht komen. De eigenares van het café „De Zoelensche Brug", mej. Hey, bevond zich toen op de bovenverdieping. Zij hoor de daar een luid gekraak, gevolgd door een plons. Zij haastte zich naar beneden, waar het meisje haar huilende tegemoet snelde met de mededeeling: Onze landbouwers uit Rijswijk zijn in de Linge gereden. Auto ligt onderste boven in de rivier. De broer van de caféhoudster, de heer J. Hey, snelde, gewapend met een lange haak naar de plaats van het ongeval. Met de haak trachtte hy de portieren van de in het water liggende auto. te openen of op andere wijze een opening in het voertuig te maken. Alle moeite was echter vergeefsch, daar de auto ondersteboven in de rivier was terecht gekomen. Van alle kanten snelde toen hulp toe, doch het duurde ongeveer drie kwartier voordat aan de slachtoffers hulp kon wor den geboden. Toen was het te laat. Uit het voertuig konden slechts lijken worden geborgen. Onder de vele landbouwers, die uit de omgeving elke week de veemarkt bezoeken het was er vandaag in verband met de Paaschveetentoonstelling extra druk heeft het gebeurde groote consternatie veroor zaakt. De stemming op de markt, die an ders op een der gelijken dag zeer opgewekt is, was tengevolge van het ongeluk zeer ge drukt. Allerwege was men onder den indruk. Hedenmiddag zijn de lijken van de slacht offers met een ziekenauto uit Tiel naar de woningen te Rijswijk overgebracht,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1