IBIS SHAG De lasten op het verkeer te hoog. Dobbelmann lebber... man! 8 8 t PARLEMENT Reorganisatie der spoorwegen goedgekeurd. BESTUURSORGANISATIE WIERINGERMEER. (Van onzen parlementairen medewerker). Gistermiddag deed de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot reorganisatie der spoorwegen af en kwam zij bijna gereed met het ontwerp betref fende een bestuursorganisatie voor den Wier in germeerpolder Minister van Lidth de Jeude heeft eerstgenoemd ontwerp er ongewijzigd en z. h. s. er door gekregen. In het vervolg van zijn Vrijdag j.1. aangevangen rede herhaalde hij zijn toe zegging, dat de spoorwegen niet onnoodig zullen worden uitgebreid; de mogelijkheid moet evenwel openblijven, dat onrendabel spoor- of tramverkeer op een bepaald traject wordt vervangen door autovervoer. Er bestaat uitzicht op een regeling dit aan het adres der heeren van Dijk en Duymaer van Twist waarbij autover voer en beurtvaart in het algemeen goe derenverkeer op bevredigende wijze zul len worden ingeschakeld. De minister verklaarde dat het tijdstip was aangebroken, om de hooge lasten van het wegverkeer, mede in verband met de hooge benzineprijzen, in de naaste toekomst ernstig onder dé oogen-te zien. Hij zette vervolgens uiteen, hoezeer de kapitaallasten der spoorwegen door de voorgenomen saneering zullen worden verlicht. Dit heeft met de tekorten in het pensioenfonds in zoover niets te maken, dat de belangen der pensioengerechtigden volkomen veilig zijn, ondanks het wis kundig tekort in het pensioenfonds, dat evenwel ernstig onder de oogen moet worden gezien. Over het economisch beheer onzer spoorwegen meende de bewindsman, vergelijking met het buitenland een zeer gunstig oordeel te kunnen vellen. Ook het buitenland kampen de spoorwegen met hooge tekorten en daar heeft men niet eens met de concurrentie van het ver voer te water te maken, dat in ons land juist van den aanvang af een groote me dedinger van het railvervoer is geweest. Men mocht de regeling voor de obliga tiehouders wellicht weinig fraai heeten, dat ze onbillijk was, kon men toch moei lijk volhouden-. De minister zegde tenslotte toe, zoo spoedig mogelijk aan de Kamer een ope ningsbalans te zullen doen toekomen, zoo- dra de cijfers van de nieuwe N.V. niet lan ger benaderend zijn. In den loop van zijn rede had de minis ter reeds medegedeeld, dat de ï'egeering door een nota van wijziging aan een door verscheidene leden gevoeld bezwaar ten aanzien van de beslissing over het overne men van contracten van andere maat schappijen, zou tegemoet komen. Bij de behandeling van de artikelen diende de minister die nota in. Was de bedoeling eerst, dat de ministers van waterstaat en van financiën over het al of niet overnemen van onereuze con tracten zouden beslissen, thans kwam het voorstel hierop neer, dat alle contracten op de nieuwe N.V. overgaan. In verband hiermede trokken de heeren Joekes (v.d.), Rutgers van Rozenburg (c.h.) en Bongaerts (r.k.), die door amen dementen het bezwaar, gelegen in een te groote volmacht aan de regeering wilden wegnemen, hun voorstellen in. Zonder verzet ging toen het artikel, al dus gewijzigd, onder den hamer door, evenals de rest van het ontwerp. lustelling van een openbaar lichaam voor IJselmeergebied. Op de stemming over een amendement en de eindstemming na, is de Kamer ook gereed gekomen met het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor droog gelegde en droog te leggen deelen van het IJselmeer. Volgens dit ontwerp wordt ingesteld een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam ..de Wieringermeer", dat belast is met de leiding en de uitvoering van den verderen inpolderingsarbeid binnen zijn gebied, waartoe behoort het verder geschikt maken van de gronden voor gebruik; het eige- naarsbeheer van de staatseigendommen binnen zijn gebied; het treffen van alle waterstaatskundige voorzieningen, in af wachting van de gemeentelijke indeeling van de gronden. Het bestuur van „de Wieringermeer wordt, behalve voor de gemeentelijke voorzieningen uitgeoefend door een raad en een directie; voor de gemeentelijke voorzieningen door een bestuurscommis sie, een dagelijksch bestuur en een voor zitter. De raad bestaat uit ten hoogste negen leden, benoemd door de Kroon, die uit de leden een voorzitter benoemt. De directie bestaat uit een directeur en ten hoogste twee onderdirecteuren, die op voordracht van de ministers van wa terstaat, van financiën en van binnenland- sche zaken door de kroon worden benoemd. De bestuurscommissie bestaat uit ten minste vijf en ten hoogste negen leden, welke door de Kroon, Gedep. Staten ge hoord, worden benoemd. Als voorzitter treedt op de bovengenoemde directeur. Het dagelijksch bestuur bestaat uit den voorziter en twee leden, te benoemen door de Kroon, op voordracht van de ministers van waterstaat en binnenlandsche zaken. Het valt niet te ontkennen, dat we hier een eigenaardige en geheel ongewone figuur voor ons hebben, een raad, die zich bemoeit met den grond met al wat er uit, in of door moet, een bestuurscommissie, waaruit een dagelijksch bestuur wordt gedistilleerd, dat zoo'n beetje als college van B. en W. optreedt wat de gemeente lijke aangelegenheden betreft, maar niet onder een burgemeester, maar een directeur. Het verwonderde ons dan ook niet dat een van de leden, de heer Bierema (v.b.) het voorstel nogal ingewikkeld en ge kunsteld noemde. Doch deze afgevaardigde gaf geenszins de algemeene opinie dei- Kamer weer; hij bleek, wat den bestuurs vorm aangaat zelfs vrijwel alleen te staan. Over het algemeen konden de sprekers zich hiermede vereenigen, in het besef, dat nieuwe wijn in nieuwe zakken thuis hoort. Er werden natuurlijk verscheidene inlichtingen gevraagd. Een paar punten van geschil deden zich ook voor: de kwestie of er wel voldoende rekening zou worden gehouden met de stichting van kleine bedrijven, en de vraag of de 3000 H.A., welke de regeering voor Staatsex ploitatie wil reserveeren, niet te veel voor dit doel moesten worden geacht. De heer Ebels (v.d.) betoogde, dat groot bedrijf uit economisch oogpunt ongetwij feld voordeeliger moet worden geacht; het kleine bedrijf verschaft echter aan velen levensonderhoud en daarom moet, uit sociaal oogpunt, thans daaraan de voor keur worden gegeven. De heer Bogaerts voelde voor dien socialen eisch, maar waarschuwde tegen te veel kleine bedrij ven; de heer Bierema verklaarde, dat er al heel veel kleine bedrijven in ons land zijn. Hij en de heer Bongaerts waren de leden, die 1000 H.A. voor experimenteele doeleinden voor den Staat voldoende achtten. De heer Krijger (c.h.), die zich wat de kleine bedrijven betreft bij den heer Ebels aansloot en ook overigens de 3000 H.A. als een indertijd door de Kamer gesloten compromis aanvaardde, maakte eenige opmerkingen over het beschikbaar stellen van gronden voor de kerkelijke gemeen ten, welker belangen ook behartigd moe ten worden. De heer van der Waerden (s.d.) had eenige bezwaren tegen de splitsing van de gemeentelijke bestuurstaak en.de water staatstaak, en tegen de beperking van de verordenende bevoegdheid tot de laatst genoemde. Verder kwam hij tegen het standpunt van de heeren Bierema en Bon gaerts op. Hij gaf de voorkeur aan staats exploitatie van groote bedrijven, teneinde versnippering te voorkomen en een meer economisch beheer, door het gebruik van landbouwmachines te verkrijgen, en, aldus de vaste kosten drukkende, een grooter concurrentievermogen te scheppen. Niet temin aanvaardde hij de 3000 H.A. als een compromis; daar moest men nu niet meer aan gaan tornen. Nadat de heer van Koeverden (r.k.) nog zijn voorkeur voor de kleine bedrijven te kennen had gegeven, kwam minister van Lidth de Jeude aan het woord. Hij zette uiteen, dat de partieele rege ling, welke de regeering hier nastreeft, groote voordeelen biedt, omdat men er een ervaring door opdoet, die van pas komt bij de exploitatie van den Noordoost polder. Men moet nog zeer veel leeren ook uit deze geheele bestuursorganisatie. Ge schillen in besuursaangelegenheden kun nen zich natuurlijk in de practijk voor doen, maar die zullen dan opgelost moe ten worden. Men moet eerst eens zien, hoe de zaak werkt. Blijken bij de uitgifte van gronden in erfpacht met vasten canon bezwaren onvoldoende animo bijvoorbeeld, waar voor de heer Bierema had g-vreesd dan dienen die bezwaren door een anderen vorm van uitgifte te worden ondervangen. De regeering denkt aan de belangen dei- kleine boeren, maar zij heeft met tal van factoren rekening te houden, o.a. den aard van den grond, die ook weer den aard der bedrijven bepaalt, de geschiktheid voor bepaalde cultures enz. Gaat men uit sluitend kleine bedrijven stichten, dan kan men weer geen doelmatige verkaveling krijgen. Er zal geheel naar bevind van omstandigheden moeten worden gehan deld. En wat de 3000 H.A. voor Staats exploitatie betreft: de regeering spreekt daarmede haar voorkeur voor dien vorm van exploitatie in het geheel niet uit. Zij moet er slechts voor zorgeh, dat zij vol doenden grond voor experimenten heeft, ook voor. een proef met een grootbedrijf. Zij deed met haar voorstel niet anders dan wat de Kamer indertijd heeft gewild. Bij de artikélen diende de heer Bon gaerts een amendement in, om de 3000 H.A. terug te brengen tot 1000 H.A. Het werd bestreden door de heeren van der Waerden, Krijger en den minister. Deze liet weliswaar de beslissing aan de Kamer over, maar ontried toch de aanneming. Vandaag zou over dit amendement wor den gestemd, waarna de eindstemming kan volgen. Vanavond behandelt de Kamer de ver bindend en onverbindendverklaring van collectieve ax-beidsovereenkomsten; mis schien vergadert zij morgenavond weer, allemaal om deze week met haar agenda gereed te komen. We kunnen niet inzien, waarvoor dit jachten op hét laatst noodig is; in de z.g. stille week vergadert de Eerste Kamer ook niet, dus kunnen een paar wetsont werpen, welke nog door den Senaat moeten worden afgedaan, evengoed in de week na Paschen worden besproken. De Eerste Kamer gaat zich eveneens haasten: die vergadex-t vanavond ook! VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. tBiwieiUaitd Maatregelen inzakeSpanje. Critiek op het wetsontwerp. Aan het verslag over het wetsontwerp houdende voorbehoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijande lijkheden in Spanje wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden meenden er op te moeten wijzen, dat dit ontwerp de aan dacht vestigt op een vreemde figuur. Er is een wettige regeering in Spanje en ex- rebellie van generaals. En nu worden de rebellen als een oorlogvoerende partij be schouwd, waartegenover neutraliteit acht is te nemen, als een partij, die met de wetige regeering op een lijn is te stel len. Een dergelijk figuur is al heel weinig geschikt om juiste begrippen te doen post vaten. Een zoodanige houding van de regeeringen der verschillende landen moet op den duur een funesten invloed op de volken uitoefenen. Intusschen waren deze leden van oordeel, dat Nederland niet anders kan doen dan zich aansluiten, bij de landen, die zich de z.g. niet-inmenging tot gedragslijn hebben gekozen. Ons land kan nu eenmaal niet een geheel eigen internationale politiek voeren. Andere leden achtten het evenzeer ge- wenscht, dat Nederland de niet-inmen- gingspolitiek volgt. Deze leden wilden niet treden, in een beoordeeling van den toe stand in Spanje en dus ook niet onderzoe ken, of de regeering van dat land als een wettige is te beschouwen, die orde rust en bovenal rechtszekerheid weet te handhaven. Naar hun meening is het elk geval gebiedend noodzakelijk, dat alle krachten worden ingespannen om te voor komen, dat de vlam naar buiten uitslaat, dat in Europa conflicten ontstaan, waar van niemand weet waartoe zij zullen leiden. Weer andere leden oordeelden de ge heele niet-inmengingsgedachte in begin sel verkeerd. Enkele leden gaven als hun oordeel te kennen, dat men niet te groote vei-wach- tingen mag koesteren van de maatregelen, welke op grond van het niet-inmengings- beginsel met betx-ekking tot de vijande^ lijkheden in Spanje wox-den getroffen. De wensch werd uitgesproken, dat de regeering zich in de niet-inmengings- commissie zal doen gelden, in dier voege, dat zij elke poging zal steunen, welke in het werk wordt gesteld om te bex-eiken, dat niet alleen nieuwé troepenzendingen naar Spanje worden voorkomen, doch ook daar reeds strijdende vreemdelingen naar hun land worden teruggezonden. Andere leden vonder in deze opmerking aanleiding er tegen te waarschuwen, dat Nederland zich in de genoemde commissie te veel op den voorgrond stelt. Bij verscheidene leden bestond beden king tegen de uitgebreidheid van de machtiging, welke de regeering bij dit ontwerp vraagt. Andere leden, die in het algemeen tegen ver gaande overdracht van bevoegdheden van den gewonen wetgever aan de kroon bezwaar hadden, meenden in dit geval daartegen geen bedenking te moeten op peren. Naar hun- mesning bestaat er geen twijfel, of de regeering beoogt met de be voegdheid, waarmede zij verzoekt bekleed te worden, niet anders dan in staat te zijn op elk oogenblik met den vereischten spoed de maatregelen te nemen, die noo dig zijn om ons land, in het belang van den vrede, het zijne aan de uitvoering van de besluiten der niet-inmengingscommis- sie te doen bijdragen. H.M. DE KONINGIN WOONT CONCERT VAN WALTHER RUMMEL BIJ. H.M. de Koningin heeft gisteravond met gevolg in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag het concert bijgewoond van Walther Rummel. Hare Majesteit heeft den kunstenaar r.a het eerste gedeelte van het concert in haar loge ontvangen en is daarna naar het paleis teruggekeerd. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van de directe belastingen bedroeg op ultimo Febr. j.1. 38.096.822,44 tegen 36.713.554,37 op ultimo Februari van het vorig jaar. Van. de overige middelen was de op brengst over de maand Februari van dit jaar 33.355.980.83 (de raming was 31.143.750,—) tegen 27.465.000.000.— over Februari van het vorig jaar. Over de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg deze opbrengst 63.720.199.17 (vorig jaar 55.209.011.55). JUidiopeogccuHitui Donderdag 18 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroep orkest. In de pauze deel. 12.30 Gr.pl. I.30 Oi-gelspel en zang. 2.15 Lyra- Trio. 3.Naaicursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gr.pl. 4.50 Voor de kinderen, 5.35 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sport- praatje. 7.Voor de kinderen. 7.05 Vioolvoordr. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber., mededeelingen, gr.pl 8.15 Concertgebouw-orkest en soliste. (In de pauze causerie). 10.30 Gr.pl. 10.45 Interview. 11.ANP-ber. Hierna tot 12.Avro-dansorkest en gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 én II.2.KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.— Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Handwerkles. 3.Gr.pl. 3.454.45 Bijbellezing. 5.Han denarbeid v. d. jeugd. 5.30 Cello en orgel. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.— Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 NCRV-orkest én so list. 9.Hoe lezen wij de psalmen, causerie. 9.30 Verv. concert. (10. ANP-ber. 10.30—11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.15—11.50 Gr.pl. 12.10 BBC-Welsch-orkest en soliste. 1.05 Sopraan en bariton. 1.352.20 Het Elman-Sextet. 3.10 3.30 Men talking, causerie. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.35 Brian Lawrance's orkest. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.Het Orchestre Raymonde en soliste. 7.50 Pianovoordr. 8.30 Rep. 9.Causerie over Shakespeare. 9.20 Ber. 9.40 G. Potter in zijn repertoire. 9.50 Uit Amerika: Tommy Dorsey's Band. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Viool en piano. 11.35 BBC-Dansorkest. 11.50 12.20 Gr.pl. (Dansmuziek). RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Omroeporkest en zang. 2.50 Zang. 3.05 Gr.pl. 8.20 Zang. 9.05 Amati-kwartet en zang. 10.05 De Cobla „Corte Mattes". KEULEN, 456 M. 5.50 Sachscn- kwintet. 7.50 Gr.pl. 11.20 Politiemu- ziekcox-ps. 12.35 Omroeporkest. 1.35 Omroepkwintet. 3.20 Omroep-Amu- sementsorkest. 4.35 Gr.pl. 5.20 Mili tair concert. 6.20 Omroepklein- orkest en solisten. 7.30 Omroep- kleinorkest. 8.05 Omroeporkest, -koor en solisten. 9.5011.20 Man doline-orkest, boerenkapel en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Cabaret. 1.Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Cabaret. 2.2.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pl. en vioolrecital. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Bonte avond. 10.3011.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Om roeporkest. 6.35 Kamermuziek. 7.— 7.35 Gr.pl. 8.20 „La Bohème", opera. In de pauze's en na afloop tot 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest en solist. 8.30 Radiotooneel. 9.20 Bex\ 9.50 Con cert. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Gramofoönplaten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lyn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Parijs R. 9.5010.20, Diversen 10.2011.20, Keulen 11.2012.05, Parijs Radio 12.05—13.05, Brussel (VI.) 13.05— 14.20, D.sender 14.2014.50, Parijs R. 14.50—15.35, Lond. Reg. 15.35— 16.20, D.sender 16.20—17.20, Keulen 17.20—18.25, Parijs R. 18.25—19.30, Keulen 19.3020.05, Berlijn 20.05 21.20, Droitwich 21.20—21.40, Wee- nen 21.40—22.20, Brussel VI. 22.20— 22.30, Berlijn 22.30—23.20, Kalund- borg 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Ham burg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —15.35, Droitwich 15.35—18.20, Pa ris P.T.T. 18.20—18.40, Lond. Reg. 18.40—19.—, Droitwich 19—20.20, Brussel Fr. 20.2021.50, Droitwich 21.50—24— Lijn 5: Diversen. @Q@e@e@oe@eoeeeeoooeooeooaoooe WERKLOOZE KONDIGT DIEFSTAL AAN. Een vreemde advertentie. In het laatste op 12 Maart verschenen nummer van het in Friesland verschijnende weekblad De Ooststellingwerver kon men de volgende zonderlinge advertentie lezen: Ondergeteekende verklaart hierbij, met verwijzing naar het ingezonden stuk, dat hij genoodzaakt is het neemrecht toe te passen bij alle goed gesitueerden in zijn omgeving. Daaronder staan de woonplaats van den onderteekenaar, Appelscha, en diens naam voluit vermeld. De inzender verklaart in het in de advertentie genoemde ingezonden stuk, dat eveneens voluit onderteekend is, dat hij gedwongen is om te nemen zooveel hem toekomt, aangezien zijn gezin van drie personen niet kan leven van de hem toebedeelde werkloozensteun en dat hij liever de gevangenis ingaat dan \rij rond te loopen bij overvolle winkels en opslag plaatsen en tevens gebrek te moeten lijden. Het is stellig een unicum, dat een persoon, die voornemens is diefstal te plegen, dit te voren in de courant aankondigt. HET LEED DER OLIEVOGELS. Door de steeds veelvuldiger voorkomende teer- en olievelden, die als afvalproduct van de stookolie der motorschepen, het zeewater verontreinigen, treft men hoe langer hoe meer langs onze kusten tallooze slachtoffers aan, de z.g. teervogels, die besmeerd met de taaie teerachtige substantie, hulpeloos op het strand worden geworpen. In verband hiermede verzoekt het hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, Bureau Prinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage er op te wij zen, dat het een veel voorkomende mis vatting bij het welmeenende publiek is, dat dat deze olie op zichzelf voor de vogels doodelijk is en dat er dus in het algemeen geen aanleiding bestaat, de slachtoffers door een gewelddadigen dood uit hun lijden te verlossen. Genoemd hoofdbestuur is gaarne bereid inlichtingen te verstrekken, op welke wijze men deze dieren het beste kan helpen DE OVERVAL OP DE HAAGSCHE POSTAUTO. Een derde verdachte in Wiesbaden gearresteerd. In verband met den mislukten overval op een postauto, de vorige maand in de P. Coerxstraat te 's-Gravenhage ge pleegd, is thans bij de Haagsche politie bericht ingekomen, dat, behalve de twee verdachten, die inmiddels reeds waren geax-resteerd, door den Haagschen inspec teur van politie Pool in samenwerking met de Duitsche politie in Wiesbaden thans ook de derde dader van dezen overval de 28-jarige Duitscher R. H. is geax-resteerd. ECHTELIJKE TWIST MET KNIPMES BESLECHT. De 36-jarige havenarbeider J. M. v. d. H. heeft in zijn woning aan de Gouvernestmat te Rotterdam een meeningsverschil gekregen met zijn vrouw, de 49-jarige M. E. C. De woordenwisseling werd zoo heftig en de man werd zoo driftig, dat hij een knipmes greep en zijn vrouw een steek in den rug toebracht. De wond bleek evenwel niet ern stig te zijn, zoodat de vrouw na in het zie kenhuis aan den Coolsingel behandeld te zijn, weer huiswaarts kon keeren, hetgeen zij veilig kon doen, aangezien de politie in middels haar echtgenoot in het bureau aan de Oostervantstraat had ingesloten. DE NEDERLANDSCHE HANDELS MISSIE IN BRAZILIË. Voorloopige handelsovereenkomst geteekend. Gisteren werden in tegenwoordigheid van het hoofd van de handelsmissie, en vertegenwoordigers van het Braziliaan- sche departement van buitenlandsche zaken in het paleis Itamaraty te Rio. de Janeiro door den minister van buitenland sche zaken en door den Nederlandschen gezant de teksten geteekend van de nieu we voorloopige handelsovereenkomst, welke tusschen beide landen tot stand iö gekomen. Tegelijkertijd werd ook de regeling ten aanzien van de afdoening van achterstal lige vorderingen geteekend. Liquidatie van deze vorderingen kan thans op zeer korten termijn worden verwacht. Algeheele af doening zal binnen zeer korten tijd moge lijk worden gemaakt. De thans tot stand gekomen regeling is gunstiger dan eenig ander met Brazilië gesloten accoord. Na de onderteekening der teksten werd. door den chef van de handelsmissie een rede gehouden, welke door den minister van buitenlandsche zaken werd beant woord. Des avonds werd door de handels- xnissie een afscheidssoiree gegeven, waarbij tegenwoordig waren tal van autoi-iteiten, leden van het corps diplomatique en voor aanstaande figuren uit het economisch leven. HET VOOR EN TEGEN VAN VERSCH BROOD. De Nederlandsche vereeniging van werk gevers in het bakkersbedrijf heeft, mede namens de Rotterdamsche Bakkerpatroons- vereeniging en de coöperaties De Vooruit gang en Voorwaarts, een telegram aan mi nister-president, dr. H. Colijn, gezonden, waarin adhaesie wordt betuigd met het verzoek van de gezellenbonden, betreffende opheffing van het verkoopsverbod van versch brood voor tien uur. Inzonderheid te Rotterdam, waar het be- zorgdebiet overwegend is, verwachten zij daarvan groote verwarring in het bedrijf en toenemende werkloosheid voor de gezellen. Reeds nu kost het de groote inspanning, om tusschen 9 en 10 uur den bezorgers van het noodige brood te voorzien. Voorts wordt opgemerkt, dat verstrekking van versch brood voor iedereen om 8 uur alleen mogelijk is, als met den bakkersarbeid 2 uur vroeger kan worden aangevangen. Aangezien daardoor echter de arbeidswet in het gedrang komt, verzoeken adressanten dringend, in den huidigen toestand geen verandering te brengen, vooraleer in de groot- en middenbedrijven en de coöperaties te Rotterdam een onderzoek is ingesteld. ONGEVAL OP TERREIN VAN „DE SCHELDE". 7-jarig jongetje dood naast een wagen gevonden. Gisteravond omstreeks zes uur is het zevenjarig zoontje van de familie Bosselaar te Vlissingen levenloos gevonden naast een wagen op het terrein van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Vermoedelijk is het ventje bij het spelen van den wagen gevallen. De ouders van het knaapje zijn thans wel zeer zwaar getroffen» want eenigen tijd geleden is een ander zoontje eveneens door een ongeluk om het leven gekomen,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10